Rupsen bedreigen natuurschoon in het duingebied Schoenhandelaar zou in 8 jaar 100.000 hebben verduisterd Drs. H. L. Prenen sprak over Daumier Ouders van leerlingen bespreken situatie bij fustcentrale Agenda voor Haarlem en de IJmond Verdachte, begonnen als volontair, kocht in vier jaar zestien auto's Bejaarde fietser in Haarlem na aanrijding overleden Twee maanden hechtenis geëist tegen vuurwerkfabrikant VRIJDAG 10 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk HAARLEMSE RECHTBANK Drie doden in het verkeer Adres aan B. en 7V. vraagt maatregelen ter beveiliging van gevaarlijke waterkant Demonstraties padvinders op zaterdagmiddag koelkasten diepvriezers Haarlemse rechtbank Beschonken automobilist gearresteerd Scooterrijder ernstig gewond Werk van Paula Geraedts PA. Schaepman overleden Automobilist bij botsing gewond De atmosfeer is die van de „Hound of the Baskervilles", u weet wel, dat grie zelige verhaal van Sherlock Holmes. En dat allemaal niet zo ver van huis. U kunt de beklemming voelen, op een paar kilo meter van de openbare en drukke Zee weg in IJmuidcn-Oost. U loopt maar over het betonpad van de Slingerduinlaan, tot u bij een hek komt. Daar is alles wit, wit van de draden, die van twijg tot twijg, van tak tot tak en van boom tot boom hangen. Wanneer de zonnestralen er doorheen dringen, lijkt het alsof het heeft geijzeld. De dode takken zijn ingekap seld in miljoenen draadjes. Maar onder dat prachtige wit vreet het kwaad zich voort in de vorm van kleine grondklcu- rige rupsen. De beestjes hangen keurig in het gelid aan de groene blaadjes. Ritmisch bewe gen zij zich voort, geruisloos, zich een brede baan door het jonge groen vretend. Wanneer men eventjes een beetje sigaret tenrook in hun richting blaast, steken ze verstoord de koppen op en bij nog een beetje rook, kronkelen ze door elkaar, een griezelige kluwen vormend. Zo'n kluwen bestaat uit gemiddeld veer tig tot vijftig rupsen en in elke struik of boom zitten zeker vijftig van die trossen. Bij een zachte wind golven de rupsenfa milies op en neer. Soms valt een kind uit het nest, maar wordt ergens ver be neden opgevangen in het zilverwitte net. Doodvallen zal die heus niet. Zelfs de grond is wit en het is alsof het zojuist, eventjes maar, heeft gesneeuwd. Honderden struiken en bomen rondom het oude hek en de afrastering zijn ook wit. De slachtoffers Opmerkelijk is dat de miljoenen rupsen het voornamelijk hebben voorzien op de lage bomen en struiken, zoals meidoorns en kardinaalsmutsjes. Hogere bomen, zo als eiken, raken zij nauwelijks aan, of schoon die ook wel de sporen der invasie dragen: bruine webbenresten. De gelede veelvraten schijnen voorlopig geen enkele lage struik of kleine boom over te slaan, maar wie weet of zij niet straks, wan neer de eerste zijn opgepeuzeld, op de hogere overgaan. Voedsel genoeg in dat enorme duinengebied met zijn gevarieer de flora. De gedachte daaraan is weinig opwek kend en de reden waarom wij die rup- senaanval in Velsen (overal in het. duin gebied vindt men de sporen) signaleren is dan ook alleen, dat wij bezorgd zijn. Uiter mate bezorgd dat veel van het natuur schoon door de rupsen teniet zal worden gedaan. Ontelbaar zijn in het gebied im mers nu al de bomen en struiken die blad loos zijn gemaakt, juist op het moment dat de natuur alles in bloei zette. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag te vens 16.15 uur: „De boekaniers", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en zater dag, maandag en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Mag ik deze dans van u?", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Ik zal spuwen op jullie graf", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud." alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag te vens 16.15 uur: „De dag der vergelding," 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur en zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Les tricheurs," 18 jaar. Zondag 14 en 16.15 uur: „Tom en Jerry festival," alle leef tijden. Rembrandt Theater: Vandaag, zaterdag en maandag tot en met donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur, zondag 13,30, 16, 18.45 en 21.15 uur: „On the beach," 14 jaar. Zondag 11 uur: „De wereld der stilte," alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Gebrandmerkt," 14 jaar. Studio Theater: Vandaag zaterdag en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Man in Havana", 14 jaar. Zon dag 11 uur: „Het geheimzinnige leven van dr. Faust." Theater Monopole (Zandvoort) vrijdag t''m zondag 20 uur: „Ferry to Hongkong", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van prenten van Daumier en Gavarni. Galerie Uittenhout (Kleine Houtstr. 41): Tot 13 juni dagelijks van 10.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Frans Verpoorten. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 18 juni dagelijks 9-17 uur: Expositie van werken van Paula Gereadts. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van uitgaven, fo to's, brieven en bezittingen van Frederik van Eeden. VRIJDAG 10 JUNI Thalia, 20 uur: S.O.S. Pacific. Rex, 20 uur: „Liefdesnachten van Lu- cretia". ZATERDAG 11 JUNI Thalia, 19 en 21.15 uur: „S.O.S. Pacific". Rex, 20 uur: „Liefdesnachten van Lu- cretia". VRIJDAG 10 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Nacht der vergelding". Luxor Theater, .18.45 en 21.15 uur: „Voor beulen geen genade". W.B. Theater, 20 uur: „Union Pacific". ZATERDAG 11 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Nacht der vergelding". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Voor beulen geen genade". IV.B. Theater, 20 uur: „Unión Pacific". ZATERDAG 11 JUNI Marquette Theater, 20 uur: Verraderlij ke voetsporen. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, donderdagmiddag geëist te gen een 48-jarige schoenhandelaar uit Vel sen, die in acht jaar tijd als vennoot van een Heemsteeds schoenenbedrijf naar schatting ongeveer honderdduizend gulden en achthonderd paar schoenen ter waarde van vijftienduizend gulden verduisterde. Bovendien maakte de man drie jaar gele den een valse vennootschapsakte op met allerlei voor hem en zijn gezin gunstige voorwaarden, zoals een salaris van ruim negenduizend gulden per jaar, drie per cent van de winst en pensioenen voor zijn vrouw en kinderen. Het verduisterde geld gebruikte de schoenhandelaar om steeds weer nieuwe auto's te kopen. In vier jaar tijd kocht hij er zestien. Hij had name lijk angst te verongelukken als hij maar even dacht dat er met de wagen iets niet in orde was. D schoenenzaak is eigendom van een 70-jarige Heemstedenaar en zijn 38-jarige zoon. Deze zoon kwam in 1950 in de zaak. In dat jaar ontmoette hij op de vakcur sus in Utrecht de Velsenaar en er groei de een vriendschap. De Velsenaar vertel de dat hij een gefortuneerd man was („Ik kan mijn rente niet óp", zou hij heb ben gezegd), maar hij wilde iets om han den hebben en vroeg de Heemstedenaar of hij hem in zijn zaak kon gebruiken. Zo kwam de Velsenaar als volontair in het bedrijf tegen een vergoeding van 35 per week (zonder sociale voorzieningen) en twee percent van de netto winst. Het duur de niet zolang of de man werd in de ven nootschap opgenomen. De Velsenaar was echter helemaal niet zo welgesteld („Ik had thuis geen zeil op de vloer", vertelde hij ter zitting) en na enkele jaren begon hij af en toe geld uit de kas te nemen. Nu eens een briefje van tien, dan een van vijfentwintig gulden. Ook stak hij geld dat hij van klanten ontving, in eigen zak. Daar kraaide geen haan naar, want de eigenaars van het bedrijf