Dertig miljoen buitenlanders besteedden voor 300 miljoen Veilig kopen! GARANTIE Zorg voor de bedreigde mens Aannemer trachtte politie met grof geld om te kopen Landbouwschap wil spoedige uitgifte IJselmeergronden Diplomatie is te veel „op straat gekomen" VRIJDAG 2 0 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 HOOGTIJ VAN HET TOERISME Maar de A.N.V.V. moet van nog geen twee miljoen propaganda maken Onvoldoende middelen Ncd. industrie op Land- bouwbeurs in (Oostenrijk) Watersportverenigingen bezorgd over Loosdrechts „nachtleven" Bandrecorders voor blinden Oud-Gedeputeerde Ed. Polak wordt tachtig jaar Kerkelijk Nieuws Minister Luns Kort nieuws Nieuwe verlichtingen in personentreinen Ir E. Gerst overleden Rook die lekkere shag uit de handige doos Kerkelijk Leven NtitS MET Verwoerd acht Z.-Afrika als republiek acceptabel lOOO BROEKEN Jeugdige bommaniak in Haarlem voorgeleid Van onze Haagse redacteur) Dertig miljoen buitenlanders hebben in 1959 een deviezenopbrengst van 330 mil joen gulden geleverd. Het was voor het eerst dat buitenlandse gasten in Neder land in één jaar voor meer dan driehon derd miljoen gulden aan toeristische doel einden besteedden. Dat resultaat is des te opmerkelijker omdat 1958 als een moei lijk te evenaren topjaar werd beschouwd wegens de stimulerende invloed welke er van de Expo te Brussel uitging. In het. jaarverslag van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer (A.N.V.V.), dat vandaag op de al gemene vergadering te Scheveningen wordt uitgebracht, wordt dan ook met voldoening geconstateerd, dat 1959 ten opzichte van het voorafgaande jaar geen teruggang te zien heeft gegeven. Wel was er een lichte teruggang in het aantal vreemdelingen dat van een hotel gebruik maakte, maar het aantal overnachtingen was vijf per cent hoger, hetgeen op een toeneming van de gemiddelde verblijfsduur duidt. De Duitsers namen meer dan 32 pet. van het aantal overnachtingen in hotels voor hun rekening, op ruime afstand gevolgd door Engelsen (14 pet.), Amerikanen (13 pet.), Scandinaviërs (6 pet.), Belgen en Fransen (ieder 5 pet.), geallieerde milir- tairen (4 pet.) en Zwitsers (3 pet.). Ook het aantal overnachtingen van bui tenlandse kampeerders en het aantal lo- geernacht in zomerhuisjes, pensions en bij particulieren is eveneens gestegen, maar daarover zijn geen betrouwbare cijfers be kend. Ook het binnenlandse toerisme heeft zich in stijgende lijn bewogen, een en ander mede onder invloed van het uitzonderlijk goede weer, dat overigens vooral de trek naar de kust bijzonder groot deed zijn. Geeft het beeld van de ontwikkeltng van het toeristenbezoek aan ons land reden tot. tevredenheid, de A.N.V.V. is toch van me ning dat het nog gunstiger had kunnen zijn als de door het rijk en het bedrijfs leven gegeven subsidies ruimer waren ge weest. De overheid bleef nog steeds een ton beneden de voor de bestedingsbeper king toegekende subsidie en keert pas dit jaar tot de 1.420.000.- van 1956 terug. Maar dat bescheiden meevallertje is door de loon- en kostenstijgingen van de afge lopen jaren al lang weer gecompenseerd. De steun van het bedrijfsleven, zo blijkt uit de exploitatierekening, is bedroevend gering. Zelfs de honderdduizend gulden, welke op de begroting als bijdrage van het bedrijfsleven staat vermeld, werd niet geheel bereikt! De andere favoriete vakantielanden in Europa werken met heel wat zwaarder geschut: de budgetten van de Engelse en Italiaanse nationale organisatie voor de bevordering van het toerisme zijn meer dan zeven, die van Frankrijk en Spanje zes, van Zwitserland vijf en van België vier keer zo groot als dat van de ANVV. Een en ander leidt ertoe, dat de ANVV haar werk nog steeds met een bescheiden Advertentie bij de erkenda ■fflml vakhandel met volledige garantie van DeTechnische Unie. ft volkomen geruisloos f vanaf 3@g?