Heemstede I leed verrassende nederlaag tegen Weenink Macmillan ziet geen nut in speculaties Den Haag geeft toestemming voor nieuwe loterij „Rolot" HWP 2 drong door tot halve finales Sieffers van „Haarlem" sprong 6.98 m vèr Prijs van nieuwe haring daalt Kansen voor nationale liefdadigheids-toto Plan voor nieuw consultatiebureau Dronkemansrit met gestolen vrachtauto Vragen over lezing van Malvestiti in Madrid Dodenschattingen in Chili stijgen nog Malinovsky's verklaring wekt onrust DINSDAG 31 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCRE COURANT 9 NOORDHOLLANDSE SCHAAKBOND Fennis winnaar van sprintwedstrijden Haarlemse atletes waren actief Nederlagenwedstrijden schaakclub Bloemendaal Beker- en zomercompetitie voor volleyballers Geduldig en met vertrouwen voortwerken „Vogelnest" in steigers Bedrijfsvoetbal in Haarlem Haarlemse Cricketbond Loggervloot ving in één nacht ruim 3100 kantjes In navolging van Duitse Lotto Benoemingen Lening voor verbetering van zwembad Vergadering „Philatelica" Gevaar voor conflict door vergissing toegenomen De bekerwedstrijden van de Noordhol- landsche Schaakbond zijn gevorderd tot de halve finales. In de afgelopen week werden acht deelnemende teams voor ver dere deelname uitgeschakeld. De grote verrassing was ongetwijfeld de nederlaag die Heemstede 1 tegen het bezoekende Weenink moest incasseren. De Beverwij- kers, die reeds eerder het Haarlemse HWP uit de bekercompetitie hebben ge stoten, blijken in deze afvalswedstrijden over een uitstekende wedstrijdmentaliteit te beschikken. De Heemsteedse schakers kwamen be slist in een sterke opstelling uit, maar te gen het enthousiaste spel van de Weenink- spelers was die sterke opstelling zonder meer net iets te weinig. De lV2-2'/2 zege van Castricum 1 op Bloemendaal zal even eens door weinigen zijn voorzien. De Cas- tricumse schakers overtroffen de verwach tingen hoewel men direct moet vaststellen dat Bloemendaal zeker niet de sterkste spelers in haar formatie had opgesteld. Verrassend is in deze bekercompetitie het optreden van HWP 2. De Haarlemmers wonnen hun achterstallige wedstrijd tegen Halfweg 2 met 3-1 en schakelden vervol gens met liefst 0-4 Pat Mat 4 uit. Het merkwaardige feit doet zich nu voor dat het tweede team van HWP, mede als ge volg van een gunstige loting, is doorge drongen tot de halve finales terwijl HWPI reeds in de eerste ronde werd uitgescha keld.... Overigens wacht de HWP'ers in deze halve finale een moeilijke strijd te gen het IJmuidense Kijk Uit. De IJmui- denaren hebben de verre reis. naar Den Helder ondernomen en moesten daar al hun talenten aanwenden om de verbeten vechtende MSC'ers onder de knie te krij gen. Zoals mocht worden verwacht, toonde VVV (Alkmaar) zich de meerdere over Edam terwijl het eerste team van Pat Mat zich een verzwakte formatie kon ver oorloven om nochtans met ruim verschil Zaanstreek-Noord de baas te blijven. Ove rigens zullen de Beverwijkers het wel uit hun hoofd laten in verzwakte opstelling naar Andijk te gaan om daar in de halve finale het kwartet van Schaaklust te be strijden. De West-Friezen verschenen tegen Cas tricum 2 in de sterkst mogelijke opstelling, wonnen deze ontmoeting dan ook zonder moeite en zijn volgens mededelingen van de wedstrijdleider der Andijkers voorne mens ook de volgende hindernis met goed gevolg te nemen. De uitslagen van de gespeelde ontmoe tingen zijn: HWP 2-Halfweg 2: BrohetLeger 10, Bleekemolen-Bos 0-1, v. w. Stoop jr.