Horen en zien 1 FALCON Raadsel voor de sheriff Betaling luistergeld voortaan vooruit en ineens (12 gulden) PANDA EN DE TROETELTROEP ROM EN MIOE AVONTUREN VAN EEN HOND VRIJDAG 20 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Aardig moordverhaal Dé radio gëeft zaterdag T elevisiepro gramma De negen muzen Vermist Rotterdams meisje terecht Nederlandse radio komt half miljoen tekort Programma's sluitpost van de rekening Luister-en en kijkgelden worden veel ontdoken 1 modieus en sportief. GEEN ZEGELS PLAKKEN MEER Tweede toestel vrij, mits geen autoradio Overgangsperiode Heffing per gezin Eén op de tien luisteraars betaalt niet op tijd Een halve eeuw zorg voor zwakzinnige kinderen Vervolgverhaal door IV!. G. Eberhart 77. Na de voorstelling verzamelden al len zich in de grote tent van de directeur om de oorzaak van het onverwachte suc ces te bespreken. De clowns gaven alle eer aan het paard. „Het publiek lachte eerst helemaal niet, toen we elkaar met roomtaarten smeten," zeiden ze. „Maar toen dat paard zich slap zat te lachen, be gonnen de anderen ook." „Zo ging het ook met mijn nummer," zei de sterke man, vroeger kreeg ik nauwelijks een applaus je, al tilde ik nog zo zwaar. Maar toen de ze inbreker er met mijn gewichten van door ging, kreeg het publiek er lol in." De directeur knikte begrijpend. „Het pu bliek heeft altijd gelijk," zei hij. „We heb ben hieruit geleerd, dat we onze nummers met een extra grapje moeten opfrissen. En wat die tweeling betreft, ik heb zel den zo'n prachtig stel acrobaten gezien. Als het dus jullie bedoeling was, om op die manier bij mijn circp.s te komen, heb ben jullie me overtuigd. Ik neem jullie al lemaal aan!" Hij keek tevreden rond, tot zijn^oog bleef rusten. „Hm," zei hij, „al- leen"met jou weet ik nog niet goed raad. Wat voor nummer kun jij eigenlijk bren gen?" „Helemaal geen," antwoordde Pan da. „Het is ook niet mijn bedoeling om bij Uw circus te komen. Maar het paard, de inbreker en de tweeling nemen het graag aan. Het is de oplossing voor een hoop na righeid!"* Het gebeurt eigenlijk maar weinig, dat de donderdagavond een t.v.spel op het beeldscherm brengt in het genre van de komische thriller. De K.R.O. had daarvoor ,,'n Moordverhaal'' uitgekozen vari de au teur Arthur Watkin, reeds met succes dooi de toneelgroep Theater op de planken ge bracht en nu onder regie van Luc van Gent opgevoerd. Reeds eerder bewees Van Gent dat dit soort spel hem wel ligt. Wij herin neren ons „The Winslow Boy". Wij herin neren ons andere voorstellingen van thril lers. De vertoning, die gisteravond op ons beeldscherm kwam, deed in ieder geval alle recht aan de goede spelprestaties we dervaren. Het was spannend en amusant, wat gerekt aan het slot, maar dat lag ook aan de nogal onverwachte ontwikkeling, die liet stuk daar nam. Wij zagen Cruys Voorbergh met welverzorgd detailwerk over vulkanen wandelen, constateerden dat Bob Goedhart en Manfred de Graaf met hun rollen het juiste type troffen, enfin, de rolbezetting klopte en het was aardig om -naar te kijken. Een beetje meer lichte kost kan zeker geent kwaad nu de zomer avonden op til zijn. Wat „Vademecum" presenteerde hield ons overigens 'ook aan het scherm gebon den. De archeologie bracht haar schatten op tafel. Merkwaardige confrontatie: kan nen van eeuwen voor Christus en de came ra, die ze tot op de bodem aftast Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Plechtige hoogmis. 10.45 Gram. 10.55 Waterst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole-ork. en solist. (12.3012.33 Land en tuinbouwmeded. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Lichte muz. 14.20 Kunsl- kron. 14.50 Koorzang. 15.15 Franse les. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instrurn. octet. 