« met TECHNISCHE UNIE- De Nederlandse industrie is dit jaar met een collectieve inzending vertegenwoordigd op de Landbouwbeurs, die van 3 tot en met 11 september in Wels bij Linz in Oostenrijk wordt gehouden. De Landbouwbeurs in Wels is een van de best bezochte in Europa. De Nederlandse Kamer van Koophandel voor Oostenrijk heeft gemeend op de Beurs niet te kunnen ontbreken, mede gezien het feit., dat in Oostenrijk de laatste jaren de vraag naar Nederlandse landbouwmachines en land- bouwprodukten sterk is toegenomen. Van belang is voorts, dat het Nederlandse goe derenassortiment zo gespecialiseerd is, dat het niet zonder meer door aankoop uit an dere landen kan worden vervangen. De Nederlandse inzending zal een opper vlakte beslaan van ongeveer 1500 m2. Naast verschillende landbouwmachines zullen fokmateriaal, machines voor de pluimvee houderijen en het voor export bestemde Nederlandse zaai- en pootgoed worden ge- exposeerd. Van de zijde van de Neder landse industrie bleek voor de tentoonstel ling grote belangstelling te bestaan. Bijna alle grote bedrijven, die goederen exporteren zijn in Wels vertegenwoordigd De Nederlandse regering zal er een in formatiecentrum inrichten, waarmee de in zending compleet is gemaakt. Verwacht wordt, dat er op de tentoon stelling goede zaken zullen worden gedaan De invoer in Oostenrijk uit Nederland staat op het ogenblik op de ranglijst van Europese landen op de vijfde plaats. apparaat moet verrichten, vooral in het buitenland. De kantoren in Parijs, Brus sel, Londen, New York, Stockholm en Keu len en de vertegenwoordigers in Zwitser land verzetten dan ook, in verhouding tot de beschikbare arbeidskrachten, onevenre dig grote hoeveelheden werk. Men tracht inzonderheid door deelneming aan tentoon stellingen en beurzen (in Frankrijk, Bel gië, Engeland, Zweden, de Verenigde Sta ten en Duitsland) en door het uitnodigen van vertegenwoordigers van buitenlandse reisbureaus en toeristische publikatics het gebrek aan middelen zo doeltreffend moge lijk te ondervangen. Een zestal watersportverenigingen die ofwel in Loosdrecht gevestigd zijn, ofwel hun activiteiten voornamelijk op de Loos- drechtse Plassen ontplooien, heeft in een adres aan de gemeenteraad van Loosdrecht verzocht aan het Loosdrechtse „nacht leven" een einde te maken. De ontwikke ling van het kostelijk watersporlcentrum Loosdrecht, in het bijzonder Oud-Loos- Drccht vervult ons met zorg, zo schrijven de Koninklijke Watersportvereniging Loos drecht, de watersportverenigingen „De Vrijbuiter", „Het Witte Huis", „Utrecht", „De Watervogels' en het Comité Wherry- wedstrijden. De zorg van de adressanten geldt met name de vergunningen om na 24 uur muziek te maken, gelegenheid tot dansen te geven na dat tijdstip, de vergun ningen om restaurants, cafés en bars na 24 uur geopend te houden ei\ de plaatsing en exploitatie van gokautomaten. Serieuze watersportbeoefenaren gaan Loosdrecht soms reeds mijden, en steeds meer ouders verbieden hun kinderen in Loosdrecht te vertoeven, aldus het adres, waarin de raad verzocht wordt maatregelen te tref fen. De Stichting Voorziening Technische Hulpmiddelen aan Blinden in Zuid-Hol land is een actie begonnen om 350.000.