Kroes] tsjev zorgt in Oost-Berlijn anti-climax van Parijs voor een 3 Oostduitsers waren niet ingespeeld op zijn herwonnen bedaardheid herenmode-tip Sport- ondergoed Bonn blijft hardnekkig zwijgen over, de debacle van Parijs WERELDNIEUWS Russische danser vraagt asiel in Engeland raatótoel Vliegtuigbotsing boven Orly: twee doden 3 Pruisische paradepas TWEED MANTELS EN DASSEN ook voor WINDJACKS IN HET VOETSPOOR VAN KROESJTSJEV Malinovsky overbodig? Toestand van Boris Pasternak verbeterd deze zaterdag Burgemeester Brandt is Adenauer een slag voor De reis Aan de Prins Boodschap van Kroesjtsjev aan Nederland Op de VRIJDAG 20 MEI 1060 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) OOST-BERLIJN, 20 mei. „Ik ben blij weer op socialistische grond te staan", dat zei een opgeluchte Nikita Krocsjtsjev gistermiddag op bet Oostberlijnse vliegveld Schönefeld. Men zag het hem aan: zijn ronde gelaat, boven de blauwe halsdoek van de Oostduitse communistische jeugdbeweging, die men hem inder haast om de hals geknoopt had, stond weliswaar niet vermoeid, maar toonde de ontspanning van iemand, die zich na een zware beproeving weer thuis voelt. Die ontspanning sprak ook uit zijn woorden. Er was geen spoor meer van de op gewonden man die de dag tevoren in Parijs gebulderd en gedreigd had op de exploseifste persconferentie uit de recente historie. Kroesjtsjev las op bedaarde toon op het vliegveld een op schrift gestelde verklaring voor. Die kwam hierop neer: de Sovjet-Unie blijft bereid ernaar te streven met de westelijke gespreks partners in de toekomst opnieuw in contact te treden om „nuttige overeen komsten" te bereiken. Kroesjtsjev gebruikte vier maal in zijn rede met nadruk de uitdrukking „vreedzame coëxistentie". Hij zei wel, dat het westen de waar heid moest beseffen van het Russische spreekwoord „Wat van de wagen is ge vallen, is verloren." De met de meeste spanning tegemoet geziene passage uit zijn verklaring betrof de positie van West- Berlijn en het afsluiten van een vredes verdrag met Oost-Duitsland. Kroesjtsjev zei hierover: „Nu de topconferentie niet is doorgegaan, hebben wij hierover met onze vrienden Ulbricht en Grotewohl wel een en ander te bespreken. Wij moeten de nieuwe situatie nauwkeurig analyse ren". Na die woorden haalde West-Berlijn weer opgeluchter adem. De algemene con clusie bevestigde het al eerder geopperde vermoeden dat Kroesjtsjev niet een dezer dagen het vredesverdrag met Oost-Duits- land ter ondertekening op tafel zal smij ten. Het feit dat de duur van Kroesjtsjevs verblijf in Oost-Berlijn nog niet vaststaat men spreekt van twee dagen, maar het zullen er mogelijk vier worden duidt er op dat hij met de Oostduitse leiders daadwerkelijk overleg wil plegen en dat er nog geen sprake is van een tevoren vastgesteld scenario. Van het ogenblik af dat deze anticlimax duidelijk werd, kon men zich gaan ver meien in het veel vermakelijker draai boek van het ontvangstprotöcol. De voor genomen massabijeenkomst van gisteren ging niet door. Oostduitse woordvoerders gaven te verstaan dat Kroesjtsjev na de spannende dagen in Parijs te moe was. Deze noodzaak tot improvisatie en nog eni ge andere aanduidingen wezen er op dat de Oostduitsers de laatste dagen even weinig benul van de Russische plannen hadden als de rest van de wereld. Zelfs op het laatste moment faalde het proto col: Ulbricht, Grotewohl en de andere Oostduitse prominenten kwamen een kwartier te vroeg op het vliegveld en ver voegden het werkwoord ijsberen in alle vormen. Maar toen