Kasavoeboe en Loemoemba winnen de verkiezingen Wie Amstel drinkt doet zó Stemmen-bij-volmacht leidt tot moeilijkheden Bedrijfsvoetbalcompetitie in Haarlem begonnen Australische minister in Den Haag Raad van Bennebroek wil tunnel onder Rijksstraatweg Stroom toto-winnaars Nieuwe richtingborden op de stations GLA DIOLENVERENIGING Kerkeveiling bracht meer dan zes mille op Reservefonds voor bejaardencentrum gevormd Ouderavond Plesmanschool Het Nw-Guineaprobleem Scholentoernooi van de Haarlemse Cricketbond „Snelverband" werd eerste bij e.h.b.o.-wedstrijden f DINSDAG 24 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De voorzitter van de Nederlandse Gla diolus Vereniging, de heer L. Krouwel, wist maandagmiddag in café-restaurant Brinkmann in Haarlem een niet gemakke lijke vergadering tegemoet te gaan. Er zijn veel kwekers buiten het eigenlijke bloembollengebied in deze vereniging ge organiseerd en zij willen ook hun stem laten horen. De afstanden zijn echter te groot, zodat zij bij volmacht wensen te stemmen. Er was een vertegenwoordiger van Goeree-Overflakkee, die maar liefst 117 volmachten bij zich had. Doordat er weinig leden aanwezig waren, had hij in feite te beslissen over het bestuursvoor stel om het aantal volmachten tot één per persoon te beperken. Het bestuur gaat zich beraden over de nieuwe situatie, de leden drongen aan op het vormen van kringen of afdelingen. Dat laatste zal moeilijk gaan, aldus de voorzitter, want de gladio- lenkwekers wonen over 319 gemeenten verspreid. De openingsrede van de voorzitter was een beroep op de kwekers om vooral nauwgezet te zijn bij de verzorging van het gewas. Er zijn zeer goede partijen, maar ook beslist slechte, wat gezien de goede niet behoeft voor te komen. De ex port is weer opgevoerd. Er is 35 percent meer aan gewicht geëxporteerd en 24 per cent meer aan geld. De voorzitter sprak niet voor niets over de noodzaak om wat nauwkeuriger te zijn bij de teelt, want de heer F. Limburg, directeur van de Keuringsdiensten, moest onprettige getallen noemen van afgekeur de partijen. Zo werden bij voorbeeld 13.500 manden afgekeurd voor thrips aantasting. Dit had kunnen worden voorkomen. Moei lijker is dat bij het fusarium, waar voor- ai de kwekers in de nieuwe gebieden wat betreft deze ziekte zeer attent zijn. In de oude gebieden, dus de Bloembollenstreek en Noordholland, zal men de gevolgen van de nalatigheden wel ondervinden. Er is 51.253 r.r. voor afgekeurd en later nog eens 13.500' manden. Dit euvel kan wor den bestreden door een zgn. warmwater behandeling die door het laboratorium is uitgewerkt. „Ontstellend groot" was afkeuring voor droogrot, t.w. 32.500 r.r. Deze is een ge volg van grondbesmetting, zodat al weer de kwekers in de oude streken hiervan het meest te lijden hadden. Het hardrot kan aardig onder de duim worden gehou den door het gebruik van ontsmettings middelen op kwikbasis. De „mooie" zo mer heeft al het ongedierte een beste kans gegeven om welig te tieren. Bestrijdingsmiddelen werkten bij de droogte niet of slechts gedeeltelijk, zodat veel knollen voor beschadiging moesten worden afgekeurd. De kwekers hebben ook met een nieuwe, gelukkig niet gevaarlijke, ziekte te kampen: Curvularia is eerst in geïmporteerde partijen gevonden, nu zit het ook in Nederlandse gladiolen. Dat er in zo'n zomer als van 1959 nog 10.000 manden moesten worden afgekeurd voor botrytis was volgens de heer Lim burg een gevolg van onnadenkendheid, on oplettendheid en zorgeloosheid. Er is in totaal 972 percent van de aangeboden knol len afgekeurd tegen 7 percent in 1958. De verkiezing van de heer F. Roozen uit Vogelenzang, die herkiesbaar was, le verde moeilijkheden op. Een van de le den stelde voor de heer Ter Weenen uit