— bij elkaar te krijgen. Dit bedrag is be stemd voor de aankoop van bandrecorders voor blinden. Er zijn reeds tweehonderd aanmeldingen voor een dergelijk apparaat binnengekomen en de stichting die op 6 april j.l. is opgericht, verwacht dat dit aan tal zich wel zal verdubbelen. De band recorders kunnen de blinden gebruiken voor de wekelijkse gesproken brief en de gesproken boeken van de Blinden Biblio theek in Den Haag. Voorts wil de stichting het geld gebruiken voor de aanschaffing van andere technische hulpmiddelen, bijv. als een blinde wil studeren. Er zijn in Zuid-Holland ongeveer 500 bij een bond aangesloten blinden. De stichting heeft dertien, actiecomité's opgericht in Zuid-Holland. Het Comité Delft bood reeds een recorder aan. Voorts bood een ambtenaar van het ministerie van Justitie er ook een aan, overgespaard van de winst op de departementale koffie Dinsdag 14 juni a.s. hoopt de heer Ed. Polak, oud wethouder van Amsterdam en oudlid van de Gedeputeerde Staten van Noordholland, zijn 80ste verjaardag te vieren. Nadat hij in 1902 in dienst was gekomen van het dagblad „Het Volk", was hij van 1913 tot 1935 lid van de Am sterdamse Gemeenteraad voor de SDAP en van 1923 tot 1933. met een onderbre king van twee jaar, wethouder eerst van Onderwijs en later van Financiën. In 1935 werd de heer Polak lid van Gedeputeerde Staten van NoordHolland. Dit bleef hij tot de bezetting. Na de bevrijding heeft hij dat ambt nog gedurende een jaar bekleed. Gcrcf. Kerken Tweetal te Hilversum (vac. J. Thomas) H. M. Dercksen te Barneveld en J. van Leeuwen te IJmuiden. Beroepen te Epe H. J. Bouwhuis te Coevorden. Chr. Geref. Kerken Beroepen te De Krim (O.): A. W. Drechs- ler te Vlissingen. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Groningen-Zuid: H. van der Werf te Emmen, In een beschouwing over de diplomatie ke dienst, die minister Luns deze week in Nijmegen hield op de 36ste dies van de juridische faculteitsvereniging van het Nijmeegse studentencorps, heeft de minister onder meer een vergelijking ge trokken tussen de geheime diplomatie van vroeger (voor de wereldoorlog) en „de meer opene" van thans. Hij zeide dat deze grotere openheid haar goede kanten heeft, maar ook haar minder goede. De „misluk te" topconferentie te Parijs had volgens hem de indruk gevestigd, dat de interna tionale diplomatie in haar democratische vorm wat al te veel op straat is geko men. De minister vertelde voorts, dat toen hij in diplomatieke dienst trad er 50 of 60 ambtenaren op deze dienst werk ten. Thans is dit aantal ongeveer 250. Voor de oorlog, manifesteerde zich blijkens hem de Nederlandse diplomatieke dienst als een corps van waarnemers, dat tot taak had objectief te melden wat er in het buitenland gebeurde. Thans echter heeft de Nederlandse diplomaat een actieve rol in het internationale politieke leven. Door het lidmaatschap van Nederland van de UNO, de Raad van Europa, de Benelux, Eüratoom, ed. Hij zei te verwachten, dat de Nederlandse diplomatie ook een groter rol zal gaan spelen op cultureel, militair, economisch terrein. „Griezelig beeld" De vergroting van het aantal diploma ten maakt het overigens zo zei de heer Luns moeilijker, een topfunctie te be reiken. Hij beloofde ook, dat de algemene ont wikkeling der kandidaten voor de diplo matieke dienst achteruit gaat, ook wat talenkennis betreft. Hij vond er enige troost in te weten dat de V.S. in dit op zicht „een nog veel griezeliger beeld te zien geven". De minister zei tenslotte dat de invloed van de kleine landen op het algemene wereldbeeld over het alge meen groter is, dan men aannneemt „Ne derland neemt onder deze landen, door zijn knappe diplomaten een voorname plaats in", aldus de bewindsman. m Canadees bezoek. Donderdag heeft het regiment „Th Queen's Own Rifles of Ca nada". bestaande uit de commandant luitenant-kolonel R. J. Wilkinson, vijf offi cieren en honderd manschappen met een eigen band, een officieel bezoek aan Nij- ncgen gebracht. Doel van het bezoek waf- het brengen van een eresaluut aan gesneu velde