Kroesjtsjev zou gedwongen zijn geweest terug te krabbelen 11 ENS EN Gaitskell tegen eenzijdige afschaffing van kernwapens Adenauer ketst socialistische toenaderingspogingen af WERELDNIEUWS 8n Monarchaal bewind in Marokko VLOEDGOLF TEISTERT HAWAii EN JAPAN; HONDERDEN DODEN Op de I Britse zvaarnemers blijven geloven dat er in de Sovjet-Unie tegenkrachten aan het zverk zijn OVERHEMDEN WEEKENDERS PAARLAARSTEEG 1 Koning president en de kroonprins premier en vice-president CaLve -Eip voor chxbi) el- leEkeir even. Vrede en vrijheid zijn afhankelijk van onze wil tot vergelding, zegt de Britse Lahoarleider UNO-Bosbonwpostzegel Koude eist zes levens in Oostenrijks Tirol Poolse bisschop in stilte op zijn post teruggekeerd Gemeenschappelijk buitenlands beleid alleen op basis van zijn regerings- en partijpolitiek Misvormde neus werd aanleiding tot moorden Grote Egyptische dagbladen genaast v. DUIVENBODEN Help U zelf en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. DINSDAG 24 MEI 1960 Ook in Groot-Brittannië houdt men zich nog steeds bezig met de diepere oorzaken van de mislukking van het topberaad. Ed ward Crankshaw, de gezaghebbende mede werker op het gebied van de Russische politiek van het weekblad „Observer" is van oordeel dat Kroesjtsjevs „zachte" bui tenlandse politiek nagelaten heeft concre te winst op te leveren en tot enig ver lies heeft geleid. De generaals zijn ont stemd over de vermindering van de con ventionele wapens, Kroesjtsjevs industrië le hervormingen hebben tot economische moeilijkheden geleid, zijn grootscheepse landbouwprojecten worden op het ogen blik met catastrofe bedreigd. Vandaar dat hij de laatste tijd het voorwerp was van heftige critiek. Hij werd zelfs gedwongen enkele van zijn doorgewinterde aanhan gers op te offeren. Wat hij thans boven alles nodig had, was een nieuwe triomf op de topconferentie. Toen het hem dui delijk werd dat een dergelijke triomf zou uitblijven, was het in zijn onmiddellijk eigenbelang de Parijse bijeenkomst te sa boteren en de blaam op Washington te werpen. Er zijn voldoende aanwijzingen, dat Kroesjtsjev, indien hij er werkelijk van overtuigd was geweest, dat hij in Parijs resultaten had kunnen bereiken, belang rijk genoeg om zijn tegenstanders thuis te overtroeven, hij het U-2 incident opzij zou hebben geschoven terwille van de topcon ferentie. Vandaar dat Kroesjtsjevs woede over de tegen hem gerichte oppositie in de Sovjet-Unie nog vergroot werd door zijn woede tegenover de Amerikanen. Het was volgens Crankshaw duidelijk dat Kroesjtsjev niet zeker was van zichzelf. Men moet er zich volgens Crankshaw rekenschap van geven wat Kroesjtsjev niet heeft gezegd en gedaan. Hij deed de topconferentie mislukken, maar hij trapte de ladder niet weg. Hij is niet onmiddel lijk begonnen de kwestie Berlijn door te drijven. Hij hield het contact tussen de Sovjet-Unie en het Wésten open. Ondanks zijn ruwe manier van optreden heeft hij niets gezegd of gedaan om de indruk te vestigen dat hij de politiek heeft losgela ten, waarvoor hij zo lang heeft gevoch ten, welke ten doel heeft een welvarender en op groter gelijkheid berustende maat schappij in de Sovjet-Unie tot stand te brengen. In een hoofdartikel concludeert de Ob server dat de werkelijke les van de U-2 is dat de tactiek welke voortkomt uit de koude oorlog en door deze tot op zekere hoogte gerechtvaardigd was, volkomen on verenigbaar is met de poging om aan de koude oorlog een einde te maken. Door toe te staan dat spionagevluchten zullen voortduren, bracht Eisenhower zijn moe dige en verziende politiek in ernstig ge vaar. Zijn opvolgers kunnen uit deze fout lering trekken. Niet opgeven (Reuter) De Britse zondagsbladen zijn, in hun beschouwingen van de we reldsituatie in het licht van