iv Haarlemse middenstanders zijn vóór „vijf dagen tot tien uur" J. Veen met gouden eremedaille Oranje Nassau onderscheiden FINALES Dr. Lahr wijst kritiserende landgenoten terecht TAXI 13000 Renault Dauphine GARAGE OEN HOUT Agenda voor Haarlem en de IJmond VAT 69 Rusland erkent thans dood van dr. Linse in '53 Bosbestand weer op vooroorlogs peil Vuurbol waargenomen WOENSDAG 8 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Avondopenstelling St. Nicolaasperiode Velsen-lJ muiden Beverwijk er is geen incognito Haarlem koopt 6680 vierkante meter grond Geen zes weken Jubileum bij gemeente-secretarie Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem Lemaire en Beumer Perzische Tapijten handgeknoopte Smyrna Bedrijfsvoetbal G. Vollenga - veertig jaar bij PTT gehuldigd Kam peerter rein voor de Haarlemse jeugd in de Kennemerduinen Raadslid J. Willemse stelt vragen over autowrakken Veertienjarige jongen tijdens vissen verdronken Telepaat Hurkos doet onderzoek in moordzaak koelkasten diepvriezers HET AKKOORD MET BONN Kans op uitbreiding gering Cassatiewet voor de Antillen ingediend Stemrechtberoving van 560 negers in Bienville (V.S.) Prijs: ƒ5650.— Hoofdagentschsp Drie prijzen voor het Oosterkerkkoor in Hall Schoolkorfbalwedstrijden FABER Op een bijeenkomst die de Haarlemse Middcnstandscentrale dinsdagavond in Brinkmann hield om de meningen van winkeliers te peilen over de avondopen stelling der zaken in de Sint-Nicolaaspcrio- de, heeft het overgrote deel der aanwezige middenstanders zich er voor uitgesproken de winkels des avonds open te houden ge durende vijf dagen tot tien uur. De cen trale had deze bijeenkomst belegd, omdat de wethouder van middenstandszaken, de heer J. A. Schippers, binnenkort een oriën terende bespreking met de Middenstands- centrale over deze aangelegenheid wil voeren. Om een juist advies te kunnen ge ven vroeg de centrale aan de vak- en standsorganisatics de namen en adressen van die winkeliers die belang hebben bij dit onderwerp en riep deze mensen op tot een algemene vergadering. Van de 375 uit genodigde middenstanders hadden 59 aan de uitnodiging gevolg gegeven. Nadat de aanwezigen de gelegenheid hadden gehad hun mening kenbaar te ma ken, hield de centrale een hoofdelijke stemming. Van de 59 aanwezige winke liers waren er 49 vóór het 's avonds open stellen van de Haarlemse zaken geduren de vijf dagen tot negen uur 's avonds en twee voor acht dagen tot tien uur. De vierde mogelijkheid: acht dagen tot negen uur, vond bij geen der aanwezigen gena de. In het begin van de vergadering noemde een aanwezige de avondopenstelling tot negen uur een „volslagen mislukking". Deze winkelier toonde met cijfers aan dat hij vorig jaar des avonds 15 percent min der klanten in zijn zaak kreeg, terwijl het personeel harder moest werken. Advertentie BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Het koninkrijk dei- humor", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur. „Mag ik deze dans van u?" 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, -19 en 21.15 uur: „Kop op kiezen op elkaar," alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag, 19 en 21.15 uur „Koningin Zenobia de ontembare", 14 jaar. Donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De nachten van Cabiria", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 19.30, 20.30 en 21.30 uur: „Huwelijk prinses Margaret en Antony Armstrong Jones. Donderdag 20.15 uur: „Bengaalse lanciers", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Der Czardas König", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Piratenbloed" 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkinder," alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Rififi onder de vrouwen," 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Gods kleine akker," 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat)' Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur Expositie van prenten van Daumier en Gavarni. Galerie Uittenhout (Kleine Houtstr. 