Politiek spel om Westduits buitenlands beleid Loemoemba wil president en premier van Kongo worden Albert Heijn SuperMart" West-Duitsland gaat Chili weer op de been helpen Argentijnse politie heeft nog geen spoor van ontvoering Britse satellieten gaan de ionosfeer naarstig aftasten Japanse ambassade in Washington bestaat een eeuw Krone of Erhard opvolger van Konrad Adenauer? Britse toenadering tot Europese gemeenschap Socialisten smeken bijna deel te mogen hebben aan Adenauers successen Maximumsnelheid in West-Duitsland NIEUW! KALKOEN Arrestaties in Turkije onder officierenkorps VRIJDAG 3 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 Kongolese leider dreigt met „moeilijkheden" Topconferentie niet meer gewenst in het Westen Groot-Brittannië zou tot de EGKS toetreden VEILIGHEID DOOR RISICOSPREIDING "INTERUNIE" Parkstraat 30 - Den Haag Be van lijdt aan trombose Boeten wegens belediging van generaal De Gaulle de geheel panklare Amerikaanse diepvries Miljoen mark en technische hulp Eichmann komt niet voor internationaal tribunaal NA „LIFT" VAN AMERIKANEN LEOPOLDSTAD (Reuter) Patrice Loemoemba, de leider der Kongoles Na tionale Beweging, heeft te kennen gegeven president en ook minister-president van de toekomstige republiek Kongo te willen worden. Tijdens een in zijn woning in Leo- poldstad gehouden persconferentie, waar schuwde hij dat zich moeilijkheden zullen voordoen, als de Belgische regering in ge breke blijft zijn eisen op dit punt in te willigen. Op de vraag wat hij zal doen als hij niet wordt uitgenodigd een regering te vormen, antwoordde hij: „Als ik als leider van de oppositie zou optreden, zou de re gering geen twee maanden duren". In zijn persconferentie somde Loemoem ba vijf eisen op. In de eerste plaats de (Van onze correspondent in de V.S.) In mei was het een eeuw geleden, dat een Japanse ambassadeur voor het eerst zijn geloofsbrief overhandigde op het Witte Huis. Een van de Japanse diplomaten heeft zijn indrukken van die plechtigheid vast gelegd in een dagboek. Waarlijk, die Ja panners maakten ernst met hun taak. Een eerste ambassadeur, een tweede ambassa deur en een „censor", allen gekleed in zijden mantels met wijde mouwen en voor zien van sierzwaarden, reden in een koets met vier paarden naar de ambtswoning van president Buchanan. Men maakte er een dubbele plechtigheid van: eerst naar Japans gebruik, daarna op Amerikaanse manier. Toen de Japanners binnenkwamen, zagen zij de president in het midden van de zaal staan, omgeven door civiele en militaire autoriteiten. Daar achter zag men vele. fraai geklede dames. De Japanners maakten een buiging. De eerste ambassadeur bracht de goede wen sen over van het Japanse staatshoofd en lichtte uit een kistje, dat met brokaat was gevoerd, diens brief voor de president, ge schreven op verguld Japans papier. De president accepteerde de brief en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken nam het kistje in ontvangst. Daarop trokken de Japanners zich terug. Toen zij zaten te bekomen van hun in spanning, kwam men hun vragen of zij hun plechtigheid hiermee hadden voltooid. Zij antwoordden in bevestigende zin en werden toen opnieuw binnengeleid bij de president, die hun nu gewoon een hand gaf en hun zei, dat het gehele Amerikaanse volk zich erover verheugde, diplomatieke betrekkingen te hebben aangeknoopt met Japan. Kort daarna reden de prachtig geklede vreemdelingen weer door Washingtons straten, aangestaard door een nieuwsgieri ge menigte. Het slot van het dagboekrelaas luidt als volgt: „Wij kwamen bijeen en spraken over onze ervaringen op deze gedenkwaar dige dag. De president, een zilvergrijs man van over de zeventig, vonden wij heel