Waterpoloclub HVGB viert zaterdag diamanten feest Verdienstelijk debuut van Deense dames in wereldtitelstrijd Groepje studenten speelde in 1900 polo met opgeblazen varkensblaas... Foto's uit de oude doos op receptie Geen Nederlandse ruiters naar Rome Nederlands elftal speelt oefentoernooi in Rome Calve -Eïp vocor chxbjoel-lelckeiir eten. Engeland won testmatch Nederlandse ploeg versloeg Polen Bob Maas zeilt mee in Kieler Woche Proefschrift over training van schaatsenrijders Maria Bueno en Neale Fraser nummer één Jake Lamotta geeft omkoping toe Oost-Duitsland wellicht uit de FINA 15 Bradley bleef op eerste plaats in Engeland Grote Prijs van Nederland motocross gaat door Prof .Jongbloed: belangrijk stuk werk verricht Plaatsingen Wimbledon Van Eijsden uitgeschakeld op de „Queens club" Kringkampioenschappen zwemmen begonnen WOENSDAG 15 JUNI 1960 Vandaag is het zestig jaar geleden dat in een kleedhokje van de oude houten zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem enkele jongelui, voor het merendeel studenten, de koppen bij elkaar staken en de waterpoloclub HVGB werd geboren. De geschiedenis wil dat deze jongelui, als de eigenaar van het zwembad de heer A. A. Sprenger er niet was, zich in het water vermaakten met een bladder (een opgeblazen varkensblaas). Ze hadden daar zoveel plezier mee dat ze zich gingen bekwamen in het waterpolospel dat in die tijd als wel door enkele verenigingen in Amsterdam en Botterdam in wedstrijdverband werd gespeeld. Als hun aanvoerder en voorzitter kozen deze enthousiaste zwemmers de student in de medicijnen W. E. Merens, die de stuwende kracht is geweest bij het bevorderen van de zwemsport in ons land en in het bijzonder in Haarlem. Oorspronkelijk moeten de initialen HVGB „het Vijgebladhebben betekend. Deze in een overmoedige bui voor huiselijk gebruik gekozen naam werd echter te ondeugend, toen het groepje waterpoloërs in de openbaarheid kwam en een zevental in het water wist te brengen dat zelfs het kampioenschap van Nederland veroverde. De jongelui wilden de initialen echter niet kwijt en na vele pogingen ging de club heten Heerlijk Verkwikt Gezonde Beweging. Men hoorde echter ook andere namen, bijvoorbeeld Heren Van Grote Betekenis. De jubilerende ver eniging zal het diamanten feest onder meer vieren met een receptie die zaterdag tussen drie en vijf uur wordt gehouden in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem. Men zal enige foto's uit de geschiedenis van HVGB tentoonstellen. Onze zwem- cn waterpolomedewerker P. Wapstra is de geschiedenis van de nu zestigjarige vereniging eens nagegaan cn kwam daarbij ook gebruik makend van enkele herinneringen van de heer J. C. van Dijk, die secretaris van HVGB was in de jaren 1908—1910, tot de volgende, ook voor de geschiedenis van het Haar lemse waterpolo zo interessante, gegevens. Omstreeks 1900 waren de denkbeelden over hygiëne al aan het inburgeren, maar in de zwemsport hadden onze voorvade ren uit die tijd het nog niet ver gebracht. Tot de eeuwwisseling zwommen er 's zo mers enkele mensen omdat zij het gezond, fris en plezierig vonden. Er zal wel verband bestaan tussen de geboorte van de zwem- club HVGB en de opleving van de zwem sport in Haarlem. Het was Merens die, hoewel lii.j geen uitblinker was in het zwemmen en het waterpolospel, in zijn en thousiasme de anderen meesleepte. Hij verstond de kunst de jongelui bij elkaar te houden en hen tot vruchtbare samen werking te aktiveren. Merens noemde men ook wel eens „zwemdokter". Zijn liefde voor de zwem sport was niet uitsluitend sportief, hij pro pageerde het zwemmen ook uit een oog punt van volkshygiëne. Wassen is goed, baden is beter, zwemmen is het best, luidt het devies dat door deze Haarlem mer