eindelijk om kwart over een Kroesjtsjev's Iljoesjin neerstreek, ging het er met Duitse „Gründlichkë'it" op los. Kroesjtsjev, die een hekel zegt te heb ben aan het Duitse militarisme, moeten de koude rillingen over de rug zijn gelopen, toen de commandant van de erecompag- nie hem onder het spelen van de Pruisi sche „Presentiermarsch" in even pruisi- Advertentie (Van onze correspondent in Londen Een 28-jarige danser, die deel uitmaakt van een Russische zang- en dansgroep, welke de afgelopen weken in Schotland optrad, heeft de Britse regering om poli tiek asiel gevraagd. Zijn naam is Anatolij Nakasjidze. Hij is getrouwd, heeft een zesjarig dochtertje en is mijningenieur en fabrieksdirecteur in Georgië. In Edin burgh, waar hij bij de politie aanklopte, zou hij contact gehad hebben met een groep vluchtelingen uit de Oekraïne. De autoriteiten overwegen zijn verzoek om in Groot-Brittannië te mogen blijven. Een vertegenwoordiger van de Russische am bassade heeft een vergeefse poging ge daan om contact met de overloper te zoe ken. De Russische groep, welke uit dertig per sonen bestaat, arriveerde op 29 april voor een cultureel bezoek van drie weken als de gasten van de Schotse mijnwerkersbond. Woensdagavond gaven zij in een dorp een afscheidsconcert en keerden naar hun hotel in Edinburgh terug, alvorens naar Londen te vliegen. Toen het ogenblik van vertrek was aangebroken, was Nakasjidze onvind baar. Zestien leden van de groep brachten gisteren een bezoek aan het parlement. Het gezelschap zal morgen naar Rusland 'erugkcien. sche paradepas de benen onder een hoek van negentig graden omhoog hef fend, zodat de naden van zijn broek ervan kraakten tegemoet trad en hem toe brulde: „kameraad Nikita Sergcvitsj Kroesjtsjev, de erecompagnic staat ter begroeting aangetreden". Die erecompag- nie, met witte handschoenen aan, mar cheerde later in diezelfde paradepas en met vrijwel dezelfde uniformen die ons indertijd nachtmerries bezorgden, langs de Russische premier en schreeuwde, toen de kapitein had uitgeroepen: „Wij groeten kameraad Nikita Sergevitsj", afgebeten: „Hoera, hoera, hoera". Kroesjtsjev nam dat allemaal nogal ge laten in ontvangst. Hij boog onder de grij- Onze reisredacteur W. L. Brugsma volgt Nikita Kroesjtsjev op de voet. Eergisteren woonde hij nog de opzien barende persconferentie van de Russi sche premier in Parijs bij, gisteren was hij in Berlijn om de aankomst te ver slaan van de man die een naar ont spanning verlangende wereld opnieuw in spanning heeft gebracht. Vandaag is onze reisredacteur in Oost-Berlijn in de "Werner Seelenbinderhalle, waar Kroesjtsjev voor een gehoor van drie- luizend scherp-geselecteerde partijfunc tionarissen een rede zal houden die een eerste aanwijzing kan geven omtrent de vraag die het Westen zich na de mis- ukte topconferentie stelt: „Wat nu?" ze hemel voor de D.D.R.-vlag met de vluchtigheid, waarmee een niet al te gelo vige mohammedanen voor de moskoe nijgt en voelde zich pas weer op zijn gemak toen hij langs een paar duizend arbeiders liep, spontaan door de partij bijeengeorga- niseerd en van rode vlaggen voorzien. „Freundschaft, Freundschafl", riepen de arbeiders met Saksische tongval, alles ten bewijze van de Russisch-Duitse vriend schap. Die vriendschap wilde partijsecretaris Ulbricht, een man die er uitziet als een burgerlijke luxe uitgave van Lenin, ver guld op snee, nog eens onderstrepen dooi de toon aan te slaan waarmee Kroesjtsjev de dag tevoren onthutstheid had gewekt op zijn Parijse persconferentie. Ook