Haarlemse jeugd viert luilak met puzzeltochten door stad wetke/ffi tfC&CgeA/eed ü-draagt WOL» Minister De Pous sprak voor bloembollenhandelaren Zes fabrikanten werken samen bij verkoop aan detaillisten Nederland hield deel in wereldexport Sjeffie Bauer nog niet gevonden Johan Kaart in oude klucht Officiële opening van Prof. Van Gilseschool Grote prijs voor Litrico Dr. Saalborn sprak over dr. Frederik van Eeden DINSDAG 31 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nederland heeft geen tijd voor zelfgenoegzaamheid Humanitasvraagt collectanten Voorjaarsmarkt Stichting Kennemer Dierentehuis Vier jongemannen beboet wegens spelerijden Examens Veertig jaar onderwijze res aan één school Meisje zwaar gewond bij val uit raam Coöperatieve vereniging is sinds mei in Haarlem gevestigd „Nieuw Leven" neemt deel aan N.A.T.U.-wedstrijd Hechtenis geëist wegens veroorzaken van dodelijk ongeval Automotor viel van aanhangwagen De „winner 1960 UIT STAD EN STREEK Aanstaande Moeder. Burgerlijke Stand van Haarlem De Bond van Bloembollenhande laren viert vandaag het zestigjarig bestaan. Tijdens de jubileumvergade ring in „Treslong" Hillegom, heeft de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, een rede uitge sproken waarin hij met voldoening vaststelde dat de laatste tien jaar het volume van de Nederlandse uitvoer met ongeveer 125 percent is gestegen en sinds 1953, toen ons land weer ge heel op eigen benen stond, met bijna 70 percent. Van primaire betekenis voor deze exportgroei achtte de mi nister de gunstige afzetmogelijkheden in het buitenland door de algemene economische expansie in de wereld. Volgens de gegevens van de O.E.E.S. is het nationale produkt van de O.E.E.S.- landen van 1950 tot 1959 gestegen met cir ca 45 percent, de invoer nam toe met 75 percent. Nederland heeft op een evenredig deel van de invoermogelijkheden beslag gelegd, aldus de minister. De vrijmaking van de handel tussen de Beneluxlanden, van de intra-Europese handel, zowel in het kader van de O.E.E.S. als in het ka der van de E.G.K.S. en de E.E.G., en ten slotte ook de tariefsverlagingen, die in het G.A.T.T. zijn tot stand gebracht, zijn van positieve betekenis geweest voor de uit voer van ons land. De minister wees er op, dat het aandeel van de industrieprodukten in de uitvoer van Nederland is opgelopen van 50 per cent voor de oorlog tot 70 percent nu. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door een stijging van de uitvoer van elektrotech nisch materieel en vervoermaterieel, ma chines en chemische produkten, daartegen over staat een kleiner aandeel van de voe dingsmiddelen en van textielprodukten. De vergroting van het exportvolume is het resultaat van veel krachtsinspanning, waar bij de bloembollenexporteurs nog voor ex tra moeilijkheden stonden, omdat lange tijd de invoer van deze produkten, die tot luxe worden gerekend, in vele landen was gelimiteerd. Wat de toekomst betreft ziet het er naar uit, dat wij over de te verwachten ontwik keling allerminst pessimistisch behoeven te zijn, indien het Nederlandse bedrijfsleven Advertentie CORSETTEN - BUSTEHOUDERS HAARLEM: HOUTPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 AMSTERDAM: v. BAERLESTRAAT 156 TEL. 712054 De afdeling Haarlem van de Nederland se Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Humanistische Grondslag „Humanitas" houdt van 6 tot en met 11 juni haar jaar lijkse Jijstcollecte. Op zaterdag 11 juni wordt een straatcollecte gehouden. „Hu manitas" vraagt