■EB We, wecke/ffi geredgei/eedü- (hangt Ontstemming over het ontbreken van J. Kraakman in comité Landjuweel B. en W. van Bloemendaal maken excerpt van rapport - Ter Veen Volleybaltoernooi van politiesportvereniging Gemeente-ambtenaren op bezoek in Zandvoort Afdeling Heemstede bestaat 25 jaar Mej. G. van Delden hartelijk gehuldigd VRIJDAG 20 MEI 1960 HAARLÉMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Open brief aan N.A.T.U. en W.K.A: Zoals u weet F- J. DAMAVE Verkeerspolitie roept getuigen op ELN A wollana Zr. A. L. Saraber neemt op 23 mei afscheid Kijkdag bij de politie Stichting „Jeugdbaken" hield sluitingsavond ODORONO Critische bestudering in constructieve zin sinaasappel citroen vruchtenlimonade Wachtverbocl Doelstraat WÊÊÊBBÊBBÊÊtè 4'--- Auto over de kop P. Loerakker gehuldigd Derde zege van Eddy Riethoff Huisvrouwenvereniging hield sluitingsmiddag In een open brief aan de hoofdbesturen van de Ncdei-landse Amateur Toneel Unie (NATU) en het Werkverband Katholiek Amateurtoneel (W.K.A.) hebben de heren mr. A. Beets, Henk Assman, Guus Boersma, Jan Icas van Dijk, G. Hurkmans, J. Kruyver, dr. J. J. Mak en A. Mourik hun diepe teleurstelling uitgesproken over het feit „dat men bij het streven om de Landjuweel-traditie voort te zetten zulk een ontstellend gebrek aan stijl en elegantie aan de dag legt tegenover de man aan wie men deze traditie dankt", de heer Jan Kraakman te Haarlem. De heer Kraakman, die in 1956 ter gelegenheid van de Langendijk-hcrdenking (Langendijk overleed in 1756) het historische concours, het Landjuweel, deed herleven, is namelijk niet uit genodigd zitting te nemen in het Nationaal Comité voor het Landjuweel 1961-1962. De ondertekenaars schrijven met nadruk dat het niet hun bedoeling is door middel van de open brief alsnog de heer Kraakman een zetel in het Nationaal Comité te be zorgen, maar .,men had tenminste mogen verwachten, dat degenen die het initiatief hebben overgenomen, hun waardering zouden hebben getoond door Jan Kraakman uit te nodigen zitting te nemen in het comité. De ondertekenaars noemen de ge wraakte handelwijze bovendien weinig elegant tegenover de gemeente Haarlem, „die zulk een belangrijke bijdrage heeft geleverd tot het succes van de werkzaamheden van de heer Kraakman". De ondertekenaars zijn mr. A. Beets te Haarlem, keizer van de sociëteit Trou moet Blijcken en voorzitter van het algemeen hoofdcomité Nationaal Landjuweel 1956-'57 Henk Assman te Haarlem, lid van het werkcomité Landjuweel 1956-'57; Guus Boersma te Haarlem; Jan Icas van Dijk te Haarlem, voorzitter van de afdeling Haarlem en omstreken van het W.K.A. G. Hurkmans te Haarlem, erevoorzitter van de r.-k. toneelgroep Ludanus; J. Kruy ver te Haarlem, voorzitter van de R.K. Rederijkerskamer J. A. Alberdingk-Thijm; dr. J. J. Mak, te'Leiden lid van het hoofd comité Landjuweel 1956-'57 en buitenlands bestuurslid van de Koninklijke Souvereine Hoofdcamer van Rethoryca „De Fonteine" te Gent; en A. Mourik, lid van de Letter lievende Vereniging J. J. Cremer te Haar lem. De ondertekenaars stellen bovendien dat 't Nationaal Comité „ongetwijfeld gebruik zou kunnen maken van Kraakman's rijke kennis en ervaring op het gebied van de organisatie van evenementen als het Land juweel"., Zij noemen zijn activiteiten voor het vasthouden aan stijlvolle tradities van de oude Camers van Rethorycke. (Van de leden die in het Nationaal Co mité zitting hebben zijn er drie aangewe zen door de NATU, twee door het W.K.A., twee door het Nationaal Overleg voor Ge westelijke Cultuur en ticee door de gemeen- Advertentie is bij het compleet maken van uw garderobe een HOED DE KROON OP HET GEHEEL Bij ons vindt u een uitgebreide