Veroordeling van Amerika in Veiligheidsraad ging niet door VELU K_arPettc'n HAARVEL0URS KASHMIR BESHIR Spionagevluchten zijn afgelast omdat zij geen nut meer hebben Aan atoomaanval op Hirosjima ging veel discussie vooraf VERZET BOUCLÉ RUSSISCHE RESOLUTIE VERWORPEN Resolutie van kleine landen voor nieuw overleg nu ter tafel Nelson Rockefeller laat het veld aan Nixon Bondgenoten krijgen er last mee en kunstmanen nemen het werk over Montgomery nodigt Tsjoe En Lai uit Voorstel tot waarschuwings-explosie nabij Japan werd niet uitgevoerd Kernproevenoverleg hervat Vrouwelijke arts op strand bij Noordwijk aangerand Surinamer in Schie verdronken Mijnals gewond 5 KOSTUUM KANSEN Hij is niettemin bereid kandidaat te staan EISENHOWER VERWEERT ZICH Koningin Elizabeth gaat bemiddelen in geschil Noodtoestand in deel Belgisch Kongo van Britse regering houdt zich er buiten Caravelle maakte nood landing voor zieke passagier Indonesië eist nogmaals ontslag van consuls NIEUW LICHT OP VRESELIJK BESLUIT Amerikaans vliegdekschip „Saratoga'' had aanvaring Israëlische jagers schoten Egyptische straaljager neer VRIJDAG 27 MEI 1960 (Van onze correspondent in de V.S.) NEW YORK, 26 mei. De Veiligheidsraad heeft de Russische resolutie verworpen, die Amerika van agressie wilde beschuldigen. Zoals verwacht stemden alleen Rusland en Polen vóór deze resolutie. Ceylon en Tunis onthielden zich van stemming en de zeven andere leden waren tegen. De zitting van donderdagochtend leverde overigens enke le dramatische momenten op: felle propa ganda in de rede van Gromyko en een vermakelijke, effectieve propagandastunt van de Amerikaanse ambassadeur Lodge. Uit de antwoordrede van Gromyko, die evenals zijn vorige toespraak een uur duurde, bleek duidelijk dat de Sovjet-Unie de zitting van de Veiligheidsraad in hoofd zaak gebruikt om een propaganda-actie te voeren tegen de Verenigde Staten. Gromy ko kon weliswaar terecht opmerken, dat hij van Amerikaanse kant tevergeefs had gewacht op een verklaring dat schending van de soevereiniteit een ontoelaatbare daad is, doch de zin die hij op deze passa ge liet volgen, bewees hoezeer hij bezig was propaganda te maken in de zwakke staten van Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Gromyko verklaarde namelijk: ,,Het Ame rikaanse imperialisme is van oordeel dat de soevereiniteit zich uitstrekt, waar de macht van de dollar heerst en waar Ame rikaanse generaals commanderen". Evenals tevoren gaf Gromyko de wereld de indruk dat de Sovjet-Unie korte metten zou maken met grensoverschrijders, maar bovendien zeide hij de tijd te zien naderen, waarin verscheidene landen de ogen naar het Kremlin zullen richten om hulp en be scherming te krijgen tegen agressie. Ondanks de stopzetting van Amerika's spionagevluchten tracht Gromyko de in druk te wekken, dat spionage uit de lucht de onveranderde politiek van de Verenigde Staten is gebleven. Hij concludeerde uit Eisenhowers rede van woensdagavond waarvan wij het verslag elders geven dat de Verenigde Staten zullen doorgaan met oude en nieuwe middelen om inlich tingen in te winnen omtrent de situatie van de Sovjet-Unie. De Russische minis ter noemde de Amerikaanse politiek voorts huichelachtig en agressief. Lodge's opsomming van spiönage-acties, bedreven door de Sovjet-Unie, kenschetste hij als een fabricatie, waarna hij opmerkte dat de spionnen, die in de Sovjet-Unie zijn be trapt, werkelijke spionnen waren. Gromyko uitte tenslotte zijn waardering voor de kleine landen, die in de Veilig heidsraad hun bezwaren naar voren heb ben gebracht tegen grensoverschrijdingen. Hij critiseerde daarentegen vrij scherp de