de Parijse topconferentie, in het algemeen de over tuiging toegedaan, dat onderhandelingen Advertentie POPLIN en NO-IRON wit - grijs - beige en Ton-Sur-Ton 10.50 12.90 een grote kollektie NO-IRON hemden. Vlotte modellen in diverse kleuren en dessins va. 12.90 Ook voor herenmode nattstsriijk Bals RABAT (UPI) Koning Mohammed V van Marokko heeft maandagavond in een radiotoespraak verklaard dat hij de hui dige regeringscrisis zal oplossen door de leiding van de regering op zich te nemen. Als koning en president zal hij een kabi net vormen van aan do troon verknochte ministers. Prins Moulay Hassan, zijn zoon, zal vice-president, met de functie van pre mier, worden. Vrijdag is een regeringscrisis ontstaan toen de koning Abdallah Ibrahim een link se leider van de Nationale Volksunie (UNPF) en zijn ministers, die zeventien maanden in functie zijn geweest, ontsloeg. Hij heeft getracht een democratische rege ring te vormen die steunt op een meerder heid, doch slaagde niet. Geen der gepolste partijen kon voldoen aan de eis van trouw aan de monarchie welke de koning stelde. Constitutionele monarchie „Voor eind 1962 zal ik de belofte die ik in 1955 deed gestand hebben gedaan en zal Marokko een democratische grondwet heb ben. Met de hulp va het volk gaan wij een democratische grondwet opstellen, die de fundamentele vrijheden zal garanderen en verschillende te verkiezen organen in het leven zal roepen die toezicht moeten oefenen op de regering." Aldus de vorst in zijn toespraak. en pogingen om overeenstemming te be reiken in geen geval opgegeven moeten worden. Politieke waarnemers wijzen erop, dat de doodgeboren topconferentie in feite toch een voor het Westen welkom resul taat heeft opgeleverd, namelijk de door Kroesjtsjev in Oost-Berlijn toegezegde handhaving van de status quo in Berlijn, De westerse diplomatie streefde naar tus sentijdse overeenkomst over de Berlijnse kwestie waarbij de huidige toestand al daar hangende een uiteindelijke oplossing van het Duitse probleem zou blijven voort duren. Volgens Britse politici zou een po ging tot een permanente oplossing van de Duitse dan wel de Berlijnse kwestie op het ogenblik niet praktisch zijn. Men merkt verder op dat de klaarblij kelijk van Russische zijde gedane poging om de Britse en de Franse regering haar steun in zekere mate aan de Verenigde Staten te doen onthouden gefaald heeft. Advertentie Gasten Trakteer dan eens op dunne, korstloze sneetjes Ir ooi met bv. een rolletje worst of een sardientje en dubbeldekker te maken Calvê Mayonaise! om het LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Zo'n idee om Uw gasten eens extra te verwennen kunt U zelf ook vinden. Want Calvé Mayonaise maakt heel veel hartige hapjes dubbeldekker. Doe Uzelf en Uw eters_ een plezier. Ontdek zo'n nieuwe verrassing met Calvé Mayonaise en... schrijf die aan Calvé. Dan krijgt U als Uw idee bruikbaar is een leuke, welkome verrassing! Van onze correspondent in Londen) Hugh Gaitskell, de leider van de La- bour-oppositie, heeft zich in een hartstoch telijk betoog gekeerd tegen degenen die willen dat Groot-Brittannië de kernwa pens eenzijdig en onvoorwaardelijk op geeft. Een dergelijke politiek kan niet de grondslag vormen van een grote partij, zo zei hij. Gaitskell voerde het woord op het congres van de bond van gemeente- personeel, de op twee na grootste Britse vakbond, die vandaag over de kernbom kwestie zou stemmen. De bond oefent grote invloed uit op de Labourpartij, Avel- ke federatief is opgebouwd en waarvan de vakbonden het belangrijkste bestand deel vormen. Ook financieel is Labour van de bonden afhankelijk. Gaitskell zei dat de keus niet gaat tus sen capitulatie of algehele vernietiging, maar dat vrijheid en vrede afhankelijk zijn van onze wil