Groen Co. Senator Kennedy blijkt goede stemmentrekker vlido Canada is niet gerust op de Sovjetrussische bedoelingen West-Duitsland herbergt 16.000 communistische agenten lekkerste bier dat er bestaat...!" „Ik vind Heineken Peking zou zorgen voor afleiding in Azië Verzending van zeepost Verenigde Staten beloven Noorwegen beterschap Russische kolonel van spionage verdacht Jeugdmisdadigheid neemt toe in de hele wereld OSSERVATORE ROMANO TREKT DE POLITIEKE LIJNEN SCHERP MAÏZENA DURYEA VRIJ DAG 2 0 MEI 1960 Centrale Verwarming Oliestook-installaties Vele Amerikanen vinden hem erg aardig Parijse debacle versterkt de positie van Adenauer Canadees luchtruim wordt herhaaldelijk geschonden Maak uw kast motvrij met insekten verdelger „Christelijk Leiderschap In de Oostduitse regering zitten twee ministers die eens lid waren van Hitiers nazi-partij Progressieve opvoeding een van de oorzaken? Tul pen festival in Ottawa Volgens berichten uit Hongkong voor spellen Amerikaanse militaire waarne mers nieuwe oorlogsspanning tussen com munistisch- en nationalistisch China over de kusteilanden alsmede toenemende gue- rilla-activiteit in Zuid-Vietnam en Laos. Volgens de nationalistische Chinezen heb ben dp communisten hun troepenconcentra tie op het vaste land tegenover de eilanden van driehonderdduizend op vierhonderd duizend man gebracht en 250 straalbom- menwerpers in de provincie Sjekiang op gesteld vanwaar zij gemakkelijk tegen Formosa kunnen optreden. Communisti sche Chinese onderzeeboten zijn in de straat van Formosa gezien. Vóór het bom bardement van Quemoy en Matsoe in de zomer van 1958 werd een soortgelijke waarschuwing gehoord. Eerder in het jaar heeft de Amerikaanse militaire inlichtin gendienst reeds de verwachting uitgespro ken dat Peking in mei of juni tot nieuwe militaire activiteit zpu overgaan. Tsjoe En Lai, de Chinese premier heeft bij zijn bezoek aan Hanoy zijn belofte om Formo sa „te bevrijden" hernieuwd. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Advertentie (Van onze correspondent in de V.S.) De verrassende"overwinningen van Ken nedy in West-Virginië en Maryland heb ben ineens veel meer tekening gebracht in de wedloop om het Amerikaanse pre sidentschap: Kennedy heeft nu beslist een heel goede kans om op de Democratische conventie in juli te Los Angeles gekozen te worden tot de kandidaat van de demo cratische partij. De verkiezingen voor het presidentschap, waarbij Kennedy zou uit komen tegen Nixon, worden begin novem ber gehouden. Er kunnen zich altijd nog verrassingen voordoen, maar een duel Kennedy-Nixon lijkt thans het meest waar schijnlijke. De voorverkiezing in West-Virginië zal een klassiek voorbeeld worden, wanneer men wil aantonen, dat het opinie-onder- zoek er soms deerlijk naast kan zijn in de voorspellingen. Algemeen had men voorspeld, dat Humphrey de overwinning zou behalen in een staat die overwegend protestant is en waar men veel argwaan meende te constateren tegen de katholie ke Kennedy. Die argwaan moet er in het begin ook wel geweest zijn, niaar Kenne dy heeft kans gezien zijn achterstand in te lopen dooi-, in de laatste dagen vooral, heel duidelijk de godsdienstkwestie ter sprake te brengen in zijn vele radio- en televisietoespraken. Hij zei het heel sim pel: volgens de grondwet moeten kerk en staat gescheiden zijn. Daar houd ik mij aan. Ik laat me niet door de Paus voor schrijven wat ik doen moet als président van de Verenigde Staten Die woorden hebben kennelijk indruk gemaakt. Of juister: niet die woorden al leen, maar vooral de jonge man, die ze sprak. Dit is de grote kracht van Kenne dy: hij is een kandidaat, die vertrouwen wekt. Een rustige jonge man, die men aardig vindt. Het wóórd „aardig" heb ik met opzet gekozen. Men kan. zeker van Kennedy be weren dat hij een knap uiterlijk heeft, dat hij op een rustige manier tamelijk wel sprekend is, maar die kwaliteiten doen het hem niet in de eerste plaats. Het grote publiek vindt hem „aardig", dat is het geheim van zijn succes. Men kan dit een onsolide criterium noemen voor de verkiezing van een pré sident. Een aardige man behoeft geen