POLITIEKE WEERSLAG NA EXPLOSIE AAN DE TOP saimdiï pijpen garantie voor 't zuiverste rookgenot Washington ontevreden over verleden en niet gerust op de toekomst Bonn heeft critiek op de houding van Argentinië Amerikaanse strijdmacht naar het eiland Okinawa Hoogste straf in „Ballets roses": vijf jaar Man die meisjes aanhield dood in auto gevonden „Avontuur met Karei Doorman is gewaagd" LOTTO VERDRONG VOETBAL TOTO IN WEST-DUITSLAND Psychopaat uit Heilo in Duitsland gepakt en weer ontsnapt VRIJDAG 10 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEM5CHE COURANT 5 Washington niet gerust op Pekings bedoelingen Prinses Désirée geslaagd ProfDe Gaay Fortman Nederlandse zeelieden sloegen in Texas een onderwijzer dood B. D. Leefsma N.V. Kerkstraat 25- b.d. Leidsestraat - Amsterdam. Fusie tussen beide bleek noodzakelijk te zijn Nasser in Griekenland Europese conferentie over de lengte van vrachtauto's In Duitsland verdronken „De Hoop" assisteerde ELN A woHana (Van onze correspondent in de V.S.) De explosie van de topconferentie brengt te Washington nog steeds schokken teweeg en vrij hevige ook. Drie gebeurtenissen van de laatste dagen hielden verband met die explosie: het onderzoek van de Senaat- commissie voor buitenlandse betrekkingen, de conferentie van de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie (Z.O.A.V.O.) en ook. de herziening van Eisenhowers reisplan naar het Verre Oosten. Achter stevig gesloten deuren heeft de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen een onderzoek ingesteld naar het incident met de U2, hel boven Rus land neergeschoten verkenningsvliegtuig. Na afloop van de zittingen werd een ste nografisch verslag publiek gemaakt, maar daaruit waren die passages weggelaten, die uit hoofde van dc nationale veiligheid, geheim moesten blijven. Een van de be langrijkste getuigen was Allan Dulles, het hoofd van Amerika's geheime dienst (C. I.A.). Hij getuigde onder voorbehoud dat hijzelf zou beslissen wat er van zijn ver klaringen publiek kon worden gemaakt. Na afloop besloot Dulles het hele verhoor geheim te houden. Ondanks die, begrijpelijke, censuur heeft het onderzoek toch wel een paar interes sante feiten opgeleverd: Op 9 mei heeft de Amerikaanse regering te kennen gegeven, dat de vluchten van de U2-toestellen ondernomen werden op last van de president en dat zij een on derdeel uitmaakten van Amerika's offici ële politiek. Dit bleek al spoedig een on houdbare verklaring en de president heeft die in feite ongedaan moeten maken in de bekende, onofficiële zitting te Parijs. De vraag is: wie hebben ertoe besloten, dat Eisenhower, op 9 mei, de verantwoor delijkheid op zich zou nemen? Het senaats- onderzoek heeft nu aan het licht gebracht, dat het niet Allan Dulles is geweest. Een groep, bestaande uit Herter, Dillon, Gates, Kohier en Bohlen, heeft de conclusie be reikt, dat het maar het beste zou zijn, dat Eisenhower zich verantwoordelijk ver klaarde voor die vluchten. Het definitieve besluit tot deze bedenkelijke verklaring kwam tot stand in telefoongesprekken tus sen een vermoeide Herter (hij was juist terug uit Europa en was met zijn neus in de crisis gevallen) en een ietwat afzijdig staande, in Gettysburg verblijvende Eisen hower. (Van onze correspondent in Bonn) De WestduitS,e regering is niet van plan zo heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie te Bonn herhaald aan Israel om de uitlevering van Eich mann te vragen. Daarmee sprak Bonn be richten uit Cairo, dat hiervan wèl sprake zou zijn, tegen. Tezelfdertijd kon men in de Westduitse hoofdstad critiek op de hou ding van Argentinië horen, dat van Israel de „terugzending" van Eichmann heeft geëist. Het gaat Bonn in het geval-Eichmann kennelijk niet alleen om de formele zijde van de zaak. Formeel zou West-Duitsland Israel wel kunnen vragen om uitlevering, hoewel