Horen en zien Perzische markt in Zurich .Raadsel voor REVUE PANDA EN DE LIJFWACHTERS Vreemde dinüen in het ^Hoe is het ontstaan?^ In 1810 was staken heel onvoordelig WOENSDAG 15 JUNI 1960 11 Sr radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Kijkers en luisteraars Radio-uitzendingen van het Holland Festival De radio geeft donderdag T elevisieprogramma De volgende week in: GARCIA DE LEON: Afgepoeierd Te oud voor pokken Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Dit woordSTOM 16. Met een juichkreet boog Palmer zich over de geldzak en veegde teder de munt jes er in, die er uitgerold waren. „Mijn lieve goeie geldje," mompelde hij ver rukt, „ach wat ben ik blij, dat ik je weer terug heb." „Wij hebben het teruggege ven!" klonk het uit de struiken. Verbaasd keken Panda en Jut om en daar zagen zij de moeilijke jongens tevoorschijn ko men. „Teruggegeven?" herhaalde Panda, „hadden jullie dus spijt, dat jullie het ge stolen hadden?" „Ja," antwoordde Slui per; „we hadden daar spijt van.omdat er- in die zak alleen maar stuivers zitten!"borgen hebt!" We hadden in de geldzak van een miljo nair heel wat meer verwacht!" Tegelij kertijd rukte hij het geweer uit handen van de verblufte lijfwacht, richtte het wa pen op Palmer en snauwde: „En nu zal je ons vertellen, waar je je miljoenen ver- Op 1 juni bedroeg het aantal aangege ven televisietoestellen 678.737 tegen 660.921 op 1 mei van dit jaar, aldus heeft de P.T.T. meegedeeld. Op 1 juni 1959 waren er 477.966 gere gistreerd, wat dus wil zeggen dat er in een tijdvak van één jaar meer dan 200.000 televisieontvangers bijgekomen zijn. Dit is een record. Inmiddels heeft op 14 juni de registratie van de honderd duizendste televisieaanmelding van dit jaar plaatsgehad, waarmee het totaal op 684.766 kwam. Verwacht wordt dat eind 1960 bijna 800.000 televisieontvangers bij de Dienst Luister- en Kijkgelden zullen staan ingeschreven. In de loop van mei steeg het aantal geregistreerde radio-ontvangtoestellen van 2.636.814 tot 2.638.756. Voorts waren er op 1 juni 485.262 aansluitingen op het draad- omroepnet tegen 486.315 op 1 mei. Een zestal uitvoeringen in het kader van het Holland Festival zal uitgezonden wor den in het K.R.O.-programma. Daaronder bevindt zich één rechtstreekse uitzending: de opera „Capriccio" van Richard Strauss die zaterdag 2 juli wordt uitgevoerd in Amsterdam. Zondag 19 juni zendt de K.R.O. opnamen uit van: „Das Lied von dep;. Erde", Symphonie van Mahler, uitge voerd door het Residentie-orkest, o.l.v. Paul Klecki met medewerking van Kers tin Mejrer, alt en Richard Lewis, tenor. Op dinsdag 21 juni kan men het Concert- gebouw-orkest o.l.v. Rafael Kubelik horen met Herman Schey in „Kindertotenlieder" van Mahler en Voorspel en finale uit Wagner's „Tristan und Isolde". (Opna men van het op 17 juni te Amstei'dam uit te voeren concert). Harmonie en fanfare korpsen in de Kurzaal te Scheveningen kan men horen op zaterdag 25 juni. Het zijn de Fanfare St. Cecilia uit Bocholtz o.i.v. Jos Weyers en Harmonie Apollo uit Zaandijk o.l.v. W. Steyn (opnamen van de uitvoering te Scheveningen van woensdag 22 juni). Vrijdag (17 juni) zendt de N-C.R.V. de opera uit. waarmee de avond daarvóór het Holland Festival 1960 in de Amsterdamse Stadsschouwburg wordt geopend. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO. 7 00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de .ieugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Plechtige hoogmis. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 1000 Gram. 10.03 Velddienst v. h. Leger des Heils 10.48 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewij de muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Pianospel. 13.35 Lichte muz. NCRV: '.4.00 Blaasork. 14.30 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Hobo en piano. 16.40 Grma. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Streekuitz. 18.00 Licht progr. 18.15 Sportrubr. 18.30 Meisjeskoor. 18.50 Sociaal pers pectief, lezing. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Vocal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke lezing. 20.00 50-jarig jubileum Bond v. Chr. Oranjever enigingen. 21.00 Metropole-ork. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Orgelconc. 23.40 Platcnnieuws. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Gram. 11.45 De gehandicapte mens in de gemeen schap van vroeger en nu, lezing. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Cello en piano. 14.30 Licht progr. 15.00 Sopr. en piano. 15.30 Voor de vrouw. 15.55 Gram. 16.30 Voordracht. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Regerings- uitz.: Serie: Plaats en functie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. F. A. Wagner, hoofd af deling onderwijs, spreekt over: De primitieve kunst der Tropen. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Journ. 19.00 Gram. en Lezing over AVRO's nationale foto-competitie. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival 1960. (In de pauze: plm.t 20.3020.55 Le zing). 22.15 Gram. 22.30 Nieuws, beursberichten en S.O.S.-ber. 22.45 Sportact. 22.55 Lichte en jazzmuz. 23.40 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.55 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Klas. gram. 14.00 Operetle- muz. 14.25 Russische muz. 15.05 Amus.muz. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Joegoslavische muz. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Wedstrijd Schoolkoor. 20.00 Hoorspel. 21.18 Gram. 21.30 Ömr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamer muziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Intern, jeugdjourn. KRO: 17.10—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. VARA: 20.20 Act. 20.30 Kunstrubriek. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.35 Forum. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.20 Gesprekken. 20.50 Romeo en Julia in Berlijn, TV- spel. NTS: plm. 22.20—23.15 Eurovisie: Napolitaans Songfestival. (Van onze correspondent in Parijs) Naar aanleiding van de huidige sociale spanningen tussen werkgevers, ambtena ren en de Franse regering, heeft het Pa- rijse dagblad „Le Monde" eraan herinnerd hoe de arbeiders in 1810 door de over heid werden behandeld. De arbeiders, die werkzaam waren aan de bouw van de triomfboog, welke Napoléon ter ere van Marie-Louise aan het begin van de Champs-Elysées wenste op te richten. Zij dorsten, nog maar nauwelijks begonnen, een loonsverhoging totachttien en zelfs vierentwintig frank per dag te vra gen. onder het dreigement van een sta king. Uit naam van de regering of de kei zer gaf de Parijse politieprefect Vey- rat het volgende antwoord: „Metselaars en timmerlieden, ik ben zeer verontwaar digd door uw schandelijk gedrag. Het wordt hoog tijd dat er aan deze uitwas sen een einde komt. Ge zult in het ver volg nog maar met vier frank per dag worden beloond. Ge verkeert in staat van mobilisatie. Arbeiders, die weigeren zul len worden gearresteerd en nimmer zal het hun meer worden toegestaan in Pa rijs te werken". De tijden en de sociale verhoudingen hebben zich in anderhalve eeuw dus wel enigszins