OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Jl^wake j EISENHOWERS REIS NAAR OOST-AZIË BEGONNEN Lokale rebellie in Argentinië Vier verkeersongelukken in Haarlem eisen acht gewonden Britse en Amerikaanse lucht patrouilles met H-bommen EISENHOWER MAAKT EEN REIS VAN 38.000 KILOMETER EdelhQut Parket?! Baby zeer ernstig gewond De vraag is of Lagerhuis het zal accepteren Drie doden in het verkeer Opwinding in Japan neemt nog toe President Frondizi zon toch naar Europa gaan GOEDERENSNELVERVOER „DE SNELLE VISSER" Dekens stomen. Tijd. f,1,25 Wisselend bewolkt Aan het strand In de krant van heden: r-v Doodstraf geëist teëen Nederlander in Cairo Op huis aan Het woord is aan AKKOORD IN WASHINGTON before you êuif! Nieuwe puzzel opgave 74e JAARGANG No 282 MAANDAG 13 JUNI 1960 305e JAARGANG No 130 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl, Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BUENOS AIRES (UPI, AFP, Reuter) In de Argentijnse provincie San Luis is zondagavond een militaire rebellie tegen het bewind van president Frondizi uitge broken. De opstand zou beperkt zijn gebleven tot de provinciehoofdstad San Luis en wordt niet gesteund door andere garnizoenen. Volgens hooggeplaatste re geringsfunctionarissen, zou de rebellie „nagenoeg onderdrukt" zijn. President Frondizi heeft meegedeeld, dat de rebel lie geen wijziging brengt in zijn Europese reis. De rebellen maakten hun opstand be kend via het radiostation van San Luis dat zij bezet hadden. Zij riepen de gepen sioneerde generaal Fortunato Giovanoni uit tot voorlopige president en San Luis tot voorlopige hoofdstad. Giovanoni is een tegenstander van peronisten en communis ten. De rebellen vormen een onderdeel van het „leger van de Andes", gelegerd in de provincies San Luis. Mendoza en San Juan langs de grens met Chili. In Buenos Aires zijn veiligheidsmaatre gelen getroffen. Volgens kringen rond Fron dizi is de opstand in San Luis ontketend door anti-peronistische elementen, die zich „gorilla's" noemen. President Frondizi verklaarde op een persconferentie dat de strijdkrachten in haar geheel trouw aan de regering blij ven en dat de opstand beperkt is tot on geveer 300 man van de luchtafweer van het garnizoen in San Luis. De rest van het garnizoen had zich niet bij de op stand aangesloten. Hij deelde mee dat hij ondanks de opstand, in overeenstemming met zijn programma, later op de dag naar Europa vertrekt. Radio-San Luis heeft intussen zijn uitzen dingen gestaakt. Advertentie HAARLEM AMSTERDAM - DEN HAAG ROTTERDAM UTRECHT - 'T GOOI ZANDVOORT ZEIST Advertentie Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien, voornamelijk in het binnenland. Zwakke tot matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuid west en west. Iets koudere nacht. Morgen overdag ongeveer de selfde temperaturen als vandaag Volledige weerrapporten op pagina twee Door aanvoer van wat drogere oceaanlucht komen er ook mor gen flinke opklaringen voor Maar een westenwind houd' het strandweer nog koel. Over dag 15-17 gr. G. Zeewater bijna 15 gr. Vooruitzichten: een de pressie die morgen Ierland na dert houdt de vooruitzichten wisselvallig. Van de Amerikaanse luchtbasis An drews vertrok president Eisenhower gisteren naar Alaska. De foto loont de president wuivend vanaf de vliegtuig trap. Op de rug gezien, eveneens wui vend, vice-president Nixon. Eisen hower is inmiddels van Anchorage (Alaska) naar Wake Island in de Stille Oceaan vertrokken. (Telefoto) pas. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 4 Van Dag tot Dag-3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws -3, 4 Op en om het Binnenhof4 Puzzel 4 Kunst 4 rJit stad. en omgeving-5, 6' Agenda van Haarlem en IJmond 6 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Toch Is Het Zo7 Beeldverhalen7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's ANCHORAGE (Rcutcr/AFP) Eisen howers perschef Hagerty heeft maandag in Anchorage op Alaska tegen journalisten gezegd, dat de reis van president Eisen hower naar Japan „zonder enige twijfel" doorgaat. Wijzigingen in het program van dit bezoek worden op het ogenblik be sproken door Washington en Tokio. Hagerty, die uit Tokio was gekomen, leg de deze verklaring af na een ontmoeting met de president, die zojuist uit Washing ton was aangekomen. Volgens de „New York Times" heeft Eisenhower besloten toch zijn bezoek aan Japan te brengen, omdat hij niet de in druk mag wekken dat hij zwicht voor communistische druk. Een links „bewind van de straat" zou Japan van zijn vrij heid beroven. Wij rekenen er op, aldus de „New York Times", dat de Japanse re gering en het Japanse volk niet alleen de veiligheid van de president verzekeren, doch dat zij ook een herhaling van de schandelijke relletjes tegen Hagerty voor komen. De „New York Herald Tribune" meent dat de rustige vastbeslotenheid van de president om Japan te bezoeken, ondanks het risico dat eraan vast zit. hem des te meer recht geeft op de eerbied en liefde van het Amerikaanse volk. In een op de film en geluidsband opge nomen verklaring die hij zaterdag in het Witte Huis uitsprak er. welke na zijn ver trek werd vrijgegeven, zei de president dal hij, ondanks adviezen om zijn bezoek aan het Verre Oosten uit te stellen, besloten had dit niet te doen omdat zijn reis niet ten doel heeft een bepaald regime, een verdrag of een omstreden politiek te steu nen maar het internationaal begrip wil verbeteren. Hij sprak niet speciaal over de massa ;e anti-Amerikaanse demonstra ties in Japan. De presdient wil met- zijn reis meer vernemen over de onmiddellijke proble men en doelen van Amerika's vrienden en een beter begrip voor de Verenigde Staten in het buitenland te bevorderen. Onaange name incidenten, geïnspireerd door mis leide of vijandige agenten, mogen niet ver hinderen dat concrete resultaten worden bereikt die goed zijn voor de gehele we reld. Amerika's oprechte toewijding om een permanente vrede tot stand te bren gen. met een rechtvaardige behandeling van allen, wordt duidelijker dan ooit in de gehele vrije wereld begrepen, aldus Eisenhower. TOKIO (Reuter-AFP) De Ameri kaanse ambassade in Tokio was zater dagmiddag het toneel van een grote de monstratie tegen het herziene Amerikaans- Japanse veiligheidsverdrag. Naar schat ting trokken tachtigduizend mensen langs het gebouw. Twaalf betogers, die Hagerty een petitie wilden aanbieden, werden dooi de politie teruggedreven. Intussen beleger- jT 14 Juni I HAWAII MANILLA 14 Jun i De reis van president Eisenhower naar Oost-Azië is ook met alle comfort, die aan luchtreizigers wordt geboden, een grote fysieke beproeving. De eerste sprong over een afstand van zesduizend km, die in tien uren werd afgelegd bracht Eisenhower van Wash ington naar Anchorage in Alaska, de grote vlieghaven op de poolroute, waar de di verse lijnen over deze route een eerste tussenlanding maken In de vroege ochtenduren begon de ma chine met de president aan boord, aan de tweede sprong, dit keer niet over een con tinent, maar over de grootste oceaan van de wereld. Het noorden van de Stille Oceaan is tijdens de zomer meestal bedekt door een dik wolkendek. Om de Stille Oceaan over te vliegen met de belang rijke luchtbasis op Wake Island had de machine ruim veertien uur nodig. Er is daarbij geen onderbreking in het radio- telegrafisch contact met Washington en het „Pentagon", want de president en zijn ge zelschap moeten van iedere „atmosferische storing op politiek gebied" op de hoogte blijven. Er is kans, dat het reisgezelschap ook herhaaldelijk öf de Midas II öf de Spoetnik IV te zien zal krijgen, in de vroege ochtenduren voor zonsopgang en na zonsondergang. De kunstmanen cirke len in anderhalf uui zeventien maal per dag om de aardbol heen en kruisen de reisroute iedere negentig minuten. In ieder geval zou het teken kunnen worden afge luisterd van de Midas en de Spoetnik, die boven de