li Nieuwe kleren maken politieman aardiger en waardiger om te zien Geleidelijk meer zon HENSEN Communistische broedertwist weer voor de rechter m" Ook de rijkspolitie heeft een groot tekort aan personeel Kort en bondig Hulp voor Chili Incompleet gestegen tot 1400 man DINSDAG 31 MEI 196 0 2 Wettelijk beschermd uniform in twee kleuren SPIJKERBROEKEN SPORTHEMDEN natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Geen wijziging in betrekkingen tussen Nederland en Turkije Uniform als troef voor personeelswerving IE Egyptisch blad valt Nederland aan Kerkelijk Nieuws v. DUIVENBODEN Nog geen bouwvergunning voor Gronings crematorium (Van onze Haagse redacteur) Ambtelijke en technische vertragingen voorbehouden zullen de twaalfduizend man van de gemeentelijke politiekorpsen op 1 juli van het volgend jaar een lichtblauwe zomertuniek van dunne barathea aantrekken. Daarmee zal voor het publiek de eerste verandering zichtbaar worden in het uit 1947 daterende, tamelijk doodse uniform van de gemeentepolitie. Wanneer de minister van Binnenlandse Zaken het advies van de twee jaar geleden ingestelde Uniformcommissie voor de Gemeentepilitie volgt en daar is alle kans op zullen de geüniformde leden van de politie in de gemeenten met een eigen korps er heel wat kwieker en modieuzer uitzien, zonder dat aan hun waardigheid wordt tekort gedaan. Eenvoudig, praktisch, smaakvol en vriendelijk: ziedaar de doeleinden welke door de Uniformcommissie, waarvan Haar lems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cre- mers voorzitter is, werden nagestreefd. Daarin is men geslaagd door het toepas sen van twee kleuren, van een andere stof dan het tot nu toe gebruikelijke whip cord, een opvallender uitmonstering en een zwieriger model pet, het geheel mar kanter gedetailleerd onder meer door een speciaal embleem en duidelijker onder scheidingstekenen. De commissie heeft voor de tuniek een aanmerkelijk lichter blauw gekozen. Broek en pet blijven zwart zoals thans, hoewel de kleur daarvan officieel nog als blauw wordt aangeduid. Deze kledingstukken zul len echter verlevendigd worden door nas- saublauwe biezen en banden. De breedte der biezen op de broeken zullen tevens de plaats van de politieman in de hiërar chie van zijn korps vertolken. Flinke pet Model en snit van de nieuwe uniformen hebben de commissie niet veel hoofdbre kens gekost, men is van de bestaande kle ding uitgegaan. Dat geldt evenwel niet voor de pet. De nietige korte klep en slap neerhangende rand, zo luidden het vernie tigend oordeel van de commissie,/ doen ernstig afbreuk aan de waardigheid van het ambt. Het nieuwe ontwerp streeft on miskenbaar omhoog, met nog wat meer nadruk door het stervormige politie-em- bleem en de brede band van nassaublauw uitmonsteringslaken. Het zal velen wel licht wat Duits lijken, maar het is toch echt een Amerikaanse pet die de ontwer pers heeft geïnspireerd. Het uniform van de vrouwelijke agen ten wordt, voor zover mogelijk, gelijk aan dat van haar mannelijke collegs. Overi gens heeft de commissie het aantal afwij kingen van de standaarduitvoering zo ge ring mogelijk willen houden. Er zijn ech ter een paar duidelijke uitzonderingen, welke hun bestaansrecht aan een speciale taak of een speciaal doel ontlenen. Strandpak Zo zal het uniform van de strandpolitie Uit witte jas en pet (met natuurlijk de brede blauwe band) en een korte zwarte broek bestaan, geheel zo geconstrueerd dat de agent onmiddellijk te water kan gaan. De pakken voor de bereden politie zullen, met handhaving van de bovengenoemde kenmerkende details, niet veel afwijken van de thans in Den Haag gebruikelijke. Het niet verplichte ceremoniële uniform ziet er inderdaad feestelijk uit, vooral door de zilveren spiegels en het gouden em bleem op de staande kraag van de uni formjas.