9.M Voorzieningen in tekort aan u.l.o.-onderwijzers Veel bewolking en kouder Australische minister hield zich nauwlettend op de vlakte Open weave Sportshirts Kort en bondig Tasjesdieven opereren op bromfietsen Verzending van zeepost Dodelijk ongeluk bij de Hoogovens Speciale treinen voor expresstukken Zweeds schip maakte loos alarm Achtjarige jongen uit Rotterdam vermist Tweede Kamer kon niet beslissen Herziening sociale loongrens aangenomen Ambassadeur Geidenhuys over de apartheid Zestienjarige jongen verwondt zijn ouders met dolkmes Weer twee divisies naar La Courtine Bad- en Strandkleding Badjasjes Vakantiekleding GRETHA DE BRUIJN il VRIJDAG 27 MEI 1960 2 HET NIEUW-GUINEA-OVERLEG Economische onafhankelijkheid moet politieke voorafgaan tampons Ontvluchte verpleegde uit reclasseringsinrichting aangehouden Onveilig Den Haag Experiment hij N.S. deze zaterdag herenmode tip weekend shawltje Binnenschippers gaan Hembrug (symbolisch) opblazen Tweede Kamer Radio speelde te hard UW HAAR IS UW KROON C. J. OERLEMANS Knipperbol-instructie voor buitenlanders? (Van onze Haagse redacteur „Een in elk opzicht bevredigend bezoek" aldus het oordeel van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr Th H. Bot, over de besprekingen die hij in de afge lopen drie dagen heeft gevoerd met de heer Paul Hasluck, de Australische mi nister voor de niet-zelfstandige gebieden van dat land, waarvan Nieuw-Guinea het voornaamste is. De staatssecretaris heeft daaraan toegevoegd dat de mogelijkheden voor een administratief-technische samen werking tussen het Australische en het Nederlandse bestuursapparaat op Nieuw- Guinea zijn bevestigd en dat het persoon lijk contact tussen de verantwoordelijke bewindslieden van beide landen bijzonder nuttig is gebleken. Geen commentaar Minister Hasluck heeft zich op een pers conferentie verre gehouden van welke uit spraak dan ook over het Nederlandse be leid met betrekking tot Nieuw Guinea. „Geen commentaar" luidde zijn stereotie pe antwoord op alle pogingen, hem een oordeel te ontlokken met name over de jongste defensiemaatregelen en in het bij zonder over de verklaring van minister Visser in de Tweede Kamer, dat Nederland voor de verdediging van het eiland kan rekenen op geallieerde vrienden. Daar mi nister Hasluck wel begreep dat het achter wege blijven van een antwoord op die laatste vraag negatief kan worden uitge legd, voegde hij er snel aan toe dat hij zich uitdrukkelijk niet wilde begeven op het terrein van de ministers van Buiten landse Zaken en van Defensie. Geen termijn Voor het overige legde de Australische minister vooral de nadruk op de pogin gen die zijn regering doet om de inheemse bevolking „zo snel mogelijk" rijp te ma- Advertentie Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing: Bij o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tampons kunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond. dat de o.b. methode aan alle sisen van de moderne hygiëne voldoet. alles omtrent de». - d(js ,iever de blanco envelop. de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik. 2 Normaal f 1.-, Speciaal f 1.25 Hierlangs uitknippen Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht I Gelieve mij te zenden, gratis en franco_ uwbrochuremetproefpakjeo.b.tampons' I Naamg I Adres 1 Woonplaats (Blokletters s.v.p.) t) m am aa OBaaaiiai Op de Afsluitdijk werd dinsdagmórgen de 25-jarige R. R. aangehouden, een ver pleegde uit de reclasserings- en opvoe dingsinrichting „Viladelfia" uit Vries (Dr.). De jongeman was niet van zijn proefverlof teruggekeerd en aan het zwerven geraakt. Hij is naar het politiebureau te Leeuwar den overgebracht waar hij aan een ver hoor