Geen Duits vredesverdrag voor de volgende topconferentie CITROEN Eisenhower als een held in Washington ingehaald Citroën Jliche OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kroesjtsjev wil toestand beslist niet verscherpen HET WEER Omgekomen vissers herdacht f 3.495.- Borgward - Skoda vsrs slagroomgebak Minister Gromyko in New York Amerikaans vliegtuig in Oost-Duitsland geland Kroesjtsjevs gematigdheid zal echter de partijstrijd fel doen oplaaien Deelneming KNYB-toto aanzienlijk verruimd Meisje aangerand door Engelse soldaat 74e JAARGANG No 265 ZATERDAG 21 MEI 1960 ZUCHT VAN OPLUCHTING IN BERLIJN Geert Hoogeveen J Onvast weer ZONDAGS Selwyn Lloyd en Conve de Murville blijven thuis Man van dak op straat gevallen In de krant van heden: Het woord is aan Eind augustus Bekijk eerst de kollekties van Sporthuis Centrum B.M.W. J. J. VAN KOOTEN J. Roüeveel's Automobielbedrijf êeè MORRIS 'i'cforcijou êjuj! Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 113 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) OOST-BERLIJN, 21 mei. Met een zucht van opluchting, die een ieder mee mag slaken, heeft West-Berlijn gisteravond de vqjgende woorden van Nikita Kroesjtsjev gehoord: „De Sovjet-Unie heeft nu weliswaar het morele recht een vredesverdrag met Oost-Duitsland te ondertekenen, maar, ondanks het niet doorgaan van de topconferentie, willen wij geloven dat er over zes tot acht maanden een nieuwe topconferentie gehouden zal worden. Tot dan willen wij wachten met de oplossing van dit rijpe vraagstuk. Hoe langer wij wachten, hoe rijper het wordt. Laten wij dus geduld hebben. Het doet ons genoegen dat het Westen, in zijn afscheidscommüniqué, in feite akkoord is gegaan met ons voorstel over zes tot acht maanden een nieuwe topconferentie bijeen te roepen. Ik kan niet voor alle socialistische landen spreken, maar de politiek van de Sovjet-Unie en van de landen van het Warschau-pact (waartoe China niet behoort reisredac teur) is thans: niets doen dat de internationale toestand zal kunnen verscherpen en een terugkeer tot de koude oorlog zou kunnen betekenen. „Wij hebben vrede nodig". Kroesjtsjev sprak deze geruststellende woorden in een uiterst gematigde rede die hij gisteravond hield voor drieduizend par tijgangers van de S.E.D. in de Werner Seelenbinderhallc in Oost-Berlijn. Na an derhalve dag met de Oostduitsc leiders te hebben geconfereerd, heeft de Russische leider met zoveel woorden verklaard dat de Sovjet-Unie (en het Westen wil niets liever) de openstaande problemen in de ijskast zal leggen tot het klimaat weer voor toponderhandelingen geschikt is, lees: tot er een nieuwe Amerikaanse president gekozen is. In de Werner Seelenbinderhalle hingen, voor het eerst sedert twee jaar, geen slag zinnen die het vredesverdrag en de demi litarisering van West-Berlijn eisten. Er was slechts één spandoek te zien dat het vol gende parool meegaf: „Het moet uit zijn met de provocaties van Eisenhower en Adenauer Voor algemene en volledige ont wapening". Dat spandoek gaf de toon aan van de gehele bijeenkomst, die begon met een daverende ovatie voor Kroesjtsjev, toen hij geflankeerd door partijsecretaris Ulbricht en premier Grotewohl, binnentrad. De Rus sische premier sprak slechts de begin- en de slotregels van zijn rede uit, die verder door een tolk werd voorgelezen. Hij be paalde zich voorts tot mee-applaudisseren, wanneer een bepaalde passage bij het pu bliek aansloeg. Dat publiek had Kroesjtsjevs bedoelin gen overigens slecht door. Van zijn toe spraak die in hoofdzaak over het incident met de U-2, de mislukte top, de Amerikaan se binnenlandse politieke verhoudingen en de ontwapening ging, werd de volgende passage het hardst toegejuicht: „Met een Duits vredesverdrag en een regeling van de kwestie Berlijn zullen wij niet te lang wachten". Dat lokte een stormachtige ovatie uit. Kroesjtsjevs opmerking: „Ik heb over deze kwestie lang en uitvoerig met de leiders van de D.D.R. gesproken en wij hebben 'n gemeenschappelijk stand punt bereikt", was ook goed voor daveren de bijval. Maar het publiek bleek de ver onderstellende wijs niet te kennen, toen 't begon te applaudisseren bij de zin: „Men zou kunnen zeggen dat het nu tijd wordt een vredesverdrag af te sluiten". O, bit tere ontgoocheling bij de anti-climax: „Wij geloven dat de steeds groeiende vredeswil tenslotte over de reactionaire krachten zal zegevieren. Laten wij dus geduld oe fenen tot de volgende top". Die zin bracht de S.E.D.