-Ar- beek 1-0, Banken-Heynert 1-0. Totaal 3-1. Edam-VVV 1-3. Bloemendaal-Castricum: C. Bolsenbroek -N.N. 1-0, K. Kas-N.N. 0-1, K. Schulz- N.N. remise, W. S. Kramer-N. N. 0-1. Totaal lVs-2 Heemstede-Weenink: K Altena-P. Stet remise, J. Bonkenburg-K. Slings 1-0, H. Muusze-C. Koomen 0-1. H. Vlam-A. Bur gerhout 0-1. Totaal 1 V2-2V2. Halfweg 1-Pat Mat 2: Th. Slagt jr.-P. B\j de onderlinge wedstrijden die de H.A.V. „Haarlem" zondag op hel terrein aan de Kle verlaan hield, kwamen er, op een enkele uit zondering na, geen grote verrichtingen uit de de bus. Voor de uitzondering zorgde Sieffers, die op de eerste wedstrijd die hy dit seizoen sprong, al dadelijk 'n prestatie van formaat leverde. Hy kwam by het vèrspringen tot 6.89 m. Trouwens, ook bij het hoogspringen kwam de grote springkracht van deze atleet duide lijk naar voren. Hij bereikte 1.75 m en bleef daarmede onbereikbaar voor de overigen, ook voor Doornbosch, die overigens met gro te voorsprong de zeskamp bij de senioren won, vooral dank zij uitnemende verrich tingen bij kogelstoten (14.15 m) en speerwer pen (50.68 m). Doornbosch behaalde 3887 pun ten, Sieffers kwam met 3024 punten op de tweede plaats en Steenbergen verraste met een derde plaats. Hij kwam tot een punten totaal van 2946. De tienkamp, die reeds zaterdagmiddag was begonnen, werd gewonnen door Van Zijl met 4121 punten. Van Zijl liep, vooral door goed prestaties op het hoogspringen (1.75 m.) en vèrspringen (6.25 m.) van zijn naaste concurrent De Reus weg en deze kon de achterstand, ondanks aanmerkelijke winst op het polsstokhoogspringen Van Zijl 2.20 m., De Reus 2.90 m. niet meer wegwerken. Op het laatste nummer, de 1500 meter, kon Van Zijl zelfs nog aanmerkelijk uitlopen. De Reus behaalde 3998 punten en met grote ach terstand kwam Eggink op de derde plaats met 3097 punten. De strijd bij de A-junioren was zeer span nend. Tot het laatste nummer had P. Mascini met kleine voorsprong op zijn broer A. Mas cini de leiding. Op het laatste nummer, de 800 m., wist Kiewiet echter dank zij een voor treffelijke race hij noteerde 2 min. 8.1 sec. op de uiterst zware grasbaan zo sterk in te lopen, dat hij A. Mascini in het eindklas sement passeerde en slechts met één punt achterstand op P. Mascini eindigde. Laatst genoemde won dus met 2753 punten, vooral door een goede hoogtesprong van 1.70 m. Kiewiet behaalde 2752 punten en A. Mascini 2648 punten. Nog spannender verloop had de strijd bij de zeskamp der B-junioren. Molenaars en Thuis behaalden ieder 2865 punten en toen moest het aantal overwinningen de doorslag geven. Dit viel in het voordeel van Molenaars uit, daar Thuis vooral door een sterk gelopen laatste nummer, de 500 m, de gelijke stand met Molenaars wist te bewerkstelligen. D. Mulder werd hier derde met 2571 punten. Bij de C-junioren won debutant Schnerr de vijfkamp met 1576 punten vóór v. d. Putten met 1567 punten en Lodder met 1500 punten. De vierkamp bij de D-junioren was voor Van Goor met 21'A> punten. Hier werd R. v. d. Putten tweede met 21 punten en Hagtin- gius derde met 17'/2 punten. Bij de welpen won Souverein met 34'/2 pun ten. De tweede plaats was hier voor R. Thuis met 32 punten en op de derde plaats kwam R. Mantje met 29'A punten. Hart remise, Th. Slagt sr.-J. Sonneveld 1-0, P. Roubos-J. Rodenberg 1-0, N.N.- J.C. de Haas 0-1. Totaal 2'/2-l1/2. Castricum 2-Schaaklust: C. Penner- J. Dekker 0-1, S. Schlosser-W. Gutter 0-1, A. van Heyningen-B. v.d. Braber 0-1, N.N.