gewijzigd, zonder dat men mét ,',Le Monde" dat verleden behoeft te betreuren, niettegenstaande al het on gerief, dat een Parijse verkeersstaking de burger 'berokkent Advertentie HET IS WERKELIJK BIJ DE BEES TEN AF, dat éérste particuliere DIE- RENZIEKENHUIS van Nederland, dat onlangs te Wageningen werd ge opend! REVUE nodigt U daarom uit een kijkje te komen nemen in dit met een hypermoderne operatiekamer uit geruste ziekenhuis, waar U de dier lijke patiënten tevens een bezoekje kunt brengen in de ziekenboeg met zijn speciaal geconstrueerde bedden! Het bezoek vindt plaats EEN BLAD WAAR PIT IN ZIJ R10 Revue Postbus 497 Amsterdam Er wordt wel eens beweerd, dat Zürich (415.000 inwoners) nog steeds niet heeft kunnen besluiten of het de kleinste wereldstad of de grootste kleine stad van de wereld wil zijn. Zürich heeft ontegenzeggelijk allure, én door zijn prachtige ligging in het dal van de Limmat, én door zijn indrukwekkende winkel- en zakenpanden. De stad is onbetwistbaar het industriële en culturele hart van Zwitserland, maar tegelijkertijd is de bevolking typisch kleinburgerlijk gebleven. Wie uitsluitend een plaats bezoekt om er zich enthousiast in het nachtleven te storten, doet er het best aan Zürich met een wijde boog te mijden. Wie daarentegen een uitgangspunt wil hebben voor ongeëvenaarde uitstapjes, zowel in als buiten de bebouwde kom, kan hier volop aan zijn trekken komen. Men zal er tevergeefs naar een „armen wijk" zoeken, maar elke hij en elke zij zullen watertandend blijven staan voor de etalages van luxe winkels, die zich in grote verscheidenheid aan de wandelaar opdringen. Het is onmogelijk om binnen het be stek van dit artikeltje ook maar bij benadering aan te geven wat er zoal in Zürich te koop is en waarop men spe ciaal moet letten. Inlichtingen hierom trent worden (volledig en uiterst vrien delijk) gegeven door de plaatselijke V.V.V. naast de ingang van het station. Een enkele uitzondering zult u mij wel willen toestaan: ga vooral eens kijken naar en in de winkel, die Maossama Farman zo'n anderhalf jaar geleden in het hartje van de oude stad (vandaar de naam Neumarkt) heeft betrokken. Marché Persan staat,in imitatie oosterse karakters boven de deur en de etalage. Binnenin geurt het er naar parfums, die gedachtenassociaties opwekken met de verhalen uit de Duizend-en-Eén- Nacht. Maossama („Maan aan de Hemel") Farman is een onbestemd (maar niet te groot) aantal jaren geleden geboren in de Zuidperzische stad Shiraz, waar de weelderigste rozen ter wereld worden gekweekt. Haar moeder was een zuster van de in ongenade gevallen heer Mos sadegh, die voor wie het zou zijn ver geten naam maakte door zijn plan nen tot nationalisatie van de Perzische olie-industrie en door zijn gewoonte zijn land in pyama gehuld te besturen en daarbij om de haverklap in tranen uit te barsten. Door haar vader is. Maos sama gerechtigd de titel van prinses te voeren: hij is prins Farman-Farma uit de Kadjar-dynastie, gedurende drie eeuwen het regerende vorstenhuis, tot de vader van de tegenwoordige Sjah de macht greep. In 1949 besloot de Maan aan de Hemel een tijdje in Parijs te gaan schijnen, waarmee ik overigens niets kwaads van deze charmante vrouw wil zeggen. Haar aanvankelijk voornemen aan de Sor- bonne letteren te studeren gaf zij echter spoedig op de schilderkunst trok haar aan en zij bracht haar uren vaker door in de ateliers van Montparnasse dan in de collegezalen. Intussen verwaarloosde ze niet alles voor de kunst: een jonge Zwitserse student maakte zo'n diepe in druk op haar, dat ze er grif in