hielden er geen voorraadadministratie op na Verder nam hij geregeld schoenen mee naar huis en toen de man werd gearres teerd vond de politie een voorraad van acht honderd, meest overjarige schoenen ter waarde van 15.000. De recherche vroeg hem een schatting te maken van het ver duisterde geld. Het hoefde niet op tien duizend gulden precies, zei de recherche. Verdachte meende dat het gemiddeld drie honderd gulden per week was en hij kwam tot een bedrag van 103.000. Omstreeks 1953 kreeg verdachte een blanco akte in handen waar op onverklaar bare manier de handtekening van de jong ste eigenaar van de zaak op was geko men. Vorig jaar vroeg verdachte een ken nis, een notarisklerk, aan de hand van gegevens die verdachte hem gaf, een ven nootschapsakte op te stellen. De kennis deed dit en de schoenhandelaar tikte de inhoud 6p het gezegelde blanco papier en plaatste zijn handtekening onder die van de jongste eigenaar. „Man op de achtergrond De president mr. J. P. Petersen vroeg deze eigenaar of het inderdaad zijn hand tekening was. ..Dat kan ik niet ontken nen. De handtekening lijkt veel op die van mij", zei de man maar hij voegde er aan toe zich niet te kunnen herinne ren een blanco akte te hebben getekend. „Dat zou ik toch niet hebben kunnen doen, edelachtbare. Dan zou ik mijn^dood- vonnis hebben getekend", zei getuige ge ëmotioneerd. Hij vertelde verder dat in de loop der jaren de verhouding tussen hem en de Velsenaar onhoudbaar werd. „Hij werd door de klanten voor de baas aangezien. Ik kreeg er een minderwaardigheidsge voel van. Ik was de man op de achter grond", zei getuige. In wanhoop had hij op een keer gezegd: „Ik heb zin om er uit te gaan. Ik ga naar zee". Maar op een vraag van de raadsman, mr. B. J. de Boer, ontkende hij echter dat cr concreet over liquidatie of overdracht van de zaak was gesproken. De president vroeg getuige verder of hij dan nooit gemerkt heeft dat de zaak niet goed ging. „Och, we zijn eenvoudi ge mensen, we leven zuinig", zei getuige. „Ik heb hem nooit betrapt. Er was geen voorraadadministratie. Daar had ik het te druk voor". Ook de vader van getuige verklaarde nooit iets van de verduisterin gen te hebben gemerkt. De officier van Justitie zei dit niet te kunnen begrijpen. Ook niet hoe die hand tekening van de zoon onder dat absurde contract is gekomen. De officier zag de eigenaars van de zaak als eenvoudige men sen die in contact kwamen met een fi guur van een andere allure, een man te gen wie ze opzagen. Ze konden zich niet voorstellen dat hij zich aan hun geld en schoenen zou vergrijpen. Verdachte was in het bedrijf „de meneer" en heeft van het geld goede sier gemaakt. Bijzonder ernstig noemde de officier het gebeurde met de valse akte. Naar zijn mening geeft dit blijk van een geraffineerde en kwaadaardige mentaliteit. De officier zag echter reden om aan te nemen dat ver dachte oprecht berouw heeft. De raadsman vertelde dat zijn cliënt een moeilijke jeugd heeft gehad. Hij komt uit een gezin waar armoede heerste. Het psychiatrische rapport schetst hem als een zwakke, innerlijk onzekere figuur. Een man met een oerangst, die een stempel op zijn persoonlijkheid drukte. Deze angst blijkt uit het feit dat hij steeds weer nieu we auto's kocht, zestien in totaal. Als hij maar even dacht dat er iets aan een wa gen mankeerde, deed hij hem weer van de hand, uit angst te verongelukken. Hij was een man die ettelijke keren 's nachts zijn bed uit ging om te kijken of de gas kraan wel afgesloten was. Bij het schoenenbedrijf in Heemstede kwam hij in een voor hem ongezond kli maat. Er was geen voorraadadministratie. Dat werd zijn noodlot, aldus mr. De Boer, die een gecombineerde straf met toezicht bepleitte. „Ik heb er vreselijk veel spijt van", zei verdachte in zijn laatste woord. Uitspraak