De pensiongast heeft geen recht op huurbescherming WEG EN WIEL polaroid Wanneer geldt de huurwet Onderwijsvoorstellen in de Haarlemse raad Dertienjarige redder op school gehuldigd VERKEER IN DE TOEKOMST MISBRUIK VAN DE STRAAT Agenda voor Haarlem en de IJmond Opticien WEBER VERWIJDER SILICONEN-AANSLAG VRIJDAG 3 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 koelkasten diepvriezers i. N.S. Haarlem in finale ehbo-wedstrijden V eisen-Urn tiid en Beverwijk Heemskerk B. en W. vragen 77 mille voor opknappen van woningen ZONNEBRIL Russische toeristen bezochten Haarlem Deelnemersformulieren voor Luilak-puzzeltocht UIT STAD EN STREEK Ds. F. R. A. Henkcls gaat met emeritaat ODO RO NO - ODOMATIC Advertentie I«v«rlng »io «rw hondaloör Imp. KÖNIG N.Y. AMSTERDAM ROTTERDAM ALMELO VENLO In vele gemeentelijke gymnastiekloka len in Haarlem is het dringend noodza kelijk de vloeren en de plafonds te ver beteren. Met het oog op het feit, dat de vloeren tegenwoordig bij de gymnastiek lessen een belangrijke functie vervullen is aldus B. en W. van Haarlem, een goe de, naadloze vloer zeker gewenst. Voorts is de geluidswerking in de zalen van de Klaas de Vriesschool voor M.U.L.O. en de Mr. J. H. Thielschool zo slecht dat het voor de daar werkende leerkrachten vrijwel onmogelijk is les te geven. Warm watervoorziening ontbreekt zowel bij de wasgelegenheid van de Klaas de Vries school als bij die van de Th. M. Ketelaar- school. B. en W. van Haarlem stellen de raad daarom nu voor om voor al deze voorzieningen een bedrag van 45.062.65 beschikbaar te stellen. Verder vragen B. en W. een bedrag van f 7481.- vor het aanschaffen van meu bilair en voor de eerste aankoop van enig ontwikkelingsmateriaal. Ook de Fröbel school „Wilhelmina" zal enigszins opge knapt. dienen te worden, terwijl er voorts meubilair, ontwikkelingsmateriaal en een elektrische vloerwrijver gekocht moeten worden. Dit alles gaat 3481,- kosten. B. en verzoeken de raad verder f 1850.- uit te trekken voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen voor de U.L.O.- school aan de Dreef 20. Zeven wasbakken in de school aan de Tugelastraat 5 gaan 1478.- kosten, een toonbandapparaat voor de school aan het Plesmanplein 5 vergt 625.- en voor filmstrips voor de school aan de Dreef 20 zal de gemeente 250.- moeten neertellen. B. en W. hebben een aanbeveling opge maakt tot het benoemen van een lid in het bestuur van de vereniging voor nij verheidsonderwijs te Haarlem met het oog op het aftreden als zodanig van mr. J.W. Rutgers. Deze aanbeveling luidt: 1. mr. H. J. Pot te Heemstede en 2. mr. J. Spreij te Haarlem. Vervolgens stellen B. en W. de raad voor om de heer G. H. Wormgoor te benoemen tot lid van de commissie van toezicht op de Lieven de Keyschool ter wijl de raad verder voor de aanwijzing van nog een lid van deze commissie zal moeten kiezen tussen de heer K. van 't Zet te Utrecht en de heer J. Willemse te Haarlem. Tenslotte zijn er verzoeken binnengeko men om ontslag als onderwijzeres van mejuffrouw C. Th. Kuipers en mejuffrouw C. Siegmann. respectievelijk verbonden aan de Mr. J. H. Thielschool en de Jan Ligthartschool. Advertentie de ideale In de grote kantine, hoog in het gebouw van de rooms-katholieke lagere technische school in de "Kamperstraat in Haarlem is de dertien-jarige Rinus Schouten donder dagmorgen door de secretaris van het dr. W. E. Merensfonds de heer Joh. Schmidt, en de voozitter van de Haarlemse Red dingbrigade, de heer F. Lodder, nog eens herinnerd aan zijn moedige daad op vrij dag 25 maart, toen hij de vierjarige An- nemarie Mentjox uit een zijstroompje van het Spaarne haalde, waar zij tijdens het spelen in was gevallen. De heer Schmidt, vertegenwoordiger van het dr. W. E. Merensfonds en oud-direc teur van het Sportfondsenbad, verhaalde in een geestig toespraakje nog eens de juiste toedracht van deze zaak en bood in aanwezigheid van tientallen juichende scholieren een