Dertien kampioenstitels voor Haarlemse tennisverenigingen Fraser door kramp uitgeschakeld Carlesi staat nog maar veertien seconden achter op Anquetil De hockeyers voor Rome Thomas sprong nu 2.17.7 meter Laatste voorbereiding voor de Derby Bondsteam-Amerikanen gaat niet door De les van Milaan Rustige eerste etappe in de Ronde van België DINSDAG 24 MEI I960 17 HLTC versloeg Thor RW IV met 9-0 A-lijsten samengesteld Programma van VSV-ers Velsenaren beginnen met thuismatch tegen NOAD Blauw Wit-Ëlinkwijk in Feijenoord-stadion RCH neemt strafschop om kwart voor elf Filmverslag op t.v. De Nederlandse B-ploeg Nieuw wereldrecord vijf kamp dames DE RONDE VAN ITALIË Middenvoor probleem moet worden opgelost Dodental bij Aix les Bains gestegen tot zeven f Op de voorlaatste competitiezondag heb ben zich reeds dertien Haarlemse tennis kampioenen gemeld en wc mogen hier te recht uit afleiden dat de tennisclubs uit het district Haarlem een goed seizoen doormaken. Bovendien zal dit aantal ko mende zondag nog belangrijk uitgebreid worden. Dubbele kampioenschappen kon men reeds vieren bij de jubilerende Haar- lemsche LTC (2 en 4), met bovendien nog twee titels voor het grijpen, Brederode (4 en 5), Bloemendaal (2 en 6) en Zand- voort (1 en 4). WOC 2, Velsen en Jatiloo in de derde klasse en HBC 3 en Groenen- daal 5 in de vijfde klasse hadden even eens reden tot vreugde. In de Overgangsklasse A boekte de Haarlemsche LTC een monsterzege op Thor RWIV van liefst 9-0. TC Heemstede keerde met. een 7-2 nederlaag van Park Marlot terug alleen mej. Van der Duin won haar single en met Borgerding het gemengddubbel en is gedoemd in de de gradatiestrijd zijn plaats te verdedigen. Brederode won met 6-2 van Het Spieghel 2. Ir. Boer verloor zijn enkelspel en mej. Nijssen en Bloemink moesten eveneens de eer aan hun tegenstanders laten. Een ster ke single speelde mej. Schcrpenzeel; 1-6, 6-3 en 7-5. De Haarl. LTC 2 is echter bui ten bereik van de Santpoortenaren. Haar lemsche LTC versloeg Ready '28 met 5-3. Alleen de dames verloren hun partijen. Tot dit kampioenschap hebben bijgedragen de dames Zürcher, Ottolini en Steffclaar en de heren J. v. Welie, T. Okker en H. Steffclaar. Stand: overgangsklasse B, afd. 1HLTC 2 5-9. Brederode 5-7, Het Spieghel 2 5-3 en Ready '28 5-1. In een evenwichtige strijd heeft Bloe mendaal de kostbare punten aan de Aem- stelspelers 2 moeten laten zodat de be langstelling van de titelstrijd naar de strijd om het behoud is overgeslagen. Nie- land en Verhoef wonnen hun singles, maar verloren hun dubbelspel 6-4, 4-6, 7-5. Toos Schouten kwam in haar enkelspel vier maal op matchpoint doch moest toch de Tennis winst afstaan. Alleen het gemengddub- belspel van Milly Sikkes en Cees Nie- land leverde Bloemendaal nog een zege op. Eindstand 5-3. Stand: Inside 5-7, de Aemstelspelers 2 5-5, Bloemendaal 5-4, LTV Zaandam 5-4. (Inside-Zaandam 5-3). Niet cadeau Na drie overwinningen van 7-1 en een van 8-0 heeft TC Zandvoort in Beverwijk van zijn enige concurrent Kennemerland 2 het kampioenschap niet cadeau gekre gen. Dat men ten slotte nog een gelijk spel behaalde mag men voor een goed deel toeschrijven aan de dames Vene kamp, Wi.jckerheld-Bisdom en Ria Smids die drie partijen voor hun rekening na men en met de overwinning van het dub bel Wijckerheld BisdomJ. Brandse de vier benodigde punten verzamelden. Het