Zolang fustcentrale niet verhuist, worden kinderlevens bedreigd We> wet/ie/ffi goedget/eedér- ttetagf WOL, Nog geen besluit over steun aan stichting derde T.H. TAXI 13000 In en om de stad Niet talmen VRIJDAG 3 JUNI I960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Wéér een slachtoffer sinaasappel citroen vruchtenlimonade W. Kandel begraven Boventallige leidsters bij bijz. Kleuteronderwijs ELN A wollana Burgerlijke Stand van Haarlem GEMEENTERA A D HAA RLEMMERMEER Installatie voor slecht horenden in Haarlemse stadsschouwburg Amerikaanse beurs voor dr. M. Schaap Overhandiging in Haarlem door ambassadeur van V.S. Mejuffrouw A. v. d. Stadt in Haarlem overleden Herstel Jansweg en Jansstraat kost 26 mille Het recente verdrinkingsgeval van een zevenjarig Haarlems jongetje heeft weer eens de aandacht gevestigd op de bijzon der gevaarlijke situatie nabij de fustcen trale op de Friese Varkenmarkt, waar grote stapels kisten tot vlak bij de water kant zijn opgetast. Stapels kisten, die een grote aantrekkingskracht uitoefenen op spelende kinderen. Deze kinderen kun nen, onopgemerkt door voorbijgangers, achter de kisten tot vlak bij het Spaarne- water komen, met alle gevaren van dien. In één jaar tijds hebben zich op deze wijze reeds drie verdrinkingsgevallen voor gedaan. Gevallen, waarbij het leed dat zij hebben berokkend, in geen enkele verhou ding staat tot welke belangen dan ook. Na het op één na laatste verdrinkingsgeval heeft het raadslid mr. M. D. Proper vra gen aan B. en W. gesteld. Er is hem toen onder meer geantwoord, dat de fustcentra le overgebracht zou worden naar een ter rein aan de Oudeweg, waardoor de gevaar lijke situatie bij de Friese Varkenmarkt tot het verleden zou behoren. Inderdaad heeft de raad op 3 februari een krediet van 293.000 verleend voor de inrichting van het nieuwe terrein voor de kistenop slagplaats aan de Oudeweg. Tot dusverre is echter nog niet veel meer gebeurd dan dat men begonnen is met de ophoging van een terrein naast dat waar in de toekomst de funstcentrale zal komen. Een vertraging, die naar het zich laat aanzien, meer kinderlevens zal kun nen gaan kosten. Immers, naar onze infor maties strekken zal 'het niet vóór het einde van dit jaar mogelijk zijn de fustcentrale over te brengen. Mogelijk wordt het zelfs nog later. Op zijn minst zeven maanden zal de gevaarlijke situatie bij de Friese Varkenmarkt dus nog blijven voortbe staan. Zeven maanden, waarvan een groot deel in de zomer valt, wanneer kinderen bij voorkeur aan de waterkant spelen. Maanden, waarbij de dreiging van een nieuw verdrinkingsgeval steeds en onaf gebroken aanwezig is. De nabijheid van een drietal scholen maakt, dat voortdurend vele kinderen langs de Spaarneoever ko men. De kistenstapels oefenen een onweer staanbare aantrekkingskracht uit en toe zicht is maar al te vaak afwezig. Een extra gevaar wordt gevormd door de om standigheid dat de leerlingen van de op de Friese Varkenmarkt staande Dr. Van Voorthuysenschool geestelijk gehandicap te kinderen zijn. Het laatste verdrinkingsgeval heeft grote ongerustheid veroorzaakt bij ouders en leerkrachten. Een hiernaast gepubli ceerde brief geeft daar blijk van. Het ligt in de bedoeling binnenkort een bijeen komst te beleggen tussen ouders en leer krachten om de situatie de bespreken. Er zal echter maar één antwoord moge lijk zijn: er moeten maatregelen getroffen worden, om te voorkomen dat nieuwe slachtoffertjes vallen. Zelfs als men weet dat de fustcentrale dit jaar nog verhuist. Deze maatregelen behoeven allerminst kostbaar te zijn, om toch een zekere ga rantie te geven dat spelende kinderen niet meer onmiddellijk bij het water kunnen komen. Een afscheiding tussen het terrein van de fustcentrale en de openbare weg zou kunnen beletten dat kinderen achter de kisten wegkruipen. Zelden zal men een meer verantwoorde uitgave kunnen doen dan het bedrag dat nodig is voor een der gelijke afscheiding. De