VLIEG Suriname wenst in de EEG ruimer markt voor zijn produkten Moeder f88.- Droog met opklaringen „Wereldvriendschapsbond" als uitweg uit de oorlogsdreiging Kort en bondigj) Examen doen TBABYDERMK? Twee doden in het verkeer 2 Prof. Van Eyck op artsencongres: "N Verlovingsringen Gevangenisstraffen voor „gelegenheidgevers" Spoedig weer KLM-vlieg- tuigen met namen „Snip", „Pelikaan" en „Uiver"? Als ik verkouden word Surinaamse premier bij zijn vertrek: Duitse jongen trok rovend langs jeugdherbergen Gouverneur van Khartoum uit Nederland vertrokken Belangrijke opdracht voor Grontmij Nederlanders in Ghili richten steuncomité op Architectencongres in 's-Hertogenbosch Slachtoffer van aanvaring gevonden Vóórhel tere Baby-huidje Premier van Malakka zocht oude vrienden op Gemeentefonds moet wellicht reserves aanspreken Nieuwe leden Academie van Wetenschappen Examens St. Jacobskerk wordt in oude luister hersteld Kerkelijk Nieuws HAUTE COIFFURE Geen films in Borculo ZATERDAG 28 MEI 1960 Op de laatste dag van het internationale artsencongres voor oorlogsprophylaxe in Noordwijk sprak prof dr. B. van Eyck vrijdag over de moraal en de atoombom. Hij besprak onder meer wat men zou kunnen noemen de utilistische moraalop vatting. die er de nadruk op legt dat „goed zijn" en „de vrede bewaren" een voudig meer oplevert en meer genoegen geeft dan een toegeven aan agressieve neigingen. Men kan beweren dat de mo raal in primitieve tijden is ontstaan, door dat het individu zich alleen in groepsver band kan staande houden, waardoor alge mene regels nodig werden. Echter wordt bij deze redeneringen uit het oog verloren de enorme urgentie van het probleem: Morgen kan immers de H-bom boven on ze stad exploderen. Wat kunnen wij nu nog doen? Misschien zou aldus prof. Van Eyck een groots opgezette beweging voor uitwisseling van gasten tussen Oost en West in de zin van een wereldvriendschapsorganisatie, maar dan een organisatie waarbij honderddui zenden betrokken zijn, wellicht een basis voor wederzijdse verstandhouding kunnen leggen. Terugslaan of capituleren? Mocht het echter niet lukken, te voorko men dat een der partijen bewust of on bewust naar een oorlog toespitst, dan kun nen we alleen nog hopen op het onver wachte. Zou echter eenmaal een wereld oorlog met atoomwapenen een feit zijn, dan staan er ons slechts twee consequen te wegen open. De ene weg leidt naar een toestand van geweld tegen geweld, de weg terug naar de existentie van de holenmens (prof. Urey). Wat de tweede consequentie aangaat, is het aldus prof. Van Eyck van belang te weten wat de commissie door de Wereldraad van Kerken in een rapport in 1958 heeft geschreven: Tenslot te, indien er toch een atoomoorlog zou ko men, dan zouden de christenen tot een soort overgave moeten komen, indien noodzakelijk op de voorwaarden die de te genstander stelt en strijden met geweld loze weerstand. Advertentie VOOR MODERNE MENSEN 't Huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM - TEL. 20049 De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in een zaak, waarbij drie vrouwen en twee mannen waren betrok ken. Zij hadden veertien dagen geleden terecht gestaan wegens het opzettelijk be vorderen van ontucht door het verhuren van kamers aan prostituees in twee panden in de Spuistraat. Als onderdeel van de in december van het vorig jaar begonnen actie van de Amsterdamse zedenpolitie tegen dit soort kamerverhuurders waren deze verdachten in maart jl. gearresteerd. De 64-jarige kamerverhuurster M. B. die voor vijfentwintig gulden per week een kamertje had verhuurd en tegen wie de officier acht maanden, waarvan vier