Echtpaar Tromp-Van Deursen viert diamanten huwelijksfeest „Opper" P. J. van Dam nam afscheid van politie Gespannen arbeidsmarkt in bollenstreek Twee hoofdambtenaren verdacht van corruptie Ook Nederlander zweefde Oost-Duitsland binnen Duitse vlieger landde ondanks verbod op basis Woensdreeht Serum tegen kanker? Zelfstandigwording van Frans West-Afrika VRIJDAG 10 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Strand en verkeers telling in Zandvoort Lisser bejaarden hadden jaarlijkse uitgaansdag Geigertellers op McGuire Kapitein van „Waterman" werd peetvader Van der Heem overweegt vijfdaagse werkweek Raadslid Fibbe vraagt om verlaging nutstarieven Oudheidkundige vondst bij Vogelenzang Opleiding bedrijfskunde aan Eindhovense T.H. Kerkelijk Nieuws UIT STAD EN STREEK DENNENAALDENZEEP 1 40 Eurocontrol" op luchtverkeer Vermiste Britse marine officier in Rusland? Geruchten tegengesproken Kort nieuws Vloedgolf op Filippijnen Mali en Madagascar maken school Helft van bevolking van Valdivia afgevoerd Maandag herdenken de heer en me vrouw N. J. Tromp-Van Deursen, Leek- straat 29 in Hillegom de dag, waarop zij zestig jaar geleden in het huwelijk tra den. De bruidegom is thans 82 jaar oud en de bruid 80 jaar. Beiden zagen in Heem stede het levenslicht. Na 13 juni 1900 tra den zij bij de Spoorwegen in dienst: bij de overweg Klinkenberg in Sassenheim vond het echtpaar zijn werkterrein, hij als wegwerker, zij als overwegwachteres, ge kleed in blauwe cape, afgezet met rode kraag en getooid met hoge hoed en het embleem van de H.IJ.S.M., het vliegend wiel. In 1907 verhuisden beiden naar Hille gom, dat de tweede en tevens de laatste standplaats voor hen zou worden. Bij de blokpost 37 Hillegommerbeek) werkten zij als overwegwachters. Want. de heer Tromp was inmiddels tot deze functie ge promoveerd en zijn vrouw bediende on danks haar zes dochters en één zoon eveneens nog steeds de overwegbomen. Zij bleef dit tot 1914 doen. Tot 1938 beleefde de heer Tromp menig „niet-ambtelijk" avontuur. Zo kon hij tij dens de eerste wereldoorlog een koperdief grijpen en maakte hij enige jaren later mee dat een koe, die op reis was naar Stroe in Gelderland, in Hillegom op on verklaarbare wijze uit de trein viel. Toen de heer Tromp later eens om ad vies werd gevraagd omtrent het opheffen van overwegen, gaf hij een kernachtig commentaar, waarin duidelijk naar voren kwam dat naar zijn mening het opheffen van bewaakte overwegen rampzalige ge volgen zou kunnen hebben. Persoonlijk leed trof het echtpaar bij de dood van twee dochters op de leeftijd van vijfeneenhalf en vijfentwintig jaar. Veel liefde ontvangen de heer en mevrouw Tromp van hun zoon en vier dochters, van wie de oudste thans 56 jaar oud is. Er zijn verder 26 klein- en 2 achter kleinkinderen. Wellicht heeft hun klein dochter Tiny in Den Haag de waakzaam heid van haar grootvader overgeërfd, want zij was tot haar huwelijk als vrouwelijk Hillegom Donderdagmiddag heeft opperwacht meester P. J. van Dam van de rijkspo litie in het gemeentehuis van Hillegom na een 36-jarig dienstverband afscheid geno men van de politie. In een toespraak tot de scheidende „op per', die was vergezeld door zijn echt genote en drie kinderen, herinnerde het hoofd van de plaatselijke politie burge meester jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden aan de „blijde in- comste" van de heer Van Dam. die in 1937 Hillegom binnenreed op een daveren de motorfiets. Zijn optreden was bij die gelegenheid joyeus en