keuze nieuwe modellen in di verse prijzen. Ook voor het ver anderen van uw hoed het aan gewezen adres. Ruime keuze SHAWLS en HANDSCHOENEN SPECIAALZAAK DAMESHOEDEN Alléén ZIJLSTRAAT 66 - Tel. 13.510 Nederlands Bijbelgenootschap Tijdens de jaarvergadering van de af deling Heemstede van het Nederlands Bijbelgenootschap, donderdagavond in de Pinksterkerk gehouden, is op sobere wijze het zilveren jubileum van de afdeling ge vierd. De vlootpredikant ds. J. van der Blink sprak een feestrede uit, waarin hij vele persoonlijke ervaringen op boeiende wijze naar voren bracht. Ervaringen, opgedaan tijdens zijn werk in de zending en bij de marine. De vlootpredikant wees op de betekenis van de bijbelverspreiding „Wee de dominees die de mensen doodpreken". Ds. Van der Blink had de gedachte dat de boodschap van de Bijbel dikwijls niet zo wórdt gegeven dat de mensen er ook werkelijk iets van meenemen. Behoefte is er nog aan een prettig „vertaalde", voor iedereen gemakkelijk te lezèn bijbel. Bijzonder dankbaar toonde spreker zich voor het werk van het bijbelgenootschap. Met vele persoonlijke voorvallen onder streepte hij de waarde van dit werk. „Gods Woord houdt stand in eeuwigheid en zal geen duimbreed wijken", zei ds. Van der Blink. De voorzitter, de heer J. Steenhuis, gaf na gebed en zang een korte terugblik op de afgelopen 25 jaar. In november 1934 is in het oude wijkgebouw op de huidige plaats de afdeling Heemstede-Bennebroek opgericht. Later kreeg Bënnebroek een aparte afdeling. Thans zijn er in Heem stede bijna vijfhonderd leden. De heren M. van Ravenstein en Tromp de Vries, res pectievelijk secretaris en penningmeester brachten korte verslagen uit en lieten uit komen dat er steeds meer geld voor de bijbelverspreiding nodig is. De heer Steenhuis achtte de lijd geko men, zijn functie aan een ander over te dragen. In zijn plaats werd gekozen de heer B. van der Steeg, die bibliothecaris was. Tot nieuwe bestuursleden werden de heren J. Gouman en A. Wijnstroom gekozen. Na de pauze werd de kleurenfilm „Masevala" vertoond, die een aantal episoden uit het leven van een Kongolese jongen liet zien. Donderdagmorgen om tien minuten voor tien heeft zich in de Koningstraat in Haar lem een verkeersongeluk voorgedaan ten gevolge waarvan een Haarlemse wielrijd- ster gewond werd. De wielrijdster passeer de een aan de rechterkant van de weg staande vrachtauto juist op het moment, dat een bestelwagen haar inhaalde. De be stuurder van de laatste auto moest even verderop stoppen en toen hoorde hij achter zijn wagen een klap. Hij ging kijken en zag de vrouw op de straat liggen. Zij moest met een kniefractuur, een heupfractuur en een hersenschudding naar de Mariastich- ting worden overgebracht. De beide auto's vertoonden geen beschadigingen. De verkeerspolitie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich met haar in verbinding te stellen. te Haarlem. De Haarlemse vertegenwoor digers zijn mr. J. Hoog en mevrouw M. K. de Vaa.l-Muller, hoofd van het bureau Cul turele Zaken van de gemeente. De verant woordelijkheid voor de samenstelling van het Nationaal Comité berust dus bij vier instanties. Indien wij wel zijn ingelicht, was het in de laatste vergadering van het Nationaal Comité de bedoeling om de heer Kraakman wel degelijk bij de organisatie te betrekken, weliswaar dus niet in het Nationaal Comité maar juist bij de orga nisatie van het Landjuweel te Haarlem (niet van de voorronden). Redactie. Advertentie DE ZWITSERSE NAAIMACHINE Fantastisch EENVOUDIG Eenvoudig FANTASTISCH TEMPELIERSSTRAAT 68 Advertentie paraplu's *^EN. CRONJESTR. 