redevoeringen van de vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland, waarin zoveel mogelijk steun werd gegeven aan de Ame rikaanse positie. De veiligheidsraad zou volgens de Rus de plicht hebben een vonnis te vellen óver Amerika's gedrag. Doet hij zulks niet dan zullen de volken der wereld het vonnis uit- Advertentie Met zekerheid kunnen wij U voorspellen dot Uw kostuum kansen zeer gunstig slaan. Dat U naar hartelust met Uw kinderen kunt ravotten en dat U helemaal geen „pietje precies" hoeft te zijn om er altijd onberispelijk uit te zien. Tenminste... als het een kostuum van TREVIRA is. 55% polyester, 45% wol. Vanaf 119,- df onvermoeibaar ptooihoudend .^gemakkelijk te reinigen Gr. Houtstraat 9A ALBANY (Reuter) De gouverneur van de Amerikaanse staat New York, Nelson Rockefeller, zal het Republikeinse kandi daatschap voor de komende presidentsver kiezingen aanvaarden als de partijconven- t.ie, die in juli bijeenkomt om een kandi daat aan te wijzen, hem zou kiezen. Hij zou echter zelf geen campagne voeren om tot kandidaat te worden uitgeroepen, zo ver klaarde hij woensdag op een bijeenkomst van Republikeinse leiders van New York. De leiders hebben daarom besloten dat de 06 man sterke delegatie die New York naar de partijconventie zendt, niet aan een bepaalde keuze gebonden zal zijn. Vice- nresident Nixon is tot. op heden de enige uitgesproken Republikeinse kandidaat voor het presidentschap. Tenzij een groot aantal gedelegeerden van gedachten verandert op de partij-conventie, mag veilig worden aangenomen dat Nixon de Republikeinse nominatie zal verwerven. Er zijn hem in totaal 722 conventie-stemmen toegezegd en hij heeft er slechts 666 nodig. spreken, dat streng zal zijn, zo besloot Gromyko zijn rede. Uit deze speech was overigens nog niet op te maken, of de Russen, nu hun resolutie inderdaad is ver worpen, zullen proberen hun zaak in de UNO-assemblee te brengen. Spektakelstuk Nog op dezelfde ochtenzitting van giste ren heeft Lodge, sprekende voor Amerika, de propaganda der Russen overtroefd door in de vergadering een groot gesneden em bleem van Amerika te tonen, dat de Rus sen de Amerikaanse ambassadeur in Mos kou hadden aangeboden. De Sovjets had den gehoopt dat de ambassadeur, dit ach ter zijn bureau zou hangen en zij hadden in het hout, dat de indruk maakte een geheel te zijn, een luisterapparaat gecon strueerd. Tot aller verrassing had de Amerikaanse delegatie deze Russische gift meegebracht. Het ronde embleem, dat een doorsnede heeft van ongeveer veertig cen timeter, werd de sensatie van deze zitting. Het zal zeker spoedig in alle Amerikaanse kranten worden gereproduceerd. Maar ook Lodges woorden mochten er zijn. Gromyko heeft zijns inziens geen kans gezien de beschuldiging waar te ma ken, dat Amerika agressief is geweest. Bo vendien heeft de Sovjet-minister, naar Lodge's opvatting, de verklaring van pre sident Eisenhower over de stopzetting der vluchten verdraaid. Die verklaring was volgens hem kennelijk niet aangenaam voor de Russische propaganda-doeleinden. Lodge sloot zijn korte rede met een her nieuwde verklaring van Amerika's bereid heid tot samenwerking, een bereidheid, die in Gromyko's rede niet naar voren is ge bracht. Gromyko trachtte terstond de draak te steken met Lodge's propagandastunt. Hij vroeg aan Amerika's vertegenwoordiger uit welk toneelstuk dat kunstwerk afkom stig was en wanneer de opvoeringen van dit spel zouden beginnen. Lodge antwoord de: het komt niet uit een toneelstuk, het Michalovski, de bekwame vertegenwoor diger van Polen, trachtte Gromyko te hulp te komen. Hij zeide, dat hij het de Ameri kanen niet moeilijk zou