voor deze collectes drin gend medewerkers en -sters van veertien jaar af. Collectanten kunnen zich aan de volgende adressen opgeven: Linschoten- straat 87 rd, tel. 20038, Caninefatenstraat 21, tel. 55514, Van Zeggelenstraat 44, Orion- weg 46, tel. 52572, Van Kinsbergenstraat 46, tel. 19459, Tweede Hogerwoerddwars- straat 42, tel. 50834 en zaterdag 11 juni bij restaurant Brinkmann, Grote Markt. Donderdagmorgen 2 juni om 10 uur wordt in de Vleeshal te Haarlem de Voor jaarsmarkt geopend van de Stichting Ken- nemer Dierentehuis. Zoals bekend is, heeft deze stichting zich ten doel gesteld: de bouw van een groot streek-dierentehuis in Kennemerland. Deze markt is reeds traditie geworden in het bestaan der Stich ting en omvat ook nu weer een twintig tal stands van diverse artikelen, zoals boeken, babygoederen, curiosa en pren ten. De markt zal 2, 3 en 4 juni geopend zijn van 10 tot 21 uur n.m. Haarlemse politierechter De Haarlemse politierechter, mr. H. J. Ferwerda, heeft maandag vier Haarlem se jongemannen van rond negentien jaar wegens het spelerijden met een personen auto veroordeeld tot 75 of 15 dagen, drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een proeftijd van drie jaar. De officier van Justitie, mr. Schilder, had dezelfde boete, maar een voorwaardelijke gevan genisstraf van een maand geëist. De jon gemannen hadden op 25 april van de Park laan een auto weggenomen. Daarmee wa ren ze naar Lage Zwaluwe gereden. „We wilden een beetje op avontuur uit," ver klaarde een van hen. Maar op de vraag of de jongelui soms naar het Vreemdelin genlegioen hadden willen gaan, lieten zij een duidelijk ontkennend antwoord horen. zijn inspanningen niet verslapt, aldus de minister. Voor zelfgenoegzaamheid is ech ter geen plaats. Het blijft noodzakelijk de positie te versterken en zich steeds weer af te vragen, of de mogelijkheden voor een dergelijke versterking zijn uitgeput „En dan geloof ik niet, dat we kunnen zeggen, dat het Nederlandse export-appa raat reeds een graad van perfectie heeft bereikt, die weinig mogelijkheden tot ver betering open laat", aldus de minister Als factoren van verbetering zag hij meer coördinatie en overleg en beter uitbuiten van reeds opgedane ervaringen, gemeen schappelijke reclame, sales promotion en marktverkenning. Naarmate de economische integratie van West-Europa voortschrijdt moeten wij de oplossingen van nationale problemen steeds meer in het kader van het grotere geheel nastreven, hetgeen de mogelijkheden tot het voeren van een eigen nationale poli tiek begrenst. Door verlaging van het kostenpeil en bundeling van krachten moet het bedrijfsleven zich sterk maken om de diepe ingreep van de integratie op het economische leven van ons land met suc ces op te vangen. In de overgangsperiode is het geboden zich te weer te stellen wanneer Nederlandsé belangen in het ge drang komen of worden geschaad. Dit ge vaar is tot nu toe het grootst gebleken in de landbouwsector, omdat het desintegra tieproces daar het verst is voortgeschre den. De bewindsman zei te verwachten, dat de goederenstromen zich sterker op de Euromarkt zullen gaan oriënteren. Wij dienen echter te vermijden, dat deze ont wikkeling gaat ten koste van de handel met derde landen, omdat de activiteiten door de positie van het Euromarktgebied in belangrijke mate naar buiten moeten zijn gericht. De regeringen van de E.E.G.