1 EN OM HE T BINNENHOF FILATELIE M J Puzzel nummer 32 Bond van Bloembollenhande laren viert diamanten jubileum ZONWERING f MEER (I) gffc Vergroting van uitvoer nog mogelijk Fa. J. P. Senft Zoon Staafje radio-actief kobalt vermist ZATERDAG 21 MEI 1960 Vemoedelijk bereikt bollenexport dit jaar record van 250 miljoen gulden uxanex Weggelopen meisje was bij familie van vriend ondergedoken Vertrouw de schoonheid van uw huid toe aan de wetenschap Staatssecretaris De Jong naar Ned. Nieuw-Guinea Koningin ontving delegaties uit de West DE BOND VAN BLOEMBOLLENHANDELAREN, gevestigd in Haarlem, viert dit jaar het zestigjarig bestaan. Ter gelegenheid van dit diamanten jubileum is er op dinsdag 31 mei in café-restaurant „Treslong" in Hillegom een her denkingsbijeenkomst, waarop de minister van Economische Zaken. drs.J. W. de Pous, zal spreken over: „De ontwikkeling van de Nederlandse export". De mi nister zal hierbij speciale aandacht schenken aan de bijdrage, die de bloembollen exporteurs aan de uitvoer leveren. Dit aandeel mag zeker niet worden onderschat. De bloembollen zijn niet alleen een aardige deviezenbron, maar hebben ook arote betekenis als vaderlands „visitekaartje' in het buitenland. De laatste jaren Is de export van bloembollen in steeds stijgende lijn gegaan. Als er in de komende maanden voldoende aanvoer van bloembollen is, zal de uitvoer naar verwachting dit jaar komen op 250 miljoen gulden. Met dat bedrag heeft de bollenexport een ongekende hoogte bereikt. In 1900 begon de bond met 36 leden. In dat jaar werden tien miljoen kg. bloem bollen uitgevoerd. Dit jaar zal de export waarschijnlijk zeventig miljoen kg. bedra gen. Of deze hoeveelheid bëgeikt wordt hangt af van de vraag, of er voldoende bollen beschikbaar zullen zijn. De kwekers kunnen namelijk niet aan de vraag vol doen. Met de exporteurs zijn zij wel van oordeel dat het teeltareaal moet worden uitgebreid. Beiden zijn ook van mening dat dit geleidelijk moet gebeuren, wil de rust op de markt gehandhaafd blijven. Een definitief standpunt wat betreft de uitbreiding van het teeltareaal heeft de Bond van Bloembollenhandelaren nog niet genomen. Wel denkt de bond aan een uit breiding van tenminste vijf percent. Voor sommige artikelen zou de teelt met tien percent kunnen worden uitgebreid. De vergroting van de met bollen beplan te oppervlakte is nodig omdat de vraag naar het Nederlandse produkt in het bui tenland steeds groter wordt. Onderzoekin gen hebben uitgewezen dat in Amerika nog meer bloembollen kunnen worden afgezet. De liberalisering van de Engelse markt, waarvan dit jaar kan worden geprofiteerd, houdt ook vele mogelijkheden voor een grotere afzet in. Verwacht wordt dat de uitvoer naar Rusland en andere Oost-Euro- pese landen dit jaar iets kan worden op gevoerd. Vrees voor concurrentie De uitbreiding van de teelt in ons land houdt de uitbreiding van de cultures in het buitenland tegen, aldus de heer F. J. van der Kolk, voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren. Het bestuur van de bond is zeker bevreesd voor de con currentie van andere landen, bijvoorbeeld van Japan. Het streven is er daarom op Advertentie MARKIEZEN ZONSCHERMEN aluminium Jaloezieën Vraag vrijblijvend prijsopgave bij de oudste zaak van Haarlem en omstreken Nassaulaan 76 - Haarlem - Tel. 10743 Opgericht in 1878 Opgave horizontaal: 1. Moors paleis, 9. bloeiwijze, 10. insect, 11. rivier in Rusland, 13. wapen, 15. en andere (afk.), 16. land tong, 18. sportterm, 20. twijg, 22. holte in muur, 24. landbouwwerktuig, 26. deksel, 29. knorrepot, 31. jongensnaam, 32. voorzetsel. 