toestemde zijn vrouw te worden. Een dochtertje van negen jaar uit dit enige jaren ge leden ontbonden huwelijk wordt in een Frans internaat opgevoed. „Misschien had ik het in Genève of Lausanne, waar de bevolking Frans spreekt, gemakkelijker gehad", zegt zij, „maar toch heb ik maar tot Zürich be sloten. Ik houd van Zwitserland en Zü rich is veel meer een karakteristiek- Zwitserse stad. Daarbij is het een groter centrum, zodat ik er de meeste kansen dacht te hebben". „En zijn die kansen u meegevallen?" „Voor honderd percent", antwoordt ze opgetogen. „Vreemdelingen, die mijn oosterse produkten kunnen waarderen, komen hier genoeg en bovendien mag ik zeggen, dat. de bewoners me ook hebben ontdekt. Al verscheidene malen hebben onvervalste Zürichers me gezegd, dat mijn Perzische markt zich zo uitstekend aanpast bij de sfeer van de oude Neu markt". Maossama heeft een schitterende voorraad oriëntaalse weefsels in voor raad: glanzende zijde, doorweven met moderne metaaldraden, die de laatste tijd hoe langer hoe meer het echte goud en zilver vervangen, fraai bedrukte ja- ponstoffen, wand- en vloertapijten. Ik bekijk met stijgende bewondering een serie Perzische miniaturen produkten van een kunstvorm, die in haar ge boorteland van oudsher talrijke beoefe naren heeft gevonden. De met de hand beschilderde borden en vazen wedijve ren in schoonheid met sieraden vol flonkerende turkooizen (de Perzische gelukssteen), kunstig filigrainwerk en massa's water- en opiumpijpen. „Het valt me soms moeilijk van het een of andere voorwerp te scheiden", zegt ze bijna verlegen. Dat geldt echter nog in sterker mate voor wat ze zelf maakt. Haar grote liefde blijkt de schil derkunst „ik zal nooit meer dan een draaglijke amateur zijn", meent ze zelf en ze zou er wel al haar tijd aan wil len besteden. Ze is bescheiden genoeg om niet te snel met haar werk op de proppen te komen, maar daarna legt ze alle beschroomdheid af, geeft levendige explicaties en wijst op details, die vol gens haar nog niet zo slecht zijn gelukt. Het valt me moeilijk een juiste karakte ristiek van haar (vrij omvangrijke) oeuvre te geven. Wanneer ik zeg, dat haar schilderijen qua stijl naar het ku bisme neigen, doe ik haar misschien een beetje onrecht, want het zou dan toch een kubisme zijn met overwegend Per zische invloeden. De prachtige lijnen, die ook in het hand- en drukschrift zo bekoren, beheersen de grillige figuren. Zij gebruikt dezelfde zachte tinten, waardoor ook de miniaturen uit haar land worden gekenmerkt „het groen en het blauw van de moskeeën in Ispa han en Shiraz", verklaart Maossama. Het is een winkel om uren in te toe ven. De eigenares heeft er geen bezwaar tegen, dat ik (mogelijk veel te lang) blijf plakken Ze gaat onderwijl gewoon door haar klanten te bedienen: een paar kleine meisjes, die hun spaargeld of feren voor twee ringen, een echtpaar uit India, dat met zorg een lap stof uit zoekt voor een nieuwe sari. Er wordt bij de transacties vaak afgedongen dat is hier ook mogelijk, mits men het maar op een beschaafde manier doet „Dat is bij ons nu eenmaal de ge woonte", zegt Maossama lachend, „en niemand die er aanstoot aan neemt". (Nadruk verboden). 