gemeente zal niet mogen talmen met het treffen van deze veiligheidsmaatregelen, opdat niet nog meer kinderlevens zullen te betreuren zijn, alvorens de kistenopslagplaats naar vei liger oorden verdwijnt. Hoe gcvacr.ijk de situatie hij de Friese Varkenmarkt wel is toont de foto met het spelende jongetje. Dagelijks gebeurt het dat kinderen achter de kisten wegkruipen om bij de waterkant te gaan spelen. Door de hoge stapels kisten blijven zij onopgemerkt en als er een in het water valt, kan het eveneens gebeuren dat niemand hei ziet. Op deze wijze zijn op dezelfde plaats in één jaar tijd reeds drie kinderlevens verloren gegaan. De kisten van de fustcentrale vormen een voortdurende bedreiging voor de levens van de kinderen van drie in de buurt aanwezige scholen. Weliswaar heeft de gemeenteraad een krediet van f 293.000 gevoteerd voor de verplaatsing van de fustcentrale naar een terrein op de Oudeweg, maar het ziet er naar uit dat het nog wel ruim een half jaar kan duren alvorens deze nieuwe plaats zal zijn ingericht. Een half jaar, dat mogelijk nieuwe slachtoffertjes kan eisen. De leerkrachten van de scholen uit de omgeving en de ouders van de leerlingen van die scholen zijn door het laatste verdrinkingsgeval zéér verontrust, hetgeen heel goed te begrijpen is, gezien de reeds voorgevallen ongelukken. Om hen en alle andere ouders gerust te stellen zou hel een goed ding zijn, als de gemeente met voortvarendheid besloot een einde te maken aan alle onzekerheid door in afwachting van het tijdstip van verhuizing van de fustcentrale, aan de Friese Varkenmarkt reeds een afscheiding te doen aanleggen, die zal voorkomen dat kinderen achter de kisten aan de waterkant komen. Dit had. trouwens al veel eerder kunnen gebeurenwat veel leed had kunnen voorkomen. Het is te hopen dat deze nalatigheid spoedig wordt hersteld, voorzover dat althans mogelijk is. De verloren leventjes kan niemand herstellen Het Spaarne heeft weer een. slacht offer geëist en wel op dezelfde plaats, vlak bij de Dr. A. v. Voorthuysenschool en de Anslijnsc'nool aan de Friese Var- kensmarkt, waar nog geen jaar geleden reeds twee broertjes door verdrinking het leven lieten. Onze harten zijn vol mededogen met de zwaar beproefde vader en moeder. We kunnen nu wel blijven stilstaan bij het onvoorstelbare verdriet van de ouders, die hun oogappel op deze tra gische wijze moesten missen en we kun nen ons nu wel afvragen hoe het toch in vredesnaam mogelijk is dat binnen het korte tijdsbestek van één jaar, er bijna op dezelfde plek n.l. de fustcen trale (kistenopslagplaats) drie kinderen verdronken: maar het sombere feit blijft er, dat de officiële instanties des ondanks nagelaten hebben in de droe vige toestand langs genoemde beruchte Spaarne-oever doeltreffende verande ringen aan te brengen om herhalingen te voorkomen. Bewoners van Haarlem: het ligt nu op uw weg om bij de verantwoordelijke gemeentelijke instanties met klem te eisen, dat er op zeer korte termijn directe maatregelen genomen dienen te worden ter voorkoming van de betreu renswaardige verdrinkingsgevallen. Bedenkt, dat kostbare kinderlevens hiermee gemoeid zijn. Zoals het nu is aan de Fr. Varkensmarkt, is de toestand onhoudbaar. Dit is des te klemmender aangezien oovengenoemde Dr. A. van Voorthuy senschool een school is voor geestelijk gehandicapte kinderen. Water heeft op deze eenvoudigen van geest altijd een oijzondere aantrekkingskracht uitge oefend. Hoewel aan deze kinderen door aun opvoeders en verzorgers stellig voortdurende en nimmer verflauwende aandacht geschonken wordt, kan door jén of andere onverwachte en niet te voorkomen oorzaak een verstandelijk gehandicapt kind naar het vooral voor oen zo levensgevaarlijke water afdwa- en, zonder dat iemand daar erg in heeft. De tegenwoordige situatie voor ge noemd scholencomplex, moet daarom kost wat het kost veranderd worden. Bij deze ernstige zaak mogen financiële uitgaven, partijbelangen, commerciële