41): Tot 13 juni dagelijks van 10.30 tot 17 uur. zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Frans Verpoorten. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 18 juni dagelijks 9-17 uur expositie van werken van Paula Geraedts Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni dagelijks van 10 tol 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van uitgaven, fo to's, brieven en bezittingen van Frederik van Eeden. DIVERSEN Terrein Haarlemmerhout: Vandaag 20 uur, Circus Toni Boltini. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 3 juni). WOENSDAG 8 JUNI Thalia, 20 uur: „Die Beine von Dolores". Rex, 20 uur: „De verstrooide professor". Royal, 20 uur: Vakantiefilmavond. DONDERDAG 9 JUNI Thalia, 20 uur: „Port-Fino, het paradijs der liefde". Rex, 20 uur: ,.De verstrooide professor" Marktplein, 20 uur: Circus Boltini. WOENSDAG 8 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Slaapkamergeheimpjes". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Men sen in het hotel". DONDERDAG 9 JUNI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Men sen in het hotel". Kennemer Theater, geen voorstelling. Van de nu en dan uiteenlopende menin gen die tijdens de bijeenkomst naar voren kwamen, noemen wij de volgende. De avondverkoop is pas goed van 30 no vember af. Men krijgt geen personeel meer dat acht dagen lang tot des avonds tien uur wil werken. Door des avonds tot tien uur open te blijven speelt de midden stand het grootbedrijf in de kaart. De winkelier en zijn personeel moeten van half zes tot half acht gelegenheid hebben te eten en wat op verhaal te komen en daarna de zaken open tot tien uur. Geef de klanten de service waarom ze vragen en stelt de winkels gedurende acht dagen tot tien uur open. Openstelling tot tien uur is niet alleen in het belang van het grootbedrijf; de middenstand komt daar bij niet achterop en heeft integendeel gro te voordelen. In Haarlem moeten de zaken tot tien uur open zijn onder meer ten gerieve van de forensen. Deze groep van ongeveer 50.000 inwoners van Haarlem en omgeving doet anders zijn inkopen in Amsterdam. Een lid van de Middenstandcentrale zei dat het niet alleen gaat om de belangen van de winkelier en zijn personeel, maar ook om dat van de klant. Tijdens bespre kingen onder meer met de huisvx-ouwen- vereniging is gebleken dat de voorkeur van consumenten uitgaat naar openstel ling tot tien uur. Een der aanwezigen diende een motie in de zaken niet vijf maar zes dagen open te stellen tot tien uur, maar toen hierover enig geharrewar dreigde te ontstaan, trok deze winkelier op aandrang van andere aanwezigen zijn motie in. De Haarlemse Middenstandscentrale zal nu over deze peiling van de winkeliers een rapport opstellen waarop wethouder Schip pers zich voor zijn bespreking met de centrale kan oriënteren. Advertentie voor at man dit wttt wat hij wil tn ten gotdt maak heeft. U herkent hem direct aan zijn vaste gewoonte FINEST SCOTCH WHISKY B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad een bedrag van 18.600,— be schikbaar te stellen voor drie percelen grond, gelegen in de Waarderpoldcr (2300 m2), bij de Brouwersvaart (4070 m2) en de Westerstraat (310 m2). Deze grond is be doeld voor de verwekelijking respectieve lijk van het uitbreidingsplan „Omgeving Oudeweg", van het uitbreidingsplan „Tuin bouwgebied" en van de doortrekking van de Westerstraat. Zaterdagmiddag berichtten wij dat de Arbeidsinspectie proces verbaal had opge maakt tegen de directeur van het circus Boltini, omdat deze een 12-jarige jongen liet optreden in een acrobatieknummer. hetgeen als kinderarbeid wordt beschouwd, welke wettelijk verboden is. De mededeling van de circusdirecteur, dat hij zes weken heeft moeten wachten op het antwoord van de Arbeidsinspectie te Haarlem op zijn verzoek om dispensa tie van het verbod, moet volgens deze in spectie op een misverstand berusten. De Arbeidsinspectie ontving het verzoek op 17 mei en heeft op 30 mei haar afwijzende beslissing genomen na overleg met on- derwijsautoriteiten en de politie ter ken nis van de circusdirectie gebracht, dus binnen veertien dagen. Het is in ambtelijke kringen ongetwij feld een grote zeldzaamheid, wanneer een jubilerend afdelingshoofd van de secreta rie aan het begin van zijn receptie met een spontaan gezongen welkomstlied wordt begroet. Een dergelijk hartelijke ont vangst is dinsdagmiddag in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg de heer J. L. Veen te beurt gevallen, toen hij in gezelschap van zijn echtgenote en kinde ren de zaal betrad, waar hij ter gelegen heid van het feit dat hij veertig jaar in dienst was van de gemeente Heemstede zou worden gehuldigd. De ongedwongen sfeer, welke hiervan tijdens het verdere verloop van deze receptie het gevolg is geweest, was typerend voor de goede on derlinge verstandhouding, welke de heer Veen in de loop der jaren op zijn afde ling wist te bevorderen. Mr. A. G. A. ridder van Rappard, die als burgemeester van Heemstede de ju bilaris het eerst heeft toegesproken, her innerde eraan dat de heer Veen, begon nen als „jong-maatje", in diverse func ties op het raadhuis werkzaam is geweest. Hij heeft zich daarbij steeds volledig ge geven en is bovendien met zijn afdeling en de historie van Heemstede vergroeid. De heer Veen heeft het geluk gehad in dit werk zijn hobby te vinden, met als gevolg een voortreffelijke ambtelijke loop baan, welke tenslotte in de benoeming tot hoofd van zijn afdeling haar bekroning vond. Namens het gemeentebestuur bedank te de burgemeester hem voor de vele aan Heemstede bewezen diensten en overhan digde hij de heer Veen een oorkonde, als mede een geschenk in enveloppe. Mevrouw Veen werd hierbij een fraaie bloeiende plant aangeboden. Vervolgens sprak de burgemeester na- r' Advertentie - OLYMPISCH STADION Morgenavond half acht KAMPIOENSCHAPPEN van NEDERLAND WIELRENNEN BEVALLEN van een zoon: 4 juni: M. A. Bos-Akersloot; H. M. Wassenberg- Kleene; 5 juni: G. M. Lefeber-Kloes; A. J. Zon.iee-Zijlstra; 6 juni: M. B. Meerwaldt- de Gunst; J. M. van de Wetering-Rose- krans; A. van Meel-van der Pol; A. Hid- ding-Boessenkool: B. A. van den Boogaard- Wilhelmis; A. M. Schuddeboom-Bakker; 7 juni: T. A. Kroonenberg-Meijns. BEVALLEN van een dochter: 3 juni: J. W. Gates-Bets; 4 juni: A. R. Snoek- Lodder; G. M. E. Smit-Stoeken; A. M. van Schie-Aarts; J. C. Michielsen-Calvelage; J. A. Thoolen-van Leeuwen; 5 juni: J. W van Beelen-Jagers; W. A. Bartels-van Saase; Th. A. M. Brandsma-Heesterbeek. E. J. S. Cliteur-Mulder; C. H. IJlstra- Kramer; 6 juni: M. Netten-Staal; E. C. Kuijer-van Slooten; D. M. Nijssen-Beijk; 7 juni: H. G. van Buuren-Bodemeijer; L. Kroes-van der