-W. H. Vriend 0-1. Totaal 0-4. Zaanstreek Noord-Pat Mat: J. Blanken- P. Zwart 0-1, P. de Boer-K. Comis 0-1, H. Kooy-K. Soeteman 1-0, S. Besse-P. Jans sen 0-1. Totaal 1-3. Pat Mat 4-HWP 2 0-4. MSC-Kijk Uit: J.v.d. Kuyl- G.H.H.C. Maas remise, J. Smit-K. Steijn 0-1, A. Bou wer-A. Kistemaker 1-0, J. J. Gijswijt- Tj. de Jong 0-1. Totaal IV2-2V2. In de halve finales zullen de volgende wedstrijden worden gespeeld: VVV-Castri- cum; Weenink-Halfweg, Schaaklust-Pat Mat; HWP 2-Kijk Uit. Van deze vier ontmoetingen zullen voor al bij Weenink-Halfweg en Schaaklust-Pat Mat. weinig krachtsverschillen optreden. In de beide andere ontmoetingen zijn VVV en Kijk Uit favoriet. Op het parkoers in het „Van der Aart sportpark" hield de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" zondag als onderdeel van de competitie om de wedstrijdcommis- siebeker sprintwedstrijden. De B-klasser Gé Fennis toonde zich daarin de beste en bleef in de finale baas over de A-klassers Aad Koonings en Frans Vaars. De uitslag luidde: 1. Fennis, 2. Koonings, 3. F. Vaars, 4. H. Jansen, 5. Sondorp, 6. Van Dijk. Uitslag C-klasse: 1. Krijgsman, 2. Nijs- sen, 3. Philippo, 4. Post, 5. Van der Pol, 6. Handgraaf, 7. Bekkering, 8. Willemse, 9. W. Wagner 1, 10. Van Leuffen. In een gecombineerde wedstrijd voor A-, B- en C-klassers wist Ben Gieske een vei lige voorsprong te veroveren. De uitslag was: 1. Gieske (A), 2. Fennis (B), 3. F. Vaars (A), 4. Straver (A), 5. Van Dijk (A), 6. Schenk (C), 7. Ramakers C), 8. Philippo (C), 9. Post (C), 10. Bouwman (C). In Den Haag is een kleine ploeg atleten van Atmodes op regionale wedstrijden van Siomo uitgekomen. De 100 m. in de D- klasse was voor Hilde de Graaf in 14.9 sec. In de C-klasse werd Betty v. Polen 4e op de 100 m. in 14 sec. De loopsters hadden de harde wind pal tegen. Marianne v, d. Bosch won het vèrspringen in de C-kiasse met 4.59 m. Hier werd Hilde de Graaf derde met 4.25 m. In Velsen hield de afdeling Kennemer- land regionale jeugdwedstrijden. Astrid Plugboer (Atmodes) won de 60 m. meisjes D in de goede tijd van 8.6 sec. Carla van Zutphen van Gita werd hier zesde in 9.2 sec. Op de 60 m. meisjes C werd Anneke de Bruin (Atmodes) vierde in 8,5 sec. Ma rianne van Rheenen (Atmodes) bereikte de tweede plaats op de 80 m. B in 10,7 sec. Haar clubgenote Cora Wesseling werd vijf de in 11 sec. Het vèrspringen Meisjes B leverde Marianne van Rheenen eveneens eens tweede plaats op met 4,58 m. Met 4.48 m. werd Cora Wesseling hier derde. Joh. Dobelaar werd vierde bij het discuswer pen met 23.49 m. Ingrid Dankmeyer kwam bij het speerwerpen tot 30.31 m. en dat was voldoende voor de tweede plaats. Een goede prestatie leverde Lottie Plugboer op de 600 m. In soepele stijl won zij dit num mer in 1 min. 54,3 sec. Corrie Fictoor van Gita bezette de derde plaats op de 100 rn. meisjes A in 13,2 sec. Een voortreffelijke prestatie leverde deze pittige atlete op het hoogspringen. Zij werd hier derde met 1.45 m. en dat was, gelet op de zeer slechte aanloop, een uitnemende verrichting. De estafetteploeg van Atmodes werd tweede op de 4 x 60 m. in 35,6 sec. Gita werd hier 4e in 38,1 sec. De 4 x 80 m. ie ver- de Atmodes een tweede plaats op in 44 sec. De schaakclub Bloemendaal zal in de zomermaanden een aantal nederlagenwed strijden spelen. De bedoeling is de degens te kruisen met de verenigingen Rolland (Overveen), Het Oosten (Haarlem) en VHS (Haarlem). Vermoedelijk wordt ge streden aan een dertigtal borden. Voor de vereniging die tot de hoogste score komt wordt een fraaie prijs beschikbaar ge steld. Als eerste ontmoeting staat voor 8 juni de wedstrijd Bloemendaal-Rolland op het pi-ogramma. Op 22 juni brengt