kampioensteam dat niettemin sterk speelde en zeker in de promotiestrijd voor een plaats in de overgangsklasse B hoge ogen zal gooien, bestond verder nog uit E. Barten en F. Hassink. In deze af deling (afd. 2) verloor Heemstede 3 van Amteno (6-2) en is veroordeeld tot het spelen van degradatiewedstrijden. Stand: TC Zandvoort 5-9, Kennemerland 2 5-7, Amteno 5-4 en TC Heemstede 3 5-0. De Haarlemsche LTC 3 (afd.3) maakte geen fout, versloeg Shell met 6-2 en blijft uiteraard de beste papieren houden. Ri vaal WOC moest op de stand 4-3, met een nog te verwachten zege van het dub bel mevr. Beudeker-Okker als restant, de strijd met Groen Wit 2 afbreken. De knap gespeelde single van mevr. Beudeker, uit eindelijk in de beslissende set met 10-8 verloren, verdient vermelding. Stand: HLTC 3 5-8, WOC 4-6, Shell 5-4, Groen Wit 2 4-0. TC Heemstede 2 (afd.4) moest in het vorige duel met Shell 2 alle singles af staan, maar deelde nu de winst van de enkelspelen. Invalster Tonnie Broersen nam drie partijen voor haar rekening en was direct aansprakelijk voor het welko me gelijkspel. In afdeling 5 moest leider Dash 4 een punt afstaan aan Groenendaal. Er heerste volop spanning en alle singles werden pas na drie sets beslist. Gerard Koenders en Yvonne Verheek wonnen hun enkelspel en samen het gemengddubbel en bovendien leverde het damesdubbel (Verheek-Ocenasek) een Heemsteedse ze ge op. Brederode 2 behield door dit resul taat nog een kansje op de titel, hoewel de Santpoortenaren de volle winst tegen Fes- tina 3 lieten glippen. Dat Wil v.d. Broek niet fit op het gravel verscheen was hier niet vreemd aan. Stand; Dash 4 5-8, Bre derode 2 5-6, Groenendaal 5-4. Festina 3 5-2. Groenendaal 2 moest ten slotte in de tweede klasse de eer aan de Oranje TC 3 laten. In het orgaan van de KNLTB „Lawn Tennis" zijn de spelerslijsten gepubliceerd. Bij de dames zyn de jeugdige speelsters Yvonne Harms, Cockie v. d. Broek en Yvonne Verheek in gezelschap van mevr. C. S. Ottolini op de A-lijst geplaatst, bij de heren mogen onder andere Tom Okker en F. Schlattman niet meer in B-toernooien uitkomen. De B-lijst dames is enigszins ingekrom pen, de heren B-lijst is daarentegen be langrijk uitgebreid. De samenstelling van de A-lijsten luidt: als volgt: Dames: S. A. Beudeker, C. v. d. Broek, W. v. d. Broek, J. v. d. Duim, Y. Harms, F. Hiddinga. P. Janus, H. Möller, G. Nijs sen, K. Okker, C. S. Ottolini, L. Pierlot, N. Pont, M. M. Popkin, M. Raab, E. Randag, M. A. Reinalda, E. v. Scherpenzeel, C. C. Schouten, A. Schtitz, R. Smids, L. Tjaarda, Y. Verheek, R. Vergroesen en A. M. Vink. Heren: M. v. Berckel, J. H. Beudeker, M. Boele, H. A. de Boer, H. Borgerding, H. Busselman, H. v. Buuren, A. v. Dinther, Th. Dreesmann, H. Esser, T. den Hartog, P. Hiddinga, C. E. Hoeke, K. v. d. Horst, R. Kammeyer, B. v. Leuven, D. v. Meir, F. Neelissen, C. Nieland, C. N. Noppen, S. H. Okker, T. Okker, H. Reus. F. Schlatt man, H. Steffclaar, N. C. Steffelaar, E. P. Titiheru, R. Vergroesen, L. Verhoef, J. van Welie en J. Wijkhuizen. In de derde klasse hebben vier ploegen de kampioensvlag kunnen hijsen. WOC 2 met de dames N. Noteboom, M. Deibei en I. Goossens en de heren H. v. Buuren, B. Fuitema en W. Hoogenstraaten, won zelf van DEM met 7-1 en werd een handje ge holpen door Bloemendaal 3 dat Inside 6 met 7-1 er onder hield. TC Velsen zal eveneens in de promotiestrijd