-Verder-zijn de opgestikte zakken achterwege gelaten, des te meer plaats is er voor decoraties. Geen balken en sterren meer Er komt eveneens een vernieuwing in de onderscheidingstekenen, zij het niet voor de lagere rangen. Maar de brigadier zal een stedekroon dragen in plaats van de vier v's om de groeiende betekenis van zijn functie in het oog te laten springen. Ook de hogere rangen krijgen nieuwe on derscheidingstekenen, met name omdat al die sterren en balken zo sterk aan mili taire onderscheidingstekenen doen denken. De hoofdcommissaris zal te herkennen zijn aan twee gekruiste zwaarden, de com missaris aan een stedekroon en de hoofd inspecteurs aan lauweren. Overigens wil de commissie allerhande uitzonderlijke distinctieven zoveel mogelijk weren, onder meer de talenvlaggetjes. Zij wil het met zoveel toewijding ontworpen uniforme uniform voor alle gemeentepoli- ties ook beschermen tegen namaak, om het even of die nu door particulieren of Advertentie Sterke sanfor DENIM uit eigen atelier en bekende merken. Voor longens 9.65 Heren 11.90 Voor Meisjes 7.90 Dames 9.75 Een grote kollektie RUITEN voor school en werk. Dongensmaten, v.a. 6.25 Herenmaten v.a. 7.90 VOOR SPORTKLEDING door andere overheidsdiensten wordt ge pleegd. Daarom heeft zij aan de minister van Binnenlandse Zaken verzocht in over leg met diens ambtgenoot van Justitie tot een wettelijke bescherming van het poli- tie-uniform te komen. De commissie heeft tevens aan de gepensioneerden gedacht. Wie zich na zijn pensionering nog zo met de politie verbonden voelt, dat hij bij bij zondere gelegenheden nog eens het ver trouwde gezaghebbende uniform wil aan trekken, dient daartoe volgens haar toe stemming te krijgen. Financiële consequenties Er vallen geen uitzonderlijke financiële consequenties te verwachten door de invoe ring van de nieuwe politie-uniformen, voor de overheid, noch voor het personeel. De prijs van de toekomstige modellen zal die van de bestaande niet ver overtreffen. De financiële gevolgen voor het personeel zul len trouwens onderwerp van gesprek met de vakorganisaties vormen. In het alge meen bestaat de indruk dat de politieman nen, die er van op de hoogte zijn dat er andere dienstkleding komt, de laatste tijd geen nieuwe uniformen meer hebben aan geschaft en hun kledingtoelage gespaard hebben. Bovendien zal de invoering van het volledige uniform geleidelijk geschie den. De uniformcommissie voor de gemeen tepolitie heeft er bovenal naar gestreefd zoveel mogelijk eenheid in de dienstkle ding te brengen. Ter versterking van de onderlinge verbondenheid van alle ge meentelijke politiekorpsen heeft zij tevens een embieem aanvaard, dat de leeuw met het huidige uniform zal verdrijven. Die leeuw is een typisch Rijkssymbool, vindt de commissie, en heeft bovendien met de politie niets te maken. In plaats daarvan beveelt zij een em bleem aan, dat bestaat uit de internatio naal bekende politiester, een zwaard, een wetboek en een lauwertak. Dat motief komt op de pet, de koppelgesp, de sabel en de knopen. In de toekomst zal het de ingang der politiebureau's kunnen sieren en ook het briefpapier. Een embleem zonder spreuk is natuur lijk onvolledig en daarom is het vooizen van het onderschrift „vigilat ut quiescant" hetgeen betekent ,.ik waak opdat gij kunt rusten". Waarom een spreuk in het Latijn Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede dat de Nederlandse regering langs diplomatieke weg op de hoogte is gebracht van de wijzigingen, welke heb ben plaats gehad in de samenstelling van de Turkse regering. De Nederlandse rege ring heeft hiervan goede nota genomen. De