is onderworpen. R. was enkele dagen geleden in Noord-Bergum (Fr.), waar hij in de berm van de weg heeft liggen slapen Hij vroeg vervolgens bij een boerderij of hij even gebruik mocht maken van het toi let, waarna hij uit het dorp vertrok. Zijn gedrag wekte argwaan en men waar schuwde de politie. Toen de jongeman op de Afsluitdijk door de rijkspolitie werd aangehouden was hij in het bezit van een fiets, die hij naar zijn zeggen, in Leeuwar den had gestolen. ken voor zelfbestuur. Dat nu een kwart miljoen inwoners vertegenwoordigd zijn in de plaatselijke raden, vond hij vooral belangrijk omdat men daarmee tenminste over duizend personen beschikt, die in die bestuursorganen enige ervaring hebben op gedaan. Daarmee is de basis gelegd voor een vertegenwoordiging van de inheemsen in het parlement. Volgens minister Hasluck dient men de maatschappelijke vei-anderingen aan de politieke vooraf te doen gaan, maar dan moet de politieke aanpassing ook snel vol gen. Over het denkbeeld van een Melanesi- sche Unie wilde minister Hasluck nog niet spreken. Dat is 'n zaak voor de bevolking van net betrokken gebied zelf, zodra zij zelfstan dig is geworden, zei de Australische be zoeker, die voorts beslist geen termijn wil de noemen waarbinnen de autonomie be reikt zou kunnen worden. Voorlopig ziet de Australische regering de economische onafhankelijkheid van het eiland als doel wit nummer één. „Het domste wat wij kunnen doen. is de mensen op een hoger niveau brengen en ze dan geen kans ge ven die hogere levensstandaard door eigen werkzaamheid te handhaven", zo zei hij. Het aantal berovingen op straat van alleen op de fiets rijdende vrouwen is de laatste tijd in De Haag schrikbarend toe genomen. Ook het aantal berovingen in de randgemeenten van Den Haag neemt thans toe. Vonden in 1959 in Den Haag 25 berovingen op straat plaats, dit jaar zijn zijn het er al 21 in de residentie en 7 in de randgemeenten. De Haagse politie raadt dan ook vrouwen in Den Haag aan, zich des avonds niet alleen meer te bege ven op stille straten, lanen of pleinen. De groep jongens, die zich aan de bero vingen schuldig maakt, opereert, op snelle bromfietsen. Van te voren wordt ergens gepost en wordt het slachtoffer uitgeko zen, dat dan gevolgd wordt tot op een gunstige plaats, waar beroving van het tasje volgt. De signalementen, die de slachtoffers opgeven, zijn meestal zo vaa^, dat de po litie er weinig houvast aan heeft. Met. de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: t.s. Libertad (26 mei): Australië: s.s. Ber.digo (31 mei», t.s. Ludwigshafen (1 juni) en Stathaid (2 juni): Brazilië: m.s. Graveland (30 mei): Canada s.s. Rotterdam (29 mei) en m.s. Westerdam (2 juni): Chili via New York (29 mei): Nederl. Antillen: m.s. Oranje Nassau (31 mei): Nieuw Zeeland: s.s. Huntingdon (29 mei); Suri name: m.s. Norinda (31 mei); Unie van Zuid-Afri ka en Zuid-West-Afrikam.s. Carnarvon Castle (29 mei) en m.s. Zonnekerk (31 mei); Brits Oost- Afrika: s.s. Pierre Lot.i (2 juni). Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Tijdens montagewerkzaamheden bij de sinterfabriek II van de Hoogovens in IJmuiden heeft de 55-jarige constructie werker van de firma Gusto uit Schiedam, de heer H. J. W. van Riel uit Rotterdam, de slinger van een lier tegen het hoofd ge kregen. De man liep ernstige verwondin gen op en is vrijwel terstond overleden. Ter versnelling in de aflevering zullen bij wijze van proef met ingang van 30 mei voor het vervoer van expresgoederen tus sen Amsterdam en Rotterdam speciale motorposttreinen worden ingelegd en wel volgens onderstaand schema: trein 4663 AmsterdamRotterdam (maandag tot en met vrijdag); Amsterdam vertrek 