trachten de tweede klasse te bereiken. De Velsenaren klopten Inside 5 met 5-3 en de zege die Velserbeck op rivaal Bakkum behaalde was dus van geen betekenis meer. Velsen speelde met de dames B. Snijder en T. H. v. Hoogen en de heren B. Stals en J. Boon. Zonder enig verlies heeft ook Jatiloo beslag op de titel gelegd. Het echt paar v.d. Werff, H. v.d. Willigen en mej. J. Meijer toonden met 7-1 hun kracht aan Groenendaal 4 en stelden zich buiten be reik van het Kennemer lyceum en Bloe mendaal 4 die als rivalen de winst deel den, 4-4. Bij het Kennemer wonnen de dames al hun partijen. Bloemendaal 2 met J. de Vilder en A. In 't Hout en de dames De Vilder en Gerssen hadden geen ontzag voor Donald Duck (6-2) en zullen eveneens trachten een plaats in de tweede klasse te veroveren. Bastione moest in de vierde klasse het kampioensfeest nog uitstellen, want ook de laatste partij moest worden uitgesteld, zodat men op de stand 4-3 staakte. Duinlust won vier partijen van Sobri 3 en is veilig, 4-2. Men kon door de regen in Leiden pas laat starten en niet uitspelen. In de vijfde klasse bleef HBC het goede pad bewandelen en bleef DEM 4 met 7-1 de baas. Hier meldden zich reeds zeven kampioenen. Bijzonder overtuigend be haalde de jeugdploeg van de HLTC (4) de titel. Van de veertig gespeelde partijen werd door de dames Houtkooper, Hoogen- dijk en Martien v. Rappard en de heren Tjaden, Speijer en v.d. Meulen slechts 1 partij verloren. Bloemendaal 6 met de da mes Barend, Klein Schiphorst en Ridder en de heren Geurink, Duinker en Van Schagen klopte rivaal Groenendaal 6 met liefst 7-1 en legde gelijk beslag op het kampioenschap. Zandvoort 4 volgde met een 8-0 zege op HBC 4 het voorbeeld van het eerste team. De Zandvoorters kwamen op het gravel met Blom, Broekman en Lenseling en de dames (mevr.) Smids en Jessefun. Bij de Brederode was het ook dubbel feest want Brederode 4 met mej. C. Lamp en mej. L. Dorsman en de heren R. Cavalini, G. Hart- men en M. Bosman en Brederode 5 met de dames Van Veen en Van Riemsdijk Kree- nen en de heren P. Schendstok en v. d. Bree behaalden de titel. Bij HBC (3) kwam het succes ook van de jeugd en hiervoor speelden R. v. Roo- den en H. Goossens en de dames J. Kemp. M. Weijci-s en E. Knape. Groenendaal 5 ten slotte behaalde de hoogste eer door een overwinning op Donald Duck 4 met 5-3 en werd gevormd door R. Königel en J. Hesmerg en de dames C. Roodenburg en T. Serné. Voetbal Mandaag is het programma bekend ge maakt van de competitie, die de nummers twee en drie van de beide eerste divisies van het betaalde voetbal zullen spelen om één plaats in de eredivisie. Het program ma luidt als volgt: Donderdag 26 mei (Hemelvaartsdag): VSVNOAD, DFC—Vitesse Zondag 29 mei: Vitesse—VSV, NOAD— DFC. Woensdag 1 juni: VSVDFC, Vitesse NOAD. Maandag 6 juni (tweede pinksterdag): DFC—VSV, NOAD—Vitesse. Zondag 12 juni: NOADVSV, Vitesse DFC. Zondag 19 juni: VSVVitesse, DFC NOAD. De beslissingswedstrijd tussen Blauw WitElinkwijk waarbij de verliezer de gradeert uit de eredivisie zal donderdag 26 mei (Hemelvaartsdag) in het Feijen- oordstadion in Rotterdam worden ge speeld. Mocht het protest dat Blauw Wit na af loop van de zondag tegen DOS gespeelde wedstrijd heeft ingediend woi-den toege wezen, dan is uiteraard geen beslissings wedstrijd meer nodig en zal Elinkwijk volgend seizoen in de eerste divisie