r De Gaulle wil Frankrijks lot in eigen hand houden Dr. Ver woerd is niet bekeerd van de apartheidspolitiek Perspectieven na 10 jaar supra nationale samenwerking WERELDNIEUWS ontharing depilan Van dag tot dag Analyse Huidgenezing Hij wenst meer medezeggenschap in de leiding van de westelijke wereld Kennedy wint ook in Oregon Eén Europees executief orgaan nodig Russische mimteproef is gedeeltelijk mislukt Student maakt amok in Frankfort: twee doden Labour steunt de Britse regering Atlas kwam uit Florida in de Stille Oceaan terecht Pierlot ZATERDAG 21 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Puistjes verdrogen door Purol-poeder Anti-Nederlandse acties in Sur aba ja ongewenst Hij verwacht wel moeilijke tijden voor de Unie Zestien kannibalen ter dood veroordeeld SPIERENBURG OVER: Schip in eigen haan door jout in het remsysteem Macmillan deed verslag in condolatie-stemming Op de <~Praatótoel Welke drijfveren, machinaties of gehei me invloeden ook werken achter de scher men van het toneel, waarop Kroesjtsjev zijn dramatische talenten botviert, een feit is het dat hij tijdens zijn rede in Oost- Berlijn een waar woord heeft gesproken, dat ongetwijfeld basis van algemene strek king is voor de Russische politiek. „Mijn land heeft vrede nodig", klonk het in de overvolle Oostberlijnse Seelenbinder- halle. Zowel de rode partijleiders, tot wie zijn rede was gericht, als de rest van de wereld en zelfs de eventuele drijvers in het Kremlin zullen moeilijk kunnen ont kennen, dat de behoefte aan vrede aan elke realistische staatspolitiek ten grondslag ligt. Bij de huidige stand der bewapening en de mogelijkheden daarvan is een „ge wapend conflict" (zoals dat nog steeds in formele aanduiding heet) geen realistisch middel meer om politiek gelijk te krijgen. Dat Kroesjtsjev dit inziet, is geen blijk van enorme intelligentie of filosofische huma niteit, al willen we hem deze eigenschap pen niet ontzeggen. Het is slechts een blijk van logisch redeneervermogen en oppor tunistisch begrip voor de consequenties van technische mogelijkheden. Het zou te op timistisch zijn, op deze constatering de overtuiging te gronden dat zo'n „gewa pend conflict" dus tot de onmogelijkheden behoort doch wel kan men het steeds meer verschuiven naar de hoek der des perate ontsporingen. Het gevaar van uitbarstingen tengevolge van zo'n „desperate ontsporing" blijft de mensheid boven het hoofd hangen en nie mand weet, of niet ergens ter wereld men sen intrigeren en machineren, die despe rado's zijn. Doch wanneer men de moeite neemt om de Russische politiek te analy seren en te verklaren en daar wordt vandaag aan de dag nogal aan gedaan! dan aanvaardt men daarbij het principe, dat die politiek tenminste logisch en op portunistisch van aanleg is. Niet alleen Rusland, doch elk ander land ter wereld heeft vrede nodig om datgene te bereiken, wat maatschappelijk-econo- misch-politiek geldt als begeerlijk en heil zaam. Er is een tijd geweest, dat men volkomen nuchter kon zeggen: ons land heeft een oorlog nodig om zijn aspiraties te bevredigen. Die tijd lijkt voorbij te zijn. Dat is een ontzagwekkende vooruitgang, en hoe meer aanwijzingen voor de stabili satie van die vooruitgang rijzen, hoe meer zekerheid de mensheid krijgt ten aanzien van het soort arbeid, dat internationaal op aanpak wacht. Mocht de mislukte topconferentie en het verloop van haar nasleep en gevolgen een nieuwe aanwijzing zijn voor de onherroe pelijke afsluiting van het tijdperk der „nuttige oorlogen", dan betekent zij tóch nog winst. Misschien is dat dan tenslotte de eenvoudige analyse, die na alle andere overblijft. Advertentie ''uidzuiverheid-Huidgezondheid SURABAJA (UPI) Het militair gezag te Surabaja heeft de bevolking gewaar schuwd dat zij schade kan berokkenen aan de pogingen der regering West-Irian (Ne derlands Nieuw-Guinea) te verwerven, door nog meer demonstraties te houden. „Ongecoördineerde en ongeleide acties in de strijd om West-Irian terug te krijgen, zouden alleen maar een minder gunstig re sultaat geven", zo heet het in de militaire verklaring. Er zijn in Surabaja verscheidene perso nen gearresteeerd -wegens verspreiding van pamfletten op welke geprotesteerd wordt tegen de Nedei'landse militaire maatregelen voor Nieuw-Guinea. (Van onze correspondent in Parijs) Op dinsdag 31 mei zal president De Gaulle voor radio en televisie de balans opmaken van de mislukte conferentie der vier grote mogendheden aan de top. Ter gelegenheid van twee andere redevoerin gen zal de generaal korte tijd later publie kelijk nog de Algerijnse oorlog onder de loep nemen en zijn visie geven op de voornaamste binnenlandse politieke pro blemen van dit ogenblik, waarbij speciale aandacht aan de functionering der ver schillende staatsorganen van regering en parlement zal worden gewijd. Ten overstaan van zijn ministers heeft de generaal gisteren al een eerste les uit de kortstondige ontmoeting met zijn drie collega-regeringsleiders getrokken. Die slotsom luidde dat Frankrijk zich nu min der dan ooit kan veroorloven zijn toekomst aan andere volken toe te vertrouwen. Voor zijn land en hemzelf ziet de generaal de komende maanden een belangrijke rol weggelegd. Doch die rol kunnen we slechts spelen, zo heeft hij zijn ministers voorgehouden, indien we onze eigen zaken, vooral economisch en sociaal, hier goed hebben geregeld en we een krachtige eens gezindheid, moreel en politiek, kunnen op brengen. Uit deze woorden van het Franse staats hoofd, die zeker de leidraad van zijn ko mende radioboodschappen zullen vormen, vallen nu al twee conclusies te trekken. Ten eerste is De Gaulle zeker niet bereid de Franse pretenties op een verhoogde medezeggenschap in de leiding der weste lijke wereld op te geven. De risico's van een verscherping der West-Oost-tegenstel- lingen sterken De Gaulle eerder in zijn overtuiging, dat hem nu een hogere inter nationale verantwoordelijkheid mag wor den toegekend. In het domein der binnenlandse verhou dingen roept De Gaulle de Fransen op zich dichter om zijn persoon te verenigen om zo de buitenwereld met een verhoogd prestige tegemoet te kunnen treden. Tijdens het gedetailleerde verslag over de jongste diplomatieke gebeurtenissen in PORTLAND (Reuter) Senator Ken nedy heeft bij de voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Oregon voor het aan wijzen van de Democratische kandidaat voor het presidentschap een beslissende overwinning behaald op zijn medekandi daat, senator Wayne Morse, niettegen staande deze zelf een inwoner van Oregon is, terwijl Kennedy Massachusetss in de Senaat vertegenwoordigt. Alle zeventien kiesmannen, die Massa chusetts in juli op de partijconventie zullen vertegenwoordigen, zullen op Ken nedy stemmen. Deze kan nu rekenen op 317 van de 761 stemmen, die op de con ventie op hem moeten worden uitgebracht om hem tot Democratisch kandidaat voor de presidentsverkiezingen in november te maken. Senator Kennedy heeft in zes reeds ge houden voorverkiezingen een reeks suc cessen behaald, die er veel toe hebben bijgedragen de stemmen van hen, die zei den dat een rooms-katholieke Amerikaan niet als een ernstige kandidaat voor het presidentschap kon worden beschouwd, te doen verstommen. Ook in Oregon is gebleken, dat Kenne dy's geloof geen rol heeft gespeeld. Hij had van het begin af de leiding. KAAPSTAD Reuter-UPI) Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft vrijdag in het parlement een verklaring laten voor lezen, waarin hij zegt dat de regering in de recente onlusten geen reden ziet af te wijken van haar apartheidspolitiek. Inte gendeel, zo zegt hij, deze gebeurtenissen tonen meer dan ooit aan dat orde en rust en de vriendschappelijke betrekkingen tussen de rassen het beste met deze poli tiek zijn gediend. Het feit, dat hij ook van niet-blanken veel blijken van steun en medeleven heeft ontvangen, is volgens de premier het dui delijkste bewijs, dat vriendschap en sa menwerking tussen de rassen tot stand kunnen komen als de regering de rust wordt gelaten haar eigen plannen uit te voeren. Dr. Verwoerd gelooft dat „de goddelijke voorzienigheid" hem van de dood heeft ge spaard. Hij zei dat de komende jaren voor Zuid-Afrika „in velerlei opzicht moeilijk zullen worden". „Zijn welvaart, reputatie, de gevestigde orde en instellingen en haar leiders zuilen bloot staan aan aanvallen". Aandelen dalen De voormalige minister van Financiën van Zuid-Afrika, Sydney Waterson heeft meegedeeld, dat de waarde van de aan delen in Zuid-Afrika gedaald is met zes honderd miljoen pond sterling en dat er geen reden is om aan te nemen, dat de daling zal ophouden. Het land moet volgens hem rekening houden met een vlucht van het kapitaal die enkele jaren zal aanhou den als de nationalistische regering aan de macht blijft. Hij acht geen kans aan wezig om op dit tijdstip Amerikaans kapi taal voor Zuid-Afrika te interesseren. Belgen welkom De Zuidafrikaanse minister van Binnen landse Zaken, Naude, heeft in een onder houd met het blad „Die Transvaaler", verklaard, dat blanke immigranten uit Belgisch Kongo welkom zijn in zijn land. Vele kapitaalkracthige kolonisten in Kon go hebben volgens de minister veel be langstelling voor emigratie naar Zuid- Afrika. „Zij zullen worden verwelkomd als uitgelezen immigranten", zo zei hij. „Ver zoeken van zulke mensen worden zo vlug mogelijk behandeld". De minister deelde verder mee, dat hij kerken en andere or ganisaties wil verzoeken de toevloed van immigranten naar Zuid-Afrika te helpen bevorderen. Het bestuur van de verenigde Zuidafri kaanse Kamers van Koophandel heeft na drie dagen beraadslagingen aanbevolen beperkende bepalingen voor leden van verschillende rassen, om in Zuid-Afrika een zaak te vestigen, geleidelijk aan op te heffen. Parijs, dat door minister Couve de Mur- ville met monotoon en zacht geluid werd voorgelezen viel de generaal zijn minister van Buitenlandse Zaken in de rede om zijn persoonlijke gedachten nader toe te lichten. Welke eventuele initiatieven de generaal misschien voor ogen staan op in ternationaal diplomatiek gebied is een vraag, waarop het antwoord nog niet kan worden gegeven. De komende dagen zul len de gissingen en speculaties wel niet van de lucht zijn. In ieder geval is de Franse generaal niet van plan de verdere ontwikkeling der internationale gebeurte nissen alleen maar als figurant of toe schouwer gade te slaan. Couve De Murville heeft in de com missie voor Buitenlandse Zaken van de Nationale Vergadering gezegd dat de in ternationale toestand kritiek is, aldus heb ben de commissieleden meegedeeld. Eén van hen zei dat de minister heeft meege deeld dat de westelijke mogendheden zich hebben beraden over mogelijke Russische acties over Berlijn en overeenstemming hebben bereikt over wat het Westen in de verschillende gevallen zal antwoorden. Advertentie Modern, snel en mild, veilig en reukloos t van Hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 PORT MORESBY (UPI) Een Austra lisch rechter heeft té Port Moresby zes tien kannibalen ter dood veroordeeld na een proces dat een week