Ul bricht verwees naar de schandelijke ge dragingen van de ontsnapte militairisten uit Stalingrad, die „boe" hadden geroepen op Kroesjtsjevs persconferentie. En zijn baardje wipte verontwaardigd op en neer toen hij séhande sprak van wat hij de „vliegtuig-agressie" meende te moeten noemen. Helaas was Ulbricht een dag op het scenario achter, want Kroesjtsjev bleef in zijn antwoord de gematigdheid zelve. Toen het gezelschap in de auto's steeg, die het in een rit van anderhalf uur in stapvoets tempo naar het logeergebouw van de D.D.R.-regering brachten, viel de westelijke journalisten een tweede merk waardig feit op. Maarschalk Malinovsky, die in Parijs niet van Kroesjtsjevs zijde was geweken en ook nu nog als tweede uit het vliegtuig was gestapt, liep tijdens de begroetingsceremonie in het. vijfde ge lid en zat tijdens de rondrit in een auto die zo ver achter in de stoet reed dat men haast moest denken dat het een perswa- De Russische schrijver Boris Pasternak herstelt goed van de hartaanval die hem enkele dagen geleden trof, aldus is van vrienden van de auteur in Moskou verno men. Het is niet de eerste maal, dat de thans 70-jarige schrijver, dichter en vertaler Pasternak, die door zijn roman „Dokter Zjiwago" wereldberoemdheid verkreeg, een hartaanval heeft gehad. Sinds de furore om de onder pressie geweigerde Nobelprijs voor litteratuur 1958. woont Pasternak in zijn „dacha" (landhuisje) in het schrijversdorp Pere- delkino, op korte afstand van Moskou. Hier wordt hij door twee hartspecialisten van het Kremlin ziekenhuis behandeld. Sinds december vorig jaar, toen hij in Moskou een voorstelling van Faust door een Westduits gezelschap bijwoonde, heeft Pasternak zich nauwelijks in het open baar vertoond. Maar overal in Moskou hangen aankondigingen van de opvoering van Schillers „Maria Stuart" in een ver taling van Pasternak. gen was. Liet hij het bewaken van Kroesj tsjev nu aan Ulbricht over, of was zijn rol als symbolisch vertegenwoordiger van de Russische macht hier overbodig? De rondrit door Oost-Berlijn werd inder daad een triomftocht. Er stonden, vooral op de Stalinallee, duizenden mensen langs de met bier- en worsttentcn gestoffeerde route, die Kroesjtsjev met seringen en lelietjes van dalen bestrooiden, en de stemmen der radioverslaggevers sloegen over van ontroering. Een hunner riep: ..Alles is groen vandaag, het lijkt wel als of de bomen zich extra hebben ingespan nen" en een ander zei: „De mensen ver dringen zich om een blik te werpen op het lieve, vaderlijke gezicht van kameraad Kroesjtsjev". Dat gelaat bleef ons gisteravond helaas onthouden op een staatsontvangst waar westelijke journalisten werden geweerd. Maar wij zouden het vandaag op de grote bijeenkomst in de Werner Seelenbinder halle zien. En wij zijn benieuwd hoe het zaterdag zal staan, wanneer de jaarlijkse Amerikaanse militaire parade te West- Berlijn plaats heeft, waaraan deze keer het hele Amerikaanse bezettingscontingent deelneemt. Advertentie per 2 stuks voordeliger zuiver Egyptisch katoenen garens (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering en bondskanse lier Adenauer zwegen ook gisteren hard nekkig: men wenst geen enkel officieel commentaar te geven op de mislukte top conferentie voor Eisenhower, De Gaulle en Macmillan zich hebben geuit. Van officiële zijde deelde men mee dat alle berichten in de meest vooraanstaande Westduitse dagbladen uit de lucht gegrepen waren. Goed geïnformeerde bladen, als de Frankfurter Allgemeine Zeitung en Die Welt hadden gemeld, dat Adenauer gister middag voor de Bondsdag zou spreken. De Bondsdagzitting van gisteren was evenwel alleen gewijd aan onderwerpen als jeugd- verzorging en dergelijke. Het actueclste probleem van de dag stond niet op de agen da en kwam er ook niet op. Deze houding staat in frappante tegen stelling tot die van de Westberlijnse Se naat. Westberlijns burgemeester Brandt was er gistermiddag wel vlug bij om een verklaring af te leggen. Daarmee was hij Adenauer voor. Ook daar was van C.D.U.