getuigde van hoffe lijkheid. De burgemeester wist spoedig wie en wat de heer Van Dam was, vooral tijdens de bezettingsjaren, toen de thans scheiden de opperwachtmeester het voorbeeld was van een goed vaderlander. Steeds wan neer er delicate opdrachten moesten wor den vervuld besloot men in overleg met groepscommandant en hoofd van de po litie de heer Van Dam hiermee te belasten. De districtscommandant majoor R. van der Meulen was vertegenwoordigd door luitenant Vermeulen, die het vakmanschap en de diplomatieke gaven van de heer Van Dam prees. De groepscommandant, adju dant W. Hoekstra, stelde vast dat „opper" Van Dam voor het plaatselijk korps en voor de burgerij steeds een vraagbaak was. Met een gerust hart, kon hij het com mando tijdens zijn vakantie overdragen aan de heer Van Dam. omdat hij ervan overtuigd was in hem een goed plaats vervanger te hebben. Namens de collega's bood de heer Hoekstra een klok aan en overhandigde hij mevrouw Van Dam een boeket bloemen. Voorts spraken nog de hoofdagent A. Laarhoven namens de Al- gemen Politiebond, die jarenlang in de scheidende politieman een contactpersoon voor Kennemerland vond en de heer S. Salomons, brigadier van politie te Heem stede, als oud-collega. Nadat verversingen waren rondgediend sprak de heer Van Dam een dankwoord, waarbij hij aan velen dank bracht voor de ondervonden vriendschap, samenwerking en collegialiteit. Meer plaatsingen van minder geschikten Ook in de bollenstreek is de arbeids markt zeer gespannen. In het gewest Lisse bijvoorbeeld was er in mei van dit jaar een vraag van 511 tegen een aanbod van 222. Vorig jaar in deze maand was de vraag 350 en het aanbod 246. De vermindering van het aanbod be tref in hoofdzaak bouwvak-arbeiders, vis- serijpersoneel en handels- en kantoorbe dienden. Het toenemen van de vraag was vooral te constateren in de kalkzandsteen- en cementwarenindustrie, de bouwnij verheid, de metaalindustrie, de land- en tuinbouwbedrijven, terwijl ook in de ho- telbedrijven, de chemische nijverheid en op de diverse kantoren een toenemende vraag naar mannelijk en vrouwelijk per soneel is. Van de ingeschrevenen boven 25 jaar kan bijna de helft worden gerekend tot zoge naamde minder geschikten. Door de gro te behoefte aan arbeidskrachten biedt het bedrijfsleven echter thans ook aan deze groep mensen de gelegenheid een plaats in het arbeidsproces in te nemen. Z andvoort ACCORDEONVER. „ZANDVOORT" De accordeonvereniging „Zandvoort", nder leiding van directeur J. Davids, eeft tijdens het nationale accordeoncon- ours te Maarsen met 312 punten in de weede afdeling een eerste prijs behaald. GEEN SPREEKUUR WETHOUDER De wethouder van Publieke werken te ">dvoort, de heer G. Tates. is dinsdag -->i verhinderd zijn wekelijks spreek- - honden. politieambtenaar in de residentie werk zaam. De bruidegom is jarenlang lid ge weest van St. Rafaël, waarvan meerdere als secretaris. In samenwerking met wij len wethouder Balvers behartigde hij ja- jnlang het dagelijks bestuurslidmaat schap van de Hillegomse Geitenfokvereni- ging. Maandag komen kinderen, klein- en ach terkleinkinderen het echtpaar Tromp fe liciteren. Diamanten bruid en bruidegom stellen er prijs op hun feest in de familie kring te vieren. Aansluitend aan de door de Provinciale Waterstaat van Noordholland op 2de pink sterdag gehouden verkeerstelling langs de Noordzeekust in Noordholland, hield het strandschap Zandvoort. een telling van het standbezoek te Zandvoort; De minder gun stige