De Gaulle pleit opnieuw voor een ..derde macht" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kustgebied van Chili is meters verzakt HET WEER Heinkel Scooter HENRI WINTER MORRIS before if011 wijf hamol weer vandaag! Diplomatieke schermutselingen tussen Moskou en Bonn Koninklijk bezoek richt zich vandaag geheel op onderwijs Aannemerspatroons treden uit de werkgeversbonden „Niet troepenzending maar verklaring is vijandig" De toestand van Prins Bernhard Dag begon met genoeglijk halfuur op Nederlandse school in Brussel 74e JAARGANG No 273 WOENSDAG 1 JUNI 1960 Subandrio: Droog weer Aan het strand 55 Warme woorden voor Europese eenheid Een oefening Het woord is aan J. J. VAN KOOTEN Nog een Sovjet-diplomaat van spionage verdacht Charme der Vrouw ELSSCHOT OVERLEDEN In de krant van heden Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 121 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In de vergadering van de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, N.A.P.B., is vanmorgen het besluit gevallen om uit het Centraal Sociaal Werkgeversverbond en ook uit het Verbond van Nederlandse Werkgevers te treden. Het bestuursbesluit daartoe werd met applaus door de ver gadering aanvaard. De voorzitter van de N.A.P.B., de heer J. Dura Dzn., voerde als reden voor dit uittreden aan, dat de bouw nijverheid door de werkgeverscentrales in de steek is gelaten bij het bouwconflict rond de zogenaamde doorberekening in verband met de nieuwe collectieve Ar beidsovereenkomst. Hij zei te hopen, dat. de Raad van Be stuur Bouwbedrijf op den duur de eigen werkgeverscentrale van het bouwbedrijf zal worden. Met de katholieke en christe lijke patroonsbond is over dit besluit geen overleg gepleegd. Een ton voor T.H. Op voorstel van de voorzitter van de N.A.P.B., de heer J. Dura Dzn., heeft deze organisatie besloten uit haar vermogen 100.000 gulden ter beschikking te stellen van de stad, die er in slaagt de derde tech nische hogeschool binnen haar muren te krijgen. Deze ton- zal bestemd zijn voor het vestigen van een nieuwe faculteit voor de bouwnijverheid ter opleiding van aan nemers-ingenieurs, architecten en bouw kundigen. Het is de wens van de N.A.P.B. het eigen research-instituut en alles wal daarbij komt op den duur te verenigen met deze gewenste faculteit. De heer Dura legde er de nadruk op, dat dit gold niet komt uit de „weelde der aan nemers", maar uit de reserves van het ka pitaal van de organisatie. Hij zei ook, dat het aannemersbedrijf zeer dringend be hoefte heeft aan de typisch voor het bouw bedrijf opgeleide ingenieurs en bouwkun digen, alsook aan architecten. SANTIAGO, (AFP). - Na een na de jongste aardbevingen ingesteld geologisch onderzoek is gebleken, dat het vasteland van Chili langs de ge hele kust tussen de provincies Valdi- via en Chlioe is ingezakt. In de pro vincie Valdivia bedraagt de verzak king drie meter. De gevolgen hiervan zijn voor het gehele land bijzonder ernstig. Ook voor de klei nere havenplaatsen, waar de kaden vroeger drie meter boven zeepeil lagen, doch thans geheel onder water staan. Valdivia is nu een natuurlijke haven geworden, waarin schepen van 5.000 ton het anker kunnen uitwerpen. De verzakking van het vasteland is de finitief. Ook op het eiland Chiloe heeft zich verzakking voorgedaan. Talrijke dorpjes en zélfs verscheidene belangrijke steden, zoals Puerto Mont, Valdivia en Ancud, zullen móeten worden opgegeven en elders wor den herbouwd. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Su bandrio, heeft gezegd, dat de officiële ver klaringen, die de Nederlandse regering kort geleden heeft afgelegd, vijandigheid tussen Indonesië en Nederland hebben veroorzaakt, zo meldt „Aantara". Deze verklaringen, aldus de minister op een persconferentie na zijn terugkeer uit Tokio, werden afgelegd na het Neder landse besluit om troepen naar Westelijk Nieuw-Guinea te zenden. De minister zei: „Wat van belang is, is niet het zenden van Nederlandse strijdkrachten „als zoda nig", maar de officiële verklaringen van Nederland waaruit vijandigheid tegen In donesië blijkt. Hij geloofde, dat het mislukken van de topconferentie de toestand in de wereld niet zou doen achteruitgaan. „In feite zijn plaatselijke ontwikkelingen explosiever dan het mislukken van een topconferen tie". Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer met op nieuw iets hogere teperaturen. Overwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hoge-drukgebied brengt ook morgen zonnig en rustig strandweer. Zwakke wind tus sen oost en zuid. Temperatuur in de middag 18 tot 20 gr. C. Zeewater 12 gr. C. Vooruitzich ten zonnig en iets warmer. (Van onze correspondent in Parijs) De president der Franse republiek, ge neraal Charles De Gaulle, heeft zich in een rede die hij gisteren voor radio en televisie uitsprak bereid verklaard aan een nieuwe topconferentie deel te nemen. Niettemin zei hij nadrukkelijk in de naaste toekomst de traditionele diploma tieke kanalen van het internationale over leg te verkiezen boven de tumultueuze ora torische voorstellingen op de publieke weg. De Gaulle ziet voor Frankrijk een histo rische rol weggelegd als kern van een Eropees blok dat hij, zo leek het, tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zou plaatsen. De toespraak die de gcraal gis teren gehouden heeft zal, met tussenpozen van tien dagen, worden gevolgd door ra dioredevoeringen die respectievelijk aan Algerije en aan de organen van de vijfde republiek zullen zijn gewijd. Het tweede thema van de strekking van De Gaulle's toespraak en visie zouden we kunnen samenvatten door te zeggen dat in zijn ogen de ontspanning zich nu niet duidelijk heeft afgetekend, doch dat even min voor terugkeer tot een openlijke kou de oorlog gevreesd behoeft te worden. De generaal leek eerder te. geloven dat de wereld thans in een periède van de lauwe oorlog is beland. Met de grote forse lijnen van een fres co-schilderij plaatste De Gaulle zijn ge hoor in het historische perspectief van de verhoudingen Oost-West. Al tweeduizend jaar zo zei hij, kent de mensheid tegen stellingen tussen volkenrassen en wereld delen. Nu is de wereld sinds de laatste oorlog in twee kampen verdeeld en van de man nen die in de centra Moskou en Washing ton zetelen hangt het voor een groot deel af of onze planeet in enkele uren vernie tigd zal worden Om zo'n monstrueus ge vaar af te kunnen wenden moet, volgens De Gaulle eerst aan drie voorwaarden worden voldaan. 1. Beide partijen moeten alle provoca ties achterwege laten en door culturele en toeristische uitwisselingen een sfeer van ontspanning scheppen. 2. Een gecontroleerde ontwapening moet worden bewerkstelligd die zich in de eer ste plaats op de vliegtuigen die kernbom men kunnen vervoeren (en die Frank rijk toevallig niet bezit) zou moeten richten. 