Bezuinigingsrapport bedreigt de toekomst van Schiphol ONZE WOBNSMG -TIP Kreymborg Suriname streeft naar eigen stem in het buitenland Première van Nederlandse musical „Alle wegen gaan naar Amsterdam" 7.20 Temporisering van de uitbreidingswerken? Agenda voor Haarlem en de IJmond Terugbetaling van geblokkeerde huren gaat beginnen Vervallenverklaring van huurverhoging DE HOUTWERF N.V. Artsencongres ter voorkoming van oorlog begonnen Concert van „Caecilia" ouden van dagen voor DINSDAG 24 MEI 1960 11 KLM ERNSTIG BEZORGD Veis en-IJ m n id en Beverwijk Lange katoenen jongens pantalon Afwerking zal circa drie maanden vergen n nieuw Houtwerf'product Regeringsdelegatie vertrekt morgen voor reis naar Afrika en Azië Boodschappen van acht Nobelprijswinnaars Gemeenteraad overlegt achter gesloten deuren Internationaal beiaard concours in Hilversum (Van onze Amsterdamse redacteur) Sinds enkele maanden pakken zich donkere wolken samen boven Schiphol. Zij komen uit de richting Den Haag, waar op het ministerie van Verkeer en Water staat over het ontwikkelingsplan van Schiphol een intern rapport is samengesteld, dat volgens deskundigen de toekomst van onze nationale luchthaven ernstig bedreigt. De hoofdlijn in dit rapport is: temporisering van de werkzaamheden. Met andere woorden: Schiphol, dat een harde concurrentiestrijd moet voeren tegen de luchthavens in de ons omringende landen, zal niet op tijd gereed zijn om zijn plaats in het straal tijdperk in te nemen. Temporisering is het modewoord voor bezuiniging. Het ontwikkelingsplan-Schiphol, dat in april 1949 door de Amsterdamse gemeenteraad is aanvaard en in december 1957 reeds door de regering is goedgekeurd, kost 230 miljoen, welk bedrag beschikbaar zou komen in de jaren 1961-1966. Het bezuinigingsrapport, waarvoor volgens onze inlich tingen minister Korthals grote sympathie heeft, stelt voor in dit tijdvak slechts 100 miljoen te investeren en de uitvoering van werken tot een totaal van 130 miljoen naar een later tijdstip vermoedelijk na 1970 te verschuiven. Voor de tenuitvoerlegging van het ont wikkelingsplan is het noodzakelijk, de rijksweg Amsterdam-Den Haag ter plaat se een kilometer naar het noordwesten op te schuiven. Waterstaat wil met name de ze wegverlegging uit de eerste fase van het Schipholplan schrappen. Hiermee wordt ook de uitvoering van de startbaan 9-27 verhinderd. Ook de verlenging van de bestaande startbaan 1-191 zou op de rijks weg stuiten. Met de bouw van de verkeers toren die in de toekomst in het con- trum van het nieuwe verkeersareaal zal komen zal tegen het einde van het jaar worden begonnen. Het zal ondanks de bezuiniging waarschijnlijk wel mogelijk zijn, het stationsgebouw en een groot deel van de andere dienstgebouwen naar het nieuwe centrum over te brengen. Gezien de beperking, die de rijksweg voorlopig blijft opleggen, betekent dit echter een be krompen oplossing, die een natuurlijke ontplooiing van de luchthaven in de weg staat. Schiphol's directeur Dellaert heeft bij het veertigjarig bestaan van onze burger- Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Con cert N. Ph. O. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Pan tomime-theater Marcel Marceau. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, donderdag tevens 16.15 uur: „De kinderrechter", 14 j. Frans Halstheater: Vandaag 14 en 20 uur, woensdag .14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur: „De bloem uit de achterbuurt", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, donderdag tevens 16.15 uur: „Du bist wunderbar", a.l. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „D.wars door de hel", 14 jaar. Tot en met donderdag 10.30, 11.30 en 12.30 uur: „Het huwelijk van prinses Margaret en Tony Armstrong-Jones. Donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De goldrush", a.l. Minerva Theater: Vandaag en woensdag 20.15 uur: „Room at the top", 18 j. Woens dag 14.30 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Houten koppen", alle leeftijden. Donder dag 19 en 21.15 uur: „Anna Karenina", 18 j. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, donderdag tevens 16.15 uur: „La Paloma", alle leeft. Roxy Theater: Vandaag en woensdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De gevangene van Zenda", 14 jaar. Donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De ridders van de ronde tafel", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en woensdag 14.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkinder", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „Aparte tafels", 14 j. Donderdag 14.30 uur: „Douane Boem", alle leeftijden: 20 uur: „Ariane", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemcnhcuvcl (Bloemendaal): Tot 7 juni dagelijks van 1017 uur, zondags van 14 17 uur: Expositie van werken van Bloe- mendaalse beeldende kunstenaars. „In 't Goede TJur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 1022 uur: Expo sitie van tekeningen van Wim v. d. Kerke. Ga'lerie Uittenhout (Kleine Houtstraat 41) Tot 7 juni dagelijks van 10.3017 uur, zondags van 1417 uur: Expositie van werk van Frans Verpoorten. Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland 1-3) Tot 14 juni dagelijks van 917 uur: Expo sitie van beeldhouwwerk van Cor Kennedy en aquarellen en grafisch werk van Ton ter Linden. Vishal: Tot 29 mei dagelijks van 13.30 17.30 uur en zondag van 19.3022 uur: Architectententoonstelling. (Verder raadplege men de rubriek „Uil gaan in Haarlem" van vrijdag 20 mei.) DINSDAG 24 MEI Thalia, 20 uur: „Het meisje met de kat- tenogen". Heidcstraat, 19—21 uur: Expositie Feli- son. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Palvu met „Vlak om de hoek". Velserduinplein, 19.30 uur: Muziekfesti val IJmuider Harmonie. WOENSDAG 25 MEI Thalia, 20 uur: „Het meisje met de kat- tenogen". Rex, 20 uur: „Teenagermelodie". Velserduinplein,- 20 uur: IJmondshow met Klavierschippers. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1516.30 uur. DINSDAG 24 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Jeugd in de nacht". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: vrouw verdedigt zich". WOENSDAG 25 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Jeugd in de nacht". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: vrouw verdedigt zich". „Een „Een luchthaven nog eens gewezen op de moei lijke positie, die Schiphol in de internatio nale concurrentiestrijd inneemt. De vlieg velden van Zürich, Londen, Brussel, Pa rijs, Kopenhagen en Rome hebben zich in middels aan de eisen van het moderne luchtverkeer aangepast. Londen, Parijs, Frankfort en Brussel hebben in westelijke richting hun startbaan en een onafhanke lijke tweelingbaan als landingsbaan. Vlak voor de oorlog stond Schiphol voor aan in de wereld. Na de oorlog had een snelle opbouw plaats, waardoor het enige tijd voor was op de andere luchthavens. Thans is onze nationale luchthaven afge zakt. In de rij der Westeuropese havens is Schiphol wat passagiers-vervoer betreft de achtste, voor goederenvervoer de derde en voor passagiers en vracht samen de zesde. Men mag niet voorbijgaan aan het feit, dat onze luchthaveh minder gunstig in de verkeersstroom is gelegen dan b.v. Frank fort of Zürich. Een reden temeer echter om Schiphol extra-aantrekkelijk te ma ken. Met een nieuw stationsgebouw, maar vooral met de startbaan 9-27, kan Schip hol zoals de heer Dellaert het heeft uit gedrukt „een klap uitdelen" in de zin van een uitstekend figuur te slaan. Tijdens de luchtvaartonderhandelingen in Amerika is reeds gebleken, dat de be langstelling van Amerikaanse luchtvaart maatschappijen om op Amsterdam te vlie gen zeer gering is. In luchtvaartkringen ziet men als toekomstige ontwikkeling, dat het transcontinentale verkeer van Amerika uit op tén hoogste drie Europese luchthavens zal worden gericht. Er is weinig fantasie nodig om in te zien hoe hopeloos de