2425. Nieuwsgierig volgden de kabouters Ponko, die hun de plaats zou wijzen, waar de vergeten tube lag. Ze gingen het dorp uit en ja, daar zagen ze het ding nog rustig op de plaats liggen, waar de schilder het uit zijn schilderkistje had verloren- Toen allen die plek bereikt hadden keken ze eerst in 't rondstel je voor, dat de schilder teruggekomen was! Maar ze zagen niemand. Met z'n allen stonden ze om de tube heen en bekeken Ponko's vondst. LONDEN UPIAan de annalen van de moderne geschiedenis van Bucking ham Palace is vorige week een opwin dend hoofdstuk toegevoegd. Het gebeurde onder de onbewogen blik van scharlaken schildwachten en toeschouwers die hun ogen niet geloven konden: De lange, ge baarde John Bierion liep naar het paleis hek met zijn wit-zwarte hond en vroeg een audiëntie bij de koningin. Kom nu",-zei de diensLcipen.d,c-.politie.- agent, „gaat u alstublieft.:.verder'': Bier ton ging verder door de poort. In een oogwenk lag de agent, met helm en waardigheid, tegen de grond. De man liep naar de deur die toegang geeft tot de privy purse", achtervolgd door de vernederde agent. Het gevecht was onmiddellijk in volle gang. Ernaast marcheerde de wacht met afgemeten pas. De mensen dromden door de niet langer bewaakte poort om de wet hun steun te geven en het van dichtbij te kunnen vol gen. De man kalmeerde zodra hij over meesterd was. Hij vroeg zijn hond terug en ging gewillig met de politie mee. „Wat je noemt een rel", commenta rieerde majoor Maudslay van de „Privy Purse". Het ministerie van Oorlog ver klaarde: „Het gebeurde in een oogwenk. De wachtposten kregen niet eens de kans Op Schiphol stapte gisteren Marie Du- vernois uit Issoire (Frankrijk) over in een Bristol Brittannia van de Canadian Pa cific Airlines. Deze 93-jarige dame ging over de noordpool naar haar enige doch ter in Vancouver, Canada, die zij in tien jaar niet meer gezien had. Het voor Ca nada vereiste pokkenbriefje bleek zij thuis bij vergissing te hebben verwisseld voor een rekening van de wasbaas, hetgeen op de Amsterdamse Luchthaven ev.en aan leiding gaf tot consternatie. Totdat iemand d«; goecje oplossing vond: „kinderen van 6 maanden zijn te jong voor een pokkenbriefje, mevrouw Duver- nois is er te oud voor". My Fair Lady. De Amerikaanse show „My fair Lady", die gedurende vele we ken in Rusland is gegeven, is ten einde. De zeventig acteurs en actrices van de show zijn uit Moskou via Amsterdam naar New York teruggekeerd. in te grijpen". Een zegsman van Bucking ham Palace zei: „De koningin, prinses Anne en de baby (prins Andrew) bevon den zich in het paleis. Alleen de kinder kamer komt op de voorhof uit en het is dus niet waarschijnlijk dat een der leden van het koninklijk gezin de rel heeft ge zien". Scotland Yard liet weten dat „de man ter observatie is opgenomen". „De schild wachten waren niet nodig. De politie heeft de zaak snel de kop ingedrukt", zo iverd meegedeeld. Advertentie 26) „Bedoel je alle mensen hier in de omtrek Cayce kreeg een vreemd gevoel dat hem misselijk maakte, alsof er een onzichtbaar net om hem dicht getrokken werd, dat hem alle lucht benam. Luke stapte in de auto en startte de motor. „Het is niet waarschijnlijk dat een volkomen vreemde is ko men aanwandelen om de rechter dood te schieten." Hij liet de motor z. chtjes draaien en zei nadenkend: „Als Dodie een paar minuten eerder naar de pier was gegaan of als John iets vroeger hierheen geroeid was, zouden we misschien een getuige hebben gehad. Twee zelfs. Ik weet het niet. Ik heb beiden ondervraagd, maar misschien heb ik nog niet de juiste vragen ge steld. Ik kan het idee niet van me afzetten Hij schoof zijn hoed achter op zijn hoofd. „Ik kan het idee niet van me afzetten dat misschien een van hen iets heeft gezien of gehoord, dat niet belangrijk leek en dat nog altijd niet belangrijk lijkt, maar dat mis schien toch belangrijk isHeb je die akte ge vonden?" „Nog niet." „Een testament?" Cayce schudde het hoofd. „Vanmiddag