weersomstandigheden hebben voor 2de pinksterdag velen van een bezoek aan het strand weerhouden. Om 14 uur veegde een fikse regenbui het vrij druk bezette strand schoon. De strandtellers troffen desondanks op het strand toch nog 6536 bezoekers aan, van wie ongeveer 800 in zee. In de loop van de middag, toen het weer was opgeklaard, groeide het aantal standbezoekers gestaag, en om drie uur werden 30.000 bezoekers geteld, van wie ongeveer 10 percent in zee. Het weer en het circuit hadden dus een duidelijk merk bare invloed op het strandbezoek, op mooie zondagen bedraagt het aantal bezoekers 80 tot 100.000. Verkeerstelling In totaal kwamen op maandag 111.883 personen Zandvoort binnen. Om drie uur dés middags was dit aantal reeds 92.934, maar op dat tijdstip hadden 24.488 per sonen de gemeente verlaten, zodat er toen nog 68.346 dagbezoekers in de badplaats verbleven. Ook bevonden er zich nog pl.m. 15.000 gasten in de gemeente, die zater dag en zondag waren aangekomen, om drie uur in de middag werd het aantal bezoekers op 83.000 gesteld. Hiervan wa ren 50.000 op het circuit en 30.000 op het strand. Er kwamen 13.908 personen-auto's Zand voort binnen, 3.477 motorfietsen, 7.732 bromfietsen, 11.117 rijwielen, en 7.100 voet gangers. Met 24 treinen brachten de spoor wegen bijna 10.000 mensen aan, de N.Z. H.V.M. voerde met 173 bussen ruim 8.000 personen aan. Het steeds drukker wordende rijwielpad Zandvoort-Noordwijk leverde ditmaal een belangrijk aandeel in de aanvoer, n.l. on geveer 2.500 personen. BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT. GEBOREN: Johannes Cornelis, z. v. J. Koper en -J. C. van Wijk; Anaré, z. v. A. Molenaar en J. K. Keur; Johanna Geesje Eveline, d. v. P. C. A. Koel en J. E. Siezen- ga; Charlotte Johanna, d. v. J. F. Wierth en A. van den Hoogen; Rudy, z. v. W. J. Meerwijk en K. van der Werve; Josephus Adrianus Eduard. z. v. L. H. E. Paternostre en E. de Vetten; Eleonore Maria, d. v. H. J. Lindeman en Th. E. Vrijaldenhoven. Geboren buiten de gemeente: Wilma, d. v. V. Schaap en W. Verzeilberg; Eric René Louis, z. v. W. B. C. van der Erve en L. M. H. V. C. van Blijdenstijn. ONDERTROUWD: C. G. A. M. van Gaa ien en M. J. van Tetering. GEHUWD: H. R. Collet en J, H. L. Ouendag; Chr. A. Götte en H. M. M. de Graaff. OVERLEDEN: L. E. W. Bolk, 63 jaar, geh. m. J. Semeins. Overleden buiten de gemeente: H. Brou wer, 78 jaar, geh. gew. m. G. C. Ritter. Lis se De Ouden van Dagen van Lisse heb ben weer hun jaarlijkse uitgaansdag ge had. Hoewel de leeftijdsgrens tegenwoor dig op 70 jaar is gesteld, waren er toch niet minder dan 270 oudjes die de tocht meegemaakt hebben. In vijf touringcars werd de tocht gemaakt door de mooie omgeving van Driebergen om daarna koers naar Hoevelaken te zetten, waar de lunch gebruikt werd. Een niet minder mooie tocht volgde door het Gooi met een be zoek aan de Radiostad Hilversum. Er werd langs het prachtige stadhuis en de radio studio's gereden om dan aan te landen in Anna's Hoeve, waar het jonge hart der bejaarden open ging en volop genoten werd. Tegen de avond arriveerde men weer in Lisse waar een heerlijk slot wacht te van deze dag. Het was half zes toen Lisse weer bereikt werd om een gezamen lijke maaltijd te gebruiken. In de Taveer ne en het K.A.B.