Nieuwe Tonge als nieuw bestuurslid te kiezen. Maar deze kwam in een lastig par ket, want hij had 117 volmachten en zo veel mensen waren er niet ter vergade ring aanwezig. Volgens de statuten had hij zichzelf kunnen kiezen, want hij mocht voor al die 117 mensen een stem uitbren gen. De voorzitter wilde de heer Roozen kennelijk niet laten gaan maar kon ook de gedragslijn van de heer Ter Weenen statutair niet aanvallen. Leden deden dat wel en ten slotte kwam dan de heer Ter Weenen zelf maar met de oplossing, hij stelde zich niet verkiesbaar. Dat gaf op- luchting. Lis se Maandagavond is in gebouw Rehoboth in Lisse de zevende jaarlijkse kerkeveiling van de hervormde gemeente gehouden. De veiling bracht niet minder dan 6539, op, hetgeen vijftienhonderd gulden boven de verwachtingen is. Alle Diaconieën der kerken welke in de stichting Protestants Christelijk Bejaarden centrum in Lisse samenwerken hebben een reservefonds gesticht voor het bejaarden centrum. Voor dit doel kwam bij de dia conie der hervormde gemeente een bedrag van ruim 1500.binnen. De diaconie van de gereformeerde gemeente ontving reeds eerder een bedrag van 300.en ontving onlangs weer enkele giften. Zandvoort In restaurant „Zomerlust" in Zandvoort heeft de oudercommissie van de Dr. Al- bert Plesmanschool maandagavond een ouderavond gehouden. De voorzitter van de oudercommissie, de heer A. Kransen, verwelkomde de aanwezigen. De avond kreeg daarna het karakter van een gezel lige ontspanningsbijeenkomst, waarbij verscheidene leerlingen hun beste beentje voorzetten met het opvoeren van een drie tal leuke sketches. Een accordeonnist liet zich horen. De leerlingen van de zesde klas brachten een tweetal moeilijke canons ten gehore. Een jeugdig accordeonduo trad daarna met groot succes op, waarna het program ma besloten werd met een leuke opvoering van het toneelstukje: „Meneer zoekt een nieuwe huisknecht." De voorzitter, de heer A. Kransen, sloot de avond met woorden van dank aan alle medewerkenden en deelde nog mede, dat de opbrengst van het kienspel be stemd zou worden voor financiering van het driedaagse schoolreisje, dat de leer lingen van de hoogste klas dit jaar zullen maken. Maar alle argumenten voor en tegen kwamen weer op de proppen bij het be stuursvoorstel om de volmachten te be perken tot één per persoon. De leden bui ten de oude streken zouden zich dan bui tengesloten voelen en juist zij zijn dik wijls beste kwekers en enthousiaste leden. Weer zat daar de heer Ter Weenen met 117 stemmen-bij-volmacht (een ander scheen er ook honderd in zijn zak te heb ben!) Dat bestuursvoorstel zou er nooit doorkomen begreep iedereen. Het bestuur deed het enige wat het kon doen, het voorstel terugnemen en zich gaan bera den over de nieuwe situatie met zoveel kwekers buiten het oude teeltgebied. Ver tegenwoordigers uit die gebieden worden bij dit beraad uitgenodigd en zo bewaarde men de eenheid in de Gladiolusvereniging. Evenals voorgaande jaren organiseert de commissie bedrijfsvoetbal van de KNVB af deling Haarlem ook dit keer weer een zo meravondcompetitie voor bedrijfsvoetbalelf tallen. Meer dan ooit heeft de commissie te kampen met de grote tcrrcinennood die er in Haarlem heerst. De directies van de 22 deel nemende bedrijven hebben een schriftelijk verzoek bij de gemeentelijke dienst voor lichamelijke opvoeding ingediend om de be schikking te krijgen over de gemeentelijke sportterreinen, maar dit had geen resultaat. Dit jaar hebben er 37 elftallen ingeschre ven, die zijn ondergebracht in zeven afde lingen. Deze competitie moest nu gespeeld worden op drie terreinen terwijl er achttien nodig zijn zodat de mogelijkheid niet uitge sloten is, dat de competitie niet eens voltooid kan worden. Er moesten dit jaar zelfs ver enigingen worden afgewezen. Ondanks alle moeilijkheden zijn er reeds diverse wedstrijden gespeeld. Afd. A: Figee 1—OCS 1 3-1; Figee 1— Nebima 1 5-2; VVV 1—J. G. Nelis 2-4. Afd. B: OVNHSM 2-4; H.v.L.