betrekkingen met Turkije vinden als voorheen voortgang. Zulks is langs diplo matieke weg ter kennis van de Turkse re gering gebracht. Dit standpunt is in over leg met de beide andere Benelux-partners ingenomen". De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft maandag middag in de ontspanningszaal van het Haagse Hoofdbureau van Politie voor een publiek, bestaande uit burgemees ters en hoge politiefunctionarissen, met opmerkelijk gemak een martiale mode show voor mannelijke en vrouwelijke mannequins, die anders met vaardige gebaren het verkeer regelen of met straffe hand opgewonden standjes tot bedaren brengen, van commentaar voorzien. Hij deed dat als voorzitter van de Uniformcommissie voor de Gemeente politie, welke verder bestond uit Hoofd commissaris J. H. A. K. Gaultherie van Weezei uit Den Haag, de Groningse hoofdcommissaris J. J. Haije, de ter beschikking van het departement van Binnenlandse Zaken gestelde commis saris W. Hoevers, de Amsterdamse hoofdinspectrice mejuffrouw mr. T. de Jong en enige andere deskundigen met de hoofdcommies F. J. T. H. Smits van 't ministerie van Defensie als esthetisch en uniformkundig adviseur. Burgemeester Cremers verklaarde, dat dit gezelschap met veel plezier heeft gewerkt. Zijn activiteit werd ook ge makkelijk gemaakt omdat er een vrij ruime beurs beschikbaar was. Zo kon men proefmodellen laten maken, af keuren en veranderen zonder het ver velende gevoel dat er geld werd ver spild. „Het uniform is voor de politieman een vitale zaak", zei mr. Cremers. Hij hoopte, dat met het nieuwe model het gezag gemakkelijker te handhaven zal zijn dan tot dusver en ook dat het ambt van politieagent er aantrekkelijker door zou worden. Waarmee het nieuwe uni form een troef wordt in handen van hen, die met de personeelswerving ten behoeve van openbare orde en veilig heid zijn belast. en niet in het Nederlands? De commissie, die blijkbaar aan alles heeft gedacht, vreest dat een Nederlandse tekst eerder de spot- en parodieerlust zal opwekken dan een Latijnse. Of dat voor de universi teitssteden opgaat, zullen we moeten af wachten. Daar de burger toch ook wel wil zien of hij werkelijk met een authentieke agent uit zijn gemeente te maken heeft, krijgt elke actief dienende politie-ambte- naar een korpsbrevet op zijn tuniek dat de naam van de betrokken gemeente ver meldt. De uniformiteit der uniformen wordt verder bevorderd door de verplichting dat alle korpsen dezelfde soort stof moeten gebruiken. Voor experimenten dient een speciale machtiging te worden verkregen. Zo wordt het: v.l.n.r. een vrouwelijke agent in dagelijks tenue, een manne lijke agent in dagelijks tenue, een agent in stranduniform, het ceremo nieel tenue van de bereden politie en het ceremonieel tenue van een politie officier. <3 III Ij S s! 5? 'ff? Kill a (Van onze Amsterdamse redacteur „Ik heb in de krant gelezen, dat geen van beide raadslieden iets heeft begrepen van mijn uitspraak in het vorige kort ge ding. Het is daarom wel nuttig, dat we weer eens bij elkaar zijn." Deze lakonieke opmerking maakte gisteren de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, wie voor de tweede keer een uitspraak is gevraagd in het geschil tussen de E.V.C. en het dagblad „De Waarheid". De E.V.C. beweert een vordering op de communistische drukkerij te hebben van 30.000.daterend uit 1951, welk geld destijds was bestemd voor het aanleggen van een papiervoorraad. De E.V.C., die na de „broedertwist" met de C.P.N. het geld opeiste, liet begin april beslag leggen op de girorekeningen van het dagblad, die op dat ogenblik 13.000.bevatten. In een kort geding, dat op 29 april voor mr. Stheeman diende, vroeg de huidige uitgeefster van „De Waarheid", de stich ting „Bepenak", opheffing van het beslag, hetwelk werd toegewezen op grond van het feit, dat de E.V.C. bij de „Bepenak" aan het verkeerde adres was voor een vordering op het vorige uitgeefster, de C.V. „Persorganen". Op de dag van de uitspraak liet de E.V.C. echter opnieuw beslag leggen op de girorekeningen, die toen een saldo van 18.000.