Koersfluctuaties aan de Beurs van Amsterdam Paradoxaal koersverloop op de Amsterdamse beurs EVA-conferentie besluit tot onderhandelen met EEG Westduitse beurs weerstond Kroesjtsjevs dreigementen De beurs Effecten en Geldmarkt Gunstige symptomen van Nederlandse conjunctuur Hogere winst Simon de Wit ondanks concurrentie ZATERDAG 21 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 FLORA BRËSnüwhOHÖT INZ'N nopjes: Samenwerking tussen Sikkens en Smits Bevredigende omzet Ford Zeer goed jaar voor Bontekoning Aukes Levensverzekeringen in het 1ste kwartaal Schelde-Rijnverbinding ook Nederlands belang Russische goud-verkopen De staatsmijn Beatrix Atmosfeer is veel verbeterd Scheepvaartberichten V erwisselingsaanbod Alg. Norit Adenauer zal dinsdag in de Bondsdag spreken (Van onze financiële medewerker) Goed beschouwd, heeft de Amsterdam se beurs sinds bet begin van dit jaar een paradoxaal verloop. Want terwijl de eco nomische indices tot dusver onverminderd gunstig blijven, ligt het algemeen index cijfer voor de aandelen nog altijd bene den de stand van begin januari en dit geldt ook voor alle rubrieken afzonderlijk. De oorzaak hiervan zou men kunnen zoe ken in een te hoog opgevoerd koerspeil gedurende het afgelopen jaar. hetgeen echter, gelet op de grotere winsten, welke de meeste Nederlandse ondernemingen in dat tijdvak hebben kunnen behalen en de vele dividendverhogingen, niet juist zou zijn. Ook in de prognoses voor 1960 kan men in het algemeen geen reden vinden voor een lager koersniveau dan dat van eind 1959, met uitzondering dan van de schccp- vaartwaarden, waarvan het indexcijfer dan ook van 187 tot 154 is teruggegaan hoewel ook hiervan nog wel iets goeds valt te zeggen. Voorts is de positie van de Nederlandse geld- en kapitaalmarkt zodanig, dat ook daarvan geen druk op de aandelenmarkt uitgaat en de meest aan nemelijke verklaring is daarom vermoe delijk deze, dat de belangstelling van het buitenland, met name van de V.S. voor de Nederlandse fondsenmarkt is vermin derd. Op de Newyorkse beurs is het indexcij fer voor de industriële aandelen geduren de de eerste maanden van het nieuwe jaar van 685 tot 599 gedaald en thans handhaaft het zich met moetie in de buurt van 620. De factoren van onzekerheid zijn dan ook nog niet alle verdwenen, maar wel zijn er aanwijzingen dat de hier en daar gevreesde terugslag in het bedrijfsle ven tot dusver uitblijft. Weliswaar hebben de belangrijke staalfabrieken in Ohio de produktie aanmerkelijk beperkt wegens een teruggang van de nieuwe orders, voor een deel is dit een gevolg van de record- pröduktie in het eerste kwartaal, maar de stijgende verkopen in de automobielnijver heid en de afnemende werkloosheid gedu rende de laatste weken, worden als be moedigende symptomen beschouwd. Ook de Amerikaanse export beweegt zich weer in de goede richting. In maart steeg ze met 137 miljoen dollar tot 1,6 miljard dol lar, dat is circa 20 percent meer in ver gelijking met maart 1959 en de goudre serves van de V.S. zijn in de eerste vier maanden van dit jaar in mindere mate gedaald dan in het voorgaande jaar. Dat ook de Amerikaanse aandeelhou der van deze vooruitgang profiteert, blijkt wel uit het feit dat in het eerste kwartaal 2,41 miljard dollar aan contante dividen dend werd betaald, zijnde circa 8 percent meer dan in die periode van 1959. Bijna de helft van de 871 dividendbetalers heeft de uitkering verhoogd en ook in dit op zicht kan van een nieuw record worden gesproken. De Europese conjunctuur verloopt nog altijd gunstig, hetgeen ook voor ons land geldt. De ontwikkeling