—Nautamix 3-5. Afd. C: VES—Planeta 2-6; Planeta—Vriebo 1-0. Afd. D: MSD 1—H. S. 8-1; Hilco— Dijk stra 0-5. Afd. E: OCS 2—Nebima 2 3-3; VVV 2— SVOW 2 4-0 Nautamix 2Nebima 2 3-2. Afd. F: RuysDe Schoof 1-0; MSD 2Ruys 2-5; Figee 3Boru 2-4. Afd. G: OCS 2Koks d. Jong 2-2; v. Goor KMC 0-4; HinKoks d. Jong 0-6. Het programbma voor komende week luidt als volgt: Maandag 23 mei: B: GIHOVN (Slaper dijk); C: TramvogelsVES (Spaarndam). Dinsdag 24 mei: B: HSM—Heeremans v. L. (Spaarndam); A: J. G. Nelis—SVOW 1 (Sla perdijk); D: H S—Hilco (DSK). Woensdag 25 mei: F: Vriebo—Co-op (Sla perdijk). Vrijdag 27 mei: E: OCS 2—VOW 2 (Slaper dijk); F: De SchoofFigee 3 (DSK). Zaterdag 28 mei: B: WWNautamix 1 2 u. (Slaperdijk); G: v. GoorOCS 3 4.15 u. (Sla perdijk). De competitie-indeling luidt: Afd. A: Figee 1, OCS 1. SVOW 1, Nebima 1, VVV 1, J. G Nelis 1. Afd. B: OVN, HSM. WW, GIH, H. v. Leuven, Nautamix 1. Afd. C: Co-op, Tramvogels, VES, Planeta, Vriebo. Afd. D: Hilco, Dijkstra, MSD 1, H en S, Figee 2. Afd. E: OCS 2, Nebima 2, SVOW 2, Nauta mix 2, VVV 2. Afd. F: Figee 3, Boru, Ruys, De Schoof, MSD 2. Afd. G: OCS 3, Koks de Jong, v. Goor, KMC, Hin. De Australische minister „for territories" de heer Paul M. C. Hasluck is in Den Haag aangekomen voor een bezoek van twee dagen om met de Nederlandse regering be sprekingen te voeren over zaken van ge meenschappelijk belang met betrekking tot het bestuur over de gebieden Papoea en Australisch Nieuw-Guinea en dat over Nederlands Nieuw-Guinea en over zaken die voortvloeien uit het gemeenschappelijk lidmaatschap van de South Pacific Com mission. De gemeenteraad van Bennebroek heeft maandagavond in een uur de achttien pun ten tellende agenda afgewerkt en alle voor stellen van B. en Vf. met weinig of geen discussie aanvaard. Bij de behandeling van het voorstel tot het verlenen van medewerking aan de bouw van een nieuwe Willinkschool wees de heer Ever w ij n Lange (VVD) op de wenselijkheid van een voetgangerstunnel onder de Rijksstraatweg. De kinderen die in de „Bloemhof" op school gaan en ook de kinderen die uit het duin komen op weg naar de christelijke school, zouden dan veilig de Rijksstraatweg kunnen krui sen. Ook voor bejaarde mensen zou een tunnel een uitkomst zijn. Spreker wees op het voorbeeld van Wassenaar. Andere raadsleden stemden met de woorden van de heer Everwijn Lange in en de voorzitter, burgemeester D. van der Hoop van Slochteren, beloofde de zaak op te nemen met Rijkswaterstaat. De heer Enthoven (VVD) vroeg hoe het college denkt over de toekomstige be hoefte aan scholen met het oog op de uit breiding van het dorp. De burgemeester antwoordde dat er zeker de eerste jaren genoeg schoolruimte is. Bij de openbare lagere school zijn juist twee nieuwe loka len geprojecteerd. „Hoe staat het nu eigenlijk met de plan nen voor het nieuwe raadhuis", vroeg de heer L u s k e (VVD), toen het voorstel tot het verlenen van een krediet van 2080 voor het verbeteren van een kamer der secretarie aan de orde kwam. De voorzitter kondigde aan dat wellicht aan het eind van deze zomer een tekening in de raadsvergadering getoond zal kunnen worden. Ook dit jaar zal de Haarlemsche Cricket Bond een toernooi organiseren voor scho lieren in de pinkstervakantie. Er zal ge speeld worden op vrijdag 3, zaterdag 4 en dinsdag 7 juni op de velden van de aange sloten verenigingen, te weten: BMHC, Aal- bertsbergweg, Bloemendaal; GVHW, Sport park, Heemstede; Haarlem, Donkerelaan, Bloemendaal; Rood en Wit, Spanjaardslaan, Haarlem. Na afloop van