geduurd heeft. In januari hebben de zestien mannen een dorpje overvallen. Van de vier mannen die er woonden doodden zij er drie, en acht vrouwen werden ontvoerd. De drie mannen werden geconsumeerd. De rechter, vonnis wijzend, verklaarde dat de overval niet. bedoeld was als een vijandige daad, doch paste in de ethiek van het kannibalisme: de deelnemers aan de overval verwierven zich kracht en aan zien. Op kannibalisme staat in Australisch Nieuw-Guinea de doodstraf. De rechter verklaarde echter bij zijn vonnis, dat door een hogere instantie bekrachtigd moet worden een dringend advies om clementie te zullen voegen. De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, gangmaker voor de verdere Euro pese integratie, heeft vele positieve resultaten bereikt die ondenkbaar zouden zyn in het kader van intergouvernementele samenwerking. Het optreden van de Hoge Autoriteit als supranationaal gezagsorgaan heeft zijn waarde bewezen ofschoon dat optreden vaak voorwerp is van critiek, aldus de vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. in een rede die hij gistermiddag hield op het Congres van de Europese Beweging, te Zwolle. De Hoge Autoriteit moet echter op de juiste naleving van de bepalingen van het K.S.G.-verdrag toezien. Men mag niet verlangen dat de Hoge Autoriteit de interpretatie van het verdrag ondergeschikt maakt aan de wensen van bepaalde industriële kringen. Wie meent dat de Hoge Autoriteit onjuiste beslissingen neemt kan tegen die beslissingen in beroep gaan bij het Hof van Justitie van de Euro pese Gemeenschappen. In de constructie van ons „Nieuw Euro pa" is niet de weg aangewezen van druk of macht, maar die van het recht of van het gezamenlijke overleg ter aanpassing van gesloten verdragen. De onvolkomenheden van onze gemeen schappelijke markt voor kolen en staal zijn vooral een gevolg van het partiële karakter van de E.G.K.S. Het is ook nooit de bedoeling geweest de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal te zien als einddoel. Zij staat nu dus naast "de E.E.G. en Euratoom. Een wat tweeslachtige con structie,. aldus spreker. Hét" is echter', op den duur niet mogelijk een algemene ge meenschappelijke handels- of vervoerspo- litiek te voeren maar voor kolen en slaai deze politiek volgens het E.G.K.S.-Ver- Spierenburg drag in handen der nationale regerin gen te laten. Waar er in feite slechts één gemeen schap van zes Europese landen bestaat wordt het belang van deze gemeenschap niet gediend met twee of drie onafhanke lijke beleidsinstanties. Nodig is een op de gehele gemeenschap gericht centraal be leid. Een samenwerking tussen de drie executieven zoals die nu bestaat is onvol doende. Elke executieve voert immers een eigen politiek, omdat zij een eigen, zelf standige verantwoordelijkheid heeft. Het gaat er binnen elk der drie colleges om, voor het eigen instituut met zo goed mogelijke resultaten voor den dag te ko men en het eigen verdrag zo goed moge lijk toe te passen. Er moet dus cén exe cutieve komen, die verantwoordelijk is voor een met directe verkiezingen gekozen Europees Parlement, aldus spreker. DE VERHOUDING MET ENGELAND is niet in de eerste plaats een economisch vraagstuk; het is vooral een politiek vraagstuk, zowel voor Engeland als voor de „zes" zelf. Hoe kunnen wij deze pro blemen oplossen? Zo vroeg de heer Spie renburg zich af. Men zou kunnen beginnen met eerst een oplossing te zoeken voor de concrete moeijlijkheden die zich in bepaal de bedrijfstakken voordoen. Het overleg zou het beste kunnen wor den gepleegd in een contactcommissie, zo als die een tijd geleden door de Zes is voorgesteld. Een vrijhandelszone is geen serieuze propositie meer. Ook in Engeland ziet men dat meer en meer in en het is hoopgevend dat ook daar over een douane unie wordt gedacht. Zo'n unie brengt ech ter een minimum aan gemeenschappelijk beleid en gemeenschappelijke instellingen mee. Als dat zo is waarom zou men dan geen onderhandelingen openen over toetre ding van Engeland tot de E.E.G. zelf? Daarbij dient men de fundamentele begin selen die in het E.E.G.