3. De samenwerking Oost-West zou ge organiseerd moeten worden ten behoeve van de economische hulp aan onderont wikkelde landen en van het wetenschap pelijk onderzoek. De Gaulle liet daarna nogal duidelijk blijken dat ook hij door de houding van premier Kroesjtsjev, die hij voor de mis lukking van de top aansprakelijk stelde, was verrast. Wordt er in Rusland niet een nieuw lied aangeheven? Had het nieuwe staatshoofd niet een weg geopend die naar het doel van de wereldvrede leek te leiden? En had Kroesjtsjev vooral op zijn reis door Frankrijk niet de stellige indruk van zijn oprechtheid gewekt? Het incident met het Amerikaanse U-2 vliegtuig, kan, zo is ook De Gaulle's overtuiging, slechts een voorwendsel zijn geweest. Russische ra ketten en satellieten met de modernste fo tografische apparaten aan boord vliegen immers achttien keer per etmaaL over heel West-Europa, zo herhaalde de generaal de opmerking die hij in Parijs indertijd ook al tegen premier Kroesjtsjev had gemaakt. De Gaulle omschreef de vlucht van de Amerikaanse U-2 niettemin als „ongepast". Maar indien de Russische regeringsleider aan die vlucht nu zo'n hoog gewicht had willen hechten, waarom was hij dan niet in Moskou gebleven? Op die verschillende oratorische vragen liet de generaal het antwoord achterwege. Kennelijk wilde hij de kansen die hij nog aanwezig acht op de dialoog met de Rus sen te hervatten niet door publieke uitla tingen of beschuldigingen ondermijnen. Hij legde daarentegen wel een zeer na drukkelijk accent op de noodzaak voor het westen de gelederen hecht te sluiten. De solidariteit met „zijn vrienden Eisenho wer en Macmillan" had zich, ondanks hun uiteenlopende karakters, zei hij, trouwens in Parijs voortdurend en daadwerkelijk geopenbaard. De Gaulle vond voor de zaak van de Westeuropese eenheid en de Europese Ge meenschap, die hij enkele jaren terug met hoon en minachting placht te overladen, woorden van hartelijkheid die men tot dusver uit zijn mond nog nimmer verno men had. Niettemin acht hij het voor Frankrijk onontbeerlijk over eigen kern wapens te beschikken want zo zei hij, we hebben onze eigen rol te spelen. Zijn rede werd besloten met een nieuw en hartstochtelijk loflied op Frankrijk dat edelmoedig is en geen enkel land wil vernederen omdat zijn roeping menselijk is en universeel. En voor dit Frankrijk wereldmachten, waarmee hij een vroegere gedachte van de derde Europese macht weer in de diplomatieke circulatie heeft gebracht. Op de vliegbasis Deelen bij Arnhem hebben luchtmachtbrandw eertroepen, die daar opgeleid worden, dinsdag een demonstratie van hun kunnen gegeven. Hier wordt een brand in een straal jager geblust. Brandwachts klimmen op het brandende toestel om de (imagi naire) piloot te redden. Bernard Shaw: Tot mijn verbazing was hij het vol- komen met mij eens, zodat ik begon te twijfelen aan de juistheid van mijn mening. Advertentie WEEKENDTASSEN - KOFFERS Dril II llirilldlh ELEGANTE TASSEN EN BYOUX OR HOUTSTRAAT, 18» HAARLEM TELEFOON 2041S Advertentie HOUTPLEiM 18-20 TELSF. 16Ö15 - 'l (Van onze correspondent in Bonn) Tussen de Sovjet-Unie en de Westduitse regering is een zekere diplomatieke span ning ontstaan. Over er. weer werden nota's gewisseld waarbij, als klap op de vuurpijl, tenslotte te Bonn bekend werd dat behalve de plotseling vertrokken Russische attaché Levinov nóg een diplomaat van de Rus sische ambassade in de Bondsrepubliek van spionage beschuldigd wordt. De diplomatieke schermutseling tussen Het enthousiaste welkom, dut de Ant werpenaren dinsdagmorgen de konink lijke gasten bereidden, weerspiegelt zich hier op de gezichten der vorsten. Links ziet. men Prinses Beatrix en Prins Albert en rechts Koningin Juliana en Koning Boudewijn. Naar de behandelende geneesheren hedenmorgen mededeelden heeft Prins Bernhard opnieuw een goede nacht gehad. De temperatuur is dalende. Het verloop van de ziekte blijft gunstig. Advertentie Voor de annonce van HAUTE COIFFURE verwijzen