het toernooi zal op dins dagmiddag 7 juni in Brinkmann in Haar lem de prijsuitreiking plaatsvinden, waar bij tevens een film over cricket in Enge land en kleurendia's betreffende Neder lands cricket vertoond zullen worden, toege licht door een der leden van de propa- gandacommissie van de Koninklijke Neder landse Cricket Bond, aanvang 4 uur. De winnende elftallen ontvangen een schoolprijs, terwijl alle spelers van de kampioenselftallen der groepen nog in dividuele prijzen verkrijgen, waaronder vrij kaartjes voor de wedstrijd van het Nederlands GI tegen de Free Foresters (Engeland), te spelen op zaterdag 27 en zondag 28 augustus 1960 op het terrein van „Rood en Wit" in Haarlem. De schoolelftallen zijn ingedeeld in se niores en juniores-afdelingen. Reeds thans hebben één of twee elftallen ingeschreven: Stedelijk Gymnasium, Gem. Coornhert Lyceum, Gem. Lourens Coster Lyceum, Prot. Chr. Lyceum, Triniteits Lyceum, Ken- nemer Lyceum, Jac. P. Thijsse Lyceum, als mede Chr. MULO Schooi en Hartenlust- school, beide laatstgenoemde uit Bloemen daal. Bij de KNVB blijft een stroom van toto prijswinnaars binnenkomen. Het aantal winnaars van de eerste prijs is nog steeds 3 (15 punten), het aantal tweede prijswin naars is gestegen tot 108 (14 punten) en het aantal derde prijswinnaars (13 punten) tot 1300. Het was dit jaar voor de eerste maal, dat aan de door „Snelverband" de Haarlemse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Eerste Hulp bij Ongelukken georganiseerde onder linge wedstrijden, werd deelgenomen door alle vier plaatselijke organisaties, welke zich op dit terrein bezighouden: de r.k. Haarlemse vereniging voor E.H.B.O. „St. Bernardus", de Haarlemse Reddingsbri gade, de Haarlemse afdeling van het Ro de Kruis en „Snelverband". De belangstel ling is bijzonder groot geweest, onder de vele toeschouwers bevond zich ook de arts W. C. Kors, medisch leider van het Haar lemse Rode Kruis. De wedstrijden wer den gehouden in de aula van de Wethou der Westerveldschool aan de Overton- straat. De wedstrijdopgave bestond uit het ver lenen van eerste hulp en het vervoeren van een slachtoffer van een verkeersonge luk. Er werd hiervoor verondersteld, dat een oude man door een vrachtauto was aangereden, waarbij één zijner voeten ver brijzeld werd. De chauffeur, die zijn ca bine had verlaten om zich naar het slacht offer te begeven, was bij het aanschou wen van de verwondingen flauw gevallen en diende dus eveneens te worden bijge staan. Elke vereniging nam met twee ploe gen aan de wedstrijd deel. De verrichtingen werden gevolgd door de jury, bestaande uit de artsen, Th. M. H. H. Koot, P. A. Roorda en W. E. Ulrici. Na afloop daarvan werd de volgende uit slag bekendgemaakt: 1. „Snelverband", 127a min., 311 pnt, leider 83 pnt. 2. Haarlemse Reddings Bri gade, 13 min., 309 pnt., leidster 85 pnt. 3. Haarlemse Rode Kruis, 13 min., 289 pnt., leider 81 pnt. 4. „Sint Bernardus", 14 min. 277 pnt., leider 85' pnt. De heer Roorda besprak vervolgens het verloop der oefeningen, waarbij hij de diverse handelingen aan de deskundige critiek der jury onderwierp. Ten slotte reikte spre ker de wisselbeker uit aan de voorzitter van het zegevierende „Snelverband". Burgemeestersambt. Mr. A. A. J. Goldberg te Oegstgeest is benoemd tot burgemeester van Delfzijl. (Van onze correspondent in Brussel) De uitslag van de verkiezingen in de grote Kongolese steden heeft geen verras singen opgeleverd. De verschillende Kon golese politieke partijen hebben daar ge wonnen, waar zij sedert maanden hun partij-organisatie sterk hadden uitge bouwd. In Leopoldstad, waar de Bakongo stam ongeveer de helft van de bevolking vormt, is de partij van deze stam, de Abako, de overwinnaar, evenals in de internationale