-gebouw waar lange ta fels gereed stonden om elk ongeveer 150 man een plaats te kunnen bieden, want ook het organiserend Oranje-Comité zal mede aan. Het Gemeentebestuk van Lisse heeft al tijd grote belangstelling voor de uitgaans dag der bejaarden. Wegens afwezigheid met vakantie van de Burgemeester was het de Loco-Burgemeester Wethouder Mes man die in beide zalen een hartelijk woord lot hen richtte. Namens alle Ouden van Dagen voerde in de Taveerne de heer J. Kuipers het woord. In het K.A.B.-gebouw vertolkte de heer P. van der Lans de dank der feestgangers voor de prachtige dag welke men beleefd had. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Johannes Cornelis Maria, z. van C. L. van der Voorn en J. Hoogervorst; Marcel)inus Johannes, z. van J. Dam en C. T. de Kwant; Hans Anton, z. van A. J. H. de Wilde en T. Ypey; Bernardus Johannes, z. van G. C. van Haaster en W. J. de Jong; Cornelia Maria Johanna, d. van W. N. Warmerdam en Al. M. Beerendonk. ONDERTROUWD: J. G. van der Wereld en J. Aleijer. GETROUWD: J. L. Warmerdam en A. M. C. Tromp. Twee beelden van de Amerikaanse „Bomarc"-basis „McGuire": Op de ene foto de commandant van het 46e pro jectieleneskader, luitenant-kolonel B. Shepard tijdens zijn persconferentie. Op de andere foto zien we militairen met behulp v>an geigertellers de ge bouwen op de basis aftasten naar eventuele radioactiviteit. (Telefoto) De officier bij de rechtbank te Amster dam heeft donderdag gevangenisstraffen van vijf en zeven maanden geëist tegen twee hoofdambtenaren, die terecht ston den op de verdenking dat zij in de loop van het vorig jaar van een Amsterdamse vloerenfirma steekpenningen hadden aan genomen. De ambtenaren, de 46-jarige J.G.H.V. en de 47-jarige Al.J.F., waren beiden belast met het toezicht op gemeen tegebouwen. Zij kwamen daardoor gere geld in contact met de vloerenfirma. V., tegen wie vijf maanden werd geëist, had een bedrag van 300 gulden aangenomen, dat het verschil vormde tussen de reëele en de gefingeerde kosten voor het leggen van een vloer in een gebouw van de Am sterdamse universiteit. Hij verklaarde zijn daad met de opmerking dat hij oorspronke lijk voor dit project een begroting van ruim achthonderd gulden had ingediend. Later bleek dat die te hoog was en hij had de moed niet gehad, zijn chef te be kennen dat hij zich had vergist. Daarom had hij met de firma afgesproken dat het oorspronkelijk door hem genoemde bedrag de gemeente in rekening zou worden ge bracht. De hoofdambtenaar F., tegen wie zeven maanden werd geëist, had een dergelijke handelwijze gevolgd. Hij sprak echter niet over een verkeerd ingediende begroting, doch hij meende dat het door hem aange nomen geld beschreven kon worden als een douceurtje. Verschillen in zijn bereke ningen verklaarde hij als vergissingen. „Rekenen is nooit mijn sterkste kant ge weest", zo zei hij. Tijdens de behandeling van deze zaken kwam een circulaire ter sprake, die de directeur van publieke werken in oktober van het vorig jaar aan zijn personeel had gestuurd en waarin nog eens met nadruk werd vastgesteld, dat het voor ambtena ren verboden is giften aan te nemen. De hoofdambtenaren, die thans terechtstaan, waren nog niet gearresteerd toen deze cir culaire verscheen. Een dag voor aankomst van het rege ringsschip „Waterman" in Sydney schonk mevrouw Horvath, een passagiere van Hongaarse nationaliteit, het leven aan een zoon, die genoemd werd naar de gezag voerder van het schip, kapitein Herman van den Heuvel uit Roermond. Het was voor de eerste maal in diens loopbaan als kapitein, dat er aan boord van zijn schip een baby werd geboren. Kapitein Van den Heuvel ging terstond naar het scheepshospitaal om de kleine te bewonderen en de ouders geluk te