van de Nederland se handelsbalans, de voornaamste compo nent van de betalingsbalans valt tot dus ver telkens weer mee. Ook in april kon de export weer stijgen in vergelijking met die maand van 1959 en zelfs in iets meer dere mate dan de import. Een moedge vend verschijnsel is ook de nog steeds voortgaande stijging van de industriële produktie die thans V/» maal zo groot is als in 1953 en 2'/a maal zo groot als in 1938. Daarbij komt dat de geldmarkt ruim blijft. Niet alleen de Nederlandse schat kist zit ruim in het geld, maar ook de banken kunnen hun liquiditeit handhaven. Het totaal van crediteuren, spaargelden en deposito's, dat uit. 1959 7214 miljoen be droeg. was uit. maart tot 7900 miljoen en het Nederlands deviezenbezit kon in het eerste kwartaal met rond 500 miljoen toenemen. Advertentie Ip§ HONDEN- B R O O D sindi 1896' Vraagt monster en GRATIS hondenboekje bij FLORA Postbus 28 DORDRECHT Zoals wij gisteren reeds meldden is dezer dagen een overeenkomst gesloten tussen Sikkens Groep n.v. in Sassenheim en J. L. H. Smits en Co Verffabrieken n.v. in Wa penveld, die gespecialiseerd is op het ge bied van scheeps- en industrieverven. Al dus deelt de directie van Sikkens mede. Besloten werd de werkzaamheden van Sik kens scheeps- en constructieverven in Lei den samen te voegen met Smits Verffa brieken waardoor mede een passende op lossing wordt verkregen voor de ruimte nood. die door de zeer sterke ontwikkeling van Sikkens scheeps- en constructieverven was ontstaan. Door deze samenvoeging worden de er varingen en de research van beide bedrij ven aan elkaar gekoppeld, terwijl tevens ge bruik gemaakt kan worden van de moge lijkheden. die de centrale reseach van de Sikkens Groep in Sassenheim biedt. Ver wacht mag worden, zo besluit de directie, dat de Sikkens Groep door deze uitbrei ding haar positie, mede ten opzichte van het buitenland, zal kunnen versterken. De omzet van de Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek tot nu toe in 1960 is bepaald bevredigend. Ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1959 is er we derom van een groei sprake. Het is nog te vroeg om reeds een oordeel te vormen over de uiteindelijke resultaten in het lo pende boekjaar. Het bestuur verwachtte in de algemene vergadering echter, dat de resultaten eveneens verbeterd zullen zijn. De capaciteit van de Nederlandse fa briek is met de huidige 8-urige werkdag vrijwel geheel benut en kan eventueel worden opgevoerd door het invoeren van een ploegenstelsel. De verkoop van het aantal geassembleerde eenheden lag in 1959 circa 38 percent hoger dan in 1958. De fabrieksverkopen ongeveer 35 percent. De voorraad die, met 12,5 miljoen op de balans paraisseert, is vooral gezien de huidige omzet klein te noemen. Voor de n.v. Houthandel v.h. Bonteko ning en Aukes in Amsterdam is 1959, blij kens het verslag, een bijzonder gunstig jaar geweest. Tengevolge van diverse fac toren werd het exploitatiesaldo ruim ver dubbeld van ƒ495.361 tot 1.056.449. De totale inkomsten beliepen 1.461.983 (v.j. 1.046.086), waarmede de uitkomst van het zeer gunstige jaar 1951 werd geëvenaard. Na reservering van '693.626 (ƒ434.871) voor diverse belangen resteert een winst saldo van 768.357 (ƒ611.214), waaruit zoals bekend een onveranderd dividend van negen percent in contanten, alsmede een uitkering van vijf percent in aandelen, wordt voorgesteld. Aan de hand van tot nu toe bekende gegevens verwacht de directie dat, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, ook 1960 redelijke uitkomsten te zien zal geven. In maart is, naar