vriendelijk, terwijl hij toch zijn waardig heid behield. Hij droeg een eenvoudig, zwart costuum, bestaande uit een jas en een broek. Hij zag er precies uit als een koopman en hij droeg geen versierselen of zwaard. Wij vonden het een heel merk waardige gewoonte dames toe te laten bij zulk een plechtigheid. Wij waren lichtelijk geschokt toen wij bemerkten, dat de Amerikanen weinig be lang hechtten aan klasse-onderscheid en geen decorum betrachtten. Maar wij wa ren heel voldaan, toen wij vernamen, dat de president onze missiè zeer had gewaar deerd. De president was er kennelijk trots op om deze plechtigheid aan andere volkan te tonen, want hij stond aan verscheidene kranten toe, plaatjes te publiceren van onze groep, gekleed in ceremoniële gewa den". (Van onze correspondent in Bonn) Hoewel de West-Duitse bondskanselier én C..DU.-voorzitter Adenauer op het con gres van zijn partij te Karlsruhe heeft gezegd dat de „kroonprinsenaffaire" niet actueel is, wordt er in zijn eigen partij en in de stamverwante C.S.U. desondanks ijverig over gedebatteerd. Daarbij heeft men opgemerkt, dat dr. Heinrich Krone, thans vice-voorzitter van de C.D.U. en fractievoorzitter in de Bondsdag, aan het oprukken is. De C.S.U., de Beierse C.D.U.- tak, heeft zich dezer dagen bezig gehou den met het resultaat van de Beierse verkiezingen, waarbij de socialisten met vrij jonge kandidaten veel succes boekten. De C.S.U. is ervan overtuigd, dat de ge middelde kiezer thans veel belangstelling heeft voor de vraag wie eens na Aden auer de politiek van de huidige bonds kanselier zal voortzetten. Volgens deze partij heeft de bevolking de wens dat minister van Economische Zaken professor Erhard die op 't partij- conges politiek gezien in de schaduw bleef, reeds thans als opvolger van Adenauer als kroonprins van de bondskanselier openlijk en wel zal worden aangewezen. De C.D.U. daarentegen wil Adenauers wens respecteren, en gelooft dat Erhard en Krone zelf de opvolgingsvraag niet ac tueel beschouwen en menen dat het vraagstuk, als het zover is, vanzelf zal worden opgelost. In de regeringspartij zal men nu van opvatting zijn, dat Erhard toch wel het meest in aanmerking komt om Adenauer mettertijd op te volgen als bondskanselier, en dat Krone dan niet slechts partij-voorzitter maar ook vice-kan selier zal worden. Met Krone zal daarmee zowel in de staat als in de C.D.U. een man oprukken, van wie bekend is dat hij een voortreffelijk onderhandelaar en geen lakei van de huidige bondskanselier is. Zelfs wordt van hem gezegd dat hij, zo Erhard als politicus in de komende an derhalf jaar mocht falen, eerder voor het bondskanseliex-schap in aanmerking zal ko men dan ministers als Erhard zelf, Strauss, Schroder en anderen. Zijn invloed wordt op dit ogenblik reeds groter genoemd dan van vele ministers. onmiddellijke terugtrekking van alle Bel gische troepen uit Kongo. Vervolgens het onmiddellijk vertrek van de Belgische mi nister voor algemene Afrikaanse zaken, Ganshoff van der Meersch, die naar Kongo was gezonden ter behandeling van even tuele moeilijkheden bij de soevereiniteits overdracht op 30 juni. Ten derde eist Loe moemba de verkiezing van een staats hoofd door rechtstreekse verkiezingen, en niet door de beide kamers van het toe komstige parlement, zoals op het ogenblik is voorgeschreven. In de vierde plaats ver langt hij intrekking van het ontwerp voor de nationale vlag voor Kongo, bestaande uit een gouden ster op een blauwe achter grond met zes sterren aan één kant van de vlag, als symbolen van de zes provin cies der nieuwe republiek. De partij van Loemoemba ziet in dit ontwerp een kolo niaal tintje. Tenslotte verlangt hij dat de regeringsleider zal worden