Hoger ouderdomspensioen uit premies oude Invaliditeitswet Eerste Kamer dreigt nieuwe Archiefwet te verwerpen KLM-DC 8 in ruim zes uur van Montreal naar Schiphol Financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten sl Kort en bondig Iets warmer en droog weer Geef pappa een popped! De gasaansteker van f 10,- De staat komt geruisloos van een schuld van 2 miljard gulden af Zeven WEU-ministers morgen in Den Haag Beslissing een week uitgesteld Canadese prijsvraag-winnaars en oud-straaljagervlieger kwamen als gasten mee terug Definitieve regeling komt nu in zicht for [Jong drinks Versnelde inpoldering van Zuid-Flevoland PRISMA m m U WOENSDAG 15 JUNI 1960 2 Invaliditeitsverzekering nu en straks Indische Nederlanders naar Amerika De werktijdverkorting bij DAF Hartelijke groeten na 42 jaar Wens van Eerste Kamer: Geslaagd... (Van onze Haagse redacteur) Op vrijdag 8 juli zal de Sociaal-Economische Raad in besloten vergadering een ontwerp-advies over de liquidatie van de Invaliditeitswet behandelen. Een van de commissies van de S.E.R. heeft daarin de vraag beantwoord: wat moet er gebeuren met de uit de bijna zes miljoen krachtens de Invaliditeitswet gesloten verzekeringen voortvloeiende rechten? Voor ongeveer de helft daarvan worden nog rentezcgels geplakt, voor de andere helft niet meer, maar daarom zyn de rechten nog niet ver vallen. Het laat zich aanzien, dat het advies van de S.E.R. zy het dat het niet eenstemmig zal luiden de volgende oplossing zal aanbevelen: 1) Degenen beneden de 35 jaar, voor wie nog maar weinig premie is betaald, krijgen de reeds gestorte premies terug. Tot honderd gulden kan dat in contant geld geschieden. Daarboven bestaat de mogelijkheid dat een obligatie wordt verstrekt. 2) De verzekerden boven vijfendertig jaar zullen schadeloos worden gesteld door een geleidelijke verhoging van de A.O.W.-uitkèringen. Op grond van de Invaliditeitswet kan men maxisiaal driehonderd gulden ouderdomspensioen per jaar ontvangen. Dit bedrag zal in vijfen twintig jaar aan de A.O.W.-uitkering worden toegevoegd, namelijk in drie termijnen van zestig en één termijn van honderdtwintig gulden. 3) Alle reeds lopende renten (uitkeringen) op grond van de Invaliditeitswet blijven gehandhaafd. De premie, welke op het ogenblik voor iedere werknemer beneden de loongrens door de werkgever in de vorm van het „zegeltjes plakken" wordt voldaan, be staat uit drie delen: een gedeelte ter dek king van het invaliditeitsrisico, een deel ten behoeve van een kleine ouderdomsren te en tenslotte een deel voor een weduwen en wezenrente. Wat betreft het deel voor een uitkering bij invaliditeit liggen de zaken het gemak kelijkst. De Invaliditeitswet 1913 wordt vervangen door een nieuwe, welke aan zienlijk gunstiger zal zijn. Men heeft pre mie betaald voor een risico, dat zich niet heeft voorgedaan, maar men blijft verze kerd: men heeft dus niet te klagen. Wie reeds een uitkering krijft. behoudt die. Het aandeel van de weduwen- en wezen rente in de premiebedragen van de Inva liditeitswet is betrekkelijk klein, vooral wat de weduwenrente betreft. Men heeft aan die kant in de aanbevelingen van de S.E.R. dan ook niet zwaar getild, vooral nu de A.W.W. in de ergste nood voorziet. Ten aanzien van de wezenrente is over wogen, dat de Algemene Kinderbijslagwet tegelijk met de nieuwe Invaliditeitswet in werking dient te treden, zodat ook die groep er niet op achteruit gaat. A.O.W. hoger De honorering van de voor de oudedag- voorziening geplakte zegeltjes wordt ge vonden in een aantal vijf jaarlijkse ver hogingen van de algemene ouderdomsvoor ziening. Het betreft hier dus een voordeel, dat zich tot alle boven-vijfenzestigjarigen gaat uitstrekken. Ook dat heeft zijn re den. Voorop staat dat de verzekerden krachtens de oude Invaliditeitswet door die regeling er niet op achteruit zullen gaan. Voor de staat echter bestaat op deze manier de mogelijkheid geruisloos van een schuld van twee miljard gulden aan de Sociale Verzekeringsbank af te komen. Die schuld is ontstaan omdat de overheid in gebreke is gebleven haar aandeel te voldoen in de kapitaaldekking voor de uitkeringen aan hen, die destijds bij de invoering van de Invaliditeitswet reeds vijfenzestig jaar waren en rente gingen trekken zonder dat zegeltjes waren ge plakt. Voor de eerste jaargangen invali den die van de wet profiteerden geldt vrijwel