maken door te spreken over de vele microfoons, die zijn ontdekt in Poolse gebouwen in Amerika, doch hij vroeg zich wel af waarom hij geen antwoord had ontvangen op wat hij onlangs in de Veiligheidsraad naar voren had gebracht. Verzoeningspoging Woensdag waren in de Veiligheidsraad te New York drie der vier kleine landen aan het woord geweest, die de verzoenen de ontwerpresolutie publiek hebben ge maakt, welke nu in behandeling kan ko men, nadat de Russische resolutie is af gehandeld. Ambassadeur Slim, vertegen woordiger van Tunis, sprak zeer openhar tig over de fouten, die zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie hebben gemaakt. Hij veroordeelde het feit, dat Amerika het luchtruim van de Sovjet-Unie heeft ge schonden, doch beschouwde zulk 'n vlucht niet als agressie. Slim kon daarom niet stemmen vóór de Russische resolutie. De Tunesische vertegenwoordiger achtte het bovendien zeer ernstig, dat de Sov,jet-Unie de topconferentie niet wilde doen doorgaan ingevolge het incident. Hij deed een beroep op beide grote mogendheden de onderhan delingen te hervatten en serieus door te gaan met de conferenties in Genève. Het viel op, dat zowel de vertegenwoor diger van Ecuador als van Ceylon uit spraken van Nehroe en Nasser citeerde. Dit versterkte het gevoel dat het Afro- Aziatische blok althans in principe sympa- tiek staat tegenover de resolutie, die de vier kleine mogendheden hebben ingediend en die dus, zoals gezegd, nu na de afhan deling van de Russische resolutie ter spra ke kan komen. De Sovjet-Unie voelt echter weinig voor de aanvaarding dezer resolu tie, daar zij in zekere zin de bliksemaf leider is die de critiek op Amerika op vangt en doet vergeten. Maar aan de ande re kant is het moeilijk voor de Sovjet-Unie een veto uit te spreken over een resolutie die aandringt op vreedzame samenleving en hervatting der onderhandelingen. Des te moeilijker is dit nog indien het grote Afro-Aziatische blok, zij het onofficiëel, achter deze resolutie staat. (Van onze correspondent in de V.S.) De rede voor.radio en televisie, die een magere, vrij slecht uitziende Eisenhower woensdagavond tot het Amerikaanse volk heeft gehouden, was in hoofdzaak bestemd voor binnenlandse consumptie. De Amerikaanse regering heeft de laat ste tijd blootgestaan aan veel kritiek en de president heeft steeds getracht deze voor zover mogelijk te ontzenuwen. Eisen hower ging in zijn rede ervan uit, dat de Sovjet-Unie reeds ingrijpend van richting was veranderd, vóórdat het vliegtuiginci dent met de U-2 plaatsvond. Dit incident zou dan ook geen effect hebben gehad op de mislukking van de topconferentie. Daarom zou Amerika bovendien geen blaam treffen voor deze mislukking. Ook woensdagavond weigerde Eisenho wer enige verontschuldiging te maken voor Amerika's spionage uit de lucht. Dat vluchten als die van de U-2 zijn gestaakt, is uitsluitend omdat de nuttigheid ervan werd aangetast, de bondgenoten bij voort zetting in moeilijkheden zouden zijn ge bracht en nieuwe dergelijke middelen, waarschijnlijk satellieten, in ontwikkeling zijn. De toespraak bevatte overigens weinig nieuws. Eisenhowers plan om in de UNO voor te stellen, dat deze wereldorganisatie internationale luchlverkenning zal gaan be oefenen is reeds bij voorbaat door de Rus sen afgewezen. De Russen betogen dat de UNO op die manier zou spioneren in dienst van het Pentagon. Eisenhower trachtte echter de waarde van een dergelijke lucht- verkenning aan te tonen met een lucht foto, genomen op twintig kilometer hoog te van de vlootbasis in Californië. Hij wees erop dat zelfs de strepen op het parkeerterrein op deze hoogte