Bedrijfspensioen voorgesteld voor Nederlandse visserij Zand voort zoekt nieuw win gebied voor waterleiding Begonnen met vernieuwing van Bakenessergracht uknedif Kraan stort in haven; machinist verdronken Werkzaamheden zullen een jaar duren Donner leidt in Madrid L.E.I.-rapport over kleine-boerenvraagstuk A T E R D A G 2 8 MEI 196 0 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Verhoging subsidie voor „Het Witte Kruis" Wachtmeester Petter bij vertrek gehuldigd Plan voor veertien bungalows Zuster Hoogenbosch gaat uit Zandvoort weg Directrice van hervormd bejaardentehuis benoemd Gouden echtpaar Autotocht voor bejaarden op 8 juni Openstelling van gemeentelijke kantoren met de Bauknecht Volautomaat Fa. OROOTEGOED Inbrekers stalen bloemen en limonadeflesjes In Zandvoort zijn momenteel interes sante voorbereidingen gaande om de ge meente te voorzien van een nieuw water wingebied. Op een vijftal plaatsen in de duinen worden hiervoor proefboringen ver richt. Zandvoort verkrijgt zijn water uit een twaalftal boorputten die gelegen zijn in Bentveid, op de grens van het Naal den veld, achter de A. G. Bodaanstichting. Het water uit deze putten, dat van onge veer veertig meter diep wordt opgepompt, is echter sterk ammoniakhoudend en bevat bovendien een veel te grote dosis ijzer en mangaan. Het zuiveren van dit zogenaam de „diepwater" in de zuiveringsinstallatie te Bentveld is daarom een vrij kostbare geschiedenis. Het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening adviseerde daarom de directeur van het Zandvoorte waterbe drijf op een vijftal plaatsen in het duin proefboringen te laten verrichten om te onderzoeken, of het water eiders van een zuiverder gehalte zou zijn. Het hoge ammo- niakgehalte van het water uit de thans in bedrijf zijnde boorputten wordt nl. ge weten aan een veenbodem aldaar op eni ge diepte, ontstaan door een vroegere be bossing van Bentveld. Wanneer men el ders zou kunnen boren zonder op een veenlaag te stuiten, zou voor dit reinere water de bestaande zuiveringsinstallatie in Bentveld niet behoeven te worden uit gebreid. Anders zou dit met het oog op het toenemende waterverbruik wel het ge val moeten zijn. Voor de proefboringen stelde de Zandvoortse gemeenteraad on langs reeds een niet onbelangrijk krediet beschikbaar. Het toenemend waterverbruik in de badplaats bleek wel duidelijk uit de cij fers, die de directeur van het waterbe drijf, de heer A. A. Cense, noemde. In 1959 werd uit de twaalf bestaande boor putten 737.000 kubieke meter, dit is 737 miljoen liter ruw water opgepompt, in 1958 nog slechts 580.000 m3, dit is 580 miljoen 'iter. Nog steeds neemt het waterverbruik toe. Door de voortgaande uitbreiding der ge meente is daarom een watertekort, spe ciaal in jaren van grote droogte zoals in 1959. zeker niet denkbeeldig. Daarom ook zullen naast de bestaande boorputten, die voorlopig nog in bedrijf blijven, nieuwe putten voor een goede watervoorziening in bedrijf moeten worden gesteld. Haarlemmermeer De begroting van de afdeling Haarlem mermeer van ,.Het Witte Kruis" heeft dit jaar een nadelig saldo van 36.502. Dit is onder meer ontstaan door de aanstel ling van een zevende wijkverpleegster en door de hogere kosten, verbonden aan het onderhoud van de gebouwen in Vijf huizen en Badhoevedorp. In oktober van dit jaar zal het bestuur van de vereniging een voorstel doen om de contributie op te voeren. Maar dit is voor dit jaar niet meer van belang. Daarom hebben B. en W. van Haarlemmermeer de gemeente raad voorgesteld de subsidie aan „Het Witte Kruis" voor dit. jaar te verhogen tot 36.502. De raad zal hierover in zijn vergadering van donderdagmiddag beslis sen. Wachtmeester der rijkspolitie H. Petter gaat begin juni Vijfhuizen verlaten. Vanaf 1943 is hij in het rayon Vijfhuizen gesta tioneerd geweest. De eerste jaren woonde hij aan de Kruisweg en vanaf de bevrij ding in het dorp. Gedurende deze jaren heeft hij door zijn correcte en hulpvaar dige wijze van optreden de algemene ach ting der burgerij verworven. Toen hij dan ook op 31 maart 1958 de datum waar op de rijkspolitie in de gemeente Haar lemmermeer werd omgezet in gemeente politie zijn dienst