hetzelfde. Nu de invaliditeitsverzekering in de toe komst van het systeem van kapitaaldek king zal overgaan op een omslagstelsel waarbij dus de in een* bepteld jaar te ontvangen premies de in da^aar te ver richten uitkeringen moeten compense renbestaat de mogelijkheid dit wiskun dige tekort tevens geleidelijk weg te wer ken. Het is immers duidelijk, dat een last van twee miljard gulden toch door de be lastingbetalers dient te worden opgebracht: door deze in de premie voor de A.O.W. te verdisconteren, gaat dat zonder veel pijn. Meningverschillen Er zijn, voornamelijk onder de werk geversvertegenwoordigers, in de commis sie van de S.E.R. stemmen opgegaan om de verhoging van de A.O.W.-uitkering met driehonderd gulden onmiddellijk te laten ingaan. De veronderstelling ligt voor de hand, dat men aan die zijde daarin een voordeel ziet voor de ondernemingspensi oenfondsen. Dat is trouwens niet de enige tegenstel ling in de commissie. Er is veel aan drang om de uitvoering van de nieuwe Invaliditeitswet onder te brengen bij de bedrijfsverenigingen. Men vergeet dan ech ter, dat de Sociale Verzekeringsbank een uitstekend medisch apparaat heeft opge bouwd, dat bijzondere ervaring heeft ver kregen met beoordeling en revalidatie van invaliditeit. Er gaan dan ook stemmen op om dat apparaat in elk geval in zijn geheel te behouden, omdat vele zelfstan dig opererende bedrijfsverenigingen zich een dergelijke medische dienst niet zullen kunnen veroorloven. Eén stelsel Intussen betekent de afsluiting van dit .SE.R.-advies wel een belangrijke stap in de richting van de totstandkoming van een nieuwe Invaliditeitswet, maar zeker nog geen definitieve. Toen de S.E.R. drie jaar geleden zijn advies voor een doeltreffender invaliditeits voorziening uitbracht, ging hij uit van de gedachte, dat een spoedige verbetering voor de invaliden voorrang moest hebben boven een ingrijpende reorganisatie van ons verzekeringsstelsel voor de arbeidson geschiktheid in het algemeen. In oktober 1958 adviseerde de Sociale Verzekerings raad echter al, om Ziektewet, Ongevallen wet en Invaliditeitswet samen te vatten in één stelsel, waarbij de Ziektewet zal gel den voor de arbeidongeschiktheid van kor te duur, de Invaliditeitswet, met inbegrip van de huidige ongevallenwetten, voor de Uitgaande van het in 1957 uitge brachte advies van de Sociaal-Econo mische Raad over een nieuwe Invali diteitswet vallen de volgende mar kante verschillen tussen de bestaande en de toekomstige invaliditeitsvoor- ziening op te merken: Thans: Premiebedragen en uitkerin gen houden geen verband met de hoogte van het loon. Straks: Premiepercentage als bij AOW en AWW. Uitkeringen tot zeventig percent van het loonbedrag met een maximum van twintig gulden per dag. Thans: Alleen uitkering wanneer men niet in staat is tweederde van het normale loon te verdienen. Straks: Boven invaliditeitsgraad van 25 percent opklimmend uitkerings percentage. Thans: Alleen verzekering van arbei ders beneden de loongrens. Straks: Verzekering van alle loon- trekkenden. Thans: Uitkering van absolute bedra gen met toeslagen. Straks: Waardevaste uitkeringen. De ministerraad van de Westeuoprese Unie noudt donderdag in Den Haag zijn periodieke bijeenkomst. Aan deze confe rentie, die geheim is en waarvan de agen da niet is gepubliceerd, wordt deelgeno men door de ministers van Buitenlandse Zaken van de zeven W.E.U.-landen. Deze landen zijn: België, Frankrijk, Gi-oot-Brit- tannië, Italië, Luxemburg, Nederland en West-Duitsland. Hoewel niets over de agenda is gepu bliceerd, heeft men in verschillende hoofd steden wel uiting gegeven aan verwachtin gen. Zo verwacht men te Londen dat de ministerraad zal spreken over een even tuele aansluiting van Groot-Brittannië bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en Euratoom. Volgens een bericht uit Bonn gaat de ministerraad spreken over wijzigingen in de beperkingen op de bewapening, die West-Duitsland heeft aanvaard. Deze wij zigingen zouden dan bestaan in verhoging van de maximumtonnage van Westduitse oorlogsschepen van 3.000 tót 5.000 en van het aantal duikboten, dat thans op twaalf is vastgesteld. Een officiële woordvoerder in Bonn wilde, evenals zijn collega's in de andere landen, niet zeggen of dit juist was. Advertentie Nieuwe tankjes zonderlnleverlh6 van de oude f.1» Overal verkrijgbaar. Volledige garantie Voor de