moet zijn gevormd. Het kwam in die tijd sporadisch voor dat de eigenaar van een zweminrichting een zwemfeest organiseerde. De heer Sprenger deed dat echter wel cn hoewel hij aanvankelijk niets van balspel in zijn bad moest hebben', vond hij het later goed dat er tijdens dat feest een waterpolowed- strijd werd gespeeld. Toen dat in Amsterdam was doorge drongen kregen de jongelui een uitnodi ging om daar te komen spelen tegen DJK De Haarlemmers gingen eerst het terrein eens verkennen, zij schreven in en nadat de bescheiden spelregels waren bestu deerd, stelden zij vast in welke formatie zij de strijd zouden aanbinden. Vooral de aanvalslinie werd door de tegenstanders bewonderd en het waren de Haarlemmers die dank zij de door hen gevoerde tactiek als overwinnaars uit 'de strijd kwamen. Hiermee was de grondslag voor de beoe fening van het waterpolo in Haarlem ge legd. Een jaar later hield de NZB, nu de KNZB. een waterpolocompetitie waaraan drie clubs, DJK (Amsterdam), HVGB (Haarlem) en RZC (Rotterdam) deelna men. HVGB werd kampioen van Neder land, waarna cr ook andere clubs in Ne derland belangstelling voor het water polospel gingen tonen. Het spel werd een onmisbaar element in de versbreiding van de zwemkunst. In hansoppen Veel tegenstand moest toen worden ove- wonnen. Gemengd zwemmen was er niet bij en tijdens zwemfeesten werd als het ware in hansoppen gezwommen. Het oefenterrein van HVGB was het 35 cent bad met een 25 meter baan een lage cn een hoge plank waarvan het platform, bij het houden van zwemwedstrijden, de troon was waar de jury zetelde, gekleed in jac quet; gezeten om een tafel maakten zij de volgorde van aankomst uit en werden de prijswinnaars vastgesteld, waarna met veel ceremonieel de prijzen werden uitge reikt. Op zij, maar geheel los van het 35 cent bad, waren er nog twee bassins waar in de „n^gssa", althans voor die tijd, zwom. Voorzover dan nog van zwemmen gespro ken kon worden want cr stond slechts een meter water in deze bassins. HVGB nam de propaganda intensief ter hand. In samenwerking met de Haarlem se onderwijzers werden schoolzwemwed- strijden gehouden. Het was de heer Bongertman sr. die als gymnastiekleraar voor en na de schooltijd de leerlingen, die toestemming van hun ouders hadden ge kregen, in de gymnastiekzaal van de school de schoolslag aanleerde. De leer lingen lagen daarbij op vissersstoeltjes.. De zwemwedstrijden waren echte fees ten. Het bad werd versierd en er was een band of muziekkorps dat er lustig op los blies. Pantomimes en dergelijke zorg den voor, de komische noot en vulden een groot deel van het programma. Er is zelfs een zwemfeest geweest waarbij een vliegtuig niet ontbrak, maar naar we me nen was Anthony Fokker toen geen lid meer van HVGB. Van al deze evenemen ten straalde propaganda uit. Na enke le jaren, in 1904, verschenen de HVGB- meisjes die tot 1913 aan de club verbon- den bleven, zich toen losmaakten en als ZIGNEA het dames polospel verbreidden. In datzelfde jaar werd ook de Haarlemse Reddingsbrigade opgericht. Dokter Me rens en andere HVGB-ers dienden de ini tiatiefnemer A. J. Meyerink van advies en daarmee werd de zwemsport nog meer uitgedragen. Voor HVGB bleef echter de beoefening van het polospel de hoofdzaak. Het waren meest studerende jongelui die de gelede ren versterkten. Na het voltooien van hun studie vlogen zij dan uit naar andere ge- Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft, naar ons wordt meegedeeld, zeer tot zijn leedwezen, moe ten besluiten geen Nederlandse ruiters in te schrijven voor de Olympische Spelen, die van 25 augustus tot 11 september in Rome worden gehouden. Het Nederlands hockey-elflal zal van 25 t.m 29 juni, deelnemen aan een vierlan- dentoernooi in