benoemd uit de partij, die bij de verkiezingen de grootste eenvoudige meerderheid behaalt. Bij zijn aankomst in Leopoldstad uit Stanleystad, waar hij een verkiezingscam pagne heeft gevoerd, herhaalde Loemoem ba zijn beschuldigingen tegen de Belgische regering van bedrog bij de verkiezingen ten gunste van de pro-Belgische nationale progressieve partij. Hij zei over schrifte lijke bewijzen te beschikken, dat verschil lende regeringsfunctionarissen, en in het bijzonder een Belgisch parlementslid, zich daaraan heeft schuldig gemaakt. Loemoemba herhaalde nogmaals zijn aanbod tot bescherming der Europese be volking en deed een beroep op de Belgen om te blijven en te helpen bij de opbouw van het land. „Boven alles willen wij sa menwerken", zo zei hij. WASHINGTON (Reuter) Naar ver nomen wordt hebben de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië, op grond van besprekingen die hun ministers van Buitenlandse Zaken in Washington hebben gevoerd, besloten dat er niet te spoedig een nieuwe topconferentie met de Russen moet worden belegd. Naar men aanneemt, zijn de drie landen wel voor voortzetting van de onderhandelingen met de Sovjet- Unie langs diplomatieke weg en via dis cussies in de UNO. (Van onze correspondent in Parijs) In het parlement van de Westeuropese Unie waarin kamerleden van de zeven aangesloten landen Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux verenigd zijn, heeft de Engelse minister van staat voor Buitenlandse Za ken John Profumo gisteren in Parijs bij zonder verzoeningsgezinde woorden ge sproken inzake de tegenstellingen tussen de „zes" en de „zeven". Uit naam van zijn regering zei de bewindsman te mogen verklaren dat Groot-Brittannië bereid is opnieuw ernstig de mogelijkheid te onder zoeken van een toetreden tot de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en Euratoom. De minister liet voorts uitkomen dat Groot-Brittannië de verschillende verrei kende consequenties van de beslissende stap in de richting van de „zes" nog wel nader met zijn partners van de „zeven" der Europese Vrijhandelszone moet be spreken. In diplomatieke kringen te Pa rijs beschouwt men Profumo's woorden, die zeker verder gaan dan een Britse be windsman zich tot dusver ooit gewaagd heeft, als lokaas voor de regeringsverte genwoordigers der zes landen die over een week opnieuw met de „zeven" zullen overleggen hoe een economische splitsing van Europa vermeden kan worden. (Reuter) Het W.E.U.-parlement heeft met algemene stemmen een resolutie aan genomen waarin wordt aanbevolen dat de zeven landen de mogelijkheid van volle dig Brits lidmaatschap van Euratoom be studeren. Verder werd, eveneens met al gemene stemmen, een resolutie goedge keurd volgens welke de ministerraad van de W.E.U. „zijn goede diensten moet ver lenen" bij de onderhandelingen tussen „de zes" en „de zeven". Ten slotte stem den alle leden voor een resolutie volgens welke de commissie voor algemene zaken van het parlement een rapport moet op stellen over de weerslag van de Europese opbouw op Afrikaanse landen die bijzon dere betrekkingen met bepaalde Europese landen hebben. De grote conferentie komt op 8 juni te Parijs bijeen, terwijl de ministers van Bui tenlandse Zaken van de W.E.U.