diploma van het dr. Me rensfonds aan waarbij hij, bij wijze van uitzondering zoals spreker zei, een legpen ning overhandigde. Namens de directie van het Sportfondsenbad kreeg Rinus boven dien een abonnement voor het bad, dat recht gaf op tien maal gratis zwemmen De heer Lodder bood de dertien-jarige redder voor de duur van één jaar een gra tis lidmaatschap van de brigade aan. De vierjarige Annemarie, die met haar moeder aanwezig was, klapte bij het ho ren van al deze verheugende tijdin gen mee met de scholieren, die hun me deleerling een ovatie brachten. De vader en de grootmoeder van Rinus waren eveneens bij de huldiging aanwezig Mevrouw Mentjox, had de jongen reeds kort na de redding, zoals wij reeds eerder vermeld hebben een paar voetbalschoenen aangeboden. Tot slot sprak de directeur van de school, de heer J. B. L. Bayens namens Rinus een dankwoord waarbij hij erop wees, dat zwemmen voor de scholieren zeer belangrijk was. Hij uitte zijn teleur stelling over het feit, dat zijn school daar van verstoken moest blijven omdat er geen zwemgelegenheid beschikbaar is Spreker hoopte echter dat ook hiervoor een spoedige oplossing kan worden ge vonden. De ehbo-ploeg van de Nederlandse Spoorwegen station Haarlem neemt met succes deel aan de nationale ehbo-wed strijden tussen de verschillende stedelijke ploegen van de N.S. Door de eerste prijs te behalen in de wedstrijden, die in 's-Her- togenbosch zijn gehouden, moest de ploeg station Haarlem met zestien ploegen de strijd aanbinden in Zwolle voor een plaats in de finale. Ook de demifinale heeft de Haarlemse ploeg overleefd en zij gaat nu met nog zeven andere ploegen op 17 juni in Utrecht haar'krachten inspannen voor de eerste plaats. „De 33 miljoen West-Europese automobielen in 1965, zullen in het jaar 1971 tot 66 miljoen zijn aangegroeid". Dit was één van de conclusies aan het einde van een internationaal congres voor automobieltechniek, dat één dezer dagen in ons land gehouden werd. Nieuwe materialen voor de bouw van motoren, wellicht ook een vervolmaking van de kleine, krachtige roterende explosiemotor van Wankel, naast verbetering van luchtveringsystemen, automatische transmissies en koets werken zullen samen met toepassing van schijfremmen de auto van de naaste toekomst veiliger maken. Door het gebruik van nieuwe materialen en technische verfijning bij de automobielbouw zal de normale levensduur van een automobiel tot 200.000 kilometer kunnen worden opgevoerd, vooral als ook corrosievraag- stukken volledig tot een oplossing komen. *9EüBS3«R[ Over veertig jaar zo parkeren? Over veertig jaar zal het wegverkeer een totaal ander beeld te zien geven. In de toekomst zullen andere krachtbronnen de plaats van benzine innemen. De motoren zullen lichter zijn door toepassing van nieuwe materialen en op het gebied van plastics kunnen grote vei'wachtingen voor de automobielbouw gekoes terd worden. Bijzondere batterijen, nu nog in laboratorium-stadium, zullen lichte electromotoren op de wielen der voertuigen aandrijven. De gezinnen zullen naast kleine auto's voor stadsgebruik. intercontinentale „snel-weg-krüisers" gebruiken. Het openbare vervoer tussen steden zal met snelheden van 300 tot 800 kilometer per uur kunnen geschieden via grote, lichte voertuigen op railgeleiding, „drijvend" en op „luchtkussens", „voortgestuwd" door krachtige, betrouwbare en weinig brandstof gebruikende motoren. Sedert 1 april 1960 is de Huurwet slechts van toepassing op gebouwd onroerend goed Voor woonschepen geldt alleen het huur- beschermingsrecht van de Huurwet, niet de huurprijsbeheersing. De huurprijsbeheersing houdt in, dat de rechtsgeldige huurprijs niet door verhuur der en huurder, doch door de wet wordt bepaald. Zodra een huurovereenkomst eindigt, ontstaat automatisch het huurbescher- mingsrecht. Een huurder, die tijdens de huurovereenkomst krachtens huurrecht een huis mocht bewonen, mag deze bewoning na het einde