- aanwezen. De actie werd daardoor rechtstreeks op „Be penak" en niet langer op de C.V. „Pers organen" gericht. Mr. D. Proper eiste na mens de communistische uitgeverij ook opheffing van dit beslag. De tweede beslaglegging op de rekenin gen moet worden beschouwd als een tacti sche zet van de E.V.C., die van de be- De stichting „Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen" heeft vanoch tend uit Genève een telegram ontvangen met een dringend verzoek tot hulpverle ning aan het zwaar geteisterde gebied in Chili, waar vijf en zestig percent van de bevolking door aardbevingen werd getrof fen. In het telegram wordt gesproken van vierduizend doden en twee miljoen daklo zen. Genoemde stichting heeft terstond op deze noodkreet een bedrag van drieduizend dollar toegezegd voor de hulpverlening, (giften worden ingewacht op gironummer 5261 ten name van de stichting „Oecume nische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen" te Rotterdam). Het bestuur van het genootschap „Span- je-Spaansch Amerika" te Amsterdam heeft voor hen, die willen helpen bij het leni gen van de nood van de door aardbevin gen zo zwaar getroffen inwoners van Chili, de postrekening 22.63.76 van het genoot schap opengesteld. CAIRO (AFP) Het in Cairo ver schijnende regeringsblad „Al Gomhoeria" heeft zaterdag de Nederlandse regering en de Nederlandse pers gewaarschuwd „hun smerige anti-Arabische campagne in ruil voor Israëlische dollars" stop te zetten. Het blad beschuldigde de Neder landse pers ervan een lastercampagne te gen de Verenigde Arabische Repbuliek te hebben ontketend wegens het proces te gen de Nederlander Meewis Goudswaard, die op beschuldiging van spionage voor Israel terechtstaat. De Nederlandse rege ring had er volgens het blad beter aan gedaan bij Israel te protesteren tegen het feit, dat in Amsterdam een hoofdkwartier voor spionage tegen de Verenigde Arabi sche Republiek was gevestigd. (UPI) In het proces tegen de Ne derlander Goudswaard en de Italianen Pietro en Pacciolla, welk drietal wordt beschuldigd van spionage voor Israel, is zaterdag het getuigenverhoor voltooid. Het requisitoir van de aanklager en de plei dooien der verdedigers zullen op 11 juni beginnen, na beëindiging van de Islamiti sche feestperiode Qarban Bairam. De drie beklaagden maakten geen gelegenheid van hun recht om voor verdaging der zitting nog een verklaring af te leggen. „Door het toenemend personeelstekort bij het Korps Rijkspolitie zal dit korps straks niet meer te hanteren zijn. Dit is een ge vaar voor het algemeen belang, daar het korps zijn taak die het ingevolge de Poli tiewet is opgedragen, dan rtiet meer op een verantwoorde wijze kan vervullen". Dit zei de voorzitter van de Rijkspolitie- vereniging, de heer L. H. M. Nottet, gisteren in Utrecht bij de opening van het jaarlijks congres van deze vereniging. De heer Nottet zei, dat het personeels tekort bij de Rijkspolitie thans een zoda nig omvang heeft aangenomen, dat eigen lijk van een preventief politietoezicht geen sprake meer kan zijn. Het Rijkspolitiekorps is volgens hem, wat de personeelsvoorziening betreft, op de rand van een faillissement gekomen. Het plan, waarop de organieke sterkte van het korps in 1955 was gebaseerd, ging uit van een basis-sterkte van één politieamb tenaar op duizend inwoners in de rijkspo- litiegemeenten. Deze sterkte