34. vervelend, 36. ondermaatse zeevis, 37. speurhond. Opgave verticaal: 2. muzieknoot, 3. brood beleg, 4. oorlogsgod, 5. zaliger gedachtenis (Lat. afk.), 6. strafwerktuig, 7. dakbedek king, 8. vaartuig, 12. roofdier, 14. Japanse munt, 17. teken, 19. vogelverblijfplaats, 21 deel van het hoofd. 23. gezichtsverfraaiing. 25. schaaldier, 27. soort hond. 28. kippen- ziekte, 30. vervoermiddel, 33. thans, 35 dierengeluid. Inzenden vóór vrijdagochtend uitsluitend per briefkaart. OPLOSSING VORIGE PUZZEL: Horizontaal: 1. 1. vuist, 5. Rolde, 9. lis, 10. ode, 11. arm, 12. etage, 14. inham, 16. rek, 17. Gen, 18. Ta, 20. takel, 22. Dn, 23. al, 25. nor, 26. ba, 27. bres, 29. mand, 31. vertrek, 32. smet, 34. teer, 36. ar, 37. vijl, 39. li, 40. P.S., 41. rakel, 43. km, 45. tol, 46 men, 48. Karei, 50. moede, 52. Ede, 53. ere 54. Don, 55. lakei, 56. roest. Verticaal: 1. vleet, 2. uit, 3. Isar, 4. toe kan, 5. reiger, 6. Lahn, 7. dra, 8. Emmen 13. get, 15. snel, 19. Aar, 21. Kortrijk, 22 Dan, 24. lever, 26. Bakel, 27. bos, 28. set, 29 met, 30. dor, 33. mas, 35. eik, 37. vallei 38. Lemmer, 40. pekel, 41. roe. 42. Leo, 44 meent, 45. trek, 47. Nede, 49. Ada, 51. dos Prijswinnaars: Mevr. Lanser, Velser- duinweg 280, IJmuiden, f 7,50; W. G. van Meeuwen-Ebeli, Rijksstraatweg 71, Haar lem, 5.A. Nieuwenhuizen-Top, Sterre- bosstraat 48, Haarlem, 2,50. gericht op de wereldmarkt een zo goed mogelijk produkt tegen concurrerende prijzen te leveren. Zou een te grote schaarste aan bollen ontstaan, dan zouden de prijzen te hoog oplopen, wat weer nadelig voor die inter nationale positie is. Voor een goede ver houding tussen vraag en aanbod wordt een natuurlijk marktovèrschot van zeven per cent wenselijk geacht. Door verbetering van werkmethoden wordt geprobeerd de produktiekosten zo laag mogelijk te houden. Een moeilijk heid vormt de personeelsvoorziening, door dat steeds meer arbeiders uit de bollen streek naar de industrie afvloeien. De ex porteurs zijn daarom blij dat de export- drukte in de vakantietijd valt, zodat leer lingen en studenten kunnen worden inge schakeld. Naar schatting worden in de drukke maanden juli en augustus niet min der dan duizend studenten als. tijdelijke werkkrachten aangetrokken. Het bestuur van de bond besteedt aan vraagstukken als de verbetering van de werkmethoden en de arbeidsvoorziening de grootst mogelij ke aandacht, aldus secretaris mr. F. B. M. Nederveen. Voor de verkoop van de bloembollen in het buitenland negentig percent van de produktie wordt uitgevoerd zijn jaar lijks naar raming zo'n duizend vertegen woordigers op pad. Zij vertegenwoordigen in totaal 650 exporteurs, van wie er zestien zijn met een omzet van boven twee mil joen gulden, twaalf met een omzet van lVa tot twee miljoen gulden, 26 met een omzet van 1 tot. IV2 miljoen gulden en 41 met een omzet van V2 tot 1 miljoen gulden. De besprekingen met buitenlandse rege ringen en organisaties over de bollenafzet zijn steeds de belangrijkste activiteit van de bond geweest. Hierbij is altijd geprobeerd de moeilijk heden die zich bij de steeds wisselende conjunctuur en bij de protectionistische maatregelen voordeden voor de Nederland se bollenexport zo bevredigend mogelijk op te lossen. De export van het luxe ar tikel is steeds sterk conjunctuur-gevoelig geweest. Oorlogen en economische crises hebben op de bollenafzet een catastrofale uitwerking gehad, maar steeds weer heb- fegp. de bedrijvf.nzich,van, dftgevpeligc klappen weten te herstellen. - Geen onbeperkte vrijheid In de crisisjaren en na de tweede we reldoorlog zijn allerlei overheidsmaatrege len genomen ter bescherming van de pro duktie en ter bevordering van de rust op de buitenlandse markten. Een onplezie rig gevolg van deze maatregelen is thans het tekort aan bloembollen. Hoe het met deze maatregelen in de Euromarkt zai gaan, is thans nog niet te