het C.B.S. mededeelt, in ons land voor een bedrag van ƒ412.6 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen tot stand gekomen, waarvan 171,7 mil joen aan kapitaalverzekeringen, f 218,1 miljoen aan renteverzekeringen en 22,8 miljoen aan volksverzekeringen. Het totaal aan nieuwe levensverzekeringen over het lste kwartaal 1960 is hiermeer gekomen op 1.167,5 miljoen, verdeeld als volgt: kapi taalverzekeringen 536,1 miljoen, rente- verzekeringen 566.2 miljoen en volksver zekeringen 65,2 miljoen. De kwartaalpro- duktie is weer belangrijk hoger geweest dan in het lste kwartaal van het vorige jaar. Er is in dit eerste kwartaal een grotere belangstelling voor verzekeringen van pe riodieke uitkering aan de dag gelegd dan verleden jaar, hetgeen voor een belangrijk deel toegeschreven zal moeten worden aan de uitbreiding van de collectieve verzeke ringen, de in het bedrijfsleven getroffen pensioenvoorzieningen, die bij het levens- verzekeringbedrijf zijn ondergebracht. Voor het levcnsmiddelcnbedrijf werd ook 1959 gekenmerkt door felle concurrentie, zo deelt Simon de Wit n.v. in Zaandam in haar verslag mede. Hoewel de styging van de winst die van 1958 niet kon evenaren, is de directie over de resultaten van 1959 tevreden. Het exploitatie-saldo steeg van 1.590.397 tot 2.052.941. Afgeschreven wordt 657.971 (v.j. 449.325) en aam in terest werd betaald 90.830 115.985). Door de onzekere positie op de grond- stoffenmarkten wordt een reserve tegen bijzondere risico's gevormd van 185.000. Als saldo winst resteert 1.010.263 888.617). De modernisering en uitbrei ding van het winkelapparaat blijft zeer grote bedragen vergen en daarom werd het dividend op negen percent gehandhaafd. Ondanks het feit dat de investeringen in 1959 ongeveer 2 miljoen bedroegen en de voorraden per uit. 1959 af 5,8 miljoen ongeveer 300.000 hoger waren, baarde de liquiditeitspositie geen zorgen. De directie meent wat betreft het uitspreken van ver wachtingen voor 1960 een grote reserve in acht te moeten nemen, daar het er naar uitziet, dat de concurx-entie in 1960 nog scherper zal zijn dan in 1959. „De Nederlandse Rijnvloot neemt in de vaart op Antwerpen de eerste plaats in met dertig percent van het vervoer. Daar om is met de inwilliging van de Belgische aanspraken op een nieuwe Schelde-Rijn verbinding ook het Nederlandse belang in ruime mate gediend." Dit verklaarde de Antwerpse wethouder Dclwaide gistei-en tijdens een ontvangst van de leden van de Vereniging van het Internationale Scheepvaartregister, die in Antwerpen de jaarvergadering houdt. Wethouder Del- waide zei in een begroetingsrede op het Antwerpse stadhuis, dat alleen voor het Rijnverkeer de haven van Antwerpen jaar lijks zeven miljoen ton goederen behan delt. Volgens de financiële redacteur van Reuter wordt aangenomen, dat uit het bui tenland afkomstige geruchten volgens wel ke de Sovjet-Unie op het ogenblik grote hoeveelheden goud zou verkopen, wel juist zijn. Na bijna een jaar lang niet op de markt te zijn geweest, heeft Rusland vier weken geleden een kleine hoeveelheid goud ter waarde van ongeveer vijf mil joen dollar verkocht. Enkele dagen lang was het niet duidelijk of het hier een op zichzelf staande transactie beti-of, zoals er ook een in oktober vorig jaar plaats had, dan wel het begin van een nieuwe serie verkopen. Thans meent men beslist, dat het laatste het geval is. Deze week en de vorige week heeeft Rusland belangrijke hoeveelheden verkocht, waardoor de tota le waarde op tussen de vijftig en honderd miljoen dollar is gekomen. Men neemt aan dat evenals bij