- zijde Brandt onlangs is aangevallen: zijn' houding tegenover het vroegere Duitse le ger. De voormalige Duitse emigrant Brandt greep namelijk gretig de gelegenheid aan om Kroesjtsjev te kapittelen die te Parijs had laten blijken het te betreuren dat van het voormalige Duitse leger nog enkelen de slag bij Stalingrad hebben overleefd. Brandt noemde deze opmerking van Kroes jtsjev ergerlijk en onmenselijk. Hij kwam daarmee op voor de gevoelens van die Duitse gezinnen, die in Rusland tijdens de oorlog zware verliezen hebben geleden. Kans gemist? De bondskanselier vond het blijkbaar beter te zwijgen en liet daarmee Brandt de eer om als eerste officiële Westduitse persoonlijkheid Kroesjtsjev na de Parijse mislukking aan te vallen. In een televisie uitzending werd hij gisteravond de Duit sers die met beklemming de Parijse de bacle hebben gevolgd nog eens op zijn voor deligst getoond Men vraagt zich te Bonn af of de bondskanselier er goed aan heeft gedaan de Westberlijnse burgemeester, zijn socialistische tegenstander bij de gro te verkiezingen in 1961, hier het spits te laten, afbijten. Zoals Brandt de wereld ver telde dat de Westberlijners rustig zijn en niet in paniekstemming zijn gebracht, zo had Adenauer de Westduitse bevolking die dc laatste dagen wel tekenen van nervosi teit heeft getoond, gerust een hart onder de riem mogen steken. Sterke zenuwen „Herinner u wat bondskanselier Aden auer vorige week heeft gezegd: Wie de beste zenuwen heeft, komt het beste uit het woordgevecht met de Russen. Wat Kroesjtsjev in Parijs heeft getoond, is niets meer of minder dan eentrommel vuur op onze zenuwen", was alles wat een Westduitse regeringsspreker verklaarde. Niet ontkend kon te Bonn worden, dat de alarmerende berichten uit Parijs onder de Westduitse en Westberlijnse bevolking een zekere bezorgdheid hadden gewekt. Zelfs stellen enkelen zich de vraag „krij gen we weer een conflictMaar de meeste Westduitsers hebben het hoofd koel gehouden en de telefoonnieuwsdiens ten opgebeld die dan ook in vele steden urenlang geblokkeerd waren. De algemene reactie, zowel te Bonn als te West-Berlijn, was verre van paniekach tig. Er heerst ook in de Bondsrepubliek een zekere politieke spanning, maar er is geen alarmtoestand. Radiocommentators legden er na Kroesjtsjevs uitdagen in de persconferentie alle nadruk op dat een werkelijk conflict geen stap naderbij is gekomen. Televisie-interviews met gewone Westberlijnse burgers toonden voorts aan, dat men in de meest omstreden stad van de wereld ook door het Russische lawaai van de laatste dagen niet bang is gewor den: men hoorde eenvoudige Westberlij ners steeds weer zeggen: „Met die man Zoals gemeld is, zal Prins Bernhard in Buenos Aires de plechtigheden bijwonen ter gelegenheid van het feit, dat Argenti nië 150 jaar onafhankelijk is. De Rijks voorlichtingsdienst deelt thans mede dat de Prins, die op vrijdag 27 mei uit Argen tinië terugkeert, daarna twee dagen in Zwitserland zal zijn om nabij Luzern een Bilderbergconferetie te presideren. Zondagavond 