r Pleidooi voor Nederlands- Duitse samenwerking Uitgifte HBU 10 miljoen 41/2 conv. obligaties ©peda slapen De beurs Per Saldo Eerlijk duurt het langst Ieder land moet offers brengen E.M.F. Dordt werkt op volle capaciteit POLAROID ZONNEBRIL Opticien WEBER N.S, verlagen tarieven goederenvervoer Associatie in douane-unie onder voorwaarden SCHEEPVAARTBERICHTEN DINSDAG 24 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHË COURANT MINISTER MA RIJN EN TE KEULEN Stijgende conversiekoers van 200 tot 250 na 1 juli 1961 Zeven Provinciën 12 (9 Scheepvaartberichten Reineveld is volbezet V er laders stimuleren tot rationalisatie Maudling naar de VS. EEG en EVA Franse industriële expansieplannen i lu Er zijn nog al wat mensen die bij het horen spreken over „zakendoen" een wal onbehaaglijk gevoel krijgen. „Zakendoen" staat voor hen ongeveer gelijk met exor bitante bedragen verdienen op niet geheel oirbare manier, waarbij slimheid en bru taliteit een grote rol spelen, ook al gaan zij verborgen achter een bijna vleiende beleefdheid. Hebben deze mensen nu altijd ongelijk? Helaas maar al te vaak niet. De directeur van de AKU, mr. J. Meynen, heeft daar vorige week op een bijeenkomst van de Vereniging van Commerciële Directeuren nog eens op gewezen in een lezing over „De ethiek van het zakenleven". De Ne derlandse zakenman kwam er daarbij niet zo best af. Mr. Meynen zei niet te geloven in „slimheid", als fundamenteel element van de zakenmoraal, maar dat eerlijkheid en trouw daarvan de beste en in de prak rijk de meest winstgevende bestanddelen uitmaken. Nederlanders zouden naar zijn mening te veel uit zijn op het toucheren van de hoogste winst en daarvoor jaren oude relaties plotseling laten schieten, of wel in reclame en offerte een verkeerde voorstelling van zaken geven over de sa menstelling van het produkt. Dat zijn op merkingen waarmee de zakenman het kan doen. Hoewel zij natuurlijk in het algemeen niet opgaan, zit er in de redenering van mr. Meynen een kern van waarheid. Ne derlandse zakenlieden en industriëlen die nen in te zien, dat zij zich onder de scherpere concurrentie die onherroepelijk het gevolg zal zijn van het ontstaan der Euromarkt, alleen kunnen handhaven als zij de goede trouw als leidend principe voor het zakendoen aanvaarden. Dit geldt trouwens ook voor de kleinhan del. Het zijn natuurlijk uitzonderingen, maar toch komt het nog te vaak voor dat detaillisten een klant wat „aansmeren". Objectieve voorlichting wordt in die geval len niet gegeven en vooral zij die geen vaste klant zijn kunnen daarvan de dupe worden. Zij worden dan opgeknapt met een oudbakken brood; krijgen bij hun si naasappelen enige rotte exemplaren of gaan naar huis met. een minderwaardig soort haarwater. Een dergelijke handel wijze is niet alleen moreel afkeurenswaar dig, maar ook ronduit dom. Tegenover de kleine gelegenheidswinst staat een verlies aan goodwill dat niet te becijferen valt, een verlies dat ook de bona-fide winke liers kan schaden. De middenstanders die vaak klagen over hun zware strijd tegen het kapitaalkrachtige en steeds meer ser vice verlenende grootwinkelbedrijf dienen er juist op toe te zien dat het geven van objectieve voorlichting en goede kwaliteit door hen allen, zonder uitzondering, wordt nagestreefd. In zijn vandaag te Keulen voor de jaar vergadering van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel uitgesproken rede, heeft de minister van Landbouw en Vis serij, mr. V. G. M. Marijnen, gesproken over een aantal economische belangen die ons land met Duitsland gemeen heeft zo wel in de ontwikkeling binnen de Euro- markt als wat betreft de handel met der de landen. Daarbij heeft de bewindsman speciaal de voor-en nadelen van het E.E.G. verdrag voor de landbouw afgewogen en het Nederlandse standpunt vertolkt over de richting, waarin ons land naar een ge meenschappelijke landbouw politiek moet zoeken die waarborgt, dat onze landbouw in de E.E.G. eengezonde en welvarende sector in de economie blijft. Met de aanvaarding van het principe van het medegaan van de landbouw in de versnelling, is het landbouwprobleem in de E.E.G. nog niet opgelost, aldus de mi nister. De eigen politiek acht men in elk E.E.G.