Horst. ONDERTROUWD: 7 juni: C. H. Scheffer en E. Willemsen; C. A. A. Wesselius en E. Brouwer; M. W. de Weijer en W. van Vessem; J. Scholtemeijer en M. G. Stolk; G. P. Proper en E. M. van Brummen; D. J. Kemp en J. Nieuwenhuizen; A. J. de Jonge en A. J. C. Kerrebijn; R. F. Beeli en A. J. Breed. GETROUWD: 7 juni: W. Vogels en T. Doezie; F. P. A. van der Linden en H. G. M. van Opzeeland; Th. van Zalen en E. S. M. Hoogendoorn; A. P. G. de Wit en J. P. Koolmees; J. den Duik en J. Nijman. OVERLEDEN: 3 juni: A. E. Leijdekker, 69 j., Rijksstraatweg; 4 juni: J. A. M. Lievegoed, 84 j., Westerhoutpark; J. Han sen, 80 j., Kamperlaan; H. W. Wilms, 74 j., Gasthuisvest; H. Blonk-van Ooij, 81 j., Wouwermanstraat; J. A. Ligthart-Bongert- man, 83 j., Linnaeuslaan; 6 juni: H. A Lieuwes, 71 j., Mrt. van Heemskerkstraat: W. Smit-Weber, 66 j., Casteleynstraat. mens de ambtenaren van het raadhuis, waarbij hem was gebleken dat de jubi laris zich van de algemene sympathie wist te verzekeren, omdat hij zich steeds zulk een prettig en hulpvaardig collega had betoond. Ook namens hen overhandigde mr. Van Rappard de heer Veen een en veloppe met inhoud. Tenslotte deelde de burgemeester de heer Veen namens de koningin mee, dat hem op grond van zijn vele verdiensten de ere-medaille in goud was toegekend, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sa'u. Onder applaus van de aanwezigen, speldde spreker de heer Veen zijn pas ver worven onderscheiding op de borst. De gemeente-secretaris van Heemstede, de heer A. van Wingerde, de onmiddellijke chef van de jubilaris kon op zijn beuyt op een langdurige en prettige samenwer king terugzien. Hij wenste de heer Veen van harte geluk mët zijn verdiende onder scheiding en sprak daarbij als zijn over tuiging uit, dat deze met ere zou worden gedragen. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door de heer J. Keppel, die het afdelings- personeel vertegenwoordigde. Spreker be dankte de heer Veen voor de prettige sa menwerking, welke hij heeft mogelijk ge maakt en waardoor nimmer een wan klank werd gehoord. Als jubileumgeschenk mocht hij hem namens zijn collega's een fraaie actetas aanbieden. De laatste spreker was de jubilaris zelf, die gaarne van deze gelegenheid gebruik wenste te maken, om zijn grote erkente lijkheid te betuigen voor de vele blijken van sympathie, welke hij deze middag mocht ondervinden. Hij verklaarde steeds het meeste plezier in zijn werk te heb ben gehad en daardoor met zoveel ban den aan het mooie Heemstede verbonden te zijn geraakt, dat deze veertig jaar bij na ongemerkt zijn voorbij gegaan. Na dit officiële gedeelte kwamen parti culieren en bekenden de jubilaris geluk wensen. Onder hen bevond zich ruim een dozijn raadsleden, alsmede wethouder mr. O. H. van Wijk. Elke fractie was ruim vertegenwoordigd. De heer N. J. van dei- Linden, de nestor van de raad, zei de heer Veen eigenlijk als een der hunnen te beschouwen. Spreker wenste de heer Veen en zijn familie nog vele gelukkige jaren toe, om hem ten slotte namens de raadsleden een ligstoel aan te bieden. Het raadslid mevrouw J. van der Meulen- Houwer overhandigde mevrouw Veen een fraaie boeket. Advertentie Leidsestraat 28, Amsterdam tel. 32735 Het kleine perzische tapijthuis met de grootste collectie goede Specialiteit: tapijten iedere kleur en afmeting. De uitslagen van het Bedrijfsvoetbal in Haarlem luidden: Afd. A: SVOW I—Figee I 0—4, OCS I— VVV I 2—4. Afd. B: O VN—WW 2—2, Heeremans v. L.