Leger neemt het landsbestuur over in Turkije Martin Bormann zou nog in leven zijn OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT President, premier, stafchef en ministers in hechtenis HET WEER Engeland overweegt a ansluiting bij de KSG en de Euratoom SCH. 21 „Arie v. d. Zwan" wint Haringrace 1960 Labour vraagt overleg met EEG Hulpactie voor Chili Massale demonstraties in Japan tegen kabinet !#M ORRIS "(mf'ore i/ou êm/L Voorspel Het woord is aan Dertig kantjes gelost in IJ mui den Penalty-van-het" jaar' Temperatuur lager MODEHUIS „JE90 In de krant van heden: Waterproof horBoges STUURMALS, COHEN Modieuze Japonnen SOLEX DE LUXE J. J. VAN KOOTEN "linea Sportsman" zomerkostuums va. 179,50 House of England Tony was zes dagen zoek Hebt U dit artikel gemist? Jammer! 74e JAARGANG No 269 VRIJDAG 27 MEI 1960 305e JAARGANG No 117 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije LONDEN (Reuter en AFP) Radio-Ankara heeft bekendgemaakt, dat hei- Turkse leger te middernacht het bestuur in het gehele land heeft overgenomen. De actie, die zonder bloedvergieten verliep, wordt tijdelijk genoemd, in afwach ting van verkiezingen. Vooraanstaande personen zijn in hechtenis genomen, onder wie president Cefal Bayar, premier Menderes, de voorzitter van de Nationale Vergadering. Rcfik Koraltan, en de minister van Binnenlandse Zaken Namik Gedik, de minister van Defensie, Ethem Menderes, en de chef van de generale staf, generaal Rustu Erdclhun. De bevolking werd opgeroepen binnenshuis te blijven. Volgens het radiobericht zal Turkije trouw blijven aan de NAVO en de CENVO.' De proclamatie door de Turkse strijd krachten, waarvan de inhoud door radio- Ankara is bekendgemaakt, luidt als volgt: De land-, zee- en luchtstrijdkrachten hebben het bestuur van het land in han den genomen teneinde zo spoedig moge lijk te komen tot vrije en onpartijdige ver kiezingen. Het leger is tot dit besluit geko men als gevolg van de crisis en de be treurenswaardige gebeurtenissen van de afgelopen weken. Het wil voorkomen dat het land de prooi wordt van een burger oorlog, en het wil de kloof tussen de twee grote partijen dempen. Het leger maakt bekend, dat het noch aan een persoon, noch aan een partij, noch aan een groep is gebonden. De burgers moeten allen zich voegen naar de wet en de leden der regering zijn uitgenodigd, zich onder bescherming van het leger te stellen dat hun veiligheid zal waarborgen. Wij vragen de Turken begrip voor el kaar te tonen. Wij verklaren tegenover de wereld, dat wij trouw zullen blijven aan het handvest van de UNO, het beginsel van de verkla ring van de universele rechten van de mens, het Atlantisch bondgenootschap en het verdrag van de C.E.N.V.O., alsmede aan alle verdragen en bondgenootschappen die Turkije heeft getekend. Laat het land kalm blijven. Volgens te Saloniki ontvangen berichten zijn Turkse legereenheden uit Istanboel in Edirne(Adrianopel) en andere plaatsen in Europees Turkije aangekomen, waar zij gebouwen van het burgerlijk bestuur heb ben overgenomen. De Griekse grensautori- teiten kregen bericht, dat tot nader order via de driehoek bij de rivier de Maritsa geen treinen Turkije mogen binnenkomen. Volgens eerdere berichten waren vorige week op last van de regering-Menderes hoge officieren in Europees Turkije ver vangen door jonge officieren. Enigen van hen, die beschouwd werden als niet trouw aan de regering, waren onder Huisarrest gesteld, aldus genoemde berichten. Het vliegveld van Athene kreeg vanoch tend vroeg van de zijde van de Turkse burgerluchtvaart bericht, dat het vliegveld Istanboel tot nader order gesloten zou zijn. Van Londen uit was sinds 2 uur vannacht geen contact te krijgen met Istanboel. Aan Turkse zijde werd op binnengekomen be richten niet gereageerd. Sinds vorige maand de leider van de Republikeinse oppositie, Ismet Inonu, en een aantal leden van zijn fractie werden geschorst, hebben zich tegen de regering gerechte ongeregeldheden voorgedaan. Dit leidde tot het afkondigen van de staat van beleg. In Ankara werd woensdag de Na tionale Vergadering voor vier weken ver daagd, nadat in een zeer rumoerige bij eenkomst de afgevaardigden van de De mocratische regeringpartij en de Republi keinen slaags waren geweest. De politie herstelde de orde. Op 18 april werd, ondanks het