-land veiliger en meer op de spe ciale belangen van het land gericht, dan de gemeenschappelijke. Maar hef zijn juist deze verschillen in de landbouwpolitiek die een vrij verkeer in agrarische produkten in de weg staan. De daaruit voortkomende moeilijkheden kunnen alleen worden opge lost door 'n gemeenschappelijke landbouw politiek, die zo min mogelijk protectio nistisch en zo weinig mogelijk dirigistisch is. Er moet worden gewerkt in de richting van juiste internationale arbeidsverdeling. Voorts gaan de gedachten naar verlaging van de kostenfactoren op het landbouw bedrijf en even zeer naar lagere distribu- tiekosten. Wil de boeren een maximum aan vrijheid onder het gemeenschappelijke be leid worden gelaten, dan zullen de syste men en methoden van het gemeenschappe lijke beleid eenvoudiger moeten zijn. Voor te hoge garantieprijzen, die van de wereldmarkt zijn losgemaakt, zei minister Marijnen bijzonder bevreesd te zijn. Naar nij betoogde leiden deze tot oneconomische produktie- uitbreidingen. Nederland is niet over de hele linie met de voorstellen van de Europese Executieve Commissie ge lukkig. Bij het uitwerken van de E.E.G. moeten wij voorkomen, dat de meerzijdige be nadering der vraagstukken tot scherpe ver schillen van inzicht aanleiding geeft en de goede verhouding tussen Nederland en Duitsland aantast. Minister Marijnen be streed de vaak gehoorde mening dat de agrarische handel binnen de E.E.G., met uitzondering van het verkeer in tuinbouw- produkten, min of meer een zaak alleen van Nederland en Duitsland zou zijn. In De Hollandschc Bank Unie gaat over tot de uitgifte van 10 miljoen 4% percent in certificaten van aandelen converteerbare obligaties in stukken van nominaal f 1.000 tegen 100 percent. De inschrijving is uitsluitend voor houders van claims in de verhouding van 1.000 obligaties op f 2.500 aandelen, of wel 2% aandeel voor een obligatie. De lening is a pari aflosbaar in tien gelijke jaarlijkse termijnen elk groot 1 miljoen. De eerste termijn vervalt op 1 juli 1961, de laatste op 1 juli 1970. Ver vroegde algehele of gedeeltelijke aflossing is te allen tijde toegestaan. De coupons zijn per 1 januari en 1 juli betaalbaar. De claimverhandeling begint op woensdag 25 mei. De inschrijving is op donderdag 2 juni. Storting op vrijdag 1 juli. Opneming der obligaties in de effectenprijscourant wordt aangevraagd. Over het conversierecht zegt het pros pectus dat de obligaties in certificaten van aandelen verwisseld kunnen worden en wel van 1 juli 1960 tot en met 31 decem ber 1960 tegen een conversiekoers van 200 percent. Van 1 januari 1961 tot en met 30 juni 1961 tegen 225 percent, van 1 juli 1961 gedurende de verdere looptijd tegen 250 percent. Deze uitgifte wordt een no vum geacht voor een bankinstelling. De bedoeling is het kapitaal aan te passen bij de stijgende balanstelling. De conver siekoers is lager dan de beurskoers. De claimprijs komt uit op circa 40.- Voortdurende groei De gezonde groei die de H.B.U. sedert 1933 te zien gaf wordt, naar de directie in het prospectus meegedeelt, nog steeds in snel tempo voortgezet. Dit treedt onder andere sterk naar voren in de belangrijke stijging van de „Derdengelden", die de laatste vier jaren zijn toegenomen van 846 miljoen tot 1053 miljoen. De uitbrei ding van het bedrijf heeft een verschui ving veroorzaakt in de verhouding van de zichtbare „eigen middelen" ten opzichte van de „derdengelden". Per 1 juli 1955 be droegen de zichtbare „eigen middelen" 60.500.000 tegen ƒ846.105.000 aan „der dengelden". Volgens de tussentijdse glo bale generale balans per 31 december 1959 waren deze bedragen resp. ƒ58.250.000 en ƒ1.014.200.000. Sedert 1951 werd een onveranderd divi dend van 12% percent uitgekeerd. In die periode werd het kapitaal verhoogd van 10 miljoen tot 25 miljoen. Dat deze stabiele dividendpolitiek kon worden ge handhaafd is, volgens de directie, te dan ken aan de behaalde bedrijfsresultaten en de aanwezigheid van interne en externe reserves, die in de loop der jaren werden gevormd. Verwacht mag worden dat de groei van de „derdengelden" zich ook in de komende jaren zal voortzetten, zodat het de directie gewenst voorkomt t.z.t. het uitstaande kapitaal nog te vergroten. De onderhavige emissie zal aan deze wen selijkheid tegemoet kunnen komen. Betere resultaten Het bedrijf der H.B.U. omvat thans 23 vestigingen in tien landen. De directie deelt mede dat de globale bedrijfsuitkomsten