16.50 Sportact. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weckoverz. 18.25 Neder landse lichte muz. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Concertgebouworkest en solist. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Quizprógr. 21.10 Pol. le zing. 21.20 Gevar. progr. 22.25* Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gesprekken. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gyrnn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Hoe worden we geregeerd?, lezing. 10.30 Fragm.' uit programma's 11.35 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgel spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.15 Voor de jeugd.. 14.50 Koorzang. 15.05 Het socialisme in cieze tijd, lezing. 15.20 Kamerorkest en sol. 16.20 Eoekbespr. 16.40 Hamrpondorgelspel. 17.00 Jazz muziek. 17.30 Weekjoum. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout., lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Cabaret. 22.05 Sport nieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Gesprek. 23.10 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. IIRUSSEL. 324 m. 12.00 Qrk.conc. 12.30 Wcerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Filmmuz. 13.00 Nieuws en weerber. 13.15 Muzikale kaleidoscoop. 14.30 Journaal. 15.00 Accordeonspel. (15.1515.45 Gram.). 16.00 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws en weerber. 17.10 Dag klapper en liturg, kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Uitgesteld relais van het radio- en televisie salon te Antwerpen. 21.15 Amusementsmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogr. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Gevarieerde muziek. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverz. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, lezing. 20.45 Medisch progr. 21.25 De zeven werken. 21.40—22.20 Gevarieerd progr. VOOR ZATERDAG NCRV: 17.00-17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en wèeroverzicht. NCRV: 20.20 Licht progr. 20.35 Intermezzo. 20.45 Muzikaal progr. 22.10 Dagsluiting. Brieven. Op een veiling in Marburg in West-Duitsland zijn 8 brieven van Albert Einstein voor 7000 mark verkocht. Voor een brief van Sigmund Freud werd bijna 2000 mark betaald. Muziek-uitzendingen. Radio-Moskou heeft, in zijn binnenlandse dienst drie aan gekondigde Amerikaanse muziekuitzendin- gen laten vervallen en vervangen door een lezing en twee Russische en Bulgaarse mu- ziekuitzendingen. Den Haag koopt een Braque. Op de veiling van Sotheby te Londen heeft het Haags Gemeentemuseum uit de verzame ling Blaupot ten Cate uit Middelburg, die daar geveild werd een schilderij aange kocht van de Franse schilder George Bra que, een stilleven, dat deze kunstenaar in 1927 vervaardigde. Dit schilderij is een welkome aanvulling voor de verzameling moderne kunst van dit museum. Van deze belangrijke Europese vertegenwoordiger van de kubistische stromingen bezat men tot nu toe geen schilderijen. Het achttienjarige Rotterdamse meisje Riet Vette, wier opsporing zaterdag per televisie werd verzocht, is terecht. Zoals gemeld werd, was zij' al sinds april ver dwenen omdat zij niet met haar ouders naar Australië wilde emigreren. Na de te levisieuitzending kreeg de recherche een tip. Het spoor leidde naar Brabant en in samenwerking met de rijkspolitie in Til burg kon zij in deze provincie worden aan gehouden. Thans wordt onderzocht wie zich schuldig gemaakt beeft aan het ver bergen van een minderjarige. Het meisje verblijft nu op het hoofd bureau van politie te Rotterdam. Haar ouders zullen deze maand naar Australië emigreren. Advertentie 't Is heerlijk zeilen in een FLYING JUNIOR Lucie Jurgens. Op uitnodiging van het cultureel