donderdag 23 juni om half tien. Vanmorgen om tien over acht is op de Bloys van Treslongweg in Haarlem de 76- jarige F. J. Kuyper uit de Oranjestraat 94 aangereden door een personenauto en zo ernstig gewond dat hij ter plaatse over leed. De bejaarde man reed op de fiets over de Vlaamseweg komende uit de richting van het De Ruyterplein. Hij stad vermoe delijk zonder voldoende op te letten de Bloys van Treslongweg over. De automo bilist kon hem niet meer ontwijken. De wielrijder kreeg vermoedelijk een schedel- basisfractuur. Het stoffelijk overschot werd naar de Mariastichting vervoerd. Een dergelijk ongeluk gebeurde in Hen gelo, waarvan de 72-jarige F. Ottenhof uit Hengelo het slachtoffer werd. Toen hij per fiets plotseling de straat overstak, werd hij door een bestelauto aangereden. De bejaarde man viel met het hoofd op het wegdek en liep daardoor een schedelbasisfractuur op. In een ziekenhuis is hij later overleden. In een ziekenhuis te Bussum is de heer A. Kramer uit Amsterdam overleden, die dezer dagen ernstig gewond werd toen de door zijn zoon bestuurde bestelwagen na bij Bussum bij het uitwijken een paaltje raakte en omsloeg. De zoon, die een her senschudding opliep, ligt nog in het zie kenhuis. In de kunstzaal „In 't Goede Uur" heeft drs. H. L. Prenen gisteravond voor een zeer aandachtig publiek in het kleine stampvolle zaaltje een causerie gehouden over de schilder, lithograaf en beeldhouwer Honoré Daumier (Marseille 1810Parijs 1807) van wie deze maand in deze kunst- zaal prenten worden geëxposeerd, evenals van Gavarni, uit het bezit van drs. Prenen. De spreker maakte allereerst een onder scheid tussen de kaï-ikatuurkunst en kunst in het algemeen: de eerste richt zich op de mens zoals die na de paradijsval een keerzijde werd van de engelachtige toe stand, terwijl kunst in het algemeen de mogelijkheid kan hebben verder dan die keerzijde te reiken, naar het engelachtige, en hemelse perspectieven kan openen. In haar toespitsing op die keerzijde van de mens kan de karikatuur algemeen mense lijke eigenschappen betreffen zoals heb zucht, vrekkigheid en ook persoonlijk gericht zijn, bijvoorbeeld rancune tegen één persoon uitdrukken. Na de te kleine plaats, die de karikatuurkunst in de kunst geschiedenis inneemt te hebben gehekeld, zei drs. Prenen dat Daumier zeker niet alleen maar uiterlijke lijnen extra aan zette, zoals elke handige tekenaar dat wel kan. Daumier geeft het innerlijk weer, zijn markeringen van een gelaat drukken innerlijke hoedanigheden uit. Daumier werd in Marseille geboren waar zijn vader een weinig begaafd dichter was, „wiens enige meesterwerk zijn zoon Ho noré is geweest". De jonge Daumier trok met zijn vader naar Parijs, waar hij in 1830 in „Caricature", het vinnige blad van Charles Philipon, litho's publiceerde, later De situatie nabij de fustcentrale aan de Friese Varkenmarkt in Haarlem, waar enige tijd geleden een jongetje is ver dronken, is donderdag nog eens punt van bespreking geweest op een bijeenkomst, die de oudercommissies van de Dr. A. van Voorthuysenschool en de Anslijn- school in het gymnastieklokaal van beide scholen hadden belegd. Deze bijeenkomst werd behalve door een groot aantal ouders van leerlingen van de twee genoemde en enige andere scholen uit de omgeving, eveneens bezocht door de directeur van Openbare Werken, ir. Ch. C. van der Vlis, de directeur van de dienst Havens en Marktwezen, de heer J. H. W. Scholte, de administrateur van de afdeling onderwijs van de secretarie, de heer C. Ph. Abbing en door het raads lid de heer A. J. Fortgens, die over de toestand bij de fustcentrale schriftelijke vragen bij B. en W. heeft ingediend. Het resultaat van de besprekingen was, dat men besloot een adres aag B. en W. te richten, waarin wordt gevraagd de fustcentrale zo