wensen. De familie Horvath, onderweg naar Nieuw Zeeland, bestaat nu uit vader, moe der en vijf kinderen. Nadat het gezin uit Hongarije was gevlucht werd het van het ene naar het andere kamp getranspor teerd. Vrijwel geheel zonder geld of bezit tingen kwam het tenslotte aan boord van de „Waterman". Er waren dan ook geen babykleertjes, maar de Nederlandse emi granten doken in hun koffers en zo kon in de eerste behoefte worden voorzien. De bemanning wilde niet achterblijven en za melde geld in, waarvoor na aankomst in Sydney door de babyverzorgster van het schip, mej A. Woldringh van der Hoop. een complete baby-uitzet werd gekocht. Gedurende de ligtijd van het schip in Sydney is de kleine Herman gedoopt door een Hongaars sprekende Lutherse predi kant. De kleine werd ten doop gehouden door kapitein Van den Heuvel. Mede ter uitvoering van een desbetref fende passage in de vorig jaar van kracht geworden CAO voor de handarbeiders van Van der Heem n.v., Den Haag en Utrecht, heeft de directie dezer onderne ming zich nader beraden over het vraag stuk der werktijdverkorting. Uiteraard onder voorbehoud van goed keuring door het College van Rijksbe middelaars gaan de gedachten uit naai de invoering met ingang van 1 januari 1961 van de werkweek voor het fabrieks- personeel van 45 uren (thans 48) en voor het kantoorpersoneel van 41 'is uur (thans 43'/® uur), een en ander voor beide groe pen met een vrije zaterdag en met een nader te bepalen wijziging der werktijden gedurende de dan resterende vijf werkda gen. De overeenkomstig de genoemde CAO eveneens geraadpleegde vakorga nisaties hebben zich inmiddels met deze plannen in beginsel verenigd, aldus deelt de directie der onderneming mede. Het Haarlemse gemeenteraadslid de heer J. W. Th. Fibbe (V.V.D.) heeft aan B. en W, schriftelijke vragen gesteld naar aan leiding van een publikatie in een ochtend blad. volgens welke minister Toxopeus zou hebben gezegd, dat de tarieven van de ge meentelijke nutsbedrijven niet dienen te worden verhoogd en eventueel tariefsver laging gewenst is, indien de grondstoffen- prijzen dalen. Als nutsbedrijven werden genoemd gas-, water- en elektriciteitsbe drijven. De heer Fibbe vraagt, of indien dit be richt juist is, B. en W. kunnen meedelen of de verlaging van de grondstoffenprijzen le constateren is. Indien dit zo is, zijn B. en W. dan bereid de tarieven van gas en elektriciteit dienovereenkomstig te ver lagen, nu toch al goede winsten in deze bedrijven worden gemaakt, zo vraagt de heer Fibbe. Tijdens grondwerken voor de riolering ten zuiden van de kerk in Vogelenzang heeft één der arbeiders een oudheidkun dige vondst gedaan. Naar de heer B. J. Wieland Los ons meedeelt zijn bij deze werkzaamheden enige oude zuidelijke zwerfstenen, alsmede enkele potvistanden gevonden. De vondst werd gedaan in een veenlaag onder het zand. Dr. D. A. Hooijer, conservator van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden, meende dat deze voorwerpen af komstig waren uit de bronstijd. De heer P. van der Lijn, een amateur- deskundige op het gebied van oude stenen, was van oordeel dat de gevonden zwerf stenen in de bronstijd hadden dienst ge daan bij bepaalde religieuze plechtigheden. Ook, werden enige ribben van runderen gevonden. In de in de Philips Schouwburg gehouden jaarvergadering van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs heeft prof. dr. H. B. Dorgelo, rector magnificus van de Tech nische Hogeschool in Eindhoven, meege deeld, dat het in de