H.T.S.'ers kunnen binnenkort titel van „Ing." verwerven F5™*-,»? Grote steden kunnen volautomatisch telefoneren met België en W.-Duitslanc Eerste zomerzegels worden aan mevrouw E. Krelage verkocht Rustig weer Meer uniformiteit met buitenland Ruim 29.000 aanvragen voor huurverhoging goedkope woningen Prof. Klein over bouw en onderhoud van dijken Andere centra komen geleidelijk aan de beurt PRINSES IRENE OPENT VERNIEUWD EN UITGEBREID MUSEUM OVERLOON Watertekort dreigt ten plattelande Geen nieuw onderzoek te verwachten Slachtoffer bleef voor recherche onvindbaar ZATERDAG 21 MEI 1960 2 Engels voorbeeld helkunst uxanex Weinig verweer van huurders Jaarvergadering HVA HET WEER?' Aquarel van Judith Leyster uit bibliotheek Van Tuber gen Nestor der MWO-ridders ten grave gedragen Teruglopen grondwater dwingt tot zuinigheid Kerkelijk Nieuws Dijkdoorbraak A nister dam Familievete berecht MAAGKLACHTEN? to (Van onze Haagse redacteur) Binnenkort wordt een begin gemaakt met het afnemen van de examens voor de inschrijving in het zogenaamde „Ing.-re- gister". De examenprogramma's zijn de zer dagen in druk verschenen. Bovendien eindigt de mogelijkheid van inschrijving in het Ing.-register zonder het afleggen van een examen over drie maanden voor de genen die in Europa wonen en over zes maanden voor hen die buiten dit wereld deel verblijven. Op grond van overgangs bepalingen was dat namelijk mogelijk voor technici die voor 1923 geboren zijn en een zodanige functie bekleden dat van hen het afleggen van een examen redelij kerwijs niet behoeft te worden geëist. Hiermee is een begin gemaakt met het scheppen van orde in de titel-aanduiding van technici. Nederland kende tot voor kort maar één ingenieurs-aanduiding, na melijk „ir" voor afgestudeerden van de Technische Hogeschool te Delft en straks ook die van Eindhoven. De afgestudeer den van de hogere (vroeger: middelbare) technische scholen voelden dit als een achterstelling omdat in het buitenland hun collega's wel het recht hebben een inge nieurs-aanduiding te voeren. Dit is vooral van belang met het oog op de vaak voor komende vestiging van technici in het buitenland. In deze leemte is door het instellen van het „Ing.-register" voorzien. Dit is geen onder-onsje van h.t.s.-ers, maar een stich ting waarvan het bestuur door de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen wordt benoemd. De stichting werd opgericht door het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs, de Vereniging van Delftse Ingenieurs en het Nederlands In stituut van register-ingenieurs en afgestu deerden van hogere technische scholen (NIRIA). De examens voor de inschrijving in het „Ing.-register" zijn afgestemd op het ni veau van de examens van de representa tieve ingenieursverenigingen in Engeland, welke een internationale erkenning genie ten. Het schriftelijk examengedeelte be staat uit drie delen, namelijk Algemene wetenschap (wis-, natuur- en scheikunde, mechanica en talen), Technische weten schap (naar vakrichting) en het schrijven van een technische verhandeling, waarvan het onderwerp door de examencommissie moet zijn aanvaard. Daarna volgt een mondeling gedeelte. Degenen met een ge tuigschrift van een hogere technische school krijgen grotendeels vrijstelling van de onderdelen algemene en technische wetenschap. Het is niet de bedoeling de aanduidin- Advertentie Romantische rust gaat uit van het klassieke stijlmeubel. Régence, Louis XV en Biedermeier ademen de geest van een minder jachtige tijd. Daarom komen juist zoveel jongeren naar „De Drie Stoeltjes" in de Gravenstraat. Wij brengen klassieke meubelkunst, aangepast aan hedendaagse praktische eisen van verplaatsbaarheid en formaat. Mogen wij u eens adviseren? gen „ir" en „ing" gelijk te achten. Het voorvoegsel „ir" duidt de hogeschool-op leiding aan en wordt gevoerd onafhanke lijk van het feit of de betrokkene een tech nische praktijk uitoefent of niet. De aan duiding „Ing" achter de naam is echter een beroepsaanduiding die uitsluitend ver leend wordt aan degenen die niet alleen aan de exameneisen voldeden, maar te vens op een technische praktijk van ten minste 5 jaar van voldoende niveau kun nen bogen. Op grond van de overgangs bepalingen, welke dus binnenkort haar geldigheid verliezen, werden tot nu toe twaalfhonderd kandidaten in het Ing.