- landen moeten blijven streven naar een regeling van de betrekkingen tussen de „zes" en de „zeven" en tevens trachten in ruimer verband tot een regeling van de internationale economische betrekkin gen te komen, aldus de minister. Hij is van oordeel, dat met een regeling van de Euro pese problemen, die het gevolg zijn van het ontstaan van de twee blokken, niet moet worden gewacht tot de E.E.G. zich ten volle heeft ontplooid. Toespraak van voorzitter De voorzitter van de zestigjarige bond, de heer F. J. van der Kolk, schetste in zijn herdenkingstoespraak de betekenis en het werk van de bond. waarbij hij een terugblik wierp op de zestig jaren van bol- lenexport. Het feit dat 90 percent van de exporteurs in de Bond van Bloembollen handelaren is georganiseerd, is volgens hem een duidelijk bewijs van de beteke nis van de organisatie voor de export. Het grootste arbeidsveld van de jubile rende bond ligt op internationaal vlak. In het belang van de bollenexport konden voor de exporteurs belangrijke successen worden geboekt. Dank zij de internationa le bemoeiingen van de bond en de ener gie en de ondernemingslust van de leden zal de bollenexport dit jaar vermoedelijk een bedrag van 250 miljoen belopen. Wei nig produkten bereiken van een zo'n be perkt grondoppervlak in de Randstad Hol land een dergelijke grote deviezenwinst. De heer Van der Kolk stelde met na druk dat de bloembollenexport een zeer conjunctuurgevoelig bedrijf is met vele ri sico's. Het gaat hier namelijk om een luxe artikel; de handel ervan is afhankelijk van vele factoren: oogstrisico's, internationale verhoudingen, economische crises. Het grootste risico is voor de exporteurs wel dat zij produkten verkopen zonder zeker heid over vraag en aanbod, maanden voordat de oogst is te schatten. Voorts betreurde de heer Van der Kolk het dat verzuimd is tijdig en in voldoen de mate tot verrruiming van de bollen teelt te komen. Hierdoor zijn de prijzen van de bloembollen op de binnenlandse markt gestegen tot een naar zijn mening zeer hoog niveau. Dit zeer hoge prijsni veau is een sterke stimulans voor de bloembollenteelt in het buitenland. Zoals de exporteurs het aandurven om met vele risico's bloembollen af te zetten, zo zullen de kwekers het moeten aandurven tot een versnelde uitbreiding van de teelt te ko men. Het tot stand brengen van de Europese economische integratie dient met voor zichtigheid te geschieden, zei de heer Van der Kolk, die met name grote concurren tie zag in de bloemen in het zuiden van de Euromarkt die veel minder kosten en in een gunstiger klimaat bloeien. Tenslot te deed hij een beroep op de kwekers en de exporteurs te komen tot een zo groot mogelijke samenwerking. Voortreffelijk werk De voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage, bood de voorzitter van de jubilerende bond zijn ge lukwensen aan, waarbij hij er op wees dat de bond in de afgelopen 60 jaar voor treffelijk werk heeft gedaan. Vooral in de jaren na de laatste twee wereldoorlogen en de tijd van de economische crisis in de jaren dertig. Hij achtte het bestaan van een zelfstan dige exporteursorganisatie zeer zinvol. Nau we samenwerking met de kwekers is naar zijn ooi-deel meer dan ooit van belang. De huidige constellatie dwingt daartoe. Dr. Verhage zei te verwachten dat de bond in de toekomst ook bij de gewijzigde omstandigheden de belangen van de ex porteurs op goede wijze zal kunnen behar tigen. Na deze toespraken hield het bestuur van de jubilerende bond een receptie, waarop vele vooraanstaande figuren uit het bollenvak en uit andere bedrijfstakken hun gelukwensen kwamen aanbieden. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het kandidaatsexamen rechten de heer K. de Kluis te Santpoort. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn ge slaagd voor de eindexamens Ilde leerkring de dames Gr. Ridderbos te Amsterdam; Cl. Ricn- stra te Haarlem; E. Saveur te Haarlem; J. Wes- sels te Santpoort. Te Leiden zijn geslaagd voor het doctoraal examen klassieke taal- en letterkunde mevrouw H L. C. Beek-Grootenboer te Hillegom. Geslaagd voor het doctoraalexamen genees kunde II de heer J. J. Veltkamp te Driehuis. Nog steeds is geen spoor gevonden van de zevenjarige Sjeffie Bauer uit de .Thor- beckestraat in Haarlem-Oost, die sinds zaterdagmiddag kwart over twaalf wordt vermist en zeer waarschijnlijk in het Spaarne is verdronken. Het dreggen in de omgeving van de Friese Varkenmarkt heeft geen resultaat opgeleverd. Maandagavond tussen half acht en kwart over negen hebben de Haar lemse kikvorsmannen de gebroeders Vos, die zich vrijwillig ter beschikking hadden gesteld, gedoken. Ook zij hebben het jon getje niet kunnen vinden. De nasporingen worden voortgezet. Woensdag 1 juni is hel veertig jaar ge leden, dat mejuffrouw J. H. Lageweg te Heemstede als onderwijzeres aan de Sint Antoniusschool werd aangesteld. Er is dus sprake van een in deze kringen zeldzaam jubileum, want mejuffrouw Lageweg is al die tijd aan de zelfde school verbonden geweest. Eerst bij het lager onderwijs, in latere jaren bij het ulo. Dit jubileum wordt des morgens om kwart over negen gevierd met een plech tige mis in de Sint Bavo-kerk aan de He renweg, ter intentie van mejuffrouw Lage weg opgedragen door pastoor C. Pouw. Vervolgens is er een gezamenlijk ontbijt in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. In dezelfde zaal is er daarop des middags een feestelijke bijeenkomst voor alle leerlingen van de Sint Antonius school. De bezoekers van het Minerva theater hebben zich maandagavond in gedachten gemakkelijk een halve eeuw terug in het voormalige Grand Theatre aan de Am- stelstraat kunnen verplaatsen. Niet alleen dat de gespeelde klucht hiervoor de mees te aanleiding gaf, maar ook de grime van Johan Boskamp, met zijn strijdlus tig opgeheven grijze sik en als attribuut de lorgnet aan een zwart zijden lint, re sulteerden in een kluchtspeltypering, waar van in alle oude toneeltijdschriften nog afbeeldingen worden aangetroffen. Dit ve nijnige oude snoepertje paste volmaakt in het kader van de klucht „Hoera, een jon gen", een van die stukken waarmee de Duitse kluchtspelschrijvers Arnold en Bach eenmaal hun roem en auteursrechten ver wierven. Zij verdienen trouwens nog altijd een zeker respect voor de manier, waarop zij de gekste misverstanden en persoons verwisselingen drie bedrijven lang weten vol te houden, om daaruit een verhaal te distilleren, dat na al die jaren een groot deel van het publiek de lachtranen nog uit de ogen doet vegen. De keuze van dit stuk door het toneelge zelschap „Johan Kaart", behoeft geen na dere verklaring. De held is een zekere Franklin Rauwkost, die het toneel achter eenvolgens betreedt als harkerige pum mel, tweede tante van Charley, gekleed in een schelle »combinatie van gebloemde stoffen en groen bont en ten slotte als stevig uit de kluiten gewassen school knaap, met wit matrozenpakje en een enorme luchtballon. Moet hier nog aan worden toegevoegd, dat deze dwaze rol door Johan Kaart werd gespeeld? Zijn re putatie als komiek staat er borg voor, dat het publiek