de vo rige gelegenheden, de oorzaak van deze goudverkopen is Rusland's behoefte aan westelijke valuta, en in het bijzonder aan ponden sterling. Het afdiepen en afwerken van de beide schachten van de Staatsmijn Beatrix vindt, in afwachting van de beslissing van de minister van Economische Zaken over de verdere aanleg, normale voortgang. Tij dens de werkzaamheden werd nu de eer ste kolenlaag aangetroffen op ongeveer 600 meter diepte. De laag, welke een bru to dikte bleek te hebben van 1,63 meter, bestaat voor 1,5 meter uit zuivere kool. De ministersconferentie van de Europese Vrijhandels Associatie (E.V.A.) heeft goedgekeurd, dat er met de landen der Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) onderhandelingen gevoerd zullen worden over de algemene uitbreiding van het handelsverkeer. In een officieel communiqué, dat na afloop van de conferentie die twee dagen heeft geduurd werd uitgegeven, wordt gezegd, dat dergelijke onderhande lingen het mogelijk zullen maken de economische vraagstukken te regelen, die ont stonden door het bestaan van beide landen-groeperingen. Over het rappoi't van de „vier wijze mannen" over de x-eorganisatie van de O.E.E.S. zegt het communiqué, dat „de raad het voorstel toejuicht, dat de Ver enigde Staten en Canada als volledige le den aan de toekomstige organisatie zullen deelnemen". Uit het communiqué blijkt verder, dat „de regeringen van de EVA belang hechten aan de totstandkoming van een organisatie, die het door de O.E.E.S. bereikte zal kunnen handhaven en ontwik kelen en een forum zal kunnen .zijn, waar- A&gtekerk 20 v. Beira n. Dar Es Salaam. Achilles 21 te Duinkerken verwacht. Acmaea 20 te La Spezia. Aegis 20 v. New Orleans n. La Guaira. Akkrumdijk 21 te Liverpool. Albireo pass. 20 Suez n. Port Sudan. Alchiba 20 v. Rio Grande n. Montevideo. Alioth 20 v. Karachi n. Suez. Alkes 20 v. Bangkok n. Songkhla. Almdijk pass. 20 Bermuda n. Le Havre. Alpherat 21 te Antwerpen verwacht. Amerskerk 20 te Aden. Andijk 21 te New Orleans verwacht. Area 20 v. Shellhaven n. Rotterdam. Arendskerk 21 v. Melbourne n Sydney. Attis 21 v. Port of Spain n. Guanta. Bali 20 te Surabaja. Borneo 20 v. Napels n. Genua. Ceres 21 te Curasao. Crania 20 v. Genua n. Alexandrië. Delft 20 v. Puerto Cabello n. Guanta. Dorestad 22 te Shellhaven verwacht. Drente 21 te Tandjong Pandar. Eenhoorn 20 v. Iskenderun n. Esbjerg. Eos 20 te Istanbul. Grootekerk 20 te Singapore. Haarlem 20 v. Hamburg n. Bremen. Hathor 20 v. Algiers n. Tunis. Heelsum 20 te La Palice. Hestia 21 te Porto Libertador. Japara 20 v. Lorenco Marques n. Beira. Java 20 v. Le Havre n. Rotterdam. Karossa 21 te Singapore verwacht. Kasimbar 21 v. Fak Fak n. Kaimana. Kelüa 20 v. Las Palmas n. Curacao. Kenia 20 v. Ornskoldsvik n. Skelleftehamn. Kloosterdijk 20 te Antwerpen. Larenberg 21 te Sapele verwacht. Leiderkerk 20 v. Bremen n. Hamburg. Maashaven 20 te Zeebrugge. Maasllovd 20 v. Singapore n. Manilla. Maron 21 te Baltimore verwacht. Memnon 21 v. Jacmel te Ponce verwacht. Minos 20 Kiel gepass. n. Amsterdam. Naess Commander pass 20 Malta n. Fawley Naess Tiger 20 v. Emden n. El Palito. Nestor 21 te Tampa. Neverita 20 v. Avonmouth n. Thameshaven. Oldekerk 20 te Bangkok. Oranje 20 v. Colombo n. Penang. Overijssel 20 te Bremen. Philippia 21 te Suez verwacht. Provenierssingel 20 te Birkenhead. Ridderkerk pass. 20 Straat Messina n. Port Said. Roepat 22 te Penang verwacht. Rotterdam 20 v. New York n. Southampton. Rijndam 20 v. Le Havre n. Rotterdam. Rijnkerk 20 v. Bremen n. Hamburg. Saloum 20 te Rouen. Schelpwijk 21 te Perthamboy. Stad Alkmar 20 v. Port Harcourt n. Takoradi. Stad Delft 20 te Wabana. Stad Rotterdam 21 v. Civita Vecchia n. Sagunto. Stanvac Talangakar pass. 20 Straat Padang naar Sungeigerong. Statendam 20 v. Southampton n. Le Havre. Stentor 21 v. Ned Orleans n. Maracaibo. Straat Banka 20 te Adelaide. Tabian 20 v Genua n. Marseille. Taria 20 te Hongkong. Tegelberg 20. v. Manilla n. Moji. Teiresias 21 te Port Swettenham. Telamon 21 v. C. Bolivar. 