Canadese en Nederlandse soldate.r lie op de kerkhoven in Nijmegen en Groes- 'oeek begraven liggen. verbetering te brengen in de verlichting in de personentreinen. Volgens de richtlij nen die door de Europese spoorwegen zijn De N.S. zijn reeds geruime tijd bezig, opgesteld, moet de verlichting in de trei nen een minimum sterkte van 80 lux heb ben. Het nieuwe materieel van de N.S. heeft een niveau van 250 lux. Er wordt t 1-verlichting gebruikt. Het zal nog wel enkele jaren duren voor dat al het materieel op 250 lux is ge bracht. In ieder geval streven de spoor wegen ernaar om op zo kort mogelijk ter mijn in alle rijtuigen de minimumgrens van 80 lux te bereiken. De rijtuigen waar in dit niet mogelijk is, vooral het mate rieel uit 1924 dat door asdynamo's wordt verlicht, zal de komende jaren door nieu we rijtuigen worden vervangen. Van alle rijtuigen heeft 45,8 percent een lichtsterkte van 250 lux. 43.6 de minimum grens van 80 lux. en 10,6 percent ligt op ongeveer 40 lux. In de ouderdom van 94 jaar is in Den Haag overleden ir. E. Gerst, oud-rijksin specteur van Spoor- en Tramwegen in het voormalige Nederlandsch-Indië. De cre matie is gisteren in alle stilte geschied. Ernest Gerst werd op 24 oktober 1865 in Amsterdam geboren. Van 1882 tot 1887 studeerde hij in Delft. Na het behalen van zijn titel trad hij in dienst van de Water staat. In 1889 kwam hij bij de Waterstaat in Indië, waar hij werkzaam bleef tot 1900. Van 1902 tot 1931 was hij rijksinspecteur van Spoor- en Tramwegen in Indië. Ir. Gerst heeft verscheidene wetenschappelij ke publikaties op zijn naam staan. Woensdagavond is op cte Aalsmeerder- weg in Amsterdam de 60-jarige bromfiet ser B. Pardieck door tot nog toe onbekende oorzaak onder een trekker met aanhanger terecht gekomen. Hij overleed ter plaatse. Advertentie De vorige week heeft de Federatie van derduikers, hulp aan gezinnen waarvan de Diakonieën in de Nederlandse Hervormde Kerk haar vijftigjarig bestaan te Utrecht gevierd. In 1910 werd zij als de Vereniging van Diakenen in de N.H. Kerk opgericht. Het diakonaat betekende in die tijd weinig meer dan armenzorg. In 1922 werd de vereniging omgezet in de „Federatie van Diakonieën". Het bureau, met een secre taris in vaste dienst, werd in Utrecht ge vestigd. De nieuwe visie op het diakonaat en de verbreiding van het diakonale werk ont stonden in de oorlogsjaren. In die jaren werden vele nieuwe vormen van diakona le hulpverlening gevonden: hulp aan on- Advertentie VERS GEBRANDE HAZELNOTEN Het eerste feit vind ik buitengewoon ernstig. Verdachte heeft zich al meer schuldig gemaakt aan het onder invloed rijden. Wat de tweede zaak betreft: aan vankelijk meende ik dat deze poging tot omkoping gebeurd was ten gevolge van de alcohol. Maar achteraf is gebleken dat verdachte met deze poging de volgende dag is doorgegaan. Er wordt steeds maar op gehamerd: geen alcohol achter het stuur. Het heeft, gezien de vonnissen te gen deze verdachte, kennelijk weinig in druk gemaakt. Voorts wil ik van deze ge legenheid gebruik maken erop te wijzen dat men zware eisen stelt aan hel politie personeel. Juist de financiële zijde is voor dit personeel nog wel eens twijfelachtig. Ik kan me voorstellen dal een politieman voor een dergelijk aanbod wel eens zou kunnen bezwijken. Aldus de officier van Justitie, mr. F. G. Wüstenberg, tijdens de gisteren gehouden zitting van de Utrecht se politierechter. Terecht stond de 37-jarige aannemer J. W. uit Winschoten. Verdachte was 's mor gens vroeg, 5 april, naar Schalkwijk ge reden. Daar had hij in een café vier fles jes bier en enkele cognacjes gedronken Later op de dag had hij tot tweemaal toe een bezoek gebracht aan een café in Hou ten. Toen