volledig aan zijn trekken komt. Men gaat naar een dergelijke voorstelling in de verwachting te kunnen lachen, gie ren en brullen en wordt dan in geen enkel opzicht teleurgesteld. Johan Kaart eiste dus de volledige aan dacht voor zich op, zodat er voor de overi ge spelers weinig eer viel te behalen. Tilly Perin-Bouwmeester speelde weer een van die doortastende schoonmoeders, voor welke rollen zij zich bij dit gezelschap zo langzamerhand het monopolie verwierf en Johan Boskamp noemden wij reeds als de moraliserende schoonpapa, wiens eigen verleden alles behalve vlekkeloos is en die daarom de kluchtspelkous op de kop moet krijgen. De Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, zal vrijdagmiddag 10 juni om vier uur de officiële opening verrichten van de Prof. Van Gilseschool (de gemeentelijke school voor slechthoren dekinderen) in het schoolgebouw Sophia- straat 2 d, Haarlem. Maandagmorgen om halfelf is de twee jarige Gcrda Rol in de Potgieterstraat 52 in Haarlem-Oost van vier meter hoogte uit een raam gevallen en ernstig gewond. Het kind stond in een achterkamer op de eerste verdieping in haar bedje voor het open raam. De moeder, die hier aan het werk was, verliet de kamer en even la ter hoorde zij een klap. Terug op de ka mer zag zij haar dochtertje niet meer. Het kind lag op de binnenplaats. Een arts verleende de eerste hulp. De val van het kind werd enigszins ge broken door een vooruitspringende dak goot en het zand in een zandbak op de binnenplaats. Met een zware hersenschudding en schaafwonden aan het gezichtje werd het meisje in het Grote Gasthuis opgenomen. Advertentie Angelo Litrico ontvangt de "grote prijs der mannequins uit handen van Miss Sympathy. De fameuze modellen van de kleermaker der Staatshoofden" zijn in Nederland een exclusiviteit van House of England, Reguliersbree- straat 21-23, Amsterdam, tel. 21(1860 Samenwerking van een zestal fabrikan ten op het gebied van verkoop aan de taillisten heeft geleid tot de oprichting (nu vier jaar geleden) van de Coöpera tieve Vereniging Verkoopbevordering Merkartikelen g.a„ welke organisatie sinds mei van dit jaar in Haarlem is gevestigd. Het begon vier jaar geleden met een proefneming De heer D. Wissink, ver koopleider van een Zaanse cacaofabriek, kwam tot de ontdekking, dat vele fabri kanten er een kostbaar en duur vertegen woordigerssysteem op na hielden, dat door een doelmatiger organisatie betel en goedkoper zou kunnen werken. Iedere fabrikant liet namelijk zelf grossiers en detaillisten bezoeken. Bij de bezoeken aan laatstgenoemden werd de grossier ge steund in diens verkoop. Hierdoor ontstond een dubbel systeem, dat volgens de heer Wissink voor vereenvoudiging in aanmer king kwam. Er bestond reeds tussen een aantal fa brikanten een samenwerking op het ge bied van reclame en propaganda. Van de ze zogenaamde „Orsi"-fabrikanten hebben zich aanvankelijk vijf, later zes aaneen gesloten op het gebied van de verkoopbe vordering van hun merkartikelen. Het zijn fabrieken van beschuiten, cacao mosterd, aardappelmeel en sponsen, als mede een handel in specerijen. Een samenwerking op dit gebied was mogelijk,, omdat de artikelen niets met elkaar hadden uit te staan en onderlinge concurrentie dus onmogelijk was. In 1956 begon men met vier vertegen woordigers van vijf fabrikanten. Geleide lijk aan moest dit aantal worden uitge- bried tot vijfentwintig vertegenwoordi gers, die over een adressenmateriaal van 23.000 kruideniers beschikken. De Coöpera tieve