bedoeling van de se naat ligt de bedrijfskunde te betrekken bij de opleiding van elektrotechnische, werkr- tuigbouwkundige en scheikundige inge nieurs. De senaat heeft voorgesteld over te gaan tot instelling van een opleiding tot bedrijfskundig ingenieur, waarbij de gedachte leeft een schakel te vormen, ener zijds met de bedrijfseconoom en anderzijds met de verkoopinstanties. ox<>ccodcc*>oo^c<x;coooc<xococcccococc<: WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Tilburg J. H. H. Jan sen te Poortugaal, die bedankte voor Assen (toez.). Bedankt voor Genemuiden P. de Jong te Kootwijkerbroek. Geref. Kerken Aangenomen naar Den Bommel J. Noord hof f, kand. te Wildervank, die bedankte voor Dinteloord, Rutt en(N.O.P.) en voor Tzum. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Ottawa (Ontario, Canada) (Can. Ref. Church) H. Krabbendam, kand. te Philadelphia (U.S.A.). Baptisten Gemeenten Beroepen te Delfzijl E. P. den Boer te Sittard. Geref. Gemeenten Beroepen te Kalamazoo (Michigan, U.S.A.) L. Kieboom te Artesia, Californië) (voorheen te Lisse). Nieuws in het kort Geen steenfabriek. Afgaande op me dedelingen die donderdag tijdens de be handeling door de Haarlemse rechtbank van de zaak tegen een Hillegomse be vrachtingsambtenaar werden gedaan, heb ben wij gesproken van een kalkzandstoen- fabriek en een (andere) steenfabriek. Dit blijkt thans in zoverre onjuist te zijn "at die andere fabriek geen steenfabriek is, maar een betonwarenfabriek. Ontvangst van B. en W. B. en W. van Haarlem zullen vrijdag 17 juni om tien urn 's morgens officieel ten stadhuize ontvan gen de deelnemers aan de jaarlijkse alge mene ledenvergadering van de Vereniging voor Bevolkingsboekhouding en Militaire Zaken. Advertentie 99 ROME (UPI) Zeven Europese landen hebben besloten om een gemeenschappe lijke luchtvaartcontrole in te stellen om botsingen van lijnvliegtuigen te voorko men. Er is hier donderdag vergaderd door autoriteiten van de burgerluchtvaart van Italië, Frankrijk, Engeland, België, West- Duitsland, Nederland en Luxemburg. Men was het er over eens dat de eigen con trole van het luchtverkeer niet langer vol doende is bij de grote snelheden, die mo menteel in de burgerluchtvaart worden toegepast. Blijkens een communiqué dat door de conferentie werd uitgegeven, is het daarom nodig zo spoedig mogelijk een organisatie op te richten voor coördinatie van de verschillende types luchtverkeer en om groter bescherming te bieden te gen de gevaren van botsing. In het communiqué wordt geopperd te gen het eind van dit jaar een internatio nale conventie te sluiten, krachtens wel ke twee bureaus worden opgericht: 1. Eurocontrol, een internationale publieke dienst, welke financieel autonoom is en verantwoordelijk is voor de controle van het luchtverkeer op grote hoogte, 2. Een permanente commissie voor de veiligheid van luchtnavigatie, een lichaam, dat ver antwoordelijk is voor het algemeen toe zicht op Eurocontrol. In het communiqué wordt verteld, dat al enige tijd een studie is gemaakt van het probleem en dat bevonden is dat de bestaande nationale verkeerscontrole snel uit de tijd raakt. Straalvliegtuigen moe ten snel en hoog klimmen om hun effi ciënte kruishoogten te bereiken en moe ten met dezelfde snelheid dalen. Een stx-aalvliegtuig dat van Brussel naar Am sterdam vliegt, moet binnen enkele minu ten door de Nederlandse luchtvaartcontro le worden overgenomen van de Belgi sche. Enige landen van West-Europa heb ben reeds ervaren, dat het