-re gister ingeschreven. Gezien het feit, dat het NIRIA twaalf duizend leden telt, is de selectie dus streng. Hoewel men aan een wettelijke be scherming van deze titulatuur nog niet toe is deze kan pas definitief in de nieuwe hoger-onderwijswet worden geregeld en ook de wederkerigheid van de erkenning der diploma's in de verschillende landen nog niet waterdicht is, betekent de verwe zenlijking van het „Ing.-register" toch het einde van de meningsverschillen over de titulatuur van de niet-academisch gevorm de technici en draagt zij bij tot de ver hoging van het aanzien van de betrokken groep. Advertentie aluminium Jaloesletfn De beste service bij v. DUIVENBODEN Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 In april zijn bij 32 huuradviescommissies ruim 3700 adviesaanvragen van huurders en ruim 29.000 van verhuurders binnenge komen met betrekking tot de huurverho ging van 1 april. Een volledig overzicht van de ingekomen adviesaanvragen is er nog niet. Dit wordt meegedeeld door minister Van Aartsen in antwoord op schriftelijke vra gen van het C.H.U.-Tweede-Kamerlid Van der Peijl. De minister noemt het aantal binnen gekomen verzoeken om advies „niet onbe langrijk, maar toch ook niet overstelpend". Hü vreest daarom niet, dat beslissingen van de huuradviescommissies zeer lang op zich zullen laten wachten, te meer niet omdat, naar bij steekproeven is gebleken, voorafl tegen de vele verzoeken van ver huurders om alsnog huurverhoging te mogen toepassen voor bepaalde daarvan uitgezonderde woningen (beneden de huur- grens van 9.per week in de eerste ge meenteklasse) verhoudingsgewijze een ge ring aantal verweerschriften van de huur ders wordt ontvangen. Dit heeft tot gevolg dat in een groot aantal gevallen zonder nader onderzoek tot afgifte der gevraagde vergunning tot huurverhoging kan worden besloten. In de gisteren gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders van de Ver enigde H.V.A.-maatschappijen n.v. werden de balans per 31 december 1959 en de winst- en verliesrekening over 1959 goed gekeurd en werd het dividend over 1959 vastgesteld op 9 percent. De heer C. van der Made, vertegenwoordiger van het H.V.A.-concern in Brazilië, werd benoemd tot directeur De heer E. Bennink werd als commissaris herkozen. Slechts waterschappen, die zich over een groot gebied uitstrekken en dus een zeer groot aantal ingelanden omvatten, zullen in staat zijn om hun taak voor het onder houd van de dijken afdoende en efficiënt uit te voeren. Dit was de mening van prof. J. Klein, directeur van de Provinciale Wa terstaat in Zuid-Holland, toen hij een al gemene inleiding hield op de tweedaagse studiesamenkomst die door de Stichting ter Bevordering van Techniek en Ambacht te 's-Hertogenbosch en het Nederlands Insti tuut van Registeringenieurs te 's-Hertogen bosch georganiseerd werden. Prof. Klein gaf een historisch overzicht van het ont staan' der Nederlandse dijken. Hij betoog de dat men niet van fouten kan spreken, omdat de dijken bij een bepaalde storm vloed ontoereikend waren. Toen die dijken gebouwd werden was een dergelijke hoge waterstand nog niet voorgekomen en bo vendien gaat het proces van de daling van de Nederlandse bodem langzaam maar ze ker verder. „Thans", aldus spreker, is de wetenschap de praktische ervaring bij de dijkenbouw te hulp gekomen en daarom dienen de verantwoordelijke instanties ook in staat te zijn zich voldoende wetenschap pelijk geschoolde krachten aan te trekken. Desgevraagd verklaarde hij over de dijk doorbraak bij Oostzaan, dat deze waar schijnlijk niet voorgekomen zou zijn, als deze dijk door de gemeente Amsterdam beheerd zou zijn geweest. Dan immers zou dit beheer een onderdeel vormen van de zorg voor het onderhoud van de