-landen in de week daarop in Den Haag zullen ver gaderen. Advertentie Met één „Interunie" koopt U een aandeel in 300 zorgvuldig geselecteerde binnen- en buitenlandse fondsen. Inlichtingen bij iedere bank en commissionair N.V. INTERNATIONALE BELEGGINGS UNIE (Van onze correspondent in Bonn) Ondanks de afwerende houding van bondskanselier Adenauer en de leiding van de regeringspartij de C.D.U. gaat de West- duitse socialistische oppositiepartij de S.P.D. voort met haar pleidooi voor een gemeenschappelijk buitenlands politiek be leid. Het aandringen van de socialisten is zo opvallend dat te Bonn het grapje de ronde doet dat Adenauer zou hebben ge zegd: „Ik heb nooit aan mijn buitenland se politiek getwijfeld, maar dat de S.P.D. nu voor die politiek is geeft mij voor de eerste maal te denken. De wending voor de tot dusver slocre socialisten in hun kijk op de buitenland se politieke verhoudingen kwam met de mislukking van de Parijse topconferentie. Maar reeds daarvoor waren zij zich be wust geworden van hun zwakke positie ten aanzien van het buitenlands beleid. Op het C.D.U. partijcongres in april had Adenauer gezegd dat hij voor de verkie zingen 1961 zijn socialistische tegenstan ders met al hun afwijzende geluiden over „zijn" politiek om de oren zou slaan. De S.P.D. had zich bijvoorbeeld gekant tegen toetreding tot de N.A.V.O. en was tegen de dienstplicht geweest. De afgelopen twee weken hebben linkse en rechtse S.P.D.-ers, mannen als Wehner en Brandt, en gisteren ook het bondsdag lid Mommcr in een radiorede, gepleit voor het zoeken, door regering en oppositie, naar gemeenschappelijkheid. Waar de S. P.D. in het verleden geen goed woord ovei had voor Adenauers beleid daar beweerde Mommer gisteren dat er in dat verleden al gemeenschappelijke punten zichtbaar waren geweest. De regering en de oppo sitie, zo zei hij, waren het bijvoorbeeld eens over Adenauers reis naar Moskou in 1955. Zij zijn het „altijd" eens geweest over Duitse hereniging na een ontspanning. Een herenigd Duitsland kan volgens Mom mer echter geen lid van de N.A.V.O. zijn. In de C.D.U. heeft men nog maar wei nig geluiden gehoord die op deze S.P.D.- aanbiedingen zijn ingegaan. En de andere oppositiepartij de liberaal-achtige F.D.P gelooft er ook niet in. De minister van Defensie Strauss eiste gisteravond van de S.P.D. dat deze zich zal uitspreken voor een versterking van het westelijke bond genootschap en dus voor de Westduitse begroting van Defensie en dus ook voor de bewapening met kernwapens van het Westduitse leger. (Van onze correspondent in Londen) Aneurin Bevan, Labours tweede man, die langzaam herstellende is van de zware ope ratie. welke hij eind december vorig jaar onderging, lijdt op het ogenblik aan trom bose in het been. Hij gaat wat deze kwaal betreft, enigszins vooruit. De socialisten pogen deze en andere eisen te omzeilen. Zij willen niet in het openbaar voor Adenauer op de knieën. Zij willen ook hun vroegere politieke voor stellingen over de buitenlandse politiek aan de kant zetten. Ze hebben echter geen al ternatief voor Adenauers politiek. Zij po gen derhalve de C.D.U.-C.S.U. te bewe gen tot een soort balans opmaken van de huidige toestand. Daarbij geloven zij dat dan hun eigen vroegere opvattingen onop vallend onder de tafel zullen vallen, dat de regeringspolitiek als ietwat verouderd zal worden gebrandmerkt en dat de kie zer tenslotte de mening krijgt dat de S. P.D. en de C.D.U.-C.S.U. samen de West duitse staat en de westelijke eenheid zul len helpen. Na Kroesjtsjevs uitspattingen te Parijs is er ook voor de S.P.D. geen redden meer aan: zij krijgt in september 1961 geen stem extra als zij zich niet open lijk uitspreekt voor de alliantie van Bónn met het Westen, met alle door Adenauer tot dusver succesvol verdedigde facetten. En dat wil de C.D.U.-C.S.U. juist niet: zij ziet haar politiek bevestigd. Zij meent dat het kiezersvolk precies moet weten wie de Westduitse buitenlandse politiek sedert 1949 heeft geleid en wie daarvoor de verantwoording heeft durven nemen: de regering-Adenaucr n niet de S.P.D. De socialisten, zegt men in de C.D.U.