er geen uitleveringsverdrag tussen beide staten bestaat. Men wil Israel ech ter geen strobreed in de weg leggen waar het de berechting van de SS-misda- diger aangaat. Men wenst Eichmann per soonlijk ook geen officiële rechtsbescher- De Israëlische regering heeft deze foto van Adolf Eichmann laten maken, na dat hij als gevangene in de Joodse staat was aangekomen. ming te geven, omdat hij geacht wordt daarop moreel geen enkele aanspraak te maken. Daarentegen is Bonn wel van plan het openbaar ministerie in Israel en Eichmanns eventuele verdediger alle mo gelijke hulp te verlenen. De houding van Argentinië in het geval- Eichmann ontmoet hier geen enkele sym patic. Argentinië vindt Israels uitleg van de ontvoering van de SS-lcider uit Buenos Aires onaanvaardbaar. Dat acht men in West-Duitsland om de volgende redenen dwaas: 1) Argentinië weigerde de bonds republiek dezer dagen de uitlevering van dr. Klingenfuss en herbergde jarenlang een grote groep voormalige Duitse nazi's. Dat Buenos. Aires Eichmann ooit langs de formele weg aan Israel of aan West-Duits land zou hebben uitgeleverd, moet zeer on waarschijnlijk worden geacht. 2) Met de ontvoering van Eichmann moge de Argentijnse soevereiniteit zijn geschonden, maar misdaden van het soort als deze SS-er heeft gepleegd vereisen, zo verklaarde ondermeer een Westduitse ra diospreker, andere dan normale rechts- maatstaven. Wat Eichmann heeft mis daan gaat alle bestaande normen te bui ten. Een buitengewoon delict als dit recht vaardigt een buitengewone wijze van ver volging. Als Argentinië om een onmens als Eichmann de UNO tegen Israel in het geweer wil brengen, wordt wel heel zon derling gehandeld. Het geval-Eichmann compromitteert dan ook niet zozeer Israel als wel Argentinië dat, vooral onder Pe- rón, ten aanzien van de nazi's een vreem de houding heeft aangenomen, aldus kon men in de Westduitse hoofdstad horen verklaren. Het is achteraf gemakkelijk critiek te oefenen, maar uit het Senaatsonderzoek is toch wel naar voren gekomen, wat de zwakheden zijn geweest van de Amerikaan se regering en waaruit men het fiasco kan verklaren: allereerst kon men opnieuw vaststellen, dat Eisenhower populair ge zegd er niet genoeg „op zit" in het regeringsbeleid. Hij wist van die vluchten af, maar hij was niet voldoende op zijn qui vive om het gevaar te beseffen, dat men liep wanneer men er vlak voor de topconferentie mee door ging. Verder wa ren Eisenhower en de zijnen niet voldoen de doordrongen van de aard van spionage- activiteit. Toen de U2 een crisis veroor zaakte namen zij daardoor besluiten en improviseerden zij een politiek, die geen rekening hield met de onofficiële wetten van spioneren. Bovendien kwam nogmaals aan het licht wat iedereen wel kon vermoeden: er heeft onvoldoende coördinatie bestaan tussen het State Department de C.I.A. en N.A.S. A. (National Aeronautics and Space Ad ministration). Laatstgenoemde organisatie voerde meteorologische vluchten uit en de C.I.A. gebruikte de N.A.S.A. als mantel organisatie. Het klonk nogal onwaarschijn lijk, dat de op één na hoogste man van de N.A.S.A. verklaarde, dat hij niets heeft afgeweten van het C.I.A.-werk. Dillon heeft de ongecoördineerde publi citeit trachten te verklaren uit het feit, dat „de pers iedereen achterna zat". Maar als ik het voor mijn Amerikaanse colle ga's mag opnemen: dat is juist wat men van een goede pers mag verwachten. Het zal nu nog moeten blijken of de Senaatscommissie het eens kan worden over een rapport. Is dat niet het geval, dan is Fulbright, de bekwame voorzitter, van plan zelf een rapport uit te geven. Een van de factoren voor Kroesjtsjevs veranderde koers acht men gewoonlijk de aandrang, die Peking met succes op hem heeft uitgeoefend. Het 'wantrouwen tegen communistisch-China is daardoor nog gro ter geworden en dit bleek duidelijk in de discussies van de Zuidoost Aziatische Ver dragsorganisatie, die te Washington een conferentie heeft gehouden. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Her ter, week niet af van de strakke lijn van zijn voorganger John Foster Dulles. Ook hij verklaarde zich ertegen "communis tisch China toe te laten tot de UNO en hij zei te verwachten, dat Peking binnen kort tot groter activiteit zou overgaan. Of die activiteit openlijke agressie dan wel ondermijning zou zijn, daarover liepen de meningen op de conferentie uiteen. Het slotcommuniqué legde de nadruk op ter reur en ondermijning en noemde agressie als mogelijkheid. De reis, die Eisenhower in juni gaat maken heeft, door de explosie te Parijs, wel een heel ander aspect gekregen. In dien de president een warme ontvangst in de Sovjet-Unie gevonden zou hebben, dan zou hij de rest van zijn tocht zacht hebben kunnen zitten op de lauweren, die hij in Rusland had geoogst. Nu het an ders gelopen is en nu door het ^-inci dent de Amerikaanse bases opnieuw in het geding zijn gekomen, wordt met name het bezoek van Eisenhower aan Japan, een moeilijk geval. Op 19 juni zou het beveiligingsverdrag van kracht worden, dat Amerika en Japan hebben gesloten. Dit zou precies de dag zijn, waarop Eisen hower in Japan zou aankomen. Het is no dig geworden om zinnen met „zou" te schrijven over dit bezoek, want het zou weieens kunnen zijn, dat de demonstra ties van de oppositie roet in het eten zouden gooien. Zelfs Eisenhowers bezoek aan Korea brengt enige moeilijkheden met zich mee. Amerika heeft zich daar populair gemaakt, door vrij duidelijk partij te kiezen tegen het regiem van Rhee. Maar thans is Rhee uitgeweken naar Hawai, de vijftigste staat van de Amerikaanse federatie. Die „vakan tie-reis" heeft Amerika's papieren weer wat doen dalen. Oorspronkelijk stonden de Philippijnen en Formosa niet op het reisschema. De bezoeken aldaar zullen onwillekeurig de strakke lijn tegen communistisch China, die Herter op de Z.O.A.V.O.-conferentie heeft getrokken, nog wat aandikken. CHICAGO (UPI) Ex-president Harry S. Truman heeft aan de pers verteld dat hij, toen hij president was, verkennings vluchten boven Rusland en China had ver boden en dat hij van mening is dat ook thans zulke vluchten niet noodzakelijk zijn „Spionage is een lelijk ding. Ik veronder stel dat het gebeuren moet, doch ik wens er geen deel aan te hebben", aldus Tru man. Toen hem gevraagd werd of hij meende dat Eisenhower de berucht gewor den vlucht met de U-2 moest goedkeuren vlak voor de top-conferentie, antwoordde Truman: „Ik meende dat het in 1949 niet nodig en onbehoorlijk was en die mening heb ik nog steeds". OAKLAND (Reuter) Een gevechts groep van tweeduizend man volledig uit geruste luchtlandingstroepen gaat naar het eilandje Okinawa „ter versterking van de paraatheid der vrije wereld in het weste lijke deel van de Stille Oceaan", aldus heeft het Amerikaanse leger bekendge maakt. De groep kan onmiddellijk optreden te gen korte onverwachte aanvallen en zo nodig tegen een langere strijd. Zij is de eerste die sinds enige jaren naar het weste lijk deel van de Stille Oceaan wordt ge stuurd. Alle uitrusting, waaronder anti- tankgeschut, kan per parachute worden neergelaten. De militairen hebben een in tensieve opleiding-achter de rug. De Amerikaanse onderminister voor het Verre Oosten J. Graham Parsons, heeft voor een commissie van het Amerikaanse Congres verklaard, dat de westelijke mo gendheden moeten beseffen, dat de Chine se communisten „hun toevlucht zullen ne men tot geweld wanneer hun dit voor hun doeleinden van pas komt". De Chinese communistische leiders zijn „bedwelmd door hun theoretisch vertrou wen op succes", aldus minister Parsons. Het dreigen met geweld, of dit wordt uit gesproken of niet. zal een belangrijke fac tor blijven uitmaken