hij 's avonds op weg was naar Ermelo had hij allesbehalve kaarsrecht onder Houten van de weg afgereden en gereden. Hij was op een gegeven moment terecht gekomen in een zachte berm langs die weg. De opperwachtmeesters B. en S uit Houten, die diverse tips hadden gekre gen dat ei waarschijnlijk een dronker utomubilist in de buurt van Houten reed wilden W., toen zij hem aanhielden, naai een doktev overbrengen voor een bloed proef. Op weg naar de arts begon W. on derhandelingen aan te knopen met de po litiemannen: of het nu niet met een over treding afkon. Kunnen jullie me niet mat sen. want ik heb de pest aan een bekeu ring met alcohol. De dokter zal ik ook wel plat maken. Ik heb u wel meer plat gemaakt, zo lichtte de aannemer de poli tiemensen in. Toen hij deze vertrouwelij ke mededeling deed, drukte W. opper B 125 in de hand en even later nog eens 10. De politiemannen schonken er geen aandacht aan, daar zij er van uitgingen dat dit voorstel werd gedaan onder in vloed van alcohol. Maar toen de volgende dag de aannemer weer pogingen in het werk stelde de agenten om te kopen hij noemde nu getallen van t 1000 en i 1.500 maakten zij een proces-verbaal op wegens poging tot omkoping. De officier eiste tegen verdachte 6 maanden gevangenisstraf en 3 jaar ont zegging van rijbevoegdheid. De raadsman, mr. F. P. van Ravens- waay, deed de politierechter de suggestie dat verdachte zich binnen een bepaaldi termijn zal onderwerpen aan een ontwen ningskuur. De politierechter voelde hiei wel iets voor. Hij veroordeelde de aanne mer tot 6 maanden, waarvan 2 voorwaar delijk, met 3 jaar proeftijd, met als bij zondere voorwaarde dat verdachte zich na aanvang van de proeftijd zal onder werpen aan een ontwenningskuur. De rij- ipvopgdheid werd hem voor 3 jaar ont zegd. KAAPSTAD (Reuter). - De Zuid-Afri kaanse minister-president dr. Verwoerd, heeft in een Verklaring die namens hem in de Zuidafrikaanse volksraad werd voorge lezen, gezegd dat op de conferentie van Gemenebest-premiers duidelijk is gebleken dat Zuid-Afrika als republiek welkom is in het Gemenebest. Het was dr. Verwoerds eerste officiële verklaring sedert de aan slag op zijn leven, vijf weken geleden. Advertentie Keuze uit méér dan voedsel- en kindertransporten enzoyoort. Sinds 1951, het jaar van de nieuwe Kerk orde, is de diaken volwaardig ambtsdra ger. Hij spreekt mee in alle vergaderin gen der kerk, tot in de synode toe. De kerk heeft haar verantwoordelijkheid voor het diakonaat duidelijk gesteld en daartoe provinciaal en landelijk eigen organen in het leven geroepen. In het Kerkelijk Maatschappelijk Werk zijn thans driehonderd kerkelijk maat schappelijk werksters werkzaam en dui zend gezinsverzorgsters. In de jaren na de oorlog werden reeds vijftig hervormde be jaardentehuizen gebouwd. Voor de oplei ding van bejaardenhelpster zijn cursussen in het leven gei'oepen. Veertien vereni gingen „Kinderzorg", destijds door de dia konieën opgericht, dragen de zorg voor vijfduizend kinderen. In de vijftig her vormde inrichtingen voor kinderbescher ming zijn ruim tienduizend kinderen on dergebracht. Op 't terrein van het gezinsvoogdijwerk werkt de Hervormde Kerk officieel samen met „Pro Juventute". In dit verband zijn thans drieduizend hervormde gezinshoof den werkzaam. De Gerepatrieerdenzorg van de diakonieën richt zich op de zorg voor zelfstandig gehuisvesten. Er zijn hier dertig maatschappelijke werksters met een aantal assistenten in dienst. Ten slotte is er de Internationale Hulp verlening, die in samenwerking mét de Wereldraad van Kerken geschiedt. In 1957 werd hiervoor voor het eerst een lande lijke diakonale collecte gehouden. Naar alle delen der wereld, waar nood