Generaal Gursel belooft geen dictatuur te zullen vestigen CITR0ËN Citroën OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Groep professoren zal een nieuwe grondwet opstellen Brussel gereed voor bezoek van Koningin en Prins HET WEER Ned. strijdkrachten zullen Indonesisch gebied mijden Ambtsjubileum en afscheid burgemeester mr. M. M. Kwint Smaldeel V dinsdag naar Azië B.fVI.W. J. J. VAN KOOTEN vers slagroonsgebak TURKEN IN FEESTROES NA DE STAATSGREEP Dezelfde temperatuur COMMUNIQUE VAN DEN HAAG: Reisredacteur naar Turkije Rechtzetting wjore ijouvuy! In de krant van heden MORGEN ZOMER DIENSTREGELING SPOORBOEKJE Bekijk eerst de kollekties van Sporthuis'Céntrum Het woord is aan EVA aanvaardt invitatie van de EEG GEERT HOOGEVEEN f 3.495.- ZONDAGS 74e JAARGANG No 270 ZATERDAG 28 MEI 1960 305e JAARGANG No 118 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- 1 H 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). I^HB "V* 1 1 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 8 1 IS f |f""*l I l^SIlIlllllIl Abonnement p week 59 et, p. Wartaal 7 65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 1UUA IVlIlj h*/ \A.Kj M-J S t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In de omgeving van het Centraal Station te Brussel worden Belgische en Nederlandse vlaggen opgehangen voor de ontvangst van het Koninklijk Paar bij gelegenheid van het vierdaags staatsiebezoek aan België. ATHENE (Reuter en AFT) Generaal Djemal Gursel, voorzitter van het comité van nationale eenheid, dat na een onbloedige militaire staatsgreep de macht tijdelijk in handen heeft genomen, heeft in een radiorede beloofd, dat- spoedig verkiezingen zullen worden gehouden. „Ik zal geen dictatuur vestigen", aldus generaal Gursel. „Ik heb de regering ^van het land overgenomen omdat de situatie van dag tot dag slechter werd. Ik ben ervan overtuigd, dat het gehele land achter mij staat". De regering zou overgedragen worden aan de winnende partij na vrije verkiezingen. Een militaire woordvoerder heeft bekendgemaakt, dat het dagelijkse leven zijn normale loop vandaag zal hervatten. Alle banken zijn tot nader order gesloten. Alle Turkse kranten die onder premier Menderes zijn verboden, kunnen vandaag weer verschijnen. Het parlement is ontbonden en elke politieke bijeenkomst verboden. Een groep professoren heeft de opstel ling van een nieuwe grondwet tot taak gekregen. Generaal Gursel zei in zijn radiorede, dat politieke ambities het land tot een crisis hadden gevoerd. Hij had de verantwoordelijke personen de bes te uitweg getoond, maar zij luisterden niet. Uit nieuwe wetten bleek, dat zij het Turk se volk wilden ketenen. Hij zei een ge zond democratisch stelsel te willen vesti gen. Hij heeft alle activiteit van politieke partijen verboden totdat de nieuwe grond wet; van kracht zal zijn. Een correspondent van A F.P. te Anka ra meldt, dat vrijdag tegen het vallen van de avond een uitgelaten menigte in de BRUSSEL (ANP) 51 saluutschoten zullen maandagochtend over Brussel klin ken, als Koningin Juliana en Prins Bern- hard op de nationale luchthaven zijn ge land en daar door Koning Boudewijn en zijn jongere broer, Prins Albert, worden begroet. Daarmee zal het derdé officiële bezoek worden ingezet, dat een regerend lid van ons vorstenhuis in deze eeuw aan België heeft gebracht. Nadat Koningin Wilhelmina in 1911 de gast was geweest van Koning Albert, die in 1910 een staats bezoek aan Amsterdam had gebracht, zou het 28 jaar duren, voordat een tweede Nederlands staatsbezoek zou volgen. In mei 1939 ontvingen de Brusselaren Koning in Wilhelmina met groot enthousiasme en dikke rijen toeschouwers waren destijds getuige van de intocht van de Nederlandse vorstin en haar gastheer, Koning Leopold. Deze officiële bezoeken, waarvan het laatste al weer ruim twintig jaar geleden is, zijn echter herhaaldelijk afgewisseld door informele ontmoetingen tussen de le den van het Nederlandse en het Belgi sche vorstenhuis. Het was al in 1935, dat de toenmalige Prinses Juliana onder de koninklijke gasten was, die het hofbal op het Paleis van Brussel bijwoonde ter ge legenheid van de opening van de eerste wereldtentoonstelling in de Belgische hoofd stad. Bijna 23 jaar later, in april 1958, zou den de Prinsessen Beatrix en Irene de ere-gasten zijn op het hofbal, dat