22 te Georgetown verw Tjibodas 21 te Kobe. Van Heemskerk 21 te Monrovia verwacht. Van Neck 20 v. Lyttleton n Dunedin. Van Noort 21 te Tawao verwacht. Waibalong 18 v. Hongkong n. Bangkok. Waingapoe 20 v. Doha. 21 te Bahrein verwacht. Weltevreden 20 v. Marseille n. Genua. Zuiderkerk 19 v. Hamburg n. Aarhus. in de landen van Europa hun samenwer king in economische aangelegenheden zul len kunnen voortzetten." De raad besloot verder, dat onmiddellijk een begin zal worden gemaakt met de be studering van een snellere verlaging een afschaffing van invoerrechten binnen de EVA, zoals in de EVA-overeenkomst is voorzien. De Zweedse minister van Handel, Gun nar Lange, heeft na afloop van de minis terconferentie van de Europese Vrijhan dels Associatie (EVA) een persconferen tie gehouden, waarin hij zei, dat de at mosfeer voor de onderhandelingen tot re geling van de geschilpunten tussen de bei de Europese handelsgroepei'ingen beter was dan ooit tevoren. „Er is geen sprake van dat getracht zal worden het E.E.G.- verdrag gewijzigd te krijgen, evenmin als er sprake is van wijziging van de EVA- overeenkomst. Wij trachten niet elkander op te slorpen, maar wensen dat beide or ganisaties onaangetast blijven. Onze taak is het zoeken en vinden van een wijze waarop de beide organisaties in elkan der kunnen sluiten," aldus Lange. Blijkens een heden verschenen bericht staat tot en met 8 juni de aanmelding van oprichtingsbewijzen n.v. Algemeene Norit Mij. open bij de Rotterdamsche Bank n.v. Statutair hebben houders recht op 'n ver goeding van 2.156,40. Zij kunnen hun op- richtersbewijzen echter ook verwisselen in aandelen op basis van een beurswaarde van 2400, waarbij het bedrag dat in aan delen beschikbaar zal worden gesteld zal worden berekend naar Te koers op 8 juni a.s Over de associatie van Finland met de EVA zei Lange: „De EVA en de Finse delegatie wai-en het eens over de voor waarden voor een associatie. De Finse de legatie neemt deze voorwaarden mee naar huis ter verdere bestudering en ter bespre king met een zeker land, dat geen lid van de Algemene Overeenkomst voor Ta rieven en Handel (GATT) is. De Fin nen moesten de EVA mededelen of zij als geassocieex-d lid wilden toetreden of niet. Wij allen in de EVA hopen dat het ant woord bevestigend zal zijn." Uitnodiging van de zes aan de zeven De zes landen van de E.E.G. hebben de „zeven" van de Kleine Vrijhandelszo ne officieel voorgesteld op 8 en 9 juni in Parijs onderhandelingen te beginnen. Dit voorstel is veiwat in een brief van Eugène Schaus, Luxemburgs minister van Buitenlandse Zaken en fungerend voorzit ter van de raad van ministers van de ge meenschappelijke markt, aan de ministers van buitenlandse zaken van de „zeven". (Van onze correspondent in Bonn) Het zakenleven en de effectenbeurzen in de Bondsrepubliek en West-Berlijn zijn de afgelopen vijf dagen niet in de war ge bracht door Kroesjtsjevs verrassende ac ties te Parijs en Oost-Berlijn. Men lijkt tamelyk immuun te zijn geworden voor de steeds weer terugkerende Russische dreigementen en de politieke tegenstellin gen. Dit wil niet zeggen dat de Westduitse en Westberlijnse economie niet