loren en zien Chefarine A „Heelal en Aarde" geeft boeiend beeld van kosmos PANDA EN DE TROETELTROEP ROM EN MIOE AVONTUREN VAN EEN HOND Kapitein van de „Veronica" weigert Panamees telegram 13 radio tëfevïsie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Feijenoord-A jax De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Muizenissen in een Amerikaans stadje Wereldomroep OP „FLORIA DE' Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Residentie-orkest speelt voor de B.B.C. SO. Panda had nu een hoop geld; hij wist zelf nog niet eens hoeveel. Juist wil de hij het eens gaan tellen, toen er driftig werd gebeld. Op de stoep stond zijn buurman, die met een grote reke ning zwaaide. „Ik kom schadevergoeding eisen, voor alles, wat je troelels me heb ben aangedaan!" riep hij. „Ze hebben mijn boom omgehakt, mijn piano bescha digd, mijn nachtrust geroofd en door jullie heb ik bovendien nog een tijdje on schuldig in de cel gezeten! Dat moet betaald worden. Anders leg ik beslag op je goedje!" Achter buurman verdrongen zich nog andere lieden: de taxichauffeur, de portier van de bank, eigenaars van beschadigde auto's en' ellen eisten ver goeding voor de schade en het leed, hen door de troetels aangedaan. Er zat voor Panda niets anders op dan maar te be talen. Dat was heel wat. Nu het in geld werd uitgedrukt, merkte hij pas goed, hoeveel schade en narigheid, de troetels hadden veroorzaakt. Hij betaalde en be taalde tot de sterretjes hem voor ogen dansten. En toen de laatste schuldeiser was weggegaan, zat hij uitgeput op de grond met zijn laatste stuiver in de hand. Maar weer klonken er voetstappen, weer kwam, iemand aan. „Ik heb nog maar één stuiver", zei Panda, zonder op te kijken. „Komt u nu beslag leggen?" „Zeker, meneer Panda", klonk een beken de stem, „ik kom beslag leggen op mijn oude betrekking bij u." Verheugd keek Panda op: Jolliepop, de goeie trou we Jolliepop was teruggekomen! De AVRO zal donderdagmiddag van di'ie tot vier uur een ooggetuigeverslag geven van de tweede helft van de beslis singswedstrijd in het Olympisch stadion tussen Feijenoord en Ajax. Reporter is Dick van Rijn. De NTS zal donderdag in een extra uit zending van 19.30 tot 20 uur een filmver slag uitzenden van de wedstrijd Ajax Feijenoord in het Olympisch Stadion in Amsterdam. De KNVB heeft geen toe stemming verleend voor een directe uit zending in verband met het feit, dat die middag ook nog andere wedstrijden wor den gespeeld. HILVERSUM I. 402 in. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Eén van de zeventig, hoorsp. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Kamermuz. 12.37 Kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, lezing. 13.20 Pro- menade-ork. 14.10 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Ket spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven, lezing. 18.00 Leger des Heils- kwartier. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: De gehei men van reuzen en dwergen in de dierenwereld, door prof. dr. E. J. Slijper, tweede lezing. 19.00 Nieuws en wèerber. 19.10 Op de man'af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Concertgebouw-orkest en piano. 21.05 Arnold Gehlen - menszijn als lichamelijkheid, le zing. 21.25 Metropole-ork. en sol. 21.55 Óude muz. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieüws. 23.55 —24.00 Nieuws. HILVERSUM IT. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA; 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Tips van de voedings- markt. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 R.V.U.: De mens: leven en sa menleven, door ds. E. Frater Smid. tweede lezing. 11.30 Cabaret. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Orgelspel. 13.45 Ignace Paderewski, gespro ken portret. 14.00 Volksmuziek. 