goed staatshoofd te zijn. Maar Kennedy heeft getoond, dat hij kan winnen door de sympathie die hij wekt en dat telt heel zwaar op de partijconventie, waar de oude rotten in de politiek de kampioen kiezen, die zij in het veld willen brengen tegen de kampvechter van de andere gro te partij. Beminnelijk Dat men Kennedy aardig vindt, laat zich heel goed begrijpen. Neem bij voorbeeld zijn gedrag toen hij juist de grote over winning in West-Virginië in de wacht had gesleept. In de nacht was hij van Washing ton naar West-Virginië gevlogen. Ter plaat se wilde hij, toen de overwinning zeker leek, een persconferentie geven, midden in de nacht. Natuurlijk was hij hoewel moe in een goed humeur. Maar daar om beslist niet in een pompeuse hoera- stemming. Daags daarop was hij alweer terug in Washington. Daar had hij 's mid dags een persconferentie belegd. Maar toen hij bemerkte dat zijn concurrent Syming ton spreker was aan een lunch in de pers club, liet hij die persconferentie vervallen. Hij wilde niet dat vele journalisten aan het einde van Symingtons speech weg zou den lopen om op tijd bij Kennedy te zijn. De journalisten lieten echter merken, dat zij Kennedy die dag toch wilden ont moeten. Opnieuw werd een persconferen tie belegd. Ook bij die gelegenheid toonde de overwinnaar zich niet in een hoera- „New York Times": NEW YORK (Reuter) De „New York Times" weet te melden dat de westelijke diplomaten in Bonn van mening zijn dat Adenauer de staatsman is die van de de bacle in Parijs persoonlijk het minst te lijden heeft gehad. Zfj, die de bondskan selier een paar weken geleden nog berisp ten, nemén nu hun woorden haastig te rug, aldus het blad. Adenauer heeft het topoverleg, waarop een hele reeks inge wikkelde problemen maar kort besproken worden, altijd gewantrouwd. Hij heeft vaak gezegd, dat de westelijke Grote Drie op een topconferentie gedwongen zouden kunnen worden te kiezen tussen een mis lukking van het overleg of geïmproviseer de en gevaarlijke concessies, zo schrijft de „New York Times". stemming. Hij zag ér niet doodmoe uit en dat wil wat zeggen, na zulk een campagne. Men vroeg hem, hoe zijn tegenstanders hem thans nog zouden kunnen stoppen. „Ik weet het niet", was zijn rustige ant woord, „Ik heb geen programma voor hen". Hij zei het ernstig, maar na zulk een zin komt er een stralende glimlach over zijn gezicht. Een glimlach, die aan stekelijk is, zelfs voor door de wolgeverf- de journalisten. Geen wonder, dat men de ze man aardig vindt. Hij doet niet dik, hij schept niet op, hij toont dat hij kan winnen. Succes schijnt aan zijn kant en van heinde en verre komen berichten bin nen, dat de politici zich achter hem scha ren. Zij weten dat het voordelig is zich tijdig aan te sluiten bij een winnaar. Sommige democratische leiders menen dat Kennedy in dertien staten op krach tige aanhang onder de Democratische kie zers kan rekenen. Deze staten vaardigen 394 kiesmannen naar de Democratische partij conventie af. De kandidaat der Demo cratische partij moet door tenminste 761 kiesmannen worden uitverkoren, zodat Kennedy reeds over meer dan de helft van het benodigde aantal stemmen zou be schikken. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: t.s. Libertad (26/5); Australië, m.s. Willem Ruys (23/5): Brazilië: s.s. Alnati (22/5): Canada: s.s. Arkadia (22/5), s.s. Rijndam (23/5) en m.s. Prinses Irene (26/5): Chili: via New York (22/5); Ned. Antillen: m.s. Solon (25/5); Nederl. Nieuw Guinea: s.s. Kertosono (26/5); Nieuw Zee land: m.s. Willem Ruys (23/5) en m.s. Rangitane 26V5Suriname: m.s. Daphnis (26/5); Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. Randfontein (23/5). OSLO (Reuter). De Verenigde Staten hebben geantwoord op het protest, dat Noorwegen bij hen heeft ingediend naar aanleiding van de mededeling dat de boven de Sovjet-Unie omlaag geschoten „U-2" het vliegveld van Bodoe, in Noord-Noor- wegen, tot eindbestemming had. Volgens „Morgenbladet" geven de Verenigde Staten de verzekering, dat dergelijke vluchten niet meer zullen worden gemaakt. De Verenig de Staten, aldus het Noorse dagblad, ver klaren