zichtbaar zijn. Met dergelijke foto's, aldus de presi dent, zou men de wereld kunnen bescher men tegen een verrassingsaanval. Of de leden van de UNO hiervan bijzonder on der de indruk zijn, zal moeten blijken, maar het zou niet verwonderlijk zijn in dien de Amerikanen bij zichzelf zouden denken: ,,dan hebben die U-2-vluchten ons toch maar een heel nauwkeurige informa tie opgelevei-d". Hierin hebben zij dan ge lijk en indien zij erover voldaan zijn, zal Eisenhower des te beter zijn doel bereikt hebben om het aanzien van de Republi keinse regering, dat ernstig heeft geleden, zoveel mogelijk te herstellen. (Reuter) Wat het incident met de U-2 betreft verklaarde de president, dat de eerste Amerikaanse verklaring over de vlucht, die misleidend was, was uitgege ven om de piloot en het werk van de in lichtingendienst te dekken tot alle feiten bekend zouden zijn. Uit de eerste inlich tingen was bijv. niet gebleken of de piloot nog in leven was, of hij trachtte te vluchten of aan een ondervraging te ont komen, of dat hij met zijn vliegtuig was verongelukt. Deze dekking van de piloot en van het werk dat de vliegtuigen deden, was een eerste vereiste als men bedenkt dat met dit soort vluchten gedurende lan ge tijd inlichtingen waren verkregen die voor de Amerikaanse veiligheid van het grootste belang waren. Toen bleek dat de Russen de piloot in handen hadden en meer bijzonderheden wisten, werd de spionagevlucht in een nieuwe verklaring toegegeven. De president merkte op dat er in de Verenigde Staten onder meer een debat gaande is over de vraag of de vlucht op 1 mei. gezien de topconferentie, wel ver standig was geweest. Doch „de eenvoudi ge waarheid is deze: als een land inlich tingen nodig heeft, is er geen ogenblik waarop' de waakzaamheid mag verslap pen. Pearl Harbour heeft ons geleerd, dat zelfs onderhandelingen gebruikt kunnen worden om voorbereidingen voor een ver rassingsaanval te maskeren". Waarnemers merken op dat Eisenhower ongewoon beheerst en verzoenende taal liet horen, gezien Kroetsjevs verbitterde persoonlijke aanvallen. De rede laat Kroesjtsjev de mogelijkheid de onderhan delingen over de geschillen tussen Oost en West te hervatten en moedigt de Ameri kaanse aanhangers van een harde politiek tegenover de Sovjet-Unie allerminst aan, aldus de waarnemers te Washington, die ook wezen op het ontbreken van verbit terdheid over de gebeurtenissen te Parijs. Stevenson zei donderdag op een bijeen komst van de raad voor buitenlandse be trekkingen in Chicago, dat uit Eisenho wers rede „een vriendelijk vertrouwen spreekt, dat de Verenigde Staten ten op zichte van Rusland in alle opzichten juist hebben gehandeld". „Ik hoop dat dit vertrouwen wordt ge deeld door onze bondgenoten en de neutra le landen. Ik zou graag zeker willen we ten. dat zij zijn ingenomen met Eisenho wers voldoening over het feit, dat onze te genwoordige politiek en ons optreden ook in de toekomst correct en passend zijn". LONDEN (UPI) Koningin Elizabeth II heeft in principe een uitnodiging aanvaard om op te treden als bemiddelaarster in een geschil tussen de regeringen van Argentinië en Chili over een grenskwestie. Een prece dent voor deze stap gaat terug tot de re gering van koningin Victoria. Toen werd in 1881 tussen Chili en Argentinië een over eenkomst ondertekend waarin zij besloten tot het voorleggen van hun grenskwestie aan een derde partij voor arbitrage. Het dispuut van 1896 kon niet op vriend schappelijke wijze tussen beide landen ge regeld worden, en daarom werd een beroep gedaan op koningin Victoria. Zij benoemde een tribunaal van drie deskundigen die getuigen hoorden en rapport