van hun politiek. De onbuigzame ideologische eisen van het re gime van Peking kunnen Slechts tot span ningen leiden en vormen een belemmering om te trachten een compromis te berei ken over internationale vraagstukken, al dus de minister. PARIJS (AFP-Reuter) Een Parijse rechtbank heeft de 75-jarige oud-voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, An- dré Le Troquer tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één jaar en een boete van drieduizend nieuwe franc (2.400 gul den) veroordeeld wegens zijn aandeel in het schandaal van de „roze balletten". Pierre Sorlut, een 35-jarige voormalige politieman, kreeg vijf jaar onvoorwaarde lijk, omdat hij in woningen van particu lieren en in de ambtswoning van Le Tro quer orgieën zou hebben georganiseerd, waaraan vooraanstaande zakenlieden en minderjarige meisjes hebben deelgeno men. In totaal waren 23 personen van het aanzetten van minderjarigen tot ontucht beschuldigd. Met uitzondering van een hoofdinspecteur van politie werden allen schuldig bevonden. Le Troquer had verklaard onschuldig te zijn, evenals zijn 45-jarige vriendin de Witrussische gravin Elisabeth de Pina- jeff, die tot een boete van tweeduizend franc werd veroordeeld. De eigenaar van een kapsalon en de voormalige directeur van een luxueus restaurant in het Bois de Boulogne kregen twee jaar gevangenis straf. De eigenaar van een grote winkel in Parijs kreeg anderhalf jaar. Le Troquer heeft altijd volgehouden dat het schandaal op touw was gezet om be langrijke personen uit de vierde republiek in diskrediet te brengen. Op de Wieringerrandweg in de Wierin- germeer is donderdagmiddag in een auto die in een sloot lag, het stoffelijk over schot gevonden van een 24-jarige employé van de Rijkswerf in Den Helder. De man had een schotwond in het hoofd. Deze lu gubere vondst werd gedaan door de Rijks politie. Korte tijd tevoren hadden twee meisjes aangifte gedaan dat zij onder be dreiging met een pistool waren aangehou den door een automobilist. Het eerste, een 17-jarig meisje uit Slootdorp, werd dooi de man aangehouden op de Zuiderzeeweg tussen Wieringen en Middenmeer. Zij vol deed niet aan zijn sommatie om af te stappen en fietste snel door. De tweede aangifte kwam van een 14-jarig meisje uit Hippolitushoef, dat werd aangehouden op de Wieringerrandweg. toen zij naar huis reed van de landbouwhuishoudschool in Slootdorp. Dit meisje kreeg een schot na van de man toen zij doorreed, maar zij werd niet geraakt. Dichtbij de plaats waar de man het meisje had willen aan houden vond men later het stoffelijk over schot. Na twee jaren studie aan de kweek school in Stockholm heeft prinses Desiree van Zweden haar onderwijs akte ghaald. Nadat zij het diploma in ontvangst had genomen, werd zij om helsd door haar zuster, prinses Bir- gitta (links). In een rede voor de jaarvergadering van het verbond van protestants-christelijke werkgevers in het Kurhaus, heeft donder dagmiddag prof. mr. W. F. de Gaay Fort man, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam opgemerkt, dat hij het zen den van het vliegkampschip Karei Door man naar Nederlands Nieuw-Guinea niet begrijpt. Hij vindt dit „een gewaagd avon tuur". Met name heeft hij, naar hij voorts zeide, niet begrepen de wijze, waarop het zenden van dit schip in een communiqué is aangekondigd. „Geen Europese mo gendheid, en zeker Nederland niet," zo zei- de hij verder, „kan zich thans een bui tenlandse politiek veroorloven onder het aanroepen van Jan Pieterszoon Coen." Prof. De Gaay Fortman zei o.m. „Dit is een machtige tijd die vraagt om mach tige daden, in de eerste plaats van men sen, die met Paulus geleerd hebben: „Als ik zwak ben, dan ben ik machtig." Hij hield een rede over de houding van de Westerse landen tegenover jonge staten en ontwikkelingsgebieden. Naar zijn inzicht kan een land als Ne