moe ten uitkomen. Dit protest wordt vanavond door de protest-commissie van de KNVB behandeld. Zoals bekend wordt donderdag (Hemel vaartsdag) het restant uitgespeeld van de destijds gestaakte wedstrijd RCHLim- burgia. De resterende periode van vijf minuten te beginnen met de strafschop voor RCH hegint om kwart voor elf des ochtends. Dit op verzoek van Limbur- gia. In het televisie-programma Sport in Beeld op donderdagavond (aanvang tien uur) zal een filmverslag worden gegeven van het restant van de wedstrijd. Dit voor RCH zo belangrijke competi- tierestantje als de stand van 2-2 wordt gewijzigd in 3-2 volgt zoals bekend nog een beslissingscompetitie met RBC en Graafschap wordt gevolgd door de vriendschappelijke wedstrijd RCH 2—Rip- perc'.a. Het verzoek namelijk om de be slissingswedstrijd Blauw WitElinkwijk in het Heemsteedse Sportpark te spelen werd niet ingewilligd. Door hevige kuitkrampen gedwongen, heeft Nealc Fraser maandag zijn partij in de kwartfinales heren enkelspel van de internationale kampioenschappen van Frankrijk tegen Robert Hcillct moeten sta ken op het moment dat hij bezig was aan een prachtige comeback, na de eerste twee sets kansloos te hebben verloren. Z\jn op gave kwam, nadat de Australiër een uit puttend duel van meer dan drie uur had uitgevochten op het centre court. De zege ging naar Haillet met de cijfers 6-4, 6-2, 8-10, 3-6 en 6-5. In de laatste en beslissende set scheen Fraser bij een 5-1 achterstand verslagen. Haillet moest serveren, terwijl het opge wonden publiek reeds aanstalten maakte om hun landgenoot te gaan huldigen, stormde Fraser tweemaai vlak achter el kaar naar het net om met keiharde smashes de game te winnen. De partij op zijn naam brengen kon de als nummer twee geplaat ste Australiër echter niet meer. Hij kreeg last van kramp en kon zich nauwelijks meer staande houden. Toch liep hij zijn achterstand nog geheel in. Maar in de elide game, bij voordeel van Haillet reageerde de Fransman op een bijna onhoudbare volley van Fraser zo snel. dat de overblufte Australiër de bal in liet net sloeg. Hij liet zijn racket vallen en liep met zijn hand rond zijn kuit geklemd hinkend de baan af. Een paar ogenblikken later kondigde de umpire aan: „Fraser heeft opgegeven". De laatste Australische vertegenwoordiger in het heren enkelspel was uitgeschakeld. De overige uitslagen waren: Heren enkelspel kwart-finales: Pietran- geli (Italië)Gimeno (Spanje) 6-3, 6-1, 3-6, 6-2. Dames enkelspel: kwartfinales: Darlene Hard (V.S.)Renee Schuurman (Zuid- Afrika) 5-7, 6-2, 11-9. Maria Esther Bueno (Braz.)Jan Lahane (Austr.) 6-1. 2-6, 6-3. De laatste partij uit de achtste finales tussen de Chileen Ayala en Mcrlo (Italië), die zondag wegens de invallende duisternis moest worden afgebroken, is maandag voortgezet. Ayala versloeg Merlo met 8-6, 9-7. 4-6 en 6-3. VOETBAL. In een wedstrijd voor het toernooi „Landen zonder grenzen" heeft de Belgische club FC Luik op eigen terrein met 4-1 gewonnen van FC Saarbrücken. Bij de rust hadden de Belgen een 1-0 ach terstand. De zaken in Amsterdam waar kaarten voor het Olympisch Stadion in voor verkoop zijn, waren gisterochtend nau welijks geopend, oj het voetbalpubliek stroomde toe om te proberen een toe gangsbewijs te bemachtigen voor de digden er bepaald beslissingswedstrijd om het kampioen schap van Nederland tussen Ajax en Feijenoord. In