uitbracht aan Edward VII in 1902. Na aanvaarding door de koning, werd het rapport door de Ar gentijnse en Chileense regeringen goed gekeurd. Waarover thans advies uitgebracht moet worden is niet. bekend, maar men vermoedt dat het is over een geschil dat uit het ver drag van 1902 is voortgekomen. LEOPOLDSTAD (Reuter) In Manie- ma, een oostelijk gebied van Belgisch Kon go, is woensdag de noodtoestand afgekon digd, nadat bericht was binnengekomen van toenemende gewelddadigheid bij de verkiezingen aldaar. Omgeslagen Een veerboot, waarmede stembussen, waarvan de inhoud nog niet geteld was, werden vervoerd, is in een rivier nabij Loesambo omgeslagen. Hierbij kwamen tien personen, onder wie personeel van stembureaus, om het leven. Hierdoor zijn de verkiezingsuitslagen voor een gedeelte van de provincie Kasai vertraagd. PEKING (Reuter) Lord Montgomery, die op het ogenblik een particulier bezoek aan communistisch China brengt, heeft aan een groot diner dat premier Tsjoe En Lai hem in Peking aanbood, de Chinese pre mier uitgenodigd als zijn gast een bezoek aan Groot-Brittannië te brengen. Tsjoe nam de uitnodiging glimlachend in ont vangst en applaudisseerde lustig mee met de 170 gasten die Montgomery's verklaring met instemming begroetten. Montgomery heeft langdurige besprekingen met Tsjoe gevoerd. (Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Londen verklaarde desgevraagd, dat Montgomery geen overleg met de Britse regering over een uitnodiging voor Tsjoe en Lai had ge pleegd). Een der gasten aan het banket was tot veler verbazing Henri Poe Ji, de laatste Chinese keizer, die hiermee voor het eerst weer in het openbaar verscheen. De ex- keizer, die door de Japanners keizer van Mandsjoerije was gemaakt, werd aan het eind van de tweede wereldoorlog gevangen genomen en als oorlogsmisdadiger veroor deeld. Vorig jaar september werd hij vrij gelaten. Hij zat onopvallend tussen de gas ten, op slechts enkele honderden meters van de vroegere „verboden stad" van Pe king, waar hij als kind op de Drakenkroon heeft gezeten. Montgomery zei China twintig jaar ge leden voor de laatste maal te hebben be zocht. „Op grond van wat ik nu heb gezien houd ik meer van het nieuwe China dan van het oude", aldus het Chinese pers agentschap. Een Caravelle van Air France heeft de zer dagen een onvoorziene noodlanding moeten maken op een militair vliegveld in Zwitserland, daar een der passagiers on wel werd en een zich in het toestel bevin dende arts het nodig achtte dat de man een 65-jarige inwoner van Amsterdam zo spoedig mogelijk naar een ziekenhuis werd vervoerd. De gezagvoerder van de Caravelle nam onmiddellijk telegrafisch contact op met de verkeersleiding van het dichtstbijzijnde vliegveld, de militaire basis Lugueii. Het vliegtuig, dat op weg was van Zürich naar Parijs, bevond zich op dat moment op 10 km hoogte. De gezagvoerder kreeg toe stemming om te landen en enkele minuten later werd de passagier in een ziekenauto overgebracht en naar het ziekenhuis van Lugueii vervoerd. De toestand van de Amsterdammer, wiens identiteit nog onbekend is, gaat hard vooruit. DJAKARTA (AFP) In een mededeling aan de pers heeft het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken zijn eis herhaald, dat twee consuls van communis tisch China, die te Medan en te Bandjar- masin, van hun ambt zullen worden ont heven wegens hun inmenging in de kwes tie van de repatriëring van Chinezen uit Indonesië. Deze mededeling volgde op be richten, dat de Chinese ambassade te Dja karta zou hebben geweigerd, gevolg te geven aan de eis tot ontheffing, gesteld op 19 mei, en dat beide consuls nog op hun standplaatsen zijn. 