Het Oosten een bezoek aan de Donkerelaan terwijl VHS op 6 juli de gast van Lankamp c.s. is. Behalve deze nederlagenwedstrijden geeft de nationale schaakmeester H. Bouwmeester op 29 juni voor de Bloemen- daalse schakers een simultaan-séance. Op de velden van het CIOS aan de Duinlustweg in Overveen begint woensdag de zomer-volleybalcompetitie, min of meer een propaganda-competitie voor personen die met volleybal kennis willen maken en dus niet als lid van de NeVoBo geregi streerd staan. De belangstelling is groot en de Nederlandse Spoorwegen nemen met liefst zeven teams aan deze competitie deel. Bovendien treffen we de St. Joannes de Deo (JDD). de Arbeidsinspectie (Avond rust), het. Sterhuis (ODIO), een instuif uit Heemstede (Sneeuwbal), Sociale Zaken (Soza), de strafgevangenis (SGH), het GEB (Energie) en het PEN. Indeling dames: HBC, Eclecta, FES, Odio en HBC 2. Heren, poule A: SoZa, FES, NSWPH1 en 2. Poule B: SGH, Avondrust, NSWPH 3 en 4. Poule C: HBC, Energie, NSWPH 5 en 6. Poule D: Sneeuwbal, Odio, NSWPH 7. PEN en JDD. Op de velden van de speeltuinvereni ging „Flora" aan de Van Oosten de Bruijn- straat start donderdagavond de beker competitie waaraan door 32 NeVoBo-teams wordt deelgenomen. Er wordt gedurende de maand juni op dinsdag en woensdag gespeeld. LONDEN (Reuter) Bij de opening van de debatten in het Britse Lagerhuis over de topconferentie, welke maandag zijn begonnen, heeft premier Macmillan verklaard weinig nut te zien in specula ties omtrent de motieven welke premier Kroesjtsjev mogelijkerwijze hebben be wogen tot. zijn manier van optreden tijdens deze mislukte conferentie. „Wij moeten bereid zijn de gehele geschiedenis als een episode te zien en bereid zijn om, om Kroesjtsjevs eigen woorden te gebruiken, „als het stof is gaan liggen" te geloven dat de algemene politiek van ontspanning weer voor de Russische regering aan vaardbaar zal zijn". „Zelfs als het waar is, dat de Russische premier genoodzaakt was zijn taciek te volgen als gevolg van een gebeurtenis van tijdelijke aard, dan nog is hij zelf de grootste voorvechter van de politiek van grotere toenadering tussen de twee partijen, die op de donke re jaren van Stalin is gevolgd", zo zei Macmillan. Machtige communistische stromingen zullen aanvoeren, dat de wereld zich in de richting van een onvermijdelijke en be slissende botsing beweegt, aldus de Britse premier, doch om zulk een botsing als onvermijdelijk te beschouwen, meende hij in strijd te achten met de fundamenten van de menselijke aard en dit is zeker iets, dat wij nimmer kunnen aanvaarden. Premier Macmillan besloot met de op merking, dat de les eenvoudig is: gedul dig en met vertrouwen voort te werken. Gaitskell Gaitskell zei het bijna zeker te achten, dat er in de Sovjet-Unie verzet bestaat te gen de politiek van Kroesjtsjev. Hij waar schuwde ertegen om als gevolg van wat in Parijs is gebeurd, hetzij anti-Russisch of anti-Amerikaans te worden. Groot- Als een reusachtig vogelnest hangt dit directiekeetje hoog boven de grond in de steigers tegen de te slopen gevels van het pand Grote Markt 21 aan. Zoals wij za terdag hebben bericht wordt dit gebouw, waarin vroeger een boekhandel was ge vestigd, gex-estaureerd en verbouwd tot kantoor van de Nationale Levensverzeke ring-Bank. Het is daarbij nodig, dat het gi-ootste deel van het pand wordt gesloopt, alvoi'ens men met de hei'bouw en restau ratie kan beginnen. De opzichters hebben van hun dii-ectiekeetje uit in elk geval een voortreffelijk uitzicht. Naar alle kanten. De uitslagen.in