voor waardelijk had geëist met aftrek van preventief, werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar, met de bepaling dat zij geen kamers aan dames mag verhuren. De 40-jarige vrouw M. L. M. H„ die aan twee vrouwen kamertjes had verhuurd, werd veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Tegen haar was tien maan den met aftrek geëist, waarvan vijf voor waardelijk. Het echtpaar P., tegen wie drie maanden voorwaardelijk was geëist, werd vrijge sproken. De 59-jarige los werkman J. M. IJ., die door de officier „een duidelijke profiteur van ontucht" was genoemd en tegen wie in verband met diens gezondsheidstoestand acht maanden voorwaardelijk was geëist, werd veroordeeld tot acht maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk en een proeftijd van drie jaar en het verbod gedurende deze proeftijd kamers te verhuren. Een der aandeelhouders van de K.L.M., een jonge man, heeft op de gistermiddag in het restaurant „De Wijde Wereld" op Schiphol gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de K.L.M. tot de Raad van Commissarissen en de directie van deze luchtvaartmaat schappij de vraag gericht, of het niet mo gelijk zou zijn de oude vliegtuignamen van voor de Tweede Wereldoorlog te doen her leven. Hij had in de opsomming van de vloot in het jaarverslag al die mooie na men van de huidige vliegtuigen gezien en node de namen „Uiver", „Snip" en „Peli kaan" gemist. De president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, merkte in zijn antwoord op dat deze suggestie gaarne in overwe ging zal worden genomen. Misschien is het wel zo dat het succes van een vliegtuig met een bepaalde naam bij het publiek langer in de herinnering blijft, dan de te genslag hetzelfde vliegtuig overkomen, zo zei hij. Dit geldt dan b.v. voor de „Uiver", die kort na de succesvolle vlucht in de Melbourne-race, in het midden van de ja ren dertig bij Rutbath Wells onderging. Het is nu maar de vraag zo ver volgde spreker of die weg terug niet te zware eisen stelt aan de mens die in het algemeen niet voor martelaar of held is geboren. Hoe de uitkomst van de strijd van geweld tegen geestelijke ki-acht zal zijn, zal bepaald worden door de mate van het geloof dat de mens heeft in het doel en dus in het behoud van onze bescha ving. De heer J. Fieyra deed ten slotte enkele voorstellen om te komen tot oor logsprophylaxe. Hij acht een systema tisch wetenschappelijke bestudering nood zakelijk om te komen tot oplossing van de problemen. Advertentie (maar ook als ik weer beter ben) De Surinaamse eerste minister, mr. S. D. Emanuels, is gisteravond per DC-8 straalvliegtuig uit Nederland vertrokken, om via New York naar Suriname terug te keren. Minister-president Emanuels voerde ge durende twee weken besprekingen met de Nederlandse regering, waarbij hij werd bijgestaan door een gemengde Surinaamse delegatie van ministers en parlementa riërs, die woensdag zijn vertrokken. Over de resultaten van deze besprekin gen die als conclusie een verhoging van de Nederlandse bijdrage aan het Tien jarenplan en een verlenging van de plan periode hadden zei mr. Emanuels „ge heel tevreden te zijn". Goede sfeer hersteld Maar „het belangrijkste van alles was, dat de sfeer van onderling vertrouwen en waardering, die geschapen was bij de on dertekening van het statuut in 1954, maar door gebrek aan contact wederzijds lang zamerhand enigszins op de achtergrond was geraakt, hersteld is, of beter, dat be wezen is, dat deze sfeer nog steeds be staat". Gevraagd wat in de toekomst de ont wikkelingen over de basis van het Konink rijk, het Statuut, zullen zijn, en of er even tueel