tot vergelding. Het is huichelachtig om te roepen „Yanks, ga haar huis" en te verwachten dat zij ons te hulp zullen komen in geval van moei lijkheden. Indien Groot-Brittannië zichzelf van alle middelen tot zelfverdediging be rooft, zou het, op ontwapeningsgebied. niet de minste invloed op de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, of enig ander land. kun nen uitoefenen. Indien wij de vergeldings wapens weggooien, zullen wij, aldus Gaits kell, overgeleverd zijn aan de genade van een land dat geregeerd wordt door een machtige dictatuur en een fanatiek geloof bezit in de juistheid van zijn denkbeel den. Gaitskell volgde de lijn van Church ill, die destijds al gezegd heeft dat men moet bewapenen om te onderhandelen. Ook Aneurin Bevan, de, thans herstellen de. vroegere linkse Labourleider, die mi nister van Buitenlandse Zaken in een La- bourregering dacht te worden, zei enkele jaren geleden dat hij niet „naakt" (dat wil zeggen zonder kernwapens) de confe rentiezaal kon binnengaan. Gaitskell kreeg een grootse, ontvangst toen hij de zaal betrad. Hij verdedigde de politiek van zijn partij die op het ogen blik door tweestrijd over de defensie wordt verscheurd. De partijleiding ontwikkelt thans een denkbeeld van een collectief af- schrikwapen in handen van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie, waarbij de kwestie van de politieke controle van de Atlantische gemeenschap op de voorgrond staat. Kroesjtsjevs optreden in Parijs heeft het Gaitskell in vele opzichten ge makkelijk gemaakt, hoewel het duidelijk Ter gelegenheid van het vijfde Wereld- bosbouwcongres van de UNO, dat in augustus in Washington zal beginnen, heeft, de postadministratie van de UNO een herdenkingszegel laten ontwerpen, welke in twee waarden 4 dollar cent en 8 dollar cent verkocht zal worden. De zegels zijn een ontwerp van de Deense kunstenaar O. Hamman. Zij worden gedrukt in Japan en zijn uitgevoerd in vele kleuren. is dat hij de strijd in eigen kring nog niet als gewonnen beschouwt. Vorig jaar sprak het congres van dezelf de bond zich uit voor eenzijdige afschaf fing van kernwapens door Groot-Brittan nië. Later kwam men echter op dit be sluit terug en werd een gemeenschappe lijk compromisplan van het Britse vak verbond en de Labourpartij aanvaard dat beoogde afschaffing van kernwapens door Groot-Brittannië, indien de gehele wereld, maar uitgezonderd Rusland en Amerika, bereid was hetzelfde te doen. Hoofddoel van dit denkbeeld was te voor komen dat ieder land zich kernbommen zou laten aanmetenGaitskell achtte het tegengaan hiervan destijds belangrij ker dan het behoud voor Groot-Brittannië van het vergeldingswapen. Misschien denkt hij er nog zo over, maar op het ogenblik concentreert hij zich op de strijd tegen eenzijdige kernontwapening door Groot-Brittannië alleen. Neutronenbom WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" schrijft, dat men in Amerika en in de Sovjet-Unie werkt aan een neutro nenbom, soms „dodende straal" genoemd. Bij deze bom zou de straling zodanig kun nen worden beheerst, dat er vrijwel geen radio-actieve afval zou ontstaan. Een met de bom aangevallen gebied zou bijna da delijk weer bewoonbaar zijn. INNSBRUCK (AFP). Zes Duitse alpi nisten zijn in de nacht van zondag op maandag om het leven gekomen in een sneeuwstorm in Oostenrijks Tirol. Op de zuidelijke helling van de Gimpel, aan de Oostenrijks-Beierse grens, zijn maandag de lijken aangetroffen van vier Duitsers, die door het slechte weer waren overvallen en van koude en uitputting om het leven zijn gekomen. Ten noorden van Kitbühel zijn op 2344 meter hoogte, in het massief van de „Wilder Kaiser" nog twee Duitsers omgekomen, slechts vijftig meter van een schuilhut, die zij kennelijk niet meer hadden