over de eerste helft van het lopende boekjaar die van dezelfde periode van het vorige boekjaar overtrof fen. Deze tendentie heeft zich in het derde kwartaal van het lopende boekjaar ge handhaafd. Wanneer het totale bedrag aan uitstaande converteerbare obligaties zal zijn geconverteerd, zal het uitstaande aandelenkapitaal met nominaal f 5 mil joen aandelen zijn verhoogd, dus van f 25 miljoen op 30 miljoen. Daarnaast zullen ook de interne en externe reserves kun nen worden vergroot door toevoeging van het netto koersagio, dat bij de afgifte van nieuwe aandelen uit hoofde van de con versie wórdt verkregen. Over de periode 1 juli 1959 tot 31 de cember 1959 beliepen de bedrijfsinkomsten volgens de globale saldi der niet afgeslo ten rekeningen 35,6 miljoen (over het gehele boekjaar 1958-59 65,7 miljoen; cn het saldo bedrijfsresultaat ƒ4.150.000 te genover 7.810.659 voor het gehele boek jaar 1958-59. Behoudens de beide eerste maanden hebben de fabrieken der n.v. Electromoto- renfabriek Dordt in Dordrecht, in 1959 na genoeg op volle capaciteit gewerkt. In 1960 was het bedrijf tot nu toe op zeer bevredi gende wijze van opdrachten voorzien, en naar verwacht wordt zal deze situatie zich in 1960 bestendigen. Het saldo exploitatie rekening beliep 1.073.178 (v.j. 1.107.283). Na afschrijvingen ad f 758.864 836.586) resteert een voordelig saldo van ƒ314.314 270.697), waaruit een van zeven tot acht percent verhoogd dividend wordt voorge steld. In verband met een internationale stan daardisatie zal binnen afzienbare tijd een geheel nieuwe reeks van motoren in pro duktie worden genomen. De Assurantie Maatschappij „De Zeven Provinciën" n.v. in Den Haag stelt voor het dividend over het boekjaar 1959 te bepalen op 12°/o (vorig jaar 9°/o). Tibia 24 te Mena Al Ahmadi verwacht. Tjibodas 24 te Nagoay. Tjiluwah 23 v. Hongkong n. Yokohama. Tjipanas 24 te Balikpapan. Tjitjalengka 23 te Hongkong. Triton 23 te Paramaribo verwacht. Van Cloon 24 te Port Swettenham. Van Neck 24 te Bluff. Van Waerwijck 24 te Port Harcourt verwacht. Vasum 23 v. Mena Al Almadi n. Thameshaven. Vivipara 24 te Curacao. Vlist 23 480 m. w.z.w. Landsend n. Norfolk. W. A. Jones 23 350 m. z. Socotra n. Philadelphia. Waingapoe 23 te Kuwait. Waterland 24 te Montevideo verwacht. Waterman 23 v Sydney n. Wellington. Westerdam 23 360 m. z.w. Kp. Race n. Rotterdam. Westertoren 23 43 m. n.o. Tunis n. Port. Said. Westland pass. 22 Rio de Janeiro, n. Montevideo. Witmarsum 23 320 m. o.z.o. Bermuda n. Houston. V'oensdrecht 23 te Paulsboro verw. v. S. Lorenzo. IJssél 23 1170 m n.o. Pto. Rico n. San Juan. Zaanland pass. 23 Dungeness n. Amsterdam. Zeeland 23 v. Hamburg n. Londen. de jaren 1955 tot en met 1957 importeer de Duitsland voor 538 miljoen dollar aan voedingsmiddelen uit de E.E.G.-landen waarvan minder dan de helft uit Neder land. Wel neemt Duitsland van de Neder landse agrarische uitvoer naar de E.E.G.- landen circa 55 percent af, maar onze andere partners zijn toch evenzo belangrij ke afnemers. Beide landen zijn in de algemene eco nomische visie tegenstanders van overdre ven protectionisme en voorstanders van zo vrij mogelijke concurrentie. De harmoni sering zal van ons allen grote inspanning gen vergen. Reeds hebben wij een belang rijk offer moeten brengen op het gebied van de invoerrechten, daar de Nederland se rechten moeten stijgen als gevolg van het in het algemeen hogere E.E.G.-buiten tarief. Daardoor zullen onze produktiekos- ten een stijgende tendens vertonen en onze concurrentiekracht in verhouding tot de landen buiten de Gemeenschap, als bij voorbeeld Denemarken en Nieuw-Zeeland, zwakker worden. Dat Nederland deze con sequenties tot een minimum wenst te be perken door afwijzing van een te protec tionistische politiek van de zes is begrij- peliik. Hier ligt niet alleen een Neder lands, maar ook een Duits belang. Daarnaast kunnen wij in Nederland, al dus minister Marijnen, geen ander stand punt innemen, dan dat de logisch en wer kelijk niet te vermijden bezwaren van het E.E.G.-verdrag gecombineerd worden met de logische en redelijke voordelen die dit verdrag biedt. Garanties voor de toekomst waarbij de uitvoer van industrie-produk- ten naar de E.E.G.