bepalen. De bond is zeker geen voorstander van een onbeperkte vrijheid. Bepaalde teeltre- Advertentie N.Y. MIJ. „HOLSTER"- O VERVEEN Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook gelingen zullen in de Euromarkt naar het oordeel van het bestuur wenselijk zijn, maar of deze zo ver zouden moeten gaan als thans in ons land het geval is, is nog een open vraag. „Ons bestuur ziet echter een groot gevaar in een Euromarkt met hogere buitentarieven", aldus de heer Van der Kolk, die hieraan toevoegde dat 2/3 van de Nederlandse bloembollen naar lan den buiten de Euromarkt worden verzon den. „Van een afgéschermde Euromarkt zou de bollcnhandel schade ondervinden". De Bond van Bloembollenhandelaren be steedt grote aandacht aan de vraagstuk ken van de Europese economische integra tie. Met buitenlandse organisaties zijn con tacten gelegd om te komen tot een Euro- markt-comité voor bloembollen, welk co mité de problemen van de economische integratie gaat bestuderen en met betrek king hiertoe in Brussel voorstellen zal gaan doen. Met het oog op deze ontwikkeling acht het bestuur een hechtere samenwer king in het bollenvak meer dan ooit ge boden. De jubilerende bond behartigt de belan gen van de handelaren in vele organisa ties en instellingen, zowel nationaal als internationaal. Ondermeer heeft hij steeds meegewerkt aan de verbetering van de handelsvoorwaarden, van verkoop methoden, de regeling van het transport en de onpersoonlijke reclame. Geprobeerd wordt de afzetmogelijkheden voor de le den zo gunstig mogelijk te maken. Voorts dient de bond de leden van advies over de huidige en toekomstige situatie op de bui tenlandse markten. In de afgelopen zestig jaren heeft de bond vele vraagstukken onder ogen moe ten zien. Gewijzigde internationale verhou dingen brachten nieuwe moeilijkheden met zich. Het diamanten jubileum wordt gevierd in een tijd. waarin een grote vraag naar de Nederlandse bloem bollen leeft. Mogelijkheden voor een ver groting van de afzet liggen in het ver schiet. De exporteurs zullen deze mogelijk heden ongetwijfeld weten aan te grijpen. Sinds 27 april wordt in het Goudse zie kenhuis „de Wijk" een staafje radio-actief kobalt met een sterkte van 4.6 milli-curie vermist. Dit kobalt is gestoken in een rubber omhulsel, dat enigszins de vorm van een steentje heeft. De afdeling radio activiteit van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld. Intensieve nasporingen werden verricht op de vuilnisbelt, en in de rioleringen, waarbij gebruik gemaakt werd van diverse soorten stralingsdedectors. Tot op heden hebben deze nasporingen nog geen vrucht gedragen. De 18-jarige Maria Adriana Vette, die na bijna zes weken geleden van huis te zijn weggelopen, donderdag in het Bra bantse Oosterhout is aangehouden, heeft toegegeven dat zij voor een vriend in Ne derland wilde blijven. Die vriend is een 27-jarige grondwerker uit Dussen in Noord-Brabant. Maria, die in Overschie woont, heeft de jongeman leren kennen toen hij aan de verbetering van de Rijks weg Rotterdam werkte. De heer Vette, die postbode bij de PTT is geweest, wil een grotere toekomstmogelijkheid voor zijn zeer kinderrijk gezin scheppen en daarom op 27 mei naar Australië emigreren. Op 10 april was Maria, die dienstmeisje is, naar haar dienst, ook in Overschie, gegaan. Zij keerde echter niet terug. Haar vriend zou haar geld voor de trein hebben gegeven. Reeds kort na de verdwijning van het meisje heeft de politie hem aan de tand gevield. Hij beweerde echter Maria na 10 april niet meer te hebben gezien. Een tip die na de televisie-uitzending, waarin het portret van het meisje werd getoond, bin nenkwam, maakte dat de politie haar in Oosterhout bij een familielid van de grond werker ontdekte. Het meisje, dat aanvan kelijk totaal overstuur was, voelt er nu toch wel wat voor met haar ouders te emigreren. Haar plaats aan boord van de Zuiderkruis is nog vrij. 8 %aat~tcviia FREC1ES (1) In de Twentse Courant daar entegen de kop: GOOR AAP BIJT JONGEN Dat vind ik zelfs méér dan goor. MEER (II) In De Gids (nog wel) in een advertentie van de uitgeverij Van 8 Kampen „In dit boek wordt oorsprong en 8 ontwikkeling van het Engelse, p Duitse en Russische socialisme be- handeld." Deze twee woorden moet gevolgd worden door een meervoudsvorm. 