der overeenkomst krachtens het huurbeschermingsrecht blijven voort zetten. Het huurrecht ontleende hij aan de overeenkomst, het huurbeschermingsrecht aan de Huurwet. Zijn nu de huurprijsbeheersing en het huurbeschermingsrecht steeds van kracht bij elke vorm van in gebruikgeving van een gebouwd onroerend goed? Op deze vraag zullen wij in dit artikel een antwoord trachten te geven. De huurovereenkomst kan meer omvat ten dan enkel het gebruik van een gebouwd onroerend goed of een gedeelte daarvan. Bij de verhuur kunnen b.v. ook meubelen en stoffering in gebruik worden gegeven. Dikwijls is de levering van water, gas, elektriciteit of warmte in de huurovereen komst begrepen. Ook kan overeengekomen zijn, dat de verhuurder de kamers schoon houdt en de bedden opmaakt. Het belang rijkste bestanddeel van dergelijke huuro vereenkomsten blijft evenwel de ingebruik- geving van de kamers. Anders wordt het, wanneer de ingebruik- Concertgebouw Vandaag 20 uur: Concert kathedraal zangkoor. Tuinzaal: Vandaag 19.30 uur: Leerlingenuitvoering Haarlems Muziekinstituut. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Demonstratie afgestudeerde leerlingen Toneelschool in Amsterdam. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag en maandag tevens 16.15 uur: „Het koninkrijk der humor", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag, zaterdag en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag en maandag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Mag ik deze dans van u?", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag en maandag tevens 16.15 uur: „Kop op, kiezen op elkaar", alle leeftijden. Zaterdag 23.30 uur: „Port Afrique", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en zaterdag en maandag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag en maandag tevens 16.15 uur: „Koningin Zenobia, de ontembare", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur en zaterdag tot en met maandag 19 en 21.15 uur: „Some like it hot", 18 jaar. Zaterdag 14.30 uur en zondag en maandag 14 en 16.15 uur: „Teenager melodie", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag en maandag tevens 16.15 uur: „Der Czardas König", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Het teken van Don Mar cos", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag, dinsdag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag en maandag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkinder", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 uur: „Inspecteur Har- desy F.B.I.", 14 jaar. Zondag en maandag 14.30 uur: „Ali Baba en de 40 rovers", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaal): Tot 7 juni dagelijks van 10 tot 17 uur, zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur: Expositie van werken van Bloemendaalse beeldende kunstenaars. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie van prenten van Daumier en Cavarni. Galerie Uittenhout (Kleine Houtstr. 41): Tot 13 juni dagelijks van 10.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Frans Verpoorten. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot. 17 uur: Expositie van uitgaven, foto's, brie ven en bezittingen van Frederik van Eeden. DIVERSEN Terrein Haarlemmerhout: Tot 9 juni dagelijks 20 uur, zaterdag, zondag, maan dag en woensdag tevens 14.30 uur: Circus Tony Boltini. VRIJDAG 3 JUNI Thalia, 20 uur: „Inspecteur Hardestv F.B.I.". Rex, 20 uur: „Zonder moeder". ZATERDAG 4 JUNI Thalia, 19 en 21.30 uur: „Inspecteur Har- desty F.B.I.". Rex, 20 uur: „Zonder moeder". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. VRIJDAG 3 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De verloren zoon". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „La Pa loma". W.B. Theater, 20 uur: „Revolverdamp in Tuscon". ZATERDAG 4 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De verloren zoon". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „La Pa loma" W.B. Theater, 20 uur: Kruitdamp in Tuscon". ZATERDAG 4 JUNI Marquette-theater, 20 uur: „Paspoort der schande". geving van de kamers een meer onderge schikte rol gaat spelen, zoals bij de pen sionovereenkomst. De Hoge Raad heeft beslist, dat de pensionovereenkomst een eigen karakter heeft. Typerend hiervoor is de verstrekking van roerende goederen en van diensten. De beschikbaarstelling van een bepaald gedeelte van een gebouwd on roerend goed doet aan de aard van deze overeenkomst niet af, aldus de Hoge Raad. Na deze uitspraak heeft men over het algemeen aangenomen, dat de pensiongast geen recht heeft op huurbescherming. De pensionprijs wordt evenmin door de Huur wet bepaald. Ook ten aanzien van andere gemengde overeenkomsten, waarbij het ge bruik van een gebouwd onroerend goed niet het voornaamste element van de over eenkomst vormt, acht men de Huurwet meestal niet van toepassing. Ter illustratie laten wij hieronder enkele rechterlijke uit spraken volgen V erzorgingsovereenkomst Een alleenwonend heer, die wij verder A zullen noemen, had een echtpaar in huis genomen onder voorwaarde, dat de vrouw hem geheel zou verzorgen. Zij moest zijn woning schoon houden, zijn kleren her stellen en reinigen, zijn was doen, zijn beddegoed verzorgen en zijn maaltijden bereiden. Als loon genoot het echtpaar huisvesting en een bedrag in geld. Op zekere dag zegde A de dienstbetrek king aan het echtpaar op. Vervolgens vor derde hij ontruiming voor de kantonrech ter te Leiden. Het echtpaar verweerde zich door te stellen, dat van het hun toekomen de loon een bepaald bedrag als huurprijs voor het genot van de woning werd inge houden. A ontkende dit. De kantonrechter was van oordeel, dat de onderhavige overeenkomst de kenmer ken van een arbeidsovei'eenkomst vertoon de, te weten: arbeid, dienstverrichting en loon. Zelfs al zou hier sprake zijn van huur, dan is deze dusdanig verknocht met de dienstbetrekking, dat de door het echt paar ingeroepen huurbescherming geen hulp kan bieden. Van huurbescherming kan eerst worden gesproken, wanneer het ge not ener woning niet afhankelijk is van een dienstbetrekking, aldus de kantonrech ter. Kostcontract De bewoner, tevens eigenaar van een huis zegde zijn huishoudster de dienst op, doch deze weigerde te vertrekken. De huis eigenaar maakte vervolgens tegen haar een ontruimingsproces aanhangig bij de rechtbank te Alkmaar, omdat zij zonder recht of titel in de woning verbleef. De betrokken vrouw trachtte zich te verdedigen door zich op het standpunt te stellen, dat zij nimmer huishoudster was geweest. Zij had de onderhavige woning gehuurd van de huiseigenaar voor 6 per week. Tegelijkertijd was zij met de huis eigenaar overeengekomen, dat deze als kostganger bij haar zou inwonen eerst voor 10,— en later voor 15,— per week. De rechtbank was evenwel van oordeel,, dat een overeenkomst, als dooi' haar zelf gesteld, namelijk een huurovereenkomst, die tevens voor de huurster de verplich ting bevat om de verhuurder als kostgan ger in het gehuurde te doen inwonen, niet is een overeenkomst, waarop het huurbe schermingsrecht van toepassing is. In zo danige overeenkomst overheerst immers het element der persoonlijke dienstver richting (het kostcontract) zo zeer, dat dit zich evenals bij de normale pension overeenkomst tegen de toepasselijkheid van het huurbeschermingsrecht verzet. Met deze overwegingen wees de recht bank de ontruimingsvordering toe. Horecabedrijf met goodwill Een fabrikant had een hotel-cafébedi-ijf met inbegrip van inventaris en goodwill verhuurd aan een caféhouder voor 60, per week. Na enkele jaren wendde de caféhouder zich tot de Huuradviescommis sie, die tot een huurprijs van 34,— per week adviseerde. Dit advies was voor de caféhouder aanleiding in het vervolg slechts 34,— per week te betalen. De fabrikant ging hiermede niet ak koord en vorderde ten slotte voor de rechtbank te Assen een