-C.S.U. niet ten onrechte, willen nu het er opaan- komt, en de verkiezingen naderen, in plaats van verder critiseren een beetje mee-regeren. Een vooraanstaand West duits geleerde zei hierover dezer dagen: „We hebben haar hele oppositie meer no dig dan haar halve medewerking". PARIJS (UPI) De schrijver Chiappe en de uitgevers van het weekblad „C'est a Dire", Ferre en Duverger, zijn door een Parijse rechtbank tot boeten van drie duizend (nieuwe) francs veroordeeld, we gens het schrijven en publiceren van een artikel dat beledigend is geacht voor presi dent De Gaulle. In de februari-aflevering werden de re sultaten van een opiniepeiling over de populariteit van De Gaulle gepubliceerd, waarvoor men zich had gewend tot socia listen, communisten, gaullisten en natio nalisten. Ruim een-derde van het verhaal was, volgens de dagvaarding, van be ledigende aard. De verdediging voerde aan dat de publi- katie van het artikel in goed vertrouwen en op basis van feiten was geschied, doch de rechtbank stelde dat dit niet opgaat als het onderwerp van „het belang van voor lichting" de persoon van de president is, „die door de wet boven gepassioneerde controversen is geplaatst en beschermd wordt tegen extreme critiek". (Van onze correspondent in Bonn) In de afgelopen nacht is in West-Duits land een tijdelijke bepaling van kracht geworden, die ook voor de Nederlandse automobilisten die met Pinksteren West- Duitsland willen bezoeken van belang is. Auto's mogen vandaag, morgen, de beide pinksterdagen en dinsdag buiten de be bouwde kom ten hoogste tachtig kilometer per uur rijden. Op de „Autobahnen" be draagt de maximum snelheid in deze pe riode honderd kilometer per uur. Voor deze twee dingen wordt men naar Duitse begrippen streng gestraft, te weten met een boete van 150 mark (direct beta len) of met hechtenis. In geheel West-Duits land controleert de politie met helikopters en radarauto's. Verloven van de politie zijn ingetrokken. Alleen al in de aan Ne derland grenzende deelstaat Noord Rhein Westfalen zijn vierduizend politieambte naren extra opgeroepen. Het wordt geen pretje vlak voor en tijdens Pinksteren in het Ruhrgebicd met een auto te rijden, te minder daar de „Autobahn" Keulen Ruhrgebied maan dag wegens verbouwingen slechts over een rijbaan berijdbaar zal zijn. De bepalingen van de maximum snel heid gelden eveneens van 15 t/m 20 juni. Indien deze maatregelen gunstige resulta ten zullen hebben, overweegt men hen ook tijdens de grote vakantie in juli en augustus in te voeren. Advertentie Nu ook KALKOEN bij u op tafel! PER SOO GRAM Gewicht per stuk varieert van 1800-2700 gram GRATIS PROEVEN t Kom ook eens kennis maken met deze ver rukkelijke Amerikaanse kalkoen. Wij laten u gaarne gratis proeven tijdens de demon stratie. die morgen, zaterdag 4 juni. in onze SuperMart wordt gehouden. Turki Bijzonder vlezig - 50% meer vlees Hoog eiwitgehalte - dus erg voedzaam Laag vetgehalte - dus licht verteerbaar Kalkoen laat zich zeer gevarieerd bereiden Een delicatesse tegen zeer voordelige prijs. GROTE HOUTSTRAAT 99 SANTIAGO (AFP) De Westduitse minister van binnenlandse zaken Schroe- dcr, die zich ten tijde van de aardbeving in Chili bevond en die een bezoek heeft gebracht aan het getroffen gebied, heeft woensdagavond voor zijn terugkeer, per vliegtuig, naar Bonn, verklaard dat de Bondsrepubliek een bedrag van een mil joen mark zal schenken voor de slacht offers. West-Duitsland zal Chili verder techni sche hulp verlenen bij de wederopbouw. Zo zullen de havens van Valdivia en Puer to Montt geheel opnieuw moeten worden aangelegd, dit als gevolg van de, door de aardbeving, volkomen veranderde geogra fische gesteldheid van het land. De helft van het inwonertal van Valdivia is van