- handen slechts moeizaam op el kaar. Pas later groeide de bijval weer. Het publiek, dat sinds jaren ingehamerd is dat het Duitse vredesverdrag naar Rus- sisch-recept er moet komen, verzoende zich met zijn nieuwe rol: het genereuze ter zijde leggen van eigen wensen ter wille van de lieve vrede en de toch ook pretti ge bijgedachte dat er geen crisis voor de deur staat. Kroesjtsjev herhaalde zijn inmiddels ruimschoots bekende visie op het misluk ken van de topconferentie. Hij zei dat het Pentagon de top wilde torpederen door het uitsturen van de U-2. „De Amerikaan se imperialisten hadden zich best kunnen excuseren, maar de woede maakte hen blind Als wij niet het been strak gehouden had den, zouden Eisenhower, Herter, Nixon en Allan Dulles gegrinnikt, hebben en gezegd: Advertentie Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM ZIJLWEG 26 - HAARL. - TEL. 17296 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen of enkele buien. Vannacht bier en daar rnist. Zwakke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. „Ja man, praat maar raak. Onze vlieg tuigen vliegen straffeloos door jullie lucht ruim". „Wij hebben Eisenhower met de rug tegen de muur gezet. Hij heeft dan ook half toegegeven, maar dat was niet genoeg. Akkoord gaan met die halve toe gift zou een gevaarlijk precedent gescha pen hebben". Over Eisenhower zei hij:: „De westelijke pers heeft verondersteld dat bij onze ter mijn van zes tot acht maanden voor een nieuwe top de bedoeling voorzat zonder Eisenhower te onderhandelen. Nu, dat zou inderdaad praktischer zijn. Het Amerikaan se volk wil vrede. Het heeft al grote pre sidenten voortgebracht: Jefferson, Lincoln en Roosevelt. Er zal best weer een grote komen, al is het niet nu, dan toch een volgende keer. Zo lang willen wij overi gens niet met de oplossing van de Duitse kwestie wachten. Er is in Amerika een verborgen maar hevige strijd tussen po litieke groeperingen aan de gang. Reeds na mijn reis door Amerika gewaagde ik daarvan. Het is daarom voor Eisenhower moeilijker dan voor mij, want bij ons heerst volledige eenheid over binnen- en buitenlandse politiek Dat verklaart ook dat voor de top, toen terughoudendheid gebo den was, Herter, Dillon en Nixon met scher pe uitspraken kwamen, waar Eisenhower zich helaas bij aansloot. Over Adenauer en Willy Brandt veroor loofde Kroesjtsjev zich de enige werkelijke scherpe uitlating van zijn bedaarde rede: Adenauer is een revanchistische oorlogs hitser, Willy Brandt een schreeuwlelijk, wiens familienaam hem geen rust laat (een kennelijk door de Oostduitsers, inge geven trap onder de gordel, die refereer de aan het overigens bekende feit dat de Westberlijnse burgemeester een buiten echtelijk kind is). Over de ontwapening zei Kroesjtsjev tenslotte: „Het moet iedereen duidelijk zijn dat er maar een werkelijk middel tot verbetering van de internationale toe stand is: volledige ontwapening. Nu draagt iedereen een pistool en als hij geritsel hoort grijpt hij ernaar. Wij zeggen: gooi dat pistool in zee, dan kan hij ten hoog ste naar een lege pistooltas grijpen en zal hij concluderen dat alleen verstandi ge onderhandelingen de oplossing kunnen brengen," Na Kroesjtsjev sprak Ulbricht. Hij sput terde nog wat na als troostprijs voor de „volkseigen" verontwaardiging over de boze imperialisten. Maar de buitenlandse pers luisterde al niet meer. Met stijgende opluchting had zij de worden genoteerd van de man die in Parijs haar tot ver bijstering had gewekt, niet door wat hij zei, maar door de manier waarop hij het zei. Nu herkenden de journalisten, die Kroesjtsjev al zo lang volgen, de oude Nikita weer een beetje, al