ga ik verder met het doorzoeken van de paperassen. Ik moet eerst sproeien." „Ja, dat geloof ik", zei de sheriff langzaam. „Maar de plantage zal je van weinig nut zijn als we je van moord moeten beschuldigen, Cayce." Hij reed weg. Cayce bleef de auto nastaren tot hij achter de pijn bomen verdween. Toen liep hij in gedachten verzonken naar huis en naar de studeerkamer terug. Het was erg «stil in huis; daardoor hoorde hij het zachte sluiten van de voordeur, het tikken van hoge hakjes op de mat in de gang en zelfs het zachte ruizen van een jurk. Midge opende de deur van de studeer kamer, knipperde tegen het halfduister en zei: „Goedemorgen, Cayce. Ik zag de politie-auto weg rijden. Juffrouw Blanche is vanmorgen met Roddy naar de stad gegaan. We zijn nog geen ogenblik alleen ge weest, Cayce, en ik wil met je praten." HOOFDSTUK XI. Ze was al in de kamer, licht en sierlijk als een vlinder, maar ook erg kwiek in haar nauwsluitende gele jurkje, dat om haar lichaam sloot als een schede; ze ging ook als een vlinder zitten op de rand van zijn schrijftafel. „Ik ben zo blij dat je voorgoed thuisge komen bent. Ik begon al te denken dat je nooit meer zou komen." Het was niet juist om aan haar te denken als aan een vlinder; de schedeachtige gele jurk was als de kelk van een kostbare bloem. Hij zei; „Ik blijf voor goed thuis als de politie het me toestaat." Midge's wenkbrauwen gingen omhoog. „Bedoel je dat ze je misschien zullen arresteren? Dat is het onnozelste dat ik ooit gehoord heb!" Ze lachte en haar lach klonk zo melodieus als het gezang van vogels in de vroege morgen. Hij wachtte of zijn hart sneller zou gaan kloppen, maar dat deed het, wonderlijk genoeg, niet. „De sheriff en de politie zijn hier net geweest," zei hij. „Ze hebben voetafdrukken genomen in de hoop dat voetspoor te kunnen identificeren." „O ja, dat weet ik!" Ze lachte vrolijk alsof het om een spelletje ging. „Ze zijn vanmorgen ook bij ons thuis geweest. Moet je horen, ze namen ook een afdruk van vaders voet, ofschoon hij al meer dan een jaar niet heeft kunnen lopen. Ze hebben de mijne ook ge nomen," zei ze, bijna alsof ze er trots op was, terwijl ze met één voet uit haar schoentje glipte om hem te bekijken. Het was een bijzonder .fijn, mooigevormd voetje. „Ze keken een beetje teleuargesteld. Cayce lie verd, je bent naar de boomgaard gegaan en hebt daar gewerkt als een gewone arbeider. Ik heb je op de tractor zien zitten. Dat hoef je helemaal niet te doen. Lieve hemel! Je bent nu eigenaar van Blanchaard. Je kunt zoveel arbeiders krijgen als je wilt." „Zo eenvoudig is dat niet. Plantage-arbeiders moeten betaald worden." „Maar er moet zoveel geld zijn als je nodig hebt of als je maar hebben wilt. De rechter heeft zo weinig uitgegeven. Ik denk dat hij het voor jou gespaard heeft." Gespaard wel, dacht Cayce grimmig, maar voor mij Midge zwaaide loom met haar voetje, keek ernaar en zei zachtjes: „Ik geloof dat je nu werkelijk, wat je noemt, een rijk man bent, Cayce. Eigenaar van Blanchaard en alles." Cayce dacht aan het absurd kleine credit op de bank in New York, waarmee hij wilde proberen zo lang toe te komen als maar enigszins mogelijk was. „Ik ben niet rijk." „O Cayce, dat is weer net iets voor jou! Jij was altijd zo voorzichtig. Grappig dat weet ik van jou, maar dat weet niemand anders. Ze denken allemaal dat je nu ja, nogal een wilde jongen bent, alleen maar omdat je van huis weggelopen bent, denk ik." Midge sloeg haar lange wimpers neer. „Nu je terug bent, is alles weer als van ouds tussen ons, niet Cayce? Zoals het altijd