13.45 uur; Haarlem aankomst 14.02, vertrek 14.10 uur; Leiden aankomst 14.31, Den Haag aankomst 14.45, Delft aankomst 14.57, Schiedam aankomst 15.08, Rotterdam aan komst 15.16; trein 4664 RotterdamAm sterdam (maandag tot en met vrijdag): Rotterdam vertrek 12.57 uur; Haarlem aankomst 14.15 uur, vertrek 14.18 uur; Am sterdam aankomst 14.33 uur. Deze treinen zullen niet rijden op don derdag 21/7, vrijdag 22/7. maandag 1/8 en woensdag 31/8. De reddingboot en de loodsboot van Ter schelling zijn woensdagavond uitgevaren, nadat een Zweeds schip geseind had, dat het een boei had gevonden, met daarop een vlag, die volgens het internationale seinboek zou betekenen, dat een schip in nood verkeerde en dringend hulp nodig had. Het bleek echter loos alarm te zijn. In de buurt van Terschelling wordt name lijk geoefend door Nederlandse mijnenve gers, die hier en daar boeien met een vlag achterlaten. Dit teken zou verkeerd geïnterpreteerd zijn door het Zweedse schip. Intussen is de Marine zelf, zo wordt ons van die zijde meegedeeld, er niet van op de hoogte gesteld, dat er alarm ge maakt was voor een schip in nood. Sinds woensdagmiddag wordt vermist de achtjarige Matthias van Dijk uit Rot terdam. Men heeft de jóngen voor het laatst gezien toen hij niet ver van de ouderlijke woning aan de Aelbrechtskade stond te kijken naar het verbranden van boomtakken. Matthias is volgens de ouders beslist geen kind dat zou weglo pen, zodat moet worden aangenomen dat hij door iemand is meegenomen. De po litie heeft zowel woensdag als donderdag de Spaansepolder, welke zich vlakbij Mat thias' woning bevindt, afgezocht, waarbij ook van een speurhond gebruik is ge maakt. Er is nog geen spoor van het kind gevonden. Advertentie Italian fashion heerlijk koel speciaal verlaagde prijs i.95 (Van onze parlementaire redacteur Om tegemoet te kunnen komen aan het tekort aan onderwijzers bij het Ulo, heeft de Tweede Kamer woensdag in het alge meen haar instemming betuigd met het wetsontwerp dat het mogelijk zal maken, tot 1 januari 1964 wettelijk niet-bevoegde onderwijzers bij het ulo aan te stellen. Toen het aankwam op het nemen van be slissingen bleken echter niet voldoende le den meer aanwezig te zijn. Ongeveer 125 van de 150 kamerleden waren tegen zes uur 's avonds niet meer present. De stem mingen werden daarom uitgesteld tot vol gende week dinsdag. Het is in de eerste plaats de bedoeling en daartegen heeft niemand bezwaar onderwijzers aan een ulo-school, die niet in het bezit zijn van de akte van bekwaam heid voor Frans, Duits, Engels, wiskunde of handelskennis, toch met het geven van onderwijs in een of meer van deze vakken te belasten indien zij in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als volledig be voegd onderwijzer. De meningen waren echter verdeeld over het voorstel om te vens in uitzonderingsgevallen de aanstel ling mogelijk te maken van vakonderwij zers die niet in het bezit zijn van de ver eiste bevoegdheden, maar die op andere gronden geschikt kunnen worden geacht tot het geven van onderwijs in vreemde talen, wiskunde of handelskennis. Niemand was er enthousiast over en de heer Kleijwegt (P.v.d.A.) verklaarde dat zijn fractie in ieder geval zal tegenstem men. Het theoretisch tekort aan onderwij zers bij het ulo bedraagt drie percent en met betaald overwerk, zoals nu de bedoe ling is, zouden de problemen kunnen wor den opgelost. Noodsituatie Minister Cals maakte er op attent dat het aantal ulo-leerlingen is verdubbeld van 141.000 tot 280.000. Door het tekort aan leei-krachten heerst er een acute noodsi tuatie. Elke maatregel om daarin verbe tering te brengen, moet worden aangegre pen. De onbevoegden zullen