onmogelijk is bescherming voor vluchten op grote hoog te te bieden op een zuiver nationale basis. Bij het in bedrijf stellen van sneller vlieg tuigen, ontstaan voor grotere landen de zelfde moeilijkheden. In het communiqué wordt er niet over gerept of de coördinatie van civiel en mi litair luchtverkeer eveneens zal worden opgenomen in de internationale conventie. De 20-jarige Nederlandse zweefvlieger Robert Vulling uit Apeldoorn is na een vlucht van Teuge naar Brunswijk door verkeerde navigatie in Oost-Duitsland ge land. De vlieger was dinsdagmorgen opge stegen van de basis te Teuge. Hij landde om ongeveer half zes 25 kilometer voorbij Brunswijk, het doel van zijn tocht, dicht bij het plaatsje Hessen, vijf kilometer voorbij de oostduitse grens. Volgens de vader van de vlieger werd hij vrij hartelijk ontvangen en kreeg hij na een ondervra ging toestemming bij Marienborg weer over de grens te gaan. Zijn toestel werd echter vastgehouden. Dat zal de K.N.V. V.L. waarvan de zweefvlieger lid is, via officiële instanties terug moeten vragen. Zoals bericht is landde woensdag ook de Amerikaanse zweefvlieger Schreder, deel nemer aan de wereldkampieonschappen zweefvliegen, in Oost-Duitsland. Hij kwam neer bij Grevesmiihlen, waar enige tijd te voren ook een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht moest landen. BONN (Reuter) De Amerikaanse zweef vlieger Richard Schreder, is door de auto riteiten van Oost-Duitsland uitgeleid over de grens met de Duitse bondsrepubliek. Ook het zweefvliegtuig is teruggegeven. De Bergen op Zoomse kantonrechter heeft donderdag de Duitser B. S. Franke veroordeeld tot drie weken hechtenis we gens overtreding van de Luchtvaartwet. F. had op 14 maart van dit jaar met zijn Belgische sportvliegtuig een landing ge maakt op de vliegbasis Woensdreeht, zonder de daartoe vereiste vergunning van de minister van Defensie te bezitten, terwijl hem bovendien door de dienstdoen de officier verboden was, te landen. Bij de behandeling van deze zaak, waarbij de verdachte verstek liet gaan, kwam aan het licht dat de Duitser in het begin van maart per auto een bezoek aan de vlieg basis had gebracht en daar van een kor poraal die inmiddels disciplinair is ge straft een schets van de vliegbasis had weten los te krijgen. De bedoelingen van de Duitser zijn niet bekend. Hij is reeds eens als ongewenste vreemdeling uit Bel gië gezet. De Officier had een maand hechtenis geëist. LONDEN (UPI) William Smith uit Stoke-on-Trent, vader van een Britse ma rine-officier die vier jaar geleden vermist is gemeld, beweert dat zijn zoon zich in Rusland bevindt en op hetzelfde schip dient als kikvorsman commander Lionel Crabb. Crabb verdween in april 1956, toen hij dook nabij de Russische kruiser Ord- zjonikidze die in de haven van Portsmouth voor anker lag. In een onlangs gepubli ceerd boek van de voormalige Tsjechoslo- waakse journalist J Bernard Hutton wordt beweerd dat Crabb in de Russische ma rine dient. Smith beweert dat hij zijn vermiste zoon de derde officier William Russel Smith, herkend heeft op een van de illustraties in Huttons boek. Het uur na het vertrek van zijn schip uit Londen, was Smith ver mist gemeld, negen dagen voor de ver dwijning van Crabb. Smith zegt zijn zoon herkend te hebben op de achtergrond van een foto op welke Crabb te zien zou zijn in een Russische uniform aan boord van een Russisch schip in Vladivostok. De ge scheiden vrouw van Crabb, meent stellig dat haar man in leven is en dat hij misschien