34-HAARLEM-TEL. 55684 VOOR OP REIS OPV. PARAPLU'S KNIRPSMODEL v.a. ƒ19.50 Tevens installatie van haar opvolsster: zr. G. de Graaf Zoals wij geruime tijd geleden reeds heb ben bericht gaat zuster A. L. Saraber, be sturende zuster van het Diaconessenhuis in Haarlem, naar Suriname. Zij is benoemd tot besturende zuster van het in Parama ribo in aanbouw zijnde Diaconessenhuis, waarvoor in ons land de radio-aktie „Vier maal Z....n" gelden inzamelt. Thans is bekend geworden dat zuster Saraber op maandag 23 mei afscheid neemt uit haar huidige werkkring. Dit afscheid heeft plaats des middags om half vier ir. de eetzaal van het Diaconessenhuis. Daar na geschiedt de installatie van haar op volgster; zuster G. de Graaf, thans waar nemend besturend zuster van het Diaco nessenhuis in Meppel en hoofd van de klasse- en kraamafdeling in dat ziekenhuis. Zuster Saraber zal op 15 juli met de „Oranjestad" van de K.N.S.M. naar Para maribo vertrekken. Zij zal onder meer ad viseren bij de inrichting van het nieuwe ziekenhuis aldaar. Zaterdag zal bij de afdeling recherche van de politie in de Smedestraat te Haar lem opnieuw van 9 tot 17 uur gelegenheid bestaan tot het bezichtigen en eventueel afhalen van in Haarlem gevonden rij wielen. Als onderdeel van het omvangrijke feest en sportprogramma ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan, hield de politiesport vereniging „Haarlem" donderdag in het Krelagehuis in Haarlem een groot volley baltoernooi, waaraan door dertig politie teams werd deelgenomen. Volleybal neemt in de poiitiesport een belangrijke plaats in. De Nederlandse politiesportbond (NPS) houdt jaarlijks een landelijke competitie en bovendien spelen veel politiesportver- enigingen in de NeVoBo-competities, waar bij de NeVoBo een open oog heeft voor de „dienstenmoeilijkheden" van de politie mannen; Men heeft dan ook een redelijk spelpeil bereikt en dit kwam vooral tot uiting in de eindstrijden, tussen Voorburg, Amsterdam en Utrecht. De Voorburgse landskampioenen, die uit komen in de NeVoBo-overgangsklasse. toonder? hun klasse in dé duels.met APGS en UPS. De Amsterdammers met. Hans Lusink, rugby internationaal en speler van het Amsterdamse volleybalstedenteam,ver loren van de Voorburgers met 15-9 en 15-5 en klopten hun Utrechtse tegenstanders met 15-11 en 15-6. Amsterdam deelde de winst met Utrecht f 15.-4 en 8-15), maar eindigde door een beter puntengemiddelde als tweede. Van de politiekorpsen uit-Haarlem en omgeving trad alleen PSC Bloemendaal met een vijfde plaats in de A-afdeling op de voorgrond. De jubilaris zelf. vrijwel sedert de oprichting van de Nederlandse vollevbalbond een gewaardeerd lid. stak in een slechte vorm en adjudanUsportleider Van Soest en zijn mannen verloren al hun wedstrijden. De resultaten van de ploegen uit Haar lem en omgeving luidden: A-afdeling: VelsenVoorburg 0-2, Baarn Velsen 2-Ö, RotterdamVelsen 1-1, Vel sen SVKMA 2-0. BloemendaalSchiedam 1-1, Alphen—Bloemendaal 0-2. Bloemen daalAmsterdam 0-2, EindhovenBloe mendaal 1-1, HaarlemDen Haag 0-2. Hee renveenHaarlem 2-0, UtrechtHaarlem 2-0 en HaarlemNijmegen 0-2. Afdeling B: HeemstedeAlkmaar 0-2, Tiel—Heemstede 0-2, HilversumHeemste de 2-0, HeemstedeRSDA 2-0, Zandvoort Haai'lemmermeer 2-0, WaalwijkZand voort 2-0. HaarlemmermeerZaandam 0-2, ZaandamZandvoort 2-0, Veenendaal Haarlemmermeer 2-0, Zandvoort—Veenen daal 1-1 en HaarlemmermeerWaalwijk 0-2. Eindstrijden, afdeling A: VoorburgAm- Donderdagavond is tijdens een zeer druk bezochte receptie in het schoolgebouw van de kleuterschool „Lenteleven" aan de Colensostraat 11 in Haarlem-Noord het hoofd van deze school, mejuffrouw G. van Delden hartelijk gehuldigd, omdat zij veer tig jaar bij het kleuteronderwijs werkzaam was. Vele sprekers wezen op de verdiensten en