Rome. Behalve Neder land nemen deel Italië, Zwitserland en Spanje. Wat deze drie landen betreft is het dus een B-toernooi, dat door het Olym pische oranje-elftal dan ook als een onder deel van de Olympische voorbereidingen zal woi'den opgevat. Het ligt in de bedoeling van coach Jan Anjema alle zestien voor Rome geselec teerde spelers in het veld zal brengen. Het toernooi wordt gespeeld op de velden van het marmeren stadion cn van het wieier- stadion, welke terreinen ook voor het Olympisch hockeytoernooi zullen worden gebruikt. Intussen zijn de organisatoren van de Olympische Spelen in Rome ak koord gegaan met de verhoging van het aantal spelers per land van 16 op 18. Advertentie Gasten Trakteer dan eens op dunne, korstloze sneetjes brood met bv. een rolletje worst of een sardientje en om het dubbeldekker te maken Calvé Mayonaise! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Zo'n idee om Uw gasten eens extra te verwennen kunt U zelf ook vinden. Want Calvé Mayonaise maakt heel veel hartige hapjes dubbel-lekkcr. Doe Uzelf en Uw eters een plezier. Ontdek zo'n nieuwe verrassing met Calvé Mayonaise en... schrijf die aan Calvé. Dan krijgt U - als Uw idee bruikbaar is - een leuke, welkome verrassing! Zend Uw idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli 1960 worden ingezonden en worden het eigendom van Calvé. Ma.a!ki eir Tnééir^rsLn. met Calvé I CM 6.100.177.65 Cricket Engeland heeft de eerste testmatch tegen Zuid-Afrika, die in Birmingham is ge speeld, met 100 runs gewonnen. De Zuid afrikaanse batsmen waren op de vijfde cn laatste dag voor 209 runs all out. De scores waren: Engeland: eerste innings 292, twee de innings 203 runs. Zuid-Afrika: eerste innings 186 runs, tweede innings 209 runs Zuid-Afrika moest op de laatste dag, met nog zeven tweede inningswickets in han den, 190 runs scoren om de zege te behalen Direct al bleek heel duidelijk dat het een ongelijke strijd zou worden. Al op de twee de bal die Freddie Trueman bowlde werd Roy McLean, de „hoop" van Zuid-Afrika, door de umpire l.b.w. gegeven. Slechts John Waite wist daarna nog stand te hou den tegen de Engelse bowlerij. Geen van de andere batsmen had enig verweer tegen het goede en gevarieerde bowlen van de Engelsen, zodat de strijd al heel snel be slist was.' Waite bleef met 56 runs not out Vervolg tweede innings Zuid-Afrika: McLean lbw bowled Trueman 61 Carlstein bowled Trueman 1( O'Linn lbw bowled Barber K Fellows-Smith lbw b. Illingworth f Tayfield bowled Illingworth 5 Griffin c Walker bowled Trueman 14 Waite not out 56 Adcock bowled Statham Extra's 12 Het team van HVGB. dat in 1911 kam pioen werd van de tweede klasse. Bovenste rij v.l.n.r.: dr. W. Merens, R. W. Peereboom, R. Remmelts, J. Most-Van der Speijk en L. Robert; onderste rij: F. Peltmburg, A. Ver- weij en C. J. Merens. westen. Met dat gaan en komen was ook de sterkte van de zeventallen afwir eiend en de promotie en degradatie in de wa terpolocompetitie hield daarmee gelijke tred. Malaise Na zeven jaar was het met die onweer staanbare waterpoiespelerij van HVGB plotseling afgelopen. Er was een HVGB-restar.t zonder ook maar één com pleet goed geoefend zevental en een be stuur dat in zijn samenstelling hier en daar nog aan de oude glorie herinnerde. Voorzitter Merens was er, omdat die er nu eenmaal altijd was. Hij „voorzitterde" toen nog geflankeerd door waterpolospe- lendc grootheden als Ton Garrer, Jan Val- kema Blouw, Tonny Vis en Remmelts. De laatste was toen al een nieuwe ster aan het firmament, een opkomende sterke spe ler die het nog eens tot aanvoerder van het Nederlands zevental zou brengen. In die tijd speelde HVGB met in totaal niet meer dan acht of negen spelers in twee klassen. Toch smaakte HVGB het genoe