telkens niet langer dan voor een jaar vergunning krij gen om onderwijs te geven, uiterlijk tot 1 januari 1964. Hier is op aangedrongen uit gemeentelijke onderwijskringen in de grote steden. Het gaat om het geven van slechts enkele uren onderwijs per week. Van de beloning van overuren verwacht de minister veel, maar voorkomen moet worden dat er in een noodsituatie, zoals die bijvoorbeeld thans in Rotterdam heerst, geen onbevoegden kunnen worden aangesteld. Schoolbestuur of het gemeen tebestuur zal in de eerste instantie beoor delen of een onbevoegde leerkracht toch vergunning kan krijgen om les te geven en daarna oordeelt nog de onderwijs-in- spectie. De. minister, verwacht dat het ten hoogste om enkele tientallen onderwijzers gaat," maar in de huidige situatie moet iedere mogelijkheid worden aangegrepen. Overigens dient men te bedenken dat er ook buiten het onderwijs een tekort heerst aan kwalitatieve krachten. Staatssecreta ris Stubenrouch vulde nog aan, dat het tekort aan onderwijzers vooral heerst in Zeeland, op de Zuid-Hollandse eilanden en in het midden en oosten van het land. Aan de wens van de Kamer, voor de akte- studie herexamens en vrijstellingen toe te staan, hoopt hij gestalte te geven. Aan het vervullen van een „halve betrekking" door gehuwde vrouwen, kleven nogal wat bezwaren, maar in de praktijk gebeurt dit al. Het geven van grotere studiebeurzen aan kweekschoolleerlingen die zich ver plichten drie jaar na afloop van hun studie onderwijs te geven in een afgelegen streek, vond de staatssecretaris te ver gaan. Het tast de vrijheid aan en het is onbillijk. "Aan minister Roosjen" Onder gelach vertelde minister Cals nog in de Tweede Kamer dat hij een brief had ontvangen, gericht aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarbij op de enveloppe vermeld stond: „Ter attentie van minister Roosjen per soonlijk". Hij concludeerde hieruit dat de heer Roosjen de laatste tijd zoveel over de mammoetwet heeft gesproken dat men „hier en daar nu meent dat de heer Roos jen zelf de indiener is van de mammoet wet, waartegen hij zulke grote bezwaren heeft." De in de „Amsterdamse Binnenvaart So ciëteit" verenigde binnenschippers gaan op 11 juni de Hembrug „symbolisch" opbla zen. Zij willen op deze wijze uiting geven aan de door de „Amsterdamse Binnen vaart Sociëteit" reeds vaak bepleite nood zaak de toegang tot de Amsterdamse ha ven van zee uit zo ruim mogelijk te maken. De Amsterdamse binnenschippers, die tevens de bouw van een tweede sluis bij Wijk bij Duurstede van groot belang ach ten voor de Rijnvaart van Amsterdam, zien de Hembrug als een ernstige hinder nis voor de ontwikkeling van de Amster damse havens. Dit bijzondere protest is een onderdeel van de havenrally voor binnenschepen die op U juni zal worden gehouden. Ruim veertig sleepboten van de Amsterdamse binnenvloot en ruim twintig motor- en gewone dekschuiten zullen op de middag van deze dag een tocht maken door de grachten, de Amstel en het IJ. Aan deze jaarlijkse havenrally gaat een vlootschouw in het Oosterdok vooraf. De Amsterdamse stedemaagd. Neptunus en vader Rijn zul len aanwezig zijn. De Tweede Kamer heeft woensdag zon der hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen ter verhoging van de loon grens voor de sociale verzekeringen van 6.900 tot 7 450, ingaande 1 januari 1960. Tevens is in het wetsontwerp bepaald dat de loongrens automatisch wordt gewijzigd indien het index-cijfer van de lonen of de kosten van levensonderhoud met meer dan 3 percent is gedaald of gestegen. De peil data zijn resp. 31 juli en 15 augustus, maar de wijziging van de loongrens gaat altijd pas in per 1 januari. Aangenomen is een (gewijzigd) amende ment, volgens hetwelk de regering bij al gemene maatregel van bestuur, dus buiten het parlement om, de loongrens ook kan wijzigen indien daartoe een bijzondere aanleiding bestaat. De wijziging van de loongrens mag dan echter ook alleen op 1 januari ingaan, opdat in ieder geval ge durende een jaar zekerheid bestaat wie wel en wie niet onder de sociale verzeke ring valt. Alleen de VVD stemde tegen het amen dement. Alleen de VVD was ook tegen de automatische wijziging van de loongrens In een te Utrecht gehouden bijeenkomst van de Sint Adelbertsvereniging heeft de Zuidafrikaanse ambassadeur in Nederland dr. F. E. Geidenhuys gesproken over de huidige toestand in de Zuidafrikaanse Unie. Hij zeide dat zijn volk ten volle beseft wat de heersende meningen in de wereld zijn over de niet-blanke rassen. „Wij verwerpen in Zuid-Afrika de aan spraak die de niet-blanken maken op ge lijke rechten binnen de blanke gemeen schap, maar wij aanvaarden de aanspraak van de niet-blanken op het menselijk recht om zich volledig naar eigen vermogen te ontwikkelen. Uit ondervinding heeft Zuid- Afrika de overtuiging geput, dat gelijke zeggenschap voor de niet-blanken nooit een gelijk deelgenootschap zal kunnen be tekenen, maar enkel en alleen een over heersing door de in getal sterkere deelge noot," zo zeide dr. Geidenhuys. Hij meen de dat deze zienswijze bevestigd werd door de na de oorlog overal elders opge dane ervaring. Hij merkte op dat zijn land alles doet wat in zijn vermogen ligt om binnen het systeem van de geschei den ontwikkeling der rassen de verheffing van de niet-blanken te bevorderen, opdat deze het zelfbestuur binnen hun eigen ge meenschappen en gebieden op zich kunnen nemen. Overigens heeft Zuid-Afrika steeds meer immigranten uit de geschoolde be roepen nodig, immigranten uit de stam landen van onze bevolking, die ons in staat zullen stellen de christelijke Europe se beschaving in Zuid-Afrika te handha ven en de economische ontwikkeling voort te zetten. Op Hemelvaartsdag, 's morgens om even over half twaalf, heeft de 16-jarige Martin B. uit de Wildenborghstraat in Den Haag zijn vader en moeder na een hevige woordenwisseling, gevolgd door een korte worsteling, met een dolkmes neergesto ken. De vader heeft, hoewel ernstig ge wond, in een op het Heeswijkplein gele gen cafetaria de politie en de G.G. en G.D. opgebeld, die de beide slachtoffers naar het ziekenhuis aan de Zuidwal over bracht. Hier bleek dat de moeder dolkste ken in de hartstreek had opgelopen, ter wijl de vader nabij de longen werd ge troffen. Na behandeling kon de moeder huiswaarts keren. De vader was er ern stiger aan toe en werd ter observatie op genomen. De dader vluchtte na zijn ver schrikkelijke daad het huis uit en is van morgen aangehouden. De tragedie heeft zich afgespeeld in de woonkamer van de familie aan de straat zijde. Het gezin was wat laat opgestaan. Terwijl de moeder in de keuken bezig was voor het ontbijt te zorgen, zaten vader en zoon in de kamer. Toen de vader aanmer kingen maakte, dat de radio te hard speel de, ontstond een heftige woordenstrijd, waarbij de zoon zijn dolkmes te voorschijn haalde waarmee hij zijn vader bedreigde. Deze trachtte hem het mes afhandig te maken, 'doch voor hij erop verdacht was, had zijn zoon hem reeds enige steken in de borst toegebracht. De moeder kwam op het lawaai van de worsteling de kamer ingelopen en trachtte de vader en de zoon te scheiden. De jongen was echter door het dolle heen en bracht ook zijn moeder enkele steken in de borst toe. Toen de jongen de gevolgen van zijn daad zag, raakte hij in paniek en rende hij de straat op, terwijl zijn vader op de fiets naar de