positie van Schiphol in deze kwestie zal zijn in het geval de voorge stelde bezuiniging op het ontwikkelings plan wordt doorgevoerd. Vooral in verband met dit laatste slaat de K.L.M. met grote bezorgdheid het streven van het ministerie gade. Immers, als de Amerikaanse maatschappijen niet meer op Schiphol zullen vliegen, zijn de kansen voor de K.L.M. op uitbreiding van landingsrechten in de Verenigde Staten volkomen verkeken. Touwtrekken Het touwtrekken rond het plan-Schiphol is een verbitterd gevecht achter de scher men. Directeur Dellaert houdt zijn mond gesloten. Hij is er de man niet naar om moeilijkheden naar buiten uit te dragen. Minister Korthals heeft meermalen ge zegd. dat alle krachten moeten worden in gespannen en financiële offers moeten worden gebracht om in de ontwikkeling van de luchtvaart bij te blijven. Een concrete uitspraak over het bezuinigingsrapport heeft hij nog niet gedaan. Schiphol heeft reeds eerder, tijdens de meningsverschillen over de plaats van de nationale luchthaven, veel tijd verloren. De tijd, die nu eventueel zal worden ver loren met temporisering van het ontwik kelingsplan kan echter fatale gevolgen hebben voor de luchthaven zelf, voor de K.L.M. en voor de plaats, die ons land straks in de internationale, luchtvaart zal innemen. Een duidelijke uitspraak van de regering in die zin, dat het plan-Schiphol binnen de vastgestelde tijd zal worden uit gevoerd, mag niet lang meer op zich la ten wachten. Advertentie Amerikaans model - smalle pijp. Zeer sterk - Sanfor-Indanthren 12 jaar nü kl. st. p. m. GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM Tegen het einde van deze maand zal een begin worden gemaakt met de terugbeta ling aan huiseigenaren van de op het Grootboek Woningverbetering (huurblok- kering) gestorte bedragen. Daarbij wordt dan tevens de rente uitgekeerd die zal worden berekend tot het einde van de maand waarin de uitbetaling plaats heeft, aldus het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. In totaal zullen circa 180.000 gevallen moeten worden afgewikkeld. Met de Rijks mechanische administratie en de post cheque- en girodienst is een zodanige re geling getroffen, dat de uitbetaling voor het overgrote deel in juni, juli, augustus en september zal kunnen geschieden. De gevallen waarbij sprake is van meer dan één rechthebbende zullen in september worden afgewerkt. Voor bedragen tot 3000 worden chèques afgegeven. Hogere bedragen worden per bank of giro betaald. Indien meer dan een persoon rechthebbende is, geschiedt de be taling uitsluitend per bank of giro. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft op vragen van de heren Bommer (P.v.d.A.) en Van Vliet (K.V.P.) geant woord dat de mogelijkheid van vervallen verklaring van de huurverhoging op grond van ernstige gebreken of onvoldoende on derhoud slechts geldt voor woningen, die voor 5 mei 1945 tot stand zijn gekomen. Hij acht de kans, dat er zich bij na 1945 tot stand gekomen woningen veel ge vallen zullen voordoen van jarenlang ver waarloosd onderhoud zo gering, dat daar in voldoende rechtvaardiging ligt om de ze woningen van de mogelijkheid van huurverlaging uit te sluiten. Advertentie Een luxe betimmering van massief hout voor een normale beurs. Bruynxeei kasten en keukens Kampersingel 20-24 - Tel. 12104 - 11932 (Van onze Haagse redacteur „Ik ben tevreden over de sfeer waarin de besprekingen met de Nederlandse re gering zijn gevoerd. Dat wil echter niet zeggen, dat, ik ook onverdeeld ingenomen ben met het resultaat van die besprekin gen. Maar zij bieden in elk geval een grondslag om verder samen te werken. Voor zover daarbij het Statuut van het Koninkrijk in het geding is, zal het zeker tot een Ronde-Tafelconferentie komen, waaraan ook de Nederlandse Antillen zul len deelnemen. Dat verklaarde ons de minister-presi dent van Suriname, mr. S. D. Emanuels, na afloop van een in Den Haag gehouden voorlichtingsavond die werd gepresideerd