prettige eigenschappen van de jubila- resse. De voorzitter van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de bijbel, ds. G. H. van der Woord, schetste mejuffrouw Van Delden als iemand die rustig, trouw en met veel toe wijding ook in moeilijke tijden haar werk doet. Verder voerden het woord dr. G. Ph. Scheers, dr. M. v. d. Voet, ds. G. Koch, dr. H. v. d. Loos en mejuffrouw M. T. Rit meester, rijksinspectrice van het onderwijs. Zij merkte op dat mejuffrouw Van Delrlen er in is geslaagd de school voor de kleuters een „thuis" te maken, waarbij zij altijd jong van hart gebleven is. Vanmorgen was het feest voor de kleu ters. Zij deden spelletjes en er was een poppenkastvertoning, waarin de veertig jaren trouwe dienst van de jubilaiesse werd uitgebeeld. sterdam 2-0, Voorburg—Utrecht 2-0, Am sterdam—Utrecht 1-1, Baarn—Heerenveen 0-2, BloemendaalBaarn 2-0, Heerenveen Bloemendaal 2-0, Den HaagRotterdam 2-0, AlphenDen Haag 1-1 en Rotterdam Alphen 0-2. Eindstand: 1. Voorburg, 2. Amsterdam, 3. Utrecht, 4. Heemstede, 5. Bloemendaal, 6. Baarn, 7. Den Haag, 8. Alphen en 9. Rotter dam. Afdeling B: HilversumZaandam 2-0, HilversumDelft 0-2, ZaandamDelft 0-2, WaalwijkZwolle 0-2, AlkmaarWaalwijk 0-2, Alkmaai—Zwolle 1-1, BussumHeem stede 1-1, VeenendaalBussum 1-1 en VeenendaalHeemstede 2-0. Eindstand: 1. Delft, 2. Hilversum, 3. Zaandam, 4. Zwolle* 5. Waalwijk, 6. Alk maar (Rijkspolitie), 7. Veenendaal. 8. Bus sum en 9. Heemstede. Een schat-van prijzen werden met een waarderend wóórd voor ploegen en organi satoren uitgereikt door hoofdcommissaris A. L. de Boer. Belangstelling toonden de korpschefs van Bloemendaal en Heemstede en de voorzitter van de NPS de heer G. J. Timmermans. Het bezoek uit de West. In het oude raadhuis aan de Haagse Groenmarkt hebben burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten enkele gemeenteraadsleden en de wethou der van financiën donderdag de bezoekende parlementariërs uit de West ontvangen. Gasten en gastheren dronken op hun vriendschap. De gasten hebben des middags een deel van de debatten in de Tweede Kamer bijgewoond. Des avonds waren zij in hotel kasteel Oud-Wassenaar de gasten van de Nederlandse regering op een diner. Vandaag worden de delegaties door de Koningin op paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Als onderdeel van de seizoensluiting van de stichting „Jeugdbaken" in Haarlem heb ben de „klimroos-meisjes" een feestavond gehouden in het lyceum aan de Raaks. In de vooravond maakten zij een speur tocht met opdrachten door de stad. Aan be jaarden en zieken deelder zij fruitmandjes uit, die op clubavonden waren gevlochten en geschilderd. Vervolgens gingen de meisjes twee aan twee een paar adressen langs om de men sen uit te nodigen mee naar het feest te gaan. Op vlotte wijze werd een toneelstukje opgevoerd, „Het pyjamadrama", de aan wezigen speelden een letterspel én men zong samen vrolijke liedjes. Aan het eind van de avond sprak ds. O. Jager, gerefor meerd predikant in Haarlem-Noord, de jeugd toe. Voor de 250 clubkinderen van zes tot twaalf jaar wordt het seizoen op 28 mei gesloten met een weidefeest. De Jeugdbaken-kinderen hebben de laat ste maanden een actie gevoerd voor de vluchtelingen. Deze bracht bijna f 900 op. Een jongensclub maakte een prachtige poppenwieg, die door een meisjesclub werd bekleed en aangevuld met een pop. Op de sluitingsavond werd de wieg verloot en zo kwam er nog 66 bij. Voor het zomerwerk staan er drie kam pen op het programma, die gehouden zullen worden in het centrum „Zandwater" in Harskamp. Advertentie Ieder mens transpireert. Ook U! Maar zelf merkt U "t niet. Neem toch dat risico niet. Met één streek Odorono be schermt U zich snel en veilig... 