de Bedrijfs-voetbalcom- petitie in Haarlem waren:afd. A: J. G. Nelis—SVOWI 2—3; afd. B: GIHOVN 3—5, HSM—Heeremans v. L. 4—2; WW— Nautamix I 22; afd. C: Tramvogels VES 7—1; afd. E: OCS 2—SVOW 2 2—2; afd. F: de SchoofFigee 3 100; afd. G: Van GoorOCS 3 34; afd. C: Vriebo Coop 3—4. Het programma voor de komende week is als volgt: maandag 30 mei: afd. G KMC Hin (Slaperdijk); afd. B: BoruRuys (Spaarndam); dinsdag 31 mei: afd. B: OVN —WW (Spaarndam); afd. A: SVOWI 1— Figee 1 (Slaperdijk); afd. B: Heeremans v. 1.Gil. H. (DSK); woensdag 1 juni: afd. A: OCS 1VVV 1 (Slaperdijk); dondei'dag 2 juni: afd. D: DijkstraMSD 1 (Slaper dijk); vrijdag 3 juni: afd. E: SVOW 2 Nautamix 2 (Slaperdijk); afd. F: MSD 2 Figee 3 (DSK); zaterdag 4 juni: afd. C: Ti-amvogelsVriebo, 2 uur (Slaperdijk); afd. D: Figee Hilco, 4.15 uur (Slapex-dijk). CVHW 2Haarlem 6. Gewonnen door CVHW met 3 wickets. Haarlem 6 (33) R. de Graaf 3 v. 7, E. van den Berg 2 v. 6, G. van Langelaar 2 v. 6. CVHW 2 (78 v. 7) E. van den Bei'g 29, R. v. d. Sloot 5 v. 25 en T. de Vries 1 v. 15. BMHC 2Rood en Wit A. Gewonnen door BMHC met 5 wickets. Rood en Wit A (10) J. W. Kramer 5 v. 4 en W. van Ooijen 4 v. 2. BMHC 2 (84 v. 5) J. W. Kramer 'lO, J. Vis 20. G. J. Stratenus 12, W. van Ooijen 21 n.o., S. S. Rijpma 1 v. 5, R. de Vries 2 v. 25, W. Rijpma 1 v. 11. De haringvloot heeft gistex-nacht ruim 3100 kantjes haring gevangen De Scheveningse vloot meldde een totale vangst van 2200 kantjes, de Vlaardingers vingen 360 en de Katwijkers 600 kantjes haring. Deze haring wordt woensdag aan de afslag verwacht Maandagmorgen werden er in Schevenin- gen ruim 450 kantjes en in Katwijk onge veer 300 kantjes haring aangevoerd. De prijs liep terug tot ongeveer 340 gulden per kantje. Dit betekent dat het nu wel moge lijk zal zijn om een Hollandse Nieuwe te kopen voor 55 tot 65 cent per stuk. Overi gens niet bij alle haringhandelaren, want er zijn er nog verscheidene, die dux-e ha ring van zaterdag in voox-raad hebben. De vangsten van de afgelopen nacht waren voor het begin van het seizoen op nieuw uitstekend. Katwijk spande nu de kroon met een gemiddelde vangst van 34 kantjes per schip. Scheveningen volgde met 30 kantjes. De Scheveningse vloot meldde een totale vangst van 1647 kantjes, Katwijk van 1149 kantjes en Vlaai-dingen van 455 kantjes. Opnieuw dus een visnacht, die meer dan 3200 kantjes groene haring heeft op geleverd. Woensdagmiddag kan de eerste grote hoeveelheid „Hollandse Nieuwe" in de ste den wox-den vex-wacht. Met aan zekerheid gx-enzende waarschijnlijkheid zal men dan tenminste drie haringen voor één gulden kunnen kopen. C<XCCOCOCOOOOSO^XOC<X>OOOC<>O<jtcoocxxcocoooooococccco3COO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Va?i onze Amsterdamse redacteur) Binnen enkele weken zal in Nederland een nieuwe loterij in werking treden, die volkomen gelijk is aan de in Duitsland zo populaire „Lotto". De minister van Justitie mr. A. C. W. Beennan heeft vergunning verleend aan de Nederlandse vereniging voor maatschappelijk werk „Humanitas' tot het organiseren van deze wekelijkse loterij, en wel voor 26 weken. De loterij, die is ontworpen door een prijsvraagsei-vicebureau in Amsterdam, zal onder de naam „Rolot" worden ge ïntroduceerd. De vergunning, die by verrassing is af gekomen een vorige aanvraag werd door de minister afgewezen opent grote perspectieven voor de liefdadigheidsver enigingen, die via een aandeel uit de KNVB-toto, of anderszins een inkomsten bron zoeken. De Rolot" kan namelijk een uitweg zijn uit