-partners niet meer kan worden beperkt, moeten worden ge geven. Gezien de bijzonder positie van Ne derland als agrarisch exportland, moe ten wij dezelfde garanties voor de land- bouwprodukten vragen. Minister Marijnen was overtuigd van de mogelijkheid, in goede Europese sa menwerking. de landbouw als hoeksteen van een welvarende Europese economie te bewaren. Nederland weet dat daarvoor offers moeten worden gebracht en vraagt van de E.E.G.-partners eenzelfde bereid heid. De Machinefabriek Reineveld n.v. te Delft heeft over 1959 na reservering voor belasting-en een bruto bedrijfsresultaat van f 1.026.000 geboekt tegen 833.000 over 1958. Na afschrijving va'n 150.000 (v.j. nihil) op woonhuizen in aanbouw en van 525.000 (v.j. 510.000) op gebouwen en werktuigen en na toevoeging van 75.000 ('v.j. 75.000) aan de reserve voor bijzon dere doeleinden, resteert een voor uitdeling beschikbaar saldo winst van f 276.000 (v.j. 248.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 9 percent aan houders van gewone aandelen, 6 percent aan houders van prioriteits- en preferente aandelen en 18 per winstbewijs. Over de gang van zaken in 1959 wordt in het jaarverslag meegedeeld, dat de kleine teruggang, die zich in 1958 had voorgedaan, in 1959 volledig is opgeheven. De bezetting was in het afgelopen boek jaar voortdurend vrijwel volledig. Ver wacht wordt, dat het bedrijf het gehele jaar volledig bezet zal zijn. Ook de finan ciële resultaten zijn tot nu toe bevredi gend. 'Advertentie de ideale van 14.1 25.— Grote Houtstraat 166 (b.d. Houtbrug) De N.S. hebben met goedkeuring van de minister van verkeer en waterstaat beslo ten met ingang van 1 juli de goederenta rieven voor het vervoer van grote wagen ladingen te verlagen. De verlagingen va riëren in het algemen van 6 percent tot 8 percent en hebben betrekking op een groot aantal goederen. De modernisering van het wagenpark der N.S. is onder meer gericht op produktiviteitsverhoging door vergroting van capaciteit en draagvermo gen der wagens, waardoor het mogelijk wordt grotere partijen ineens te vervoe ren. Deze modernisering is thans zo ver voortgeschreden, dat de N.S. het ogenblik gekomen achten om door verlaging van de tarieven voor grote zendingen ook de verladers le betrekken in het streven naar produktiviteitsverbetering en hen te doen delen in de resultaten daarvan. De vrachtprijzen voor 15-tons zendingen van goederen der klassen a en b worden verlaagde met respectievelijk circa 8 per cent en circa 6 percent. Voor goederen van klasse c wordt een 20-tons tarief in gevoerd, dat 6 percent lager ligt, dan het bestaande 15-tons tarief. Het 20-tons ta rief voor goederen van klasse d wordt uit gebreid en van toepassing verklaard voor het vervoer in alle soorten wagens. Ook in bepaalde speciale tarieven zullen 20- tons vrachtprijzen worden opgenomen. Men hoopt met deze gewijzigde tarieven de verladers te stimuleren tot rationalise ring door middel van de aanbieding van grotere vrachteenheden. De verlaging van de tarieven heeft betrekking op 27 percent van het vrachtgoederenvervoer der n.s. Het ligt in de bedoeling de modernise ring van het wagenpark voort te zetten, hetgeen ondermeer blijkt uit een opdracht voor enkele honderden goederenwagens van 80 m3 inhoud die aan het wagenpark van de n.s. zullen worden toegevoegd. De modernisering van het materieel van het goederenvervoer komt ook tot uiting in de leeftijdsopbouw van het wagenpark De gemiddelde leeftijd per wagen is ge daald van 22,2 jaar per ultimo 1955 tot 16,7 jaar per 31 december 1958. R. Maudling, de Engelse minister van Handel, is vergezeld van Lord Rootes, voorzitter van de Dollar Export Council naar de Verenigde Staten vertrokken. Van officiële zijde is medegedeeld, dat het doel van de reis is bevordering van de Engelse export naar Noord-Amerika. Uit officieuze bron méént men echter te we ten, dat Maudling ook belangrijke bespre kingen zal voeren met officiële Ameri kaanse en Canadese handelsleiders. Vol gens laatstgenoemde kringen is het niet te vermijden, dat het vraagstuk van de be trekkingen tussen de E.E.G. en de E.V.A. ter sprake komt. Na de mislukking van de topconferentie en na de te Lissabon gehouden minister conferentie van de EVA-landen zou de Europese Vrijhandels Associatie (E.V.A.) zich een zeer grote associatie met de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) ten doel stellen, zeer waarschijn lijk binnen het kader van een