voordelen volstrekt geen rol spelen. Kostbare kinderlevens staan hier op het spel! We vragen van de gemeente maat regelen: Nu! Positief en direct! Geen commissies en sub-commissies ter be studering van de toestand, ligging enz., enz., maar.... daadwerkelijke maat regelen! Dan pas kunnen de Haarlemse ouders en wij, aan wie hun kinderen op onze scholen zijn toevertrouwd, gerust zijn! J. A. Nieuwstrate, voorz. ouder- comm. Anslijnschool; B. Rijpstra, hoofd van de Anslijnschool; A. Kooij, voorz. oudercomm. Dr. v. Voorthuysenschool; A. E. Benja mins, wnd. hoofd Dr. A. v. Voort huysenschool. Engels. Aan de jubilei-ende gemeente secretaris van Zandvoort, de heer W. M. B. Bosman, is geen antieke Franse klok aan geboden, zoals in ons verslag stond, maar een Engelse tafelklok. De waarnemend ge meentesecretaris heet geen S. A., maar S. K. Zonneveld. Advertentie Op de begraafplaats Westerveld te Drie huis is donderdagmiddag het stoffelijk overschot ter aai'de besteld van de heer W. Kandel, gemeentelijk inspecteur van kleuter- en lager onderwijs in Haarlem. Onder de vele aanwezigen waren verte genwoordigers van het gemeentebestuur, gemeentelijke diensten en onderwijskrin gen. De sprekers, onder wie burgemees ter mr. O. P. F. M. Cremers, de heer E. J. Lodcwijks, de andere gemeentelijke in specteurs van kleuter- en lager onderwijs en de heer H. G. van der Sleen, voorzitter van het school parlement, de ambtelijke organisatie van de openbare scholen in Haarlem, schetsten de heer Kandel als een beminnelijk mens met grote geestes gaven. Als een man, die zich bewust was van zijn pedagogische verantwoordelijk heid. Zijn gezag werd aanvaard. Met zachtmoedige wijsheid wist hij moeilijkhe den te overwinnen en hij voelde zich vol komen gelukkig met zijn taak: het op bouwen van de gemeentelijke onderwijs inspectie. Ds. O. Elseman uit Bergen op Zoom, familielid van de overledene, las enige verzen van Psalm 23 en sprak woorden van troost tot de nabestaanden. De plech tigheid in de aula werd omlijst met orgel spel uit ..Die Zauberflöte" van Mozart, het adagio van Beethovens vioolconcert en het slotkoor van de Matthaus Passion van J. S. Bach. Daarna werd de met bloemen overdekte kist grafwaarts gedragen. Bij het graf dankte ds. Elseman allen die blijk van belangstelling hadden gegeven. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een voorschot voor het jaar 1960 op de gemeentelijke vergoeding voor boven tallige leidsters bij het bijzonder kleuter onderwijs te verlenen. Als grondslag van deze gemeentelijke vergoeding geldt het gemiddeld aantal leerlingen per leidster aan de gezamenlijke openbare kleuter scholen, de zogenaamde klassedeler. Deze voorschotten bedragen voor de school aan de Dirk Schaferstraat, 2.716, voor die aan de Mentawistraat 3.600 en voor die aan de Rijksstraatweg 2.872. Advertentie DE ZWITSERSE NAAIMACHINE Fantastisch EENVOUDIG Eenvoudig FANTASTISCH TEMPELIERSSTRAAT 68 BEVALLEN van een zoon: 30 mei: J. C. M. VeldtGoddijn; 31 me i: E. van Em merikPloem, H. HoekstraVisser, L. M. H. V. C. van der Ervevan Blijdenstijn; 1 juni: M. J. GileinLoogman, L. A. van DalenPilot, A. M. Zandbergenvan de Reep, L. AdrichemCafé, J. E. Heblij Heijnsdijk; 2 juni: A. M. JongertBrendel. BEVALLEN van een dochter: 31 mei: M. W. Wesseliusvan Duffelen, C. M. Plantjé Nijssen; 1 juni: T. Diepeveenvan dei- Veen, C. M. Baastenvan Lieshout; 2 juni: J. M. W. de Molvan Musscher, T. J. IvaestnerMelchior, G. van Capelleveen Dirksen. OVERLEDEN: 1 juni: J. A. J. M. Booms Coenderman, 68 j., Assendelverstraat. J. G. Schuring, 20 j., Kampersingel. H. Rit- tcrBrouwer, 78 j., Hazepaterslaan. A. van de Stadt, 100 j., Westerhoutpark. GEHUWD: 2 .juni: J. J. H. Otte en M. C. van der Wensch, J. C. Sparreboom en G. Kortekaas, J. A. Kragtwijk en O. Lohmann, T. van der Zanden en M. C. J. Zonneveld, F. H. J. Damen en G. van der Velde, A. F. Tombrock en S. E. Lourenburg, J. T. de