in Vijfhuizen beëin digde, besloot men in Vijfhuizen aan de heer Petter een herinnering aan te bie den bij zijn vertrek uit het dorp. Dit ver trek is intussen ruim twee jaar uitgesteld omdat een woning in Blaricum, zijn nieu we standplaats, niet beschikbaar was. In deze jaren was hij werkzaam bij de par ketwacht van het gerechtshof in Haarlem en later bij de rijkspolitie in Halfweg waar hij woensdag afscheid nam. Nu hij Vijfhuizen echter weldra zal verlaten, werd hij woensdagavond bezocht door een delegatie Vijfhuizenaars. Als afscheidsca deau namens het dorp en de omgeving werd hem een schilderstuk aangeboden van de Vijfhuizense kunstschilderes Helen Guillot-Kennedy. voorstellend de ophaal brug en de molen aan de ringvaart. In een toespraak dankte de heer C. A. de Koning de vertrekkende politieman. „Het gaat hier niet om de duur van uw diensttijd in Vijfhuizen, maar om de wijze waarop u deze hebt vervuld", aldus de heer De Koning. Namens de hoofden der drie plaatselijke scholen overhandigde de heer W. A. Braakensiek een dia-kijker uit erkentelijkheid voor het verkeersonderwijs op de scholen, dat ook door de onderwijs inspectie zeer werd gewaardeerd. Wacht meester Petter noemde zijn diensttijd in Vijfhuizen niet alleen een prettige, maar ook een veel voldoening schenkende perio de. De Bohan Bouwgemeenschap n.v. in Utrecht heeft het plan een veertiental bun galows te bouwen aan de Wormerstraat en de Purmerstraat in Hoofddorp. Deze straten zijn gelegen aan de uiterst weste lijke rand van het thans in uitvoering zijnde uitbreidingsplan Hoofddorp-noord dat begrensd wordt door de J. C. Beets- laan, de Hoofdweg en de voormalige spoorbaan. Voor deze bouw heeft architect ir. K. F. G. Spruit in Haarlem een bouwplan ont worpen voor twee typen woningen van verschillende grootte, met en zonder garage. De huizen zullen niet zeer luxueus zijn, maar anderzijds wat betreft uitvoering en het aanbrengen van diverse voorzieningen loch aantrekkelijke midddenstandswonin- gen zijn. Hoewel de bungalows aan elkaar zullen worden gebouwd, is de bouw zo ontworpen, dat zij toch het karakter van individuele woongelegenheid dragen. De koopprijs van deze woningen be draagt 30.000,— tot 35.000.—. De vijf nieuwe proefboringen worden verricht in de duinen begrensd door de driehoek Westerduinweg, spoorbaan en Zandvoortselaan. Het terrein is eigendom van de heren Quaries van Ufford, die toe stemming verleenden, om deze proefbo ringen te verrichten. Met de heer Cense bezochten we de derde proefboring, die wordt gedaan in de duinen bij dc Wes terduinweg ten noordoosten van het pad- vinderstroephuis aldaar. In dit prachtige duinlandschap staat de boortoren opge steld, die de ongeveer drie meter lange buizen met: de regelmaat van een klok de grond in drijft. Geboord wordt tot een diepte van 36 tot 46 meter beneden het zgn „maaiveld". Regelmatig, meestal om dc 1' a 2 me ter worden monsters van de grond geno men op verschillende diepten, Deze grond wordt in jampotjes verzameld cn voor on derzoek opgezonden naar het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening. De boor, die een diameter heeft van plm. 10 centime ter werpt deze grond regelmatig uit. waar na de buisleiding weer een eind zakt. Alle grondsoorten worden nauwgezet ver zameld, want het onderzoek daarvan moet uitmaken cf hier met succes een defini tieve boring kan worden verricht. Daar voor is dan ten slotte nog nodig een on derzoek van het watermonster, dat op on geveer veertig meter diepte wordt getrok ken. Wanneer de rapporten hierover straks zijn uitgebracht, zal met het definitieve boren kunnen worden begonnen, waarvoor dan eerst een nieuw cn zeker niet onaan zienlijk krediet van gemeentewege zal moeten worden beschikbaar gesteid. Zuster A. M. C. Hoogenbosch. wijkver pleegster van de afdeling Zandvoort van het Witgele Kruis, heeft zich om medische redenen genoodzaakt gezien haar functie neer te leggen. Door dit besluit verliest het Witgele Kruis te Zandvoort een zeer gewaardeerde wijkzuster, die gedurende de bijna vier jaren welke zij haar functie heeft uitgeoefend en door haar assistentie bij het consultatiebureau de Zandvoortse