Vereniging Verkoopbevordering Merkartikelen g.a. had aanvankelijk een kantoortje op de Weesperzijde in Amster dam. Reeds spoedig was dit te klein ge worden, zodat men moest verhuizen naai de Vondelstraat, eveneens in de hoofdstad. Daar ook deze behuizing te klein werd zette men advertenties waarin kantoor ruimte werd gevraagd in Amsterdam of Haarlem. Uit Amsterdam kreeg men maar twee reacties, maar uit Haarlem kwamen verscheidene aanbiedingen. Aanvankelijk wilde men een gebouw huren op het Ken- nemerplein. Hier rezen echter moeilijkhe den, omdat dit pand voor bewoning werd In de nacht van vrijdag op zaterdag wordt in Haarlem weer liet Ittilakfeest gevierd. De bloemenverkopers verkopen dan hun boeketjes langs Raamsingel en Gasthuissingel. Verkopers van patates frites en andere eetwaren, van pepper- tje.s en feestmutsen zorgen er mede voor de onvervalste luilakstemming. De kin deren zijn zaterdagmorgen natuurlijk heel vroeg uit bed, want ze willen niet. voor „luilak" worden uitgescholden. Voor al die vroegertjes zijn er in de nacht van vrijdag op zaterdag weer puzzel- tochten. Dit dan om de feestviering zo veel mogelijk in goede banen te houden. Die puzzeltochten blijken een enorm succes te zijn. Vorige jaren namen er maar liefst drieduizend kinderen aan deel. Dat is te begrijpen, want de kinderen krijgen pre sentjes en maken kans op een mooie film voorstelling. Aan de luilaktochten kunnen kinderen van tien tot veertien jaar deelnemen. Er zijn tochten voor kinderen met een fiets en voor wandelaars. De tocht begint 's nachts om vier uur en eindigt om zeven uur. In die tussentijd moeten de deelnemers een aantal puzzels oplossen. Zij moeten onder meer speuren naar oude gebouwen en moe ten vragen over het verkeer beantwoorden. In de puzzeltochten zijn enkele attracties verwerkt; de deelnemers krijgen bijvoor beeld presentjes aangeboden. De kinderen kunnen zonder kosten aan deze puzzeltochten deelnemen. Op elk willekeurig punt in de stad kunnen zij starten. Donderdag en vrijdag kunnen de kin deren de formulieren voor deelneming af halen bij alle politieposten en wijkagenten, bij de speeltuinen en de clubhuizen. Ook in Spaarndam kunnen de formulieren bij de politie en de speeltuin worden af gehaald. Er zijn twee mooie hoofdprijzen. Deze worden uitgereikt tijdens een grote jeugd filmvoorstelling, zaterdagmorgen om tien uur in het Rembrandttheater aan de Grote Markt. Negenhonderd kinderen, die een bepaald deel van de puzzeltocht goed heb ben volbracht, mogen deze filmvoorstelling bijwonen. De geheelonthouders-toneelvereniging „Nieuw Leven" geeft donderdag 2 juni in de Stadsschouwburg een voorstelling van „Bekentenis" van Ronald Miller, onder regie van Henk Nibbelink. Met deze voor stelling neemt de toneelvereniging deel aan de Nederlandse Amateur Toneel Unie wedstrijd van het seizoen 1959/190. Tegen een vertegenwoordiger uit Roo sendaal, die op 17 april een dodelijk onge luk heeft veroorzaakt, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Breda twee maanden hechtenis geëist en intrekking van het rijbewijs voor een jaar. De ver tegenwoordiger was met een vaart van ongeveer negentig kilometer door 'n bocht gereden. Daarbij verloor hij de macht over het stuur en reed een van twee hem tege moet komende fietsers, een meisje, aan, dat daarbij om het leven kwam. gebruit en het zo maar niet voor kantoor ruimte mocht worden ingericht. Uiteinde lijk werd wel toestemming verleend, maar niet voor een „Amsterdamse zaak". Daar