Duitse afkomst. De Chileense senator Eduardo Frei, voormalig kandidaat voor het president schap en leider der christendemocratische partij, die het door de aardbeving getrof fen gebied eveneens heeft bezocht, ver klaard dat alleen te Valdivia ongeveer honderdduizend huizen zijn vernield. Frei oefende critiek on de regering om dat deze zijns inziens een te optimistisch beeld van de ramp had gegeven. Hij zei dat tachtig percent der handelsonderne mingen en negentiende van de fabrieken van Valdivia is vërnièld. „Men heeft te Santiago geen idee van de omvang van de ramp, welke Valdivia heeft getroffen", al dus de senator. Frei verklaarde ook. dat de regering van president Alessandri op ongrondwetti ge wijze de staat van beleg te Valdivia had afgekondigd, „in plaats van in de eer ste plaats de getroffenen snel en kracht dadig te helpen". PUERTO MONTT (AFP) De twee jarige Gabriela en de vierjarige Ernesto Fernandez, kinderen van een echtpaar uit een dorp op het eiland Chiloe, danken hun leven aan hun Duitse herder, die het zijne tijdens de aardbevingsramp voor hen op offerde. De twee kinderen bevonden zich in huis. toen de eerste schokken zich deden gevoe len. De hond, die zich buiten bevond, stormde het reeds gedeeltelijk ingestorte huis binnen, greep Gabriela bij een arm pje en trok haar naar buiten. Daarop ren de hij terug, om ook haar broertje in vei ligheid te brengen. Op dat ogenblik kroop Ernesto juist op handen en voeten naar buiten, terwijl nu ook de rest van de wo ning instortte. De hond werd onder het in stortende puin verpletterd. Het gedrag van de trouwe herder is des te opvallender, wanneer men weet dat die ren bij aardbevingen altijd aan bijzonder hevige schrik ten prooi zijn. waarbij zij zover mogelijk wegrennen, om zich te ver bergen. SANTIAGO (UPI) Donderdag zijn in Chili opnieuw drie aardschokken ge voeld, een in de buurt van de hoofdstad Santiago en twee in het zuiden van het land. De zwaarste schok had zijn epi centrum op het schiereiland Taitao, 1.400 km ten zuiden van Santiago. Deze schok had een intensiteit van 5.6 volgens de schaal van richting, op welke 10 het maxi mum is. De andere schokken, te Valdi via en 160 km ten zuiden van Santiago, hadden de" intensiteit 4,5. Het is nog niet bekend of deze bevingen slachtoffers hebben gemaakt of schade hebben aangericht. Hulproep GENèVE (UPI) De Rode Kruisliga in Genève heeft een tweede oproep ge daan voor hulp aan de slachtoffers van de natuurrampen in Chili. Gevraagd wordt om rubberlaarzen, regenjassen en overjassen als bescherming tegen de regenval en de lage temperaturen en om jeeps om het vervoersprobleem op te lossen. De oproep volgde na een telegram aan de Liga vanuit Chili. De Liga maakte bekend, dat tot dusver dertig nationale Rode Kruisorganisaties meer dan een an derhalf miljoen Zwitserse franks hebben bijgedragen aan het hulpfonds voor Chili sinds daartoe op 24 mei een eerste op roep werd gedaan. In deze oproep werd gevraagd om tenten, voedsel en dekens. ANKARA (Reuter) In Ankara deden donderdagavond geruchten de ronde als zouden 150 officieren zijn gearresteerd door het revolutionaire regiem van gene raal Gursel. De bevolking van Ankara heeft opdracht gekregen om binnen vijf dagen alle vuurwapens aan de militaire autoriteiten uit te leveren. Het zoeken naar graven van slachtoffers van het vorige bewind wordt intussen voortgezet. De nieuwe minister van Binnenlandse Zaken heeft een aantal Turkse journalisten bij zich ontboden en hun verzocht hun be richten zorgvuldiger op juistheid te toet sen. Hij beklaagde zich erover, dat dag bladen in Ankara hadden gemeld dat de gezondheidstoestand van ex-president Bayar en ex-minister Mendcres slecht