kunnen bereiken. Alle zes slachtoffers waren onvoldoende geoefend en uitgerust. WARSCHAU (UPI) De omstreden bisschop van Kielce in Polen, mgr. Kaz- marek, is in stilte teruggekeerd van een „verlof om gezondheidsredenen voor on bepaalde tijd" en heeft vanuit zijn resi dentie meegedeeld dat hij het bestuur van zijn bisdom weer heeft opgevat. De Pool se autoriteiten trokken hun erkenning van mgr. Kazmai-ek in de zomer van 1959 in en zij waarschuwden de priesters van diens diocees zijn administratief leider schap niet te erkennen. Tijdens het stalinistische tijdperk heeft mgr. Kazmarek vastgezeten wegens „col laboratie" met de nazibezetters. (Vervolg van pag. 1) HONOLOELOE (UPI) De bevolking van Hawaii was uren tevoren voor de aan stormende vloedgolf gewaarschuwd, maar niettemin be.vonden zich vele inwoners van Hilo op het strand toen zij toesloeg. De golf was veel hoger dan was voor zegd. Een ingezetene van Hilo zag uit zijn raam de mensen rennen en schreeuwen met achter zich de aanstormende vloed golf, die een oorverdovend lawaai maak ten. Auto's en wrakstukken van huizen dreven als kurken in het rond. Een half uur nadat Hilo door de vloed golf was getroffen, overstroomde deze Ka- hului op het eiland Maui. TOKIO (AFP) De vloedgolf teisterde ook de noordoost-kust van Japan. Gehele (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer is gisteren te Bonn in de hoogste organen van zijn par tij, de C.D.U., te keer gegaan tegen de partijgenoten, die zijn inge-aan op soci alistische „influisteringen". Wehner en Von Knocringen, beide vice-voorzitter van de S.P.D., hebben de mogelijkheid onder het oog gezien van een gemeenschappe lijke buitenlandse politiek van alle partij en. Enkele C.D.U.-parlemcntsleden, onder wie. de Berlijner Gradl, zijn hierop inge gaan. Twee posities staan, wat de Westduitse buitenlandse politiek na de mislukking van de Parijse topconferentie aangaat, thans lijnrecht tegenover elkaar: 1) De positie van Adenauer voor wie de Parijse mislukking en het wangedrag van Kroesjtsjev bevestigingen vormen van zijn vroegere uitspraken. Met gezag kon hij tegen de socialistische oppositie-partij zeg gen: „Samengaan in de buitenlandse po litiek? Maar dan zal de oppositie zich on omwonden en duidelijk moeten uitspreken voor de buitenlandse politiek van mijn re gering en van mijn partij. De politiek, die wij tien jaar lang in een voortdurende strijd met de sociaal-democraten hebben gevoerd, heeft zich juist in deze weken op- WENEN (Reuter) Een Oostenrijkse bakkersknecht, aan wie drie moorden en twee pogingen tot moord ten laste zijn ge legd, heeft maandag voor een rechtbank in Wenen verklaard, door te zullen gaan met moorden totdat hij een operatie heeft ondergaan aan zijn misvormde neus. De betrokkenen, de dertigjarige Johann Bergmann, zei, dat zijn neus de werkelij ke reden was dat hij Oostenrijks openbare vijand nummer een was geworden. Hij had een vrouw vermoord in een vlaag van woe de omdat zij om zijn neus had gelachen. Volgens het openbaar ministerie hebben twee psychiaters Bergmann t.ot psycho paat verklaard maar hem desondanks ver antwoordelijk voor zijn daden geacht. Op de vraag of hij zich schuldig acht of niet, antwoordde Bergmann: „Dat hangt af van wat u onder schuldig verstaat. Als het gaat om de feiten, ben ik schul dige, maar als u de schuld als een emo tionele uiting aanvaardt, ben ik niet schul dig". Bergmann zei ook. dat hij in 1947 het verlangen koesterde als acteur beroemd te worden. Maar toen hij begreep, dat hij dit nooit zou worden, besloot hij dan maar „de grootste bandiet" te worden „en ik bén de grootste bandiet in Oostenrijk". Volgens de politie zijn drie moorden, op een vrouw van 59, op een prostituée en op een nachtportier, alle onopgelost ge bleven, totdat Bergmann bekende nadat hij wegens een gewapende roofoverval was gearresteerd. zienbarend als de enig juiste getoond. Hij voegde eraan toe niet te geloven in een andere Kroesjtsjev dan die zich te Parijs als een wilde propagandist heeft voorge daan. S.P.D.