de ene zaak hing het bordje „uitverkocht" in de andere „verkoop zo spoedig mogelijk". En dat maakte de stemming onder de gega- niet beter op De elftalcommissie van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond heeft 16 spelers aangewezen, die aan het bestuur van het NOC zullen worden voorgedragen voor uitzending naar de Olympische Spelen in Rome. Het zijn: V/. de Beer (Tilburg), P. Buteux van der Kamp (Togo), C. Dekker (BMHC), Th. van Dijck (Kampong), .J. W. van Erven Dorens (Laren), J. van Goos- willigen (SCHC), F. Fiolet (HDM), F. Hoog- hiemstra (SCHC), J. Leemhuis (SCHC), L. Mulder (Amsterdam), G. Overdijkink (Delftse Studenten), G. de Ruiter (DKS), Th. Terlingen (Be Fair), Th. van Vroon hoven (Tilburg), H. Wagenaar (Amster dam) en E. Zwier (SCHC). De mogelijk heid bestaat dat deze ploeg nog met een of twee spelers wordt uitgebreid. De Nederlandse B-ploeg, die zondag 5 juni in Knocke tegen België-B zal hockey en, is als volgt samengesteld: Doel: E. de Graeff (TOGO); achter: I-I. Both (aanvoerder) en J. Leemhuis (beiden SCHC), midden: P. Buteux van der Kamp (Togo), Ch. Marres (Laren) en K. van dei- Valk (Laren); voor: J. Berkman (BMHC), .J. W. Verloop (SCHC), Ch. Koster van Voorhout (Amsterdam), J. Voigt (Hurley) en J. Jansen Schoonhoven (Amsterdam). Reserve is Th. Houwen (Vcnlo). Atletiek De negentienjarige Amerikaanse hoog springer John Thomas is er opnieuw iii geslaagd zijn wereldrecord hoogspringen te verbeteren. T'jdens inter-universitairc wedstrijden in Cambridge (Massachusetts) kwam hij lot 2.17.7 meter, dit is 0,6 cm hoger dan zijn oude, nog niet erkende wereldrecord, dat hij op 30 april met 2.17.1 in Philadelphia vestigde. Na zijn geslaagde sprong over 2.17.7 m liet Thomas de lat op 2.18 leggen. Zijn drie pogingen om de lat op deze hoogte te pas seren, mislukten echter. In de afgelopen zestien maanden is Thomas er 21 maal in geslaagd 2.13 of hoger te springen. Tijdens atletiekwedstrijden in Tula is de Russische atlete Irina Press er in geslaagd het wereldrecord vijfkamp dames, dat sinds 15 september 1959 op haar naam stond met 4880 punten, te verbeteren met 22 punten. De afzonderlijke prestaties van de Russin waren: kogelstoten 15 meter (oude record 14.20), hoogspringen 1.57 m (1.58 m), 200 m 24.3 sec. (24.8 sec.), 80 meter horden 11.2 sec. (10.9 sec.) en verspringen 5.76 m (5.82 m). Koersen op Duindigt Het uitgebreide woensdagmiddagpro gramma op Duindigt is er één van een uit stekend gehalte. Vooral de laatste voorbe reiding voor de Derby op zondag 5 juni zal de liefhebber van de volbloed met volle teugen kunnen doen genieten. De grote favoriet Sambo laat verstek gaan, doch al zijn rivalen in de Derby treden aan en zullen zo een prachtige aanwijzing geven yoor de komende strijd. De verwachting is dat Spoetnik deze uitstekend bezette ren zal winnen en Phrolic en Mister Benbow naar de plaatsen zal verwijzen. Outsider is Sandy. Bij de 2-jarigen wordt een zege ver wacht van Easter Monday, die Sisse Sol- fero en Sir Ronald kan slaan. De amateurs- en amatriceren brengt Princesse Aldis als de favoriet aan de start. Bij- de dravers rnaakt de voor een boog bedrag in Frankrijk gekochte hengst Mou- ionnet zijn debuut in ons land, doch hoe wel de nog maar 4-jarige hengst uitsteken de verrichtingen in zijn vaderland heeft laten zien, is het toch raadzamer de in grote vorm