door de gevolgmachitgd minister van Su riname in Nederland, mr dr. R. H. Pos. De belangrijkste onthullingen op deze door enige honderden in Nederland ver blijvende Surinamers bijgewoonde bijeen komst deed het Surinaamse Statenlid mr. J. Pengel, fractieleider van de Nationale Partij Suriname, die meedeelde dat de re geringsdelegatie woensdag weer uit Ne derland vertrekt. Dan zal ook het resul taat van de besprekingen met de Neder landse regering officieel worden bekend gemaakt. Minister-president Emanuels vertrekt rechtstreeks naar Suriname, maar de overige leden gaan eerst naar Ghana en veiwolgens naar India- „onze stamlanden", zoals de sprekers zeiden en daarna naar Hongkong, Tokio, Hono- loeloe en Los Angeles. De heer Pengel verduidelijkte: „men moet de ontwikke ling van Suriname niet uitsluitend in Ko ninkrijkssfeer willen zien. Wij streven naar een zelfstandig internationaal ver keer en willen zelf zien wat er in de wereld te koop is". Eerste stap De Surinaamse minister van financiën, dr. Sedney, vulde deze mededelingen later nog aan: „Deze delegatie is een eerste stap op die weg. De volgende zal zijn, dat Suriname eigen vertegenwoordigingen krijgt op het Amerikaanse continent en later ook in internationale lichamen". Dr. Sedney, noemde dit streven een natuurlij ke facet van de nationale bewustwording en het Statenlid mr. H. Heidweiler (na tionale Partij Suriname) geloofde wel, dat in Nederland de bereidheid bestaat om eventuele juridische bezwaren daartegen uit de weg te ruimen. De meeste sprekers, zoals mr. C. Ooft van de Progressieve Surinaamse Volks partij en J. Lachmon, de voorzitter van de Statenfractie van de Verenigde Hindo- staanse Partij, legden er de nadruk op, dat de verschillende volksgroepen in Suri name snel op weg zijn naar een bewust wording van hun gezamenlijke nationali teit. Een strijd om de macht van de ras sen behoort tot het verleden: „Wij willen geen Verwoerd worden", zoals de heer Lachmon verklaarde. Uiteraard werd voor dit specifieke Suri naamse gehoor de nadruk gelegd op de op merkelijk snelle economische en techni sche ontwikkeling welke Suriname sinds het verkrijgen van zijn autonomie door maakt. Reeds spreekt men over het „Klei ne Saramaccaplan", dat deel uitmaakt van een door een Amerikaans bureau verricht onderzoek naar de mogelijkheden om elek trische energie op te wekken. Volgens dat bureau zijn er niet minder dan 23 moge lijkheden om dat te doen. En wanneer het in uitvoering zijnde Brocopondoplan ge reed, is zal Suriname over tien keer zo veel stroom beschikken als tot voor kort in Paramaribo werd verbruikt. Intussen is voor de uitvoering van der gelijke industriële projecten de financiële medewerking van Nederland en andere landen nodig. Minister-president Emanuels gaf in het „HEEL AMSTERDAM" was maandagavond aan de oever van de Amstel samen gestroomd om in Carré de première bij te wonen van een evenement in de Kunst- maand, dat op de keerzijden van de voorpagina van het programma beurtelings als „musical" en „muzikale komedie" stond aangeduid. Het is voortgekomen uit een gedurfd initiatief van Jan Huckriede, de directeur van deze organisatie, die nu al tal van jaren achtereen bewijst, dat men ook met enkel Nederlandse krachten, zowel scheppende als uitvoerende, artistiek leven kan maken. Na de zeer aanstekelijk ge slaagde experimenten met. een eigen opera is dan nu een proefboring gedaan op het nog zo goed als braakliggende terrein van de moderne operette, althans van het met zang en dans aangevulde toneelspel. Opdracht tot het schrijven van tekst en muziek werd gegeven aan Mies Bouhuys en Walter Kous, een reeds eerder met succes beproefde combinatie, die met het soortgelijke „Voetje van de vloer" de jeugd een dichterlijke revue van alle won dermiddelen van het theater heeft voorge houden. Het libretto van het thans onder veel bijval gepresenteerde werk. „Alle we gen gaan naar Amsterdam" is even een voudig en