nadrukkelijk dat maatregelen zul len worden genomen, opdat dergelijke lan dingen niet meer worden voorgenomen. Afghaans protest KABOEL (AFP). Afghanistan heeft bij Pakistan en de Verenigde Staten ge protesteerd tegen een schending van het Afghaanse luchtruim door het U-2-vlieg- tuig. (Va»i onze correspondent in Bonn De Russische kolonel Vernikov is dezer dagen door de Amerikaanse veiligheids politie bij Wertheim. nabij Frankfort, samen met zijn chauffeur gearresteerd wegens spionage. Vernikov behoort tot de staf van de Russische missie bij het Ame rikaanse hoofdkwartier te Heidelberg. De leden van deze missie mogen zich niet buiten een bepaald gebied rond het Ame rikaanse hoofdkwartier begeven. Vernikov is verscheidene keren gesnapt bij het be spioneren van Amerikaanse posities. De Amerikanen kunnen in deze'dagen, waarin hun troepen in Duitsland onder verhoogde paraatheid staan, evenwel geen pott'ekijkers gebruiken. Zij verhoorden de kolonel en lieten hem vervolgens weer vrij. De controle op de leden der Russische mili taire missie bij de geallieerde hoofdkwar tieren in Duitsland is blijkbaar in bijzon dere mate verhoogd. Advertentie 'n Erdal produkt, dus goed! (Van onze correspondent in Canada) Nergens hebben Kroes,jtsjevs woorden van verontwaardiging over de schending van het Russische luchtruim een onwaar achtiger klank dan in Canada. Waarom? Omdat men nergens sterker behoeft te twijfelen aan Ruslands schone lei als het aankomt op spionage uit de lucht. De re den is duidelijk: nergens in de wereld loe ren meer en scherper ogen naar onge wenste indringers dan in Canada. Die spiedende ogen gaan schuil onder de radarkoepels van de drie waarschu wingslinies die als lange ketens over Ca nada heenliggen met verlengstukken in de Atlantische en Stille Oceaan. De Noorde lijkste, de D.E.W.-linie, in het Canadese poolgebied, de tweede door Midden-Cana da en de derde langs de Canadees-Ame rikaanse grens. Dat gehele speur- en in formatiecomplex van elektronisch vernuft komt samen in het gemeenschappelijke commando luchtverdediging voor Noord- Amerika in Colorado Springs in de Ver enigde Staten. Het doel: de grote indus triecentra van dit continent bescherming te geven ingeval vijandelijke toestellen over de pool heen het luchtruim zouden binnenvliegen. Toen de kwestie van het vliegtuiginci dent bij Sverdlovsk deze week in het Ca nadese Lagerhuis. ter sprake kwam, stipte minister Green van Buitenlandse Zaken even aan wat ..er de afgelopen jaren op de dag en nacht verlichte radarschermen van de linies te zien is geweest. Onder andere vliegtuigen die over Canada vlogen maar die niet konden worden geïdentifi ceerd als Russische toestellen. Daar het mogelijk is de identiteit van een Canadees of Amerikaans vliegtuig te achterhalen, in dien daar aanvankelijk onzekerheid over mocht bestaan, kan er weinig twijfel zijn over de nationaliteit van die onbekende toestellen. Bezien tegen die Russische staat van dienst, - heeft het er veel van weg, dat Moskou de pot de ketel verwijt dat ze zwart is. En het lijkt er op dat de Rus sen alleen maar wat gelukkiger zijn ge weest bij hun verkenningsoperaties boven westelijk gebied dan de Amerikanen op 1 mei boven Rusland. Canada heeft er in Washington zijn on gerustheid over uitgesproken dal dergelij ke incidenten zeer wel kunnen leiden tot het losbarsten van een kernoorlog. En "net is zeker niet onmogelijk dat er meer van dergelijke incidenten zullen komen bij al le activiteit die er blijkbaar van beide kanten gaande is. Het'is alleen best mo gelijk dat de wrakstukken de volgende keer op Canadees grondgebied terechtko men. Aangenomen mag worden dat Rusland de ontwikkeling van zijn aanvalswapens niet ten koste heeft doen gaan van zijn Op de bijeenkomst van de Wereldraad voor Christelijk Leiderschap, in Noord- wijk heeft gisteren onder meer staatsse cretaris mr. Th. H. Bot het woord ge voerd. Hij gaf in zijn toespraak een beeld van de plotselinge overgang voor de vol ken uit de achtergebleven gebieden van een eeuwenlange stilstand naar de verwar rende twintigste-eeuwse westerse techniek en