14.15 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Een nieuwe roman in de Neder landse Antillen, door Xavier Ramon Diaz. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Israëlische chansons met comm. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: {0.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest en solist. £0.45 Ballet der bedriegers, hoorsp. 21.34 Israëli sche muz. 21.50 Strijkork. 22.20 Act. 22.30 Nieuws. 22.40 Hammondtrio. 23.00 Tussen mens en nevel vlek, lezing. 23.15 Gram. 23.35 Idem. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Muziek uit musicals. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Ork.concert. 15.40 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.20 Toneelkron. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.50 Voor de soldalen. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.45 Kunstprogr. 2r,.oo Intern, wedstrijd voor piano Kon. Elisabeth. 22.00 Nieuws. 22.25 Comment. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG Regeringsuitzend.: 19.00—19.45 Instructie voor vclkstellers. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.20 Vraaggesprek. 20.30 Documentaire film. 21.05 22.45 Speelfilm. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30—17.40 Jeugdjourn. Regeringsuitz.: 19.00—19.45 Instructie voor volkstellers. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Voor de vrouw. 20.40 Toneel- en film- rieuws. 21.05 Politie-documentaire. 21.30 Gevar. programma. 22.10 Epiloog. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hOB pijn bntstaat en men heelt geleerd pijn te m&t&nm Daarna heeft men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep - vaak beter dan elk middel afzonderlijk. n Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chetarox. 20 tabl, 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.50 Casals-festival. In de universiteit van San Juan op Porto Rico wordt van 3 tot 22 juni het vierde jaarlijkse Casals-festival gehouden. Pablo Casals, die 83 jaar is, zal zelf bij drie concerten als solist optreden en verscheidene andere uitvoeringen lei den. Op bet programma staan werken van Bach, Mozart, Beethoven, Brahms, Weber, Vivaldi, Schubert en Dvorak. (Van onze correspondent in de V.S.) Mendham is een aardig, rustig plaatsje, zestig kilometer van New York. Maar hoe vreedzaam het er ook is, de bevolking heeft zich de laatste tijd in twee groepen gesplitst: voor de muizen of ertegen. De man, die onder deze controverse het meest leed, was dr. Georg Mangun, een bio chemicus, die in zijn schuur-laboratorium proeven deed met muizen, ratten en ko nijnen. Een deel yan zijn dorpsgenoten had bezwaar tegen die experimenten. Niet uit medelijden met de dieren, maar om dat men bang was, dat de onderzoeker hier een laboratorium van enige omvang zou vestigen, dat niet zou passen in een nette woonwijk, waar geen commerciële gebouwen behoorden te staan. Men stelde verzoekschriften op en maakte er een rechtzaak van. Dr. Mangun betoogde, dal zijn werk biologisch en niet chemisch was, hij noemde wetenschappelijk onderzoek een vitaal Amerikaans belang, maar het mocht niet baten: de pressie werd zo groot, dat hij besloot weg te trekken naar Arizona, naar een streek waar de mensen niet zo dicht op elkaar woonden als aan Amerika's oostkust. Dr. Mangun schijnt overwogen te heb ben om uit wraak zijn 3.000 muizen, 100 ratten en twintig konijnen los te laten in de hoofdstraat van het dorp. Maar hij heeft zijn plan veranderd. Toen bekend was geworden, dat hij weg zou gaan kwam er telkens een jongen of een meisje bij hem aanballen met de vraag: „Mag ik een muis hebben?" En nu geeft hij zijn dieren weg, tien tegelijk. „Mijn re vanche is, dat ik biologen maak van alle kinderen", zegt Mangun. Men zal hem niet spoedig vergeten Advertentie KOM MORGENMIDDAG eens met uw jongens kijken naar onze enorme collectie