-verdrag zijn neer gelegd te respecteren. Zo'n beleid is niet mogelijk zonder een element van onafhan kelijkheid dat een Europese Executieve Commissie en een Hoge Autoriteit bieden. Indien echter Engeland bereid is mede verantwoordelijkheid te dragen voor, en deel te nemen aan een verenigd Europa, dan is er voor het Westen een grote dag aangebroken. Dan mag er ook binnen de Zes niet geaarzeld worden, dan moeten onderhandelingen over toetreding van En geland tot de Zes worden aanvaard in po sitieve en constructieve geest, zo zei de heer Spierenburg. De constructie van dit nieuwe Europa moet worden versneld, mede door zijn structuur te stroomlijnen en te verster ken. De toekomst zal leren dat alleen het erkennen van een Euröfïëès gemeen schapsbelang realistisch is. De toekomst zal cjie. mensen ,itv het ongelijk .stéllen die dat gemeenschapsbelang ontkennen die dus in feite ontkennen dat de ontwikke ling in de wereld alle Europese landen tot onderlinge afhankelijkheid heeft gebracht MOSKOU (U.P.I.) De hogcdrukcabi- ne van de Russiche ruimteschip-spoetnik is afgescheiden van het eigenlijk schip en is een eigen baan gaan beschrijven als gevolg van een fout in het remsysteem, aldus het Russische persbureau Tass. Voor het eerst in de geschiedenis van de verovering van de ruimte hebben de Rus sen een ongunstige wending in een van hun raketexperimenten prijsgegeven. Was in de cabine een mens in plaats van een pop geweest, dan zou de fout fa taal zijn geweest. Hij zou in een baan zijn gaan draaien en door de ruimte zijn gevlogen tot hij zonder voedsel zou zijn geraakt of tot de cabine de dichte lucht lagen zou zijn binnengedrongen en ver brand. Volgens Tass werd de cabine donderdag vrijgemaakt op „commando" vanaf de aarde. Bij de aankondiging van de lan cering op 15 mei werd gezegd dat de IV» ton zware cabine losgemaakt zou worden en in de dampkring zou verbranden. Uit het bericht van Tass blijkt nu dat de ca bine zelf een baan is gaan beschrijven in de „buurt" van het ruimteschip. De scheiding van schip en cabine was ge schied, aldus Tass, „omdat het program ma van waarnemingen was voltooid." Tass weet de fout aan een der instru menten in het oriënteringssystecm van het ruimteschip Zeven stukken I-Ianscom (U.P.I.) Volgens een Ame rikaans ruimtecontrolecentrum in de staat Massachusetts, bevinden zich in de baan van het Russische ruimteschip thans ten minste zéven voorwerpen en zendt het nog steeds signalen uit. Van de zeven voor werpen die in deze banen worden meege trokken ziin er drie tamelijk groot en twee zijn stabiel. FRANKFORT (UPI- De 25-jarige stu dent H. J. Huth heeft vanochtend in de binnenstad van Frankfort amok gemaakt met een pistool. Hij schoot vijf mensen neer en sloeg de hand aan zichzelf toen de gealarmeerde politie de deur van zijn kamer forceerde. Huth kreeg vanochtend ruzie met zijn ouders. Hij sloot zich op in zijn kamer, schoof het raam omhoog en begon, vanaf de vierde verdieping, met een pistool van klein kaliber te schieten op de voorbijgangers. Vijf mensen schoot hij neer. Toen de po- litiehem naderde raakte hij bovendien nog een agent. Toen de deur van zijn kamer tenslotte geforceerd werd schoot de stu dent zich door hethoofd. Van de gewonden die op straat lagen bleek er een, een 44- jarige