zou zijn. „Wij hebben het al moeilijk genoeg. Maak het ons niet lastiger", zo zei de mi nister. Zijn ambtgenoot van Verkeer heeft meegedeeld, dat de Turkse staatslucht vaartmaatschappij haar normale diensten naar het buitenland heeft hervat. De nieu we minister van Buitenlandse Zaken, Se- lim Sarper, heeft woensdag op een pers conferentie verklaard dat de nieuwe re gering reeds door dertig landen, waaronder de Sovjet-Unie, is erkend. BUENOS AIRES (UPI) De Argen tijnse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Diogenes Taboada, heeft de Israëli sche ambassadeur te Buenos Aires", Ariel Levovy, verzocht van zijn regering een definitieve uitspraak te verzoeken over de vele berichten dat de Duitse oorlogsmisda diger Eichmann door leden van de Israë lische geheime dienst uit Buenos Aires ontvoerd is. Indien het door dc Argentijn se geheime dienst ingestelde onderzoek mocht uitwijzen dat Eichmann inderdaad uit Argentinië ontvoerd is. zal de Argen tijnse regering niet aarzelen maatregelen te nemen. De Israëlische regering heeft laten we ten dat nimmer zal worden onthuld hoe Eichmann achterhaald, gepakt en naar Israel gevoerd is, maar uit steeds meer persberichten blijkt echter dat een Israë lisch „commando" Eichmann uit Argenti nië heeft ontvoerd. De Israëlische rege ring heeft slechts meegedeeld dat Eich mann inderdaad uit een ander land ge haald is. De federale politie heeft te Buenos Aires meegedeeld dat tot dusver niets is gevonden waarmee kan worden bewezen dat Eichmann ontvoerd is uit Argentinië, en evenmin komt in de politie-archieven iets voor over Eichmann of Ricardo Kle- mens (niet Clement of Klement zoals aan vankelijk werd gemeld). Een van de directeuren van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij F,1 Al. Sjimo- (Van onze correspondent in Londen De Engelsen, die ondanks het feit, dat zij eerlijk hebben moeten erkennen het niet te kunnen bijbenen op het gebied van de ruimte-experimenten, zullen niet met de armen over elkaar gaan zitten, maar op bescheiden doch belangrijke wijze hun eigen bijdrage tot. het wetenschappelijk on derzoek op dit gebied gaan leveren. De Britse regering, van oordeel dat Enge land zich nu eenmaal niet veroorloven kan geheel terzijde te blijven, heeft een be drag ter beschikking gesteld voor het on derzoek van de bovenste luchtlaag, na melijk van de ionosfeer de dichte, ge ëlektrificeerde opperste laag van de at mosfeer. Deze zal van boven af worden „afgetast" door middel van kunstplaneten en raketten voorzien van speciale instru menten. Er zal hierbij nauw worden sa mengewerkt met de Amerikaanse en Ca nadese onderzoekers. De leiding van het nieuwste project berust bij prof. Massey, de leidende figuur op het gebied van het Britse ruimteonderzoek. Ook zijn ingescha keld prof. Lovell, de directeur van de ra diotelescoop in Jodrell Bank, en prof. Ryle uit Cambridge. Het is de bedoeling dat in 1961 drie Britse kunstplaneten zullen wor den afgevuurd door „gehuurde" Ameri kaanse Scout-raketten. Totnutoe is alleen het onderste deel van de ionosfeer onder zocht. Voor de radio-wetenschap is volle dige kennis van alle lagen noodzakelijk ter verbetering van de radioverbindingen en ook ten behoeve van de weersvoorspel ling. Een van de nieuwste radiotelesco pen, waarschijnlijk van een geheel nieuw type. komt in de Londense voorstad Slough, waar het bestaande station voor wetenschappelijk radio-onderzoek dit jaar reeds de helft van haar activiteiten aan het nieuwe programma zal wijden. De tweede radiotelescoop zal in -Singapore ge bouwd worden. Er komen verder waar schijnlijk nog waarnemingsstations in Iba- dan in Nigeria en een in Port Stanley in Australië. Ook zal