spoedig besprekingen over een sta tuut-heroriëntatie zijn te verwachten, ant woordde de Surinaamse regeringsleider: „De Surinaamse regering zal gaarne spre ken over de staatkundige verhoudingen in het Koninkrijk. Vanzelfsprekend vraagt dit voorbereiding, ook tussen de drie delen van het koninkrijk. Maar wel heeft de Surinaamse regering aan de Nederlandse regering kenbaar ge maakt, dat zij hierover gaarne overleg zal willen voeren". De Surinaamse regering zal voorlopig niet ingaan op de voorstellen inzake een gemeenschappelijke cassatierechtspraak in het Koninkrijk, aldus de Surinaamse pre mier. Op de vraag, wat hij zich van een even tuele associatie bij de E.E.G. voor de toe komst voorstelt, antwoordde de minister president:" „een ruimere markt". Surina me zal moeten trachten zich in deze ge meenschap een groter afzetgebied voor aluminium, hout, citrus, rijst en eventueel bananen (bacoven) te scheppen. De onder handelingen over de eventuele toetreding zullen echter met zorg moeten worden ge voerd", aldus de premier, „aangezien in de verdragsbepalingen een van de meest Advertentie met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten Een Duitse jongen van vijftien jaar, W. G. uit Keulen, die er blijkbaar een ge woonte van wil maken stelend en rovend door andere landen te trekken is maan dag in gezelschap van zijn 16-jarige vinend H. H. uit Bielefeld, in Den Haag aange houden. Een jeeppatrouille zag de jongen rondscharrelen op het landgoed „Ocken- burg" bij de jeugdherberg. Bij de nade ring van de politie sloegen de jongens op de vlucht, maar zij konden worden gepakt. Vooral de 15-jarige knaap is een goede bekende van de Nederlandse politie. Vorig jaar pleegde hij tal van diefstallen in jeugdherbergen in ons land. Toen hij de gestolen goederen in Amsterdam wilde verkopen liep hij tegen de lamp. Eind 1959 werd hij in Frankrijk gegrepen voor soort gelijke diefstallen en uitgeleid naar Duits land. Volgens zijn zeggen is hij in Duits land veroordeeld tot acht maanden tucht school, maar hij heeft deze straf nog niet ondergaan. Inmiddels is hij dan nu weer in Neder land. Op 21 mei heeft hij zich met zijn vriend aangemeld bij de jeugdherberg in Rotterdam, maar daar zond men hem weg en waarschuwde men tevens de poli tie. Later bleek dat hij daar weer kleding had gestolen. Bij het verhoor bekende hij verder de diefstal van een portemonnaie met inhoud, een fototoestel en een heren polshorloge in Vaals, 600,- en duizend oude munten in Amsterdam en een porte monnaie en een portefeuille met een tota le inhoud van 190 Duitse marken uit een auto op het kampeerterrein in Den Haag. De gouverneur van Khartoum, Moha- med Khalil Beteik, die twee weken in ons land heeft vertoefd, is vrijdagmiddag van Schiphol naar Rome vertrokken, waar hij nog enige dagen zal doorbrengen alvorens weer naar zijn land terug te reizen. De gouverneur vertelde op Schiphol zeer tevreden te zijn over zijn bezoek aan ons land. Hij was vol lof over de Koningin, met wie hij verschillende keren een on derhoud heeft gehad. De gouverneur is een persoonlijke vriend van prins Bern- hard. In de afgelopen veertien dagen heeft hij vele Nederlandse industrieën bezich tigd. De Koningin heeft hem tijdens zijn vei-blijf in Nederland een onderscheiding verleend. essentiële punten de afbraak van de doua netarieven (voor Suriname: de vitale im portheffingen) is. Suriname zal zich buiten deze economische gemeenschap ook bera den over eventuele aansluiting bij de La tijns-Amerikaanse economische gemeen schap (Lafta), die onlangs in Montevideo is gevormd. Met het aanwezige arbeidspotentieel, waarbij