cafetaria reed. M. staat in de buurt bekend als een vreemde, in zichzelf gekeerde jongen. Hij ging weinig om met jongens van zijn eigen leeftijd. Reeds meermalen waren er thuis moeilijkheden voorgekomen, doch door toegeven van de ouders konden deze veel al opgelost worden. De jongen is reeds enige tijd geleden met de politie in aan raking geweest voor een kleiner misdrijf. Twee divisies van het Nederlandse le ger, met een gezamenlijke sterkte van bij na 28.000 man, zullen, evenals verleden jaar, binnenkort naar de oefenterreinen van La Courtine in het Franse departe ment Creusé vertrekken. Vier brigades zullen deze zomer ach tereenvolgens in de omgeving van La Courtine oefenen. De eerste eenheden ko men aldaar 26 juni a.s. aan. De eigen lijke oefeningen beginnen acht juli en du ren dan ononderbroken tot 31 oktober voort. Er zullen dag-en nachtoefeningen worden gehouden. Er zijn ondermeer oefeningen met ge vechtswagens, waaraan zal worden deelge nomen door zestig zware „Centurion" tanks en 25 lichte M-24 gevechtswagens. De tanks zullen per spoor uit Nederland naar La Courtine worden overgebracht. De materiële omstandigheden in de kampementen van La Courtine, worden dit jaar aanzienlijk verbeterd zodat het mogelijk zal zijn er verscheidene duizen den militairen op betrekkelijk geriefelijke wijze te huisvesten. AFP verneemt voort uit Parijs, dat Nederland en Frankrijk op het punt staan, een overeenkomst te sluiten voor het gebruik van de kampementen van La Courtine voor de tijd van vijf jaar. Vol gens dit akkoord zou het Nederlandse le ger elk jaar gedurende drie en een hal ve maand de beschikking over deze kam pementen krijgen. Advertentie PERMANENT, een kwestie van ver trouwen en... zéér goed modelknippen. Voor alle haarsoorten, ook de slechtste, brengen wij een houdbare permanent met de nieuwste vloeistoffen. - Een fantastisch succes Abonnementen voor watergolven Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 Dodenherdenking. De jaarlijkse doden herdenking van de vereniging Acht R.I.- 1940 zal op tweede pinksterdag om 12.00 uur op de militaire begraafplaats te Rhe- nen worden gehouden. Na het openings woord van de voorzitter der vereniging mr. Coops zullen de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, de oud-veldprediker ds. Joh. Gerritsen jr. en de oud-aalmoezenier pas toor W. Joosten toespraken houden. Er zal een krans bij het monument worden ge legd. Deltawerk aanbesteed. In Den Haag is aanbesteed het maken van een bouwput, bestemd voor de Volkeraksluizen, met toe gangsgeul, dijken, werkterrein en oprit gedeelten met bijkomende werken in de gemeente Willemstad. Er waren elf in schrijvingen. De laagste kwam van de Combinatie Amsterdamse Ballastmaat- schappij n.v. te Amsterdam, Entreprises Ackermans en Van Haaren n.v. te Ant werpen, n.v. Baggermaatschappij „Hol land" te Hardinxveld en de Société Géné rale de Dragage n.v. te Brussel met een bedrag van 2.570.000. Hoogste inschrijver was Van Hattem en Blankevoort n.v. in Beverwijk met 3.599.000. Hulp voor Chili. De Nederlandse re gering heeft de ambassadeur te Santiago de Chile gemachtigd 10.000 gulden ter be schikking van de Chileense regering te stellen, ter leniging van de nood ten ge volge van de natuurramp welke het land heeft getroffen. Het Nederlandse Rode Kruis zal per eerst mogelijke gelegenheid 600 dekens naar Chili zenden. Brand. Woensdagavond is brand uit gebroken in een der loodsen van de stro- hulzenfabriek „Asten Strawworks" in As ten (Noordbr.). Met behulp van een nevel spuit, slangen op de waterleiding en auto spuiten slaagde men er in de fabriek te redden. De grote loodsen, met een opper vlakte van 2500 m2 