Koning Boudewijn aanbood bij de opening van de „EXPO. De Belgische minister van wederopbouw en volkshuisvesting, O. van Audenove, heeft vrijdagavond in een toespraak voor de Vlaamse televisie gezegd, dat het ko mende bezoek van Koningin Juliana en Prins Bcrnhard het Belgische volk in staat zal stellen te tonen „dat. wij niet alleen een Benelux van de welvaart, maar ook een Benelux van het hart hebben". Het Nederlandse koninklijke bezoek aan Bel gië, dat maandagochten begint en vier Voor al diegenen die burgemeester mr. M. M. Kwint alsnog persoonlijk wensen te feliciteren met. zijn ambtsjubileum, zal hiertoe gelegenheid zijn op dinsdag 31 mei tussen vijf en zeven in de namiddag, in Hotel Duin en Kruidberg te Santpoort. De heer Kwint was 2 mei jongstleden 25 jaar burgemeester van de gemeente Vel- sen. Dit jubileum werd in verband met zijn ziekte niet gevierd. Uit alle kringen van de samenleving is echter te kennen gegeven, dat. men gaarne alsnog burge meester Kwint persoonlijk zou willen feliciteren met zijn ambtsjubileum. Per 1 juni aanstaande zal, naar wij reeds hebben gemeld, mr. Kwint zijn ambt als burgemeester van Velsen neerleggen. In Duin en' Kruidberg zal dinsdagmiddag tevens gelegenheid zijn, persoonlijk af scheid te nemen van de burgemeester. Verwachting tot morgenavond: Droog wè'er met opklaringen. Overwegend matige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. dagen zal duren, noemde de minister een zeer belangrijk feit. Hij noemde daarbij de „sinds vele eeuwen bestaande verbon denheid met onze noorderburen", die na de wereldoorlog nog hechter is geworden en tot de Benelux heeft geleid. De minister zeide voorts, dat „een Be nelux van het hart" niet zal blijken als het Belgische volk in „zijn zetel naar de televisie blijft kijken" en hij riep de Bel gen op naar buiten te komen om de vorste lijke bezoekers uit Nederland toe te juichen. Terwijl in Brussel de laatste hand wordt gelegd aan de voorbereidingen voor de ko mende dagen en tuinlieden bezig zijn de gazons van de hoofdstedelijke parken een onberispelijk aanzien te geven, zijn ook de eerste commentaren in de Belgische pers op het komende bezoek verschenen. Het Nederlandstalige' blad „Het Laatste Nieuws" schrijft, dat „wanneer Koningin Juliana een bezoek aan ons land brengt, men dit niet moet beschouwen als een protccolaire reis, maar wel ais een ont moeting tussen vrienden, die sinds 1656 diplomatieke betrekkingen hebben onder houden". straten van de stad danste. De zetel van de Democratische partij van Menderes werd door de menigte bezet, alle roeren de goederen als archiefstukken, meubilair en schrijfmachines werden op straat ge in Turkije heefi hel comité voer xucic- nale eenheid lijdelijk hei bestuur in hooiden genomen totdat vrije verkie zingen hebben plaatsgevonden. Hei comité staat onder leiding van gene raal Cemal Gursel. smeten. Achter hun hoogleraren togen de stu'denten van de rechtskundige faculteit naar het monument van Ataturk om het met bloemen te vei sieren. Militairen wer den door jongelieden op de schouders ge nomen en door vrouwen omhelsd. De president van Turkije had voor zijn arrestatie gepoogd zich van het leven te beroven, maar zijn revolver bleek niet ge laden te zijn. De minister van Buiten landse Zaken, Zorloe, zou bij zijn arresta tie een belangrijk bedrag aan buitenland- Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, zal onze reisredacteur heden in Turkije aankomen om de lezers uit de eerste hand op de hoogte te hou den van de ontwikkelingen in een land, dat onze meest oostelijke deelgenoot in de Noordatlantische Verdragsorganisa tie is. In de loop van de volgende week hopen wij zijn eerste verslag te publi ceren. (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse regering heeft een aan tal vrijdagmorgen uit Djakarta ontvangen persberichten zo verontrustend gevonden, dat zij tijdens haar wekelijkse kabinets vergadering besloten heeft daarop met een communiqué te reageren. De ambassadeurs van Groot-Brittannië en Noord-Ierland, de Verenigde Staten van Noord-Amerika, India en Australië zijn vrijdagmiddag door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, van de inhoud van die mededeling op de hoogte gesteld. De berichten uit Indonesië maakten ge wag van „ongeïdentificeerde vliegtuigen welke