Gen. Cronjcstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 Op 25 mei, als de Argentijnen feest vie ren over 150 jaar onafhankelijkheid, draagt ook Nederland een steentje bij tot de feestvreugde. De Wereldomroep heeft een herdenkingsprogramma samengesteld en op de geluidsband opgenomen. Het pro- gramma bevat gelukwensen van prins Bernhard, van minister Luns en van een Nederlands immigrant in Argentinië. Ook hebben de Argentijnse ambassadeur in Den Haag en de Nederlandse ambassa deur in Buenos Aires, en tenslotte de mi nister van Binnenlandse Zaken van Argen tinië, dr. Alfrede Vitolo, voor dit program ma gesproken. Het is geïllustreerd met Argentijnse en Nederlandse muziek en werd samengesteld onder regie van de heer De Mulder Bonpllo, chef van de Spaanse afdeling van Radio Nederland. Het zal de 25ste door een groot aantal Argentijnse radiostations worden uitgezon den. (Van onze Amsterdamse redacteur) Kapitein De Vries van de „Veronica", het voor Scheveningen liggende zenderschip, heeft gisteren geweigerd een telegram te accepteren, dat de P.T.T. met een speciaal gecharterd schip op volle zee wilde bezor gen. Het telegram was afkomstig van de Panamese zaakgelastigde in Den Haag en hield zo staat wel vast verband met het bevel van de Panamese regering dat het schip zijn radio-uitzendingen zal sta ken. Namens radio-Veronica zei de heer H. Oswald ons gisteravond: „Wij hebben de afgelopen weken al vele brieven en tele grammen aan de P.T.T.-directie gezonden, maar men heeft ons kennelijk nooit kun nen vinden om een antwoordje te brengen. Wij vinden het bovendien onjuist dat de P.T.T. honderd gulden heeft uitgegeven om een boot te huren teneinde een eenzijdige service te geven". O u t.«r v o ^J§ r m9 118119. Ca maar zitten, zei Rom's moeder. Ik ben bijna klaar met bakken! Dek jij maar gauw de tafel voor me! Dat deed Rom vlug, en zo zaten die twee al meteen aan tafel. Moeder droeg een schaal naar binnen, waarop 'n hoge stapel dampende pannekoeken lag. Hoera! juichte Rom, Wat lekker! Ga je gang maar, lachte moeder. Je mag er zoveel eten als je lust. Je mag er stroop of suiker op doen, Mioe! En geloof maar, dat die twee hun best deden! Vandaag zal de X7erkeerspolitie in Am sterdam een proef nemen met hei re gelen van het drukke verkeer op het traject Spui-Weteringcircuit doormid del van televisie. Op vijf punten langs deze route staat dan een camera, ter wijl in Carlton, waar op dat moment de jaarvergadering wordt gehouden van de vereniging van hogere politie ambtenaren, het verkeer kan worden waargenomen via vijf groepen van vijf beeldbuizen. Een verkeersagent zal dan, eveneens vanuit het Carlton- hotel de stoplichten naar behoefte kunnen bedienen. Maandag was men reeds de gehele dag met het testen van de omvangrijke apparatuur bezig. Boven: een camera boven op het Carl- ton-hotel wordt op het Muntplein ge richt. Onder: Dit zag men in Carlton. Vanmorgen heeft prof. dr. H. C. van de Hulst, voorzitter van Cospar (commission on space research) in de grote Ahoyhal als onderdeel van de „Floriade" in Rot terdam de tentoonstelling „Heelal en aar de" geopend. Deze expositie geeft in een aantal flit sen een beeld van wat de aarde als be woonbare planeet te danken heeft aan en te duchten heeft van het omringend heel al. De inleiding voor het ruimte-onderzoek vindt men reeds op het Voorplein, waar een aerobeeraket, bemand met rhesus- apen, als het ware klaar staat, om een wetenschappelijke ontdekkingstocht rond om de aarde te gaan ondernemen en te trachten eeri antwoord te geven op de vraag: waardoor is onze aarde uitverko ren tot een oord, waar mensen, dieren en planten kunnen leven? „Opgehoopte zonne-energie" is de naam van de afdeling, waai' men met de ener gievormen wordt geconfronteerd, die de zon van de oudste tijden af de aarde heeft toebedeeld. Ook de betekenis