talloze andere waterkeringen, die deze gemeente heeft. Op een persconferentie in het gebouw van de Centrale Directie van de P.T.T. te Den Haag heeft prof. ir. G. H. Bast, directeur-generaal der P.T.T. aangekon digd, dat binnenkort aan de telefoonabon nees van de netten Amsterdam (met II- pendam, Broek in Waterland, Schelling- woude, Halfweg en Landsmeer), Rotter dam en Den Haag de gelegenheid zal wor den geboden om langs volautomatische weg gesprekken tot stand te brengen met abonnees in West-Duitsland en België. Voor de Haagse abonnees zijn de data van invoering vastgesteld op 31 mei a.s. voor België en op 14 juri'f friet West-DuitS- land. Voor de andere plaatsen wordt ge dacht aan data 'in de maanden juni en juli. In België zullen dé abonnees van vrij wel alle netten rechtstreeks kunnen wor den gekozen. In West-Duitsland is de be reikbaarheid voorlopig beperkt tot de abon nees van de automatische telefoonnetten, welke deel uitmaken van de „Zentral- amtbereiche" Düsseldorf en Hannover en vanaf september a.s. wellicht ook Hamburg. Het zal om technische redenen niet mo gelijk zijn, alle Amsterdamse abonnees van de aanvang af de automatische faci liteit te bieden (de abonnees met telefoon nummer vallende in de series 30.000 tot en met 39.999 en 80.000 tot en met 83.999 zul len vooreerst niet kunnen worden toegela ten) en de faciliteit voor de overige Am sterdamse abonnees gelijktijdig te doen in gaande abonnees met telefoonnummer, beginnende met 12, 18 en 19 zullen enige maanden later volgen). Ilpendam, Broek in Waterland, Schel- lingwoude, Halfweg en Landsmeer zullen tegelijk met de eerste Amsterdamse abon nees aangesloten worden op de netten in België en West-Duitsland. Om een verbinding met België of West- Duitsland tot stand te brengen, moet de abonnee als volgt handelen: Telefoon van de haak nemen en de kiestoon (onafge broken) afwachten. Voorts het gewenste Belgische of Westduitse netnummer kie zen altijd aanvangende met een 0 on middellijk gevolgd door het abonneenum mer. Men moet dus niet wachten op een kiestoon tussen netnummer en abonnee nummer. Het gesprekkentarief voor West-Duits land is vastgesteld op 8 cent voor de eerste 3 seconden. Elke volgende 3 secon den of een resterend gedeelte daarvan kost cent. Voor België zijn de kosten als volgt: 8 cent voor de eerste 4 seconden en elke volgende 4 seconden, of reste rend gedeelte, eveneens 4 cent. Wat betreft het automatisch internatio naal verkeer voor de abonnees van ande re plaatsen dan Den Haag, Rotterdam en Amsterdam, zei de directeur-generaal der P.T.T., dat in verband met de hiervoor noodzakelijke technische voorzieningen dit aantal plaatsen in de komende jaren slechts zeer geleidelijk zal kunnen worden uitgebreid. Volgens de huidige plannen zal van 1962 af elk jaar een aantal centra met belang rijk internationaal verkeer aan de beurt komen. Betreffende de uitbreidingsmogelijkheid met andere landen dan België en West- Duitsland werd medegedeeld, dat daarvoor thans nog geen. tijdstip kon worden ge noemd. De hiervoor technische voorzieningen worden momenteel voorbereid, doch zij zijn dermate gecompliceerd, dat realise- Advertentie Luister naar de BigBen-tips elke dag over Radio Luxem burg (208 en 49 meter). Direct na de weerberichten. PLAS TIC REGENJASSEN zo klein, zo licht zo waterdicht ring hiervan eerst later mogelijk zal zijn. De volautomatische verkeersafwikkeling voor gesprekken van België en West-Duits land naar Nederland is op beperkte schaal reeds enige tijd geleden ingevoerd. Van België uit in 1958 en van West-Duitsland uit in december verleden jaar. Ca 75 percent van het uit en met Ne derland gevoerde totale aantal gesprekken wordt gewisseld met deze twee Euro- marktlanden. namelijk met België ca 3,2 miljoen gesprekken per jaar en met West- Duitsland ca 3,8 miljoen per jaar. Het verkeer met genoemde beide lan den, dat de laatste tijd een sterke, jaar lijkse groei van gemiddeld 13,5 ,resp. 17,5 percent vertoonde, neemt derhalve een grote plaats in het telefonisch