24 volle'uren lang! ODORONO voorkomt overmatige transpiratie en verjaagt nare transpiratie-geur onmiddellijk, 't Is prettig koel, direct droog en veilig voor Uw kleding. Voel U zeker, gebruik elke morgen ODORONO! O 1960 A stick-deodorant B. en W. van Bloemendaal gaan het de zer dagen openbaar gemaakte rapport van de Provinciale commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noordholland (vaak naar haar vroegere voorzitter, wijlen prof. dr. H. N. ter Veen, wel genoemd de commissie-Ter Veen) cri- tisch bekijken in constructieve zin. Er zal een excerpt van het rapport worden ge maakt. dat te zijner tijd samen met de bevindingen van B. en W. ter kennis van de raad zal worden gebracht. Dit deelde burgemeester dr. D. H. Pee reboom Voller donderdagmiddag tijdens de vergadering van de Bloemendaalse ge meenteraad mee in antwoord op een op merking van de heer Tiron (V.V.D.), die zei „verrast" te zijn door de verschij ning van het rapport, waarbij onder meer aan G.S. wordt geadviseerd het gebied van de gemeente Bloemendaal bij Haar lem te voegen. Hij vroeg B. en W. het rapport te willen bestuderen en hun be vindingen aan de raad te willen meedelen. De heer Tirion was van mening dat thans óók bij regeringsinstanties veel sterker de wenselijkheid van het bestaansrecht van kleinere gemeenten leeft dan ten tijde dat de commissie werd ingesteld. Als de inzichten zich hebben gewijzigd, moet de commissie dan vasthouden aan opvattin gen van vijftien jaar geleden?, zo vroeg de heer Tirjpn zich af. De heer Feyen (K.V.P.) was geen voorstander van, een te grote opeenhoping van mensen, omdat hij vreesde dat daar door de persoon schade zou lijden. De voorzitter was ook van mening, dat er veel is veranderd sinds de com missie werd ingesteld. Hij wilde voor wat B. en W. betreft echter komen tot het op bouwen van eigen gedachten in construc tieve zin. Ook de kwestie van het in de westelijke randweg aan te leggen viaduct nabij de Julianalaan kwam donderdag nog even ter sprake. De heer Tirion sprak er na mens de gehele raad zijn teleurstelling over uit, dat G.S. met hun brief van 20 april hebben meegedeeld niet te kunnen meewerken aan een oplossing, zoals door Bloemendaal is bepleit. De V.V.D.-spreker achtte de consequenties van de wegen plannen voor de gemeente Bloemendaal desastreus. Niettemin sprak hij de 'hoop uit dat de Advertentie gemeente Bloemendaal normale loyale medewerking zal verlenen aan de uitvoe ring van de thans vastgestelde plannen. „De bewoners moeten evenwel weten, dat de raad met zijn sympathie aan hun zij de staat," aldus besloot hij. Bij de rondvraag wees de heer Tirion nog op het gevaar van ratten bij de vuil nisstortplaats nabij de Dompvloedslaan. Wethouder Hijszelér zegde aandacht voor dit probleem toe. De burgemeester had aan het begin van de vergadering gewezen op de stijlvolle en opgewekte viering in Bloemendaal van de vijfde mei. Mevrouw Fa h ren for t- M e u f f e 1 s (V.V.D.) sloot zich hierbij aan en greep de gelegenheid aan te vra gen om meer thé-dansants in het Open luchttheater voor de middelbare school jeugd. Over de andere voorstellen werd niet, of slechts kort gediscussieerd. B. en W. van Haarlem hebben besloten een wachtvèrbod vast te stellen voor de zuidelijke weghelft van de Doelstraat in Haarlem en voorts de Doelstraat gesloten te verklaren voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting van de Ge dempte Raamgracht naar de Grote Hout straat. Tot dusver was voor de Doelstraat behalve een klein gedeelte bij de Grote Houtstraat, waar een volledig wachtvèrbod geldt slechts voor de noordelijke weg helft van het gedeelte van die straat