verzet van de Republikeinen een uit vijftien De mocraten bestaande parlementscommissie ingesteld om „de destructieve en onwetti ge activiteit" van de Republikeinse oppo sitie te onderzoeken. Met. het oo| op dit onderzoek werden alle partijbijeenkom sten en andere politieke vergaderingen verboden voor de duur van het onderzoek. Premier Menderes verklaarde woensdag dat de commissie haar werk buiten het parlement had voltooid en dat zij nu op grond van de dossiers haar rapport zou opstellen. Het onderzoek, zo zei hij, had slechts een maand in plaats van drie maanden geduurd. Dit toonde zijns inziens aan, dat beweringen dat de commissie was ingesteld voor het uitoefenen van on wettige druk, onwaar waren. De eerste relletjes in Turkije deden zich voor op 28 april, toen studenten in Istan boel een protestbetoging hielden tegen de schorsing van Inonu en de zijnen. Inonu zou zich volgens de regeringspartij schul dig hebben gemaakt aan aanzetting tor re bellie. De politie trachtte de studenten uit een te drijven, waarbij zeventien studen ten en drie politiemannen ernstig werden gewond. Dezelfde avond werd voor Istan boel en Ankara de staat van beleg afge kondigd en een uitgaansverbod ingesteld. Alle bijeenkomsten en het publiceren van nieuws over de betogingen werden verbo den. Desondanks deden zich nieuwe ongere geldheden voor in Ankara en Izmir (Smyr na), waar de studenten ook tegen de re gering gingen demonstreren. De verloven van officieren van politie en leger werden ingetrokken. De politie, die met gummi stokken en traangas een eind trachtte te maken aan de demonstraties, kreeg steun van militairen en zware tanks. Tijdens Let begin van de N.A.V.O.-conferentie te An kara wei-den driemaal militairen georuikt om betogers uiteen te jagen. Op 21 mei deden voor het eerst ook militairen aan de campagne tegen de re gering mee: 1.500 cadetten en jonge offi cieren hielden toen een stille protestmars door Ankara. De bepalingen van de staat van beleg werden verscherpt en in Ankara werd het uitgaansverbod uitgebreid van acht uur 's avonds tot vijf uur 's ochtends. De universiteiten werden gesloten voor de duur van de staat van beleg. In Athene wordt er voorts aan herin nerd, dat het bezoek dat Menderes aan Moskou zou gaan brengen, in het Westen tot ongerustheid aanleiding had gegeven. Washington zou de reis hebben afgekeurd. Men neemt aan dat de volgende Turkse eerste-minister van een reis naar Moskou zal afzien. LONDEN (UPI) Twee Britse bladen, de Daily Mail en de Daily Herald, publi ceerden )berichtcn volgens welke Mar ti nBormann, Hitler's naaste secondant tijdens de laatste tijd van zijn leven, nog in leven zou zijn in Brazilië. Adolf Eich- manr. zou dat in Israel bevestigd hebben. Volgens dc Daily Mail zijn Joodse agen ten Bormann op het spoor geweest sinds 1952. Hij woonde toen onder een aangeno men naam in Bahia (Brazilië), omgeven door enkele vroegere collega's. De agen ten deden een poging hem in een val te laten lopen, zoals zi.j nu met Eichmann hebben gedaan, maar Bormann's omge ving was gewaarschuwd en bracht hem over naar een andere Brziliaanse provin cie. Santa Catcrina, waar zich ook een broeinest van oud-nazi's zou bevinden. Bor mann zou nu een paspoort hebben onder de naam Jose Possea en grote reizen heb ben gemaakt. De Daily Mail zegt dit vernomen te hebben van Joodse agenten in München. De Israëlische geheime dienst die Eich mann heeft aangehouden, zou ook Bormann ex-plaatsvervanger van Hitier, op het spoor zijn. Tuvia Friedmann, de voormalige Poolse inlichtingenofficier, zei: Ik weet dat Bormann in leven is. Hij verbergt zich onder een andere naam evenals Eichmann deed. De correspondent van de „Daily Mail" in München schrijft van een van de agen ten van de Israëlische geheime dienst te hebben vernomen, dat het net rond Bor mann zich sluit. De Londense „Daily Herald" meldt dat Eichmann door leden van de Israëlische geheime dienst in Argentinië gearresteerd is. Eichmann zou zondag aan boord van een „Britannia" van de Israëlische lucht vaartmaatschappij „El Al" zijn gesmok keld, een vliegtuig dat een gezelschap Ar gentijnse regeringsfunctionarissen uit Is rael had teruggebracht naar Argentinië. Op de terugreis naar Israel moest de Hazlitt: Wij zijn nimmer zozeer geneigd met anderen te twisten, als wanneer wij ontevreden zijn over onszelf. De SCH 21 „Arie van der Zwan" heeft de haringra'ce 1960 gewonnen. Dit schip, van de rederij Jaczon te Sche- veningen, heeft hedenmorgen te 10.55 uur dertig kantjes Hollandse nieuwe in IJmui- den gelost. Schipper van de SCH 21 is de heer J. J. Pronk. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met bier en daar wat lichte regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Iets lagere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dit is de penalty-van-het-jaargis teren door vierduizend mensen beke ken in het Heemstecdse Sportpark. Deze strafschop restte met vijf minuten speeltijd uit de destijds ge staakte wedstrijd RCH-Limburgia en een niet zo aardige bijkomstigheid voor RCH ivas dat de strafschop moest wor den ingeschoten om op een 3-2 winst stand te komen. Alleen dan namelijk zou de Racing de onderste plaats op de ranglijst delen met RBC en Graaf schap. Het missen van de penalty zou degradatie betekenen. RCH's midvoor deed wat van hem gevraagd werd en schoot de bal feilloos in, hetgeen men op de foto ziet. (Zie verder pagina 21). „Britannia" een tussenlanding maken te Recife, (Brazilië). Geestverwanten van Eichmann hebben pogingen in het werk gesteld om daar Eichmanns vrijlating te verkrijgen, en de havenmeester van het Braziliaanse vliegveld zou de „Britannia" drie uur lang geen toestemming voor de start hebben gegeven. De Braziliaanse re gering gaf tenslotte opdracht het vliegtuig te laten vertrekken. Men vraagt zich af waar Eichmanns vrouw, Ale Vera Liebl (dat is haar meis jesnaam) en de drie zonen van Eichmann, die thans qssen 19 en 24 jaar oud zijn, zich bevinden. Het Argentijnse blad „La Razon" sug gereert dat de geruchtmakende jacht op onbekènde onderzeeboten in de Gölfo Nue- vo, in januari, mogelijk Israëlische vaar tuigen betrof die Eichmann kwamen op halen. Te Buenos Aires is medegedeeld, dat de buitenlandse afdeling van de federale politie een onderzoek zal instellen naar de berichten dat Eichmann geruime tijd in Argentinië heeft gewoond. Vooreerst wil men nagaan of dit waar is, en hoe het mogelijk was dat Eichmann zich in Ar gentinië kon vestigen. Ook zijn vertrek uit Argentinië zal onderzocht worden. In Israel doen vele geruchten de ronde nu Eichmann gepakt is. Eén ervan wil dat de Haganah in 1946 een overval heeft gedaan op Eichmanns woning te Linz (Oostenrijk) en een man, die daar werd aangetroffen, vermoord heeft, in de ver onderstelling dat het Eichmann was. Van officiële Israëlische zijde is mede gedeeld dat Eichmann onder geen enkele voorwaarden aan enig Europees land of aan een internationaal gerechtshof zal wor den uitgeleverd. Eichmann heeft zijn mis daden jegens het Joodse volk bedreven, en het is niet meer dan logisch dat hij in de Joodse staat terechtstaat. IJ GEN. CRONJéSTRAAT 48 Structuur zomerpantalons alle kleuren en maten 8.95 Genteiroy jasjes v.a. ƒ20.50 Suède jasjes v.a119. vaa Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 7, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel S Buitenlands nieuws 3, 5 Agenda van Haarlem en IJ mond 9 Uit stad en omgeving 9, 11 Uitgaan in Haarlem15 Op en om het Binnenhof15 Kunst 15 Feuilleton 17 Horen en Zien 17 Boekenhoekjé 17 Oarcia de Leon17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21, 23, 25 Dit nummer bestaat utt acht-ën-twintig pagina's Uit gezaghebbende bron In Londen ver luidt dat de Britse regering op het ogen blik de voor- en nadelen overweegt van een Britse aansluiting bij de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal en Eura toom, twee van dc drie gemeenschappen die zijn gevormd door Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië. Een besluit zou nog niet zijn be reikt. Vooraf zou de Britse regering over leg willen plegen met de landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA) die vorig jaar mede op Brits initiatief is op gericht als tegenhanger van de Europese Economische Gemeenschap. De Britse regering zou echter niet over wegen ook lid te worden van de Europe se Economische Gemeenschap. Premier Macmillan verklaarde donderdag in het Lagerhuis, dat Engeland in geen geval de indruk mocht wekken dat het zijn part ners in de EVA nu reeds ging loslaten om alleen met de zes tot overeenstem ming te komen. Naar