—GIH 4—2. Afd. C: TramvogelsVriebo 53. Afd. D: DijkstraMSD I 11, Figee 2 Hilco 12—1. Afd. E: SVOW 2—Nautamix 2 3—2. Afd. F: BoruRuys 8—1, MSD 2—Figee 3 52. Afd. G: KMC—Hin 3—1. Het programma voor deze week is als volgt: woensdag 8 juni: Boru—MSD 2 (Slaper dijk); Nebima 2—VVV 2 'Spaarndam). donderdag 9 juni: Nebima IVVV I (Slaperdijk). vrijdag 10 juni: VrieboVES (Slaper dijk), H. S.—Figee 2 (DSK). zaterdag 11 juni: MSD IHilco, 2 uur (Slaperdijk), J. G. Nelis—OCS I, 4.15 uur (Slaperdijk). Dinsdag heeft de heer G. Vollenga uit Haarlem, besteller I het feit herdacht dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij het staatsbedrijf der PTT. De adjunct directeur van het postdistrict Haarlem, de heer L. W. M. van Beeck, ging in zijn toespraak in het kort de loopbaan van de jubilaris na aan het slot waarvan hij de heer Vollenga de oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst, het gouden draaginsig- ne en de gebruikelijke gratificatie over handigde. Achtereenvolgens spraken daar na nog de heer C. A. L. Trommelen, chef postgebouw Baljuwslaan, de heer C. Dek ker, voorzitter van de Haarlemse Postfan- fare, die de jubilaris, die penningmeester van het korps is, een aktentas aanbood en de heer H. Plant, voorzitter van het jubi leumfonds van de PTT, die een huiskamer lamp overhandigde. .Ook mevrouw Vollen ga werd in de hulde betrokken; zij kreeg bloemen. B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor om van het bestuur van de stichting „Het Nationale Park de Kenne merduinen" een stuk duinterrein ter op pervlakte van 1,5 ha. gelegen ten zuiden van het kampeerterrein „De Lakens", ten westen van de speelvijver ..Spartelmeer" en ten noorden van de Zeeweg in gebruik te nemen. Deze grond is bestemd als kam peerterrein voor het Haarlemse jeugdwerk. Er kunnen ongeveer honderd kinderen kamperen. Voor het terrein in gebruik genomen zal kunnen worden, zullen er echter een aantal voorzieningen getroffen moeten worden. Zo moet er een toiletgebouwtje met drie w.c.'s komen, een pomp voor de watervoor ziening van de toiletten, twee pompen voor drink- en waswater en een put voor de afvoer van het morswater, een afrastering om het terrein en vijf richtingborden. Hiervoor is een bedrag nodig van 7.775. B. en W. vragen de raad dit krediet be schikbaar te stellen. De heer J. Willemse, lid van de frac tie van de Partij van de Arbeid in de Haarlemse gemeenteraad, heeft zich met een aantal schriftelijke vragen tot het college van B. en W. gewend. De heer Willemse vraagt het col lege namelijk of het het college bekend is dat op het terrein achter de percelen 68 en 70 in de Vosmaerstraat sinds enige tijd een opslagplaats van autowrakken annex sloperij is gevestigd. De heer Wil lemse verzoekt het college te willen mede delen of voor dit bedrijf toestemming is verleend en zo ja, welke motieven dan tot deze toestemming hebben geleid. Bij een ontkennend antwoord van B. en W. zou de heer Willemse willen weten of het college kan bevorderen, dat dit bedrijf op korte termijn uit deze woonwijk wordt verwijderd. De heer Willemse voegt daar nog aan toe, dat hij gaarne zou zien, dat hij op de hoogte gebracht zou worden van het feit, of de bestaande rijks-en/of gemeente lijke verordening voor een verbod tot ves tiging dan wel verwijdering van derge lijke bedrijven een mogelijkheid biedt. In dien dit echter niet het geval zou zijn dan zou de heer Willemse graag zien, dat de gemeentelijke verordening zodanig gewij zigd en/of aangevuld zou worden, dat onge wenste vestigingen in de woonwijken kun nen worden geweerd. Omstreeks drie uur dinsdagmiddag is de veertienjarige B. A. de Waal van An keveen uit Heemskerk