lopende Vanadis te kiezen. Trudi Trothan is outsider. Nottelman zal het hierbij niet laten, want in de autostartkoers staat hij met Xanno Hanover op een winnende post. Andere kanspaarden hierin zijn Windy Hanover en Welti. Zijn derde zege blijft echter een vraag teken, omdat Vina van Barke bij al haar snelheid wel eens vergeet wat draven is. Daarom wordt eerder aan Xanthi Con Dios gedacht, met daarbij de wispelturige Kissy Norton als ernstigste rivale. Voor Wilschot liggen er grote mogelijk heden in de New Asterprijs, temeer daal de4 crack Way Jewel vaak- door galoppades zijn anken Verliest. UraTius Ivoff verdient raïs trouwe doorzettèWdë-Fvecde plaats', ge volgd'" aoór Traviata, die haar uitstekende vorm al demonstreerde. Het openingsnummer brengt opnieuw vele goede jonge paarden achter de auto. Indien Yankee Erebus zijn laatste verrich ting herhaalt kan de debuterende Y Nellie hem niet achterhalen. Van de zijde van Xandor is wederom een betere verrichting te verwachten, zodat hij wel eens voor een verrassing zou kunnen zorgen. Honkbal De Honkbalwedstrijd tussen een Neder lands negental en een team dat is samen gesteld uit in Heilbron (W.Dld.) gelegerde Amerikaanse militairen, die woensdag 25 mei in Amsterdam zou worden gespeeld, gaat niet door. De Amerikaanse militairen zijn verhinderd naar Amsterdam te ko men. Advertentie Waterpolo De Italiaan Gastone Nencini heeft maan dag de vijfde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Nencini versloeg in de sprint zijn landgenoot Guido-Carlesi. Met een achterstand van 21 seconden arriveerde in deze rit, Pescara-Rieti (218 km), een groepje met onder andere de Belgen Rik van Looy en Jos Hoevenacrs. De Fransman Jacques Anquetil behield de leiding in de algemene rangschikking. Romeo Venturelli (Italië), die de tweede etappe (een tijdrit) had gewonnen, staakte de stryd. Wim van Est eindigde in de vijfde etappe als 25ste in 7 uur 2 mina 19 sec. In het al gemeen klassement bezet hij nu de 22ste plaats in 24 uur 11 min. 02 sec. Stolker is 74ste in 24.32.51. Jacques Anquetil is er slechts met veel moeite in geslaagd in de vijfde rit van de Giro zijn roze leiderstrui te behouden. Eerst was het de Luxemburgse klimspecia- list Charly Gaul, die tijdens de bestijging van de ruim 2000 meter hoge Col de Ter- minillo in het offensief ging. Anquetil verdedigde zich echter held haftig, zodat hij op de top slechts vijftien seconden op Gaul achter lag. In gezelschap van onder andere Ronchini en Baldini, slaagde de Fransman er vervolgens in de Luxemburger terug te halen, zodat dit ge vaar bezworen was. Maar tijdens de afdaling ontsnapten Nen cini en Carlesi uit de kopgroep. Van dit tweetal was Carlesi, die in de algemene rangschikking slechts 35 seconden op de leider achter stond, verreweg het gevaar lijkst. Met nog zes kilometer voor de boeg was de kloof tussen het leidende tweetal en de achtervolgers nog 45 seconden, zodat Anquetil in theorie zijn trui kwijt was. Maar in het laatste gedeelte liep het ver schil tot 21 seconden, zodat Carlesi net niet in zijn opzet slaagde. De uitslag van de vijfde etappe, Pescara- Pierti (218 km) was: 1. Gastone Nencini (It.) 6 uur 56 min. 56 sec.; 2. Guido Carlesi (It.) z.t.; 3. Rik van Looy (België) 6.57.17; 4. Jos Hoevenaers (België) z.t.; 5. Arnaldo Pambianco (It.) z.t.; 6. Diego Ronchini (It.) z.t.; 7. Adriano