derland in deze gehele ontwikkeling een bemiddelende rol spelen. De rol van Ne derland als politieke mogendheid is naar zijn mening uitgespeeld. Nederland is, ook uit eigen belang, altijd uit geweest op sa menwerking in het kader van het recht. Nederland heeft ook op dat gebied een gevestigde reputatie. BROWNSVILLE, (Texas) Twee op varenden van het s.s. Alblasserdijk van de Holland-Amerika Lijn hebben bekend een onderwijzer op een weg te Port Brownsville zo geslagen en getrapt te heb ben, dat het slachtoffer overleed. De po litie arresteerde de zeelieden en stelde hen in staat van beschuldiging wegens moord. De onderwijzer, de 35-jarige Sal vador M. Loya, was uit Sacramento, Ca- lifornië naar Brownsville gekomen om de begrafenis van zijn vader, een vooraan staande zakenman in deze plaats, bij te wonen. De Nederlandse zeelieden vertelden dat zij, toen zij naar hun schip terugkeerden, Loya hadden zien zitten in een auto nabij de haven. Zij waren een gesprek met hem begonnen, dat op een twist was uitgelo pen. Zij bekenden dat zij Loya vervolgens geslagen en getrapt hadden tot hij levens loos bleef liggen. Daarna is het tweetal naar het schip gezwommen om de bloed vlekken van hun kleding kwijt te raken. De twee verdachten werden voorgeleid aan de vrederechter, die voor ieder een bargtocht van 10.000 dollar vaststelde. Toen zij deze niet konden betalen, werden zij in de gevangenis opgesloten. De mannen zijn de 21-jarige W. J. H. uit Capelle aan de IJssel en de 23-jarige A. van D. uit Til burg. (UPI). Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Het Duitse Lottospel is in ons land geen onbekende dat blijkt uit de opzet van de Rolot. Over de grens komen iedere week duizenden „Lottoscheine" naar ons land, waar in fabrieken, door huismoeders en grensgangers te Nijmegen, Venlo, En schede en waar al niet stevig wordt ge gokt in de hoop op de enorme prijzen, die in de Westduitse lotto vallen. Iedere week, meestal vier of vijf keer, een eer ste prijs van een half miljoen mark 450.000,-), tientallen keren een tweede prijs variërend van twintig- tot soms twee- honderduizend mark, vele keren een derde prijs van soms vijfduizend mark, talloze malen een vierde prijs van een mark of tachtig en tienduizenden keren een slot- prijsje van een paar mark. Verleden week is het voor de winnaars een beetje „mis" gegaan. Niemand was er in geslaagd in een rijtje van 49 getallen de zes aan te wijzen die zondag door een weeskind, onder controle van een notaris, werden getrokken. Daardoor kwamen de genen aan bod, die er vijf goed hadden getipt en ook nog het zevende „Zusatz- zahl" goed hadden. Dat „Zusatzzahl" heeft men als zevende getal genomen om de ge luksfactor groter te maken. Tientallen mensen in de bondsrepubliek bleken vijf plus „Zusatzzahl" goed te hebben: en kre gen ieder 319.869,05 mark. Zij die de vori ge week vijf getallen goed hadden, kregen ieder 9995,90 mark, die vier getallen juist hadden kregen elk 103,85 mark en die er ■JMIf <- i jfefe immmm President Nasser brengt met vrouw en kinderen een driedaags bezoejf aan Griekenland. Deze foto van president Nasser en koning Paul werd gemaakt tijdens een autorit door Athene. Het comité van plaatsvervangers van de Europese conferentie van ministers van Verkeer is in Parijs bijeen geweest. Het comité had opdracht gekregen na te gaan, welke mogelijkheden bestonden voor een compromis in de reeds jaren slepende zaak van de afmetingen en gewichten van vrachtauto's, in het bijzonder de kwestie van de maximale lengte van vrachtauto's met aanhangwagens. De bondsrepubliek Duitsland, die tot dusverre voorstanders was gebleken van een drastische bekor ting van deze lengte, was thans bereid, hiervoor een maximum van 16.5 m te aan vaarden. Deze lengte kon echter niet de instem ming van de grote meerderheid der an dere landen