Europese douane unie, zo wordt te Londen van wel ingelichte Engelse zijde vernomen. Van dezelfde zijde merkt men op, dat dit verlangen tot toenadering niet bete kent, dat Engeland en zijn medeleden van de EVA van nu af aan bereid zouden zijn hun aansluiting bij de E.E.G. voor te stel len, door zonder meer het verdrag van Rome te ondertekenen, waarvan bepaalde politieke en sociale kanten moeilijk aan vaardbaar schijnen te zijn voor de EVA- leden. met name voor die leden, welke geen politieke verplichtingen hebben aan gegaan. In elk geval zou de beoogde associatie onder bepaalde voorwaarden geschieden Het zou Engeland vrijstaan vrijstelling van douanerechten te verlenen voor pro dukten van het Gemenebest onder de im periale voorkeursbepalineen. De douane unie zou tot stand moeten komen op ba sis van een verlaging van de gemeen schappelijke buitentarieven en niet door een verhoging daarvan, terwijl zij ook in geen geval de politieke neutraliteit zou mogen aantasten van Oostenrijk, Zweden en Zwitserland. Volgens genoemde kringen, die trachten de gewijzigde houding van de zeven lan den ten aanzien van de zes landen te ver klaren, zou de EVA rekening gehouden hebben met het feit, dat de E.E.G. een realiteit is, waarvan het politieke doel ge ëerbiedigd moet worden en voor welke de oprichting van een Europese Vrijhandels zone ernstige problemen opwerpt, die langs de weg van verzoening tot oplossing gebracht moeten worden. In kringen, die in nauw contact staan met het ministerie van Financiën, wordt vernomen, dat de betrokken ministers de Franse moderniseringspolitiek onder het zogenaamde „kleine plan" en het vierde vierjarenplan hebben besproken. Het klei ne plan heef betrekking op de jaren 1960 en 1961 en het vierde vierjarenplan op de periode van 1962 tot en met 1965. Het kleine plan beoogt de vertraging van de Franse economische expansie tegen te gaan, die verleden jaar werd waargeno men. Het voorziet in maatregelen ter stimu lering van de investeringen en in het ver strekken van grotere staatskredieten voor bepaalde projecten. Volgens gewoonlijk goedingelichte kringen zijn de voornaam ste doeleinden van het plan: 1) Uitbrei ding van de aluminiumcapaciteit. vermoe delijk met 50.000 ton per jaar; 2) verho ging van de staalcapaciteit tot 18,5 miljoen ton in 1962. (Oorspronkelijk zou dit cij fer reeds in 1961 zijn bereikt, maar naar verwachting zal de capaciteit het volgend jaar niet verder groeien dat tot ongeveer 17 miljoen ton); 3) de produktie" van per sonenauto's zou 10 percent boven eerder vastgestelde produktiedoelen móeten ko men te liggen: 4) expansie van de indus trie van kapitaalgoederen, die tot dusver re achterblijft. De minister van Financiën, W. Baumgartner geeft de voorkeur aan een expansietempo van niet meer dan percent per jaar om inflatie te vermijden Advertentie Wagemans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen Aagtekerk 24 tc Dar Es Salaam. Aalsdijk 23 te New Orleans verw. v. Beaumont. Abida 24 te Oslo verwacht. Acila 23 te Melbourne. Acmaea 25 in Suezkan. verw. n. Mena Al Ahmadi. Adonis 25 te Madeira verwacht. Agamemnon 24 te Georgetown verwacht. Alblasserdijk 23 200 m. w.z.w. Flores n. Houston. Aloor 23 17(1 m. z.w. Lissabon n. Antwerpen. Aldabi 23 225 m. n.n.o. St. Paulsrocks n. L. Palm. Algol pass. 23 Gibraltar n. Marseille. Algorab 23 55 m. z.z.o. Recife n. Santos. Alioth 23 275 m. n.o. Socotro n. Suez. Alkes 24 te Singapore. Alkmaar 23 te Vudapoint. Almdijk 23 840 m. w. Azoren n. Le Havre. Alpherat 23 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alvvaki 24 v. Port Said n. Genua. Amerskerk 23 400 m. z.w*. Guardafui n. Fremant.le. Ampenan 23 60 m. o. Azoren n. Livorno. Amsteldijk 23 te Bremen. Amstellaan 23 825 m. z.w. Yokohama n. Kawasaki. Amstelland 23 v. St. Vincent n. Amsterdam. Amstelsluis 23 225 m. n.o. Singapore n. Chiba. Andijk 23 v. New Orleans ri. Houston. Annenkerk 24 te Rotterdam. Appingedijk 23 600 m. w. Azoren n. Havana. Ares 24 te Curagao. Argos 23 32 m. w. Kp. Passero n. Patras. Arnedijk 23 600 m. o.n.o. Bermuda n. Le Havre. Artemis 23 710 m. n. Curacao n. Curacao. Asmidiske 23 400 m. z.o. Kp. Race n. Hampton R. Asterope 23 310 m. z.z.o. Kp. Race n. Hampton R. Attis 23 v. Guanta n. Mobile. Atys 23 210 m. n.n.w. Dakar n. Kaapstad. Averdijk 24 te Rangoon. Banda 