contact van Nederland met het buitenland in. Advertentie B6L-DIR l tonic A far Hong drinks Maandag 23 mei komt H. K. H. prinses Irene naar het landelijke Overloon, ge meente Vierlingsbeek, om het geheel ver nieuwde en uitgebreide oorlogsmuseum nationale gedachtenis aan oorlog, bezet ting en verzet officieel te openen. Overloon, gelegen in het grensgebied van oostelijk Noord-Brabant en noordelijk Limburg, had reeds aanstonds na de be vrijding zijn oorlogsmuseum, het eerste in Nederland. Hier heeft zich op het einde van 1944 van 26 september tot 16 oktober de meest verwoede van alle tankslagen in West-Europa ontwikkeld. Met uitzondering van westelijk Zeeuws Vlaanderen is er geen streek in ons land geweest, die zo verwoest werd als het gebied van Over loon. In dat eerste museum werd een verza meling van groot en kleinoorlogsmateriaal bijeengebracht. In de zomer van 1946 heb ben reeds ongeveer 40.000 personen dit oorlogsmuseum bezocht. Gezien deze be langstelling werden in 1947 plannen be raamd om er een afdeling documentatie aan toe te voegen, waarin ook het verzet een plaats kreeg, omdat deze streek een belangrijk aandeel heeft geleverd in het verzetswerk. De belangstelling voor het oude museum geëxploiteerd door de Stichting Nationaal Oorlogsmuseum, bleef stijgen, zodat het aantal bezoekers in de loop der jaren het miljoen reeds overschreed. Men besloot tot uitbreiding en reorganisatie over te gaan. Deze kwamen tot stand onder aus piciën en in nauwe samenwerking met de Nationale Federatieve Raad van het voor malig verzet Nederland (N.F.R.), de Ne derlandse vereniging van Ex-Politieke ge vangenen uit de bezettingstijd (Expoge), de bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers (B.N.M.O.) en voorts met de deskundige medewerking van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie en de sectie krijgsgeschiedenis van de generale staf. Voor de artistieke verzorging van het nieuwe museum heeft men de medewer king verkregen van de tentoonstellings architect Henri Pieck die ook de Haag se tentoonstelling „Gast en Gastheer" op zijn naam heeft staan en die de ver schrikkingen van de oorlog mede heeft on dervonden door een jarenlang verblijf in „Oranjehotel" te Scheveningen en het con centratiekamp Buchenwald, waarvan zijn navrante tekeningen nog getuigenis afleg gen. Het oude museum bestond uit een con glomeraat van landelijke gebouwtjes, (Van onze Haagse redacteur) De eerste serie Zomerpostzegels zal maandagmorgen door de hoofddirecteur Post, de heer Hoolboom, verkocht worden aan mevrouw E. Krelage-Keppel Hesse- link uit Haarlem, de weduwe van de in 1956 overleden E. H. Krelage, die vele ja ren voorzitter van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur is geweest. Deze ceremonie vindt plaats in het res taurant van de Euromast op de tuinbouw tentoonstelling „Floriade" te Rotterdam. Bovendien zullen dan vijfentwintig klei ne ballonnen van de Euromast worden op gelaten ten teken dat de Zomerpostzegel- actie 1960 officieel werd begonnen. Vijf ballonnen dragen een enveloppe, die vcor de gelukkige vinder in of buiten Neder land grote filatelistische waarde heeft, twee toegangsbewijzen voor de Floriade bevat en bovendien een pakket Nederland se bloembollen in uitzicht stelt. Op de en veloppen zijn complete series van de vijf zomerpostzegels geplakt, welke speciaal zijn gestempeld. In de enveloppe treft de vinder een kaart aan, waarop het doel van de zomerzegels steun aan organisaties op cultureel en maatschappelijk gebied en instellingen op het terrein van de volks gezondheid wordt verklaard en herin nerd wordt aan het vierhonderdjarig be staan van de Nederlandse bloembollencul tuur, ter gelegenheid waarvan de zomer zegels dit jaar bloemenzegels zijn. Op Nieuw Eik en Duinen in Den Haag is vrijdag ter aarde besteld ridder H. J. Schenck de Jong, de oudste ridder van de Militaire Willemsorde (89 jaar), welke onderscheiding hem werd verleend voor zijn intelligent en heldhaftig optreden als luitenant der infanterie