hoofden van het reisgezelschap op 850 km hun banen beschrijven. Mis schien maakt zelfs Tiros l een luchtfoto van de machine. De tweede tussenlanding, op Wake Island, dient ter verversing van de benzinevoorraad. In Manilla, de hoofd stad der Filippijnen, die in deze tijden een rustig punt is gbleven in de woelige poli tieke atmosfeer van Azië, wordt Eisen hower morgen verwacht. Hier zal hij be sprekingen hebben in verband met de Zuidoostaziatische Ver drags organisatie, de ZOAVO, die zojuist grote oefeningen in de Zuidchinese Zee heeft gehouden. Op 18 juni ontmoeten president Eisenhower en Tsjang Kai Tsjek elkaar op Formosa. De president zal zeker ook de nieuwe weg zien, die de uitgediende lichtingen van de troepen van de nationalistische leider over de bergkam van Formosa hielpen aan leggen. Op 19 juni zal de vliegmachine van Eisenhower op het vliegveld van Tokio dalen, nadat zij langs de eilandengordel van de Koerillen en Okinawa, heeft ge vlogen. De wereld volgt met spanning de reis van de president in dit politiek onrustig geworden gebied, want premier Kisji van Japan heeft zich niet laten intimideren en de Amerikanen evenmin. Even gespannen is de toestand in Seoel, nadat de Ameri kanen de afgezette president Syngmav Rhee hebben helpen vluchten. De poli tieke barometer staal daar steeds nog op een gevaarlijk punt. De rest is kort verteld: op 22 juni terug reis via Tokio en Honoloeloe, een sprong van 8000 km. De grootste sprong is de laatste van Hawaï naar Washington Deze afstand is 9000 km. Summa summarum: 38.000 km. bijna dc gehele lengte van de evenaar! den tienduizend linkse studenten de wo ning van premier Kisji, waardoor deze, naar verluidt, het diner moest afzeggen dat hij Hagerty had willen aanbieden. Za terdag waren in het gehele land 260.000 betogers op de been. Premier Kisji heeft tegenover de Ame rikaanse ambassadeur Macarthur ver klaard dat de overweldigende meerderheid van het Japanse volk ontsteld en veront waardigd is over de met geweldpleging gepaard gaande demonstraties. Hagerty heeft het hoofd van de afdeling voor internationale aangelegenheden van de Japanse socialistische oppositiepartij, Eafa. geschreven dat hij hoopt dat deze „in staat zal zijn president Eisenhower in een geest van vriendschap en goede wil te verwelkomen." Hagerty schreef dit in antwoord op een brief van Sata, waarin deze de Amerikaanse regering verzoekt nog eens te overwegen of het voorgeno men bezoek van Eisenhower aan Japan wel moet doorgaan. Hagerty schreef ook nog: „Ik vind het moeilijk te geloven dat de Japanse socialistische partij inder daad een wezenlijke en blijvende vriend schap tussen Japan en de Verenigde Sta ten wenst, wanneer zich, naar gemeld is, een vijftigtal socialistische Rijksdagleden onder de wanordelijk gedragende menigte bevonden, die de auto van de Ameri kaanse ambassade aanviel, toen deze vrij dag van het vliegveld van Tokio naar het ambassadegebouw vertrok". De .Japanse socialisten wibcr. woensdag een aantal politieke stakingen houden om te protesteren teaen het Japans-Amerikaan se Veiligheidsverdrag en het bezoek van Eisenhower aan Japan op een tijdstip, waarop de Rijksdag nog niet gereed is met de behandeling van deze overeen komst. Studentenverenigingen hebben verklaard elke dag voor het parlementsgebouw te zullen demonstreren om te verhinderen dat het Veiligheidsverdrag kan worden besproken. CAIRO (AFP) De openbare aankla ger in het spionageproces te Cairo heeft zaterdag dc doodstraf geëist tegen de Ne derlander Meeuwis Goudswaard, die zich schuldig zou hebben gemaakt aan spiona ge ten gunste van Israel. Dezelfde straf werd geëist tegen de Italiaan Raimon- do di Pietro en Ferdinando Pacciolla. De verdedigers kwamen zondag aan het woord. Advertentie ZÉÉR DECORATIEF 9 mm dik, massief Edelhout Kan op alle ondervlceren worden aangebracht. Diverse, fraaie, warme houtsoorten Redelijk in prijs. Vraagt inlichtingen a d Showroom EDELHOUTVf OEREN Zijlstraat 96 Telefoon 20540 Prins Bernhard heeft zaterdag het ziekenhuis in Utrecht kunnen verlaten. Prinses Beatrix, die haar vader kwam afhalen, was zo ongeduldig, dat zij de Prins aan zijn mouw trok toen deze nog in gesprek was met prof. dr. F. L. J. Nuboer, die hem heeft behandeld. C a t o Richt geen standbeeld voor mij op. Ik heb liever dat de mensen vragen: waa.