van het ver keer, van fiets tot ruimteschip, wordt ge toond. In een kleine hal wordt eraan herinnerd, dat de onderzoekers van de kernenergie bezig zijn zich toegang te verschaffen tot de energie, die diep in de atomen ver borgen zit. Films, o.a. van Walt Disney, richten in de nabijgelegen filmzaal de blik 9) Iemand anders, een hulpsheriff duwde de mare chaussee opzij. Hij hijgde. „Luke herinner jij je die man die altijd op blote voeten liep? Deeler ze noemden hem Blootvoet Deeler. Het was een manusje van alles, een echte scharrelaar. Een tijdje heeft hij op de -onderneming van Howard gewerkt o, dat moet al zowat twintig jaar geleden zijn. Nu, die Dee ler is twee dagen geleden uit de gevangenis gekomen, er heeft alles van in de krant gestaan. Er zijn voet sporen en degene van wie ze zijn liep op blote voeten. We vonden ze op dat stukje grond tussen het pad en de boomgaard. Ze zijn een beetje uitgewist, maar het zijn afdrukken van een blote voet". De sheriff keek naar de marechaussee. „Ik geloof dat we jullie hulp nodig hebben, jongens. Wij heb ben niet veel op het gebied van fotografie en labora- torum. „Hij hees zijn riem op en ging naar buiten; de marechaussee en de hulpsheriff volgden hem. Cayce greep hem bij de arm: „Luke, wie is die Blootvoet Deeler?" „Blootvoet Deeler? De rechter heeft hem tot vijftien jaar veroordeeld. De mensen vonden dat het onrecht vaardig was". Hij ging naar buiten; de muskietendeur sloeg ach ter hem dicht. Een ogenblik stond Cayce, door de op winding van de jacht aangestoken, op het punt achter de opgewonden stemmen aan te gaan. Maar dit was een mensenjacht. Met een huivering bedacht hij dat hij zelf aan de verkeerde kant stond. John zei: „Ik ga kijken wat er allemaal aan de hand is. Geef niets toe, Gayce". Een ogenblik legde hij zijn hand op Cayce's schou der. Toen verdween hij in het donker van de nacht. HOOFDSTUK IV De kleine kristallen sinaasappel met het fijne goud werk en de groene bladeren van ingelegd email, die zijn vader naar eigen ontwerp had laten maken ter herinnering aan de verkoop van zijn eerste sinaasappel- oogst, stond nog op de lessenaar waar de rechter hem zo hardhandig had neergezet. Het is een traditie in dit rijke, beminnelijke land: de eigenaar van een si naasappelboomgaard geeft ter ere van zijn eerste ver koop een geschenk aan zijn vrouw. Cayce's moeder was toen al gestorven, maar Laurence Clary had zich toch aan de traditie gehouden. Cayce pakte de sinaas appel op en veegde hem zorgvuldig met zijn zakdoek af, alsof hij er de sporen van de boze grijpvingers van de rechter wilde afvegen, die het broze kristal op de leosenaar hadden neergebeukt alsof het een hamer was. En nu moest hij Blanche gaan zoeken. Hij liep door de met een rieten mat belegde gang naar de ruime, geriefelijke huiskamer. De hoge ramen boden uitzicht op het meer. De verlichte kamer was Cayce vertrouwd, met het ouderwetse mahoniehouten meubilair en het verschoten chintz. Even vertrouwd was ook de vrouw die aan een van de ramen naar de lichten bij het meer stond te kijken. Rechter Cayce Moore en zijn zuster Blanche Velidas waren geen familie van Cayce Clary en dit was Cayce in zijn jongensjaren menigmaal een troost geweest. Zijn vader had het echter als een hechte band beschouwd, misschien omdat zij in hetzelfde gezin waren opge voed. Laurence Clary was een man met idealen geweest, nooit erg praktisch, nooit hard genoeg of verstandig genoeg: hij had altijd het goede in de mensen gezocht en Cayce hield daarom des te meer van hem. Toen zijn vader, door zijn idealen gedreven, naar het front was gegaan, was Cayce trots op hem geweest, maar hij had er ook dikwijls verdriet van gehad. Zijn vader had steeds een zekere verplichting tegen over de rechter gevoeld, omdat de rechter, toen Lau rence Clary het land kocht, de sinaasappelbomen