ingewikkeld als men in dit genre verwachten mag, dwaas en roman tisch. Door een verwisseling van twee auto mobielen, geheel in stijl eveneens)van Ne derlands fabrikaat, komen zes uiteenlopen de personen op allerlei plaatsen van de hoofdstad zachtaardig of hardhandig met elkaar in contact. In wezen is het een luchtige liefdesverklaring aan de stad, waar het verkeer zich in wanhopige boch ten slingert langs de gordels, die zich daar uitstrekken rond zingende torens. Jammer genoeg misten de kruispunten van handel en wandel achtereenvol gens bij een pompstation, op het Waterloo- plein, aan de Amstel, op de Zeedijk, in een Chinees eethuis, in het Vondelpark en in een bureau van politie in de War moesstraat in de voornamelijk prak tisch bedachte toneelaankleding van Willy Ledel zelfs schetsmatig de zo gewenste lokale kleuren. De verrassing van deze première werd gevormd door de over het algemeen er zijn er meer dan twintig! onmid dellijk innemende melodietjes van Walter Kous, zonder inspanning verteerbaar, maar waar nodig met charmant gevoel of pit tig van geest. Grote dank zijn toondichter en publiek verschuldigd aan Pi Scheffer, die voor het door Anton Kersjes met bra voure geleide Kunstmaandoi-kest de vlotte arrangementen leverde. Een dergelijke vakman als tussenpersoon had men eigen lijk ook moeten inschakelen ten behoeve van het gespeelde parlando, iemand met geschoold besef van het ritme van het po pulaire blijspel als René Sleeswijk bij voorbeeld, waarom niet? Mies Bouhuys scheerf een paar dichterlijke, een paar grappige, beheerst sentimentele en satiri sche coupletten. Zelfs met vaktermen van het ballet, namen uit het telefoonboek of van exotische gerechten wist zij speelse effecten te bereiken. Maar de scènes zijn over het algemeen te breedsprakig uit gevallen, de pointes onvoldoende geslepen. Hun samenwerking bereikte hoogtepunten in „Ik ben maar een ding" en „Het is zo fijn om kunst te genieten". Men mocht natuurlijk niet verwachten, dat de tot deelneming aan de voorstellin gen er volgen in de komende dagen vier herhalingen uitgenodigde acteurs en vocalisten als bij toverslag de vereiste virtuositeit zouden opbrengen. Maar men kan zich toch afvragen of het niet moge lijk was geweest meer eenheid en minder dilettantisme in de ensembles en sommi ge individuele prestaties te brengen dan regisseur Johan Greter vermocht te be werkstelligen. Nu vielen verscheidene ta- frelen kinderachtiger uit dan de bedoeling zal zijn geweest. Ton van Duinhoven vol deed in alle opzichten het meest, Piet Römer en Tine de Vries droegen vlotte typeringen bij, van de „echte zangers" moeten Laura Cormonte en Tabe Bas met enige waardering worden genoemd. Het was een genoegen in de bezetting ook Herman Bouber aan te treffen, die met „De Jantjes" al jaren geleden een Neder landse „musical" voor het voetlicht heeft gebracht! De choreograaf Robert Kaesen van het Amsterdams Ballet) heeft weinig profijt getrokken van de geboden kansen om milieu en (bij de „herinneringen aan Advertentie onderhoud dat wij met hem hadden te kennen dat hij, wat de bereidheid van de Nederlandse regering in dat opzicht be treft, niet geheel ontevreden was, maar hij uitte toch zijn teleurstelling over het feit dat 't Nederlandse bedrijfsleven over al elders sneller tot investeringen overgaat dan in Suriname. „Gelooft men werkelijk, dat Kongo zoveel veiliger is uit een oog punt van kapitaalbelegging dan Surina me?" vroeg hij tot slot. vroeger") periode in beweging te typeren. Niet slecht was de rock-'n-roll-toestand van de nozems op oude kinderliedjes, een van de aardigste vondsten van de samen stellers. Vooral in het begin en met name bij de koorzang was de geluidsoverbren ging verre van gelukkig. Bij alle waarde ring die men nu eenmaal voor frisse pro beersels moet hebben: zou het niet beter zijn geweest te wachten tot men met „My Fair Lady" en „Irma la Douce" wat in tensiever ervarin heeft opgedaan? David