tussen jou en mij is geweest." Cayce kreeg een gevoel alsof zijn boord plotseling te nauw werd en toen merkte hij dat hij zijn boord niet eens had dichtgemaakt. Ineens leek het in de kamer om te stikken zo warm.. „Maar Midge „Jij denkt aan de moord op de rechter, niet? Dat komt vanzelf terecht, dat zul je zien. Denk aan Ze lachte zachtjes, ging dicht bij hem zitten en bracht haar geurige lippen tegen zijn gezicht. „Denk aan mij." „Midge, ik ben al getrouwd." Midge's hoofd ging met een ruk terug. „Dat geloof ik niet." „Ja het is waar." „Wie is het? Een meisje uit het Noorden? Och kom. je hoeft haar alleen maar te schrijven dat je je vergist hebt en „Het is geen meisje uit het noorden. Het is Dodie." Midge haalde diep adem. Haar aardige gezichtje be trok intens. „Dat" geloof ik eenvoudig niet! Dodie heeft er nooit met een woord over gesproken." „Het is toch de waarheid," zei Cayce koppig. Midge's ogen schoten vuur. „Die keer dat je haar geschaakt hebt! Maar dat is geannuleerd." „Nee, dat is het niet". „O," zei Midge. Ze wierp een lange blik op hem. Toen zei ze: „Maar natuurlijk zal het geannuleerd worden. Daar zal Dodie wel voor zorgen." Ze lachte en ging door de openslaande deur naar buiten. Hij zag nog een glimp van haar gele figuurtje en haar glanzende blonde haren tegen de azalea's. Toen was ze verdwe nen. Cayce staarde naar de azalea's zonder er iets van te zien, haalde diep adem en dook weer in de stapel paperassen. Blanche was niet thuisgekomen voor de lunch en Cayce zat nog aan tafel toen de sheriff opbelde. „De gerechtelijke lijkschouwer heeft het voorlopig onderzoek op vanmiddag vastgesteld. We hebben met opzet een heel korte termijn genomen. Om drie uur, in het rechts- gebouw in Suncas City. Ik heb Roddy al in Tampa op gebeld; hij zei dat zijn moeder vanmorgen tegen het eind van de ochtend in Tampa geweest was, maar dat ze nu op weg was naar huis. Vertel jij het haar dus, als ze korqt, wil je Cayce?" Hij was al onder de douche geweest en had zich gekleed toen Blanche thuiskwam. Hij liep haar tege moet de trap van de veranda af; ze zag er bleek en moe uit. „Het was erg warm in Tampa," zei ze. „Ik ben met Roddy's auto naar huis gereden. Hij kan later met iemand meerijden." „Het vooronderzoek is vanmiddag," zei Cayce. „Om drie uur." „O." Ze keek hem wezenloos aan en bracht toen een gehandschoende hand naar de zware knot rood haar. „O, natuurlijk. Het vooronderzoek. De sheriff zei dat het misschien vandaag zou zijn, maar dat ze nog geen uur hadden vastgesteld. Wat willen ze doen?" „Vaststellen dat er een moord is gepleegd, natuur lijk." Plotseling had hij met haar te doen. „Heeft u geluncht?" (Wordt vervolgd) Een Indola product, 'n Haarfijn geschenk voor vader Men meent dat stom verwant is met stamelen en dat de oudste be tekenis is: in zijn woorden steken blij vend. Een andere theorie is dat stom een kruising zou zijn van stil en dom. Wat de betekenis betreft is deze theorie aantrekkelijk, maar historisch niet. De oudste betekenis van stom is n.l.: niet met spraakvermogen begaafd, eerst van mensen, dan ook van dieren (dat stomme dier) en zaken (het geld dat stom is). Dan gaat stom ook bete kenen: niet sprekend (stom van verba zing), toonloos (de stomme e). Vervol gens wordt de betekenis: niet met woorden gepaard gaande (een stomme rol, stomme ambachtje spelen) en pas tenslotte: dom -te stom om voor de duvel te dansen). Ook in de zin van: vervelend, onbelangrijk, gebruikt men stom (zeur toch niet over dat stomme ^geld).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11