wij u naar pag. 10 Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUÈDE DAMESJASJES IN KLEUREN (Van een verslaggever) „Hiep hiep Oranje. Hiep hiep hiep Oran je, leve onze Koningin, leve haar hele huisgezin". Helder en in vlugge cadans zingen de stemmen van 131 Nederlandse kinderen, zwaaiend met vlaggetjes, Ko ningin Juliana en Prinses Beatrix van morgen toe bij het bezoek aan de school Prinses Juliana in Brussel, waarmee het „onderwijsprogramma" (twee scholen en een centrum voor onderzoekingen) begon nen werd. Het werd een vrolijk en genoeglijk half uurtje van Nederlanders- onder elkaar. De kinderen van de Nederlandse kolonie be groette Koningin Juliana opgetogen, zon gen haar een door de heer G. J. Postma gemaakt feestlied toe, waarvan het laat ste couplet luidt: wij denken dat regeren verschrikkelijk moeilijk is, wij zouden het nooit leren, maar u doet het lang niet mis. De ontvangst door directeur J. A. de Win ter was toen al achter de rug en het werd een heel informeel samenzijn op het voorplein van de school, waar kinderen en ouders hun enthousiasme uitten. De school Prinses Juliana is voor de Koningin niet nieuw. In 1935 heeft zij de school samen met haar moeder bezocht Nu is zij vergezeld van haar dochter. Maar wat bleef, is het karakter van de school, die ehristelijk-nationaal onderwijs geeft voor zes klassen lagere school en drie ULO-klassen. Nadat Koningin en Prinses toegezongen waren door dc kinderen en toegespeeld door het schoolorkestje, bekeken zij in het gebouw de werkstukken van de leer lingen, waarbij Deltaplan, oliewinning in Schoonebeek en de olieraffinaderijen van Pernis een grote plaats innemen. Uitbundig toegejuicht en nagewuifd dooi de kinderen nam Koningin Juliana met Prinses Beatrix na een zonnig, vrolijk half uur afscheid om terug te gaan naar het paleis waar Koning Boudewijn zich bij hen voegde. Langer duurde het bezoek aan de school der Europese gemeenschappen in Ukkel, waar de kinderen van ambtenaren van de in Brussel gevestigde Europese instellin gen school gaan. De school heeft hoofdza kelijk ten doel kinderen uit de landen van Europa in nauw contact met elkaar te brengen, hen eraan te wennen samen te leven in broederlijke wedijver en hen te leren de problemen, waarmee de wereld van morgen te kampen zal hebben, uit een verruimde gezichtshoek te bekijken. Een dergelijke school moet Koningin Ju liana met haar intense belangstelling voor alles wat kan leiden tot een gelukkiger sa menleving van de volkeren wel na aan het hart liggen. In de korte tijd, die voor elk van deze bezoeken beschikbaar is, ver diepte zij zich intens in de manier, waar op in deze school de kinderen een mini mum aan feiten en data, maar een maxi mum aan begrip wordt bijgebracht voor de hoofdtrekken van materiële en morele beschaving. Minister Luns zorgde bij het konink lijk bezoek aan de school Prinses Juliana te Brussel voor een vrolijke noot. Op een ogenblik, dat er geen fotografen in de buurt waren, greep hij de bovenste sport van een klimrek en trok zich omhoog. „Nou jij", zei hij tegen de kleine vice-admiraal Rost van Tonningen. Deze klom met vlugge pas jes langs het rek de hoogte in. „Nee", zei Koningin Juliana lichtelijk verbijsterd toen zij de onprotocolaire handelingen van haar gevolg in de ga ten kreeg. „Nee, ik niet hoor." Willem Elsschot is overleden Op 78-jarige leeftijd is hij dinsdagmiddag in Antwerpen overleden. Onlangs had Elsschot het ziekenhuis, waar hij enige tijd was verpleegd, verlaten. Dinsdagmiddag werd hij in de om geving van zijn Antwerpse woning onwel. Hij overleed kort