29 mei keert de Prins naar Nederland terug. (en daarmee wordt Kroesjtsjev bedoeld) moet niet meer gepraat worden. Laat het Westen het hier in Berlijn alleeen doen." Zwijgend protest Met voldoening merkt men overigens te Bonn op dat de Parijse topconferentie niet schipbreuk heeft geleden tengevolge van onenigheid over het Duitse vraagstuk, de Berlijnse kwestie of tfbndskanselier Aden auer. Opmerkelijk vindt men het voorts dat Kroesjtsjev nog altijd niets concreets heeft gezegd over Berlijn en ten deze geen nieuw ultimatum heeft gesteld. Men maakt daaruit op dat er geen reden is tot onrust, wel tot het bewaren van zijn zelf beheersing. De politieke partijen de C.D.U., de S.P.D., de liberale F.D.P. en de rechtse D.P. waren het er over eens dat alleen Kroesjtsjev verantwoordelijk kan worden gesteld voor de Parijse mislukking. Het Westduitse algemene vakverbond, de D.G.B., uitte zich in dezelfde geest en deed een beroep op de Grote Vier. Meer dan tienduizend studenten hebben donder dag in de Westduitse universiteitssteden zwijgende marsen gehouden uit protest te gen het mislukken van de topconferentie. „De beste wensen Op zijn reis van Parijs naar Oost-Berlijn heeft de Sovjetrussische premier Kroesj tsjev gistermiddag een boodschap over laten seinen aan het Nederlandse volk. Dit geschiedde om enige minuten over een uur, toen de Iljushin 18, waarin de Russische premier zijn tocht maakte, over Neder lands grondgebied vloog. De boodschap werd op Schiphol opgevangen door „Am sterdam Radio" en luidde als volgt: „Ter wijl ik over het Nederlandse grondgebied vlieg doe ik u. meneer de minister-presi dent, en de bevolking van Nederland mijn groeten toekomen. De beste wensen van Nikita Kroesjtsjev, premier van de Sovjet- Unie". Ook in Frankrijk heeft men te kampen met een woningnood en ook daar komt het niet zelden voor, dat men een pre fabricated huis op een vrachtwagen ziet vervoeren geëscorteerd door gen darmerie. Het bijzondere van dit huis is, dat monsieur K., zoals Kroesjtsjev in Frankrijk wordt genoemd, moest wachten om het huis te laten passeren en dat het. ivaarschijnlijk in Rusland geen gewoonte is zo zijn huis te ver voeren, daar het de lachlust van de Russische premier opwekte. Kampeven „Als het zo lekker begint op te zomeren, dan móet ik eruit, met de reisvereniging mee, bedoel ik", zei een dame in een automatiek tegen haar zeer mollige vrien din, terwijl ze de kruimels van haar man- lel sloeg. Moet je die kaascroqxietten es proberen. Ik wou eerst naar de Kotazuur, maar me-man voelt meer voor de Vesu vius in Zwitserland. Dénk erom, ze zijn heet! Verleden jaar waren we in Italië, maar daar zie je zoveel Hollanders, dan is het net, of je er niet echt uit ben." De mollige dame zonk met een nier- broodje op een bank neer en zei treurig: „Nou, mijn man kivam gisteren met zó'n tent thuis. „We gane kamperen", zei ie, lekker gezond, terug naar de natuur. De jongens waren in hxin sas, dat snap je, maar ik schrok me eige het ram-bam, want het is niks voor mij, om te slapen as een hond op de groxrd! Effe een bal gehakt halen." De ander schxidde meewarig het hoofd exi zuchtte: „Zo'n man beslist anders maar, hè? Trek voor mij ook maar een bal". Toen ze weer naast elkaar zaten, ver volgde de kampeerdame droefgeestig: „Mot je régen treffen, al die natte kleren in de tent, je krijgt xiatuxirlijk niks droog!" En ze hief haar handen ten hemel, een gebaar, dat deed dexiken aan het ophangen van een theedoek over de waslijn, „dan is het huilen met de pet