brandden echter geheel uit. De schade bedraagt ongeveer vier ton. Franse admiraal naar Den Haag. De chef-staf van de Franse marine, admiraal Nomy, brengt dinsdag 31 mei een bezoek aan Den Haag, waar hij zal deelnemen aan besprekingen onder leiding van vice-ad- miraal L. Brouwer, chef-staf van de Ko ninklijke Marine. Advertentie o.a. Heinzelmann - Tweka Lahco - Marina del Mar o.a. shorts - pantalons - blouses weekenders - jacks en pulls SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7-9, Haarlem, Tel. 15116 100 n/o SERVICE Uw auto parkeert u voor de deur Het lid van de Tweede Kamer mejuf frouw ten Broecke Hoekstra (VVD) heeft aan de minister van Verkeer en Water staat gevraagd of de minister bereid is, zolang de wijziging van het wegenver keersreglement t.a.v. beschermde voet gangersoversteekplaatsen nog niet van kracht is, met het oog op het vreemde lingenseizoen in het belang van de ver keersveiligheid, zo spoedig mogelijk op al le grensposten aan iedere buitenlander, die ons land binnenkomt, een vouwblad te doen uitreiken, waarin duidelijk uiteenge zet wordt, dat uitsluitend op de door knip- perbollen, verkeerslichten of verkeerrege- laars beschermde oversteekplaatsen voet gangers recht op voorrang hebben en dat op alle andere zebra's dit recht niet geldt. Zij wil bovendien weten, of de wijzi ging van het wegenverkeersreglement, als bedoeld in haar eerste vraag, op korte ter mijn tegemoet gezien kan worden. Het K.N.M.I. deelt mede: een hogedruk- gebied, dat sinds woensdag het weer in ons land beheerste, is langzaam in bete kenis afgenomen. Op de oceaan ten noor den van de Azoren is echter een ander hogedrukgebied aangekomen, dat nog langzaam naar het oosten beweegt. Tus sen dit hogedrukgebied en een diepe de pressie bij IJsland voeren krachtige wes telijke winden koele oceaanlucht naar de Britse eilanden. Een eerste koufront dat deze lucht begrenst, is boven Midden-En- geland aangekomen, vergezeld van veel bewolking en wat lichte regen. Een twee de koufront nadert van de Oceaan Ierland. Morgen zal het weer in ons land onder invloed komen van deze fronten. Er zal veel bewolking zijn en plaatselijk kan wat regen vallen, die echter van weinig bete kenis zal zijn. De temperaturen zullen wat lager worden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur oo SC a c Ss I Zaterdag 28 mei Zon op 4.30 uur, onder 20.45 uur. Maan op 7.06 uur, onder 22.55 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 27 mei Hoog water 4.49 en 17.14 uur. Laag water 0.34 en 12.52 uur. Zaterdag 28 mei Hoog water 5.25 en 17.48 uur. Laag water 1.08 en 13.27 uur. Het hoog en' laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder geheel bew z 16 0 Ypenburg zwaar bew z 19 0 Vlissingen zwaar bew zzo 19 0 Eelde half bew. verand. 16 0 De Bilt zwaai oew zzo 20 0 Twente licht bew. zo 18 0 Eindhoven licht bew. windst. 20 0 Zd-Limburg zwaar bew z 20 0 Helsinki geheel bew windst. 17 0 Stockholm zwaar bew z 16 0 Oslo zwaar bew ono 23 0 Kopenhagen regen windst. 15 0 Aberdeen zwaar bew windst. 23 2 Londen motregen wzw 21 0,1 Amsterdam zwaai bew zzo 20 0 Brussel licht bew. windst. 22 0 Luxemburg onbewolkt windst. 20 0 Parijs half bew. windst. 24 0 Bordeaux onbewolkt nno 27 0 Grenoble onbewolkt windst. 24 0 Nice half bew. ono 22 0 Berlijn licht bew. ono 13 0,4 Frankfort licht bew. ono 21 0 München half bew. w 17 0 Ziirich onbewolkt windst. 21 0 Genève onbewolkt windst. 0 Locarno onbewolkt z 24 0 Wenen licht bew. nnw 17 2 Innsbruck halt bew. windst. 23 0 Rome onbewolkt windst. 28 0 Ajacclo onbewolkt 0 24 0 Madrid onbewolkt windst. 33 0 Lissabon half bew. windst. 33 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2