'Advertentie NEW YORK (UPI) Volgens een ar tikel in het Amerikaanse weekblad „Look" besloot president Harry S. Truman in 1945 de atoombom op Hirosjima te doen werpen hoewel zes militaire leiders en ve le geleerden er bezwaren tegen hadden. Admiraal William D. Leahy, destijds Trumans chefstaf, „verafschuwde" het. de atoombom te gebruiken. Generaal Dwight D. Eisenhower haatte het idee dat de Ver enigde Staten het eerste land zouden zijn, dat een dergelijk wapen gebruikte. Gene raal Henry H. Arnold zei, dat de bom niet nodig was om de oorlog te winnen, omdat Japan reeds verslagen was. Schout-bij-nacht Leats L. Strauss, assi stent minister van oorlog John J. McCloy en de onderminister van Marine Ralph A. Bard gaven, er de voorkeur aan Japan een waarsckjaWTtfg'' en een kans te geven zich over te geven alvorens de atoombom te gebruiken. Strauss stelde voor de bom op een gebied dichtbij Nikko te laten ontplof fen na de bewoners van dat gebied de kans te hebben gegeven te evacueren. Bard stelde voor Japan twee tot drie da gen tijd te geven, omdat hij dacht, dat de Japanse regering naar „de een of andere gelegenheid zocht" om zich over te geven. Zeven geleerden, die aan het atoom bom-project hadden gewerkt legden de minister van oorlog twee maanden voor het bombardement van Hirosjima een verklaring voor, waarin zij zeiden dat de Verenigde Staten de publieke steun over de gehele wereld zouden verliezen indien zij de eerste zouden zijn die „dit nieuwe middel van algemene vernietiging op de mensheid zouden loslaten". Deze geschiedenis over de twijfel, die heerste in de geesten der Amerikaanse militaire leiders wordt voor de eerste maal verhaald. Het desbetreffende artikel in Look is een uittreksel uit een nieuw boek „No High Ground" van twee Ame rikaanse journalisten Fletcher Knebel en Charles W .Baily II, dat op 6 juni door de uitgeverij Harper and Brothers zal worden uitgegeven. Truman kreeg van zijn commissie van advies te horen, dat de enige manier om snel een einde aan de oorlog te maken en Amerikaanse levens te sparen was de bom op Japan te werpen, zo snel moge lijk en zonder specifieke waarschuwing. Truman hoorde voor het eerst van het ge heim van het atoombomproject een uur nadat hij president was geworden als ge volg van het overlijden van president Franklin D. Roosevelt op 12 april 1945. Vredespogingen Volgens het artikel leek het in juni 1945 erop of het onnodig zou zijn de atoom bom te gebruiken. Twee Japanse bankiers Kojiro Kitamoera en Toesyosji Yosjimoe- ra, lieten destijds hun voelhorens in de V.S. uitsteken door middel van Per Ja- cobsson in Zwitserland. De bankiers stelden voor, dat de eis der geallieerden van „onvoorwaardelijke over gave" wat zou worden verzacht. Zij ver zochten, dat de keizer niet zou worden af gezet. Per Jacobsson bracht de boodschap over aan Allan W. Dulles, hoofd van de WASHINGTON (Reuter-AFP)- Het Amerikaanse vliegdekschip „Saratoga" is woensdag, op weg van de marine-basis Norfolk (Virginia) naar Mayport (Florida) met het Westduitse koopvaardijschip „Bernd Leonhardt" (6135 ton) in aanvaring gekomen tijdens een scherpe draai. Er zou den geen mensenlevens te betreuren zijn. Wel zouden beide schepen grote schade hebben opgelopen. Aan boord van de „Sa ratoga" ontstond brand, doordat de brand stofleiding voor de straaljagers brak. De brand werd echter spoedig geblust. Het Hamburgse schip kreeg zware scha de aan de brug en de bemanningsverblij- ven en een van de masten ging overboord. De Duitser voer na de aanvaring door naar Baltimore en de „Saratoga" naar Hampton Roads (Virginia). De „Saratoga" (60.000 ton) is