de impasse, waarin de be sprekingen tussen het Comité Sportprys- vragen (waarin 46 liefdadigheidsvereni gingen zijn vertegenwoordigd) en de KNVB over het percentage uit de toto-pot, dat voor liefdadige doeleinden beschikbaar zou moeten komen zijn geraakt. Het comité acht 23,5 percent gerechtvaardigd, terwijl de KNVB niet verder wil gaan dan 5 per cent. Het is niet uitgesloten dat de liefdadig heidsverenigingen de minister zullen be- Haarlemmermeer B. en W. van Haarlemmermeer hebben de gemeenteraad voorgesteld tot lei-aar in de Duitse taal- en letterkunde aan het ge meentelijk lyceum in Badhoevedox-p te be noemen de heer G. A. B. Visser in Baarn. Voor de benoeming van een ondex-wij- zer aan de Julianascnool in Zwanenburg hebben zij de volgende voordracht opge maakt: 1. T. Groeneveld, Amsterdam; 2. H. J. Vernes, Doetinchem; 3. J. A. Wil helm, Amstei-dam. B. en W. van Haarlemmermeer hebben de gemeenteraad voorgesteld 85 percent te garanderen van de betaling van rente en aflossing van een lening, aan te gaan dooi de zwemvereniging „De Blauwe Beugel". Deze wil haar zwembad uitbreiden en mo derniseren. Onder meer zal een aantal kleedhokjes worden vernieuwd, tevens worden er nieuwe bijgebouwd. Voorts zal een douchegelegenheid worden gebouwd. De gemeente Aalsmeer heeft al besloten vijftien percent van de betaling van ren te en aflossing te garanderen. De zwem vereniging wil voor de modernisering 17.000 lenen. „Het Witte Kruis Het bestuur van de afdeling Haaiiem- mermeer van de Noordhollandse vereni ging „Het Witte Kruis" heeft bij de ge meente een verzoek ingediend om een een malige bijdrage van 10.500.- en een jaar lijkse bijdrage van 600.- in de stichtings- kosten van een nieuw consultatiebux-eau in Hoofddorp. Voox-namelijk door het gebrek aan ruimte is het oude consultatiebureau niet meer geschikt. Het nieuwe gebouw is gedacht op het tex-rein naast het wijk- gebouw. Aan de gemeente Aalsmeer is verzocht om een eenmalige bijdrage van 3750.- en een jaarlijkse bijdx-age van f 200.- B. en W. van Haax-lemmermeer heb ben de gemeenteraad voorgesteld aan de bouw van het nieuwe consultatiebureau mee te wei-ken en de bijdx-agen te verle nen. naderen met het verzoek, na afloop van de 26 weken durende Humanitas-loterij, ver gunning te verlenen de „Rolot" om te zetten in een nieuwe nationale toto ten bate van de liefdadigheidsverenigingen. 25 miljoen per jaar De organisatox-en van de „Rolot" ver wachten dat deze loterij minstens 25 mil joen gulden per jaar zal kunnen opleveren. Het Is een simpel kansspel. Op een kaartje staan in 25 vakjes alle letters, behalve de .,x" afgedrukt. Men dient zes letters aan te kruisen en het kaartje, vooi-zien van 50 cent extra postzegels, te verzenden. De Amsterdamse notaris mr. F. A. de Gelder zal iedere week zes winnende letters trek ken. Het systeem verschilt dus alleen zo verre van de Duitse Lotto, dat niet met cijfers, maar met letters wordt gewerkt. Prijzenpot De eerste week wordt gestart met een px-ijzenpot van tienduizend gulden. De vol gende weken zullen de prijzen afhankelijk zijn van de totale inzet. Zestig percent van de bruto opbrengst zal voor het liefdadige doel wox-den bestemd. De organisatoren zullen de „Rolot" be kendheid geven via een groots opgezette x-eclamecampagne en door middel van een speciale krant die in een oplage van vier miljoen exemplaren zal worden verspreid. De Rotterdamse rechtbank heeft een 20- jarige stucadoor wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf, conform de eis van het O.M. In