gemeenschap heeft gediend. Zuster Hoogenbosch treedt op 1 juni in functie als hoofdverpleegster bij de afde ling E.H.B.O. van de Mariastichting in Haarlem. Haar opvolgster in Zandvoort is zuster A. M. Stiphout, thans wijkverpleeg ster bij de afdeling Haarlem van het Wit gele Kruis. Daar in de huisvesting van zuster Slip hout nog niet is voorzien, zal het magazijn van hot Witgele Kruis voorlopig nog op het oude adres gehuisvest blijven cn kun nen verzoeken om hulp eveneens voorlo pig worden gericht aan het adres Juliana- weg 25, telefoon 2826 of aan het huis-adres van zuster Stiphout, Parklaan 63 te Haar lem, telefoon 13512. Mej. M. van der Boom,' directrice' van een bejaardentehuis in Niciiwennpprn, is per 1 augustus benoemd tot directrice vari het hervormde bejaardentehuis „Parkwijk" in Hillegom. Tot secretaris, van het bejaar dentehuis is, in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer H. Lancee, be noemd de heer C. Vis jr., Prinses Beatrix- laan 18. Op 9 juni herdenken de heer en mevrouw Van den Bosch-Kas, Ambachtsstraat 76, Hillegom. dat zij vijftig jaar geleden in de echt traden. De 72-jarige bruidegom werk te onder andere ruim 28 jaar bij de n.v. Gebr. Van Zanten. De bruid is zeventig. Uit het huwelijk werden negen kinderen geboren. Zij zullen op 31 mei met bet bruidspaar en de 39 kleinkinderen feest vieren. Woensdag 8 juni gaan meer dan drie honderd bejaarden uit Hil'egom met bus sen een rondrit maken. Komende week wordt een huis-aan-huis-collecte gehouden met medewerking van de beide plaatselijke muziekkorpsen. Deze inzamelingsactie be gint reeds vanmiddag. Dit jaar wil het comité bij zijn dertigjarig bestaan de deel- nemers(sters) 's avonds een diner aanbie den. Hel bestuur heeft een girorekening, nummer 626365, ten name van de heer K. A. Kalkers geopend, waarop particulieren en bedrijven hun bijdragen kunnen storten. In verband met dc volkstelling op 1 juni zullen in Hillegom onderstaande over heidskantoren als volgt geopend zijn: Kantoor van dc Rijksontvanger: maandag 30 en dinsdag 31 mei, donderdag 2 en vrij dag 3 juni voor belangrijke zaken. Gemeentesecretarie, Gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf maandag 30 en dinsdag 31 mei. woensdag 1 en donderdag 2 juii voor belangrijke zaken. Gemeentelijke Dienst voor Sociale Za ken: maandag 30 en dinsdag 31 mei, woens dag 1 junLen donderdag 2 juni alléén voor uitbetalingen en niet voor huisvestings- aangclegcnheden. Bedrijf voor Openbare Werken: maandag 30 en dinsdag 31 mei, donderdag. 2 cn vrij dag 3 juni voor belangrijke zaken. Woens dag 1 juni is dit bedrijf de gehele dag ge sloten. AANBESTEDING Het architectenbureau W. Kuitems en F. Sijtsma in Hillegom heeft namens n.v. J. Voges en Co het uitbreiden van het kan toorgebouw en van een bollenschuur op gedragen aan dc firma W. F. Nijman en Zn. in Jlillegom voor f 36.000. Bennebroek BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK ONDERTROUWD: L. G. Kooren en ,T. G. M. v. Schie. GEBOREN: Petrus Corstiaan Maria, z. van S. v. d. Vossen en W. H. v. Ewijk; Ja cob Pieter, z. van J. Vreeken en B. G. N. Meijer. ADVERTENTIE wa&métfode Vanaf f1460.- 0 Vanaf f1460.- fmnnrfonr N V Mn Importeur: N.V. Mentor-Apeldoorn KERKPLEIN 14-15 - BLGLMENDAAL SHOWROOM BLOEMEND A ALSE WEG 18 - TELEFOON 5250? ZONDAG 29 MEI 1960 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. N. van Egmond. 19: Ds. J. Kroon, van Haarlem-Spaarndam. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Dr. G. Snijders. Noorderkerk, Velserstraat. Za terdag van 16 tot 17 uur bidstond in dc Gerfkamer. Zondag 10.30 uur: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomcrkade. 10: Ds. W. M. van Asperen. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk, dhr. C. Spaans. 10.30: Jeugd dienst. Ds. D. ter Sleege. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk dhr. H. Bax. 10.45: dhr. J. de Vries, hulppred. te Heem stede. Aula Chr. Lyceum, Emmakade, in gang Van Merlenstraat. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Jacobskerk (Vrijz. Herv.), Jacobstraat. 10.30: Dr. A. van Biemen, van Bentveld. Janskapel. Jansstraat 36. 10.30: dienst. Dia- eoncsscnhuis. Hazepaterslaan 24. 