het grootste schip van zijn klasse dat ooit gebouwd is Het is 317 meter lang en kan honderd vliegtuigen vervoeren. De bemanning telt 3500 koppen. Het schip is uitgerust met geleide projectielen. Het werd in oktober 1955 te water gelaten. Amerikaanse inlichtingendienst in Euro pa. Dulles antwoordde, dat de Amerikaan se regering zich niet zomaar kon binden, hoewel er ongetwijfeld rekening zou wor den gehouden met het verzoek betreffende de Japanse Keizer. De Japanse regering ging niet verder met deze vredespogingen. Toen Truman Josef Stalin in Potsdam over de atoombom vertelde, glimlachte deze slechts en zei te hopen, dat er een goed gebruik van zou worden gemaakt. „Hij stelde geen enkele vraag," vertelde Truman later. Generaal Carl Spaatz kreeg mondeling de opdracht de leiding van de eerste atoombom-missie op zich te nemen. De opdracht werd gegeven door generaal Thomas T. Handy, de waarnemende le- gerchefstaf. „Luister, Tom," zei generaal Spaatz tot generaal Handy, „Als ik 100.000 mensen moet gaan doden, doe ik dat niet op mondeling bevel. Ik wil een stuk pa- piór." Spaatz vloog naar de Philippijnen om generaal Douglas MacArthur op de hoog te te brengen van zijn bijzondere missie, vijf dagen voordat Hirosjima werd vernie tigd. MacArthur zei: „Dit zal al onze ideeën over oorlogvoering volkomen wijzi gen." GENèVE (UPI) De besprekingen tus sen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie over het staken van proeven met kernwapens zijn vandaag her vat. Het was de eerste bijeenkomst sinds het mislukken van de topconferentie. De drie delegatieleiders besloten tot her vatting van de besprekingen, die veertien dagen geleden, met het oog op de top conferentie, werden geschorst. De confe rentie is reeds negentien maanden aan de gang. Het was vandaag de 206de zitting. TEL AVIV (UPI) Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft meegedeeld, dat twee Israëlische jachtvliegtuigen op Hemelvaartsdag een MIG-straaljager van de Egyptische luchtmacht hebben neerge schoten. De Israëlische toestellen onder schepten vier Egyptische jagers die boven de Negeb-woestijn over de Israëlische grens waren gekomen, aldus de woord voerder. Na een kort gevecht bogen de Egyptenaren af in zuidelijke richting en de Israëliërs zagen dat een MIG een dikke rookpluim achterlatend neerkwam. Een officiële woordvoerder in Cairo heeft bevestigd dat er een luchtgevecht was ge leverd. Volgens hem had het gevecht plaats tussen twee Egyptische en twee Israëlische toestellen en werd een van de Israëlische vliegtuigen beschadigd. De twee Egyp tische toestellen keerden onbeschadigd naar hun basis terug. Tussen Noordwijk en Katwijk heeft woensdagmiddag omstreeks 5 uur een aanranding met roof plaats gehad, waar van een vrouwelijke arts, deelneemster aan een te Noordwijk gehouden congres, het slachtoffer is geworden. De aanrander was naar schatting 25 tot 30 jaar. onge veer 1.65 tot 1,70 meter lang, had een ste vig postuur, donkerblond kort, ietwat krul lend haar zonder scheiding, en was ge kleed in grijze broek en een overhemd van een roodachtige kleur. Na de aanranding verdween hij met de schoudertas van het slachtoffer. Daarin bevond zich 200.-. De politie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld. Een speurhond verleende daarbij hulp. De tas werd gevonden, het geld was verdwenen. Voorts vond men een herenfiets, die onlangs te Valkenburg (Z.H.) werd ontvreemd. Of de dader van deze fiets gebruik heeft gemaakt, is niet met zekerheid vast te stellen. Ieder, die omtrent de aanranding of de dader inlich tingen kan verstrekken, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de re cherche te Noordwijk, telefoon k 1719-2020. MET LANGE LEVENSDUUR gefabriceerd van ongemengde haar- garen van de Kon. Ver. Tapijtfabriek. Het sterke poolkarpet. in moderne uitvoering 200 x 300 169,75 225 x 310 197.75 het effectvolle bouclé karpet, ge heel vervaardigd van prima haar- garen. Het moderne solide karpet voor dagelijks gebruik 200 x 280 109. 