vernietigde zijn toespraak vrij wat van hun speculaties. Men zal een paar dagen afstand moeten nemen van de jongste gebeurtenissen om een zakelijker oordeel te vellen over de recente houding van de Russische premier die vanochtend naar Moskou is terugge keerd. Kroesjtsjev vertrokken (UPI) Kroesjtsjev is vanochtend met een „Auf Wiedersehen" naar een handjevol vroeg uit de veren gekomen communisten van Oost-Berlijn naar Moskou vertrokken. Kroesjtsjev zag er vermoeid en lusteloos uit toen hij op Schönefeld in zijn straal vliegtuig stapte. Kort voor de start wenkte hij met een ongeduldig gebaar naar maar schalk Rodion Malinovsky, de minister van Defensie die onopvallend was ingestapt. Naast Kroesjtsjev verscheen de maarschalk even in de deuropening. Van volksmassa's waarover de Oostduitse radio- en televisie verslaggevers spraken, was geen spoor te bekennen. Advertentie SPECIAAL AANBEVOLEN door onze Chef-Banketbakker GROTE MARKT H E Y N I S HOUTPLEIN NEW YORK (UPI) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, is gisteravond uit Parijs aan gekomen in New York, waar hij maan dag de kwestie van het Amerikaanse spi- onage-vliegtuig aan de Veiligheidsraad zal voorleggen. „Wij hopen dat de Veiligheidsraad de kwestie ernstig opneemt en dat een reso lutie zal worden aangenomen welke be antwoordt aan de belangen van de vrede en bijdraagt tot het doen beëindigen van de politiek van agressie en provocatie van de Verenigde Staten". Gromyko bevestigde dat ingeval de Veiligheidsraad geen be vrediging schenkt, de Sovjet-Unie zich tot de UNO-Assemblee zal wenden. WASHINGTON (UPI) Het State De partment heeft verklaard dat het nog een open vraag is of minister Herter op de bijeenkomst van de Veiligheidsraad aan wezig zal zijn. De Britse en Franse mi nisters van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd en Couve de Murville zullen de zit ting in geen geval bijwonen. De secreta ris-generaal van de UNO, Dag Hammar- skjoeld, heeft verklaard dat naar zijn me ning het risico van oorlog niet is toege nomen door de mislukking van de top conferentie. Op een persconferentie deed Hammarskjoeld een beroep op de grote mogendheden de UNO-organisatie te ge bruiken voor „openbare diplomatie en voor conferentie-diplomatie op enigerlei niveau dat door regeringen gewenst wordt". Hamamrskjoeld liet doorschemeren dat hi.i misschien een persoonlijk initiatief zal nemen om de nieuwe crisis te sussen, doch hij weigerde concrete mededelingen te doen. Van onze correspondent in Bonn) Een onbewapend, laag vliegend vlieg tuig van het type Dakota (C-47) van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Duits land heeft gisteren, tengevolge van slecht weer en technische moeilijkheden, een noodlanding moeten maken bij de plaats Brunshagen in Mecklenburg in Oost-Duits land. De negen inzittenden, onder wie een vrouw, bleven ongedeerd en werden gear resteerd. Naar de Volkspolizei meedeelde zullen de Amerikanen in Oost-Berlijn door Russi sche militaire instanties worden verhoord. Over hun verder lot liet men zich van Oostduitse zijde niet uit, daar de Russen zullen beslissen wat er nu gebeuren gaat. Dit tweede Amerikaanse luchtincident van de laatste tijd in een communistisch land werd gisteren door president Eisenhower bij zijn terugkeer in de Verenigde Staten reeds bekend gemaakt. Uit Eisenhower's bekendmaking sprak vrees voor een nieu we Russische poging om ook deze zaak op te blazen tot een soort spionage-geval. KOPENHAGEN (AFP) Volgens het Kopenhaagse dagblad „Politiken" hebben Oostduitse straaljagers de C-47 gedwongen te landen. Twee oude getrouwen van het witte doek, Charles Boyer en Maurice Che valier, ziet men hier in een vreemde uitmonstering, die zij zich hebben aan gemeten voor een Amerikaanse film naar Marcel Pagnol's „Fanny" onder regie van Joshua Logan. (Van onze correspondent in de V.S.) Als een held en overwinnaar is president Eisenhower gistermiddag te Washington teruggekeerd. Gedurende de drie kilome ter lange autorit naar het Witte Huis maakte de Amerikaanse president, staan