9.30: Ds. J. van der Wiel. Jeugdkapel. Noord, Mole- naerstraat. 10.30: dhr. J. Geursen, _Theol. Kand. Oost, Zomcrkade. 10: dhr. K. van Willigenburg. West, Leidsestraat. 10: dhr. P. Knijff. Centrum, Oude Groenmarkt. 10: dhr. J. de Vink, Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 9 h.: Pasteur J. de Wattevillc, de la Haye. Installation des anciens et diacres élus dans leur charge. Alle Dag kerk. Dinsdag 31 mei 15 uur: Rondelafelbijbelbespreking, in de Broederkerk, Parklaan 32. Dhr. J. de Wilde. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelm straat 3. Zondagmiddag 15 uur: dienst. Dins dagavond 19.30 uur: bidstond. Filadelfia Ge meente, Parklaan 21. Zondagmiddag 14 uur: dienst. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag. Lange Veer- straat 16. 20 uur: Avondbijeenkomst. Ned. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 cn 17 uur: Eerw. heer M. de Vos. Woensdag 1 juni 19.30 uur: Ds. L. Vroc-gindewey. van Delft. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: dhr. Th, Dikkes. evangelist te Leiden. 17: dezelfde. H. A.; vrij voor alle gelovigen. 20: Jeugdsamankomst met zang en muziek. Spr. Th. Dikkes. Opwekkingssamen- komsten. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. Don derdag 20 uur: dhr. Th. Dikkes. evangelist te Leiden. Deze samenkomst wordt besloten met een bidstond voor de Landdag te Velsen. Rooms Kath. Kerk. Kathedraal, Leidsevaart. 6.30, 7.30, 9 uur: Hoogmis. 11 en 12 uur. Sint Antonius, Nieuwe Groenmarkt. 6.30, 7.30 uur: Kindermis. 8.30 uur: Hoogmis. 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat. 6.45, 8, 9.15 uur: Hoogmis. 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vrouw Rozenkrans. Spaarne. 6. 7.30. 9. 10.30 uur: Hoogmis en 12 uur. Sint Jan, Amster damstraat. 6.15, 7. 8.15. 9.30 uur: Hoogmis. 11 en 12.15 uur, K. Hart, Klevérpark. 6.30. 7.45. 9. 1 Oi.'JO uur: Hoogmis en 12 uiir. Evang. JLiitti, Kerk, Witte Herenstraat. 10.20 uur; ,Ds. D.-Söringer; Bediening (/Sn de TI. Upop,-j0.-30 uur: Ds. G. Kroes. Jeugdgebouw. Schoter- vveg, hoek Pijnboomstraat rn. m. v. kinderen van de Zondagsschool, die een Pinksterspel opvoeren. Vrije Evang. Gemeente, Lange He renstraat 6. 10 uur: Ds. M. Nijkamp. 18.30 uur: Voorganger H. Raven. Remonstrantse Kerk, Oranjekade 1. Zondag 10.30 uur: Mevr. Dr. H. van Holk-Meijer, van Oegstgeest. Vereenigde Doopsgezinde Gemeente, Grote Houtstraat 43. 10.30 uur: Ds. C. P. Hoekcma. Gerei'. Kerk. Wilhclminakerk. Gcd. Oude Gracht 61. 10: Ds. W. Fijn van Draat. van Amstelveen. 17: Ds. C. Goeman. Zuid-Ooster- kerk. Richard Holkade 125. 10: Ds. G. T. Rothuizen, van Leiden. 17: Ds. W. Fijn van Draat. Lyceum Aula. ingang Van Merlen straat. 9 uur: Ds. C. Goeman. 17: Ds. G. T. Rothuizen. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 17: Ds. J. P. Geels. Geref. Gemeente, Ridder straat 29. Zondag 10 cn 17 uur: leesdienst. Dinsdag 19.30 uur: Ds. Hofman. Geref. Gem., in Ncd.. Nassauplein 8. Aanvang diensten 's morgens 10.15 en 's avonds 16.45 uur. Oud Geref. Gem. in Ntedcrl.. Parklaan 21. Zondag 10 en 16.30 uur: leesdienst. Dinsdag 31 mei 19.30 uur: Ds. Du Marchic van Voort huizon. Oud Kath. Kerk, Kindc-rhuissingel 76. Zondag 10 uur: Hoogmis. Woensdag 1 juni 9.30 uur: II. Mis. Volle Evangelie Gemeente (Pinkstergemeente). Elim Kapel, Paul Kru- gerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. Spr. dhr. G. van Polen, van Den Haag. 19: Op wekkingssamenkomst. Spr. dezelfde. Maan dag 20 uur: Zangrepetitie. Donderdag 20 uur: GcDcdsszmenkomst. Pinkstergemeente. Im- manuelkapei, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: dhr. F. Siagter. van Rotterdam. 10: Zondagsschool. 18.45: Openluchtdienst aan de Krocht. 19.30: dhr. F. Slachter. Woensdag 20 uur: Jeugd dienst. Donderdag 20 uur: Bidstond. Vrijdag 20 uur: Bijbelcursus. Pinkslergcloofsgemecn- schap, Wolstr. 7. 10 en 19 30: dhr. S. Priester. O.R.G. Centrum, Westerhoutpark IA. 10.30: Ds. A. R. dc Jong. Baptistengemeente, Be gijnhofkapel. 10.30: Ds. J. van Dam. 20.15: Jeugdsamenkomst. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 17: Godsdienstoefe ning. Hersteld Apostolische Zendingskerk, Wilhclminastraat 21. 