een nieuw station voor het volgen van kunstplaneten worden op gericht in Winkfield in het graafschap Berkshire. De telescopen zullen kleiner zijn dan die van Jodrell Bank bij Man chester, maar beweeglijker zodat op ge ringe afstand om de aarde cirkelende kunstplaneten gemakkelijk kunnen worden gevolgd. Door de nieuwe methode zullen meer gedetailleerde gegevens worden ver kregen dan totnutoe mogelijk is geweest. Het is niet uitgesloten dat de voor mili taire doeleinden afgedankte Britse Blue Streak-raket, waaraan zoveel geld is be steed, voor dit werk zal worden gebruikt, maar een beslissing hierover is nog niet ni, heeft een bericht van het Amerikaan se weekblad „Time" als zou hij het com mando hebben gehad over een der groe pen die meewerkte aan de arrestatie van Eichmann onjuist genoemd. Sjimoni verklaarde van 4 tot 10 mei in Buenos Aires te zijn geweest voor een speciale vlucht van een Israëlische regeringsdele gatie bij de Argentijnse onafhankelijkheids viering. „Wanneer „Time" degenen die deelnamen aan de arrestatie van Eich mann hulde wil brengen, laten zij dan de juiste personen uitkiezen", aldus Sjimoni. Voor Israel is het Argentijnse verzoek niet onbelangrijk. In Argentinië wonen en werken bijna een half miljoen Joden die de laatste tijd veel last ondervinden van anti-Joodse elementen. Aanvankelijk werd gedacht aan activiteiten van nazi's, en is het nazistische blaadje „Der Weg" met al zijn abonnees en de gehele administra tie door de geheime dienst onderzocht. Hierbij is gebleken dat de anti-semitische activiteiten hoofdzakelijk worden aange wakkerd door de Amerikaanse Ku Klux Klan, die hiervoor een speciale instantie in het leven heeft geroepen. In kringen van gezaghebbende waarne mers vraagt men zich af welke maatre gelen de Argentijnse regering zou kunnen nemen. Men vermoedt dat het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Israel de eerste stap zou zijn. Daarna worden waarschijnlijk, aldus de waarne mers, de Israëlische banksaldi geblok keerd en kunnen Joodse organisaties, die gelden inzamelen voor Israel, niet meer werken. Zelfs wordt het mogelijk geacht dat Argentinië via de UNO uitlevering zal eisen van Eichmann. De Joden in Argen tinië zullen aanvankelijk weinig moeilijk heden ondervinden, aangezien de meesten van hen Argentijns staatsburger zijn. TEL AVIV (Reuter/AFP) De Israë lische premier, David Ben-Goerion heeft in een brief aan Nahum Goldmann, pre sident van de Internationale Zionistische Organisatie, diens voorstel voor berech ting van Eichmann door een internatio naal tribunaal te Jeruzalem, van de hand gewezen. Hij zegt verbaasd te zijn over het voorstel. Alleen een Israëlisch tribu naal kan en zal Eichmann berechten, aldus de premier. Goldmann heeft intus sen te Jeruzalem verklaard dat Israel in elk geval buitenlandse waarnemers moet uitnodigen voor het proces. genomen Indien de Blue Streak ter be schikking komt, zal een veel verder gaand programma worden uitgewerkt Dit alles is bekend gemaakt in het jaar rapport van het regeringsdepartement voor wetenschappelijk en industrieel on derzoek. Daarin wordt tevens onthuld dat de universiteit van Cambridge een middel heeft gevonden om metalen tot zulk een diepte te onderzoeken, dat verschillende kleine atoomgroepen afzonderlijk waar neembaar zullen zijn. De universiteit van Manchester is bezig met de ontwikkeling van een nieuw proces, overeenkomende met dat van het maken van papier, dat naar men verwacht zal leiden tot de ver vaardiging van verschillende soorten kle dingstukken. welke even duurzaam zullen bliiken als die welke thans op weefgetou wen worden gefabriceerd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 21