de nacht van 24 op 25 januari had hij, toen hij onder de invloed van alcohol verkeerde, een ge parkeerde vrachtauto gestolen om zich daarmee naar zijn woning in Overschie te begeven. Hij bezat geen rijbewijs. Op de 's Gravendijkwal verloor hij de macht over het stuur en reed tegen een hek werk op, waardoor hij op de andere rij baan kwam. Daar botste hij tegen een auto, bestuurd door een 21-jax-ige groen- tenhandelaar uit Dordrecht. Deze kwam bij de botsing om het leven. De stucadoor maakte zich zonder zich om zijn slacht offer te bekommeren ijlings uit de voe ten. Een paar straten verder poogde hij tevex-geefs een personenauto te stelen. Een paar dagen later werd de stucadoor, die zich schuil hield door de politie opge- spooi-d en opgesloten. Aanvankelijk ont kende hij iets met de aanrijding te ma ken te hebben, maar later legde hij een bekentenis af. Hij was reeds eenmaal we gens joy-riding veroordeeld. hitst Maandagavond werd in „Oase" te Lisse een vei-gadering gehouden van „Philateli ca". Bij de bestuursverkiezing werd de heer Gehrels herkozen. In de vacature- Van Wickeren, die wegens drukke werk zaamheden moest bedanken en in de va- catui-e-wijlen de heer Van Schie werden als nieuwe bestuursleden gekozen de he ren J. B. F. van Hamme en H. de Jong, die beiden hun benoeming aanvaardden. Er werd een herkenningswedstrijd ge houden in postzegels, die ontdaan waren van het land van hei-komst en de oor- spronkelijke waarde. Als winnaars uit de ze wedstrijd kwamen naar voren de he ren C. A. Gehrels en H. Verhoeff. De ruilavonden zullen worden gehouden op 20 juni, 18 juli en 19 september. Brittannië zal zijn invloed moeten aan wenden tegen de groeperingen in Oost en West die tegen onderhandelingen zijn. Verder zei Gaitskell te menen, dat de chaos in de ontwapeningsconferentie een neutrale voorzitter noodzakelijk maakt. Voorts verzocht hij de regering erop aan te dringen, dat China en India zullen wor den uitgenodigd om aan de ontwape ningsconferentie deel te nemen. De Labour-leider besloot met uitdruk king te geven aan het vexiangen, dat de regering haar politiek van verzoening zal voortzetten. Als de Russen en Amerikanen dit moeilijk vinden, des te meer reden be staat er voor initiatief van Britse zijde. „Doch wij zullen hierin niet slagen, ten zij wij onze betrekkingen met Europa kun nen vex-beteren", aldus Gaitskell. West-Europa De minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd zei in antwoord op een vraag van Gaitskell niet te menen, dat de kans op een nieuwe topconferentie in de nabije toekomst „zeer groot" is. Daar om dienen 'de doelstellingen door andere middelen te worden nagestreefd, langs di plomatieke kanalen, door de ministers van Buitenlandse Zaken en UNO-bijeenkoms- ten. Selwyn Lloyd verklaarde het ermee eens te zijn, dat Groot-Brittannië moet trachten dichter tot de rest van West-Europa te komen. De regering heeft er de laatste paar maanden naar gestreefd de politie ke sfeer te verbeteren en ongetwijfeld is er aanzienlijke verbetering gekomen in de betrekkingen met Frankrijk en andere de len van het continent. Voor de eerste maal sinds december 1958 lijkt er alom een bereidheid te bestaan om de vooruit zichten op eenheid in Europa op econo misch gebied opnieuw te onderzoeken. De regering heeft herhaaldelijk ver klaard bereid te zijn de besprekingen met de zes landen van de Europese Economi sche Gemeenschap te heropenen zodra de ze landen daartoe bereid zijn. De regering is niet voornemens haar bondgenoten van de Europese