op 23-jarige leef tijd op Lombok. In 1894, na een aanvan kelijke erkenning van het Nederlandse ge zag, kwamen de Balinezen, die Lombok onder gezag hadden, plotseling in opstand. In Tsakranagara werd nadat de bezet ting van het fort afgemaakt was een belangrijke legereenheid in hinderlaag overvallen, waarbij enkele honderden de dood vonden. Luitenant Schenck de Jong wist met 25 man uit te breken en na een tocht van 13 uur voortdurend bestookt en belaagd de kust te bereiken om ver sterkingen te halen. Op deze tocht werd hij tweemaal gewond. De heer Schenck de Jong is later vele jaren als directie-se cretaris van de Biliton-maatschappij werk zaam geweest. Op zijn laatste tocht werd hij vrijdag vergezeld door de comman deur Van Duim, kolonel b.d. der KNIL Van Gent en de heren Navis en Romijn, allen ridders Militaire Willemsorde. De Zomerpostzegels van dit jaar vor men een bloemenserie. Met het oog op het vierhonderdjarig bestaan van de bloembollencultuur, het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Algemene Vereeniging voor Bloembollencultuur en de internationale tuinbouwtentoon stelling Floriade te Rotterdam, draagt de postzegel van vier cent de opdruk „Floriade 1960". Op deze Zomerzegel staat de tulp „Le Princesse" afgebeeld naar een aquarel van de bekende Haarlemse schilderes Judith Leyster (16001660), leerlinge van Frans Hals. Door haar werd omstreeks 1643 voor een onbekende opdrachtgever een boekwerk samengesteld van 49 platen op perkament. Op enkele dezer platen komt de handtekening van de schilde res voor (Leyster Leid-ster). De in dit boekwerk afgebeelde tulpen zijn alle gestreepte variëteiten, daar men in de tijd van de Tulpenwindhandel (om streeks 1637) geen prijs stelde op één- kleurige tulpen, terwijl de bizarre enigszins gepunte vorm der bloemen nog afkomstig is van de Turken, die hun schoonheidsideaal voor een tulp in deze vorm zochten. Het genoemde boekwerk bevindt zich in de biblio theek van Van Tubergen te Haarlem. Als gevolg van de droogte, die in de zomer van het vorige jaar is begonnen en die de afgelopen winter bepaald niet door de neerslag is opgeheven, dreigt reeds, van het begin van de zomer, een watertekort te doen ontstaan. Land- en tuinbouwers dienen er ernstig rekening mee te houden dat de waterleidingbedrij ven hun verhoogde vraag niet aankunnen. Het teruglopen van de voorraden water, veroorzaakt door het feit dat het grond waterpeil zich sinds vorige zomer niet vol doende heeft kunnen herstellen, wordt nog geaccentueerd door het sterk toegenomen gebruik van besproeiingsinstallaties. In Groningen, Drente, Friesland en op Walcheren en Zuid-Beveland moet men reeds door toezicht aandrang uitoefenen op de bezuiniging van het watergebruik. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Elden bij Arnhem H. A. C. Hildering, eme ritus zendingspredikant te Oegstgeest. Be dankt voor Oud-Beijerland L. Roetman te Wierden. waarin kleine wapens van geallieerde en van Duitse zijde waren ondergebracht. De ze verzameling was aangevuld met docu- In een nieuwe hal, waarin een V-l hangt, Het nieuwe museum mentatiemateriaal als affiches en foto's, wordt een beeld gegeven van de tweede wereldoorlog, voorzover Nederland daar bij was betrokken. Men vindt er herinneringen aan de N.S.B. en er ligt een exemplaar van „Mein Kampf", in perkament gebonden, zoals Hitler die placht weg te schenken. Men wordt geconfronteerd met de Mili taire maatregelen, die Nederland moest nemen en dan ziet men het oorlogsgeweld over ons land komen door beelden uit Rotterdam en Zeeland. De gehele documentatie is onderge bracht in achttien zaaltjes. Er is onder andere tentoongesteld de originele brief, waarin Mussert Hitier eeuwige trouw be loofde. De oorlogsontwikkeling wordt er aangeduid en men ziet een kiosk met Duit se „litteratuur". Maar ook vindt men er het werk van de illegale pers, met een hommage aan de illegale drukkers. Wanneer men dit alles op zich heeft la ten inwerken, daalt men een trap af, die naar de chapelle ardente