filosofie. De tweede wereldoorlog heeft een grote politieke en economische ont wikkeling van deze miljoenen uit de on derontwikkelde gebieden uit handen ge slagen van de Europeanen, terwijl toch de technische, politieke, economische en cul turele krachten van Europa er door blij ven werken. De werkelijke taak-voor de Europeanen in deze gebieden ligt daarom in een aan vaarding van de positieve plichten tegen over de dikwijls geestelijk geheel ont wrichte maatschappij, om te helpen bij de vervanging van omvergeworpen waarden door geheel nieuwe levensvormen. De ver antwoordelijkheid van de christen tegen over de onderontwikkelde volken moet voortspruiten uit pure liefde en niet ge paard gaan met dwang bij hulpverlening, maar uitsluitend als een aanbieding om die mens te helpen, zichzelf te vinden. De les van Kenya Ook werd gesproken door de minister van huisvesting van Kenya, de heer Musa Amalemba. Deze zette uiteen, dat de Mau- Mau, die indertijd zo actief was in Kenya een beweging was van fanatici, die alles veil hadden voor hun leider, Kenyatta. Zij legden dikwijls de zeven-voudige eed af „om zeven bestiale, afgrijselijke daden te doen". De minister herinnerde er aan, dat Ken ya thans een rustig land is, dat bestuurd wordt door een christelijke regering en waarin drie rassen samenleven, Aziaten, Europeanen en Negers, die elk een ge heel eigen economisch en cultureel niveau hebben, maar die er alle trots op zijn tot Kenya te behoren. (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsrepubliek en West-Berlijn „werken" op het ogenblik meer dan zestienduizend communistische agenten. Tachtig percent van hen staat in dienst van de Oostduitse spionagedienst, twintig percent werkt voor Russische en Oosteu- ropese opdrachtgevers. Dit heeft het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken te Bonn meegedeeld. Uit deze mededeling bleek voorts dat zes duizend van de agenten vroeger woon achtig zijn geweest in de Bondsrepubliek. In de jaren 1951-1959 heeft de Westduitse justitie 1800 agenten veroordeeld. Dc communistische spionage-activiteit is voorts af te lezen uit het volgende over zicht van het ministerie: in 1958 arres teerde men in West-Duitsland 204 agenten van Russische spionagediensten, 566 van Oostduitse opdrachtgevers en 236 van Oosteuropese instanties. In 1959 waren de ze aantallen over de gehele linie ge stegen. Toen arresteerde men 264 Russen, 2325 Oostduitse en 462 andere Oosteurope se agenten die allen bekenden. In de eer ste drie maanden van dit jaar wist men 588 spionnen te grijpen die allen hebben bekend. Deze cijfers geven een beeld van de dagelijkse spionagedruk die op de Bonds republiek wordt geoefend. Iedere dag weer worden er agenten gearresteerd, ke tens van spionnen ontdekt en vertakkingen met alle communistische hoofdsteden op gemerkt. Inmiddels is men te West-Berlijn en Bonn ijverig bezig een boekje open te doen over het verleden van de Oostduitse machtshebbers. Naar analogie vah het ge- val-Oberlander, een ex-nazie die het bracht tot Westduits minister, blijken in het hui dige Oostduitse kabinet twee ministers zitting te hebben die vroeger lid van Hitiers partij, de N.S.D.A.P., zijn geweest. Het zijn de minister van land- en bos bouw Hans Reichelt, thans lid van de, onder communistische supervisie slaande, Oostduitse boerenpartij. Reichelt werd op 20 april 1943 lid van de N.S.D.A.P. en de minister voor Handel Kurt-Heinz Merkel lid van de communis tische eenheidspartij S.E.D. Merkel was al op 1 september 1938 lid van de N.S.D.A.P. Daarnaast noemt de Westber- lijnse onderzoekingscommissie van vrije juristen meer dan tweehonderd vooraan staande Oostduitse hoogleraren, rechters, journalisten, parlementsleden, partijfunc tionarissen, burgemeesters en raadsle den, die vroeger lid van Hitiers partij wa ren. Zelfs de perschef van Grotewohl, de Oostduitse minister-president, Kurt Blecha werd in 1941 lid van de N.S.D.A.P. Slechts in één geval is de communisti sche partij in Oostduitsland overgegaan tot een zuivering: dat was toen men in West-Berlijn aantoonde dal het lid van het centrale comité van de communisti sche partij. Ernsl Grossmann, vroeger S.S.