boven Indonesië zijn waargenomen en uit de richting Nieuw-Guinea zouden zijn gekomen," De Nederlandse regering deelt kort en krachtig mee, dat geen enkel Nederlands vliegtuig boven Indonesisch gebied heeft gevlogen. „Mede naar aanleiding van be richten over Indonesische militaire maat regelen in Oost-Indonesië", zo gaat het communiqué verder, „hecht de Nederland se regering er waarde aan, zij het vol strekt ten overvloede, met klem hierbij nogmaals te herhalen, d?k zij generlei agressieve voornemens heeft ten aanzien van Indonesië. Nederlandse oorlogsschepen en vliegtuigen hebben strikte opdracht In donesië'* zee-, land- en luchtgebied te mij den. Dit geldt uiteraard ook voor de zeer bescheiden versterkingen die te zijner tijd naar Nederlands Nieuw-Guinca zullen worden gezonden", zo besluit het commu niqué. was immers de indruk gewekt, dat Neder land de machtsverhoudingen in dat deel van Azië door zijn militaire maatregelen zou verstoren. Het thans gepubliceerde communiqué laat niemand in het ongewis se over de werkelijke betekenis van het genomen besluit. se deviezen bij zich gehad hebben. Premier Menderes werd na een wilde achtervol ging gearresteerd. De staatsgreep begon om 3 uur des och tends en was 2 uur later voltooid. De enige verzetshaarden waren het ministerie van Binnenlandse Zaken, het bureau van de premier en het hoofdkantoor van de P.T.T. geweest. Enkele gebroken ruiten en enkele kogelsporen waren de enige te kenen van dit verzet. De enige slachtof fers onder de burgerbevolking waren twee kinderen, die door verdwaalde kogels wa den getroffen. Twee militairen waren ge dood voor het P.T.T.-kantoor en een voor het ministerie van Binnenlandse Zaken. Een militaire woordvoerder heeft ver klaard, dat geen enkele vreemdeling van de staatsgreep nadeel heeft ondervonden. In de krijgsschool te Ankara zijn alle leden van de voormalige regering, hoge militairen en verscheidene hoge ambtena ren „onder bescherming van het leger" gesteld. Zij zullen voor een civiele recht bank verschijnen als een misdaad of een vergrijp hun aangerekend kan worden. In de provincie hadden de gebeurtenis sen eenzelfde verloop als in Ankara, al dus A.F.P.'s correspondent. Het gehele Turkse gebied was dus binnen enkele uren onder het gezag van hel leger gebracht. Voor het huis van de oppositieleider Inö- nu staat een erewacht van kadetten. Vrijdagavond werd uit Parijs gemeld, dat de toestand op de Turkse vliegvel den weer normaal was en dat de vluchten van de „Air France" naar of van Anka ra en Istanboei na een korte onderbre king waren hervat. De Times, zo meldt onze correspondent, zogt dat het beste teken voor cis toekomst is, dat net modern Turkije een schepping was van militaire leiders, die doelbewust hun macht gebruikten voor de politieke opvoeding van het volk. Het blad spreekt de optimistische verwachting uit dat de leiders van deze tweede Turkse revolutie hun bast zullen doen Ataturks voorbeeld te volgen. De liberale News Chronicle zegt dat hoewel Turkije een overstelpende hoe veelheid militaire en economische huip van Amerika heeft gekregen, de bevolking afzichtelijk arm bleef en de regering auto cratisch. Het blad zegt, dat een belofte zoals het leger heeft gedaan, dat het slechts tijdelijk de macht heeft overgenomen, wel meer ge daan is, en vorgeEn. Het oordeel moet daarom worden opgeschort. Niet vergelen mag worden dat Turkije tot nog maar een generatie geleden gewend was aan Oosters despotisme. Voor zover mogelijk dienen de Verenigde Staten hun NAVO-petekind te beïnvloeden om er voor te zorgen dat het Turkse leger zijn belofte inzake vrije verkiezingen nakomt. Wat Cyprus betreft vreest Londen dat Turkije een hardere lijn zal volgen en dat de gebeurtenissen mogelijk tot nog langer uitstel van een oplossing zullen leiden. Hierover maakt men zich ongerust om dat op het ogenblik elk uitstel reeds ge vaarlijk was. In Atlantische kringen te Parijs, zo meldt onze correspondent, maakt men zich alleen ongerust over de vraag of het nieuwe regime de binnenlandse orde zal In Haagse kringen wees men ons op het tweeledig belang van dit communiqué. In de eerste plaats blijkt eruit, dat men in Den Haag niet van plan is allerlei op gewonden en elke grond missende insinu aties uit Djarkarta onweersproken te laten. Belangrijker nog