bedrag van 858,— wegens te weinig betaalde huur. De recht bank overwoog, dat de Huurwet slechts be trekking heeft op huur van onroerende goederen. Onder dat begrip vallen niet ge mengde overeenkomsten zoals die, waar bij met onroerend goed ook een bedrijf wordt verhuurd. De prijs van 60,-- per week was mede bepaald door de verwach ting der partijen omtrent de winstmoge lijkheid van het bedrijf. De overeenkomst bevatte dus meer dan het verhuren van het onroerend goed met een bepaalde be- drijfsbestemming, daar de fabrikant zijn aandeel in de affaire voor de duur der overeen komst overgedaan had aan de caféhouder. In hoger beroep besliste ook het gerechts hof te Leeuwarden, dat de onderhavige overeenkomst niet onder de werking van de Huurwet viel. De huurprijsbeheersing van de Huurwet was dus niet op de over eenkomst van toepassing. Mr. C. A. boron Bentinck ytttex&ttrccax&xrccccccoyy:cccccccc^c<xcc'Xccccc.-> WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden 8 betaald, daar de bezorgers op donder- R dag moeten afrekenen. 8 DE ADMINISTRATIE 3 CCCOCOCC<>OMCOCCOSX»ÏCOCOCODC<XCOCCOOOOOOC03KXCOCCOOob B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om het bedrag van f 110.429, beschik baar gesteld aan de woningbouwvereniging „Bloemendaal" voor het opknappen van een complex van 95 woningen te verho gen met 59.557,30 omdat de toestand van het houtwerk aanzienlijk slechter was dan aanvankelijk kon worden vermoed. Voor 't buitenschilderwerk van het com plex van 108 woningen van de coöperatie ve woningvereniging „Eigen woning" vra gen B. en W. voorts 18.060. Ten slotte verzoeken B. en W. de raad om de balans per 31 december 1958 en de verlies- en winstrekening van de woningbouwvereni ging „Roienhaghe" goed te keuren. van 14.t 25.— Grote Houtstraat 166 (b.d. Houtbrug) Donderdagmorgen hebben informatrices van het V/V.V.-kantoor van Haarlems Bloei aan het Stationsplein in Haarlem, die iedere reiziger altijd zo voorkomend tege moet treden, voor de eerste maal inlich tingen verstrekt aan een Russisch toeris tenechtpaar uit Leningrad, dat verbaasd bleek te zijn, toen het de folders gratis in ontvangst mocht nemen. De man die gebrekkig Engels sprak, toonde belangstelling voor het Frans Hals museum. Zijn Russische vrouw had reeds haar tasje geopend voor de betaling van de folders. Toen zij echter hoorde dat de ze gratis waren, heeft zij de meisjes een prentbriefkaart van een ruiterstandbeeld in Leningrad overhandigd, die nu het meest bewonderde relikwie is van de meisjes achter de balie. Na een wandeling door de stad hebben de Russische toeristen een groot waren huis bezichtigd, waar zij in de plastic afdeling druk douche-mutsen hebben staan passen. De Haarlemse Raad voor de jeugd deelt ons mee, dat deelnemersformulieren voor de jaarlijkse puzzeltochten in de luilak nacht nog om vier uur in de ochtend ver krijgbaar zijn bij de volgende startpunten: Tesselschadeplein, Weltevredenplein, Em- malaan, Voorhelmstraat, Talmastraat. El zenplein, Noormannenstraat, Ohmstraat. Middenlaan, Karei Doormanlaan. De puz- zeltocht is opengesteld voor jongens en meisjes van tien tot en met veertien jaar. Nieuws in het kort Aankoop van grond. B. en W. van Haarlem stellen de ï'aad voor om voor 2265,een stuk grond van 1510 vierkante meter in de Waarderpolder aan te kopen. Garantie. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor om tijdige betaling van rente en aflossing te waar borgen van een geldlening van f 20.000. die de hoofdcommissaris van politie, de heer A. L. de Boer, aangaat ten behoeve van de aankoop van het pand in de Helmlaan 22 te Haarlem. Collecte. De Rode-Kruiscollecte in Hillegom heèft opgebracht 1.580,34. Op medisch advies Ds. F. R. A. Henkels, Nederlands her vormd predikant te Heemstede, heeft per 1 september 1960 vervroegd emeritaat aan gevraagd met het oog op zijn gezondheid, zo meldt het kerkblad „De Schakel". Ds. Henkels is sinds