verkrijgen. De meerderheid wilde, hoewel zij eigenlijk de voorkeur gaf aan een lengte van 18 m., als compromis genoegen nemen met 17 m„ ondanks de schade, die zulks voor de ondernemingen in het wegvervoer zou betekenen. De dooi de bondsrepubliek aangevoerde argumen ten van verkeersveiligheid werden door vrijwel geen der andere Europese landen aanvaard. Het resultaat, van de bijeenkomst was derhalve, dat 13 landen verklaarden een lengte van 17 m. als compromis uiteinde lijk te kunnen aanvaarden (België, Lu xemburg. Frankrijk, Spanje, Portugal, Joegoslavië, Zwitserland, Oostenrijk, De nemarken, Zweden, Italië, Griekenland en Nederland). Alleen de Bondsrepubliek wenste niet verder te gaan dan 16.5 m. Het comité van plaatsvervangers zal in de eerste helft van juli de besprekingen over dit onderwerp voortzetten. In de haven van Heilbronn is de 60-jari- ge schipper R. van der Meer van het Am sterdamse motorschip „Moerwijk" over boord gevallen en verdronken. De 30-jarige M. Schrynemaker, die vo rige week vrijdag uit de psychiatrische in- .ichting in Heiloo is ontvlucht, blijkt zich in Duitsland te bevinden. Hij was bij de Deens-Duitse grens door de Deense douane wegens clandestiene grensoverschrijding gepakt en aan de Duitse politie overgege ven. Deze wilde hem in Flensburg aan de justitie voorgeleiden. In het gerechtsge bouw wist S. echter te ontsnappen. Toen hij voorgeleid zou worden, gaf hij zijn begeleider plötseling een stoot tegen de borst, rukte zich los en vluchtte naar buiten. De politie zette onmiddellijk een achtervolging in maar de man ontkwam. Hij was in de nacht van dinsdag op woensdag gearresteerd bij een poging de Deens-Duitse grens te overschrijden. Hij werd door de Deense douane na een wilde achtervolging, waarbij op hem ge schoten werd, gepakt. Hij weigerde dc Deense autoriteiten te antwoorden op hun vragen en zei alleen dat hij Nederlander was. De Denen, die vermoedden dat de Nederlander wel iets op zijn kerfstok zou hebben, leverden hem uit aan de West duitse politie, die hem wegens illegale grensoverschrijding ter beschikking van de Justitie wilde stellen. Zowel de Deense als de Duitse politie zoekt hem thans. Het is namelijk niet onmogelijk, dat hij bij de grens in Aabenza weer illegaal naar Denemarken is gevlucht. Het hospitaalschip „De Hoop" is don derdag twee keer in actie geweest voor de Nederlandse haringvloot voor de Schot se oostkust. Eerst bracht het de twintig jarige Johannes Pronk van de „Jacob den Duik", die zijn enkel gebroken had, naar het ziekenhuis in Aberdeen, enkele uren later voer het uit om de „Johan den Duik" (het zusterschip: van de „Jacob den Duik") naar Aberdeen te escox-teren. Het schip had bij het vissen een lek opgelopen. Vo rige week werden twee gewonde Neder landse zeelui naar Abei'deen gebracht. Maandag zullen alle drie patiënten het ziekenhuis waai-schijnlijk kunnen verla ten. (UPI). drie goed hadden elk 4,24 mark. Het totaal aantal winnaars beliep vele tienduizenden spelers. Uit gewoonte Het was dus een slechte week. De maxi mumprijzen van een half miljoen die elke week weer elk van de zes goede-„tippers" in de schoot plegen te vallen, waren er dit maal, bij hoge uitzondering, niet bij. Het Lottospel vei-heugt zich in een enorme be langstelling. De minimuminzet is één mark (plus, voor ieder formulier, tien pfennig), dat is twee ingevulde rijtjes. Er is geen maximum-inzet: men kan dus zo veel foi-mulieren van ieder zes rijtjes in vullen als men wil. Daarentegen zijn de hoofdprijzen wel beperkt. Tot voor enige jaren was deze prijs ongelimiteerd en is het bebeurd dat een zes-goed-tipper een miljoen en meer mark ontving. Door de maximumwinst op een half miljoen en meer mark te stellen, kunnen thans meer zes-goed-tippers elk dit volle bedrag win nen. Overigens, een echtpaar uit Bremen heeft enkele jai-en