behoort thans 6200 man te zijn. Het absoluut tekort kan echter op het ogenblik gesteld worden op meer dan 1400 man: 23 percent van de noodzakelijke sterkte. Er zijn districten met een incompleet van 26 tot 30 percent, groepen met een tekort van 45 percent. De heer Nottet betoogde dat de crimi naliteit in de provincie steeds groter wordt. Volgens de politie-statistiek was het aan tal misdrijven in de provincie in 1959 in vergelijking met 1958 met vier percent ge stegen, terwijl dit cijfer voor de grote gemeenten met gemeentepolitie slechts één percent bedroeg. Ook de verkeersin tensiteit in de provincie neemt toe, het geen volgens de heer Nottet betekent dat de rijkspolitie-ambtenaar, mede door het personeelstekort, steeds meer werkzaam heden moet verrichten. Op korte termijn verwacht men geen verbetering van de situatie. Op 1 januari van dit jaar kwamen van de opleidings school 46 adspiranten beschikbaar, maar in die maand verlieten 45 rijkspolitie-amb- tenaren de dienst, een aantal dat sedert dien met nog 100 man is gestegen. De werving van een jaar werd hierdoor bin nen een half jaar teniet gedaan. De heer Nottet zei verder dat de rijks- politievereniging sinds 1954 ieder jaar door middel van adressen aan de Staten-Gene- raal en de minister van Justitie de aan dacht heeft gevestigd op het groeiende personeelstekort en de mogelijke gevolgen daarvan. Pas bij de behandeling van de justitie-begroting 1960 in de Eerste Kamer heeft de minister toegezegd, met zijn ambt genoot van Binnenlandse Zaken contact te zullen opnemen teneinde maatregelen te overwegen om het tekort te kunnen op heffen. De geringe belangstelling voor het rijks politiekorps is volgens de heer Nottet een gevolg van de te lage salariëring, de on voldoende honorering van de aan het ambt verbonden inconveniënten en het geringe perspectief voor het lagere en middelbare personeel. De heer Nottet vestigde er tenslotte de aandacht op, dat het rangenstelsel van het hogere personeel bij de gemeente en rijkspolitie in gradering en salariëring niet gelijk is. De vergadering nam een motie aan, waarin zij het hoofdbestuur verzocht bij de ministers nogmaals aan te dringen op een spoedige beslissing over de salariëring van het lagere en middelbare rijkspolitie- personeel en over een oplossing van het personeelsprobleem. Voorts werd gevraagd, op zeer korte termijn een voorlopige maat regel te treffen ten aanzien van de sala riëring. Geref. Kerken Beroepen te Medemblik J. W. Broersma, kand. te Groningen. Bedankt voor Grijksperk I. Meyer te Westerlee. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Artesia (Californië) (Old Chr. Ref. Church) J. Tamminga te Toronto (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) voor Ouderkerk a. d. Amstel G. J. Buys te Papendrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Borssele C. Hegeman te Genemuiden te Waardenburg Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. slissing van de president van de recht bank in beroep is gegaan bij het hof, maar wil voorkomen, dat de „Bepenak" inmid dels al het geld van de rekening haalt. Mr. Proper vroeg zich af of de vordering eigenlijk wel bestond. Hij ging diep in op het opgaan van de C.V. „Persorganen" in de stichting „Benepak," hetgeen in september 1959 was gebeurd omdat het niet langer verantwoord was de aanspra kelijkheid van „Persorganen" uitsluitend op de schouders van de beherend vennoot te laten rusten. Het dagblad „De Waar heid" heeft een exploitatieverlies waar door het wenselijk is deze onderneming onder te brengen in een kapitaalkrachti ger onderneming, de „Bepenak", die ook reeds gebouw en persen in bezit heeft. Hiermee zijn de belangen van de obligatie houders en crediteuren niet geschaad, maar juist in een betere positie gekomen. Namens de E.V.C. voerde mr. Th. Ph. van Raalte aan, dat de overname van het dagblad door de „Bepenak" niets anders was geweest dan „knoeierij". De stukken, die de eisende partij hierover heeft over legd, bewijzen niets omdat zij waarschijn lijk zijn geantidateerd. Zij zijn slechts ge maakt om u zand in de ogen te strooien", aldus mr. Van Raalte tot de president. De raadsman zei dat de schuld van „Persorganen" ongeveer vier ton is, waar van 326.000.