Zam- boni (It.); 8. Charly Gaul (Lux.); 9. Jean Adriaenssens (België); 12. Jacques Anque til (Fr.); 13. Ercole Baldini (It.) allen in dezelfde tijd als Botella. Stolker eindigde in de vijfde etappe als 69ste met een ach terstand van bijna een kwartier op de win naar. Tot degenen, die de strijd staakten, be hoorde Wout Wagtmans. Voorts gaven op Fischerkeller (Did), Desmet, Vannitsen (België), Becchi, Venturelli en Favero (It.). Het algemeen klassement luidt als volgt: 1. Anquetil (Fr.) 24.01.19; 2. Carlesi (It.) 34.01.33; 3. Ronchini (It.) 24.02.16; 4. Pam bianco (It.) 24.02.25; 5. Massignan (It.) 24.02.42; 6. Zamboni (It.) 24.02.49; 7. Gaul (Lux.) 24.03.06; 8. Coletto (It.) 24.03.15; 9. Nencini (It.) 24.03.18; 10. Hoevenaers (Bel gië) 24.03.41; 12. Van Looy (België) 24.05.35; 14. Baldini (It.) 24.05.55. Twee nederlagen (Roemenië en Italië) en een weinig zeggende zege op de ploeg van Groot-Brittannië vormen bepaald geen groots resultaat voor de Nederlandse waterpoloploeg, die het afgelopen week einde meedeed aan het vierlandentoernooi in Milaan. Een toernooi overigens, waarbij enkele van de sterkste waterpoloploegen (Joegoslavië, Hongarije, Rusland) ontbra ken. En misschien rijst hier en daar wel de vraag of dit zevental nu wel mag verlan gen uitgezonden te worden naar het Olym pisch toernooi in Rome. Immers, wie van Italië en Roemenië verliest, is ook tegen Rusland, Joegoslavië en Hongarije kans loos. En wanneer het NOC dan de strenge eisen voor uitzending handhaaft Aan de hand van de nuchtere cijfers zou de ploeg van Kuyper en Braasem een kans maken voor het Olympische examen te zakken. Maar het zou onbillijk zijn reeds thans een definitief oordeel te vellen. Ster ker. het Nederlandse zevental heeft juist getoond ondanks die cijfers beduidend in kracht te zijn toegenomen. In Milaan ging het er in de allereerste plaats om hoe er, in het bijzonder tegen de tot de favo rieten voor een Olympische medaille be horende ploegen, zoals Italië en Roemenië, zou worden gespeeld. En niet hoe de uit slagen zouden worden. Natuurlijk, wanneer beide wedstrijden met hoge cijfers ver loren waren gegaan, zou het een dwaze struisvogelpolitiek zijn te beweren dat men de cijfers moet vergeten, doch nu het twee nederlagen met respectievelijk 54 en 32 zijn geworden, waarbij de balans voor hetzelfde geld (en gezien het spelbeeld was dat zelfs meer volgens de verhoudingen geweest) naar de andere kant had kunnen doorslaan, is alleen de spelanalyse van be lang. En de conclusie van die analyse is, dat het Nederlandse zevental na de diepte punten van Zagreb, Gent en Boedapest weer aansluiting met de top heeft gekregen. De ploeg is naar Milaan gegaan als onderdeel van de Olympische voorberei ding. Een voorbereiding, die nog een tijd lang zal worden voortgezet. Er is geëxperi menteerd met enkele spelers en men heeft vooral gezocht naar de oplossing van het probleem van de zwemmende middenvoor. Er zijn experimenten geslaagd, zoals het opstellen van Bram Leenards, die het tempo verhoogt en daarmee het verras singselement heeft vergroot. Daarentegen is de zwemmende middenvoor, de man die zonder het maken van de onvermijdelijke fouten op de tweemeterlijn als spits van een dynamische aanval voor de doelpunten moet zorgen, nog niet gevonden. Het pro beersel met Hans Muller mislukte en Fred van Dorp kon zich aan de beweeglijkheid