-dilemma 2) De socialisten staan in het zicht van de verkiezingen in 1961 voor het dilemma dat zij na Kroesjtsjevs buitenspo righeden te Parijs onmogelijk kunnen vast houden aan hun totdusver gehandhaafde stellingen. Zij zullen op de een of andere manier de regeringspolitiek ten opzichte van de Noordatlantische Verdragsorgani satie en dus ten opzichte van het West duitse leger openlijk moeten aanvaarden. Zij zullen Adenauer niet langer kunnen verwijten dat hij het is geweest die een spaak in het wiel van de ontspannings- politiek tussen Moskou en het Westen heeft gestoken. Want ook voor hen geldt sedert vorige week, dat Kroesjtsjev, en niemand anders, het topoverleg schipbreuk heeft laten leiden. Wehner, Von Knoeringen en het Bonds daglid Mommer waren er dan ook snel bij om te zeggen: „Wij (C.D.U. en S.P.D.) zijn dichter bij elkaar gekomen". Maar Adenauer torpedeerde deze poging van de S.P.D. om een graantje mee te pikken van de juistheid der regeringspolitiek door als eis voor een samengaan ten deze te stel len een soort capitulatie van de opposi tie v.oor zijn politiek. Anderzijds gaan er stemmen te Bonn op die zeggen dat de tijd nu toch wel geko men is dat de drie grote partijen „de C.D.U., C.S.U., de S.P.D. en de liberale F.D.P. naar buiten toe één lijn gaan trekken in het buitenlands beleid. S.P.D.-leider Ollenhauer en F.D.P.-leider Mende uitten zich reeds in deze zin. maar weigerden voor Adenauer op de knieën te gaan. Rouwig is de kanselier daar niet om: hij gaat morgen rustig met vakantie naar Noord-Italië Overdrijft Brandt? In het koor van al deze stemmen valt de stem van Westberlijn's sociaal-democra tische burgemeester Willy Brandt niet meer zo op. Met het. verminderen van de spanning rond Berlijn, zo wordt hier ge zegd, neemt de belangstelling voor zijn persoon af. Een bekend journalist schreef dan ook over deze S.P.D.-kandidaat voor het bondskanselierschap: „Brandt wil niet meer alleen doorgaan voor burgemeester van een grote stad. De rol van de in cfe gehele wereld bekende politcus heeft reeds te zeer bezit van hem genomen dat hij daarvan afscheid kan nemen. Zo verheft hij zich reeds op hetzelfde ni veau als Adenauer en Kroesjtsjev. Deze houding is er op gericht om, ook na de vermindering van de spanning rond Ber lijn. te blijven doorgaan voor een grote figuur. Willy Brandt doet op deze wijze aan als een hertog die zich aan zijn pur peren mantel vastklampt omdat hij weet dat hij zonder die mantel snel glans en nimbus zal verliezen". dorpen zijn verwoest. Ruim 2.000 woningen zijn door het water meegesleurd en 22.000 staan onder water. De verbindingen zijn verbroken. Van de zijde der Amerikaanse lucht macht in Japan is meegedeeld, dat er al leen al in Moemoeisji, een stad op 80 km. ten zuidoosten van de luchtmachtbasis Misawa gelegen, naar schatting 150 men sen om het leven zijn gekomen. In Hasji- nohe in Noord-Japan zouden duizenden huizen blank staan. Ook Soesaki op het eiland Sjikokoe zou zwaar getroffen zijn. Deze stad telt 34.000 inwoners. Langs de kust zouden hele dorpen ver woest zijn. Een 500.000 mensen in de kust streken zouden in allerijl hun huizen heb ben verlaten. Troepen zijn bij het red dingswerk ingeschakeld. Bloedplasma uit Nederland Met het oog op de-ernstige aardbevin gen, die Chili in de afgelopen dagen heb ben geteisterd, heeft het Nederlandse Ro de Kruis besloten zo spoedig mogelijk per vliegtuig 500 sets gedroogd bloedplasma aan het Rode Kruis te Chili te zenden als