havenstad aan de Atlantische Oceaan, Matadi. In Leopoldstad krijgt de Abako drie van de vier zetels voor de wetgevende vergadering, de vierde zetel gaat naar de eenheidspartij van de gematigde Kongole se leider Jean Bolikango, die ook tijdens zijn verkiezingscampagne een zeer uige- sproken pro-Belgische houding aannam. De president van de Abako. Joseph Ka savoeboe, die zich in de laatste weken op vallend van de meer revolutionaire leider Patrice Loemoemba afwendde, werd geko zen. Hij wordt genoemd als minister van Met ingang van de nieuwe zomerdienst regeling zullen de Spoorwegen op de per rons van de stations nieuwe richtingborden aanbrengen. Dit is een uitvloeisel van het streven van de N. S. de aanduidingen op de perrons duidelijker te maken, alsmede van een besluit van de Internationale Or ganisaties van Spoorwegondernemingen. De richtingborden zullen in geel worden uitgevoerd, terwijl de bestemmingsrichting meer wordt gespecificeerd. Tussen de uren is een horizontale streep aangebracht om een duidelijk overzicht te krijgen van de vertrektijden. De T.E.E.- en D-treinen wor den in rood aangegeven met aanduiding van doorgaande rijtuigen, restauratie rijtuigen en dergelijke. de nieuwe Kongolese regering of als pre sident van het Kongolese parlement In Stanleystad behaalde de president van de Nationale Kongolese Beweging, Loemoemba, een indrukwekkende over winning. Niet alleen behaalde de door hem geleide vleugel van de Nationale Kongole se Beweging hier 23.000 van de 24.000 stemmen, die voor de verkiezing van leden van Provinciale Staten werden uitge bracht, maar hij wist bovendien 19.000 voorkeursstemmen op zich te verenigen. In Elisabetstad, de hoofdstad van de koper- en uranium-provincie Katanga won de gematigde, maar zeer federaal gezinde Conakat, de partij van de bekende leider Tsjombe, die een sterk gedecentraliseerd federaal Kongo voorstaat en de rijkdom van Katanga ongaarne deelt met de overi ge vijf provincies van Kongo. De partij van de naar Elisabetstad uitgeweken Ba- loeba's, de Baloebakat behaalde even veel stemmen als de Conakat. Het rustige verloop van de verkiezingen heeft in regeringskringen te Brussel grote opluchting gebracht. Men vreesde een zeer bewogen en zelfs bloedige verkie zingsstrijd. Nog hier en daar zullen enkele uitslagen worden betwist, daar de kandi daten van de minderheidspartijen geen kans kregen hun verkiezingspropaganda behoorlijk te voeren. De nieuwe minister voor algemene zaken in Afrika, Ganshof van der Meersch, is in Leopoldstad door zijn collega, minister De Schrijver, geïn stalleerd en heeft reeds contact opgeno men met de Kongolese leiders. Hij ver klaarde dat de orde in ieder geval en tot elke prijs zal worden gehandhaafd. Liefdadigheidsmars. Zondag zal in de stad en de omgeving van Nijmegen de der de internationale liefdadigheidsmars van leerlingen van middelbare en technische scholen ten bate van het internaat voor lichamelijk gebrekkige kinderen van de Sint Maartenskliniek worden gehouden. Vorig jaar waren er ongeveeer 300 deelne mers en deelneemsters waaronder honder den uit West-Duitsland. De mars start in. de Vereniging aan het Kizer Karelplein. Een warme lentemiddag in de tuin. Pa inspecteert zijn bloemblad, Ma haar damesblad en dan komt Pa er rond vo.or uit: „Ja, nu een biertje." Z'n hand vormt een uitstekend idee. En als Ma haar damesblad verwisselt voor een dien blad (met Amstel Bier), zegt Pa: „Goed zo vrouwtje. Van Amstel... dat proef je zól" Amstel Pils Amstel Oud Bruin Amstel Gold RIP0LIN SNELVERF 500 Tubbêïdékken_d_\ ...en uit een Ripolin-bu» schildert u méér vierkante meteral Pubükatle van ée Ripelin-fabrieken Hilversum Holland <Rl

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9