de terugkerende krachten uit de Nederlandse Antillen gevoegd kunnen wor den, kunnen de opbouwplannen goed wor den uitgevoerd, aldus de mening van de Surinaamse premier. Voor buitenlanders, die met enige kapi taalkracht naar Suriname willen komen, staan de deuren open, zo zei hij. In dit verband zal bijvoorbeeld de moge lijkheid voor vestiging bestaan voor per sonen, die uit Indonesië moeten vertrekken en die in Suriname een produktief bestaan op eigen kracht kunnen opbouwen. Bespre kingen hierover zijn gaande. De Surinaamse regering heeft aan de n.v. Grontmy te De Bilt een belangrijke op dracht gegeven die zal worden uitgevoerd in samenwerking met het bureau landelijke opbouw in Suriname in het kader van het tienjarenplan. Er zal een onderzoek worden gedaan in het district Nickerie naar de irrigatie mogelijkheden en die van de waterafvoer. Voorts zal onderzocht worden of de moge lijkheid tot nieuwe cultures bestaat en of nieuwe bedrijfsindeling gewenst is. Ook de ontsluiting van de wegen is in het studieproject opgenomen. Wanneer men gereed is met deze studie zullen de resul taten daarvan mogelijk kunnen leiden tot de uitvoering van een verder project in dit gebied dat eveneens door de n.v. Gront my zal worden uitgevoerd en waarvan de kosten verscheidene miljoenen guldens zul len bédragen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat te Santiago de Chile een steuncomité van Nederlanders is opgericht onder voorzitterschap van de Nederlandse ambassadeur J. L. Voute, dat werkzaam zal zijn ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevingsramp. Het comité heeft reeds een vrachtauto met levensmiddelen en een radiozender gezonden naar Valdi- via met welke stad de verbindingen nog steeds zijn verbroken. Voorts zal maandag een door het comité in Nederland aangekochte zending van 150 dekens per K.L.M. naar Chili worden over gebracht ter distributie onder de slachtof fers van de aardbevingsramp. De Koninklijke Maatschappij tot Bevor dering der Bouwkunst en de Bond van Ne derlandse Architecten hebben vrijdag in 's-Hertogenbosch een congres gehouden, waaraan door enkele honderden leden werd deelgenomen. Ter gelegenheid van dit congres was door de Maatschappij met medewerking van het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch een prijsvraag uit geschreven voor het ontwerpen van een kleuterdagverblijf aan de zuidrand van deze stad. Nadat de congressisten door de burge meester, mr. H. Loeff, ten stadhuize wa ren ontvangen, begaven zij zich naar het gebouw van het provinciaal genootschap voor kunsten en wetenschappen waar bur gemeester Loeff als voorzitter van de jury de uitslag van de prijsvraag bekendmaak te. De eerste prijs werd gewonnen dooi de architecten ir. V. van Hezik en ir. J. Maas in Rotterdam, de tweede prijs door de architecten P. en H. de Graaf in 's-Hertogenbosch. De derde prijs is toege kend aan de inzending onder het motto „Post". Wegens de afwezigheid van deze inzender kon de naam niet bekendge maakt worden. De jury bestond uit de heren J. de Jong, G. Rietveld, jhr. ir. A. N. Wessel- man van Helmond en P. H. van Kessel. Na vijf maanden In het begin van deze week werd uit de Nieuwe Maas te Rotterdam het stoffe lijk overschot van een man opgehaald. Doordat het lijk in vergaande staat van ontbinding verkeerde, hééft men veel moeite gehad het te identificeren. Men is er nu achter gekomen dat het hier de 58- jarige eerste machinist A. Borland uit Glasgow betreft, die opvarende was van het Britse schip Baron Berwick. Borland werd vermist nadat op 30 december het vorige jaar in de Waalhaven het haven bootje