Koning Het hoofd van het bureau Interpol te 's Gravenhage verzoekt de opsporing van de verblijfplaats van Bongartz, Anna Truda, weduwe van Helas, ge boren te Dusseldorp 28.2.1918. Met een Duitse familie, bij wie zij werkzaam ivas, heeft zij van 1 juli 1959 tot 14 augustus 1959 de vakantie doorgebracht in Scheveningen. Op 14 augustus 1959 zou Bongartz alleen per trein naar Duitsland terugkeren. Zij is echter niet in haar woning aangekomen en zij heeft ook verder niets meer van zich laten horen. Haar signalement luidt als volgt: 1.65 meter lang, flink pos tuur,, ovale gelaatsvorm, donkerbruine ogen, donker blond half lang haar met een scheiding aan de linker kant, zeer spitse neus, brede lippen, kunstgebit. Degenen die inlichtingen over haar kunnen verstrekken, wordt verzocht de plaatselijke politie hiervan terstond mededeling te doen. MAANDAG IS IN HOTEL Huis ter Duin te Noordwijk het eerste internationale congres ter voorkoming van oorlog, be gonnen. Het zal tot 28 mei duren en staat onder leiding van prof M. Knap en de heer J. Fieyra. Het congres, waaraan artsen en andere academici van twaalf landen deelnemen, werd geopend door de initiatiefnemer, prof. M. Knap. Hij begon met het voorlezen van telegrammen en brieven van acht no- belprijswinnaars, nl. prof. L. Pauling, M. Theiler, de heer Ralph. J. Bunche, Pi- lip Noel Baker, prof. H. Theorell, Lord Boyd Orr, prof. M. Born, en prof. Albert Schweitzer. De laatste had een brief ge schreven waarin hij mededeelde wegens zijn hoge leeftijd en zijn werk in het zie kenhuis te Lambarene, tot zijn spijt niet aanwezig te kunnen zijn, maar in gedach ten het congres bij te wonen. Hij vond het een nuttig initiatief, de mensen steeds weer op het grote gevaar te wijzen waarin we ons bevinden. Prof. Schweitzer meende dat men ook op de gevaren van atoombom- proeven dient te wijzen. In zijn openingsrede sprak prof. Knap over de schuldvraag en begon met het voorlezen van enkele regels uit het Dag boek van Anne Frank. Hij zette vervol gens met diverse voorbeelden uiteen dat wij allen schuld hebben en onze fouten niet kunnen afwentelen op anderen. Hierna spraken dr. Hugh Sconfield (Lon den), president van de World Citizens over de betekenis van deze instelling voor de wereldvrede, de econoom C. van Wijn gaarden over het Wereldfederalisme, dr. B. Landheer over doel en methoden van het Grotius seminarium, en ten slotte de heer A. Rodrigues Brent over een wereld conventie. De beurs van Berla^e (Van onze Amsterdamse redacteur Nu Amsterdam voor de keuze is gesteld, de beurs van Berlage aan het Damrak te slopen of ten koste van veel geld te res taureren, wil de gemeenteraad, alvorens een definitieve beslissing te nemen, zich uitvoerig over de verschillende mogelijk heden laten voorlichten. Hiertoe zal op donderdag 2 juni 's avonds om half acht een officieuze gemeenteraadszitting wor den gehouden, die niet openbaar zal zijn. Tijdens deze bijeenkomst zullen de sug gesties van de directeur van havens- en handelsinrichtingen, ir. N. Snijders, en van stadsbouwmeester B. Merkelbach uitvoerig worden besproken. Beiden zullen aanwezig zij om vragen van gemeenteraadsleden deskundig te kunnen beantwoorden. Ir. Snijders heeft in een rapport gead viseerd, het beursgebouw af te breken, niet alleen vanwege de anders enorm ho ge restauratiekosten, maar ook omdat het gebouw ondanks een grondige restauratie niet meer doelmatig zou zijn. Hij is er voorstander van, op dezelfde plaats een nieuw beursgebouw te laten verrijzen dat aan de eisen van de tijd voldoet. De heer Merkelbach heeft onlangs een restauratieplan gemaakt, waarbij het beursinterieur doelmatiger zal worden in gericht en de gevel wordt voorzien van een winkelgalerij die het gebouw beter exploi tabel zou maken. De officieuze raddsvergadering zal wor den bijgewoond door de leden van de Ka mer van Koophandel. Dit college heeft ernstige bezwaren tegen restauratie van het gebouw. Het