centrum Aruba vertrekt de danspedagoge Lucie Jurgens, thans leer kracht aan de Toonkunst Dansacademie en de Rotterdamse dansschool, naar Aruba. Haar werkzaamheden zullen bestaan uit het stimuleren en organiseren van het bal let in Aruba en het geven van cursussen en uitvoeringen. Zij reist donderdag 19 mei per vliegtuig naar de Nederlandse An tillen. (Van onze Haagse redacteur) De luistergelden zijn eigenlijk niet meer toereikend om de kosten van de Neder landse omroep te dekken. De door de bin nenlandse omroepverenigingen ingedien de begrotingen overtreffen de inkomsten met ongeveer een half miljoen gulden. Daarover zal tussen de afdeling Volksont wikkeling van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, waaron der radio en televisie ressorteren, en de Hilversumse lieden gesproken worden. In feite zal er op de programma's be zuinigd dienen te worden, want die vor men de sluitpost op een rekening, waar op de kosten voor de zendtechniek, het or ganisatorische apparaat en de inning van de luistergelden het eerste worden afge trokken. De hoge exploitatiekosten van de Nederlandse omroep worden voor een be langrijk deel veroorzaakt door de behoef te aan nieuwbouw. Zo is het dringend no dig, dat de bijzonder slecht en brandge vaarlijk gehuisveste muziekbibliotheek een eigen gebouw krijgt. De kosten daarvan worden op zeven miljoen geraamd. Nu be staat er een reservefonds van de Neder landse Radio Unie voor dergelijke doelein den en het is niet onmogelijk, dat dit nu moet worden aangesprokën. Uiteraard ge nieten de omroepen grote inkomsten uit de exploitatie van radiogidsen, maar daar heeft de overheid geen zeggenschap over. Slechts in enkele gevallen betalen de omroepverenigingen uit die winsten een klein deel van de programmakosten. Zij zijn daartoe niet verplicht. Wel moeten zij voor een derde deel meebetalen in de kos ten van de eigen studiogebouwen. De financiële armslag van de omroep verenigingen zal pas ruimer kunnen wor den wanneer de Wereldomroep uit de al gemene rijksmiddelen zal worden gefinan cierd. Weliswaar heeft de regering daar toe de bereidheid te kennen gegeven, maar zij heeft de regeling daarvan neergelegd in het Ontwerp-omroepwet, waarover zelfs het voorlopig verslag nog door de Tweede Kamer moet worden uitgebracht. De We reldomroep vergt thans zes miljoen van de ongeveer 25 miljoen welke de radioretri butie opbrengt. Het is de bedoeling, dat deze'bijdrage in drie jaar geleidelijk zal verminderen tot nul. 112113. We waren ook erg geschrokken, zei Rom. We zagen 'n heleboel rook boven het dak van de boerderij, enne En we dachten, dat er brand bij u was! zei Mioe. Nu lachte de boer ook. Zonou, je ziet, dat je je vergist hebt, hè? Ik ben alleen maar wat afval aan 't opruimen. Dat zagen-ze, en ze warei\ erg opgelucht, nu er niets aan de hand bleek te zijn. Ik vind 't aardig van jullie, dat jé me ivou komen waarschuwen, zei de boer. Bedankt, hoor! De ontduiking van de luister- en kijk gelden geschiedt op veel groter schaal dan men denkt. De honderd speurders van de Dienst Luister- en Kijkgelden hebben in het afgelopen jaar niet min der dan 24.000 radiotoestellen en 13.000 televisietoestellen achterhaald, welke niet waren aangegeven. In 26.000 ge vallen was er aanleiding om proces verbaal op te maken. Advertentie praktische mantels en jassen. (V.an onze Haagse redacteur) Na bijna twintig jaar zal de radiozegel worden afgeschaft. Dat betekent echter niet, dat men geen luistergeld meer zal behoeven te betalen. In een nieuwe Lui- stergeldbesehikking, welke op 1 juli van kracht wordt, wordt de inning van het luistergeld van twaalf gulden per jaar bij vooruitbetaling voorgeschreven. De nieuwe regeling is' een gevolg van de voortdurende