fotograaf, overleden te zijn. De overige gewonden verkeren niet in levens gevaar. (Van onze correspondent in Londen) In een geheel gevuld en gespannen La gerhuis heeft premier Macmillan gisteren op de hem eigen kalme en rustige manier gesproken over de tragische gebeurtenis sen in Parijs. Hij werd met een zwak ge juich begroet toen hij de zaal betrad. Er heerste een soort condolatiestemming. De voorlezing van zijn uitvoerige verkla ring, die in hoofdzaak 'n opsomming vorm de van hetgeen aan de crisis voorafging, werd in stilte aangehoord slechts af en toe onderbroken door instemmend gemompel. Sir Winston Churchil zat op zijn plaats en luisterde met de grootste aandacht. Nadat Macmillan zijn verklaring had afgelegd volgde een korte gedachtenwis- seling. Het eigenlijke debat over de Pa- rijse debacle volgt op maandag 30 mei. Macmillan verklaarde met nadruk dat het verkeerd zou zijn deze kwestie als een grote crisis te behandelen. Hij blijft, on danks alles, hoopvol al acht hij het nodig dat men zich op grote moeilijkheden voor bereidt. Veelbetekenend waren zijn woor den dat hetgeen men getracht heeft in Pa rijs tot stand te brengen misschien langs een andere weg zal worden bereikt. Het denkbeeld van een nieuwe topconferentie lijkt ook bij Macmillan in diskrediet te zijn, maar het enige wat wij tenslotte kun nen doen, aldus Macmillan. was ons be reid verklaren tot verdere onderhandelin gen op een daartoe geschikt tijdstip. Hoewel de Sovjet-Unie en de Vereiigde Staten beiden bereid zijn besprekingen over de kernproeven in Genève voort te zetten, waarschuwde Macmillan dat de vooruitgang daar minder snel zal zijn dan hij had gehoopt. Voor de ontwapenings besprekingen vindt hij de situatie minder hoopvol. Meer coördinatie gewenst Gaitskell, de leider van de oppositie, staat geheel achtér de regering. Hij zei dat Macmillan en Selwyn Lloyd alles ge daan hebben om de mislukking van de topconferentie te voorkomen. Gaitskell on derstreepte dat de les, welke uit de ge beurtenissen moet worden getrokken is. dat de coördinatie binnen NAVO dient te worden versterkt. Er moet voor gezorgd worden dat een bondgenoot de anderen niet in gevaar brengt. Gaitskell stelde de vraag of de Britse regering ernstig wilde overwegen of de tijd niet gekomen is voor een geheel nieuw initiatief van westelijke kant. Dennis Healey, de Labourwoordvoerder voor de buitenlandse politiek, stelde voor bij een nieuw topoverleg behalve de grote vier ook andere landen, met name de neu tralen. te betrekken. Dit zou het risico van misrekening verkleinen, waaraan zo wel de Russen als de Amerikanen zich hebben schuldig gemaakt. Oud-minister Shinwell (Laboui-) gaf hem de verzekering dat hij op de steun van het gehele land kon rekenen. Geen conflicten LONDEN (UPI) Een commentator van radio-Moskou heeft tegengesproken dat Kroesjtsjevs handelwijze in Parijs het ge- Volg zou zijn geweest van conflicten in de Russische hiërarchie. „Er zijn geen binnen landse moeilijkheden - of geschillen in de Russische regering of het parlement, noch zijn er geschillen tussen regering en volk", aldus de commentator, die Engels sprak. CAPE CANAVERAL (U.P.I.) De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag een intercontentaal Atlas-projectiel een vlucht van 14.500 kilometer (9.000 mijl) la ten maken, maar een plek nabij de zuid punt van Afrika in de Stille Oceaan tussen Zuid-Amerika en Afrika door over zee. Het ruim twintig meter lang projec tiel gebruikte 52 minuten voor deze tocht welke, als een koers meer naar het noord oosten was uitgezet, naar het hart van de Sovjet-Unie zou hebben geleid. Met deze proef is het lange-afstandsre- cord voor een projectielvlrucht