in het buitenspuika- naal te IJmuiden verdronken. De jongen was op een steigertje aan het vissen, maar viel er plotseling af. Zijn vader sprong de knaap, die de zwemkunst niet meester was na, doch de drenkeling was toen reeds onder water verdwenen. De po litie vond na een uur dreggen het stoffe lijk overschot van de jeugdige visser. Het lichaam werd naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. BONN (Reuter en AFP) Het Westduit- se Rode Kruis heeft woensdag medege deeld, dat dr. Walter Linse, een Westber- lijnse advocaat en destijds voorzitter van de Vereniging van Vrije Juristen, die in de zomer van 1952 door Oostduitse agenten werd ontvoerd, op 15 december 1953 in de Sovjet-Unie is overleden. Het Rode Kruis heeft dit vernomen van het Russische Rode Kruis, als antwoord op een kortgeleden ge daan verzoek om inlichtingen omtrent het lot van dr. Linse. Dr. Linse, die ten tijde van zijn ont voering 49 jaar oud was, werd op 8 juli 1952 vlak voor zijn woning in West-Berlijn aangesproken en neergeslagen door twee Oostduitse agenten, met behulp van twee anderen in een auto gesleept en vervolgens naar de oostelijke sector van Berlijn over gebracht. Volgens de Vereniging van Vrije Juristen zou hij toen, na bijna een jaar lang door de Oostduitsers te zijn vastgehouden, aan de Russische autoriteiten zijn uitge leverd. Een van zijn ontvoerders werd in 1954 door een rechtbank in West-Berlijn tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. ARLINGTON (UPI) De North Virgi nia Sun meldt dat de Nederlandse tele paat Peter Hurkos is ingeschakeld bij het onderzoek naar de ontvoering van en de moord op het gezin Jackson. Carroll Ver non Jackson, zijn vrouw en hun twee dochtertjes werden ontvoerd uit hun auto, toen zij op de avond van 11 januari 1959 op een landweg nabij Mineral in Virginia reden. Twee lichamen werden later ge vonden in een verlaten zaagselput nabij Fredericksburg in Virginia, de andere twee werden begraven gevonden nabij An napolis in Maryland. Volgens de genoem de krant, krijgt Hurkos 100 dollar per dag betaald, plus vergoeding van onkosten,om in de zaak-Jackson te werken. Advertentie levering via uw handalaar top. KÖNIG N.Y. AMSTERDAH ROTTERDAM - ALMELO - VENLO (Van onze correspondent in Bonn) „Dat de Duits-Nederlandse drie jaar du rende onderhandelingen de langste in de Duitse na-oorlogse diplomatie zoveel tijd in beslag hebben genomen is onder meer een gevolg van het bedachtzame, zorgvuldig afwegende karakter van de Ne derlandse onderhandelaars". Dit schrijft in het Westduitse tijdschrift voor internationale vragen „Aussenpoli- tik" de ambassadeur dr. Rolf Lahr, die de leider was van de Westduitse delegatie bij de onderhandelingen met Nederland. Dr. Lahr legt er in zijn artikel alle nadruk op, dat het met deze onderhandelingen niet in de allereerste plaats is gegaan om materiële voordeler) over en weer; in het middelpunt stonden psychologische zaken, die remmend op het overleg hebben ge werkt. Hij schrijft daarover: „De overval (van de Duitsers in 1940) op Nederland behoort tot de meest misdadige daden uit de misdadige periode. Begonnen met de luchtaanval op Rotterdam hebben oorlog en bezetting in het zich tegen de vreemde machthebber met verbetenheid verwerend land bijzondere ellende veroorzaakt en grote verbittering gekweekt. Men dient te weten dat onder meer van 120.000 Neder landse Joden er 100.000 de dood in Duitse concentratiekampen hebben gevonden." Di\ Lahr constateert, dat achter de Ne derlandse eisen een morele 'aanspraak stond en dat de oorsprong van.de