8 ONMOGELIJK Den Haag heeft sinds donderdag- is avond zijn derde bioscooptheater 8 in zakformaat" y' deelt de N. R. Crt. mede. Dat is dan öf een onmogelijk klein 8 bioscoopje, öf een onmogelijk grote zak. Bij een buisje Foselite-C dragées. £j vonden wij een papiertje, beginnen- R de met deze uitleg: Het a-oxybenzylphosphinezure na- 'g trium is een nieuwe, assimilato- v risch werkzame, volledig onschade- lijke phosphor verbinding, waarin het phosphor in de aliphatische 8 zijketen van een aromatische kern i niet volledig geoxydeerd en niet 8 aan hydrolyse onderhevig is. R Precies wat ik had gedacht. R PRECIES (II) In in De R ij s w ij k e r: De familie P. Bekker laat weten dat J. W. v. Donk geen zoon of broer van hen is. P. Bekker, Valkrust 10. Oók precies wat ik had gedacht. Talarius Advertentie Een gezonde huid is utv mooiste bezit.,» v, Nieuwe Endocil huidverzorgingspreparaten bieden u volledige, wetenschappelijk verantwoorde schoonheidsverzorging - elke dag, in enkele minuten. 3W. van ORGANOK Laboratoria huidverzorgings- preparaten schenken schoonheid door gezondheid Verkoopkantoor voor letterland: Kennemer Handel-Mj., Amsterdam De Staatssecretaris van Defensie (Mari ne), P. J. S. de Jong zal hedenavond per K.L.M. naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrekken. Volgens de Marine Voorlichtingsdienst betreft het hier een normaal routine-be zoek van de staatssecretaris, dat door drukke werkzaamheden (o.a. de opstelling van de defensienota) reeds enkele malen moest worden uitgesteld. Koningin Juliana heeft gistermorgen op het Paleis Soestdijk de Antilliaanse en Su rinaamse Statendelegaties ontvangen. De Surinaamse delegatie bood de Koningin een gouden ketting, gouden oorbellen en een gouden spel aan. De Antilliaanse de legatie verraste haar met een gouden si garettenkoker. Advertentie Oost en west. Tot drie keer toe gaf de gedachtenwis- seling in de Eerste Kamer over de begro ting van Buitenlandse Zaken aanleiding in gedachten bij de problematiek Oost-West stil te staan. Allereerst op zeer direkte wijze doordat minister Luns en na hem staatssecretaris Van Houten enige opmer kingen wijdden aan de mislukte top-confe- rentie in de Franse hoofdstad. De minister had al verklaard, dat het niet goed doen lijk was de betekenis van de Parijse mis lukking precies op haar waarde te schat ten, en had er meteen een opmerking aan toegevoegd, om er geen twijfel over te laten bestaan, dat hij in de jongste botsing Eisenhower-Kroesjtsjev aan de zijde van onze grote Amerikaanse bondgenoot stond. Of hij daarmee ook wilde kenbaar maken, dat de president van de Verenigde Staten buitengewoon taktvól te werk was gegaan, is niet bekend. Wel echter, dat de leiding op Buitenlandse Zaken in Den Haag, naar vex-volgens dr. Van Houten nog eens onder streepte, als vaststaand aanneemt dat dooi en sinds het voorgevallene te Parijs de eenheid tussen het Westen hecht is, wat zij ook dient te blijven. Aanval op minister Luns. Afgezien natuurlijk van wat de commu nistische senatrice mevr. v. Ommeren te berde bracht, was het bijna een en al lof zang. die minister Luns vanwege zijn be leid mocht aanhoren. Mr. De Niet