stijging van de inning- kosten. Deze bedragen ongeveer vier mil joen gulden per jaar, vijftien percent van de opbrengst van de luistergelden, waar mee de Nederlandse omroep wordt gefi nancierd. De vooruitbetaling maakt het mogelijk de gehele administratie van luister- en kijkgelden te mechanise ren, hetgeen na twee jaar een jaar lijkse besparing van 1.8 miljoen gul den per jaar zal opleveren. Deze bezuini ging wordt vooral door de nieuwe metho de van inning van de luistergelden ver kregen. De kijkgelden worden immers reeds vooruit voldaan en ook zijn er vijf keer zoveel luisteraars als kijkers. Een uitzondering wordt gemaakt voor de abonnees op de draadomroep. Voor hen blijft de betaling van het luistergeld ge koppeld aan de incasso van het abonne mentsgeld. In het komende overgangstijdvak, dat uiteraard een jaar zal duren, zal het pu bliek bij de inlevering van de volgestorte luistervergunning over het afgelopen jaar tegelijk de twaalf gulden voor het volgen de moeten voldoen. Men krijgt dan na eni ge tijd een radiokaart toegezonden, welk bewijs van betaling dus in de plaats komt van de tegenwoordige luistervergunning. Wanneer de geldigheid van de radiokaart verstreken is, krijgt- men in het vervolg een nota in de vorm van een ponskaart. Nieuwe toestelbezitters krijgen die pons kaart al van 1 juli af. Het samenvallen van de oiide en de nieuwe, inningsproce dure geeft ip deze periode een fictieve extra ontvanst van twaalf miljoen gulden. Een nieuw element in de Luistergeldbe schikking is ook, dat de heffing niet langer per toestel maar per gezin geschiedt. Ge zin moet 'opgevat worden in de - zin van „ouders met minderjarige kinderen" om de ontduiking door bij hun ouders inwo nende jonge gezinnen of alleenstaanden te ontgaan. Hierdoor wordt het voortaan mo- geijk meer dan één1 toestel te bezitten op grond van één radiokaart. Maai wil men één van die toestellen meenemen naar buiten, dan dient men wel in het bezit te- zijn van de zogenaamde bijkaart, die ,een gulden gaat kosten. Eex uitzondering wordt gemaakt voor de autoradio. Dit is namelijk geen toestel dat bestemd is voor gebruik in de woon ruimte van een gezin. Slimmerds die den ken hun betalingsplicht te kunnen ontgaan door een draagbaar toestel in hun wagen te plaatsen moeten er rekening mee hou- In 1959 heeft de Dienst Luister- en kijkgelden (een orgaan van P.T.T.) aan tien procent van de Nederlandse radio luisteraars een waarschu-wing moeten sturen, dat het luistergeld nog niet was voldaan, namelijk aan 292.000 toestel- bezitters. Ruim zestigduizend bleven daarna nog in gebreke en ontvingen een in straffere termen gestelde aan getekende aanmaning. In bijna acht duizend gevallen moest tot verzege ling van het radiotoestel worden over gegaan, 64000 toestellen werden ont zegeldAan het einde van het jaar waren er 17.672 verzegelde toestellen. den, dat de wetgever de bepalingen zo ruim heeft geformuleerd, dat ook die toe stellen als autoradio zullen worden be schouwd. Ten slotte zijn er nog een paar wijzi gingen van geringer belang. In de eerste plaats kunnen de economisch-zwakkere bejaarden voor langere tijd van betaling vrijgesteld worden. Tot nu toe moest die vrijstelling elk jaar worden aangevraagd, hetgeen veel kosten en rompslomp met zich bracht. De betalingsplicht gaat in het vervolg in op de eerste van de maand volgende op die waarin het toestel is aangeschaft in plaats van in dezelfde maand. De kos ten van verzegeling van een toestel wor den nogal radicaal van drie kwartjes op een rijksdaalder gebracht. De tot nu toe kosteloze aanmaning tot betaling gaat de achterstalligen voortaan een gulden kos ten. Datzelfde geldt voor de duplikaten van in het ongerede geraakte radiokaar- ten. Dit