gereageerd heeft op de afgelopen opwindende dagen. De koersen op de beurzen van Dusseldorp, Frankfort en Hamburg daalden gemid deld met 2,2 percent, waarbij opviel dat in het bijzonder de koei'sen van aandelen van in West-Bei'lijn gevestigde onderne mingen dalingen vertoonden, soms tot 100 en meer punten toe, waar het de grootste fondsen aangaat. Maar ernstig is dit niet geweest. De algemene aandelenindex van de Frankfurter Allgemeine Zeitung toont dit duidelijk aan: zij daalde de afgelopen da gen van 439,28 tot 431,69, de index van koersen van industriële aandelen daalde van 432,63 tot 420,41. Deze geringe terug gang was voornamelijk een gevolg van verkooporders uit het'" buitenland (Frank rijk en Zwitsei'land) en van een teruggang van de Duitse vraag. Toen de koersen een maal gedaald waren kon men opmerken dat er plotseling weer grotere vraag naar aandelen dan vooTheen ontstond. Opvallend was dat de markt van gouden munten uit de Bondsrepubliek zich wel Unitas n.v. De directie van de Beleggingsmaatschappij Ur-itas n.v. te Rotterdam deelt mede, dat de net to intrinsieke waarde van de aandelen op 16 mei j.l. 470 bedroeg. Dit komt overeen met een pro forma afgifteprijs van 490. •)hr. van Lrnnep herkozen Het monetaire comité van de Europese Econo mische Gemeenschap heeft jonkheer E. van Len- nep, thesaurier-generaal in Den Haag. opnieuw voor twee jaar gekozen tot zijn voorzitter. ACTIEVE Slot 13/5 i Gisteren AANDELEN A.K.U 461% 464% Bergh Jurg 283% 283% Van Berkel 294 gb 293 gb Calvé Delft 830 831% Deli Mij 173.20 f 172.50 Fokker 390 399 Ford 425 gb 425 gb Van Gelder 266 gb 261 gb Hoogovens 619Z» 623% Müller N B 448 459% t Ned. Kabelfabriek 463 gb 470 gb j Philips 947 955% gl i Philips Pref 271 gb 267V2 Unilever 833 817 Wilton Fijenoord 188% 186% Billiton le 440 416 Billiton 2e 348 341 Dordts. Petr 686 680 Dordts Petr 7% Pr. 687 679% Kon. Petr. 1 a (20 147.— 139.70 exc Kon. Petr 5 a f 20 f 145.40 139.70 exc Kon. Petr 50 a f 20. f 145.30 139.60 gl Moeara E f 1305 Moeara E. 1 Wb f 2030 gl Moeara 4 Wb f 1950.— f 2015 H.A.L 138% 135% Java-China Pak 142/ 142 K.L.M f 108 f 107.50 K.N.SM. NB 174 169% Kon. Paketv 130% 130% Stv. Nederland 152% 152 Niev. Goudr 135% 135 gb v. Ommeren 258 267 Rotterd. Lloyd 143 143% Scheepv. Unie 143% gl 143% OBLIGATIES Nederland 1959 4%.. 993/i« 993/.e Nederland 1959 4%.. 97% gl 977/i6 Staf feil. 1947 3% -3.. 91 'Vin 91«/i6 gl Investeringcertif. 3.. 97'/,, 97Z|r gl Invest.cert. 1962-64 3 97,s/ir 97,3/i« B.N.G. Won.b. '57 6 i on3/1,4 109 gb B.N.G. W.b. '58/59 4% 98"/, 98% Z.-Holl. 1956 4 B.N.G. 1958 5% 103% 103,8/i6 B.N.G. W.b. *52 4%.. 96Vl„ B.N.G. rentesp. 1952 170 170 A.K.U. 1944 3% 99 Alb. Heijn w.obl. 55 4 121'/! 121 Coöp. melkc. 1951 4 99 b 99 b Phil. 250-1000 '51 4 94% 94 PEGEM 1-2 1957 6.. 109-% 109% Convert, obligaties Billiton 5 137% 137*/» Boeke Huidek. 4X Borsumij 3% 81% 82% Ketjen 4 255 Ver. Mach. 1000 5 Premieleningen A'm (c en a) '33 100 3 id. Pr.obl. '51 id. 2% id. 1956-3 id. 2% R'dam 1957 id. 2% Z.-Holl. 1957 id. 2 AANDELEN Releggingsmijen H.B.B. bel. d. 1/1 pb. Wereldenergie Interunie (50 Robeco 50 Unitas 50 Ver. Bezit v. 1894 f 50 Can. Gen Fund. c.v. Chem. Fund. c.v. Mass. Inv. Tr c.v. Tel. Elec. Fd. c.v. Bank-, krediet- en verzekeringswezen Amst. Bank H.B.U. c.v Ned. Midd.st.b Ned. Overzee B R'damsche B Slavenb. B Twents. B. 5-1000 c.v. CULTURES Cult. Bank Amst. Rubber H.V.A Senembah Besoeki fab Javasche cult Ngombezi cult N.I.S.U Vorstenl. 250—500 Handel cn Industrie A.I.M.E Alb. Heijn Alg. Norit...