Groot en C. Hirs, D. Hoogenboom en A. M. M. Ruurda, J. Rodink en T. P. Jongens, R. E. Chün en Y. V. I. Kilian, I. F. van der Meer en T. C. de Berg. BLOEMENDAAL De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft zich in zijn vergadering van donder dagmiddag nog niet uitgesproken over medewerking aan het stichten van de der de technische hogeschool. De gemeente Haarlem wil voor de vestiging van deze hogeschool in aanmerking komen en hier voor te zyner tijd grond ten oosten van Parkwijk, thans nog behorend tot de ge meente Haarlemmcrlicde en Spaarnwoude, beschikbaar stellen. Deze ruimte is echter onvoldoende en daarom zou ten oosten van de Ringvaart, in de gemeente Haarlem mermeer, nog een stuk grond van ruim vjjftig ha. voor de eventuele vestiging van de hogeschool moeten worden gereser veerd. 15. en W. van Haarlemmermeer hadden de gemeenteraad voorgesteld hier toe in principe te besluiten. Maar de raad sprak zich met dertien tegen tien stemmen uit voor aanhouding van het voorstel ten einde zich te beraden over de consequen ties van de medewerking aan de gemeente Haarlem. De raad nam dit besluit nadat de heer Coenen (K.V.P.) een voorstel van orde had ingediend om de beraadslaging over dit punt uit te stellen en zich eerst over de consequenties van de medewerking te beraden. De heer Coenen noemde de gevol gen van de medewei'king voor Haarlem mermeer zeer ingrijpend. De heer Brörens (C.H.) kon zich niet zonder meer verenigen met het streven van de gemeente Haarlem tot verkrijging van de derde technische hogeschool, als hier grond van de gemeente Haarlemmer meer mee gemoeid is. Immers medewer king aan het streven van Haarlem bete kent verlies van ruim vijftig ha. agrari sche grond. Op deze grond zouden duizend tot twaalfhonderd woningen kunnen wor den neergezet. Door medewerking te ver lenen aan de stichting van de hogeschool zou men tevens ingaan tegen de structuur van de gemeente Haarlemmermeer. Ove rigens achtte de heer Brörens het beter als alle gebouwen van de hogeschool in één gemeente kunnen worden neergezet. De voorzitter, burgemeester mr. G. C. van der Willigen, was van oordeel dat Haarlemmermeer aan de gemeente Haarlem medewerking moet vei-lenen tot verkrijging van de derde technische hoge school. Aanhouding van het voorstel acht te de voorzitter ongewenst; de raad had volop gelegenheid zich erover uit te spre ken. De voorzitter wees op de aantrekke lijkheid van een technische hogeschool dichtbij de gemeente in verband met de aanwezigheid van de luchthaven en de daarbij behorende technische bedrijven. De heren Visser (K.V.P.) en K e i s e r s (V.V.D.) steunden het voorstel om de be raadslaging aan te houden en zich eerst over de consequenties van de medewer king te oriënteren. De heer Vissers (A.R). voelde ook wel voor uitstel. Uiteindelijk werd hierover gestemd met het gevolg dat de raad besloot het voor stel aan te houden. Hiertegen verklaarden zich de wethouders, de P. v. d. A.. de heer Lanser (Comm.) en de heer Tammes (C.H.) De raad ging akkoord met verhoging van de subsidie aan „Het Witte Kruis". De heer J o n g e 1 i e (Arb.) protesteerde tegen plannen van het bestuur dezer ver eniging om de contributie te verho gen. Zijns inziens was dit in strijd met het financieel-economisch beleid van de regering. De heer Lanser sloot zich hier bij aan. De heer IC e i s e r s wees erop al bij de begrotingsbehandeling ervoor te hebben gepleit dat de vereniging de con tributie zou verhogen. Wethouder Van der Zwaard achtte een contributie verhoging volkomen verantwoord. Alle overige voorstellen werden aange nomen. Tot leraar Duits aan het gemeentelijk lyceum in Badhoevedorp werd de heer G. A. Visser uit Baarn benoemd. De heer T. Grocneveld uit Amsterdam werd benoemd tot onderwijzer van de openbare lagere school in Zwanenburg. Wethouder Van der Zwaard zei. dat voor het gemeentelijk lyceum een grote belang stelling bestaat. Advertentie