juli 1947 als predi kant aan de Hervormde gemeente in Heemstede verbonden. Hij heeft enige ja ren geleden zijn pastorale arbeid voor ge ruime tijd moeten onderbreken, wegens dezelfde ziekte, die hem thans dwingt op medisch advies vervroegd emeritaat aan te vragen. Ds. Henkels is in 1906 geboren. In 1934 werd hij kandidaat in Drente en op 28 april deed hij zijn intrede in Uitwijk. Daarna was ds. Henkels van 1937 tot 1941 werk zaam als voorganger bij de Evangelisatie in Winschoten. Van 2 maart 1941 tot 1945 was hij predikant in Nijehaske in Fries land bij Heerenveen en van 1945 tot 1947 was hij radiopredikant bij het I.K.O.R. Collecte. De jaarlijkse collecte voor het Rode Kruis zal zaterdag in Lisse wor den gehouden. Geen spreekuur. De burgemeester van Hillegom is verhinderd zaterdag zijn spreekuur te houden. Polo. Volgende week zaterdag wordt in de gemeentelijke zweminrichting in Hil legom een waterpolotoernooi gehouden.- Advertentie Ieder mens transpireert. Ook U! Zelf ruikt U niets. Maar 't pijnlijke is dat anderen 't wel merken... Bescherm U daarom met ODORONO - ODOMATIC! De kogel rolt... en doseert precies wat nodig is voor volle 24 uur bescher ming. "t Is prettig koel, verzachtend en direct droog, 't Heeft een frisse geur stopt overmatige transpiratie en nare transpiratie-lucht onmiddellijk! O I960 B f2.25 navulling f 1.65 Dergelijke wrakken kan men in vele sleden dikwijls weken- en maandenlang op de openbare weg zien staan. Zij behoren op de autokerkhoven. Tegenwoordig is het voor de gemeentebesturen mogelijk ertegen op te treden, maar te weinig nog wordt van deze, vorig jaar door de rijkswetgever geopende, mogelijkheid gebruik gemaakt. Siliconen hebben zich doen kennen als voortreffelijke beschermers van de auto- lak, maar aan de andere kant zijn zij een ware plaag op de autoruiten, waar zij zich manifesteren als een blauw-witte waas, die de bestuurder vooral bij vochtig weer het uitzicht belemmert. De ruitenwisser veegt, als het regent, niet al het water op de ruit weg, ook niet op een siliconenvrije ruit, maar hij trekt een uiterst dun waterhuidje over het glas. Op een met siliconen besmette ruit breekt dit waterhuidje echter direct weer stuk en vormt kleine druppeltjes. Hoe komen sili conen op de voorruit? Een zeer voor de hand liggende oorzaak is, dat men met eenzelfde doek het koetswerk en de ruiten wast. Men kan dan de siliconen, die de lak beschermen overbrengen op het glas. Als men zijn eigen wagen niet met sili conen heeft bewerkt, kan men toch zo'n aanslag op de ruit verkrijgen, doordat een pompbediende uw ruiten heeft gereinigd met een door siliconen besmette lap. Soms kan men met keukenvim wel eens resultaat bereiken. Een andere methode is wrijven met natte tabak. Daartoe doet men wat shag of wat sigarettenpeukjes in een nat lapje en wrijft daarmede de ruit in. die dan een keer met water flink moet worden nagespoeld en daarna gedroogd met een schone (siliconenvrije) lap of handdoekenpapier. Lukt het hiermede echter ook niet dan kan men het eens met soda proberen. Men moei met soda echter uiterst voorzichtig zijn en er vooral op letten, dat dit niet met de lak in aanraking komt, want dan ontstaan hierop vlekken. Het beste kan men een klein beetje soda in een vochtig doekje doen, zodat men er een prop van kan maken en hiermee de ruit inwrijven. Zorg er vooral voor dat het lapje niet te nat is. De siliconenlaag wordt door deze bewerking op gelost, doch vervolgens moet men de soda-oplossing met veel water wegwassen, anders gaat de soda uitkristalliseren op de ruit en daar witte vlekken veroorzaken. In al deze gevallen moet men echter niet vergeten ook de ruitenwissers in dit reinigingsproces te betrekken, want siliconen nestelen zich ook graag in de poriën der wisserbladcn. Soms kan het zelfs aanbeveling verdienen dc ruitenwissers maar van nieuwe veegbladcn te voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9