gen om enkele jaren in de hoogste klas se van de KNZB uit te komen, maar daar na daalde de club weer af. In 1916 werd met medewerking van HVGB in Heemstede HPC opgericht. De leden van de Reddingsbrigade werden ook in het polospel ingewijd, waaruit in 1922 de HZ en PC De Waterratten werd óp- gericht. Dat bracht mee dat de HVGB-ers Van Dorp en Morisson het initiatief namen lot oprichting van de Haarlemse Zwem- bond nu Kring Haarlem KNZB en er een waterpolocompetitie in elkaar ge zet werd, waardoor met medewerking van de HVGB-ers verscheidene verenigingen opgericht werden. Hierdoor was het initia tief van de jongelui in 1900 uitgevloeid als een olievlek. HVGB is altijd meer poloclub dan zwem vereniging gebleven, maar zoals Adé Ver- wey door zijn prestatie in 1910 ons deed verrassen zo was het Margot Marsman in 1947 toen na afloop van de kam pioenschappen van de KNZB bekend werd dat zij Nederland op de Euro pese kampioenschappen in Monaco zou vertegenwoordigen. Het jaar daarop maakte zij deel uit van de ploeg naai de Olympische Spelen in Londen. Ook heeft HVGB goede springers in haar gele deren gehad zoals Schönhut, Joh. M. Schmidt, Wim Oosten Beekman en dan la ter Terpoorten, Boot en Zomer. Van 1900 lot 1918 bleef dr. Merens voor zitter en hij werd opgevolgd door Joh. M. Schmidt die in 1924 de leiding overdroeg aan Ap. Loos. Han van Dorp werd in 1926 opgevolgd door de heer R. W. P. Peereboom die zijn plaats afstond aan P. van Ommeren. Na J. Bongertman sr. zwaaide Lo Brunt nu secretaris penningmeester van de KNVB de scep ter bij HVGB, die hij overgaf aan J. J. Hogeland sr., waarna W. Kemper en Fr. Meyer ook nog enige tijd voorzit ter zijn geweest. Hoewel HVGB in jaren is gestegen, is het een jeugdige vereniging geble ven. Het bestuur van HVGB, dat zich nu opmaakt om het zestigjarig bestaan te vieren, is geheel uit jongeren samenge steld: voorzitter Gert Marsman; secreta ris John van Emmerik; penningmeesteres- se Loes Dekker en leden: R. Boon en C. Hartel. Het vertegenwoordigende dames Hand balteam van Denemarken heeft dinsdag avond in het Philips-sportpark in Eindho ven een verdienstelijk debuut gemaakt in de strijd om het wereldkampioenschap. Het dwong het technisch iets betere en vooral aanvallend in een aanmerkelijk ho ger tempo spelende elftal van Oostenrijk een gelijkspel (4-4) af. Het grootste aan deel in het Deense succes had ongetwij feld doelverdedigster Inger Moller, die door stijlvol ingrijpen verscheidene zeker schijnende doelpunten van de Oostenrijkse goalgeltcr Hclcne Iloffer wist te voorko men. Niettemin bezorgde deze snelle en schot- vaardige speelster al voor de rust de Oos tenrijkse dames drie gave doelpunten, waar twee treffers van linksbinnen Kirs- H andbal ten Nilssonen een van middenvoor Henny Marstrand tegenover stonden. Na de rust was de wedstrijd, die door ongeveer 1800 toeschouwers werd bijge woond. spannender en daardoor ook at tractiever dan in de eerste helft. Een doel punt bleef echter in deze periode uit tot vijf minuten voor het eindsignaal van de correct leidende Duitse scheidsrechter H. Reinke. Toen hielp Henny Marstrand de Deense ploeg vrij onverwacht aan de lei ding (4-3). Dankzij een laag schot van linksbinnen Grete Maly kwamen de Oos tenrijkse dames twee minuten later nog op gelijke voet (4-4). De wedstrijd Nederland-Polen werd voor ongeveer 1500 toeschouwers op het Elinkwijkterrein in Utrecht gespeeld. Het veld was nat, waardoor de bal vaak door schoot, waarvan twee keer uit een straf- worp, en door rechtsbinnen Nel van Hooff. De Poolse treffers kwamen van linksbui ten Jadwiga Rosa en rechtshalf Maria Thyn. De Nederlandse zege was volkomen ver diend. Het Nederlands elftal was technisch aanmerkelijk sterker