op, daar krijg je longontsteking van. Wat die man erin ziet, begrijp ik niet, want hij heb altijd last van een bezetting op de borst. Hij zal er nog een lelijke pijp an roken. En dan al dat ongedierte: vliegen, muggen en mieren! Ze zitten op je vlees, bah. Ik zit tóch al zo onder de bulten. O mens, ik mot er niet an dénken, dat ik op zo'n veldbed zal moeten slapen, ik ben zo cor- repxilent, daar rol ik vanaf! En ik ben doodsbenauwd voor inbrekers en een pri mus!!" „En wat doe je met je was?", vroeg de ander bezorgd. „Gut, er komt niks langs je deur, je zal alles zelf moeten aanslepen, dat noem ik geen vakantie. Ik voor mij ga véél liever met de reisver eniging mee, dan ga je in de bxis lekker zitten kijken en ademhalen en ze brengen je, waar je wezen wil. Er wordt voor je gezorgd en je bed is opgemaakt!" „Zó is het", knikte de kampeerdame en ze zag er enigszins geteisterd uit, hoewel ze haar gezonde eetlust behouden scheen te hebben. „Zullen we nou es een appel bol proberen?" zei ze. Natxxxirlijk zitten er ratten óók. Ik kan met de beste wil van de wereld niks sportiefs in kamperen zien. Koken in de modder als een varken op de grond en als het snikheet is, krijgen we natuurlijk zonnesteek. Heb ik daar nou me kinderen voor grootgebracht, om ze te laten kreperen in een bos?? Noem je da.t soxns xnet je tijd meegaan? Nee, als ik eraan denk, heb ik al gegeten en ge dronken! Eigexxlijk heb ik tóch liever ijs en een slagroomwafel toe." Marianne van Raait Advertentie VOETBED SANDAAL In naturel tuigleer 36/40 16.90 41/47 17.90 v JanFeyen voor LUXE schoenci KRUISWEG 50 - HAARLEM Een passagiersvliegtuig van de Algerijn se luchtvaartmaatschappij „Air Algeria" is donderdag even buiten de Parijs lucht haven Orly in botsing gekomen met een klein sportvliegtuig. Twaalf passagiers wei-den gewond, van wie er een in het ziekenhuis is overleden maar het toestel kon nog landen op één motor. Het sport vliegtuig werd in de lucht vernield en de piloot kwam om. In totaal waren er 31 passagiers aan boord, onder wie negen kinderen, en een bemanning van zes per sonen. De drie stewardessen bleven op en neer lopen tussen de passagiers om hen tot kalmte te manen, toen het dak van het toestel opengescheurd was. Een /hysterisch geworden vrouwelijke passagier werd in het toilet opgesloten. Bij de botsing werd de bovenzijde van het passagiersvliegtuig, een Caravelle- straaltoestel, opengescheurd. Het staart vlak werd beschadigd en een van de twee straalmotoren buiten werking gesteld. De motor van het sporttoestel werd losgerukt en kwam terecht tussen de passagiers in de Caravelle. Vijf mensen werden hierdoor ernstig gewond, dertien anderen kregen lichtere verwondingen. De piloot van de Caravelle, de Algerijn Moussou, slaagde erin een directe botsing le vermijden, door dadelijk te duiken, toen hij op een hoogte van zeshonderd meter plotseling het groene sportvliegtuig voor zich zag. Onder de passagiers, bevond zich de vrouw van de voormalige gaullistische vi ce-premier Jacques Soustelle. Zij liep slechts oppervlakkige verwondingen op en mocht dadelijk naar huis. De botsing geschiedde twintig minuten voor het. vertrek van premier Kroesjtsjev van Orly naar Schönefeld. Adxxerientie Excuus. De Noorse regering heeft de Pool se minister van Buitenlandse Zaken haar verontschuldigingen aangeboden voor de „beledigende insinuaties" die het Oslose „Morgenbladet" aan het adres van de Poolse ambassadeur heeft gericht. Het conservatieve blad schreef op 28 april, dat Morski in 1957 uit Lon