- aan obligatiehouders en dat hier vrijwel geen actief tegenover staat. Hierop repliceerde mr. Proper, dat de obligaties over twintig jaar lopen en dat er geen sprake is van benadeling als uitloting maar op tijd geschiedt en de ren te wordt uitbetaald. De president bepaalde de uitspraak op 9 juni. Advertentie aluminium (aloeKiettn De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 In hotel bestolen. Een Braziliaanse dame is in een Schevenings hotel beroofd van sieraden ter waarde van 17.000 gulden. Tijdens haar afwezigheid heeft de dief zich vermoedelijk met een valse sleutel toegang verschaft tot haar hotelkamer. Verdronken. Bij een metaalindustrie te Rotterdam is een zestons hijskraan ge kanteld en in het water gevallen. De 45- jarige schipper J. van Wijkhuizen uit Dordrecht werd door het gevaarte meege sleurd en is verdronken. Nieuwe voorzitter. In de op slot Zuy- len aan de Vecht gehouden jaarvergade ring van de Kringraad van de Nederlandse Journalisten-Kring is mr. M. Vrolijk afge treden als voorzitter. In zijn plaats werd met algemene stemmen gekozen mr A. Stempels, hoofdredacteur van de N.R.C. Burgemeesters. Met ingang van 1 juli 1960 is benoemd tot burgemeester van Oudewater de heer H. J. M. Bosma te Hoorn, hoofdcommies ter secretarie aldaar. Hij behoort tot de K.V.P. Benoemd tot bur gemeester van Deurne (N.B.) is mr. F. L. M. Hoebens met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester van Wouw. Recreatieplan Rotterdam. Om aan de bestaande behoefte tot- recreatie tegemoet te komen hebben B. en W. van Rotterdam een plan opgesteld dat de aanleg van ver schillende objecten, „openbaar groen" en volkstuinen omvat. Zij vragen de gemeen teraad hiervoor een bedrag van f 8.500.000 te voteren. Het plan voorziet onder andere in de aanleg van een rolschaatsbaan. Hoogleraar. Tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse universiteit is, om onderwijs te geven in de anatomie en embryologie, be noemd dr. J. M. F. Landsmeer, thans we tenschappelijk hoofdambtenaar, tevens be last met het geven van onderwijs in de anatomie aan deze universiteit. Samenwerking. Tussen de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia, de „Japan Air Lines", de „Pan American World Air ways", de „Scandinavian Airlines System", de „Swissair" en de KLM is een technische samenwerking tot stand gekomen met het oog op het in gebruik nemen van toestel len van het type Douglas DC-8 door deze maatschappijen. Nieuw hoogleraar T.H. Benoemd is tot buitengewoon hoogleraar aan de Techni sche Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de kabel- en straaltransmissie, dr. ir. J. L. Bordewijk, hoofdingenieur bij het staatsbedrijf der PTT van 1 september 1960 tot en met 31 augustus 1963. Drieduizend. Op 29 mei is te Amster dam het 3000ste schip van dit jaar binnen gelopen. Het was het 6083 brt. metende Duitse m.s. „Aegir" dat met een lading erts uit Pepel (West-Afrika) kwam. In 1959 kwam op 2 juni het 3000ste schip in Am sterdam aan. Bezoek uit Argentinië. President Ar- turo Frondizi van Argentinië vertrekt op 13 juni voor een reis van vier weken door Europa. Na bezoeken aan Italië, Zwitser land, Frankrijk, België