jaar is het een halve eeuw geleden dat in Utrecht de Centrale Vereniging voor Gezondheidskolonies voor Zwakzinni gen werd opgericht. Dit jubileum is fees telijk gevierd tijdens een bijeenkomst op „Zonneoord" aan de Zonneoordlaan te Ede, het koloniehuis van de vereniging. Deze viering is in de eerste plaats een herdenken van diegenen, die nu vijftig jaar geleden dit werk tot stand brachten en ons door de dood ontvallen zijn, zo zei- de de voorzitter van de vereniging, prof. dr. G. A. van Poelje, oud lid van de Raad van State" té 's' 'Grëvenhage in zijn ope ningswoord. Tevens willen wij de pioniers op het gebied van onderwijs aan zwakzin nige kinderen gedenken, want het begin van ons koloniewerk viel ongeveer samen met het begin van het buitengewoon on derwijs. Prof. van Poelje legde er de nadruk op dat het uitzenden van zwakzinnige kinde ren naar een gezondheiskolonie geen van buiten af opgelegde taak was, doch een van binneuit gevoelde noodzakelijk heid. Sommige kinderen, die een vijftig jaar geleden nog zouden zijn opgegroeid tot dorpsidioten kunnen straks een hoewel bescheiden toch nuttige taak in de maat schappij bekleden, zo besloot prof. van Poelje. 6) Ze reden om het vliegveld heen, de niéuwe- grote verkeersweg op, terug naar Val Roja en alle twisten die Cayce met de rechter had gehad, gingen met hem mee als onzichtbare bagage, die hem op de rug ge bonden was. Zijn oude vijand, zijn vaders stiefbroer, zijn oom,.de man die een blauwe maandag rechter was geweest, de man, die hij had opgezocht, met wie hij een paar uur geleden en nu voor het laatst had gesproken en getwist, was dood; hij kon het niet geloven. Na een tijdje zei een van de marechaussees tegop hem, dat hij kon roken als hij wilde. Even later vroeg de ander hem waar de weg naar het meer van de grote weg afboog. Cayce vertelde het hem, want na tuurlijk kende hij elke centimeter van de bochtige land weg, waar ze in gedraaid waren. Het was inmiddels donker geworden, maar hij wist precies waar de om heining van de plantage van Howard begon, zoals hij ook precies wist waar zijn eigen land begon. Lange slierten Spaans mos hingen van de grote moeraseiken langs de kant van de weg en weerkaatsten de lichten van de auto met zilveren glans. Ze kwamen bij het punt waar de weg doodliep en zagen het verlichte huis van Howard door de bomen en het struikgewas heen schijnen. „Rechtsaf", zei Cayce. Ze draaiden de lan ge, smalle tunnel in en reden onder het loof van de pijnbomen het terrein van Blanchaard op, de onderne ming van de Clary's, Cayce's tehuis, zijn eigen plan tage nu helemaal zijn eigendom. Maar hij had de rechter niet toegewenst op zo'n ma nier aan zijn einde te komen. Er moest een vergissing in het spel zijn, dacht hij weer. De rechter had altijd overal revolvers, en waar revolvers waren, gebeurden soms ongelukken. De politie-auto schoot de tunnel uit en reed over de oprijlaan tot naast het huis. Er waren lichten en men sen bij het meer en de oude pier, waar hij dat korte gesprek met Dodie had gehad; maar de lichten waren aan de westzijde van de pier, en gedeeltelijk verbor gen achter de boomgaard. Hadden ze de rechter daar gevonden? De politie-auto stopte naast het lange, witte huis. Er stonden auto's in de oprijlaan geparkeerd. Een van de marechaussees pakte zijn arm hardhan dig beet en leidde hem langs het huis naar de deur van de studeerkamer. Weer was de studeerkamer verlicht. Er zaten drie mannen in de kamer onder andere John Tyron, die hem vlug tegemoet kwam. „Het is een beroerde ge schiedenis, Cayce!" Zijn doorgroefde gezicht was as grauw. De marechaussee duwde Cayce voor zich uit de kamer in. „Hier is hij sheriff. Wé hebben hem bij het vlieg veld aangehouden." Een dikke