cn het is dan ook voornamelijk aan pech bij het schieten te wijten, dat de score niet veel hoger was. Voor rust voorkwam de lat van het Poolse doel tweemaal een doelpunt, in de tweede helft was het de paal, die een Nederlandse treffer in de weg stond. De defensie van de Poolse dames was alles behalve hecht te noemen. Het was jam mer dat de verdedigsters zich daarom ge- W ielrennen Billy Helmes heeft in de tijdrit van de ronde van Groot-Brittannië een goed deel van zijn achterstand op Bill Bradley inge lopen. Billy Holmes won de rit op eigen kracht over 38.6 km in 52 min. 59 sec., Bradley werd vierde in 54 min. 46 sec. In de individuele rangschikking na de achtste etappe slaat Bradley nog eerste met 41 uur 25 min. 4 sec.. Holmes bezet de tweede plaats in 41.26.29. De Zweed Owe Adamsson is derde in 41.43.32. dwongen voelden vele malen tot ongeoor loofd spel te moeten overgaan. Vasthou den was schering en inslag en de Oosten rijkse scheidsrechter Stummvoll trad bij dit alles zeer lankmoedig op. De Nederlandse verdediging vormde een goed gesloten blok, waartegen de in het veld zeker niet slecht spelende en vooral snelle Poolse aanval weinig schietkansen kreeg. Na rust lag het Nederlandse tempo veel lager en het leek er op dat Neder land het spel bij deze 4-1 voorsprong wilde bevriezen. Polen kwam in de aanval en nadat de stand op 4-2 was gebracht liet Nederland de tactiek varen en werd de voorsprong tot 5-2 vergroot. De opstellingen waren: Nederland: Gien van Maenen, Mien de Neel en Jeanne Overbruggen. Marjolein Das, Wil Walraven en Ada Melse, lesje van der Velden. Nel van Hooff. Henny de Jong, Tjits de Groot en Ria Gaeken. Polen: Halina Szypulska, Irena Setnik en Krystyna Kieloch, Maria Thyn, Anna Kocswara en Barbara Glajcar, Maria Go- ralczyk, Anna Szabowzka, Bronislawa To- bola, Lidia Surdyka en Jadwiga Rosa. De stand in poule A luidt nu: .1 Roemenië 1 1 0 0 2 62 2. Denemarken 10 10 1 44 3. Oostenrijk 2 0 111 6—10 De stand in poule B is: 1. Duitsland 1 1 0 0 2 6—3 2. Nederland 2 10 12 8—8 3. Polen 1 0 0 1 0 2—5 Zeilen Bob Maas uit Bussum neemt met zijn Star Hi-Fi (bemanning Scheffer) deel aan de westrijden van de Kieler Woche, die van 1826 juni gehouden wordt. Direct na af loop zal het bestuur van KVNWV beslissen of Maas bij het NOC zal worden voorge dragen Nederland in Napels bij de Olym pische zeilwedstrijden te vertegenwoordi gen in de starklasse. Dertig juni sluit na melijk reeds de inschrijving. Verder zeilen nog een tiental andere Nederlandse boten in Kiel. M otorsport De centrale sportcommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Motorrijders Vereni ging (KNMV) heeft besloten de organisatie var de Grote Prijs van Nederland moto- cross op te dragen aan de „Maas en Waal" te Bergharen. De wedstrijd, die telt voor de competitie om het wereldkampioen schap, zal zondag 24 juli op het circuit van Bergharen bij Nijmegen worden verreden. Oorspronkelijk zou de motorsportclub „Markelo" deze Grand Prix voor 24 juli organiseren. Zoals eerder werd gemeld, trok de vereniging zich ten gevolge van de moeilijkheden rond de retributieverhoging terug. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is gistermiddag gepromoveerd de heer F. J. A. Enschede te Den Haag, tot doctor in de geneeskunde, op een proefschrift, dat de training van schaatsenrijders behan delt. De nieuwe doctor, die kinderarts is, bewerkte dit proefschrift in het laborato rium van zijn promotor, prof. dr. J. Jong bloed. Prof. Jongbloed meent, dat zijn promo vendus hier een belangrijk stuk werk ver richt heeft, omdat het de inzichten in de betekenis van de conditietraining in hoge mate verrijkt. Dr. Enschede heeft vroeger de schaatsenrijderstraining zelf meege maakt en hij is