de in de open auto, zijn bekende triomf- gebaar: met de beide armen omhoogge- heven, lachte hij de mensen, die langs de weg stonden, toe. Boven de straat was een groot doek gespannen, waarop de presi dent kon lezen „Dank u president". „Waarvoor?", vroegen enkele sceptici zich af, doch zij waren in de minderheid. De stemming van de toeschouwers was in het algemeen zeer hartelijk, zonder over te slaan tot fanatiek nationalisme. Het was een sympathie-betuiging aan een pre sident, die moeilijke dagen heeft gehad en aan wiens goede bedoelingen men niet twijfelt. Ondanks het prachtige weer en ondanks het feit, dat de scholieren en ambtenaren vrijaf hadden gekregen, was de menigte langs de route niet indrukwekkend groot. De officiële schatting van driehonderddui zend mensen lijkt zeer aan de optimisti sche kant. Washington is deze tijd van het jaar vol Amerikaanse toeristen. Zij profi teerden graag van de gelegenheid hun pre sident te zien. Hun reactie was vriendelijk, doch niet opgewonden. Bij dit soort wel kom had Eisenhowers hoera-gebaar iets overdrevens. Het was een zegetocht, die niet volgde op een overwinning, doch op een beheerst gedragen debacle. Eisenhowers gebaren en glimlach leken van verre hetzelfde als voorheen, doch op het vliegveld, toen ongeveer duizend men sen hem van nabij konden zien, viel zijn vermoeidheid duidelijk op. Bij dit welkom op het vliegveld had het eigenlijk wel kun nen blijven, Daar gaven de Democraten en Republikeinen alsmede vele ambassa deurs een sympathieke demonstratie van westerse eenheid. Overigens kon men Eisenhower dat tra ditionele gebaar tijdens de autorit moei lijk kwalijk nemen. Of deze officiële in tocht zulk een gelukkig plan was, staat te bezien, maar toen men daartoe eenmaal besloten had, moest Eisenhower zich wel houden aan zijn cliché-vertoning. Had hij dit niet gedaan, dan had men hem be schreven als een gebroken man. Er waren volgens de president ook be moedigende kanten aan zijn reis naar Aan de vooravond van Vlaggetjesdag heeft IJmuiden de vissers die op zee het leven lieten herdacht, tijdens een sobere plechtigheid bij het vissersmonument op de kop van de Vissershaven. Loco-burgemeester H. de Boer legde, na mens het gemeentebestuur van Velsen, als eerste een grote krans aan de voet van het monument. Velen volgden hem hier in, onder andere namens de Stichting Ne derlandse Visserij, de Vlaggetjesdagcom missie, de Nederlandse Zeevisgroothandel- vereniging, het Staatsvissershavenbedrijf, de Personeelsvereniging de Samenwerking, de Vereniging van Schipper-eigenaren te Katwijk aan Zee, de Redersvereniging IJmuiden en Samenwerkende Vakorgani saties, de oud-schippers; vele dames en kinderen legden daarna eerbiedig knielend vaak, bloemen. De IJmuider Harmonie speelde toepasselijke muziek tijdens deze korte, indrukwekkende plechtigheid. Europa, in de eerste plaats wel het feit dat „de mensen thuis" achter hem ston den. In de tweede plaats was er „het prachtige gedrag" van Macmillan en De Gaulle. Verder het feit dat de NAVO-raad unaniem de westelijke Grote Drie steunde en tenslotte de ontvangst in Lissabon, die wat van de teleurstellingen in Parijs ver goedde. Triomfantelijkheid past echter stellig bij de indruk, die Hagerty, Eisenhowers pro pagandist, tracht te geven van wat te Pa rijs is gebeurd. De scherpzinnige commen tator van de „New York Times" Reston, heeft een schamper protest doen horen te gen Hagerty's poging om de Parijse ne derlaag om te toveren tot een overwin ning. Dat Eisenhower en de zijnen in een ge- irriteerde stemming waren, bleek wel uit het feit dat de president bij zijn aankomst een bericht openbaar maakte, dat hijzelf nog slechts een half uur tevoren verno men had. Een Amerikaans militair trans portvliegtuig, dat te Hamburg moest aan komen, was over tijd. De president wacht te geen nadere informaties af en opperde de mogelijkheid dat de communisten schuld aan de vermissing zouden hebben. Later bleek, dat het vliegtuig boven Oost- Duitsland tot landen was gedwongen. De grootste verrassing voor