voert: een ge denkteken voor de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Men staat hier voor een groot kruis. Op een ronde schijf staat een urn, waarin prinses Irene ter officiële opening van het vernieuwde museum straks een eeuwige vlam zal ontsteken. Daar omheen staan vijf kleine kruisen en een naar het oosten gerichte Joodse steen. In antwoord op vragen van het lid van de provinciale Staten van Noordholland de heer J. G. van Warmerdam (K.V.P.) over het onderzoek naar de vermoedelijke oorzaak van de dijkdoorbraak van de Noorder Y-polder in Amstei-dam-Noord hebben Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat een ander dan een justitieel onderzoek niet is ingesteld. Zij voegen er aan toe, dat behalve de justitiële schuldvraag be leidsvragen zijn gerezen, die nadere over weging vereisen. Daartoe bestaat ook voor de provincie Noordholland stellig aanlei ding. Gedeputeerde Staten antwoorden beves tigend op de vraag, dat het toezicht op het onderhoud van waterkeringen van die aard is, dat aan de bevolking van de pro vincie een redelijke zekerheid kan worden geboden, dat verrassende dijkdoorbraken worden voorkomen. Tenslotte delen Gedeputeerde Staten mee, dat de beheerders van de waterke ringen een preventieve controle uitoefe nen. Zij zullen niet nalaten, waar hun mocht blijken, dat de controle niet deug delijk of vaak genoeg wordt uitgeoefend, bij de beheerders op een betere vervulling van hun taak aan te dringen en voorzover dat niet het gewenste resultaat zou heb ben, verdere maatregelen te overwegen. Verleggen van waterleidingbuizen. In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde ko men een bedrag van 250.000 beschikbaar te stellen voor het verleggen van water leidingbuizen, welke in waterkeringen zijn aangebracht. Ter toelichting wordt mee gedeeld, dat door het grote belang, dat aan waterkeringen (te weten zeedijken, Ysselmeerdijken en boezemkaden) voor de veiligheid van de daardoor beschermde gebieden moet worden toegekend het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf en de Provin ciale Waterstaat onderzoeken, welke maatreglen kunnen worden getroffen ter beperking van het risico, dat buizen van het P.W.N., welke in waterkeringen zijn aangebracht, kunnen opleveren. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft gisteren 8 maanden ge vangenisstraf geëist tegen de 23-jarige gipsgieter J. J. van D. uit Den Haag, die in de nacht van 17 op 18 september van 't vorig jaar een 33-jarige Haargse portier voor diens woning aan de Engelenburg straat ernstig heeft mishandeld. De pro- cureur-generaal eiste vrijspraak van de primair tenlaste gelegde poging tot dood slag. Hij achtte het namelijk niet bewe zen dat de gipsgieter zijn slachtoffer met zijn auto opzettelijk heeft aangereden. De portier beweerde dit op 20 januari onder ede voor de rechtbank. De gipsgie ter heeft het van de aanvang af ontkf-nd en uit het getuigenverhoor is ook wel ge bleken dat hij zijn „vijand alleen maar" met schoppen en stompen heeft mishan deld. De portier heeft zijn bewering voor het gerechtshof niet herhaald. Op 22 april diende de zaak al voor het hof. De portier, de voornaamste getuige, was niet verschenen. Gisteren had hij door de recherche als getuige voorgeleid zullen worden. Maar er is niets van gekomen: de recherche is er niet in geslaagd hem te vinden. Hij is trouwens niet de eerste getuige die zich achteraf" houdt. Tijdens de be handeling voor de rechtbank verklaarde de verdediger van de gipsgieter reeds dat een aantal getuigen a décharge niet dorst te verschijnen, omdat zij door de portier waren bedreigd. De hele zaak is het uitvloeisel van een soort familievete. Oorspronkelijk hadden alleen de portier en de vader van de gips gieter ruzie. Toen de portier de bewuste nacht voor het huis van de vader liep te schelden en te dreigen, kwam de gipsgie ter tussenbeide. Hij mishandelde de por tier zo vreselijk, dat deze man tengevolge van een gecompliceerde beenbreuk waar schijnlijk voor het leven enigszins invali