man met een door da goi-óvyaolcJ <ua gebruind gezicht, en heldere, bruine ogen, zei: „Hallo, Cayce." Het was Luke Weller, sheriff van het district Suncas, die telkens weer herkozen was zolang Cayce zich kon herinneren. De marechaussee zei: „Hij stond op de passagiers lijst voor New York. De stewardess vertelde, dat hij weer uit het vliegtuig was gestapt. Hij wilde net een taxi nemen, toen we hem aanhielden. Hij wist al van de moord af, want hij zei dat hij de rechter niet had vermoord." Het was een volkomen objectieve, onpersoonlijke me dedeling, noch vóór noch tegen Cayce, zuiver een fei tenrelaas. „Dat was ellendjg stom van me, om dat te zeggen," ging het even door Cayce heen, maar het was maar een oppervlakkige gedachte, want ze konden hem toch niet serieus van moord verdenken. De sheriff knikte. „Dank je. Je kunt wel gaan zit ten Cayce. We moeten eens praten." „Luke, ben je er zeker van dat het geen ongeluk was?" De sheriff wierp een lange, eigenaardige blik op Cayce. „Het was geen ongeluk." De marechaussee verdween. De derde man, die een koppel met vuile zweetplekken omhad, en die de as sistent van de sheriff moest zijn, volgde de marechaus see. „Kan ik blijven, Luke?" vroeg John. „Zeker," - zei de sheriff, „maar ik doe het woord." John aarzelde even, ging toen kalm zitten als een gehoorzaam kind. Het door de groene kap gedempte licht viel op zijn blote, bruine, knokige knieën, die uit zijn korte broek staken. Zijn gegroefde gezicht was in de schaduw. Cayce zei: „Luke, wat is er gebeurd?" „De rechter is doodgeschoten. Dat wist je nietwaar? Je bent uit het vliegtuig gestapt." „Ik ben uit het vliegtuig gestapt voordat ik wist dat de rechter dood was. Wanneer is hij gevonden? Waar hebben ze hem gevonden?" „Hoe wist je dat de rechter vermoord was?" „Ik heb Dodie opgebeld. Zij vertelde het me." De sheriff kende Dodie; hij kende iedereen in het dis trict. Hij knikte, hees zijn riem op, die op een tamelijk twijfelachtige manier zijn gekreukte broek ophield, en liep naar de bureaustoel. Ziin zonverbrande gezicht glom vochtig; er zaten zweetplekken op zijn witte shirt. Er stond een blaadje op de lessenaar met wat glazen en een karaf van gehamerd zilver. Aan de pa reltjes condenswater aan de buitenkant van de karaf, was te zien dat het water koud was. De sheriff schonk een glas vol, dronk het gretig op en keek naar Cayce: „Iets drinken?" Cayce greep de gladde armleuning van zijn stoel. „Wat is er gebeurd?" De sheriff zette voorzichtig zijn glas neer. „Nee jon gen, ik zou eerst we] eens willen weten wat er met jou is gebeurd. Je bent een hele tijd niet thuis geweest. Zes jaar, is het niet? Ben je vandaag voor het eerst thuis geweest, sinds je bent weggelopen?" „Ik (ben niet weggelopen, -of misschien toch wel, maar ik was al negentien. Oud genoeg om op eigen benen te staan." „Ben je naar New York gegaan?" „Niet direct. Maar Luke, dat heeft niets met de rech ter te maken. „Waar ben je eerst naar toe gegaan?" „Gelopen naar Jacksonville. Baantje gekregen als stu wadoor." De sheriff wachtte. „Later een baantje ge kregen op een vrachtboot naar New York. Toen nader de mijn diensttijd en ik besloot om eerst maar in dienst te gaan." „Wist de rechter daarvan?" „Ik denk het- wel. Hij wist tenminste mijn tegen woordig adres." John zei: „Waarom wilde hij me niet zeggen maar zweeg omdat de sheriff hem met een vernietigen de blik aankeek. De sheriff zei: „Je vader zou het prettig gevonden hebben dat je in het leger was. Wat heb je gedaan toen je uit dienst kwam?" „Toen ben ik naar New York gegaan en heb een baantje gekregen als een soort volwassen loopjongen op een makelaarskantoor. Ik ging naar de avond school en leerde wat. Ik heb me opgewerkt tot ver koper. „Je