-leider was geweest in het concentra tiekamp Sachsenhausen. beveiligingssysteem. De vorderingen van Rusland op het eerste gebied doen ver moeden dat de Russische verdedigings- slelsels vergeleken kunnen worden met die van het Westen.' Indien beide kanten inderddad beschikken over vergelijkbare grootheden en indien de Amerikanen, zo als nu gebleken is, bijna tweeduizend ki lometer ver het Russische luchtruim kun nen binnendringen, zou geconcludeerd mo gen worden dat de Russen eveneens in staat zijn uitgebreide verkenningstochten boven Noord-Amerika uit te voeren. De ongeïdentificeerde toestellen zouden daarop kunnen wijzen. Canada h'eeft in het verleden aangebo den zijn luchtruim voor inspecliedoelein- den uit de lucht open te stellen als Rus land hetzelfde zou doen. Dat voorstel is van de hand gewezen. Misschién had Rus land de gedachte dat er toch weinig te inspecteren valt wat al niet bekend is. Dat kan zijn, maar al die „verboden" ken nis ontneemt dan veel van de kracht waarmee Kroesjtsjev zijn verontwaardi ging tegen de onoirbare praktijken van het Westen meent te moeten' ondersteu nen. Canada is al meer het operatieterrein geweest van Russische spionage-komplot- ten en het heeft weinig reden om wat dat betreft illusies te hebben, gezien ook zijn aan zekerheid grenzende vermoedens over hetgeen er boven zijn poordelijke gebieds delen gebeurt. De vaststelling van het feit echter dat geen van beide partijen heilige onschuld ten toon kan spreiden, kan bij de Canadese regering niet de grote ongerust heid wegnemen over de gevolgen van in cidenten waarbij Canada, ongewild mis schien, zo nauw betrokken kan worden. Het Canadese ministerie Yan Defensie heeft -meegedeeld dat onbewapende vlieg tuigen van de Canadese luchtmacht open lijk foto's hebber, gemaakt van drijvende Russische poolstations in de internationa le', wateren van het noordpoolgebied. De Russen op de posten konden de toestellen, viermotorige „lancasters", duidelijk her kennen. NEW YORK (AFP) In een rapport dat de Westduitse rechter Middendorff in opdracht van het tweede UNO congres over het tegengaan van de misdaad en de behandeling van misdadigers heeft opge steld, wordt varmeid dat 47 percent van de zwaarste misdaden in de Verenigde Sta ten wordt begaan door jeugdige lieden. Een vijfde gedeelte der volwassen Amerikanen heeft een strafregister. In het rapport word medegedeeld dat de jeugdmisdadigheid in de meeste landen ter wereld toeneemt. „In Groot Brittannië zijn het de „Teddy Boys", in Frankrijk de „Blousons noirs", in West-Duitsland de „Halbstarken", In Italië de „Vitelloni", in Australië en Nieuw Zeeland de „Bodgies" en de- „Widgies", in de Sovjet-Unie en de andere communisti sche landen de „Straatschenders", in Zuid- Afrika de „Tsotsis" en in Japan de „Mam- bo Boys", die van zich doen spreken. Hun optreden bestaat vooral uit het vor men van elkander onderling bestrijdende benden, het stelen van auto's, overtredin gen van de verkeersregels, vandalisme, seksuele misdrijven, alcoholmisbruik en het gebruik van verdovende middelen", aldus het rapport. Als oorzaken voor deze in vrijwel de gehele wereld toenemende jeugdmisdadig heid noemt het rapport: materiële begeer te, het ontbreken van een „zaak", waar aan de jeugd zijn geestdrift eh ingescha pen agressiviteit kan wijden, ontbinding van het gezinsleven, onvoldoende handha ving van het ouderlijke gezag en de „voor uitstrevende opvoeding". Het congres zal in augustus te Londen vergaderen. Op de Filippijnen is de toeneming het sterkst. Daar zijn jeugdbenden ontstaan die beschouwd worden als een acute be dreiging van de maatschappij. Landen waarin de stijging zich duidelijk manifes teert zijn Zuid-Afrika, Australië, Nieuw- Zeeland, WestDuitsland, Oostenrijk, Grie kenland, Joegoslavië, Frankrijk, Zweden, Finland en Oost-Duitsland. Alleen uit Bel gië, Zwitserland en Italië werd een ver mindering gerapporteerd. (Van onze correspondent in Rome) Enkele dagen voor het bestuur van de christen-democratische partij in Italic bij een moet komen om te