plant te en zijn huis liet bouwen. Hij begreep nu, dat de rechter of hem geld geleend of borg gestaan moest hebben voor de koopsom van het land. Toen het huis nog maar nauwelijks klaar was, was Cayce's moeder gestorven en daarna had zijn va der, misschien ook wel zijn liefde voor de onderneming verloren. Terwille van zijn zoon was hij er echter ge bleven. Op de een of andere manier ook hier wist Cayce het ware niet van was de rechter plotseling een deel van het huisgezin geworden. Blijkbaar was het toen vanzelfsprekend geweest -r- of anders was het in de mist van zijn kinderherinne ringen zo vervaagd, dat hij zich niet precies kon her inneren hoe en wanneer Blanche, de zuster van de rechter (die van haar man gescheiden was) en haar zoon Roddy ook in het huis kwam wonen. Geleidelijk aan waren ze een deel van het huishouden geworden. Er was een vrouw in huis nodig: Cayce herinnerde zich dat zijn vader dat aan Blanche vertelde. Blanche nam nooit besluiten: dat deed de rechter. Zij stelde geen regels vast, ze eiste geen gehoorzaam heid en deelde geen straffen uit. Ze was nooit sterk geweest in dat speciale soort bijtende, sarrende sar casme, dat zo gemakkelijk over de lippen van de rech ter kwam. Maar door haar zwijgen gaf ze hem rugge steun. Voor Cayce waren ze een eenheid:wanneer hij aan de een dacht, dacht hij ook aan de ander. Hij voelde geen genegenheid voor Blanche en nog minder voor Roddy. Plotseling schoot de gedachte door zijn hoofd dat hij nu van hen beiden af kon komen. Blanche voelde zijn aanwezigheid en draaide zich om. Ze was een tengere vrouw met dik, rood haar; haar gezicht was opvallend wit in dit land van zonverbrande mensen. Ze had zware donkere wimpers boven haar ogen, die de geheimzinnige, steeds wisselende kleur had den van moeraswater; Cayce kon zich precies de dag herinneren, dat hij op dat idee kwam. Het was een hete, windstille dag toen de vis niet wilde bijten en hij en de oude jachthond in het moeras waren gaan dwalen hoewel dit verboden terrein was. Blanche droeg een dunne, gerimpelde, roze jurk. die haar niet stond en een beetje ouderwets was. Ze keek naar Cayce en stak na enige aarzeling haar hand uit. „Ik hoorde dat je hier was." Hij voelde dat ze weifelde of ze hem zou kussen en uit werkelijkheidszin tenslotte niet deed. Hij was ook reëel: hij wilde niet zeggen dat hij bedroefd was om de rechter. Hij vroeg: „Waar is Roddy?" „Hij is naar Henri Howard gegaan o, al een tijdje geleden. Hij wilde nog een auto lenen. Ze hebben een klopjacht georganiseerd. Ik denk dat hij met hen mee wilde gaan. Ik weet niet wat ze willen doen ze kun nen toch niet de hele plantage en het moeras afzoeken.. Heb je 'al gegeten?" „Ja, in Tampa." Ze draaide zich om en keek naar de zoeklichten bij het meer. Cayce zei: „Ik denk dat ik daar ook maar naar toe ga." Ze knikte en hij ging door de voordeur naar buiten. Zijn huis. zijn land was het nu; niemand met wie hij het moest delen, niemand die zich ermee kon be moeien helemaal zijn eigendom. Toch had hij de rechter niet toegewenst dat hij zo aan zijn einde zou komen. Toen hij de verandatrap af liep, kwam Roddy juist naar boven; zijn smalle Spaanse gezicht, dat hij van zijn vader had verscheen ineens in de strook licht die door het huiskamerraam viel. „Hallo Cayce," zei hij. Ze drukten elkaar vluchtig de hand. Roddy was nog precies zoals Cayce zich hem herinnerde: lang, slank, donker en elegant. „Wat doen ze daar?" Cayce knikte in de richting van de lichten van het meer. „Ze zijn op het oegenblik naar meer voetsporen aan het zoeken. Tussen twee haakjes, Cayce, heb jij niet een litteken aan je voet?" „Een litteken?" „Je doet alsof je het zelf vergeten bent. Het was aan je rechtervoet, niet?" „Och, ja. Natuurlijk. Ik denk wel dat ik het nog steeds heb. „Waarom"? Toen begreep hij waarom en