- om is' er geen standbeeld voor Cato? dan dat zij zouden vragen: waarom is er een? - raw Wm Zaterdag en maandagmorgen hebben zich in Haarlem vier verkeersongelukken met meer of minder ernstige afloop voorge daan. In totaal werden hierbij acht men sen gewond. Een hunner, een meisje van anderhalf jaar. is er zeer ernstig aan toe. Vanmorgen om kwart voor negen reed een personenauto over het Kennemerplein in de richting van het Staten Bolwerk. In dezelfde richting fietste een 25-jarige inwoonster van Haarlem met haar beide dochtertjes. Voorop zat het ene kind van anderhalf jaar en achterop haar zusje van drie. Doordat een man en een vrouw van hun fietsen stapten, moest de wielrijdster uitwijken. Zij werd toen aangereden door de personenauto. Bij de val kreeg het jongste meisje een hersenschudding en het werd in zeer ernstige toestand naar het Grote Gasthuis vervoerd. In hetzelfde ziekenhuis werd ook het driejarige meis je opgenomen. Dit kind had beide boven- (Van onze correspondent in Londen) Engeland en de Verenigde Staten zijn van plan een zich over de gehele wereld uitstrekkende gezamenlijke permanente luchtpatrouille van met II-bommen uitge ruste bommenwerpers te beginnen. Deze zouden vierentwintig uur per dag, zeven dagen in de week, in de lucht moeten zijn om het risico van een Russische ver rassingsaanval tot een minimum te be perken. Dit neemt namelijk volgens de militaire logica toe, naarmate de kwetsbaarheid van vliegvelden en lan- ceerinrichtingen van geleide projectielen groter wordt. Vandaar dat men hard werkt aan de Polaris, het door duikboten van de zeebodem af te schieten projectiel en de Skybolt, welke door vliegtuigen gelan ceerd wordt en op 1.500 kilometer afstand gelegen doelen kan bestoken. Hiermede is echter nog veel tijd gemoeid Het Weste lijke afschrikwapen zal zijn functie van het in bedwang houden van een agressor alleen kunnen blijven vervullen indien de ze in het onzekere wordt gelaten, vanwaar het zal worden afgevuurd, met andere woorden: het afschrikwapen zal beweeg lijk moeten zijn. Dit probleem is al enige tijd geleden in het Lagerhuis ter sprake gebracht. De slotsom was toen, dat een permanente patrouille in de lucht voor Engeland onbetaalbaar zou worden. Maar als resultaat van de in Washington tussen Advertentie BARTELJOR1SSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BJJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 22359.6 TWEKA BIKINI'S de Britse en Amerikaanse ministers van Defensie gevoelde besprekingen is thans een plan voor gemeenschappelijke vluch ten met H-bommen aan de orde gesteld Hel wordt thans door de Britse Defensie raad bestudeerd. De bedoeling is dat de Royal Air Force voor onderhoud en brand stofvoorziening gebruik zal kunnen maken van Amerikaanse luchtbases De kernladingen van de bommen zul len tijdens de patrouillevluchten uitgescha keld blijven, zodat zij zo verzekeren mi litaire deskundigen geen stralingsgevaar zullen opleveren, indien een bommenwer per verongelukt. Desondanks heeft het plan in Engeland ongerustheid gewekt. Al is het misschien van strict militair standpunt noodzakelijk, men twijfelt of hei politiek gewenst is, omdat het een stap is van de „koude" naar de „warme" oor log. Men is niet blind voor het gevaar dat een dergelijk patrouilletoestel achter het ijzeren gordijn verzeild kan raken Zal er dan tijd genoeg zijn om uit te leggen, dat het een onschuldige defensie- vlucht is? Deze zaak komt spoedig in het parlement en het laatste woord is er dan ook nog niet over gezegd, vooral ook wat de