tussen de scheiding van de percelen 39 en 41 en de Lange Annastraat een wachtvèrbod van kracht. De toenemende behoefte aan parkeer ruimte in de binnenstad heeft echter tot gevolg dat de gedeelten van de Doelstraat, waarop de genoemde waehtverboden geen betrekking hebben, vrijwel permanent door geparkeerde auto's zijn bezet. vVoor het gedeelte tussen de Lange Anna straat en de Gedempte Raamgracht be tekent dit dat de smalle rijweg aan beide zijden door geparkeerde auto's in -beslag wordt genomen. Bij herhaling is hierdoor het verkeer dat in beide richtingen is toe gestaan, volledig geblokkeerd. Een personenauto is vanmorgen om streeks kwart over elf op de hoek van de Ing. Bispincklaan en de Dirk Bakkerlaan in Bloemendaal over de kop geslagen, na een aanrijding met een andere wagen. De Donderdag hebben de hoofden van de diensten van gemeentebedrijven, georga niseerd in de afdeling Noordholland, in het Gemeenschapshuis in Zandvoort de voor jaarsvergadering gehouden. Om half twaalf werden deze directeuren van pu blieke werken in het Raadhuis ontvangen door het gemeentebestuur van Zandvoort. Zandvoorts burgemeester mr. H. M. van Fenema, verwelkomde de aanwezigen en nam de gelegenheid te baat, zijn wensen en grieven kenbaar te maken op het ge bied van de bouwnijverheid. „U werkt in een moeilijke tijd" verklaarde spreker, „waarin het uiterste van U wordt ge vraagd op het gebied van uithoudings- en incasseringsvermogen. U zult er aan moe ten wennen, dat een project van enige om vang 2 'is jaar ambtelijkè voorbereiding vraagt. Dit is zeer ernstig en bedenkelijk. Ik kan U slechts aanraden dapper vol te houden, waarbij ik denk aan stroop, drijf zand en moeras, doch U zult bij Uw werk zaamheden altijd moeten bedenken, dat het levensgeluk van vele duizenden aan Uw doorzettingskracht verbonden is. Blijf mens, laat hart en verstand werken en blijf ondanks alle teleurstelling steeds hof felijk en doortastend", zei de burgemees ter. De voorzitter van de afdeling, de heer Alozerij, directeur van de woningdienst in Amsterdam bracht de burgemeester dank voor diens woorden en voor de gastvrije ontvangst. Spreker wees erop dat men in derdaad soms zijn weerstandsvermogen zou verliezen temeer omdat alles zoveel eenvoudiger zou kunnen. Geruime tijd on derhield het gemeentebestuur zich met de aanwezigen. In de middaguren hield de directeur van Publieke werken in Zandvoort, de heer M. Deutekom, eert toespraak over de toe komstige ontwikkeling van Zandvoort, waarna onder diens leiding een rondrit door de gemeente werd gemaakt, waarbij o.a. de in aanbouw zijnde rioolwaterzui veringsinstallatie werd bezocht, een be zoek werd gebracht aan het circuit en diverse in aanbouw zijnde werken werden bezichtigd. Tenslotte werd de thee ge bruikt in het restaurant van de Uitzicht toren. BURGERLIJKE STAND HILLEGOM. GEBOREN: Henriëtte Petronella Maria, d. v. B. N. M. Lommerse en M. P. Rusman: Jan, z. v. P. van den Bosch en W. Heikamp; Alida Calharina Apolloni Maria, d. v. A. van der Zwet en P. van Tol; Ronald, z. v. H. A. de Jong en I. Braaksma; Jeroen Ni- colaas Maria, z. v. P. Schrama en W. J. Zoetendaal. ONDERTROUWD: J. L. Warmerdam en A. M. C. Tromp; C. Plomp en M. A. van Amerongen. GETROUWD: J. M. de Groot en W. M. W. Uitendaal. Veertig jaar bij Kremer n.v. Vanmiddag is tijdens een receptie, die hij heeft gehouden in café-restauraht. „Bolwerk" in Haarlem, gehuldigd de heer P. Loerakker, die op 15 mei veertig jaar in dienst was bij Kremer's koffie- en thee handel n.v. te Haarlem. De 'heer Loerakker is veertig jaar ge leden zijn loopbaan als assistént-koffie- brander begonnen. Na in de loop der jaren nog verscheidene andere functies