10 cn 17: Kerkdienst. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. Zondag 10.15 cn 20 uur. Donderdag 20 uur. Chr. Gemeenschapsbond. Elke dinsdagavond 19.45 uur ten huize van dhr. Draayer, Kou- denhorn 46 rd. Zevende Dags Adventisten. Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen om 10 uur gemeenschappelijke bijbelstudie en om 11 uur prediking. Zevendedags Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdagmor gen om 10 uur prediking. Vergadering van Gelovigen, Oranjestraat 9. Zondag 10 uur: Samenkomst (broodbreken). Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 17.30 uur: Samenkomsten. Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cor- nelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 17: Kerk dienst. Stadsevangelisatie „Pro Deo", Bree- straat 19. 10: Voorganger dhr. J. F. Snoeks. 12: Zondagsschool. Zaterdag 20 uur: Open luchtdienst aan de Kruisweg, hoek Parklaan. Vrijdag 3 juni 20 uur: Bijbelschool. Leger des H-ils. Schagchelslraat 26. 10 uur. Heili gingssamenkomst. 18.45 uur: Openluchtsamen komst. 19.30 uur: Vcrlossingssamenkomst o.l.v. Kapitein W. Verschoor. Jehovah's Ge tuigen, Wolstraat 7. Zondag 17-18 uur: Wacht torenstudie. Donderdag 19.30-21.30 uur: Theo cratische bedicningsschool en praktische toe rusting tot de prediking van het evangelie. Kamerlingh. Onnesstraat 83. Zondag 16.30- 17.30 uur: Wachtovenstudie. Vrijdag 19.30- 21.30 uur: Theocratische bedicningsschool en praktische toerusting tot de prediking van het evangelie. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk, Kloosterstraat. 10: Dr. H. van der Loos. 19: Dr. H. van der Loos. Immanuël- kerk, Van Egmondstraat. 10: Dr. G. Ph. Scheers. Herv. Kapel. Eenhoornstraat 29. 19: Ds. G. Koch. Jeugdkapel. Scholcrweg, Jeugdhuis. 10: dhr. I. C. Havenaar. Oppas dienst (leeftijd 3-7 jaar). 10 uur: beide ker ken. Zondagsschool. 12 uur: Marnixschool, Herv. Kapel Eenhoornstraat en Kleuter school. Colcnsoslraal. Sionskerk, Ekster straat. Geen tijdige opgave ontvangen. Zui derkapel afd. Noord. Samenkomsten in het gebouw van de speeltuin „Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg. Zondag 10 uur: dhr. J. Sevensma, van Amsterdam. 19.30 uur: Jeugd samenkomst. Woensdag 1 juni 20.15 uur: Opwekkingssamenkomst. Spr. dhr. Th. Dik kes, van Leiden. Zondagsschool voor kinde ren tot 14 jaar elke zondagochtend van 10-11.30 uur in het lokaal, Vergierdeweg 225. Rooms Kath. Kerk. H.H. Elisabeth en Bar bara, Paul Krugerstraat. 6.30. 7.45, 9 uur: Hoogmis. 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijks straatweg. 6.30, 7.30. 9 uur: Hoogmis. 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten, Rijksstraatweg. 6.30, 7.30. 8.45 uur: Hoogmis. 10.15. 11.30 en 18 uur (Avondmis). H. H. Petrus en Paulus, Tesselschadestraat. 7, 8.30, 10 uur: Hoogmis en 11.45 uur. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. H. D. J. R. Theesing. van Middelie. Geref. Kerk. Koning kerk, Kloppersingel. 9.30: Ds. P. de Ruig. 17: Ds. J. A. van Arkel. Goede Herderkerk, Spaarnrijkstr. 9.30: Ds. H. W. Wierda. 17: Ds. P. de Ruig. Verlosscrkerk, Gen. Spoorlaan. 9.30: Ds. J. A. v. Arkel. 17: Ds. H. W. Wierda. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10.30: Ds. J. J. Rebel. 17: Ds. J. C. Maris. Jehovah's Ge tuigen. Feestzaal Noord, Rijksstraatweg 433. Zondag 19-20 uur: Wachttorenstudie. Vrijdag 19.30-21.30 uur: Theocratische bedicnings school en praktische toerusting tot de pre diking van het evangelie. Berkenstraat 10. Zondag 18.30-19.30 uur: Wachttorenstudie. Woensdag 19.30-21.30 uur: Theocratische be dicningsschool en praktische toerusting tot de prediking van het evangelie. HEEMSTEDE. Ncd. Herv. Kerk. Wilhel- minaplcin. 10: Ds. van Dijl, H. A. 19: Ds. van Dijl. H. A. Kapel Nieuw Vrcdenhof. 10.30: Ds. van Nicuwenhuijzen. 19: Ds. Henkels, H. A. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Rhijn. Rooms Kath. Kerk. II. Bavo. 6.30, 7.30, 8.30, 11, 12 en om 9.40 uur: Hoogmis. O. L. Vrouw Hemelvaart. G.45, 7.45, 8.40 uur: Hoogmis. 10, 11 en 12 uur. Kapel „Irene", Meer en Bosch. 10 uur: Ds. J. IJ. Bethe. Nederlandse Protestanten Bond, Postlaan 16. 