pakte Roddy's arm beet. „Bedoel je dat ze een lit teken aan die voetsporen hebben ontdekt?" „Welnee. Ik dacht alleen maar toevallig aan dat lit teken van jou." „Maar je moet iets gezien hebben." „Och, het zijn rare voetsporen. Ga zelf maar kijken". „Hoor eens, Roddv, ik heb de rechter niet vermoord en als ik het had gedaan, zou ik niet op blote voeten rondgelopen hebben." (Wordt vervolgd) op de toekomst: de verkenning van de ruimte om de aarde met behulp van kunstmanen en maanvoertuigen en de plannen om deze reizen uit te strekken tot andere leden van het planetenstelsel. De afdeling „dampkring" geeft voorts een indruk zowel van de methoden van onderzoek als van de resultaten, die met de aerobeeraket verkregen zijn. Een wonder van techniek zou men de kunstmaan in actie kunnen noemen. In een aparte ruimte cirkelt een model van een spoetnik om een model van de aarde. Het kleine kunstmaantje bevat een zender _en een ontvanger. Elk bericht kan worden öpgenomen, opnieuw uitgezonden en komt in leesbaar schrift automatisch op een Soort telex te staan. Dan betreden de bezoekers een won derlijke ruimte wereld: uit het halfduister doemen geheimzinnige fluorescerende vor men op, die onder de naam „kosmoscoop" speciaal voor de „Floriade" ontworpen in woord en beeld een beschrijving ge ven van de plaats van de aarde in het heelal. In een hal ziet men de aarde, omringd door haar collega-planeten. In het planetarium kan men vervolgens de weg leren vinden aan de sterrenhemel. Dat de atoomenergie zeer goed voor nut tige doeleinden kan worden aangewend, ook in de tuinbouw, wordt getoond in een andere afdeling. „Heelal en aarde" wordt gecompleteerd door de foto-expositie „The family of man". Zij bestaat uit 503 foto's van meer dan 250 fotografen, onder wie zeven Ne derlanders. De opnamen zijn afkomstig uit 68 verschillende landen. Deze fototen toonstelling was enige jaren terug in Amsterdam te zien. Het Residentie-orkest zal deze week een aantal uitvoeringen in Engeland geven. Hiertoe vertrokken maandagmorgen van Schiphol de dirigent Willem van Otterloo en de violisten Herman Krebbers en Theo Olof naar Londen. De andere leden van het orkest reizen per boot naar de Engelse hoofdstad. Dinsdagavond zal het Residentie-orkest optreden in de B.B.C.-studio. Het program ma, dat bestaat uit werken van Beethoven, Badings en Bruckner, zal door de B.B.C. worden uitgezonden. Elsevier is met een POCKET-ATLAS VAN DE BENELUX uitgekomen die zeker in de smaak zal vallen. Een atlas van een dergelijk gebied is heel wat vollediger dan wanneer men poogt de gehele wereld in een pocket-boekje samen te persen (het geen Elsevier ook gedaan heeft). Hoe het ook zij. dit boekje bevat goede overzichte lijke kaartjes, vele foto's en bijzonder veel sociografische gegevens, die waarschijn lijk ten dele aan de andere omvangrijke Elsevier uitgaven ontleend zijn. Dat thans ook België en Luxemburg eens qua statis tisch materiaal en kaarten goed aan hun trekken komen is verheugend. Het lijkt ons dat ook de schoolgaande jeugd veel aan deze atlas zal hebben. OP ZOEK NAAR DE ONBEKENDE door drs. G. Braun en drs. J. Los wil zijn zoals de ondertitel zegt „een speur tocht in het oerwoud van de algebra". Nu, een oerwoud is de behandelde stof be paald niet men kan beter van een keurig aangelegd park spreken, waarin de be zoeker hier en daar hoogstens te maken kan krijgen met achteloos weggeworpen bananenschillen of een plas regenwater. De stof is namelijk uiterst elementair ge houden en reikt niet tot het hoogste niveau van de h.b.s. Het blijft echter de vraag of de behandeling voor de leek met. laat ons zeggen, alleen later onderwijs weer niet veel te vlug gaat. Het is heider ge schreven en aantrekkelijk uitgevoerd en verscheen in de Phoenix.-pockets.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13