Zwaluw van de sleepdienst Maas door het Duitse m.s. Rheinfreusz was overvaren. De Schot bevond zich toen aan boord van de Zwaluw. Advertentie De premier van Malakka, Toenkoe Ab dul Rahman heeft op de derde dag van zijn bezoek aan Nederland onder meer ge sprekken gehad met minister-president prof. dr. J. E. de Quay en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Bij zijn bezoek aan prof. De Quay over handigde de premier aan de minister-pre sident een met zilver beslagen wandelstok en een stel hoornen kandelaars, met zil ver versierd, die vervaardigd werden door Kelantanese kunstenaars. Later begaf de Toenkoe zich naar het ministerie van Bui tenlandse Zaken voor een bespreking met minister J. M. A. H. Luns. Ook minister Luns kreeg een wandelstok aangeboden. De heer Luns overhandigde de Toenkoe een gekleurde gravure van een kaart van Holland uit de achttiende eeuw. Vergezeld van zijn minister voor Volks gezondheid, Dato Ong Yoke Lin, lunchte de premier van Malakka vervolgens als gast van Koningin Juliana in het Huis ten Bosch. Oude vrienden De premier van Malakka heeft de gele genheid gebruikt om enkele oude vrienden die hij kende uit de tijd dat hij in Enge land studeerde op te zoeken. Hij was in 1920 bevriend geraakt met jkv. Van der Wijck, die toen in Engeland woonde. Na zijn vertrek uit Engeland stuurde hij zijn Hollandse vrienden nog elk jaar een kaart, doch bij het uitbreken van de oorlog werd dit contact verbroken. Zodra de Toengkoe echter in Nederland kwam heeft hij een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken ver zocht zijn oude vrienden voor hem op te sporen. Dit heeft nu succes gehad. De thans 77-jarige mevr. Van der Wijck, die in Om men woont, kreeg vrijdagavond de verras sende telefonische mededeling uit Den Haag, dat de premier van Malakka haar graag zou spreken. Zij belde direct haar zoon jhr. mr. W. G. van der Wijck op, die burgemeester van Kockengen is. Deze wist uit de kranten wie de premier was en hij kon zijn moeder dus inlichten. De zelfde avond nog hebben de Toengkoe en jkv. Van der Wijck telefonisch herinne ringen kunnen ophalen. De regering verwacht, dat tegen het eind van dit jaar de subjectieve verhogin gen uit het Gemeentefonds, zowel voor 1959 als voor 1960, zullen zijn afgewikkeld. Dit wordt meegedeeld door de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp Fi nanciële verhoudingen tussen rijk en ge meenten in 1960. Blijkens de van de pro vinciale besturen ontvangen gegevens is van 215 gemeenten de begroting 1959 nog niet goedgekeurd, met als gevolg dat voor 179 gemeenten over het verzoek om sub jectieve verhoging 1959 nog niet is beslist, zo wordt verder meegedeeld. De ontvangen verzoeken voor 1959 en tot 1 mei die voor 1960 voor een subjectieve verhoging belopen een totaalbedrag van 164,4 miljoen gulden. Indien geen maatregelen worden geno men met betrekking tot de voeding van het gemeentefonds, is het waarschijnlijk, dat in het jaar 1960 de reserve van het fonds zal moeten worden aangesproken om een deel van de bovenbedoelde uitgave te financieren, zo wordt nog meegedeeld. Bij Koninklijk Besluit zijn bekrachtigd de benoemingen tot gewoon lid van de afdeling letterkunde der Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschappen mevrouw prof. dr. C. H. E. Haspels en de heren prof. dr. F. R. Kraus, prof. dr. B. H. Slicher van Bath, prof. dr. A. J. P. Tammes en tot buitenlands lid prof. dr. O. Cull- mann, prof. dr. R. Jakobson, prof. dr. F. Solmsen, prof. dr. R. Wellek en prof. dr. B. A. Wortley. Aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam is bevorderd tot arts de heer