na heeft de Vereniging echter een kantoor in de Jansstraat kunnen huren, waar thans een directeur, een adminstrateur en drie andere krachten werkzaam zijn. Via groothandel De buitendienst telt vijfentwintig verte genwoordigers, die 23.000 kruideniers, ver deeld in 23 rayons van Nederland bezoe ken om de verkoop van merkartikelen van de aangesloten fabrieken te stimuleren. Deze agenten werken niet op provisie basis. Zij geven de kruideniers voorlich ting en proberen voor de groothandel or ders te krijgen. Het is niet de bedoeling, dat de groot handel wordt uitgeschakeld en dit zal in de toekomst ook zeker niet gebeuren. De zes samenwerkende fabrikanten leveren al hun produkten aan de groothandel, die voor verdere levering aan detaillisten zorgt. Verder geeft de C.V.V.M. theoretische scholing aan vertegenwoordigers en bena dert zij de klanten rechtstreeks door het geven van zogenaamde „Toonkeuravon den" en proefavonden onder de naam „Proefexpresse voor de vrouw Over het algemeen is men na enige aanvankelij ke aarzeling tevreden over de samen werking, die onder meer kan voorkomen dat een merkartikel meer gaat kosten dan strikt nodig is. Maandagmiddag om kwart voor drie is op de Raaksbrug in Haarlem een auto motor, die op een aanhangwagen van een personenauto was geladen, op straat ge vallen en zwaar beschadigd. De personenauto werd bestuurd door een 38-jarige vertegenwoordiger. Hij reed op de Zijlvest in noordelijke richting en wilde linksaf de Raaksbrug oprijden. Op dat mo ment reed op de brug een autobus van de N.Z.H.V.M. langzaam in de richting van de Raaks. De vertegenwoordiger gaf weer gas om nog vóór de bus de brug op te rijden. In de bocht viel de automotor die in een krat op de aanhangwagen stond, op straat. Een kraanwagen takelde de zwaar be schadigde motor op zijn plaats en de ver tegenwoordiger zette de reis voort. De Koninklijke Nederlandse Kennelclub „Cynophilia" heeft zondag in het R.A.I.- gebouw in Amsterdam haar 72ste interna tionale hondententoonstelling, „Winner 1960", gehouden, waarvoor ruim 1250 hon den, verdeeld over 119 rassen, uit: Duits land, België, Frankrijk. Zwitserland, De nemarken, Zweden, Columbia en ons land, waren ingezonden. De voornaamste uitslagen waren: De beste hond der tentoonstelling, „win ner 1960" (medaille van de Koningin) werd de old English sheepdog „Reeuwijk's Idol" (reu), eigenaresse mevr. Y. M. L. Mewis— Derijck (Deurne/Antwerpen). Tweede: de schipperskees „kampioene Daphne de Roy- ghem" (teef was „winner 1957") eigenaar J H. de Groot (Zutphen) medaille van Prins Bernhard. Derde en tevens beste zelfgefokte hond der tentoonstelling de Schotse terrier „kampioen Dumbarton Doricus" (reu was junior winner 1957 en winner 1959), eigenaar Fr. Magendans (Beekbergen) medaille gemeente Amsterdam, 4e de Af ghaanse windhond „Wladimir van de Oranje manege" (reu), eigenaresse mej. E. Pauptit (Epe) medaille V.V.V. Amster dam; Laar groep van vijf windhonden was tevens de beste zelfgefokte groep der ex positie, 5e de dwergschnauzer „Hardy van de havenstad" (reu), eigenaar C. de Zwarte Meulenaar (Schoten/Antwerpen), 6e de pekingees „Gaggle of Alderbourne" (reu), eigenaresse mej. Y. de Nobele (St. Niklaas/ Waas-Belg). De beste jachthond in de Fieldtrialklas werd de Pointer „Ch. Beauté Girouette de Valcour" (teef) eigenaar A. de Busnel (Parijs). Nieuws in het kort Doe Open". De jeugdactie „Doe Open" voor de vluchtelingen heeft in Lisse op gebracht 1.980,19. Advertentie Dr. A. Saalborn