verluidt is aan de landen van het Britse Gemenebest nog geen advies ge vraagd over een eventuele Britse deelne ming aan de E.G.K.S. en Euratoom. Doch op de recente Gemenebestconferentie in Londen zou zijn gebleken dat de Gemene- bestlanden verlangend uitzien naar een re geling van de Britse handelsproblemen in Europa. Door vijf en twintig Labour-ledcn van het Engelse parlement is donderdagavond een motie ingediend, waarin wordt voor gesteld, dat Engeland opnieuw de Euro- markt zal benaderen. In de motie wordt er bij de regering op aangedrongen, dat zij door een nieuw initiatief tegenover de „zes" een gedeelte herstelt van de scha de, die de Engelse betrekkingen met Euro pa hebben geleden. Dit initiatief zou moe ten inhouden, dat Engeland zich bereid verklaart tot Euratoom toe te treden, het beginsel van een douane-unie aanvaardt en bereid is een gedeelte van zijn souve- reiniteit op te offeren, indien dit noodza kelijk is om grotere politieke eenheid te bevorderen. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 HORLOGERS Advertentie Koninginneweg 71, Haarlem. Tel. 16040 Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Houtplein 18-20 - Tel. 16615-12000 (Ook op gemakkelijke betalingscondities) De „Arie van der Zwan" SCH 21, arriveert in IJmuiden met de eerste Hollandse Nieuwe. De consul-generaal van Chili in Rotter dam deelt mede dat hij, naar aanleiding van een initiatief van verscheidene be drijven, bij de Rotterdamse Bank te Rotter dam een rekening voor hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Chili heeft geopend, waarover uitsluitend door de Chileense regering in Santiago kan worden beschikt. Degenen, die deze actie wensen te steunen kunnen hun bijdragen ofwel direct op deze rekening storten on der vermelding „Bijdrage ten gunste van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Chili" of overschrijven op girorekening no 3016 van de Rotterdamse Bank te Rotter dam met dezelfde vermelding. TOKIO (UPI) De Japanse autoritei ten schatten dat in Japan ongeveer twee miljoen mensen betoogd hebben tegen het nieuwe Japans-Amerikaanse defensicver- drag, dat reeds door het Lagerhuis is aan genomen en binnenkort ook door de Senaat zal worden aanvaard. In Tokio demon streerden tweehonderdduizend personen tegen het verdrag. Niet alleen tegen het verdrag is gede monstreerd, men eiste ook het aftreden van premier Kisji. In Tokio kregen de be togingen een zeer anti-Amerikaans karak ter doordat de links georiënteerde studen ten, die de gangmakers waren, leuzen ge bruikten als „Yankee go home" en „Ike, blijf thuis". Bij de Amerikaanse ambassade te Tokio zijn duizend man politie lange tijd in actie geweest, om te voorkomen dat de betogers de ambassade zouden bestormen. De be togingen in Tokio waren de meest uitge breide sinds vele jaren. De Japanse auto riteiten hebben zich ernstige zorgen ge maakt. De „Zenga Kuren", de communistische studentenorganisatie de aanstichtster van de betogingen, heeft verklaard dat de pro testactie die reeds zeven dagen duurt zal worden voortgezet totdat premier Kisji en de liberale partij, welke hij vertegen woordigt, zich uit de regering terugtrek ken. Duizenden woendende demonstranten verhinderden woensdag twaalf uur lang premier Kisji het parlementsgebouw te verlaten. Eindelijk slaagde de premier er in, onder een zwaar politie-escorte, het ge bouw via een achteruitgang te verlaten. Ongeveer twee uur lang bekogelden stu denten, voor het merendeel lid van de Zenga Kuren, het parlementsgebouw met stenen. Toen bekend werd dat Kisji was ontsnapt dropen de betogers af. Advertentie Loco-burgemeester H. de Boer en de schipper van de SCH 21, die de haring race 1960 heeft gewonnen, laten zich de eerste Hollandse Nieuwe, die in IJmuiden aankwam, goed smaken. Advertentie Naast onze Tower Twist kos tuums (219,50) nu óók Model Lilrico, lichtgewicht, uit fijne „super 80" merincs wol. Bijzonder chic Iln on2e mode-afdeling kiest u er een Trenco Match Nylon shirt bij. Absorberend en volmaakt No-Iron v.a. 19J5 Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover TuscKlnskl Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL -13439 LEiD'SESTRAATj(BU_KOrJiNGSPLaNi- AtMSTERDAMJEL. 223596- SUèPE DAMESJASJES IN KLEUREN Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1