beslissen in wel ke richting zich de partijpolitiek moet ont wikkelen, publiceerde de Osservatore Ro mano, het officieuze orgaan van de Hei lige Stoel, een artikel dat alle aandacht verdient. Wij citeren de voornaamste gedeelten: „De kerk door Jezus Christus gegrondvest als een gemeenschap voorzien ven een passende hiërachie, heeft de volledige juris dictie over alle gelovigen en heeft der halve het recht en de plicht hen te leiden en te corrigeren in hyn gedachten en han delingen". „De katholiek kan zich nooit onttrekken aan de richtlijnen der kerk, maar moet op elk gebied zowel van het particuliere als van het openbare leven zijn gedragslijn in overeenstemming bren gen met dc wetten,, de richtlijnen en de onderrichtingen van de geestelijke over heid. De politieke en sociale vraagstukken kunnen niet gescheiden worden van de godsdienst omdat zij intens menselijke vraagstukken zijn en dus zijn gegrondvest in de ethische, godsdienstige behoeften van de mens". „Daarom kan de kerk zich niet afzijdig houden, vooral wanneer de politiek het al taar aanroert. Op politiek terrein kan zich het vraagstuk voordoen van samenwer king met diegenen die de godsdienstige principes niet erkennen. Het staat in zulke gevallen aan de geestelijke overheden en niet aan andere personen te beslissen of en tot op welke hoogte een dergelijke sa menwerking wezenlijk geoorloofd is. Een conflict tussen voorbeeld van de geestelij ke overheden en een inzicht van) de ge lovigen is voor werkelijk christelijk ge moed ondenkbaa,r en in ieder geval zou een dusdanig conflict moeten worden op gelost door volledige onderwerping aan de kerk die de behoedster is van de waar heid. De onoplosbare tegenstellingen tus sen de marxistische idee en de christelijke leer zijn duidelijk. Materialisme staat daar tegen het spiritualisme. Atheïsme tegenover het godsdienstig geloof. Daar om kan de kerk aan de gelovigen niet toestaan samen te werken met of op enige wijze bij te dragen tot de ontwikkeling van enige beweging die de marxistische leerstellingen voorstaat. Het is begrijpelijk dat de vijanden dei- kerk met onwaardige drogredenen de nor men, die door de kerk zijn vastgelegd, willen verdoezelen, zoals onlangs is ge beurd met het doel een christelijk volk te bedriegen. Maar het moet ten diepste wor den betreurd dat ook sommigen, die zich zelf katholiek noemen, het niet alleen wa gen in hun politieke gedragingen tegen de leerstellingen der kerk in te gaan maar zelfs zo vermetel zijn de normen en voor schriften der kerk te beredeneren volgens hun eigen oordeel en er een persoonlijke uitleg aan geven." Totzover het artikel in de Osservatore. Dit artikel heeft sterk de aandacht ge trokken. Het wordt toegeschreven aan de nieuwe hoofdredacteur van het pauselijk dagblad, die tevens lid is van het Italiaan se parlement en tot voor kort ook hoofd directeur was van een orgaan van de Katholieke Actie dat te Bologna verschijnt. Natuurlijk is een artikel in de Osservatore Romano voor katholieken een belangrijk ding, maar het is geen uitspraak van de Paus en behoeft dus niet als onfeilbare waarheid te worden aanvaard. Dat het in vloed kan hebben op de ontwikkeling van de politieke toestand in Italië in de eerst komende tijd achten velen niet onwaar schijnlijk. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. Het jaarlijkse tulpenfeest van de Cana- des hoofdstad is vrijdag geopend door de Olympische skikampioene Anne Heggveit. Koningin Juliana heeft, uit dankbaarheid voor haar verblijf tijdens de oorlog in Canada, in 1945 20.000 tulpenbollen gezon den en beloofd elk jaar zolang zij leeft 16.000 bollen te zullen zenden. Het Neder landse volk schonk 100.000 bollen. Met een dergelijk geschenk was hot mogelijk een van de grootste bloementen toonstellingen in Canada in te richten. Het festival, onder bescherming van het ministerie van Handel, heeft thans meer dan een miljoen tulpen, die verlicht wor den door schijnwerpers. Rode, witte en mauve tulpen zijn geplant in groepen van 10.000. Het festival zal duren tot 31 mei.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5