spoedig mogelijk te ver plaatsen naar de daarvoor bestemde plaats aan de Oudeweg en zolang dit nog niet is gebeurd zo spoedig mogelijk die maatregelen te nemen, die voorkomen dat kinderen in de omgeving van de Friese Varkenmarkt en de Hooimarkt spelender wijs in het water kunnen geraken, met de verdrinkingsdood als mogelijk gevolg. In de toelichting tot dit verzoek schrij ven de ondertekenaars de heren A. Kooy en J. A. Nieuwstrate, respectievelijk voorzitters van de oudercommissie van Dr. A. van Voorthuysenschool en Anslijn- school en de heren A. E. Benjamins en B. Rijpstra, waarnemend hoofd en hoofd van genoemde scholen dat in de jaren dat de fustcentrale aan de Friese Var kenmarkt bestaat ettelijke kinderen gaan de van school naar huis en omgekeerd te water zijn geraakt en dat in deze periode, naar hun bekend is, zeven verdrinkings- gevallen hebben plaats gehad. Bovendien wijzen zij erop, dat de van hun kant be trachte waakzaamheid niet voldoende is geweest door het huidige onafgeschermde terrein. De heer B. Rijpstra hield tevoren een toelichting op deze resolutie, waarbij hij herinnerde aan het artikel over deze kwes tie in ons blad van 3 juni en waarbij hij stelde dat de door de onderwijskrach ten ingestelde bewaking voor en na school tijd onvoldoende is gebleken. Hij deed een dringend beroep op de ouders hun kinderen niet eerder dan half negen en kwart over één naar de Ans- lijnschool te sturen om te voorkomen dat zij vóór schooltijd in de buurt van de kis ten langs het water gaan spelen. Hij vroeg het gemeentebestuur maatre gelen te nemen, opdat een herhaling van de verdrinkingsgevallen zou worden voor komen gedurende de periode dat de fust centrale nog aan de Friese Varkenmarkt is gevestigd. Een uitvoerige discussie ontspon zich naar aanleiding van de vraag welke maat- i-egelen in dit verband de meest geëigen de zijn. Een afscheiding om het terrein leek het meest afdoende, maar ir. Van der Vlis wees erop, dat met de pi-ocedure hiervoor wellicht enige maanden kunnen Ter gelegenheid van de viering van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse Padvinders worden zatermiddag op het terrein aan de Wagenweg nabij de Spruit en Boschstraat te Haarlem demonstra ties gehouden, waaiwoor een uitgebreid programma is samengesteld. De groepen komen in actie. Bovendien zullen demon- sti-aties vliegen met vliegtuigmodellen en reddings- en EHBO- werk worden gege ven en de N.P.V.-drumband zal zich la ten horen. Padvinders hebben geld verzameld en hiei-van worden patates-frites gebakken. Deze zullen de bezoekers worden aange boden in het vertrouwen, dat men geld in een melkemmer gooit. De opbrengst is bestemd voor de actie van het wereld vluchtelingen jaar. Advertentie levering vio uw handelaar Imp. KQNIG N.Y. AMSTERDAM ROTTERDAM ALMELO VENLO 1 verlopen, waarna het tijdstip van verhui zing van de fustcentrale zéér dicht nabij zou zijn gekomen. Beter achtte hij het een speciale bewaking van het terrein in te stellen. Ook de heer Fortgens waarschuwde te gen een te groot optimisme. „Natuurlijk zullen B. en W. en de raad al het mo gelijke doen om zo spoedig mogelijk tot een oplossing te komen. Het is evenwel zo, dat nadat een raadsbesluit is genomen, nog enige tijd zal verlopen alvorens alle benodigde goedkeuringen kunnen zijn ver kregen." De vergadering stelde er prijs op het adres naar B. en W. te sturen, waarbij tevens getracht zal worden een afspraak voor een gesprek met de betreffende wet houders te maken. Tegen een 62-jarige vuurwerkfabrikant in IJmuiden heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, donderdagmiddag twee maanden hechtenis geëist en ver beurdverklaring van 143.000 zogenaamde knalkurken. De man was in hoger beroep gekomen van het vonnis van de kanton rechter die hem had