heerst, worden de gelden van deze collecte ge zonden. Toogdag De landelijke diakonale Toogdag, die ter gelegenheid van dit jubileum werd gehou den heeft meer dan duizend diakenen bij eengebracht. De praeses van de generale synode der N.H. Kerk, dr. A. A. Koolhaas, ging 's morgens voor in een wijdingsdienst in de Domkerk. Professor dr. W. Banning hield 's middag een referaat over „De veranderende maat schappij". Hij noemde een zestal proces sen, die voor het diakonaat van betekenis zijn. In de eerste plaats de omvoorstel- baar snelle ontwikkeling van -het maat schappelijk leven op alle terreinen, waar bij de techniek de stuwende kracht is. Dan is er de toenemende welvaart in de lan den van het Westen, die evenwel de pro blemen niet wegneemt; het toenemend sociaal verantwoordelijkheidsbesef: de wij der wordende kloof tussen welvarende en arme landen; de wijziging van het begrip sociale nood (waarbij een toeneming van de geestelijke nood valt waar te nemen): en ten slotte de institutionalisering van het maatschappelijk werk Deze proces sen, zo zei professor Banning, nopen tot heroriëntering van het diakonaat. Wat wij bovenal nodig hebben is een gescherpt oog door innerlijke barmhartigheid. Professor dr. P .J. Roscam Abbing ging vervolgens na wat de diakonale taak thans vader was weggevoerd, hulp aan evacués, is. Hij wees op de grote nadruk die er in de huidige samenleving valt op de sociale gerechtigheid. Als kerk verheugen wij ons erover, zo merkte hij op, dat de overheid meer sociale bemoeienis heeft. Wij zullen nu evenwel moeten nagaan of er vergeten groepen zijn. Verder zal in de huidige welvaart het vraagstuk van de luxe aan de orde gesteld moeten worden Is er meer offervaardigheid en werpt de welvaart voldoende vruchten af in de gemeente? Het diakonaat zal speciale zorg moeten hebben voor bedreigde groepen, voor hen die van een agrarische tot een industriële samenleving overgaan. De moderne sa menleving heeft machten in het leven ge roepen. die de enkeling kunnen verbrijze len. Daarom is het diakonaat nauw ver bonden met het pastoraat. Ten slotte deed professor Roscam Abbing een beroep op de vrijwilligers: de gemeente moet inge schakeld blijven en dit is ook op velerlei gebied mogelijk, zelfs al wordt veel werk thans door beroepskrachten gedaan. Na deze referaten hield minister Klom- pé (Maatschappelijk Werk) een toespraak, waarin zij zei van de diakenen de oplos sing van cle problemen van heden te ver wachten. Het begrip „naaste-zijn" kunnen wij nu tot zijn recht laten komen. Tot slot van de bijeenkomst bood de voorzitter van de hervormde diakonie in Den Haag de voorzitter van de Federatie de eerste bijdrage aan voor een op te richten Diakonaal Sociaal Instituut. Wees een christen in het verkeer.... Engeland „Het euvel van de verkeersongelukken wordt van jaar tot jaar onverdraaglijker" schreef de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher. aan de „Christelijke Liga voor Veiligheid op de Wegen", die in Groot- Brittannië een campagne tot gebed voor en de opvoeding van de weggebruikers heeft ondernomen. Wijzend op he feit, dal met de kerstda gen 1959 in Groot-Brittannië 147 doden en 4504 gewonden in het wegverkeer zijn ge vallen, zei de aartsbisschop dat dit bete kent dat alle inwoners van een kleine stad na de feestdagen dood zouden zijn ge weest of in het ziekenhuis hadden gele gen. Duitsland Onder de titel „Ruf zur Besinnung in Strassenverkenr" heeft de diakonale raad van de Evangelische Kerk in Duitsland ter gelegenheid van de Verkeersveilig- heidsdag 1960 voor predikanten en ge meen en een brochure uitgegeven, waarin geappelleerd wordt aan het geweten van alle deelnemers aan het verkeer, om in het wegverkeer meer fatsoen en verant woordelijkheid te tonen teneinde aldus mensen voor dood en schade aan lichaam en eigendommen te behoeden. Gen. Cronjéstr. 