bijdrage in de hulpverlening aan de slacht offers. CAIRO (UPI) Bij decreet van presi dent Nasser zijn de grootste kranten van Egypte in eigendom overgedragen aan de Nationale Unie, de enige politieke organi satie van het land. Deze maatregel komt neer op naasting. Het decreet heeft betrek king op Al-Ahram en Al-Akhbar, de twee grootste ochtendbladen in Cairo, de uit geverij Dar Al-Hilal, welke een aantal pe riodieken uitbrengt, en het weekblad Rose El Joessef. <~Praatótoel De blauwe smet Indien idyllisch het predikaat is waarop een door intieme beslotenheid uitmuntend oord aanspraak mag maken, dan verdiende de plaats waar wij die zomer enige va kantieweken doorbrachten stellig idyllisch te heten. Wij gaven haar dan ook die erenaam, verrukt van alle lokale ver schijnselen die onze een jaar lang opge jaagde gemoederen naar een langzamer tempo terugsusten. Tot de verschijnselen behoorden de en kele honderden dorpelingen die bedaard, door landelijke onschuld omstraald, huns weegs gingen. Wat er voorbij de boom grens van hun dorp geschiedde, scheen hen nauwelijks te raken. Weliswaar had de moderne wereld haar sporen in deze landelijkheid gedrukt en er wat televisie antennes en bromfietsen gezaaid, maar deze vermochten het vredige beeld niet te storen. Ook het stadium der elektrische verlichting en centrale-watervoorziening was men hier al binnengetreden, doch de ze fenomenen konden evenmin afbreuk doen aan de goede sfeer. Af en.toe ont waarden wij een veldwachter die hier als vaderfiguur scheen te fungeren, want waar had men in dit oord de misdaad moeten zoeken? Edoch na een paar dagen meende mijn vrouw een smet op deze blanke on schuld te bespeuren. Deze smet was enigs zins blauw van kleur en openbaarde zich in de melkkoker nadat deze voor de daar voor in aanmerking komende leverancier was gevuld. Er moest een ongelukkig toe val in het spel zijn ofwel een spotziek duiveltje dat onzé arkadische dromen be laagde. Wij waren echter niet van zins het een kans te geven. Vandaar dat mijn gade, toen de melk de ongezonde gelaatskleur maar niet bleek te willen verzaken, overging op het lou tere verbruik van flessenmelk die geen sporen van waterzucht vertoonde. De lich telijk geschonden gaafheid van onze dunk aangaande het dorp en deszelfs burgerij begon weer te helen. Het kon ons niet langer deren dat hier een melkboer huisde die alle eisen ten aanzien van een onver valste waar met een waterstraal weg spoelde. Een paar dagen vóór ons vertrek wer den wij op wonderlijke wijze aan 's mans ondeugd herinnerd. Vanwege het water leidingbedrijf bereikte de dorpsbewoners de mededeling dat de watertoevoer van acht uur 's avonds tot acht uur 's morgens zou worden afgesloten. Toen de melkboer de ochtend na de wa terloze nacht aan de deur verscheen en mijn vrouw om de gebruikelijke flessen vroeg, zei hij vriendelijk glimlachend: „U kunt vandaag gerust losse melk ne men, mevrouw." Zij keek hem een ogenblik onthutst aan en ging een pannetje halen dat hij met onberispelijk witte melk vulde. Commen taar werd bij deze handeling door partijen niet geleverd, maar nadat de leverancier zich had verwijderd, loste onze verbazing zich op in een daverende lach. Zijn ge moedelijke onschuld had het dorp in onze ogen voor een gemoedelijke onbeschaamd heid verwisseld en de blauwe smet, aan vankelijk een object van ergernis, was een onderscheidingsteken geworden dat het dorp extra dierbaar voor ons maakte. M. Mok Advertentie aluminium faiaesteen De beste service btj Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17185 Verdachte. Thor Hjulstad, de 47-jarige di recteur van de koninklijke munt in Noor wegen is gearresteerd. Hij wordt er van verdacht 180 kg. zilver ter waarde van meer dan 25.000 gulden ten eigen