23 v. Chalna n. Calcutta. Bantam 23 v. Port Sudan n. Suez. Beninkust pass. 23 Ouessant n. Amsterdam. Bintang 23 v. Tandjong Priok n. Tandjong Mani. Blitar 2 3te Le Havre. Bonita 23 te Pto. Barrios. Borneo 24 te Marseille verwacht. Bosco 24 te Bahrein verwacht v Bombay. Breda 23 250 m. w.z.w. Horta n. Bremen. Calamares 23 dw. Kp. San Antonio n. Br.haven. Caltex Arnhem 23 v. Rotterdam n. Rastanura. Calt. Delft 23 330 m. z.w. Kangaroo eil. n. Bahrein. Calt. Gorinchem 23 in Kielerkan n. Brunsbüttel.. Caltex Leiden pass. 23 Wight n. Mena Al Ahmadi. C'altex Nederland 23 te Colombo. Calt. Pernis 23 40 m. z.w. Kuria Muria n. D.ieddah. Caltex Rotterdam 23 100 m. o. AAdon n. Pcvz. G. Caltex The Hague 23 17 m. z. Durban n. P. Elisab. Calt. Utrecht 23 240 m. n.w. Bombay n. Bombay. Camerounkust 24 te Burutu. Camitia 28 te Curacao verwacht. Carrillo 23 le Los Angeles verwacht v. Armuelles. Castor 22 te Bremen n. Hamburg. Celebes 23 in Suezkanal n. Port Said. Charis 22 250 m. n.o. Barbados n. Amsterdam. Clavella 23 v. Avonmout'n n. Rotterdam. Cleodora 27 te Auckland verwacht, Colytto 23 200 m. o. Kp. Race n. Kp. Race. Congokust 23 v. Bremen n. Hamburg. Cradle of Liberty 23 34 m. n.n.w. Brest n. P. Said. Crania 24 te Alexandrië verwacht v. Genua. Dahomeykust 23 te Freetown v. Antwerpen. Dalerdijk 23 480 m. n.o. Pto. Rico n. Cristobal. Daphnis 23 te Rotterdam. Diloma 26 te Curasao verwacht. Dinteldijk 24 v. Cristobal n. Antwerpen. Diogenes 23 te Rotterdam. Dordrecht 23 370 m. o. Gibraltar n. Philadelphia. Duivendrecht 23 600 m. w. Landsend n. Liverpool. Eenhoorn 23 220 m. o. Malta n. Esbjerg. Rsso Ncderl. 23 50 m. o.z.o. Kp. Vine. n. Fawley Esso Rotterdam 23 v. Rotterdam n. Rastanura. Forest Hill pass. 24 Sombrero n. Landsend. Friesland KRL 24 te New York verwacht. Gaasterkcrk 23 v. Ctdiz n. Antwerpen. Gaasterland 23 v. Santos n. Rio Grande. Gabonkust 24 te Pointe Noire. Garoet 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Geerte Buisman 23 te Muskegon. Gemma 23 200 m. n.o. Bahia n. New York. Giessenkerk 24 te Kobe. Haarlem 23 v. Rotterdam n. Antwerpen. Hathor 23 te Malta. Hector 23 70 m. w. Kp. Bon n. Algiers. Helena 23 te Bremen verwacht v. Puerto Ordaz. Hera 23 v. Portsmouth n. St. Maarten. Hersilia 24 v. Amsterdam n. Antwerpen. J-iispania 23 42 m. n.w. Stavanger n. Archangelsk. Holendrecht. 23 520 m. o. Bermuda n. Rotterdam Hoogkerk 24 te Singapore. Hydra 24 v. Kingston n. Curasao. Ivoorkust 23 v. Grand Bassa n. Abidjan. «Jucob Verolme 23 op Delawarerivier verwacht. ^.ralI® 2,3 185 m- z-z-o- Halifax n. Contrecoeur Kabyha 23 45 m. o. Flores n. Curasao. Kalinga 26 te Perth Ambo.v verwacht. Kalydon 24 v. Panamakanaal n. Curasao. Kara 24 bij Hoek v. Holland verw. n.' Rotterdam. Karimun 23 v. Hamburg n. Amsterdam. Katelysia 30 ter hoogte Landsend verwacht. Keizerswaard 23 te Liverpool v. Rotterdam. KeJlia 23 7o0 m. n.w. Kp. Verd. eil. n. Curacao. Kenia 23 v. Lulea n. Pernis. Kennemerland 23 te Itajai. Kermia 27 te Singapore verwacht. Kh asiel la 23 v. Curasao n. Lourenco Marques. Kmderdiik 23 v. Tampa n. Antwerpen. Kloosterdijk 24 v. Rotterdam n. New Orleans. Kopionella 23 v. Cabimas n. Spezia. Koratia 29 te Rotterdam verwacht. Korendijk pass. 23 Startpoint n. New York. Korenia 25 te Curasao verwacht. Korovma 23 340 m. n.o. Rio de Jan. n. B. Aires Krlhi'ia 5t7° n1' w-z-^-San Miguel n. Curasao. Kiebsia 25 te Buenos Aires verwacht. Kryptos 23 te Rotterdam. Kylix 31 te Curasao verwacht. Laarderkerk pass. 24 Finisterre n. Rotterdam. Landak 24 te Kantang v. Penang. Lawak 23 te Los Angeles verwacht v. Balboa. Lekhaven 23 230 m. z.w. Kp. St. Vine. n. H'burg. Lelykerk 24 v. Bahrein n. Khorramshahr. Leopoldskerk 23 v. Aden n. Suez. Lcuvekerk 23 740 m. o.n.o. Aden n. Aden. Lissekerk 23 852 m. z.o. Suez n. Suez. Lcenerkerk 23 op rede Damman. Loosdrecht 23 35 m. n.o. Gibraltar n. Emden. Lutterkerk 22 te Kuwait. Maas 23 v. Hamburg n. Amsterdam. Maashaven 23 v. Zeebrugge n. Dakar. Mariekerk 23 te Antwerpen. Markab 23 v. Rotterdam n. Casablanca. Medon 23 v. Fort Liberte n. Charleston. Meerkerk 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Memnon 23 v. San Juan n. Hamburg. Meres N 23 420 m. z. Kp. Verd. eil. n. Las Palmas Merwelloyd 23 v. Davao n. Cebu. Mississippilloyd 23 500 m. n.o. Bermuda n. Gibralt. Mitra 23 615 m. w.z.w. Ushant