echter, die sinds enige jaren namens de fractie van de Partij van de Arbeid als deskun dige op het gebied van het buitenlands be leid in het spreekgestoelte optreedt, liet het geluid der oppositie horen. In eerste aanleg kwam het dit keer op een heftige boetepreek neer. Er bleef van de bewinds man aan het hoofd van het departement op het Plein vrijwel niets heel, met name niet in verband met zijn houding en gedra gingen t.o.v. Indonesië. Daarop volgde de opmerking dat een minister, die zich in een ander land aldus zou hebben laten kennen, reeds lang „geruisloos zou hebben moeten verdwijnen". Dit liet minister Luns niet bepaald over zijn kant gaan. Zo hield hij zijn criticus voor, dat deze, ondanks al zijn bezwaren, toch steeds voor de begro ting van Buitenlandse Zaken had gestemd en bovendien, dat voor het beleid inzake Indonesië steeds het gehele kabinet verant woordelijk was geweest. Met andere woor den, dit gold dus mede voor de politieke vrienden van mr. De Niet. „Ik weet wel, dat er onder de staatkundige geestverwan ten van mr. De Niet zijn, die zeggen dat ik niet zou deugen om met Oosterlingen om 'te gaan, dat ik te groot (de minister bedoelde: te lang) zou zijn en zo meer, doch over zulke zeer subjectieve oordeel vellingen kan men toch moeilijk discussi ëren en ik zou dan zeker een indrukwek kend omvangrijke lijst van verklaringen omtrent mijn goed gedrag van al lerlei Oosterse staatkundige figuren ter tafel moeten brengen". Aldus ongeveer de minister. Heb ik het wel, dan zag hij toch over het hoofd dat hem van nature de omgang met Oosterlingen werkelijk niet zo buitengewoon ligt. Intussen had hij het gelijk aan zijn kant, toen hij zeide, dat hij het beleid waarlijk niet in zijn eentje had gevoerd doch dit in samenwerking, ook met tot de P. v.d. A. behorende mi nisters, had gedaan. Afmars van mr. De Niet De anti-revolutionaire afgevaardigde de heer Algra, die reeds in eerste aanleg de socialistische woordvoerder fel onder handen had genomen, sprak er in zijn du pliek zijn vreugde over uit, dat deze, al duplicerende, onder treurmuziek was af gemarcheerd, nadat hij aanvankelijk de fanfare van de aanval had geblazen. Dit achtte hij een onjuiste methode. Inder daad sloeg de a.-r. spreker hiermee de spijker op zijn kop, al zij erkend dat hij zich op zijn beurt, ten dele nog met be hulp van interrupties, door de heer De Niet op zijn nummer gezet zag vanwege enige andere minder geslaagde opmerkin gen. Uit dit alles zal het wellicht duidelijk zijn dat het er, zeker voor de gebruike lijke senatorialc sfeer, nogal fel toeging. Zo nu en dan kon dan ook speciaal de polemiek Algra-De Niet even doen den ken aan.... zekere Oost-West-bekvechte- rijen. Meteen kan ik echter de geruststel lende verzekering geven, dat het in de Kamer van Vijfenzeventig ten slotte pais en vree bleef, zodat de twee kemphanen elkaar na afloop van het debat hartelijk op de schouders klopten! Nieuw-Guinea Dat er in het Nederlandse naoorlogse beleid ten aanzien van Indonesië heel wat „desastreus" was geweest, mocht en kon mr. De Niet mijns inziens gerust vaststellen zonder dat er reden bestond om de indruk te doen postvatten alsof hij met zulk een uitlating een „onvaderland se" daad had begaan. Een ogenblik scheen het alsof prof. Beaufort (K.V.P.) hem een verwijt van dien aard had willen ma ken. Later bleek echter, dat zulks aller minst in de bedoeling van die zo vreed zame en hoffelijke senator had geleegen. Mét de woordvoerder van de P.v.d.A. hadden ook anders sprekers, onder wie mr. De Wilde (V.V.D.) minister Luns ver zocht nu toch nog eens goed duidelijk te maken, hoe het zit met de hulp van onze bondgenoten Amerika en Engeland, waar op wij zouden kunnen rekenen indien