vrijhandelsassociatie in de steek te laten. Door nauwgezet overleg met deze landen, zal de regering trach ten een blijvende oplossing voor deze moeilijkheden te vinden, aldus Selwyn Lloyd. LUXEMBURG (ANP) Een plan van de voox-zitter van de Hoge Autoriteit der Eux-opese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Italiaan Malvestiti, om in Ma drid een redevoering te houden, is voor de Nederlandse socialistische jhr. mr. M. van der Goes van Naters aanleiding ge weest om in zijn hoedanigheid van lid van het Europese parlement vragen te stel len. Wat is de politieke draagwijdte van dit initiatief, zo vraagt hij, en is de Hoge Autoriteit zich er wel van bewust dat nau were betrekkingen met Spanje onder het huidige politieke systeem ernstige bezwaren zal doen rijzen in de gehele Ge meenschap en in het bijzonder in het Europese parlement? Jhr. Van der Goes vraagt dan ook of Malvestiti onder deze omstandigheden bereid is zijn plan te wij zigen. In Luxemburg verluidt dat Malvestiti bezig is een i-eeks spreekbeurten te ver vullen, waarbij hij steeds dezelfde, zuiver economische redevoex-ing uitspreekt. Hij gaat naar Madrid op uitnodiging van Spaanse zijde en in Luxemburg zou men dit zien in het licht van de groeiende be langstelling van Spanje voor de rest van Europa, een belangstelling die vorig jaar gestalte kreeg met Spanjes toetreden tot de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking. SANTIAGO (Reuter) Volgens schat tingen van Chileense functionarissen heeft de aardbeving, die vorige week de stad Valdivia in het zuiden van het land trof, aan 7.000 tot 10.000 mensen het leven ge kost. Door het wegzakken van heuvels bij vulkaan de Osorno zouden nóg duizend mensen het leven hebben verloren. De Westduitse minister van Binnenland se Zaken dr. Gerhard Schroedex-, die een bezoek aan Chili brengt, gaat vandaag (dinsdag) naar Valdivia, waar veel mensen van Duitse afkomst wonen. Hij vei'klaarde te Santiago, dat West-Duitsland bereid is, Chili alle mogelijke steun te verlenen om de ramp te boven te komen. MOSKOU (UPI) Het orgaan van de Russische communistische partij Pravda heeft bericht, dat de Sovjet-Unie medicij nen, dekens en voedsel ter beschikking zal stellen van de slachtoffers van de na- tuuux'rampen in Chili. De goedex-en zullen worden vervoerd per speciaal vliegtuig. Amerikaanse Globemaster-transport vliegtuigen van de luchtmacht landden zondag in gestage regen op vliegvelden bij Santiago en Puerto Montt met aan boox-d 400 ton goederen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Republikeinse senator Aiken, lid van de senaatscommissie voor buitenland se betrekkingen, heeft uit minister Mali- novski's verklaring van maandag opge maakt dat in het Kremlin de „oorlogspar tij" aan de macht is gekomen. Volgens hem kan het betekenen dat raketten wox-- den afgevuurd als een vliegtuig bij onge luk boven Russisch gebied komt. En de eerste raket die op het grondgebied van onze bondgenoten zou trechtkomen, zou het sein zijn voor een regen van raket ten op Rusland, zo voegde hij hieraan toe. BONN (Reuter) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken meent ook dat het bevel van Malinovski aan de Russische raket eenheden het gevaar dat een groot con flict zou ontstaan als gevolg van een ver gissing, groter maakt. Voorts zei hij dat het niet duidelijk is of nu Malinovski's on dergeschikten zullen moeten uitmaken wanneer het tijdstip is aangebroken om raketten te gaan gebruiken.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9