te hebben bekleed werd hij ongeveer tien jaar ge leden benoemd tot chef van de thee- en koffiepakkerij. Tijdens de receptie zijn verscheidene waarderende toespraken gehouden en wer den de jubilaris vele geschenken over handigd. De tweede rit van de donderdagavond competitie, die door ,,De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" werd gehouden, is na een eindsprint waarin de eigenlijke winnaar Loek Vaars op de laatste 200 me ter van zijn rechte lijn was geweken en zodoende gedeklasseerd werd op naam van Eddy Riethoff gekomen. Deze boekte daarmee zijn derde cluboverwinning in één week tijd. De uitslag luidde: 1. Riethoff (38 km 760 meter afgelegd in 1 uur), 2. Hendriks. 3. Piers, 4. C. Jansen, 5. Van der Horst. 6. L. Vaars, 7. Deinum, 8. H. Jansen, 9. Fen- nis, 10. Ruijs. Door een valpartij in een dei- bochten, waardoor Blommaert de strijd moest staken, hadden H. Jansen, Fennis en Ruijs een ronde achterstand opgelopen. Uitslag C-klasse: 1. Ramakers. 2. Schenk, 3. Nijssen, 4. Post, 5. R. Wagner, 6. W. Wag ner II, 7. Otte, 8. Schouten. Door een lekke band van favoriet Philippo deed zich ook bij de C-klassers een valpartij voor. De renner W. Wagner II dook daarbij pardoes met. fiets en al in een langs het parkoers liggend slootje. Advertentie bestuurder van de over de kop geslagen auto, een 42-jarige vertegenwoordiger uit Oegstgeest, die op de Dirk Bakkerlaan reed. heeft volgens de politie geen voorrang gegeven aan de andere wagen. Een nabij de plaats van het ongeluk wonende Bloe mendaler, de heer J. Nieuwenhuis, wist de chauffeur uit de verongelukte wagen te halen. De man had een vrij ernstige hoofd wond en een hersenschudding en is naar het Marinehospitaal gebracht. V oordracht van Rika Hopper „Het heerlijkste wat ik ken, is je zo in te leven in een rol, dat je biet meer weet, dat je Rika Hopper bent." Bovenstaande opmerking maakte de in oktober van dit jaar drieëntachtig jaar wordende toneel speelster Rika Hopper in een levendige causerie, die zij donderdagmiddag tijdens een sluitingsbijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in het Minerva theater te Heemstede hield. Zestig jaar heeft mevrouw Hopper op het toneel gestaan en met dezelfde dui delijk gearticuleerde uitspraak, waarmee zij voor de afsluiting van haar toneelcar rière zovelen geboeid heeft, gaf zij gister middag de aanwezigen een beeld van haar leven. Deze keer zittend op het toneel, achter een klein tafeltje en gekleed in een zwarte lange japon, haar voeten steunend op een groot kussen, vertelde zij over haar ouders, haar meisjesjaren, de opleiding tot actrice niet zonder trots verhaalt zij hoe Arthur van Schendel .gelijktijdig met haar op de toneelschool was en haar toneelloopbaan en zij noemt namen als Louis Bouwmeester, Eduard Verkade, Herman Heijermans en Peter' Sjarov; een regisseur die zij een grote verering toe draagt. Haar levensverhaal, gedaan op het bre de toneel van het Mijmer va theater, wordt onderbroken door het gelach, dat uit de zaal opklinkt bij vele op beeldende toon vertelde gebeurtenissen, door haar op ernstige toon geuite beschouwingen „wij zijn in zekere zin eigendom van het pu bliek" en ten slotte door de simpele vraag om een glaasje water „omdat mijn keel zo kriebelt." Het is de grandeur van een afgesloten tijdperk, die tijdens dit verhaal nog even herleeft. Het zangkoor van de huisvrou wenvereniging. onder leiding van mejuf frouw Van Eldik en op de vleugel bege leid door mevrouw Mondriaan-Ligthart, dat voor en na de pauze enkele liederen zong. heeft eveneens het zijne aan het welslagen van deze sluitingsbijeenkomst bijgedragen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9