gebroken dat door Rusland in Januari van dit jaar met een „super-raket" boven de Stille Oceaan op 7.767 mijl (12.500km was ge bracht. U bent zo koppig... Ik heb het u al zo dikwijls gezegd, maar u luistert nooit, u houdt u veel te veel bezig met actuele zaken als topconferen ties, meningen van de heer Beernink en filmfestivallen. Dat is allemaal maar ijdelheid van de actualiteit, omdat u daar toevallig zelf bij bent, maar over een jaar of tien miljoen is alles wat in 1960 is geschied, al op z'n minst 9.999.995 jaar vergeten. Het zou goed zijn als u, in gesponnen in uw egocentrische gedachten- cirkels, dit nu eens eindelijk tot u liet doordringen. Maar ik heb daar niet veel hoop op: u bent zo koppig in die domme dingen. Ik zeg dit nu maar weer eens voor de zoveelste keer, omdat ik gelezen heb, dat Sir Alster Hardy, die zoölogie doceert in Oxford, een nieuwe evolutietheorie heeft geïntroduceerd, die zijn kracht ont leent aan de grondgedachte van een aqua- tische existentie van de mens, dat wil zeg gen: aan zijn voormalige aan het water gebonden bestaan. Sir Alster gaat ervan uit, dat uw oer- opa met de apen in de bomen rondhupte, maar dat hij dit boomleven moest opge ven op „concur rentiegronden". Hij is toen, energieker dan u als hij nu eenmaal was, aan de kusten en in het lage water naar schelpdieren en zee-egels gaan zoeken. Hij was niet zo'n lam als u, die, lui en vadsig, naar een restaurant gaat om u gebakken tong, oesters en kreeft te laten voorzetten. Hij deed het zelf. Bovendien bespaarde hem dat nog een mooi centje ook. Uw opa kwam dus uit zijn boom in een zwemmende en wadende fase terecht. Zo kwam het dat hij zijn lichaamsbeharing verloor en alleen boven op zijn hoofd nog een pluk overhield. Daarom zijn nijlpaar den en zeekoeien ook zo glad. Hebt u nooit aan gedacht, hè? Door dat geplas en gedoe in het water raakte oer-vader ook zijn plompe vormen kwijt. Z ij n oer-vader was in de bomen niet om aan te zien. Een plomp wezen. Maar het water gaf de mens zijn ge stroomlijnde vorm. Aan het water hebt u het te danken, dat u zo sierlijk bent. Dat u dat door het eten van tompoezen en moorkoppen ongedaan gemaakt hebt, doet aan de theorie van de hooggeleerde Har dy uit Oxford niets af. Toen uw opa naar de waterkant ging, had hij het beste met u voor. Hij wilde dat u, in 1960, sierlijk zoudt zijn en niet overal dik in het haar zat. Dat u 'veel te dik bent is niet z ij n schuld. En weet u, waarom u, anders dan koeien, honden en de poes, rechtomhoog op uw twee voetjes rondstapt? Omdat opa zijn hoofd boven water moest houden door zijn voeten op de bodem schrap te zetten; zo ging hij langzamerhand, als hij 's avonds weer aan land kwam, óók rechtop lopen. Deze evolutie, waarvan u met uw kuif je en uw moeie voeten het gevolg bent, heeft ongeveer tien miljoen jaren nodig gehad en nu moet u vooral niet denken dat zo'n evolutie bij u ophoudt. Uw ego centriciteit zal u dat wel doen geloven, maar zó is het niet. Als wij wéér tien miljoen jaar verder zijn kan het niet alleen niemand meer iets schelen wat de heer Beernink vindt en wat zo'n topconferentieuithaalt, maar dan is de mens misschien van het land de lucht in gejaagd, en dan hebben wij alle maal vleugels en snavels. Dat heeft de hooggerleerde Hardy er niet bij gezegd, maar dat is van mij. Ik ben altijd een doordenkertje geweest. Ik zal het vermoedelijk niet meer bele ven, dat ik dan net als opa 's nachts in de bomen zit. Lekker nestje bouwen en met mijn gaaike zitten zingen tussen de tak ken. Ik vind het niet eens zo'n naar vooruit zicht. Elias Advertentie COIFFURE CREATION Zijlstraat 88 - Haarlem - Tel. 10083 r~ Onzin. Koningin-moeder Elizabeth van