kosten betreft, die op jaarlijks honderd miljoen pond sterling worden ge schat. De Royal Air Force bezit tweehonderd vliegtuigen, die met H-bommen kunnen worden uitgerust. De Verenigde Staten hebben er vijftienhonderd. De Britten heb ben reeds voor deze patrouillevluchten ge oefend. LONDEN (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft naar aanleiding van berichten over plannen van Amerika en Engeland voor permanente patrouillevluchten van vliegtuigen met H-bommen over de gehele wereld verklaard, dat deze berichten waar schijnlijk verward zijn. Het enige waar de Britse minister van Defensie, Watkinson, tot dusver over gesproken had, was een grotere spreiding van de met kernbommen uitgeruste strijdkrachten Daarenboven zou een patrouille rond de wereld te kostbaar zijn, aldus de woordvoerder. benen gebroken. De moeder werd licht ge wond. De politie verzoekt ooggetuigen, in het bijzonder de man en de vrouw die van hun fietsen stapten, zo vriendelijk te zijn zich te melden aan één der bureaus of telefonisch onder nummer 15350. De overige ongelukken gebeurden zater dag. Om kwart voor drie reed een zestien jarige Heemstedenaar op zijn bromfiets van de Prins Hendrikbrug pardoes de Leidsevaart op. Eerst werd hij aangere den door een auto die in noordelijke rich ting ging. De bestuurder probeerde de bromfietser nog te ontwijken, maar hij drukte hem tegen een personenauto die van de andere kant kwam. De jongeman kreeg een hersenschudding en verscheidene hoofdwonden. De echtgenote van de bestuurder van de in zuidelijke richting rijdende wagen liep eveneens een hersenschudding op. Om halfzes reed een 26-jarige r.-k. broe der-onderwijzer uit Haarlem over de Ge dempte Oude Gracht. Hij kwam in aan raking met een voor hem rijdende bestel auto, die ging stoppen. De man viel met het hoofd tussen het voor- en achterwiel van de auto. Toen de wagen tot stilstand was gekomen, lag de broeder met het hoofd tegen het achterwiel. Met een wond van vijftien centimeter aan de schedel en een hersenschudding werd hij in het zie kenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. Om tien over halftwaalf des avonds wil de een automobiliste op de Zijlweg links af de Hoofmanstraat inrijden. Zij gaf richting aan en sorteerde voor. Op dat mo ment botste een 18-jarige dienstplichtige huzaar uit Haarlem met zijn scooter te gen de auto. Met een zware hersenschud ding werd hij in het Grote Gasthuis opge nomen. Een achterop zittende lampen- kappennaaister uit Haarlem werd licht aan de benen gewond. De 23-jarige Beverwijker W. H. van dei- Does is als gevolg van de opgelopen ver wondingen bij een verkeersongeluk in Uit geest om het leven gekomen. De heer Van der Does was per fiets naar Uitgeest ge gaan. Op een kruispunt gaf hij een auto mobilist geen voorrang. Er volgde een botsing. Met ernstige verwondingen moest het slachtoffer naar het Rode Kruis-zie- kenhuis in Beverwijk worden overge bracht. In de loop van de nacht is hij daar overleden. Zondagmiddag is de 19-jarige bankwer ker W. Gerats uit Hulsberg in zijn woon plaats om het leven gekomen, toen het motorrijwiel, waarop hij als duo-passagier meereed, tegen een boom reed. Hij werd tegen een kilometerpaal geslingerd en was op slag dood. De bestuurder van de mo torfiets is licht gewond in een ziekenhuis opgenomen. Bij Thun in Zwitserland is de 22-jarige Geert Boelens, afkomstig uit Groningen, met zijn personenauto in een ravijn |e- stort en om het leven gekomen. De heer Boelens was werkzaam in Bern. Door een ernstige fout van het bureau dat ons de puzzel van zaterdag j.l. leverde, is puzzel no 35 met een verminkte om schrijving gepubliceerd. Wij bieden hier voor onze excuses aan en geven onze puzzelaars in dit blad een nieuwe opgave op pagina 4. Degenen die toch de vorige opgave inzonden, zij het met veronder stelde invulling zullei meedingen naar de prijzen. REDACTIE

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1