ook een winter als rijder mee naar Scandinavië geweest'. Daardoor is hij niet alleen volkomen van de trai ning op de hoogte, maar hij kent ook al le topfiguren op dit gebied persoonlijk. Dit laatste nu, wordt door prof. Jong bloed voor het onderzoek van veel gewicht geacht, omdat door deze persoonlijke ban den de kampioenen er gemakkelijker toe komen, enige keren uit alle streken van het land naar het onderzoekscentrum te komen om zich aan de zware tests te onderwerpen. Naar de mening van prof. Jongbloed is slechts bij een dergelijke gelukkige com binatie van onderzoeker en beoefenaar van de betreffende sport degelijk en betrouw baar werk mogelijk. In Utrecht wordt mo menteel ook een onderzoek op zwemgebied verricht. De Utrechtse hoogleraar vestigt er de aandacht op, dat het feit dat dr. Ensche de met topfiguren werkte, allerminst in houdt, dat topprestaties het zaligmakende in de sport zijn. Bij het onderhavige on derzoek ging hgt erom te zien, of de con ditietraining aan de verwachtingen beant woordde. Zo werden de prestaties der rij ders gedurende en na de trainingsperio de objectief fotografisch vastgelegd. Het bleek, dat alle rijders, de een meer, de andere minder, gedurende de training in betere conditie kwamen en dat de resul taten in overeenstemming waren met de subjectieve beoordeling van de trainer. Dank zij deze onderzoekmethode, is men thans in staat om met zekerheid een ob jectief oordeel uit te spreken over de trai ningstoestand van een sportbeoefenaar wat zijn algemene conditie betreft en om nadere aanwijzingen omtrent de training te geven. Prof. Jongbloed meent, dat uiteraard voor goede prestaties ook de mentale toe stand en de specifieke technische vaar- ligheid van belang zijn, maar een eerste vereiste blijft toch, volgens hem. een op timale algemene conditie. Deze te kunnen meten en als het ware in maat en ge tal te kunnen uitdrukken, wordt door hem een grote wens geacht. T ennis Neale Fraser, de linkshandige Austra liër en Maria Esther Bueno (Braz.), de ti- telhoudster in het dames enkelspel, zijn officieel als nummer één geplaatst voor Wimbledon. De volledige lijst van geplaatste spelers en speelsters ziet er als volgt uit: Heren enkelspel: 1. Neale Fraser (Australië), 2. Barry Mackay (V.S.), 3. Rod Laver (Australië), 4. Louis Ayala (Chili), 5. Nicola Pietrangeli (It), 6. Roy Emerson (Australië), 7. Ramathnan Krishnan (In dia), 8. Ear] Buchholz (V.S.). Dames enkelspel: 1. Maria Esther Bueno (Braz). 2. Darlene Hard (V.S.), 3. Christine Truman (G.B.), 4. Ann Haydon (G.B.), 5. Angela Mortimer (G.B.), 6. Suzy Kormoczy (Hong.), 7. Jan Lehane (Ausctralië), 8. San dra Reynolds (Zuid-Afrika). Heren dubbelspel: 1. Emej-son/Fraser (Australië), 2. Laver/Mark (Australië), 3. Arilla I. Gimeno (Spanje), 4. Pietrangeli/ Sitola (Italië). Dames dubbelspel: 1. Bueno Hard (Braz./ VS), 2. Hellyer/Ramirez (Austr./Mexico), 3. Hantze/Hopps (V.S.), 4. Reynolds/Schuur man (Zd-Afrika). Gemengd dubbelspel: 1. Laver/Hard Austr./V.S.), 2. Howe/Bueno (Austr./Braz.), 3. Emerson/Haydon (Austr./G.B.), 4. He- witt/Lehane (Austr.). In de tweede ronde van het Queens Club tennistoernooi, dat in Londen wordt gehou den, is Piet van Eijsden uitgeschakeld door de Engelse Davis-Cup speler Billy Knight. De cijlers waren 6-0 en 6-1. Boksen Jake Lamotta, oud-wereldkampioen mid dengewicht, heeft dinsdag voor een speci ale regerinscommissie toegegeven, dat hij zich in 1946 tijdens een gevecht tegen Billy Fox voor 100.000 dollar heeft laten neer slaan. Lamotta verklaarde onder ede, dat hij niet zozeer interesse had voor het geld, maar dat hij een gevecht om de wereldti tel in het middengewicht wilde, dat de onderwereld hem had beloofd als hij tegen Fox zou uitkomen. In