Groot-Brittannië heeft in Noord-Rhode- sië, de geruchten dat zij een huwelijk zou overwegen met haar schatbewaar der, de 74 jarige Sir Arthur Penn vol slagen onzin genoemd. De verklaring van de 59-jarige vorstin is zonder pre cedent voor een lid van het Britse ko ninklijke huis in reactie op een bericht in een populair Amerikaans dagblad. Bijgezet. Het stoffelijk overschot van prins Aly Khan is vrijdag voorlopig bijgezet in de tuin van zijn villa te Cannes aan de Franse Riviera. Het lichaam zal la ter worden overgebracht naar Syrië waar een mausoleum is gebouwd. De plechtigheid werd door zeventien perso nen. onder wie familieleden en intie me vrieden, bijgewoond. Haai. De zestienjarige Suzanne Theriot uit Sant Cruz in Californië is donderdag door een haai aangevallen. Het gevolg was dat haar linkerbeen boven de knie geamputeerd moest worden. Suzanne speelde met drie andere kinderen met een binnenband tussen de golfbrekers, ongeveer vijftien meter uit de kust toen zij werd gebeten. Calorieën-eters. Van alle volken slaan de Ieren per man en per dag het grootste aantal 3510 calorieën naar binnen, zo blijkt uit een UNO statistiek over 1958. Daarna volgden de Denen met 3.420 en de Britten met 3.300 calorieën p-- dag. Beginselvast. Robert Kirkwood, president directeur van de Woohvorth Stores", het reusachtige Amerikaanse warenhui- zenconcern, heeft verklaard dat de maatschappij, ondanks posten en boy cot door negers en weigeringen van laatstgenoemden om de lunchlokalen te verlaten, zal vast houden aan haar politiek om in deze eetzalen, voor zover zij deel uitmaken van de filialen in de zuidelijke staten, negers niet te bedie nen. „Woolworth Stores" houdt vast aan zijn beginsel, dat de zaken gedre ven worden in overeenstemming met de plaatselijke gebruiken", aldus Kirk wood. Kinderspel. Het Democratische lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden Gallagher heeft in het Huis ver klaard dat in de niet-communistische landen sedert het eind van de tweede wereldoorlog bijna honderd Russische spionnen zijn ontmaskerd. Acht van hen hadden tot het personeel van de Rus sische ambasade in Washington be hoord. Deze lijst van Russische agenten maakt volgens Gallagher het incident met de U-2 tot kinderspel. Schandaal. De politie van Agrigento op Sicilië heeft vier personen in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op de politie-commissaris Tandoj. De vrouw van de overledene en de direc teur van de psychiatrische inrichting van Agrigento. broer van 'n voormalige president van Sicilië, worden in de aan klacht genoemd als aanstichters van de moord, twee landarbeiders als uit voerders. De politiecommissaris werd op 30 maart neergeschoten, terwijl hij in de hoofdstraat liep te wandelen met zijn vrouw. Een achttienjarige student die toevallig in de buurt was werd eveneens dodelijk getroffen. Bedaard. De brand en de explosies in een munitie-opslagplaats van het Noorse leger te Ringebu zijn gisteren bedwon gen. Nieuwe explosies worden niet ge vreesd De meeste munitie is geëxplo deerd. Het kamp is voor het grootste deel verwoest. Afgevoerd. De griffie van het Internatio nale Gerechtshof te den Haag heeft meegedeeld dat de Amerikaans- Bul gaarse kwestie ter oorzake van het vliegtuig-incident van op 27 juli 1955 binnenkort van de lijst zal worden af gevoerd. De vertegenwoordiger van de Amerikaanse regering heeft het Hof meegedeeld dat zijn regering in navol ging van de Britse, de procedure wil beëindigen en de Bulgaarse regering verklaarde hiertegen geen bezwaar te hebben. De Amerikaanse regering wil de aanvankelijk schadevergoeding van Bulgarije eisen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3