onvrede tussen beide landen aan de Duitse kant lag. Met nadx-uk spreekt hij voorts over het feit dat bij de oplossing van diverse Duits-Nedei-landse problemen de ouder wetse grenzen als het ware een andere waarde hebben gekregen. „In sommige gevallen werden deze oude staatsgrenzen eenvoudigweg genegeerd, als wilde men vooruitlopen op het wegvallen van de gi-enzen in een Verenigd Europa". Dr. Lahr zegt over het Eems-Dollard- probleem, dat formeel gezien een oplos sing gevonden is, die de ontwikkeling van Delfzijl en Emden veilig stelt, maar waar bij men van Duitse kant onmiskenbaar iets heeft laten vallen, te weten het recht op souvereiniteit in de Eems tot steen worpafstand van de Nederlandse kust. Di\ Lahr kapittelt die Duitsei-s, die ten In de Memorie van Antwoord op het ontwerp-herziening Boswet wordt gezegd dat de x-egex-ing de handhaving van het be staande bosai-eaal ajs eerste beleidsregel stelt. Door uitbreiding van woongebieden en wegenaanleg gaat bos vex-loren en ex- zijn niet veel woeste gronden meer, die voor bebossing in aanmerking komen. Door bebossing van de IJselmeerpolders wordt een niet onbelangrijke uitbreiding verkregen. De meeste heidevelden zijn wel geschikt voor bosbouw, maar dienen goed deels om redenen van natuux-- en land- schapsschoon behouden te blijven voor zo ver ze niet voor militaire doeleinden of woningbouw enz. nodig zijn. Het verlies aan bos uit de oorlogsjaren is vrijwel inge haald. Bebossing van max-ginale en sub- marginale landbouwgronden wordt bezien. Hiertoe is een subsidiex-egeling in het ont- wei-p opgenomen. Nederland heeft behoefte aan 5,3 miljoen kubieke meter hout per jaax\ De behoefte wordt slechts voor eenzesde gedekt uit ons ongevéer 250.000 hectare gx-ote bosai-eaal, waarvan naaldhout 173.400 hectare be slaat, loofhout 28.500 hectare, hakhout 39.600 hectare en griend 8400 hectare. Het areaal hakhout wordt gaandeweg vervan gen door opgaand bos. Bij de Tweede Kamei-, de Staten van de Antillen en de Staten van Suriname is een ontwerp van Rijkswet inzake een cas satieregeling voor de Nederlandse Antil len ingediend. (Het ovei-leg met Suriname inzake cas satie bij de Hoge" Raad der Nederlanden is nog niet afgesloten. Het thans ingedien de ontwerp van wet heeft wel de instem ming van de Antilliaanse regering). De zeer beperkte cassatiemogelijkheden worden door deze wet verruimd. Cassatie in burgerlijke zaken zal mogelijk worden bij uitspraken over voerderingen van meer dan duizend gulden Antiliaans coui-ant, niet echter over aangiften of aanvragen van faillissementen, homologatie van akkoor den of surséances van betalingen. In strafzaken kan tegen beschikkingen geen cassatie worden ingesteld en ook niet tegen bij verstek gewezen vonnissen. De procureur-generaal bij het hof van Justitie op de Antillen zal in stx-afzaken in het belang der wet een eis tot cassatie kunnen instellen. Advertentie WASHINGTON (UPI) Krachtens de nieuwe wet op de burgerlijke vrijheden heeft de Amerikaanse fedex-ale regering dinsdag een civiele procedure ingesteld bij het federale kantongerecht van Shrevepoti in Louisiana tegen de gemeente Bienville deze staat, waar volgens een officieel ge sanctioneerd „patroon van rassendiscri minatie" het stemx-echt werd geschonden. In de eis worden plaatselijke groepen van blanke burgers en het stembureau be schuldigd van het onwettig verwijdex-en van 560 negers van de registex-s voor de verkiezingen van 1956. De regering verzoekt het hof te be schikken, dat zal worden voorkomen, dat negers van stemregisters worden verwij