n. Rotterdam. Montferland 23 100 m. w. Lissabon n. Las Palmas. Moordrecht 23 v. Bandar Mashur n. Suez. Muiderkerk 23 te Cuxhaven. Munttoren pass. 23 Vincent n. Buenos Aires. Musilloyd 24 te Port Said. Naess Commander 23 55 m. w. Gibralt. n. Fawley. Naess Lion 24 te Abadan. Naess Tiger 23 280 m. 280 m. z.w. Ouessant naar Puerto La Cruz. Naranio 24 te Cardon verwacht. Navicella 1/6 tet Rio de Janeiro verwacht. Neder-Waal 24 te Belawan. Nestor 23 v. Mobile n. New Orleans. Noordwijk 23 v. Las Palmas n. IJmuiden. Notos 23 v. Amsterdam n. Gothenburg. Nijkcrk 23 100 m. n.o. MasSawa n. Akaba. OIoekerk 23 v. Bangkok n. Hongkong. Oranje 24 te Singapore. Oranje Nassau 23 te Amsterdam. Orestes pass. 23 Ouessant n. Funchall. Ouwerkerk 23 v. Suez n. Djibouti. Papendrecht pass. 23 Dardanellen n. Tuapse. Peperkust 23 v. Abidjan n. Monrovia. Pericles 24 v. Antofagasta n. Valparaiso. Fhilidora 23 v. Mena n. Gibraltar. Philine 23 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Philippia 23 172 m. n.w. Alexandrië n. Gibraltar. Polyphemus 24 tc Aden. Pr Alexander 23 370 m w.n.w. Flores n. Lissabon. Pr. Fred. Willem 23 230 m. o. Kp. Race n. Londen. Prins der Nederl. 23 v. Aruba n. Port Au Prince. Prins Fred. Hendrik 22 v. Montreal n. Le Havre. Frins Willem van Oranje 24 te Detroit. Prinses Irene 23 te Hamburg. Purmerend 23 v. Abadan n. Karachi. Radja 23 500 m. z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Reza Shah The Great 23 240 mijl o. Malta naar Eastham. Roggeveen 23 270 m. n.o. Darwin n. Singapore. Rossum 22 45 m. z.w. Finisterre n. Kotka. Rotterdam 23 480 m. o.z.o. Kp. Race n. SoulhTon. Rotti 24 te Khor El Mufatta. Saloum 23 300 m n.n.o. Finisterre n. Casablanca. Schelpwijk 23 40 m. z.z.o. Ambrose n. Curasao. Schic 23 40 m. z.w. Ouessnt n. Tripoli. Slamat 23 ten anker rede Mufatta n. Aden. Sloterdijk 23 400 m. n.w. Flores n. Antwerpen. Scestdijk 23 125 m. z. Sable eil. n. New York. Sommelsdijk 23 te Rotterdam. Stad Alkmaar 22 tc Takoradi verwacht. Stad Breda 23 90 m. z. Freetown n. Dakar. Stad Dordrecht 23 v. Tarragona n. Ceuta. Stad Gouda 21 te IJmuiden. Stad Leiden 23 105 m. w.n.w. Lissabon n. Dakar. Stad Maassluis 23 25 m. z.w. Finisterre n. Pepel. Stad Rotterdam 23 te Sagunto verwacht. Stad Schiedam 23 60 m. n. Stadlandt n. Gent. Stad Utrecht 23 380 m. z.z.o. Kp. Race n. Vlaard Stanvac Adventure 24 te Bangkok verwacht. Stanvac Talangakar 25 te Singapore verwacht. Statue of Liberty 23 150 m. w.n.w. Ascension naar Philadelphia. Steven 23 60 m. z.w. Finisterre n. Waterford Straat Clarence 23 v. Brisbane n. Sydney. Straat Clerqent 23 te Port Elisabeth. Straat Johore 24 te Adelaide verwacht. Straat Lombok 24 v. Tbevenard n. Fremant.le. Straat Singapore 24 te Beira. Straat van Diemen 23 v. Vitoria n. Kaapstad. Sunetta 26 ter hoogte Landsend verwacht. Tabinta 23 v. Suezkannal n. Djeddah. Tahama 23 200 m. w. Kreta n. Banias. Tallsse 23 v. Aden n. Cochin. Tamara 23 750 m z.w. Azoren n. Wilhelmshaven. Tegelberg 24 te Moji. Tero 23 te Sfax. Texel 24 v. Suez n. Port Said. Thelidomus 31 ter hoogte Landsend verwacht. Themis pass. 24 La Guaira n. Trinidad. Thuredrechte 23 575 m. w.z.w. Flores n. Hampt. R, KLEINE VAART Admiralengracht 23 3 m. n.w. Hanstholm n. Leith.. Areas 21 dw. Antibes n. Savona. Ardeas 23 te Amsterdam n. Rotterdam. Bab T 21 te Otterbacken v. Kristinehamn. Bloemgracht 22 dw. Norderney n. Abö. Boreas 22 dw. Kp. St. Vincent n. Lissabon. Draco 23 120 m. n.n.o. Kp. Villano n. Lissabon: Ilias 23 te Kopenhagen n. Amsterdam. Joost 21 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Julia Mary 23 op Solent n. Lissabon. Kaap Falga 21 v. Delfzijl n. Karskaer. Lucas Bols 1 23 in Botnische Golf n. Amsterdam Manto 23 20 m. n. Villano n. Oran. Mare Liberum 22 80 m. z.w. Villano n. Dakar. Marianne 23 te Amsterdam. Nero 23 te Amsterdam n. Gdynia. Phidias 22 v. Tarragona n. Valencia. Flat.o 23 dw. Dungeness n. Amsterdam. Strabo 23 te Hamburg n. Kopenhagen. Wilpo 21 v. Zaandam n. Kristinehamn. SLEEPVAART Argus 21 1c Rotterdam. Gele Zee 23 v. Rotterdam n. Noordzee. Nestor 21 v. Rotterdam n Oslofjord. Poolzec 20 v. Bilbao n. Montevideo. Philips „brandwillig" De .beurs zette gisteren de zeer vaste stemming van vorige week voor de inter nationale waarden verder voort. De han del was vrij levendig, mede doordat de arbitrage voor