In donesië mocht proberen zich met geweld van Nieuw-Guinea meester te maken. Nog pas had zich de minister van Defensie ook aldus in de Tweede Kamer uitgelaten. Minister Luns toonde zich bij de beant woording van deze vragen een goed di plomaat. Met enige extra-nadruk las hij een in 1958, in samenwerking met zijn toenmalige Amerikaanse ambtgenoot Fos ter Dulles, opgesteld communiqué voor. Daarin staat, dat Amerika stipt vasthoudt aan het standpunt, dat er geen geweld mag worden gebruikt om gebiedswijzigin gen tot stand te brengen, hetgeen ook geldt voor Nieuw-Guinea, en verder wordt er dan nog een vergelijking gemaakt met de houding der Verenigde Staten inzake Formosa. Recentelijk is het in dat com muniqué vervatte herhaald en bevestigd. Nu kan men kort of lang praten, doch een feit blijft dat er in bedoelde verklaring geen sprake van is dat daarin de Ameri kaanse regering enigerlei bindende ver plichting tot hulpverlening aanvaard heeft. Minister Luns nam dan ook terecht, een zekere „terughoudendheid" bij zijn uiteen zettingen in acht. Wonderbaarlijk genoeg bleven bij de replieken de senatoren die zo gaarne het naadje van de kous hadden willen weten, waaronder mr. De Niet, in gebreke er op te wijzen dat een ministers hand wel gauw gevuld is als iemand op grond van dat communiqué wil beweren dat ons met zekerheid bijstand is toege zegd! De handelingen Overigens zij in verband met het bo venstaande nog een merkwaardigheid ver meld, die zich in de Tweede Kamer heeft voorgedaan. Minister Visser had, bij de correctie van het stenografisch verslag van hetgeen hij onlangs inzake die bond genootschappelijke hulpverlening had ge zegd, de in werkelijkheid door hem gebe zigde positieve bewoordingen geschrapt. Daardoor waren die uit de Handelingen verdwenen. Nu mag een spreker Ka merlid of minister wel omderwille van de stijl wijzigingen in het stenogram aan brengen, doch niet als zij „van wezenlij ke betekenis" zijn. De desbetreffende Ka mercommissie heeft ten slotte uitgemaakt, dat minister Visser te -_er was gegaan met zijn schrapping en zo komen de door hem gebezigde woorden thans toch weer in de Handelingen voor. Overigens zi] gaarne aangenomen, dat hij zonder eni gerlei kwalijke bedoeling de tekstverbete ring had aangebracht. Immers, op twee andere plaatsen in de Handelingen had hij uitdrukkingen van dezelfde aard onveran derd laten staan. Intussen viel het ingrij pen der Kamercommissie toe te juichen. Zodoende is zij waakzaam geweest tegen mogelijk minder onschuldige pogingen tot „verbetering" van de Handelingen in een toekomstig geval. Op het Binnenhof kan men nu eenmaal wat „precedenten" aan gaat, niet voorzichtig genoeg zijn. Goede bijeenkomst in de ridderzaal De woensdag in de Ridderzaal gehou den bijeenkomst van leden van de beide Kamers met Statenleden uit Suriname en de Antillen had veel, dat aantrekkelijk he ten mag. Hier zaten afgevaardigden van de Nederlandse burgerij met gekozenen van en door de Surinaamse en Antilliaan se bevolkingsgroepen bij elkaar. Let wel, het was in wezen niets anders dan een goede bijeenkomst, zonder enigerlei staatsrechtelijke betekenis öf zeggen schap. Volgens mr. Jonkman, die voorzat, zou men zich een geval kunnen voorstel len van de door onze grondwet gekende figuur van een Verenigde Vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal met tevens in haar midden „bijzondere gede legeerden", door de vertegenwoordigende lichamen van Suriname en van de Antil len afgevaardigd met het oog op de be handeling van een Rijkswet. Nog daarge laten, dat zulks alleen bij een wel heel uitzonderlijk soort Rijkswet denkbaar zou zijn, staat in elk geval vast. dat zich thans niets van dien aard voordeed. Intussen