225 x 310 157.50 het zuiver wollen machinale Smyrna karpet met hoge pool en bijzon dere vaste binding. Exclusieve Per zische dessins 140 x 200 119. 200 x 300 254.— 225 x 325 510.— een Smyrna karpet met een grote reputatie. „BESHIR" karpetten zijn van zuiver wol, doorgeweven rug en bijzondere hoge pool. Een kar pet van standig 125 x 180 125.— 200 x 300 522.— 225 x 325 588.— KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Vier kinderen tijdens spel te water geraakt In de Delfshavense Schie te Rotterdam is de 47-jarige Surinamer E. H. Zerp, die een zwervend bestaan leidde, verdronken. Nadat hij zich gedeeltelijk had ontkleed, vjas de man nabij de Mathenesserbrug in het water gesprongen. Na enkele slagen te hebben gezwommen, verdween hij in de diepte. Twee voorbijgangers sprongen hem na maar zij konden de drenkeling niet te pakken krijgen. Ook aan een in specteur van politie, die het water in ging, gelukte dit niet. Na twintig minuten werd de Surinamer opgedregd. Er werd onmiddellijk kunstmatige ademhaling toe gepast, maar het heejt niet mogen baten. In sloot gevallen Woensdagmiddag is het tweeëneenhalf- jarig zoontje van de familie Scheel aan de Admiraal de Ruyterlaan uit Hoorn spe lenderwijs in een achter de spoordijk ge legen sloot te water geraakt en verdron ken. In „De Aa" verdronken Spelenderwijs raakten woensdagmiddag twee kinderen van de familie Pruyn te Helmond in de rivier de Aa te water. Hoewel direct voorbijgangers te hulp snel den, bleken bij de driejarige Rudolf de le vensgeesten reeds te zijn geweken. De tweejarige René, die te water was gegaan om zijn broertje de hand te reiken, werd later gered door de 18-jarige schilder Bernst, die de dreumes was nagespron gen. Niemand zag verdrinking In een sloot van het Flevopark te Am sterdam is donderdag het driejarig jonge tje E. Groof uit Amsterdam verdronken. Niemand heeft gezien hoe het knaapje in het water is geraakt. By spelen verdronken Woensdagmiddag is het bijna elfjarige jongetje B. Maturbongs uit het Ambone zen woonoord te Ryckholt-Gronsveld in de Maas verdronken. Het ventje speelde langs de Maas, ter hoogte van de ont spanning „Kubbes" en liep het water in om te zwemmen. Plotseling verdween hij in één der diepten ter plaatse. Zijn vriend jes hebben pas enkele tijd later een paar Maastrichtse jongelui op de hoogte ge steld van het verdwijnen van de jongen. Terwijl ter plaatse werd gezocht, werden politie en brandweer van Maastricht ge waarschuwd. Ruim drie kwartier later slaagde de brandweer er in de drenkeling uit het awter te halen. De levensgeesten waren geweken. De spil van Elinkwijk Humphrey Mjjnals is donderdagmiddag, na afloop van de wedstrijd in het Feyenoord-stadion tegen Blauw Wit, op zijn weg naar de kleed kamer, toen het elftal door een drom toe schouwers was omringd, door een scherp voorwerp aan het linkerdijbeen geraakt waardoor een wond van 3 a 4 centimeter ontstond. Het viel niet uit te maken, door wie dit is gebeurd en ook niet of de verwonding al dan niet opzettelijk is toegebracht. Mijnals zelf dacht aan opzet. Daar dit echter niet vast stond is er, naar de secretaris van Elinkwijk de heer Nieuwenhuyze ons meedeelde, geen klacht bij de politie ingediend.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5