10.30 uur: Ds. D. E. W. Siccama, Doopsgez.. Rotterdam. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 17: Ds. K. Welbedacht, van 's-Graven- hage-Oosf. Pinksterkerk, Camplaan. 10: Ds. K. Welbedacht. 17.30: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk (vrijgemaakt). Herenweg 111. 9.30 en 17 uur: Ds. C. P. Plooy. Jehovah's Getuigen. Gemeenschappelijke bijbelstudie, dinsdag 20 uur: Crayenestersingel 7, Ir. Lelylaan 63, Glipperweg 121. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kerk. Ad- ventskerk. 10.30: Ds. C. de Ru. van Zand voort. Zondagsschool. 10.30 uur kinderdienst voor kinderen van alle gezindten van 5-12 jaar. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. A. van Nieuwenhuizen, Rem.. Hilver sum. Sint Antonius. 7.30, 9 uur: Hoogmis en .11 uur, BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15 uur: Ds. H. S. J. Kalf. 19 uur: Ds. A. H. Smits, van Noordwijkerhout. Geref. Kerk. 10 en 17 uur: Ds. A. Dondorp. van Heem stede. Rooms Kath. Kerk. 6.45 en 8 uur: H. Mis. 9 uur: Processie H. Mis. 11 uur: Laat ste Mis. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. F. Brouwer. 19: Ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk. 10 er. 17: Ds. O. Jager, van Haarlem. Chr. Geref. Kerk. 10 cn 17: Drs. A. H. Schip pers. Ncd. Prot. Bond. 10 uur: Ds. S. L van der Horst, van Overveen. Evangelisatie samenkomst om 15 uur in het Nutsgebouw, v. d. Endelaan 52. Spr. dhr. J. Zijlstra, evan gelist te Gouda. Maranatha-by eenkomst. Woensdag 1 juni 20 uur in het Nutsgebouw, v. d. Endelacn 52. Spr. Ds. J. Visser, van Amsterdam. Hoorns Kath. Kerk. St. Mar- tinus. 7, 7.45, 9 uur: Hoogmis en 11.30 uur. St. Joseph. 7.15. 10 uur: Hoogmis en 11.15 uur. Jehovah's Getuigen. Zondag 17 uur in het Nutsgebouw. v. d. Endelaan 52. Theocra tische bcdieningssehool. Dinsdag 31 mei 20- 22 uur: Opleiding tot de prediking van het evangelie. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30 uur: Ds. G. Pettinga. 19 uur: Vicaris J. Mansvell. Geref. Kerk. 10: Prof. Dr. .1. Waterink, van Amsterdam. 17: Ds. C. Morgenstern, van Amstelveen. Chr. Geref. Kerk. 10 en 16.30: Ds. H. Visser, van Sassenheim. Geref. Ge meente. 10 en 16: Ds. H. van Gilst. Geref. Kerk (vrijgemaakt). 10 en 16.30: Ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gemeente. 9.30 en 15: leesdiensten. Ned. Prot. Bond. 10 uur: dhr. J. P. Hulsbos.Rooms Kath. Kerk. H. Agatha. 7, 8.30. 10.15 en 11.30 uur: H. Mis. H. Maria. 7, 8.30, 10.30 en 11.30 uur: H. Mis. H. Engel. 7, 8.45 en 10.45 uur. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 uur: Ds. Ch. de Beus, van Overveen. 10.30 uur: Open Deur dienst. Prof. Dr. A. J. Rasker. Jeugdkapel om 9 uur in Maranatha. Zon dagsschool. 10.30 uur: Jeugdhuis en Mara natha. Nederl. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30 uur:_Ds. E. J. Kuiper, Rem., Den Haag. Rooms Kath. Kerk. Allerh. Drieëcnheid. 7.30, 9 uur: Hoogmis. 10.45 en 12 uur. H. Sa crament. 7.30. 9. 10.30 uur: Hoogmis en 12 uur. Geref. Kerk, Vijverweg 14. 9.30 uur: Ds. G. Toornvliet. 15.30 uur: Ds. D. Ring- nalda. van Overveen. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. J. E. Drost, te Aerdenhout. Zondagsschool. 12 uur: Wijkgebouw Irene. Julianakwartier. 10.15 uur: Kon. Wilhelminaschool. Marine Hospitaal. 10 uur: Ds. S. Oegema. Rooms Kath. Kerk. 7, 8 uur: Kindermis. 9 uur: Hoogmis. 10.30 en 11,30 uur. Geref. Kerk. 10 en 19 uur: Ds. D. Ringnalda. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10 uur: Mej. Dra. W. H. Buijs. 19 uur: geen dienst. Jeugdkapel. 10.30 uur in het Jeugdhuis. Spr. dhr. G. d'Olivat. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 16.30 uur: Ds. W. A. Wieringa. van Baarn. (Zendingszondag). Ncd. Prot. Bond. Brugstraat 15. 10.30 uur: Prof. Dr. M. A. Beek, van Amsterdam. Rooms Kath. Kerk, H. Agatha, Grote Krocht. H.H. Missen om 6.30, 7.30 en 11 uur. 9 uur: Hoogmis. 