hebt het nu goed, niet?" „Nee, maar ik heb een baan." John stak een sigaret op; het vlammetje van de lucifer dans'e, waardoor de angstige, gespannen trek ken van zijn gezicht verlicht werden. Iemand liep haastig door de gang lang de studeerkamer; het klonk als het getik van dameshakjes op de rieten mat. Was het Blanche? De sheriff zei langzaam: „Ik denk dat je het pret tig vond, onafhankelijk te zijn. Jij en de rechter hebben nooit met elkaar op kunnen schieten." Cayce gaf geen antwoord: dat was niet nodig. De stappen in de gang hielden hem bezig. Hij voelde geen genegenheid voor Blanche, maar ze was de zuster van de rechter en zijn vader had van haar gehouden. Hij vroeg: „Hoe maakt Blanche het?" „Goed, geloof ik. Het was natuurlijk een schok 'voor haar. Onze oude dokter Hastings is geweest en heeft met haar gepraat. Heb je juffrouw Blanche vanmid dag niet ontmoet, toen je hier was?" „Nee, ik ben niet lang geweest." „Heb je Roddy ontmoet?" „Nee hoe wist je dat ik hier geweest was, Luke?" „Zack heeft je gezien." Zack, natuurlijk! Zack was altijd in de buurt, on zichtbaar, maar hij was er. John zei plotseling: „Ik zou het hun niet verteld hebben, Cayce. Dodie wilde niet hebben (Wordt vervolgd) Bij Elsevier verscheen een pocket-boek over ikonen. Schrijvers zijn prof. dr. P. Hendrix, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Leiden, H. Skrobucha, conserva tor aan het Ikonenmuseum te Reckling hausen en A. M. Janssens; conservatrice aan het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht. Men herinnert zich misschien nog dat in het Centraal Museum te Utrecht een expositie van ikonen uit het museum te Recklinghausen te ziien was. Voor mij was het een expositie, die achteraf bij mij sterker doorwerkte dan ik tijdens mijn be zoek mocht ervaren. Ikonen waren mij waarlijk niet onbekend en ik heb er op gewezen dat zij in vele Nederlandse hui zen voorkomen. Het kan een fraai bezit zijn, vaak door dat geheimzinnige oude patina. Zonder die tint van ouderdom ble ken zij op de Utrechtse expositie echter toch nog mooier. De ikon doet ons echter méér. En ik geloof dat het antwoord ligt in de inleiding van prof. Hendrix, die schrijft over de theologische en cultische betekenis der ikonen. „De ikon als kunst voorwerp heeft afgedaan, de ikon als my- sterium vraagt van nu af onze aandacht". Ik licht die regel uit het begin van prof. Hendrix' schrijven. Na lezing daarvan, zonder studie te hebben gemaakt van iko nen, is voor mij deze regel gaan gelden. Met die studie helpen ons de andere schrij vers. Het is niet aan mij nu dieper op de ikon in te gaan, want daarover kan de theoloog meer zeggen. De ikon beant woordt hier aan een religieus besef, aan een verlangen, een verlangen waaruit sommiger abstracte kunst te verklaren zou zijn. Maar in de ikon vindt men de waarlij kpure abstractie van een idee. Wie interesse voor ikonen mocht koesteren leze dit geschrift, waarover in klein bestek te weinig gezegd kan worden. Al is het mogelijk in hetzelfde Neder landse huis naast een ikon ook oude Neder landse tegels aan te treffen, het bij C. A. J. van Dishoeck uitgegeven boekje daar over van de hand van Dingeman Korf behandelt een met ikonen onvergelijkbaar onderwerp. Meer een gezellig onderwerp is het. Een onderwerp waarover meer te zeggen valt dan een buitenstaander zou denken. Dingeman Korf schrijft boeiend. Zonder de pretentie te hebben van volle dig te zijn kan dit werkje een leidraad zijn voor de verzamelaar, zeker voor de beginnende. Als men er kennis van heeft illustreert een tegelverzameling een brok Ndeerlandse cultuurontwikkeling. Men moet er wel een huis voor hebben. Ter wijl één ikon voldoende is.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 21