derd om fictieve redenen. Voorts wordt het hof uitgenodigd een functionaris te be noemen, die de stemrechten van negers in Bienville moet beschermen. aanzien van Wylerberg —waar 20 hecta ren met 23 Duitsers bij Nederland blij ven zo veel kritiek hebben geuit. Hier wonen, zegt hij drie maal zoveel Neder landers als Duitsers. De oude gx-ens was technisch gezien slecht. Ook kx-itiseert hij de Duitse pers, die weinig heeft geschre ven over de terugkeer naar West-Duits- land van 7700 Duitsers, maar veel ophef maakt over het niet terugkeren van 23 Duitsers. Tenslotte zegt dr. Lahr dat men van de Nederlanders over dit verdrag geen spon tane uitlatingen van tevredenheid mag verwachten. Het verdrag is nu eenmaal geen streep onder het verleden. De mate riële inhoud ervan bevat ook geen fractie van het herstel van het destijds de Neder landers aangedane onrecht. Maar het ver drag zal, aldus dr. Lahr gemakkelijker maken, een blik in het verleden te werpen. Het zal ertoe kunnen bijdx-agen dat de oude wonden zich zullen helen, dat de na- buux-schap beter zal worden en dat men samen vrijer in een gemeenschappelijke toekomst zal kunnen kijken. Advertentie Nauwelijks te geloven, maar wij willen het u bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6-cyL Brandstofverbruik 1 1 op 17 km. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, bevei liging voor kinderen. Demonstr. z. enige verpl. Telefoon 12138 Op tweede pinksterdag heeft het Oos- terkerkkoor weer zijn jaax-lijks uitstapje gehouden, dat ditmaal werd gecombineerd met een deelneming aan een zangconcours en wel te Hall bij Eex-beek. Het koor kan tei-ugzien op een welgeslaagde dag in het bijzonder wat betreft het zangconcours. Onder de uitstekende leiding van de dirigent', de heer Henk van der Velde, zag het koor kans om niet minder dan drie prijzen te behalen. Een eerste prijs in de tweede af deling gemengde koren met 339 punten, de dix-ecteursprijs wegens het hoogste aan tal punten in de afdeling en als extra prijs een mooie beker als beloning voor het hoogst behaalde aantal punten van het gehele concours. De school wedstrijden hadden een vlot verloop. In afd. A legde de Openbare Ulo beslag op de eerste prijs na strafwox-pen met het Lorentzlyceum. In afd. B werd het tweede twaalftal van de Hildebrand- school nummer 1, terwijl het tweede twaalftal van het Lorentzlyceum tweede werd. Advertentie Binnenweg 203 - 207 - Tel. 38.38.6 - Heemstede Gisteravond omstx-eeks 10 minuten voor half twaalf is door velen in Nederland een heldere vuurbol waargenomen. De vuurbol was enkele seconden zichtbaar en ver spreidde volgens enkele waarnemers een helder blauwachtig licht, dat volgens sommigen helderder was dan de volle maan. Hij werd gevolgd door een staart van vele kilometers lengte. Het verschijn sel werd veroorzaakt doordat een stuk steen of metaal uit de wereldruimte met grote snelheid, misschien ongeveer veertig kilometer per seconde, de aarde naderde en op een hoogte van ongeveer tachtig ki lometer boven de grond vex-brandde. De sterrewacht te Utrecht vx-aagt aan personen, die het verschijnsel nauwkeurig hebben gezien, een verslagje per brief kaart te willen zenden aan de stex-renwacht te Uti-echt en daai-in te vermelden in wel ke richting men begin- en eindpunt zag en op welke hoogte in graden boven de hori zon. voorts gedurende hoeveel seconden het verschijnsel zichtbaar was en hoe hel der het was in vergelijking met de volle maan. Ook mededelingen over kleur en omvang worden op prijs gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5