veroordeeld tot veer tien dagen hechtenis en verbeurdverkla ring. De fabrikant stond tei-echt omdat hij op 20 juli van vorig jaar in een bunker in de duinen fyet genoemde aantal knalkur ken bewaarde zonder vergunning van de Hinderwet. Op die dag ontstond er bij het maken van vuurwerk op het dak van de bunker, een explosie waarbij de achttienjarige zoon van verdachte om het leven kwam. De politie trof bij haar onderzoek in een geheime bergplaats in de bunker bijna vijftig kisten met in totaal 143.000 knal- kurken aan. Ten gevolge van de explosie ontstond een brand, waarbij 5000 m2 duin terrein in vlammen opging. Er waren reeds vaker ongelukken gebeurd. De vuur werkfabriek is inmiddels geliquideerd. Verdachte ontkende iets te hebben ge weten van de grote voorraad knalkurken. Hij zei dat hij het bedrijf had overgedra gen aan zijn stiefzoon en daarna zelden meer bij de bunker in de duinen kwam. De officier van Justitie zei dat verdach te in juli het bedrijf weer in handen had en dat hij aansprakelijk was, ook al zou hij niets van de voorraad knalkurken heb ben geweten. De officier zei dat men ver dachte kon beschouwen als de moorde naar van zijn eigen zoon. Hij was een man die altijd knoeide met ontplofbare stoffen. De officier vond de straf van de kantonrechter veel te laag voor deze, naar hij noemde „onbetrouwbare en gevaarlij ke figuur, die liegt, draait en chicaneert." Verdachte hield ook in zijn laatste woord staande zich niet schuldig te voelen. Uitspraak donderdag 23 juni om half tien. Donderdagavond om tien over elf heeft de Haarlemse politie in de Zijlstraat in Haarlem een automobilist aangehouden die links van de weg reed. De man, een 30-jarige chauffeur uit Haarlem, rook naar alcohol. Hij verklaar- twee glazen bier en drie of vier borrels te hebben gedronken. Hij werd naar het politiebureau overgebracht, waar de bloedproef werd genomen. De politie vorderde zijn rijbewijs in en nam de auto in beslag. Donderdagavond om half acht is een 22-jarige timmerman uit Vijfhuizen bij een aanrijding op het Frans Halsplein ernstig gewond. De bestuurder van een personenauto die van het Kennemerplein via het Frans- Halsplein rechtsaf de Kloppersingel wilde oprijden, moest stoppen voor een fietser die rechtdoor reed. De scooter-rijder die de auto achter op reed. kon niet tijdig stoppen en botste tegen de achterkant van de auto. De man viel en moest met een dubbele rechterbeenbreuk in het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden opgenomen. in „Charivari". De Balzac, die tien jaar ouder was dan Daumier, zei van hem: „Die knaap heeft een Michelangelo in zich". Daumier werkte nooit naar het leven, maar steeds uit zijn geheugen. Wel maak te hij beeldjes in klei als steun. Van deze beeldjes zijn er zeventien bewaard. In veertig jaren heeft Daumier ongeveer vijf tigduizend prenten gemaakt. In zijn „Cu- riosités estétiques" wijdde Baudelaire in 1858 een schitterend artikel aan Daumier. Tot 1872 heeft hij doorgetekend, toen werd hij blind. Corot heeft de verarmde Dau mier in zijn laatste jaren gesteund. Drs. Prenen ging wat nader in op het feit, dat het werk van Daumier wel ver- „Le Recors" (gerechtsdienaar, getuige van deurwaarder) uit de serie „Bohé miens de Paris" van Daumier. geleken wordt met dat van Rembrandt en Michelangelo. Daumier raakt Rembrandt, aldus de spreker, in diens boven het Hol landse uitrijzende oud-testamentische, Joodse, Germaanse en diens clair-obscur; met Michelangelo heeft hij raakpunten in het gezonde op de werkelijkheid steunende pathos (niet het pathos van „op de bazui nen van Jericho een kopje koffie bestel len") en het musculaire, Romeinse. „Dau mier staat tussen de Germanen en Romei nen in." Tot slot besprak de heer Prenen de verwonderlijke goedaardigheid van Daumier, diens „generosité", welke vreemd pleegt te zijn aan iemand die karikaturen maakt, welke immers de mens juist in zijn keerzijde zoeken. Een zeer hartelijk applaus beloonde de spreker voor zijn boeiende voordracht, welke werd ingeleid en van een slotwoord voorzien door de heer Grommers, exploi tant van „In 't Goede Uur". Tot 18 juni is in De Ark werk te zien van Paula Geraedts. Mijn eerste indruk was: weer zo'n dilettante. Maar bij het ontmoeten van enkele portretjes bleek dat niet waar. Paula Geraedts kan een kop tekenen of schilderen. Zij doet dat, gezien haar schilderwijze, angstig, maar ze heeft iets geleerd. Zij heeft blijkbaar niet ge leerd dat de kunst een heel lange weg vraagt, zeker wanneer men tot de reli gieuze verbeeldingen wil komen, die Pau la Geraedts voor ogen staan. In delen van het schilderij neemt zij dan plotse ling een vrijheid, die zij bij portretten zich alleen nog maar voor de achtergron den durft permitteren. Het gevolg is een tweeslachtige wijze van schilderen, waar in het vrijer gedane deel wel bijzonder slap en bovendien lelijk van kleur is. Het is vervelend te moeten constateren dat, naar men moet aannemen, goedbedoelde religieuze verbeeldingen nachtmerries zijn. Door kleurbeperking en een over het gehele doek meer volgehouden wijze van schilderen kan men enige waardering heb ben voor een stervende Christus. Het zui verste komt Paula Geraedts me voor in enkele schilderijtjes van vruchtbomen, geen groots maar wel lief werk. Ook kan men waardering hebben voor het feit dat zij hele familieportretten maakt, schilde rijen van een nauwelijks doordachte com positie, die bij nog groter argeloosheid charme zouden kunnen hebben, mits ook weer niet de achtergrond van zo'n heel andere schilderwijze was. Bob Buys Te Haarlem is op zevenenzestigjarige leeftijd overleden de heer P. A. Schaep man, oud-burgemeester van Borne in Over- ijsel. Eerst was hij burgemeester van An- gerlo in Gelderland en in 1925 werd hij als zodanig benoemd in Borne, waar hij het ambt van burgemeester heeft vervuld tot in het begin van de wereldoorlog. Om principiële redenen heeft hij de gemeente verlaten en de heer Schaepman vestigde zich in Haarlem. In het begin van zijn loopbaan in Borne was deze gemeente een administratieve gemeente. Er volgden daarna bestuursmoeilijkheden, die de heer Schaepman uitstekend heeft opgevangen. Hij heeft onder meer de stoot gegeven dat Borne in 1928 een waterleiding bedrijf kreeg en ook is onder zijn leiding de elek triciteitsvoorziening uitgebreid. Vroeger was er een particuliere maatschappij en in 1933 nam de gemeente deze over. Het gemeentelijke bedrijf heeft zich daarna aan zienlijk uitgebreid. In Haarlem was de heer Schaepman een aantal jaren secretaris van de afdeling Haarlem van de Katholieke Reclasserings- vereniging. In de parochiekerk O.L.Vrouw onbevlek te ontvangenis aan de Korte Zijlweg te Overveen zullen maandagmorgen de uit vaartdiensten worden gehouden en om elf uur volgt de begrafenis op het kerkhof al- daax\ Donderdagmiddag om kwart voor drie is op het kruispunt Raaksbrug. Wilha'.rr.na- straat, Raaks en Zijlvest te Haarlem ee-n verkeersongeluk gebeurd, waarbij een negenentwintigjarige analist uit Bloemon- daal ernstig gewond is. Deze reed met zijn auto van de Faaks in de richting van de brug en op clat ogen blik naderde, rechts van hem, een auto. die in de richting van de WilhelminasVaat reed. Een botsing volgde en de auto van de Bloemendaler kwam tegen de brugleuning tot stilstand. De man liep een slagaderlijke bloeding op, een hersenschudding en een boo'd- wonde. Hij werd in zorgwekkende toestand naar .t Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Vanmorgen was zijn toestand naar omstan digheden gunstig. Zijn auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7