was het goed, dat op deze in formele wijze uiting aan een bepaald saamhorigheidsgevoel werd gegeven en dat zulks tevens op zo geslaagde wijze ge beurde. Zowel de voorzitter van de Antil liaanse als zijn collega van de Surinaam se Staten hielden uitstekende speeches en als hekkesluiter vermocht de Tweede Ka mervoorzitter mr. Kortenhorst even gees tig als gevoelvol de juiste toon aan te slaan. Geestig waren zijn reacties op het door mr. Jonkman vervulde voorzitter schap en op de relaties Tweede-Eerste Ka mer, gevoelvol waren zij wat aangaat de hartelijke woorden aan het adres van de parlementaire gasten uit de West. Dr. E. van Raalte TOGO. Ter gelegenheid van de mislukte topconferentie te Parijs geeft de Westafrikaanse republiek Togo op 21 mei a.s. een serie van vier postzegels uit. Alle zegels vertonen kleine vlaggen van de Grote Vier, ge plaatst op een globe met het opschrift Pour la Paix, terwijl elke zegel nog eens een grote vlag van een van de vier landen laat zien en wel de Britse vlag op een 0.50 fr., de Russische op een 1 fr., de Franse op een 20 fr. en de Amerikaanse op een 25 fr. De ontwer pen zijn van de hand van Willie W. Wind uit Chicago. OOST-DUITSLAND. De Oostduitse posterijen hebben twee postzegels, 25 10 pf. (blauw en grijs) en 40 20 pf. (bruinrood en grijshet licht doen zien ter herdenking van in het concentratie kamp Sachsenhausen vermoorde anti- nationaal-socialisten. De eerste waarde vertoont het portret van Gustl Sandtner 18031944) en de tweede waarde dat van Hans Rothbarth (19041944). Ont werper is Rudolf Skribelka uit Oost- Beriijn. TSJECHOSLOW AKI JE. De vijftién- dé verjaardag van de bevrijding van dit land is onder meer gevierd door de uitgifte van een serie postzegels van vijf waarden, n.l. drie van 30 h. en twee van 60 h. Afgebeeld is op de 30 h. f roodbruin en blauw) een soldaat van het Rode leger met een kind op zijn arm, op de 30 h. (groen en blauw) een Sovjet-soldaat met een bevrijde poli tieke gevangene, op de 30 h. (rood en *cze) een kind als symbool van de welvaart van het huidige Tsjecho- -lowakijeDe 60 h. (blauw en oranje) beeldt de zware industrie uit (een las ser met een fabriek op de achter grond) en de 60 h. (bruin en groen) de landbouw (een tractor met bestuurder). OOSTENRIJK. Twee trekkers een jongen en een meisje zijn afgebeeld op een postzegel van 1 s. (donkerkar- Mmmmmmi wffltmip mijn), die is uitgegeven als propaganda voor hel l rekken door de jeugd. Op de achtergrond komt een jeugdherberg voor. ITALIË. Een serie van drie post zegels in de waarden 15 lire ((bruin), 25 lire (rood) en 60 lire (blauw) is in circulatie gebracht ter herinnering aan de landing van Guiseppe Garibaldi met duizend volgelingen (de Tocht der dui zend) op Sicilië, honderd jaar geleden. Op de 15 lire is de tekst van Garibaldi's boodschap aan de bevolking van Sici lië, alsmede de datum 11 mei I860 ge drukt, op de 25 lire is de ontmoeting van de Piémontse troepen metdie van Garibaldi te Teano bij Napels in beeld gebracht en op de 60 lire de inscheping van Garibaldi's leger uit Sicilië. NIEUW-ZEELAND. Binnenkort zal een nieuwe serie frankeerzegels van zeventien waardenvariërend van Z2 d. tot 1 pond, worden' uitgegeven met verschillende voorstellingen. De zegels van 2 d., 4 d., 1 sh., 1 sh. 3 d., 1 sh. S d., 1 sh. 9 d., 2 sh., 2 sh. 6 d., 3 sh., 5 sh., 10 sh. en 1 pond zullen op 11 juli verschijnen; de overige waarden, V2 d. 1 d., 3 d., 6 d. en 8 d. zullen later uit komen. De zegel van 2 sh. 6 d. beelden w hierbij af. Expositie van Engelse boeken. In Krasnapolsky te Amsterdam wordt tot en met dinsdag 24 mei een tentoonstelling ge houden van vijfduizend Engelse boeken.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4