heeft gisteravond in de Kroonzaal van Brinkmann aan de Grote Markt een lezing gehouden over „Maatschappij en dichterschap bij Fre derik van Eeden". Hij deed dit op uit nodiging van de Vereniging Haerlem, ter gelegenheid van de boeiende Van Eeden-expositie, die thans in het Mu seum Het Flu is Van Looy wordt gehou den. De voorzitter van de Vereniging Haerlem, jhr. mr. C. C. van Valkenburg, sprak enkele woorden aan het begin en het slot van de lezing. Dr. Saalborn zag het leven van Van Eeden zich afspelen in vier decors: Haar lem en Amsterdam, en de landschappen van Het Gooi en de kustduinstreek. Via de invloeden, die deze omgevingen op Van Eeden hebben gehad, kwam hij tot een karakterschets van Van Eeden, in wie de dichter en de denker elkaar nooit geheel hebben kunnen vinden. „Hij heeft geleden aan zijn persoonlijk leven én aan zijn maatschappelijk bestaan". Dr. Saalborn verlevendigde zijn schets van Van Eeden met vele citaten en histo rische data, zodat zijn toehoorders binnen deze karakterologische omschrijving van Van Eeden tevens schijnbaar terloops een overzicht kregen van het feitelijke ver loop van diens leven en werken, en boven dien van de tijd en omgeving waarin dat plaats had. Zo gaf hij een levendige be schrijving van de natuurliefde van Van Eeden en de reactie die daarop ontstond door diens confrontering met de erbarme lijke sociale toestanden van die tijd, waar bij de stedelijke karakters van Haarlem en Amsterdam scherp tegenover elkaar gesteld konden worden door de spreker. In deze aldus veelomvattende lezing liet dr. Saalborn zich verleiden tot uitweidingen, waarin de denkwereld van Van Eeden ge toetst werd zowel aan de oude Grieken als aan de moderne Nederlandse dichters. De spreker acteerde en citeerde, riep en fluis terde, liet zich zelfs door het omvallen van zijn katheder niet van de wijs brengen en verwierf de aandacht van zijn gehoor, dat ongetwijfeld met grote zekerheid om trent dr. Saalborns toegewijdheid aan Frederik van Eeden naar huis is gegaan. Nederlanders in Chili. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat met betrekking tot de ramp in Chili nader vernomen is, dat ook de Nederlandse ko lonie in Valdivia, voor zover bereikbaar, ongedeerd is. Advertentie Breng uw man in verruk king. bezorg hem gezel lige Pinksterdagen en ver ras hem met zo'n leuk, fris ZOMERCOMPLET Speciaal voor u gemaakt, in moderne dessins, af 32.75 Alleen in uw Speciaalzaak (POSITIE-AFDELING) BEVALLEN van een zoon: 28 mei: J. Fransen-van Rijn; M. B. van Opstal- Stokman: H. M. Rijkse-van der Meij; J. S. Collette-Oostlander; M. J. Smit-Roosloot; 29 mei: T. Bizot-Remijnse; M. A. Struis- Kortekaas; A. H. Ike-ter Borg; W. van Rumpt-de Mooij; 30 mei: D. J. Baars- Vriend. BEVALLEN van een dochter: 28 mei: W. C. F. van der Aar-Gigengack; M. A. Beutick-van den Wijngaard; 29 mei: O. C. Visarius-Kuipers; 30 mei: L. Iking-Groe- neweg; H. Bogaart-Halderman; M. W. Kubbinga-Klein Douwel. ONDERTROUWD: 30 mei: M. W. J. de Wendt en M. Shaw; H. Makkelie en S. Karten; P. C. Blok en T. Wesselman; P. Heiloo en S. D. Bakker; W. A. van Maanen en V/. M. Franken. OVERLEDEN: 27 mei: A. H. E. Spalt- man, 62 j., Nassaulaan 64; 28 mei: J. Greeuw, 82 j., Rustenburgerlaan 71; S. W. van Eeden, 75 j., Schoterstr. 1 rd.; J. C. v. Kessel-Ratelband, 56 j., Bisschop Callier- straat 30; J. v. d.Bosch, 80 j., Gasthuis- vest 47; 29 mei: C. H. Otterloo, 76 j., Mar- nixstraat 40.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7