tegen zijn wil voor de Rus sen werkt. De Britse regering is niet van plan iets te ondernemen. De minister van Bui tenlandse Zaken Selwyn Lloyd heeft aan het Lagerhuis, toen daarin vragen werden gesteld over de beweringen van Hutton, verteld dat er geen reden is te twijfelen aan de uitspraak van de lijkschouwer dat het in 1957 gevonden lichaam dat van Crabb was. De aandelen van een bekende farmaceu tische firma in Zwitserland zijn op de effectenbeurs van Basel gisteren van 16.150 opgelopen tot 22.400, een zeer aanzienlijke koerswinst. De reden hiervoor schijnt ge legen in geruchten dat de fix-ma in kwestie (J. R. Geigy A.G.) een serum tegen kanker heeft ontdekt.. De geruchten zijn volkomen ongegrond, zo werd van directiezijde mee gedeeld. Volgens insiders is er wel een veelbe lovend serum geweest. Bij de eex-ste proe ven op muizen gaf het zeer goede resul taten maar bij de voortgezette research kwamen feiten aan het licht waardoor de aanvankelijke verwachtingen werden ge logenstraft. Plastic brievenbussen. In Den Haag zal P.T.T. bij wijze van proef negen brie venbussen van een nieuw type plaatsen, die vervaardigd zijn van plastic. Verleden iveek zijn de Filippijnen ge troffen door de wervelstorm „Lucille". Nadat de storm was uitgeraasd, ver oorzaakten zware regens grote over stromingen. 157 mensen verloren bij het natuurgeweld het leven. De mate riële schade is aanzienlijk. Foto: Een straat in San Juan, Rizal, waar een 3 meter hoge vloedgolf doorheen spoelde. De auto, die hier zichtbaar is, werd over een afstand van vier kilo meter meegesleurd. PARIJS (Reutel-) De Franse x-egering hoopt dat spoedig besprekingen kunnen be ginnen met Ivoorkust, Dahomey, Niger en Oppei'-Volta, die onafhankelijkheid binnen de Fi-anse gemeenschap eisen, zo heeft premier Debré donderdag in de Nationale Vergadering in Parijs verklaard. Deze vier landen hebben zich vei-enigd in een „Raad van de Entente". Zij hebben de vorige week vrijdag aan pi-esident De Gaulle me degedeeld dat zij niet zullen onderhande len over samenwei-kingsakkooi-den met Frankrijk zolang zij niet volledige onaf hankelijk zijn gewoi-den. Pi-emier Debré zei donderdag tijdens het debat in de nationale vei-gadering over de bekrachtiging der onafhankelijkheidsak- kooi'den met de federatie van de Mali (Senegal en Soedan en Madagascar), dat Fi-ankrijk bex-eid is soortgelijke akkoorden met de vier van de x-aad van de Entente te sluiten. Wij twijfelen niet aan de goede wil en vriendschap van deze vier landen voor Fi-ankrijk zo zei hij, en men moet in hun onafhankelijkheidseisen dan ook geen uiteenvallen van de Franse gemeen schap zien. De vier landen hebben te ken nen gegeven dat zij oprecht voortzetting van de samenwei'king met Frankrijk wen sen. De Malifederatie en Madagascar zullen binnen de Franse gemeenschap volledig onafhankelijk worden. Frankrijk zal hun kandidatuur als lid van de UNO steunen. De landen zullen zelfs de vex-antwoox'de- lijkheid dragen voor hun buitenlandse be leid, landsverdediging, financiën, justitie en andere zaken. Tot nu toe wex-den deze aangelegenheden door de Franse gemeen schap behartigd. VALDIVIA (UPI) Bijna de helft van de hondex-dduizend inwoners van de stad Valdivia heeft in de afgelopen 48 uur een ondex-dak elders gezocht onder de drei ging van een overstroming. De stad wordt bedx-eigd door water uit het Rinihue-meer en vijf andere meren in de bergen, tach tig kilometer naar het noorden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9