-. Alkmaar Mach Amstelbr Amst. Ballast Amst. Droogd A.N.I.E.M. N.B Becht Dyser Beeren Trie Bergh. papier B Blijdenst. 1000 - Bols Likeur Borsumij 1000 Breda Mach Bi-ocades Bronswerk B Bührmann Pap. Bijenkorf Centr. Suiker Cobra Curac. H. Mij Demka Dikkers Co Slot 13/5 101 84 95'/2 95 1733 401 194 f 214.50 f 483 f 118.50 1254 1154 11% 339 217 167 154 28014 164 261 35 10914 162'/s gl 539 70 27 229 29054 5 411 655 264 402 351 286 5554 11654 160 b 552 57 282 340 13714 436 470 304 228 159-54 333 Gisteren 100 8354 95 97 9454 1718 404 195.50 t 216.50 f 480.— 119.50 12'/, 11 12% 854 33054 21814 16514 155 279 54 162 2625" 34'/2 109/2 162 54 530 7054 27 22814 285 4Va #1 410 676 402 54 350 278 '4 55'/2 175 1 108 270 158 535 55 295 345 138'/. 434 475 306 222 158 '4 226 339 Dorp Co D.R.U Duyvis Elec. Dordt Emb Houth Erdal Excelsior Met 'tinsfabr Gerofabriek N 3. Geveke Gist- Spir Grofsmederij r, Giintzel en Sch jHagemeijer E Havenwerken I Hazemeijer Heem, v. d ^Heemaf Heineken I Hero Cons Heybr.-Zéland Hoek Mach Holl. Kattenb Holl. Beton Holl. Constr. Hoogenbosch Hooimeyer Indola Internatio Int. Gew. Bet Jongenee! Kemo Cors Ketien K. Zw. Key Houth Klene 1000 Kon dor, De K. N. Papier K. N. Zout Koudijs Kromhout Mot K.V.T Leeuw Papier Lett. Amst Lindeteves Lijempf L. Gel. Delft Maxw. Land Meel. Ned. Bak Meteoor Beton Naard. Ch. F. Ned. Aann. Ned. Dok N. Scheepsb Nelle, Van Nyma Nijverd.-ten Cate Oranjeb Overz. Gas N.B Pap. Geld Pont Houth. Reineveld Riva Rott. Drgd Rouppe v. d. Voort.. Rutten's Bier Rijnstaal Rijsdijk Schelde N.B Slot 13/5 Gisteren Slot 13/5 Gisteren 79>/j 76% Schokbeton A.B 135 ex 135 100% 99% 660 214 214*/» 249 172 171 639 638 143 140 255 508 515 270% 275 144 145% 114'/2 113 169% 114% iSpaarnest 5-1000 470 470 174 170 118% 115/2 412 407 Stokvis 500-1000 230% 225 305% 324% 164% 152/ 155 150 180 179 174 180 Thom. Drijver 685 685 271 265% .Thorn Mf 500 260 259 181 178 IRU/2 171% 352 350'/2 438 440 220 321% Tw. O. H 65 1 62 b 341 342 Unil 1000 eert. 7 c. pr 151*/» 150 530 532% Unil 1000 6 c.pr 128 127% 179 185% Unil 1000 aR. 40/nc.pr 89 89% 262 270 jUnion Rijw 190 173 476 Utermöhlen 273 279 92 93 274 266 307 305 500 1 - 490 Ver Zwolsman 139 138 237% ex 234 Ver. Blik 326 332 Z 224 208'/2 205 412 390 305 15 71 a 150Vï Victoria Bisc. 190/a 185 208 Vihamij 145 141/2 248 b 506 481 500 485 Vredest. Rubb. -. 399 397 505 471 300 308 191 b Walvischvaart 111 110% 289 283% Wernink's Bn. 142 143/ 260 246 266 263/2 273 270 Wit's Textiel 178 >60 exd. 750 751 Wyers' Ind 324% 321 205 200% 115 117% 177 174 Z.-Holl Bier 258 330 Zwanenburg-Org. 595 535 310 300 b n. g. ex 370 Ver. Staten 128/ 126 Z 21 108% 106% 2515/i„ 26% 232 230 1 Am Sum. Tob 502 b 505 Am. T&T 5-10 $100 87% 87% 360 350 Z Anaconda 49'/2 52% 188 185 22% 22% Bethl. Steel 43% 47% 402 Cities Serv. 10 10 42% 41/.p, 149'/? 148 Curt. Wright 18% 21ls/ifl 149% Du Pont Nem. 10 k $5 207 213 b 146/ 145/2 Gen. Electr 88% 89% 129% 45 46% 325 Kenne. Copp. 79s/Ik 80 353 351 N.Y. Centr. Railr. 21% 23% 267 265 Norf. West. RajJw. 549 541 Proct. Gamble 236 235 Repub St 60% 64 174 170% Shell Oil 63 Vt 63% 361 364 St. Oil N. J. 41% 589 570% Texas Inst 221 239/2 121 121 U.S. Steel 76% 83% 181 138% 139% Canada ■>80 1 271 Can. Pac. Railw. 