19 uur: Lof. Ned. Chr. Gemeen schapshond. Dinsdag 31 mei n.m. 3 uur sa menkomst in huize „Pniël", Zuiderstraat 3. Spr. dhr. J. W. van Zeijl. Jehovah's Getui gen. Dinsdag 31 mei n.m. 8 uur Gemeente- boekstudie in het Gemeenschapshuis (ingang Willemstraat). Vanmorgen is een kraan, waarop zich twee personen bevonden, van de kade aan de Persoonshaven te Rotterdam in het water gevallen. Een monteur werd ge wond naar het ziekenhuis gebracht. De kraanvoerder was onder water verdwenen en pogingen van duikers om hem te red den mochten niet baten. Aangenomen moet worden dat de man is verdronken. De vernieuwing van de Bakenesser gracht in Haarlem is begonnen. Op de plaats waar deze gracht in het Spaarne uitmondt heeft een drijvende heistelling ligplaats gekozen. Er is reeds een begin gemaakt met het afsluiten van de Bake nessergracht door middel van een dam- wand ter hoogte van de Wildemansbrug, Ook aan de andere kant van de gracht zal een damwand worden geslagen, waarna de Bakenessergracht voor een deel zal worden leeggepompd. Het ver lagen van de waterstand is namelijk noodzakelijk voor de vernieuwing van de westelijke kademuur en van de Wilde mansbrug en de Begijnebrug. Deze in staat van verval verkerende oude brug gen zullen worden afgebroken om plaats te maken voor nieuwe. Aan weerszijden van de gracht zal verder een riolering worden gelegd. Het huisvuil wordt dus niet meer in de gracht geloosd. Men hoopt dat hiermee het stinken van de Bakenessergracht tot het verleden zal behoren. De werkzaamheden, waarvoor de Haarlemse raad vorig jaar een krediet van 800.000 beschikbaar heeft gesteld, zullen naar schatting een jaar duren. De strijdvraag dempen of verbeteren van de Bakenessergracht dateert reeds van voor de oorlog. Daarna laaide het „dempings debat'' weer fel op. De vooi'standers van het behoud van de Bakenessergracht heb ben dus voorlopig het pleit gewonnen. Ook het Haarlemse gemeentebestuur heeft nu de gedachte aan demping laten varen. Aan vankelijk heeft men nog overwogen om van de gedempte Bakenessergracht par keerruimte voor auto's te scheppen. Als het restauratieplan zal zijn uitgevoerd zal de rijweg aan de westzijde van de gracht meer dan twee meter breder zijn dan thans het geval is. De oostelijke walmuur zal van de Wildemansbrug af over een lengte van ongeveer dertig meter geheel worden ver nieuwd. De overige gedeelten zullen hier cn daar worden hersteld. Verder ligt het in het voornemen om de boombeplanting aan de oostzijde van de gracht weer volledig te herstellen. Bloemen en flesjes vruchtenlimonade zijn gestolen bij twee nachtelijke inbraken in Haarlem. In de afgelopen nacht drongen onbeken den via een raamopening binnen in een bloemenpakhuis in de Vogelkoopsteeg, waar zij honderdvijftig anjers en negen bossen andere bloemen wegnamen. Enige nachten tevoren werd een limo- nadefabriek op de Burgwal bezocht. Hier stalen de nachtelijke bezoekers tweeën zeventig kleine en twaalf grote flessen vruchtenlimonade. DE SUBCOMMISSIE TOT ONDERZOEK naar een bedrijfspensioenfonds voor het visserijbedrijf van de Commissie Arbeidsvraagstukken Visserij heeft een rapport opgesteld. De Commissie Arbeidsvraagstukken Visserij is van oordeel dat het rapport van een dusdanige kwaliteit kan worden geacht dat het een goede basis kan vormen voor onderhandelingen over de eventuele totstand koming van een bedrijfspensioenfonds voor de visserij. Naar dc mening van de commissie kan het feit, dat ccn bedrijfspensioenfonds in de visserij ontbreekt, door de werknemers in de visserij meer als een tekort in de arbeidsvoorwaarden worden ervaren naar mate in de andere sectoren van het Ne derlandse bedrijfsleven meer bedrijfspen sioenfondsen tot stand komen. De commissie is voorts van mening dat, waar geen enkele technische noodzaak de instelling van een bedrijfspensioenfonds voor de visserij belemmert, aan de be trokken belanghebbende organisaties in overweging kan worden gegeven de bespre kingen over de instelling van een bedrijfs pensioenfonds voor de visserij aan te van gen. Ook de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer B. Rool- vink. is van mening, dat het rapport een goed basis kan vormen voor onderhande lingen over de eventuele totstandkoming van een bedrijfspensioenfonds voor de vis serij. „Nu in een zo groot aantal bedrijfs takken bedrijfspensioenfondsen werkzaam zijn, rijst de vaag, of het ook voor de visserij niet tijd wordt om tot de invoe ring van een bedrijfspensioenfonds