Washing ton was evenwel Kroesjtsjevs gematigde rede te Oost-Berlijn. De Amerikanen had den een crisis rond Berlijn zeer nabij ge waand, doch Kroesjtsjev toonde minder haast dan men verwachtte. De Democraten zullen eveneens agres siever wrn-den. Stevenson, officieel het hoofd van de partij, heeft thans reeds betoogd, dat de Republikeinse regering aan Kroesjtsjev een breekijzer en voor hamer heeft aangeboden om de topconfe rentie kapot te slaan. Een groep van 38 Democratische Congresleden heeft reeds aan Eisenhower een critische vragenlijst gezonden. Zij wensen vooral informatie over de blunders, die aan de topconferen tie voorafgingen. Indien zij geen inlich tingen krijgen, wensen zij een congressi- oneel onderzoek, en dit is nog maar een begin. Nu de internationale spanning, al thans voorlopig, lijkt mee te vallen, zal de binnenlandse strijd des te feller op vlammen. Vanmorgen om zeven uur is de 39jarige J. H. van 't Veldt uit Hilversum van het dak van een apotheek in de Kerkstraat aldaar gevallen. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, doch overleed tijdens het vervoer in de zieken auto. vag Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 4, 5 Van Dag tot DagS Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Filatelie 4 Puzzel4 Op en om het Binnenhof4 Taal-laria 4 Kunst 5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Medische verzorging 7 Films 7 Kerkdiensten 9 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Boekenhoekje 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Effecten en Geldmarkt13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Erbij15 tot 21 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen Erbif Prof. J. Huizlnga: Leidende mannen zijn slechts een blaadje of een takje op de eeuwige en onpeilbare stroom van het alzijdig ge beuren. Het bestuur van de KNVB deelt ons mede, dat het gehoor wenst te geven aan de veelvuldige en dringende verzoeken van sportbonden en verenigingen om te kun nen deelnemen aan de organisatie van de KNVB-toto. Met ingang van het seizoen 1960-'61, dat 21 augustus begint, kunnen sportvereni gingen, die lid zyn van sportbonden, aan gesloten bjj de Nederlandse Sport Federa tie, aan de organisatie deelnemen op de zelfde wyze en onder gelijke condities als voor de voetbalverenigingen zullen gelden, in het bijzonder met betrekking tot het doen registreren van ondersteunende leden. Voor het seizoen 1960-'61 is een wijziging van het registratiesysteem in voorberei ding. In verband hiermee vordert het samenstellen van de voorwaarden en in structies nog enige tijd. In afwachting daarvan is aan de bon den verzocht reeds nu de bij hen aange sloten verenigingen van het door de KNVB geopende perspectief in kennis te stellen. In het Huis van Bewaring te Roermond is een 23-jarige Engelse soldaat ingesloten wegens aanranding van een 18-jarig meisje uit Roermond. De man bood het meisje (dat hij kende) een lift aan naar haar werk (het meisje had de bus gemist), maar in plaats van rechtstreeks naar haar werk te rijden, reed hij met haar de bossen van Melick- Herkenbosch in, waar hij haar aanrandde. Later heeft het meisje, dat zich niet had durven verzetten, zich door de soldaat naar haar werk laten brengen, waar zij aangifte bij de politie deed. De soldaat heeft een bekentenis afgelegd. Advertentie Daar hebt u nooit spijt van Advertentie vanaf Inclusief verwarming en open dak. Benzine-verbruik 1 25. Wegenbelasting 48.— per jaar. Vraagt vrijblijvend demonstratie: VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 3040, Bloemendaal Telefoon 02500 - 5.13.01 - 5.54.46 Advertentie ALLE MODELLEN B-agent HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 16615 - 12000 Advertentie ZANDVOORT RUDI FEENSTRA ff Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 -16 Bloemendaal Tel 57.500-57 501 Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. -13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 DAMESPANTALONS Advertentie GARAGE VERBEEK 81oemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1