den moest vertrekken omdat hij betrok ken was in een spionagezaak. Bij een onderzoek bleek echter dat Morski reeds in 1951 uit Londen is vertrokken en in 1957 in Korea vertoefde. Vervangen. In het programma van radio- Moskou is donderdag een programma van Amerikaanse, Britse en Franse volksliederen vervangen door volkslie deren uit Japan, China, Roemenië,Po len, Spanje en Rusland. Een concert van de Amerikaanse negerzangeres Ma rion Anderson heeft men ook laten vervallen. Afschuwelijk. De ambassadeur van Gui nea in Washington, Telli Boubacar, heeft woensdag een onderhoud gehad met de Amerikaanse staatssecretaris Dillon over een „afschuwelijk komplot" dat van het buitenland uit gericht zou zijn tegen de regering van deze voor malige Franse kolonie. Er waren wapen zendingen bij betrokken, aldus de am bassadeur, maar hij deelde niet mee uit welke landen deze afgezonden zou den zijn. Voor de berechting van de schuldigen is een speciale rechtbank in gesteld, die reeds enkele doodvonnissen en gevangenisstraffen gegeven heeft. Afgelast. De „American Express" te We nen heeft meegedeeld dat enkele groe pen Amerikaanse toeristen, die vanuit Wenen een reis naar de Sovjet-Unie zouden maken, hun reserveringen heb ben geannuleerd. Zij hebben hun bezoek afgelast wegens het falen van de Pa rijse topconferentie. Steeds hoger. De Amerikaanse luchtmacht, hoopt dit. jaar raketten tot een hoogte van veertig tot vijftigduizend kilometer uit te zenden voor stralingsmetingen. Voor deze lanceringen zal gebruik wor den gemaakt van een nieuwe viertraps vaste-brandstofraket, de Journeyman. Rockefeller. De op 11 mei overleden John D. Rockefeller jr, zoon van de grond legger van het olieimperium, heeft bij testamentaire beschikking het gros van zijn 150 miljoen dollar omvattende ver mogen verdeeld tussen zijn weduwe en de Rockefeller Brothers Fund Ine, de belangrijkste filantropische onderne ming van de familie, waaraan de over ledene tijdens zijn leven 58,981,000 dol lar heeft bijgedragen. Het fonds wordt beheerd door Rockefeller's vijf zoons en dochter. Vuurwerk. Sinds donderdagmiddag donde ren op het terrein van het militair Ar senaal te Ringebu, vijftig kilometer ten noorden van Lillehammer (Noorwegen) explosies. Verwacht wordt dat de ont ploffingen nog wel enkele dagen zullen voortduren. Voor zo ver bekend is nie mand gedood. De politie veronderstelt dat de eerste ontploffing het gevolg was van „zelfontsteking" van een gra naat. De granaten vliegen in alle rich tingen door de lucht, en veroorzaken kleine bosbranden. Binnen een straal van vijf kilometer, werden alle huizen ontruimd. De hoofdweg en de spoor baan van Oslo naar Trondheim werden door de politie gesloten. Het weg- en treinverkeer is omgeleid. Vrede en broederschap. Mohamed Ben Mahmoud, een pro-gaullistische, mo hammedaanse kandidaat in de Alge rijnse regionale verkiezingen van 29 mei, is donderdag op het drukke markt plein van Oran morsdood geschoten. De zestigjarige Ben Mahmoud was kandi daat van de „Unie voor vrede, broe derschap en steun aan generaal De Gaulle". (UNR). Levenslang. Zes Griekse communisten onder wie een vrouw, zijn in Athene tot levenslang veroordeeld, omdat zij aan geboden hadden spionage te bedrijven. Zij werden niet schuldig bevonden aan feitelijke spionage. West-Oost. Meer dan twintigduizend men sen zijn tot dusverre dit jaar van West- naar Oost-Duitsland gekomen om daar te gaan wonen, aldus meldt het Oost duitse persbureau A.D.N.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3