de zal blijven. De vete werd door de rechtbank weer nieuw leven ingeblazen. Naar de verdedi ger van de gipsgieter, rm\ P. van 't Ploff Stolk, voor het hof verklaarde, heeft de portier de laatste tijd herhaaldelijk pogin gen gedaan wraak te nemen op zijn vijand. Hij heeft de gipsgieter al eens bij diens meisje en bij diens ouders gezocht, maar niet gevonden. Telkens maakte de portier een rel. „Een onvoorwaardelijk veroordeling van de gipsgieter zal de verhouding opnieuw verscherpen, zodat er aan deze „burger oorlog" nooit een einde zou komen", meende pleiter. Het Haagse gerechtshof zal op 3 juni arrest wijzen. Advertentie AFGELOPEN I Zuurbranden en heftige oprispingen? AFGELOPEN I door VENTROLETTEN Deze speciaal bewerkte, onschadelijke maagtabletten heffen direct al die narif heid opook dat nare zeurende-vermoet» ende gevoel in de maagstreek verdwijnt prompt en keert niet terug. U gaat met genoegen aan tafel en hebt weer lust Hl het leven. Ventroletten brengen blijvende verbetering. Probeer direct een doosje Ventroletten prijs f. 3.75of neem een radicaalkuur (gelijk aan vier doosjes) prijs f. 12.-. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. Valkhoff's pharmaceutische fabriek Postbus 194 - Haarlem Verkoopkantoor: Fa H. ten Herkei N.Y. Hilversum Studenten café-chantant. Op verzoek van de centrale commissie van studiebe- langen heeft het college van curatoren der Technische Hogeschool te Delft adhesie be tuigd met de „Waag"-plannen. Deze plan nen werden enige maanden geleden gelan ceerd door de Delftse studenten en zij hou den het vestigen in van een café-chantant in het gebouw „De Waag" achter het stad huis te Delft. Het gemeentebestuur heeft enige adviezen ingewonnen, die gunstig voor de plannen van de studenten blijken te luiden. De afgelopen nacht nam een oude de pressie boven het noorden van Frankrijk weer in betekenis toe en verplaatste zich daarbij in de richting van Nederland. Ook het erbij behorende regengebied breidde zich aanzienlijk uit en bracht vannacht in België en het noorden van Frankrijk plaat selijk 15 tot 25 mm neerslag. Het regen- gebied bereikte vanochtend vroeg ook het zuiden van Nederland. Op de Oceaan is de depressieactiviteit eveneens groter geworden. Op zuidelijke breedte trekt een storing in de richting van de Golf van Biscaje, terwijl bij IJs land een nog iets in diepte toenemende de pressie aanwezig is, die evenwel slechts langzaam van plaats verandert. De twee lagedrukgebieden kunnen mor gen geen invloed uitoefenen op het weer in Nederland. Desalniettemin kunnen in het gebied met geringe luchtdrukverschil- len waarin ons land zich zondag zal bevin den, toch nog wel enkele buien voorko men. In de temperatuur komt maar wei nig verandering. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur to i" u Zondag 22 mei Zon op 4.37 uur, onder 20.37 uur. Maan op 3.36 uur, onder 17.18 uur. Maandag 23 mei Zon op 4.35 uur, onder 20.38 uur. Maan op 4.02 uur, onder 18.23 uur. Maanstanden 25 mei 13.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 mei Hoog water 0.33 en 13.03 uur. Laag water 8.25 en 21.09 uur. Zondag 22 mei Hoog water 1.32 en 14.00 uur. Laag water 9.23 en 22.00 uur. Maandag 23 mei Hoog water 2.20 en 14.45 uur. Laag water 10.12 en 22.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Belgrado Ajaccio Mallorca Lissabon geheel bew. ono mist ono regen ono geheel bew. ono mist ono mist ono regen o regen zo onbewolkt nno geheel bew o zwaar bew. no zwaar bew. w onbewolkt windst. regen n geheel bew. ono regen ozo regen wzw zwaar bew. wzw zwaar bew. zzo zwaar bew windst. zwaar bew. n onbewolkt w geheel bew. ono regen wzw zwaar bew zzw half bew. zwaar bew zwaar bew licht bew. zwaar bew onbewolkt onbewolkt mist zwaar bew 13 16 15 17 17 19 19 18 14 15 19 21 11 11 17 20 18 20 17 16 20 20 19 18 20 n 16 windst. 21 w 22 windst. 21 windst. zw 29 o 21 windst. 27 w 20 - g hS 0 0 2 0 0 0 0,1 0,2 0 0 0 0 0 7 0 13 6 10 1 8 0 0 0 0,1 1 0 0 0 1 0 5 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2