en West-Duitsland komt de president op 1 juli in Nederland, waar hij drie dagen blijft. Daarna staan nog bezoeken aan Engeland en Spanje op het programma. Er mag niet op korte termijn op goed keuring voor de bouw van een cremato rium in Groningen worden gerekend, aldus het antwoord van de ministers Toxopeus en Van Aartsen op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid Scheps. De mogelijkheden tot het verlenen van de goedkeuring voor de bouw van het crematorium te Groningen worden uitslui tend bepaald door de omstandigheden op de bouwmarkt in deze gemeente en om geving, alsmede door de samenstelling van de lijst van aangehouden aanvragen om goedkeuring voor de uitvoering van wer ken aldaar. Door deze beide factoren laat de goedkeuring op zich wachten. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat de goed keuring in de loop van de tweede helft van dit jaar zal kunnen worden verleend. Zekerheid daaromtrent kan minister Van Aartsen ovenwei niet geven. Hij moet na melijk rekening houden met de mogelijk heid, dat in de komende maanden aan vragen om goedkeuring voor bouwprojec ten worden ingediend, waaraan voorrang moet worden gegeven ten behoeve van de ontwikkeling van het probleemgebied Gro ningen. Voorrang hebben thans reeds een aantal aanvragen om goedkeuring voor de bouw van scholen, van een ziekenhuisproject en van enkele bedrijfsruimten in de gemeen te Groningen en nabij gelegen gemeenten. Het K.N.M.I. deelt mede: In de algeme ne luchtdrukverdeling komt maar weinig verandering. Een zeer groot gebied met betrekkelijk hoge barometerstanden strekt zich uit van Noord-Noorwegen over het Nooi'dzeegebied en de Britse eilanden naar het zeegebied bij de Azoren. In dit gebied zijn de luchtdrukverschillen gering en komt rustig weer voor. In de hogere lucht lagen bevindt zich daarbij nog een sto- ringsgebied, dat zich uitstrekt van de Al pen naar Noordwest-Duitsland. Dit veroor zaakte plaatselijk zware regenval. Verschillende stations in Noordwest- Duitsland meldden omstreeks 30 millime ter in 24 uui\ De regenzone verplaatst zich uiterst langzaam in oostelijke richting en zal geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Op de oceaan bevindt zich bo ven het zeegebied ten zuiden van Groen land een depressiegebied, dat weinig van plaats verandert en de eerste paar dagen geen invloed op het weer in West-Europa zal uitoefenen. Het weer in ons land blijft rustig met van dag tot dag iets hogere temperaturen en geleidelijk meer zonne schijn. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen bulten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur 60 u £s s Den Helder zwaar bew. nno 15 0 Ypenburg zwaar bew. windst. 14 1 Vlissingen zwaar bew. windst. 13 0,1 Eelde zwaar bew. wnw 14 0 De Bilt licht bew. windst. 15 0 Twente zwaar bew. wineïst. 15 0,1 Eindhoven mist n 16 0,1 Zd Limburg mist zw 15 o' Woensdag 1 juni Zon op 4.26 uur, onder 20.50 uur. Maan op 10.59 uur, onder 0.37 uur. Maanstanden 2 juni 17.02 uur 9 juni 14.02 uur 16 juni 5.36 uuh 24 juni 4.27 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Lissabon licht bew. onbewolkt zwaar bew. regen mist licht bew. zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt regen licht bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. licht bew. geheel bew onbewolkt regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew o 25 windst. 16 zzo 15 windst. 18 windst. 14 w 19 nnw 15 n no nno n 15 14 18 24 n nno wzw nnw n windst. 22 22 18 13 20 17 windst. 21 windst. 24 nnw 13 windst. 21 w wnw ono 23 o 24 nw 22 0 0 0 0,1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 5 1 0 0,1 0 0 1 0 1 0 23 8 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2