heeft reeds aangekondigd, elders een onderkomen te zoeken als er geen nieuw beursgebouw zal komen. Het programma van het tweede inter nationale beiaardconcours, dat van 27 juni tot en met 1 juli in Hilversum wordt ge houden, luidt als volgt: Maandag 27 juni, bespeling door Renaat van Steenwegen uit Leuven; dinsdag 28 juni, bespeling door Frederick Marriott uit Birmingham (U.S.A.); woensdag 29 juni, bespeling door Kees Roelofs uit Amster dam; donderdag 30 juni, bespeling door Frans Vos uit Mol (België); vrijdag 1 juli, bespeling door Willem Creman uit Zwolle. Willem Creman is de houder van de vorig jaar door de gemeente Hilversum in gestelde wisselprijs. De ouden van dagen en invaliden uit Haarlem en omgeving zien elk jaar weer uit naar het coricert, dat het Koninklijk Mayinenkoor „Caecilia" hun als een steeds terugkerende muzikale verrassing aan biedt. Maandagavond iverd voor de veer tiende keer een concert gegeven. De di rigent van het koor Anton de Beer had een mooi programma samengesteld van fraai klinkende probleemloze muziek, deels geschreven door beroemde meesters als Palestrina, Mendelssohn, Schubert en Bruckner. Een van de werken, een „Soave" van Palestrina werd gezongen als een treffend „in memoriam" voor een deze week plot seling overleden zanger van het koor, de heer H. Kok, een trouw toegewijd lid, wiens plaats moeilijk op een zelfde wijze door een andere zanger zal kunnen wor den ingenomen. Met de ernstige wijding van dit „Soave" vormde de van vreugde stralende Pinkster-Hymne van Alphons Diepenbrock „Veni Creator Spiritus" een overtuigende tegenstelling van bezielde, ja van extatische jubel, vooral ook door het samengaan van de sonore klank van het mannenkoor en van de imposante or gelklank. Pittige ritmiek kenmerkt de uitvoering van het „Türkische Schenkenlied" van Felix Mendelssohn Bartholdy en met het aansluitende „La Pastorella" van Franz Schubert gaf het koor een ideaal voorbeeld van liedertafelmuziek in de pure, onver dorven staat, waarmede zij omstreeks het jaar 1800 geïntroduceerd werd. Bij het ho ren van de fraai klinkende uitvoering, kon men het extra gaan betreuren, dat deze stijl door het insluipen van allerlei ex pressie-uitwassen zo moest devalueren. Met het aantrekkelijke werkje van Kees Kef: „Het stuivende zand" maakte „Cae cilia" een behoorlijke beurt, maar overtui gender klonken daarna nog een bewogen „Ode aan de Wolga", een Russisch lied van M. Archangelsky en tot slot kon met het gevoelige werk „Trösterin Musik" van Anton Bruckner, waarvoor de mach tige klank van het orgel weer ingescha keld werd, veel indruk worden gemaakt. De organist J. Schouten, die de verhin derde J. Krouwels verving, bespeelde het orgel voor de begeleidingen. Als solist ver tolkte hij met een persoonlijk-ritmische interpretatie het beroemd geworden orgel werk van Johann Sebastian Bach: de Toccata en Fuga in d. Voor zijn spel kon men, gezien het onverwachte van zijn op treden, zeker respect krijgen. De muziekuitvoeringen werden onderbro ken door de declamatie van een uitvoerig litteratuur-programma, afwisselend van stijl en sfeer, door Agaat Slichting. Haar zegging was zeer bewust en zij wist daar bij goed de zin van het voorgedragen verhaal of gedicht te peilen. Ongetwijfeld zal de huldiging van de dames Giesberts en Heusen en van de heren Braspenning en Brugging de instemming van de aan wezigen gehad hebben. Zij werden door de hoer Van de Wateren toegesproken, waar bij hun dank werd gebracht voor hun be langeloze diensten, die zij op de concert avonden voor ouden van dagen nu al veertien jaar achtereen hebben verleend. Een passend geschenk en bloemen, spe ciaal voor mevrouw Giesberts vergezelden deze spontane uiting van erkentelijkheid. De voorzitter van de Bond van ouden van dagen verraste „Caecilia" nog met een hartelijk gesteund dankwoord en met een enveloppe met inhoud. P. Zwaanswijk 1

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11