nadat men hem thuis had gebracht. Alfons de Ridder (zijn pseudoniem was Willem Elsschot) werd op 7 mei 1882 te Antwerpen geboren, waar hij de hogere handelsschool bezocht. Na een aantal jaren in Parijs, Rotterdam en Brussel te hebben gewerkt vestigde hij zich in 1914 voorgoed in Antwerpen. Zijn eerste boek, „Villa des Roses", had hij een jaar daarvóór voltooid. Hij werd echter pas een twintigtal jaren later bekend door toedoen van de Forum- groep, die hem als haar voorloper be schouwde. Na zijn debuut schreef hij ach tereenvolgens „Een Ontgoocheling" (1921), „De Verlossing" (1921), „Lijmen" (1924), „Kaas" (1933), „Tsjip" (1934), „Pensioen" (1937), „Het Been" (1938), „De Leeuwen temmer" (1940), „Het Tankschip" (1942) en „Het Dwaallicht" (1947). In 1934 publiceerde hij „Vei-zen van Vroeger". de Westduitse staatssecretaris van Buiten landse Zaken Van Scherpenberg en de Russische ambassadeur Smirnov begon gisteren met een scherpe Westduitse klacht. Van Scherpenberg protesteerde er tegen dat onlangs een lid van de Russische ambassade in een Westduitse stad een re de heeft gehouden voor een vereniging die gekant is tegen de Westduitse bewapening,, dus tegen het Westduitse regeringsbeleid. Het is, aldus Van Scherpenberg, hoogst ongebruikelijk dat een diplomaat, in het land waar hij geaccrediteerd is,* spreekt in een vergadering van een tegen de re gering van dat land agerende groep. De Westduitse diplomaten in Moskou krijgen daarvoor zeker niet de gelegenheid. Hun vrijheid is tot het allernoodzakelijkste be perkt. Rookgordijn Smirnov kwam daarop des middags met het geval Levinov aandragen. Hij wees er op dat aan elk van zijn diplomaten strenge orders zijn gegeven om niet te spioneren en hij protesteerde tegen West duitse publikaties die de diplomaat Levi nov volgens Smirnov „gewoon naar Moskou teruggeroepen omdat hij al vier jaar in Bonn was" een spion hebben genoemd. Het lijdt evenwel geen twijfel dat Smir nov een rookgordijn wil leggen. Drie jaar geleden werd de toenmalige Russische agent Kapoestinski wegens spionage voor Moskou in Duitsland tot vijftien maanden veroordeeld. Na in de herfst van 1959 uit de gevangenis te zijn gekomen ontmoette Kapoestinski een onbekende die hem vijf tig mark gaf met de opdracht zich te mel den bij de plaatsvervangend directeur van het toen in Stuttgart optredende Oekrainse volkskoor. Kapoestinski volgde dit bevel op en ont moette een zekere Pelrenko, lid van de directie van het koor maar in werke lijkheid kolonel Tsjervoni geheten en Ka- poestinski's vroegere spionagechef. De spionagechef-kolonel-koorleider, die in het raam van het Westduits-Russische cultu rele verdrag naar West-Duitsland was ge komen gaf Kapoestinski drie honderd mark, eiste van hem een overzicht van zijn werk in de Bondsrepubliek en kondigde aan dat hij weldra bezoek van een con tactman zou krijgen. Die contactman was., de attaché van de Russische am bassade te Bonn, Levinov. Om de Westduits-Russische betrekkin gen niet nog onvriendelijker te maken dan ze reeds zijn gaf de Westduitse regering Levinov op diens verzoek, nadat in de Westduitse pers over zijn spionagewerk was geschreven, zonder aarzelen een uit reisvisum waarmee de diplomaat-spion ijlings naar Oost-Berlijn vertrok. „Laster lijke sprookjes," zei een woordvoerder van de Russische ambassade in Bonn. v°g- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5, 7 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Boekenhoekje 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien paginas t

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1