van zijn teamgenoten niet geheel aanpas sen. De structuur van het Nederlandse Olympisch zevental is echter gevonden en het speel-systeem, gebaseerd op snelheid, tempo en zuiver plaatsen staat vast. De hoop is gerechtvaardigd, dat de trai ning en de komende wedstrijden tegen West-Duitsland, Zweden en België ook een oplossing voor het middenvoorprobleem gunnen brengen. Maar reeds nu mag men zeggen dat dit zevental de uitzending naar Róme verdient. Veel meer r.og clan 1956 voor Melbourne het geval was. Het aantal personen dat het leven ver loor bij het ongeluk in Aix les Bains, waar een loopbrug over het circuit in stortte op het moment, dat de racewa gens aankwamen, is gestegen tot zeven. Er zijn nog 22 zwaargewonden. Enige ogenblikken voor de start had een baancommissaris nog order gegeven de loopbrug te ontruimen. Maar het pu bliek luisterde niet en zelfs een drietal gendarmes slaagde er niet in de ruim 50 personen te verdringen. Het ongeluk gebeurde na de derde ron de. De Brit Chris Threnfall, die op dat moment met een snelheid van nog mins tens 130 km. per uur kwam aanstuiven, zag zich plotseling geplaatst tegenover een opeenhoping van balken en vallende toe schouwers. Een botsing was onvermijde lijk en ooggetuigen zagen de coureur toch nog een wanhopige poging doen uit te wij ken. Hij zette zich schrap tegen zijn stuur om de wagen nog in de strobalen langs de baan te rijden, maar slaagde daar niet meer in. Hij schampte er slechts even langs. De bolide sloeg met een geweldige klap uit elkaar en de resten van de wagen schoven in de kluwen van hout en balken waartussen de tientallen toeschouwers gil den van pijn en angst. Op de foto de ravage na het instorten van de loopbrug. De eerste etappe van de Ronde van Belgic heeft een rustig verloop gehad. Wel hebben zich in de 226 km lange rit van Brussel naar Oostende talrijke ontsnap pingspogingen voorgedaan, maar de voor sprong van de vluchtelingen was in de regel zeer klein, zodat het peloton steeds weer aansluiting kreeg. Het gevaarlijkst was een demarrage van het sterke Belgische duo De Cabooter- Oel- librandt na 92 km. Dit tweetal na'm een voorsprong van twee minuten, maar ook zij zagen, dat het niet zou gaan en nog geen veertig kilometer verder lieten zij zich terugvallen. Toch zou De Cabooter als eer ste de eindstreep passeren. In de massa sprint van ongeveer 80 renners toonde hij zich namelijk duidelijk de sterkste. De Nederlanders speelden geen rol van betekenis. Twaalf van de zestien landge noten, die aan de start waren verschenen, arriveerden in het peloton, Tonnie Berg mans kwam bijna vier minuten later aan, Steenbekkers, Rol en Molenijzer tenslotte stapten tijdens de rit af. Bij degenen die verstek lieten gaan, wa ren de Nederlanders Joop Captein, Wim Gramser, Adrie Roks, Joop van der Putten en Ab van Egmond. De uitslag was als volgt: 1. De Cabooter (België) 5.33.42 (met bonificatie 5.33.12); 2. Rosseel (België) 5.33.42 (met bonificatie 5.33.27); 3. Meulemans (België); 4. Herman (België); 5. Schaeken (België); 6. De Mul der (België); 7. Ongenae (België); In het peloton bevonden zich de Neder landers Kuipers, Huissoon, Knoops, Van den Brekel, Van Wetten, Van Sluys, De Groot, Pos, Swanefeld, Sijthof, Piet van Est en Van der Pluym. Tonnie Bergmans werd 78ste in 5.37.24.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17