40-44. Haarlem, Tel. 54(>7ü De 14-jarige jongeman, die door recher cheurs van de Dienst Luchtvaart dei Rijkspolitie is gearresteerd, nadat hij be kend had, de dader te zijn van een aan tal anonieme alarmtelefoontjes, die de laatste tijd bij luchtvaartinstanties op Schiphol zijn binnengekomen, is de Am sterdamse mulo-scholier J.S., wonende in Nieuw-West. Gisteren is de jongen voorgeleid voor de kinderrechter te Haarlem. Hij is beschul digd van verstoring van df- rust door mid del van valse alarmkreten of signalen. Het Landbouwschap zal de minister van financiën een brief zenden over het uit- giflcbcleid in de IJsselmeerpoldcrs. dit naar aanleiding van liet feit dat in het najaar van 1961 boeren zullen worden aan gewezen voor de eerste uitgifte van be drijven in oostelijk Flevoland in het voor jaar van 1962. De brief houdt een herzie ning op enkele punten in van het stand punt ten aanzien van het uitgiftebeleid, dat het Landbouwschap in 1954 aan de Tweede Kanier heeft meegedeeld. In 1954 drong het Landbouwschap aan op invoering van erfpacht naast pacht en op een principiële uitspraak voor verkoop. Het meende toen dat met verkoop nog kon worden gewacht, opdat de regering gele genheid zou hebben door wijziging van de pachtnormen tot grotere pachtspreiding te komen, zodat de prijzen van de goede gronden zouden stijgen, en opdat de rege ring voorts te vergaande splitsingen on mogelijk zou kunnen maken, eventueel door wettelijke maatregelen. Als uitzonde ring op dit „uitstel van verkoop" zou het Landbouwschap toen de gelegenheid tot kopen al eerder opengesteld willen zien voor boeren, die hun bedrijf op het oude land door stadsuitbreiding of dergelijke maatregelen verliezen en voor boeren, die hun bedrijf alleen maar voor vergroting van te kleine bedrijven ter beschikking willen stellen, als zij in een van de polders een bedrijf in eigendom kunnen terug krijgen. Thans meent het landbouwschap dat met verknop ook aan anderen dan die hun be drijf aai, stadsuitbreiding of sanering ver liezen. niet meer behoeft te worden ge wacht. De wijziging van de pachtnormen is er gekomen. Wel zijn de prijzen nog niet in rust. maar als anderszins de tijd tot verkoop rijp is, mag het feit dat die prijzen in de nabije of verre toekomst nog wel wat hoger zouden kunnen worden, geen belemmering meer vormen, zo meent het Landbouwschap. Op de bedrijfssplit- sing is een rem gezet door de wet ver vreemding landbouwgronden van 1958, ook al is de werking van de desbetreffende bepaling zeer beperkt. Het landbouwschap meent echter, dat het gevaar van onverantwoorde splitsin gen niet moet worden overschat, omdat de levensstijl in de polder banden schept waarbij de bedrijfsgrootte een belangrijke factor is die niet zo gemakkelijk wor den doorbroken. Het heeft daarom zijn vroegere naar aanleiding van het ver schijnsel der bedrijfssplitsing geopperde bezwaren laten varen. Een minderheid van het bestuur van het Landbouwschap namens welke in de vergadering van vanmorgen de heer Hoo- gerland (A.N.A.B.) het woord voerde, blijft, evenals in 1955, op het principiële standpunt staan dat de grond in de nieuwe polders in handen van de gemeenschap d.w.z. de overheid, dient te blijven. Ge zien het meerderheidsstandpunt in Land bouwschap en Staten-Generaal meent de ze minderheid echter, dat een uitgifte in erfpacht onder de uitdrukkelijke voor waarde dat het recht zonder toestemming van de staat niet gesplitst kan worden, de meest aangewezen figuur is.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4