is, dat redactie en woord keus van dit communiqué de wat scherp uitgevallen verklaring over de naar Nieuw- Guinea te zenden versterkingen tot zijn juiste proporties terugbrengt. Hier en daar Smaldeel V, bestaande uit het vlieg kampschip Karei Doorman en de jagers Limburg en Groningen, zal op 31 mei uit Nederland vertrekken voor zijn reis van vlagvertoon naar landen in het Verre Oos ten. Het vliegkampschip zal uit Rotter dam, de beide jagers zullen uit Den Hel der vertrekken. Op deze reis zal het smal deel vergezeld worden door de tanker Mij drecht, gecharterd van PHS van Omme ren n.v. te Rotterdam. Gedurende deze reis zullen niet-officiële bezoeken worden gebracht aan Las Palmas (Canarische Eilanden), Fremantle (Australië), alsme de een niet nader genoemde haven aan de oostkust van Afrika. De reis van Fre mantle naar Hollandia zal worden ge maakt bezuiden en beoosten Australië om. Begin augustus wordt het smaldeel in Hollandia verwacht. Het smaldeel staat onder commando van commandeur A. P. Ferwerda. De schepen staan onder commando van: ka pitein ter zee A. J. Marcus (commandant hr. ms. Karei Doorman), kapitein luite nant ter zee V. R. IJ. Winkelman (com mandant hr. ms. Limburg) en kapitein luitenant ter zee C. E. Wolaerling (com mandant hr. ms. Groningen). Als gezag voerder van de tanker Mijdrecht treedt de heer A. Meerman op. Medio december keert het smaldeel in Nederland terug. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 lÉlDSESTRAAT (BIJ .KONINGSPLEIN) .AMSTERDAM IEL. 223596 SUÈDE DAMESJASJES in kleuren pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Kerkelijk Leven4 Filatelie 4 Puzzel4 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Agencla van Haarlem en IJ mond 7 Films 7 Kcrh'nensien 9 Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Erbij17 tot 21 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" weten te handhaven en voorkomen dat Turkije een haard wordt van nieuwe span ningen en onveiligheid. Men meent in de huidige gebeurtenissen in Turkije een ze kere parallel te kunnen herkennen met de ontwikkeling die bijna op de dag af twee jaar geleden in Frankrijk het einde in luidde van de vierde republiek. Ook in Turkije blijkt de regering ieder gezag over haar eigen ambtenaren en vooral over het leger verloren te hebben en ook daar is de democratie grondig uitgehold. Een op vallend verschil is niettemin dat het Turk se leger en de studenten zich in hetzelfde kamp schijnen te bevinden en uit die so lidariteit zou men misschien enig vertrou wen kunnen putten in de belofte van de militaire leiders in Turkije de democratie in ere te herstellen. Op de grote glazen ramen van een werf in Deygendorf aan de Donau zijn decoratieve figuren geschilderd tot be scherming van de vogels, die tegen het glas vliegen. Advertentie begint de sterk gewijzigde Het nieuwe is verkrijgbaar op de stations en aan de bekende adressen. A t n-n Ho - Daar hebt u hooit spijt van Houtstraat 16 - Tel. 22172 M r. C. Bake: Als wij van iemand zeggen: hij heeft zijn eigenaardigheden, bedoelen wij: hij heeft zijn onaardigheden. De Europese Vrijhandelsassociatie (E.V.A.) heeft een uitnodiging van de E.E.G. voor het voeren van onderhande lingen aanvaard. Dit is bekendgemaakt door het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken. De raad van ministers van de Europese Vrijhandelsassociatie is het eens met het standpunt van de „zes" dat de onderhandelingen dienen te worden ge voerd binnen het kader van het „speciale handelscomité" en dienen te beginnen op de volgende bijeenkomst van dit comité, die op 9 juni a.s. zal worden gehouden. Advertentie HOOFDAGENT ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: GAR. SMIT. Zandvoort B-agent: GAR. STROBBE, Hillegom B.-agent: J. J. v. KOOTEN, Haarlem Advertentie vanaf Inclusief verwarming en open dak. Benzine-verbruik 1 25. Wegenbelasting 48.per jaar. Vraagt vrijblijvend demonstratie: VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 3040, Bloemendaal Telefoon 02500 - 5.13.01 - 5.54.46 Advertentie Advertentie Advertentie ALLE MODELLEN B-agent HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 16615 - 12000 Advertentie SPECIAAL AANBEVOLEN door onze Chef-Banketbakker GROTE MARKT - HOUTPLEIN H E Y N i S

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1