J. J. M. Bekkers te Overveen. Vrijdagochtend heeft de premier van Malaya, Z. E. Toenkoe Ahdoel Rahman in Den Haag een bezoek gebracht aan de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr. J. M. A. H. Luns. Links de plaatsvervangend secretaris generaal van Buitenlandse Zaken, dr. baron E. W. van Boetselaer. Den Haan Hervormd Den Haag beijvert zich om de Grote of St. Jacobskerk weer in oude luister te herstellen en na een grondige restauratie, die wellicht x-ond de ander half miljoen gulden zal vergen, te maken tot de hoofdkerk van de Haagse hervox-m- de gemeente, niet alleen een centrum van kerklijk-geestelijk leven, maar ook een middelpunt op nationaal en cultureel ge bied. In het kader van de restauratie, zal men de kansel verplaatsen en het koor naar oecumenische traditie weer in ere herstellen. Er komt voorts een centraal geplaatste avondmaalstafel. In de kerk zullen behalve de gewone kei-kdiensten ook apostolaatsdiensten gehouden worden. Daarnaast zullen er samenkomsten plaats hebben op hoogtijdagen en bovendien ont vangsten van staatshoofden, synodeverga deringen en congressen. Ook zullen er ora toria, passionen, cantaten en lekespelen kunnen worden gehouden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Driebergen (2de pred.pl.) W. Glashouwer te Watergraafsmeer; te Jut- rijp-Hommerts J. A. Rietberg" te Hauler- wijk; te Delfshaven (vac. J. H. J. Hoffman) J. W. Schippers te Deventer; door de Gene rale Synode als geestelijk verzorger .,Val- kenheide" H. Prak te Maarn, die dit be roep aannam. Advertentie naar Engeland retour A'dam-Londen per D.C. 3 long en oud. H.ij. Betrouwbaar, comfortabel, punctueel. Ervaring sinds 1950 Stuur deze adv. voor inl. (ook boot v.a. ƒ28naar Meent 83 a - Rotterdam - Tel. 13.53.25 Miss. Een Nederlandse emigrante, Maria Hooykaas, is tijdens een Neder landse tentoonstelling in Hamilton geko zen tot „Miss Dutch Canadian 1960". Maria Hooykaas woont thans zeven jaar in Ha milton, maar is nog geen Canadese. Zij be zocht; daar een economische school en slaagde voor het eindexamen. Daarna kreeg zij een betrekking als secretaresse, aldus de Nederlandse courant voor Canada. Suikerzakjes. Er is in Deventer een serie van vijf suikerzakjes op de markt verschenen die verkocht wordt ten bate van de actie „Doe Open" (tot hulp aan vluchtelingen). De serie wordt uitgebracht door het jeugdcomité Deventer, dat reeds diverse acties op touw heeft gezet ten bate van de vluchtelingen. Er werd een wed strijd uitgeschreven voor alle Deventer scholieren; uit de tien beste inzendingen werden er vijf gekozen om te dienen in de nieuwe campagne. Amsterdam stopt produktle stadsgas uit kolen of cokes. B. en W. van Amster dam vragen de raad een krediet van 5,2 miljoen gulden voor het doen bouwen van een kraakinstallatie op het terrein van de Zuidergasfabriek, bestemd voor het om vormen van gasvormige of vloeibare grond stoffen tot stadsgas. De totaal beschikbare hoeveelheid gas zal aangevuld moeten worden door eigen produktie, gebaseerd op andere grondstoffen dan kolen (koolgas), of cokes (watergas). Met andere grond stoffen kan namelijk goedkoper stadsgas worden geproduceerd dan met kolen en/of. cokes. Onderscheiding. De heer J. W. Schot- te, president en gedelegeerd commissaris van T.B.M.-Nederland en vice-voorzitter van de stichting „Moveo" (Meer Ontspan ning voor Ernstige Oorlogsinvaliden) is be noemd tot officier in de Kroonorde van België en officier in de orde van de Eiken kroon van Luxemburg. Advertentie MOLENDIJK - Dameskapper PARFUMERIE - SALON DE BEAUTé Santpoorterplcin 1 - Haarlem - Telef. 