over te gaan", aldus de staatssecretaris. In het rapport wordt als toetredings- leeftijd 18 jaar en als uittredingsleeftijd 65 jaar genoemd. Men meent dat het aan beveling verdient het bedrijfspensioenfonds toe te passen op alle takken van de bc- roepsvisserij. Er wordt voorgesteld om ook schuur- en erfpersoneel onder het fonds onder te brengen. De subcommissie heeft onder ogen ge zien of het aanbeveling verdient naast de genen, die in dienstverband aan boord werkzaam plegen te zijn. ook de maat- schapeontractanten en schippers-eigenaars de mogelijkheid te bieden als groep aan het bedrijfspensioenfonds deel te nemen. De subcommissie is daarbij tot de conclu sie gekomen dat er geen factoren zijn die een bezwaar tegen deze opneming vormen en dat integendeel in verband met het feit dat het merendeel der schippers-eige naars als niet-zelfstandigen in de visserij zijn loopbaan begint, het logisch is dat zij later als schippers-eigenaars deelne- In de zevende ronde heeft Donner in 21 zetten van de Ier Reilly gewonnen. Hij leidt nu met zes punten, voor Portisch en Pachman, die ieder vijf punten hebben. Uitslagen zevende ronde: PenroseAt- tard 10, GlogaricLehmann VzVz, Hei- denfeldPortisch Vzy2, PachmanGuis- tolizi 10, WaltherPietzsch 10, Po- marDurao 10, NeikirchO'Kelly 01, DonnerReilly 10. Stand na de zevende ronde: 1. Donner 6 punten, 2.-3. Portisch en Pachman 5 punten, 4.-5. Penrose en Pomar 4'4 punt; 6.-9. Guistolizi, Lehmann. O'Kelly, Gligoric 4 punten, 10.-11. Walther en Neikirch 312 pnt. mers blijven, zolang zij varende zijn. Voor wat de maatschapscontractanten betreft is de subcommissie van oordeel dat deze groep voor wat betreft het bedrijfs pensioenfonds in zijn behoefte op één lijn kan worden gesteld met de in loondienst varenden. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft de resultaten gepubliceerd van zijn derde onderzoek naar het kleine-boeren- vraagstuk op de zandgronden. In het rap port is, behalve aan de stand van het vraagstuk in het peiljaar 1957, ook aan dacht besteed aan de ontwikkeling in de periode 1949-1958 door vergelijking met de uitkomsten der twee eerder gehouden on derzoekingen. Het rapport constateert on der meer dat in de periode 1949-1958 het arbeidseffect op de zandgronden met vijf tig percent is toegenomen. Die toeneming was er echter in ongeveer gelijke mate voor kleine en grote bedrijven, zodat de verschillen in produktiviteit en ook in in komen per werker niet kleiner zijn ge worden. Volgens de onderzoekers kan de ge wenste opvoering van de produktiviteit in de landbouw indien men rekening houdt met een aantal reële veronderstel lingen. zoals een vermindering van de ar- beidsbezetting en van het aantal kleine bedrijven zonder een vergroting van de bedrijven slechts worden gerealiseerd door een aanmerkelijke toeneming van de veestapel, in het bijzonder van de varkens en kippen. Houdt men daarenboven nog reking met de noodzakelijke verkleining van de verschillen in arbeidsproduktivi- teit tussen kleine en grote bedrijven, dan wordt deze toeneming van de veestapel nog groter. Voor de zandgronden denken rapporteurs voor de komende tien jaar aan een toeneming van het aantal melk koeien met 21 percent, van de mestvar- kens met 145 percent en van de leghen nen met 165 percent. Een antwoord op de vraag, of deze pro- duktietoeneming kan worden opgevangen door rendabele afzetmogelijkheden, kon in het rapport niet worden gegeven, om dat de toekomstige afzetmogelijkheden, niet zijn onderzocht. Ook na het verstrijken van de tienjarige periode zal een verdere toeneming van de arbeidsproduktiviteit een dwingende nood zaak zijn, hetgeen zonder vergroting van de kleinere bedrijven en vertrek uit de landbouw een uitbreiding van en een ver dergaande specialisatie op een of enkele produktierichtingen inhoudt. Uit de vermindering van het aantal klei ne bedrijven in de naoorlogse jaren en het tekort aan opvolgers op deze bedrij ven concluderen de rapporteurs, dat de spontane vergroting van de bedrijven zich in de toekomst zal voortzetten. Wellicht zijn er mogelijkheden om deze te stimu leren.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9