B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor om /4500,- beschikbaar te stel len voor de aanschaffing van een instal latie te behoeve van slechthorenden in de stadsschouwburg. B. en W. hebben een in stallatie op 't oog, waarbij door toepassing van een inductief ringleidingsysteem, aan gesloten op een versterker en werkend als een soort zender, slechthorenden met ge bruikmaking van hun Ngen gehoorappa raat het gesprokene goed kunnen volgen De ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Nederland, de heer Philip Young, zal op donderdag 9 juni om elf uur in de kantine van de farmaceutische fabriek Merck Sharp and Dohme te Haarlem aan de arts dr. Mark Schaap het „Merck Sharp and Dohme International Fellow ship in Rehabilitation" aanbieden. Door dit fellowship zal dr. Schaap, ver bonden aan het Amsterdams Centrum voor Rheumabestrijding, in de gelegen heid gesteld worden tenminste een jaar werkzaam te zijn bij het „Institute of physical medicine and rehabilitation" van de New Yorkse universiteit. In dat jaar zal hij tevens kunnen deelnemen aan het internationale congres over gebrekkigen- zorg, dat te New York wordt gehouden. Het is de eerste keer dat een Nederlan der deze onderscheiding te beurt valt. Het „Merck Sharp and Dohme Fellow ship" is één van de jaarlijkse particulie re bijdragen, die het werk van het in 1955 in de Verenigde Staten opgerichte. „World Rehabilitation Fund" mogelijk maken. Dit fonds, dat in stand wordt ge-, houden door giften van bedrijven, stich tingen en particulieren, stelt zich onder meer ten doel om artsen en personeel, dat betrokken is bij de revalidatie van licha melijk gehandicapten, de kans te bieden zich op de hoogte te stellen van de nieuw ste revalidatiemethoden in de Verenigde Staten. - onlangs 100 jaar geworden - Ongeveer een maand na de hartelijke viering van haar honderdste geboortedag, waarvan wij in de editie van elf mei mel ding maakten, is mejuffrouw Alida van de Stadt in „Rustoord", het bejaardencen trum van de Evangelisch Luthei-se ge meente in Haarlem, waar zij sinds 1946 verbleef, overleden. Mejuffrouw Van de Stadt, oud-directri ce van het gemeente-ziekenhuis in Schie dam, werd op 11 mei 1860 in Zaandam geboren. Zij kreeg haar opleiding tot ver pleegster in Amsterdam, waarna zij in het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam hoofdverpleegster werd en na een verblijf van enkele maanden in Engeland, tot di rectrice van het ziekenhuis in Schiedam werd benoemd. Wegens haar grote verdienste in de Eerste Wereldoorlog, waar zij in 1916 de leiding had bij de uitwisseling van ge wonde Duitse en Engelse krijgsgèvange- vangen, werd zij door hel Nederlandse Rode Kruis onderscheiden met het Kruis van Verdienste. Na deze wereldoorlog ver leende de Pruisische regering haar de „Rote Kreuz-Medaillc 3e klasse". Koning George V van Engeland benoemde haar tot. „Honorary member of the British Empire. „Mejuffrouw Van de Stadt was eveneens gerechtigd tot het dragen van het Mobilisatie-kruis 1914-1818. De crematie heeft zaterdag op Wester veld plaats, na aankomst van de trein van twee minuten over negen. B. en W. van Haarlem vragen de gemeen teraad een krediet van 26.000 voor het vernieuwen van de asfaltverharding en het opnieuw betegelen van de trotoirs van de Jansweg en een gedeelte van de Jansstraat in Haarlem. De circa dertig jaar geleden gemaakte asfaltverharding in deze stra ten wordt namelijk zeer slecht. De toplaag vertoont vele scheuren en er ontstaan gere geld gaten. BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL BEVALLEN: A. J. M. van Haaster-Cle- mens, d. L. van Duin-Van der Weijden, d. M. M. Bello-Van Bruggen, z. A. M. C. M. Bonarius-Larsen, d. ONDERTROUWD: K. W. Poelman en P Simon van Leeuwen, R. Hoegen en M. J. L. Haarmans. jhr. J. E. A. van Panhuys en E. J. Alphenaar. GETROUWD: H. Eitze en J. W. van de Linde. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6