geleden, door elk de zelfde getallen aan te kruisen, toch samen een miljoen mark gewonnen.... De kans om dat halve miljoen te win nen is gering: 1 op 13,8 miljoen. Deson danks speelt men: zonder passie overi gens, meer uit gewoonte en in de hoop ook eens een klein prijsje een paar tientjes, mischien een paar duizend mark in de wacht te slepen. Van enigerlei gokdrift, waarbij het huishoudgeld wordt verslin gerd, is geen sprake. Omzet twintig miljoen In het „Lottoblock" zijn sedert vijf ja ren alle staatslottomaatschappijen van de elf Westduitse deelstaten samengebracht. Zij hebben daarbij een fusie aangegaan met de voetbaltoto, die de laatste jaren een zielig bestaan voert. Waar in de „to to" per week niet meer dan 2.5 miljoen wordt omgezet, daar bereikt de Lotto-om zet iedere week een bedrag van twintig- of meer miljoen. Voor de Westduitse deel staten is de Lotto een welkome bron van inkomsten gewoi'den. Zowel van „toto" als van „Lotto" vloeit 16 2/3 pei-cent als loterij- belasting in de staatskas der deelstaten. Drie tot vier percent is bestemd voor ad ministratieve kosten. Negen percent gaat naar de bureauhouders, bij wie men een formulier kan krijgen. De helft van de omzet wordt aan de winnaars uitgekeerd: op ieder van de vier winnaarsklassen een kwart hiervan. Wat er overblijft gaat naai de staat- en naar de sport en de cultuur. Uit de „toto"- en Lottopot worden ieder jaar miljoenen uitgekeerd voor de bouw van sportvelden en sportscholen, van gym nastieklokalen, maar ook voor culturele doeleinden. Desondanks blijft er bijvoor beeld in Beiei-en voor de staat per jaar nog veertig tot vijftig miljoen pure winst over Gevoelige klap Het is buiten kijf dat de voetbaltoto door de Lotto een gevoelige klap heeft ge kregen, hoewel de kans om in de voetbal toto wat te winnen groter is dan in de Lot to. Men kan het zo zeggen: wie in de Lotto een half miljoen wil winnen, moet in staat zijn geblinddoekt uit een berg van veertien miljoen witte ï-ijstkorrels twee rode kor reltjes te halen. Wie in de „toto" de hoofdprijs wil winnen moet geblinddoekt uit een bei-g van 560.000 witte korreltjes twee i-ode halen.... Maar de „toto" is desondanks „arm" geworden. In de eerste plaats doordat ve le huisvrouwen, renteniers en anderen, die van voetbal geen begrip hebben, de „toto" vaarwel zeiden en de Lotto omhelsden. Wie thans in Duitsland nog in de „toto" speelt, doet dat omdat hij zijn hart aan voetbal heeft verpanddaarbij is het „toto"-spel niet variabel genoeg: waar de Lotto iedere week enige malen een half miljoen vast als eerste pi-ijzen en daar naast een i-eeks kleinex-e prijzen uitkeert, biedt de „toto" een ingewikkeld systeem, waarbij de helft van de omzet over veer tien winnaarsgroepen wordt vex-deeld. Niet voor niets is de „toto" dan ook een fusie met de Lotto aangegaan De vraag is, wanneer Rolot in ons land algemeen ingang zal vinden, hoe het lot van onze voetbaltoto zal worden. Men kan bij voorbaat al zeggen, dat van de „toto"- omzet achteruit zal gaan vooropgezet dat Rolot hoge prijzen geeft en een varia tie van kleinere prijzen toelaat. Voor de „toto" blijft dan niets anders over dan haar systeem te verrijken, opdat de voet balliefhebber er plezier in houdt. In West- Duitsland hebben de „toto'Meiders dat niet gedaan en daarom ging de toto-omzet met sprongen achteruit. Daarnaast zou men de Rolot-leiders het Westduitse voor beeld voor ogen willen houden, waar het de bekendmaking van de winnaars be treft: de namen van de winnaars van de Lottoprijzen woi-den namelijk niet gepu bliceerd omdat men weet, dat dei-gelijke gelukkige mensen dan overstroomd ple gen te worden met bedelbrieven en wat dies meer zij Advertentie DE ZWITSERSE NAAIMACHINE Fantastisch EENVOUDIG Eenvoudig FANTASTISCH TEMPELIERSSTRAAT 68

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5