bate te hebben verkocht. Hjulstad, die sedert 1949 directeur is, ontkent. Brand. Bij een brand, welke een houten woning van een verdieping binnen een half uur in de as legde, zijn in New Glasgow, Nova Scotia, zes kinderen uit een gezin om het leven gekomen. Zij varieerden in leeftijd van 1 maand tot 13 jaar. Mevrouw Jackson (die twaalf kinderen had) was op het ogen blik van de brand op bezoek bij een buurvrouw. Zij probeerde tweemaal haar brandende woning binnen te drin gen maar moest hiervan teruggehouden worden. Doodgelachen. Dertigduizend inheemsen, die wonen op een gebied in de hoog landen in het oosten van Australisch Nieuw-Guinea, zullen door de plaatse lijke autoriteiten in quarantaine wor den geplaatst bij een poging om de verspreiding van de „kuru" (lachende dood)-epidemie te voorkomen. De mys terieuze ziekte, welke Kuru genoemd wordt omdat de eerste verschijnselen van ziekte zich openbaren in onbeheers te lachbuien van de patiënt, schijnt een erfelijk karakter te dragen. Slecht weer. In de Kaiser-bergen bij Kuf- stein in Oostenrijks Tirol zijn zondag nacht twee Duitse alpinisten doodge vroren. Zij waren zondagochtend voor een tocht uit Augsburg vertrokken en onderweg door plotseling invallend slecht weer verrast. Hun lijken zijn maandag gevonden. Houd altijd Rennies bij de hand... Dan kan overtollig maagzuur u niet deren. Die één of twee tabletten doven uw pijn bij vöorbaat, als er eens iets verkeerd valt. Gemakkelijk in te nemen die Rennies - onop vallend - één voor één hygiënisch verpakt. En nog lekker van smaak bovendien..... Operaties. Bij een operatie in het gebied van I-Iodna in Oost-Algerije zijn 61 re bellen gesneuveld en 23 gevangen geno men. De Fransen verloren twee doden en vier gewonden, zo is maandag in Algiers bekendgemaakt. In het gebied van Ouarsenis, eveneens in Oost-Alge- rije, zijn zondag en maandag 27 Alge rijnse opstandelingen buiten gevecht ge steld. Kettingbotsing. Bij een geweldige ket tingbotsing op de autoweg van Oosten de naar Brussel is zondagavond een do de gevallen en zes mensen zijn ernstig gewond. Tegen elf uur 's avonds wer den de bewoners in de nabijheid van de verkeersweg opgeschrikt door een he vige knal, gevolgd door hulpgeroep. Zij vonden over een afstand van 200 meter een twintigtal auto's verspreid, die tij dens een dichte mist op elkaar waren gereden. Tot in de vroege morgen is de Belgische politie bezig geweest met het opruimen van de ravage. Onachtzaamheid. De leider van de socia listische oppositie in Finland, oud-minis ter Simonen, is maandag door een rechtbank te Helsinki schuldig bevon den aan „administratieve onachtzaam heid", waardoor in 1957 tijdens zijn mi nisterschap een staatsbouwonderneming voor de staat en de hoofdstad een ver lies van in totaal ongeveer 3,4 miljoen gulden opleverde. Simonen werd veroor deeld tot een boete van 180.000 Finse marken (omstreeks 2.000 gulden). Explosie. Een gloednieuw Convair 880- straalvliegtuig van de Amerikaanse Delta maatschappij is bij het opstijgen van het vliegveld van Atlanta in Geor gia neergestort en geëxplodeerd. Vol gens de maatschappij zou het toestel een proefvlucht ondernemen en bevond zich aan boord alleen een bemanning van vier koppen. De Convair was een week tevoren van de fabriek aan de maatschappij overgedragen. Doorzetter. Op het eiland Goeam in de Stille Oceaan is nog een Japanse sol daat gevonden die in deju ngleb ezig daat gevonden die in de jungle bezig was met de Tweede Wereldoorlog. De man gaf zich zonder meer over, nadat hij ontdekt was door een immigratie commissie. Hij bevindt zich nu in een Amerikaans marinehospitaal, waar zich ook zijn medestrijder bevindt, die zich een week geleden overgaf.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3