19706 Bus 3-4. In de Linnaeusstraat te Amsterdam is de zesjarige Alex Hoefs uit de Bolkstraat onder ten vrachtauto geraakt. Hij overleed tijdens de aanrijding. Het kind reed op zijn fiets langs een stilstaande wagen, terwijl hij werd gepasseerd door een vrachtauto met aanhangwagen. Vermoedelijk week hij te veel naar links uit. Hij kwam te vallen en geraakte met het hoofd onder de rech ter achterwielen. De chauffeur van de vrachtwagen heeft van het ongeval niets gemerkt. In Zelhem bij Doetinc'nem is de 17-jarige jongeman H. Hols uit Zelhem door een motor aangereden toen hij plotseling de Hummelose weg overstak. De motorrijder kon hem niet ontwijken met het gevolg dat beiden tegen de grond werden gesmakt en naar het ziekenhuis te Doetinchem moesten worden overge bracht. Hols is kort na aankomst aldaar overleden. De motorrijder is licht gewond. Wegens verhoging van de vermakelijkheidsbelasting De exploitant van het City theater te Borculo heeft het geven van voorstellingen, in zijn theater met ingang van 26 mei ge staakt in verband met de verhoging van de vermakelijkheidsbelasting in Borculo, die op die dag is ingegaan. De vermake lijkheidsbelasting is met 5 percent ver hoogd van 20 tot 25 percent. Enige tijd ge leden nam de raad van het Berkelstadje het besluit, de vermakelijkheidsbelasting voor het bioscoopbezoek te verhogen ten einde uit de meeropbrengst hogere subsi dies aan plaatselijke verenigingen te kun nen verlenen. De Kroon, die deze belas tingverordening moest goedkeuren, ver leende dezer dagen haar fiat aan het raads besluit. De exploitant van het City theater, de heer Peters, deelt mee, dat de sluiting heeft plaats gevonden in overleg met de Nederlandse Bioscoop Bond en dat deze sluiting niet eerder zal worden opgeheven, voordat de raad van Borculo zijn besluit tot verhoging van de belasting zal hebben ingetrokken. Het KNMI deelt mede: In de afgelopen 24 uur breidde een van de Oceaan komend hogedrukgebied zich belangrijk naar het noordoosten uit. De kern ervan naderde vanmorgen Ier land. Door de luchtdruk stijgingen boven de Britse eilanden draaide de wind naar noordwest tot noord en stroomde koelere lucht ons land binnen. Dit ging gisteravond en vannacht voor namelijk in het noorden en oosten van het land gepaard met enkele buien. Morgen zal het weer in ons land geheel door het hogedrukgebied worden bepaald. Het zal daarom droog weer zijn met op klaringen, maar met een frisse noordelijke wind. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur to - 71 SZ cS Zondag 29 mei Zon op 4.29 uur, onder 20.46 uur. Maan op 7.58 uur, onder 23.33 uur. Maandag 30 mei Zon op 4.28 uur, onder 20.47 uur. Maan op 8.55 uur, onder uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 28 mei Hoog water 5.25 en 17.48 uur. Laag water 1.08 en 13.27 uur. Zondag 29 mei Hoog water 5.58 en 18.20 uur. Laag water 1.40 en 13.57 uur. Maandag 30 mei Hoog water 6.32 en 18.54 uur. Laag water 2.10 en 14.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon licht bew. nnw 17 zwaar bew. nnw 21 zwaar bew. n 19 geheel bew.wnw 18 licht bew. nnw 21 geheel bew. nw 19 half bew. nnw 23 zwaar bew. nnw 21 half bew. regen zwaar bew. geheel bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. regen onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. ono 21 windst. 18 z O nnw n nnw n nno n nno 17 11 22 22 21 22 21 24 28 windst. 26 n 22 ozo 17 windst. 22 windst. 17 nw 23 windst. 24 windst. 25 nw 16 w 21 n 16 wzw zzw 25 ono 24 windst. nnw 31 1 0 0 3 0 0,2 0 0 0 0,1 0 0 0' 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 1 0 0 12 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2