buitenlandse rekening de stukken hier en daar uit de markt kon nemen. Het publiek ging eerder tot aan kopen over en de beroepshandel waagde een kansje. Gisteren registreerden deze aandelen op 983Vz een nieuw naoorlogs hoogterecord. Unilever 16 punten hoger op 833, AKU plus 7 op 470 en Kon. Olie op 141,80 drie gulden hoger. Stockdividen den Kon. Olie werden op 2,83 2,78) ge adviseerd. Hoogovens 10 punten hoger op 633. KLM werd op 109 107,50) geadvi seerd. VERHANDELDE FONDSEN Totaal Hoger Lager lelijk 20 mei 432 219 (50,7%) 109 (25,%) 104 (24.1%) 23 mei 447 248 (55.5%) 108 (24.2%) 91 (20.3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot Kon. Olie140—140.50 140.- Philios 962—975 962 Unilever 815—824% 815 Hoogovens - 620—628 620 VOORBEURS VAN HEDEN A.KU. Kon. Olie Philips Unilever Hoogovens 466—470% f 140.70—141 962—977 815%824 624—623 Slot 469 ƒ140.80 977 822 627 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. BLIJFT GUNSTIG Wall Street heeft de hoge noteringen, die gisteren te Amstèrdam voor de internatio nale fondsen werden betaald, niet overge nomen. Het Damrak liet zich daardoor ech ter vandaag niet van zijn stuk brengen. Gisteravond was in het telefonisch ver keer weliswaar wat van de koersen afge gaan en vanochtend was het verlaagde ni veau overgenomen, maar onder nieuwe vraag verbeterde de tendens. Aan het ein de van de ochtend waren de geleden koers verliezen weer geheel ingehaald. Vanmiddag bij opening kon dan ook van een vrij gunstige stemming gesproken wor den. al stegen de koersen minder dan gis teren. Philips ging vooraan en er werd grif 982 voor betaald 6) nadat de ochtend- beurs op 962 was gestart. Hoogovens 4- 5 en AKU 1. Kon. Olie 0,40 in avans en 1,- boven New York. Voor het stock dividend werd bijna onveranderd 2,83 betaald. Unilever bleef aanvankelijk ach ter, ynaar herstelde zich op 825 2%). KLM op 110 geadviseerd 1,20) en liep 2.10 op New York vooruit. De overige markt was licht verdeeld. Scheepvaart waarden hier en daar zwakker. A'dam Rubber en Delimij. vaster. De staatsfond- senmarkt was licht afbrokkelend. Vorige slotkoers Advieskoen oeden 13.45 u Amsterd. Bank 335 336 Ned. Handel Mij. 250V2 252 Rotterd. Bank.... 283% 283% Twentsche Bank. 263 A.K.U 469 469 Y2 Albert Heijn 412% 415 Amstel Bier 402% Billiton Mij. II 345 345 Bols 540 540 Rührmann Papier 434% 433 Deli Mij 172.— 173.—* Dordtsche Olie 626 ex 640 Fokker 399 398 Heineken's 534% 534 F-Ioogenbosch Sch. 237% 237 T-Ioogovens 633 652* H.V.A 155% 156* 404 404 480 480 K.L.M 108.80 110 Kon. Ned. Zout 769% 770 Kon. Olie 141.30 141.30* Muller Nat. Bezit 401 Nederl. Ford 410 ex 410 Ned. Gist- en Sp. 325 325 Ned. Kabelfabr. 473 475 Philins Gem. Bez. 978 980* Philips Pref 272 272 A'dam Rubber 108% 109%* Sikkens Groep 644 645 Stokvis R.S 229 228 Thomassen Dr. 695 700 Unilever 827% 823%* Van Berkel's Pat. 294 284 ex d Van Gelder Pap. 265 265 Van der Heem 221 220 Ver. Maehinefabr. 210 212 Wessanen 265 265 Wilton Feijenoord 188% 188 Zwnnenherg-Org. 600 610 Tnterunie 19 50 197.— 218.— 218.50 484.— 485 Ver Bezit v. 1894 120.— 120 H.A.L 136% 136%* K N S M 171 170%* N. Scheenv. Unie 146 145* ■Ommeren v 270 270 Stoomv. Mij. Ned. 154 155 Anaconda 51% 52 Kennecott Copner 80 80% Aluminium Ltd.. 327% 32% Pethlphem Steel 47% 46% U.S. Steel 82% 81% Penublic Steel 53'% 62% American Motors 257% 25% General Motors.. 467% 45% Cities Service.... 42% 42% PRell o,-] 65 64% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsché Bank) New York: Onregelmatig Voor de eerste maal sinds negen dagen zijn gisteren de koersen op de Newyorkse beurs teruggelopen. De omzet was aanzien lijk geringer dan vorige dagen. Verkocht werden in het bijzonder die aandelen die worden gebruikt voor het sa menstellen van het gemiddelde. Elektroni sche en metaalwaarden, benevens enkele rubberondernemingen, boekten de meeste winst Republic Steel en U.S. Steel verloren meer dan 1 dollar, Lukens daalde ruim een half. In de elektronische hoek daarentegen sprong Motorola bijna 9 dollar omhoog. Texas Instruments sloot 7 dollar hoger. Anaconda en Kaiser Aluminium sloten elk circa I hoger. Vermindering van de internationale spanning was oorzaak van een tendens tot verkonen van aandelen van de defensie industrie. Auto's waren willig.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15