24% 25% 264 256 103% 108% extra gevoelig toonde voor de politieke gebeurtenissen. Er was woensdag bijvoor beeld grote vraag naar deze munten, waarbij de prijzen stegen met eën halve tot een hele mark per stuk. De banken konden de vraag van het op goud beluste publiek overigens gemakkelijk aan. Daar entegen bleef de stand op de Westduitse en Westbei-lijnse spaai-banken noi'maal: er waren geen mensen die in paniek gebracht hun spaarbanktegoed wilden opvragen. Er was geen overhaaste vlucht van geld in goederen. Vertrouwen in Berlijn Men maakt hier uit op dat het zaken leven in West-Duitsland de politieke ont wikkeling niet pessimistisch beoordeelt en dat men, na de kapitale na-ooi*logse crises in Korea, Suez en Berlijn-1958 niet meer zo benauwd is voor ernstige gevolgen van po litieke controversen. Typerend is dat aan de Westduitse beurzen de laatste dagen Amerikaanse aankopen werden gedaan en dat in West-Berlijn rustig verder onder handeld werd, over Westduitse en buiten landse investeringen in deze stad. In de Westduitse hoofdstad vond men dat Kroesjtsjevs rede te Oost-Berlijn vrij gematigd genoemd kan worden en dat hij blijkbaar vast rekent op een topconfe rentie tegen eind 1960- begin 1961. Bonds kanselier Adenauer, die met zijn reactie in het openbaar op het gebeurde te Parijs gewacht heeft tot de westelijke partners hadden gesproken en Kroesjtsjev zich te Oost-Beiiijn zou hebben geuit, zal dinsdag in de Bondsdag te Bonn spreken. Jubilerende bankdirecteur. De heer C. F. W. de Vries, directeur van Ar nold Gilissen's Bank n.v. te Amsterdam, hoopt op woensdag 1 juni de dag te herdenken, waarop hii 40 jaar geleden in dienst van de bank trad. 'Die dag is er van 3 tot 5 uur in Krasnopolskv te Amsterdam receptie). Aanzienlijk herstel Er trad gisteren een aanzienlijk herstel in. Koninklijke werd verhandeld ex slot- dividend en ex stock en kwam uit op een notering van omstreeks 139 gulden. De handel had een kalm verloop. Stockdivi denden werden tegen 2.76 tot 2.79 ver handeld, hetgeen boven de theoretische waarde is. Philips opende veertig punten hoger op 949 om daarna nog aan te trek ken tot 954. De kwartaalcijfers van het Philipsconcern hebben een voortreffelijke indruk gemaakt. Ook Unilever verbeterde bijna dertig punten. AKU eveneens weer beter gedisponeerd met een koersstijging van ruim twintig punten. Ook de andere hoeken hadden een beter verloop en lieten hogere koersen zien. Vooral Deli en HVA waren vast gestemd. Nederlandse staats fondsen lagen goed prijshoudend en stil. Aandelen Hoogovens bereikten weer vrii- week namelijk circa 625. (ANP). Boeke wel het niveau van het begin van deze Huidekoper van 150 op 151, Boom-Ruyg- rok van 161 op 161%, Figée van 185 op 177 ex div. VERHANDELDE FONDSEN 19 mei 20 mei Totaal 412 432 loger 55 (13.4°/o) 219 (50,7°/o) ager 258 (62.6°/n) 109 (25,%) t>l-iik 99 (24.0°/o) 104 (24,1%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U. - 464—465 gl 464 1 Kon. Olie139—140 139. Philips 952—965 gl 958 'n liever 818—827 318 1oogovens 618625 gl 622 NEW YORK: LATER LAGER Gisteren ontstond op de beurs van New York plotseling een sterke vraag, waardoor de meeste aandelen sloten met een koers die het hoogtepunt van de dag zeer nabij kwam. Aandelen van de defensie-industrie, die door het mislukken van de topconferentie aan het begin van deze week sterk stegen, leden verliezen door winstneming tot ruim 2 dollar. Gunstige produktie- en omzetberichten waren oorzaak dat spoorwegen, olies, vlieg tuigfabrieken sterk stegen. Staalwaarden bewogen zich om de slotkoers van de vo rige dag, met uitzondering van U.S. Steel dat ruim ll/s dollar daalde. In totaal wer den 3.170.000 aandelen verhandeld. Van de 1.201 verhandelde waarden sloten 534 ho ger en 445 lager dan gisteren. Het indus triegemiddelde kwam van 624,68 op 625.24, dat van spoorwegen van 142.72 op 143.91 en openbare nutsbedrijven van 88,92 op 89,18.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13