juni 1949 won hij de wereldtitel door een overwinning op de Fransman Marcel Cerdan. Bij vroegere ondervragingen over het ge vecht tegen Fox had Lamotta verklaard dat hij hulpeloos was geweest tengevolge van een bij de training opgelopen blessure. De scheidsrechter staakte het gevecht met als uitspraak: Fox winnaar door technisch knock-out. Zwemmen De kans is groot, dat de Duitse Zwem- bond als lid van de Internationale Zwem- federatic, de FINA, zal worden geschorst. Enkele Oostduitsc zwemmers hebben na melijk enige tijd geleden op uitnodiging van de Chinese Volksrepubliek deelgeno men aan wedstrijden in Peking en andere Rood-Chinese steden en daarmee ernstig inbreuk gemaakt op het internationale reglement. Communistisch China is sinds enkele ja ren geen lid meer van de FINA. Het FINA-bestuur, waarvan onze landgenoot Jan de Vries voorzitter is, heeft, nadat enkele gevallen door de vingers waren ge zien, tijdens de september jl. in Rome ge houden vergadering besloten alle wed strijdcontact met de Chinese Volksrepu bliek op straffe van uitsluiting te ver bieden. Toen bekend werd dat Oost-Duits land het verbod had overtreden, heeft het bestuur van de FINA de Oostduitse Zwem- bond om opheldering gevraagd. Het ant woord luidde: „Wij hebben geen controle over dergelijke gevallen en wij kunnen niet zeggen, welke zwemmers het be treft". Het bestuur van de FINA heeft thans bepaald dat voorzitter Jan de Vries en de secretaris, de Zweed Bertil Sallford. zul len uitmaken of Oost-Duitsland al of niet van het lidmaatschap van de federatie vervallen zal worden verklaard. De heer De Vries verklaarde ons nog niet te weten hoe de beslissing zal uitval len. Consekwenties van een eventuele dis kwalificatie zijn o. a. dat de Duitse Olym pische ploeg voor Rome geheel uit West duitsers zal komen te bestaan. Bovendien zou de Oostduitse bond, die het afgelopen weekeinde nog als gastheer van de Neder landse en Britse ploegen optrad, de orga nisatie van de Europese kampioenschap pen 1962 moeten worden ontnomen. Bij „De Waterratten" werden dinsdag avond de eerste wedstrijden gehouden om de kampioenschappen Kring Haarlem KNZB. De jeugd was wederom in groten getale opgekomen, maar de deelname aan de 100 meter vlinderslag had groter kunnen zijn: Gerda Drogtrop zwom in haar serie vrijwel tegen de klok en won de titel in 1 min. 28,3 sec. Dezelfde zwemster legde ook beslag op de kampioenstitel van de 200 meter schoolslag dames, maar zij deed er nu 2,8 seconde langer over dan verleden jaar. Jan Bontekoe (HPC) legde wederom be slag op de kampioenstitel bij de 400 meter vrijeslag heren. Vrijwel zonder strijd won hij in 4 min. 52 sec.; 49 seconden minder dan verleden jaar. De voornaamste uitslagen waren: 50 nieter schoolslag jongens A: 1. P. Hu- nik (HPC) 44,6 sec.; 2. B. Cremers (DWT) 45.2 sec.; 3. B. Oomen (DWR) 46,3 sec. 50 meter schoolslag jongens B: 1. J. Blok (VZV) 37,8 sec.; 2. R. van Leeuwen (DWT) 39,7 sec.; 3. R. Voetelink (DWR) 40,2 sec. 100 meter vlinderslag dames: 1. Gerda Drogtrop (DWR) 1 min. 28,3sec.; 2. E. Re- mer (HPC) 1 min. 31,3 sec.; 3. M. Bernink (DWT) 1 min. 38,2 sec. 400 meter vryeslag heren: 1. J. Bontekoe (HPC) 4 min. 52 sec.; 2. C. Hoogendoorn (HVGB) 5 min. 11,1 sec.; 3. F. v. d. Eynde (HPC) 5 min. 23 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Gerda Drogtrop (DWR) 3 mina 11,7 sec.; 2. A. Le- maarts (DWR) 3 min. 33 sec.; 3. L. Wild schut (Njord) 3 mina 33,6 sec. 4 x 100 meter vrijeslag estafette heren: 1. HPC 4 min. 19,3 sec.; 2. DWR 4 min. 27 sec.; 3. HVGB 4 min. 41,5 sec. 4 x 50 meter wisselslag estafette meisjes A en B: 1. DWT 2 min 48.4 sec.; 2. VZV 2 min. 56,8 sec.; 3. DWR II 2 mina 57.7 sec.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15