handel: B. D. Leefsma N.V. - Kerkstraat 25 Amsterdam gevallen van een langere uitschakeling uit het arbeidsproces. Inmiddels heeft de Sociale Verzekerings raad van de minister van Sociale Zaken opdracht gekregen een rapport uit te bren gen over de samensmelting van Ongeval lenwet en Invaliditeitswet. Het feit, dat er daarbij op spoed is aangedrongen het rapport zal' over anderhalve maand ge reed zij duidt er al op dat de regering besloten heeft de tussenfase van een nieu we afzonderlijke Invaliditeitswet over te slaan en dat zij de arbeidsongeschikt heidsvoorziening als één geheel aan de or de wil stellen. Uit een oogpunt van be leid zal het advies van de S.E.R. over een nieuwe Invaliditeitswet al achterhaald zijn op het moment dat het wordt inge diend, maar de praktische uitkomsten van de verrichte onderzoekingen behouden uiteraard hun waarde. (Van onze parlementaire redacteur) De rustige Eerste Kamer, die meestal vergadert in een schijnbaar wat slaperi ge sfeer en dan braaf slikt wat de Tweede Kamer heeft voorgekauwd, heeft gisteren weer eens haar bestaansrecht willen be wijzen. De gehele Kamer dreigde met ver werping van de nieuwe Archiefwet, omdat deze een aantasting van het eigendoms recht inhoudt. Het werd een verziiim ge noemd van de Tweede Kamer daarvoor geen oog te hebben gehad, want slechts één enkel lid had in oktober er terloops een opmerking over gemaakt. Als de Tweede Kamer een uiltje knap, waakt de senaat, zelfs de meerderheid van de se naat, riep prof. Diepenhorst (A.R.) triom fantelijk uit. Tijdens de afkeurende redevoeringen van de senatoren zag het er naar uit dat de Eerste Kamer weer eens een histori sche beslissing zou nemen en een besluit van de Tweede Kamer niet zou volgen. Maar op voorstel van de voorzitter werd de stemming uitgesteld tot volgende week dinsdag, opdat men zich nog eens diep gaand kan beraden. In het wetsontwerp wordt bepaald dat archiefbescheiden, die onder de overheid behoren te berusten, doch in handen zijn geraakt van particulieren (eventueel ge kocht voor een hoog bedrag.», moeten wor den ingeleverd zonder enig wettelijk recht op schadevergoeding. Wanneer het ar chiefstukken betreft van na 1813 is men bovendien strafbaar als men aan een aan maning van de minister van Onderwijs tot inlevering geen gehoor geeft. Er kan dan een boete worden opgelegd van driedui zend gulden. ,.Als dat bij herhaling mo gelijk is wanneer aan aanmaningen geen gevolg wordt gegeven, is dat een melk koetje. dat de oprichting van een afde ling zuivel aan het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zou rechtvaardigen," concludeerde prof. Die penhorst. ..Het gebrek aan respect voor het particuliere eigendom mocht van dit kabinet niet worden verwacht," verzucht te de heer Van Riel (V.V.D.). Van de heer Lichtenauer (C.H.U.) kreeg staatssecreta ris Schol ten te horen: „De stukken van waarde krijgt u toch niet, want die ver huizen naar het buitenland." Vermanend sprak de heer Van Meeuwen (K.V.P.): „U stelt straks allerlei fatsoenlijke men sen voor een gewetensconflict." Ook de heer Cammelbeek (P.v.d.A.) miste vol doende rechtsbescherming voor de parti culiere bezitters van archiefbescheiden. In allerlei toonaarden werd de staatssecreta ris duidelijk gemaakt dat hij met sterke argumenten zou moeten komen om de steun van de verschillende fracties te ver krijgen. Uitvoerig zette de staatssecretaris uit een dat het niet gaat om oude familiepa pieren. maar volgens de wet alleen om archiefbescheiden die naar hun aard zijn bestemd bij de overheid te berusten, stuk ken dus die de overheid heeft ontvangen of zelf heeft opgesteld voor eigen gebruik. Er kan dus geen sprake ziin van parti culier eigendom in het geval van stukken die behoren tot het publieke domein en derhalve ook niet van onteigening. Het eigendom van de staat moet ook veilig worden gesteld door middel van de nieu we archiefwet. Eventuele schadeloosstel ling is een zaak van redelijk beleid, niet van recht. Een boete kan slechts eenmaal na de eerste aanmaning worden opgelegd, ver duidelijkte staatssecretaris Scholten. Hij verklaai-de ook bezorgd te zijn over de salariëring van de archivarissen, maar dat- is een onderwerp dat wordt bestu deerd in verband met andere groepen ambtenaren. Als laatste spreker in het debat had de heer Cammelbeek (P.v.d.A.) het onduld baar genoemd dat de minister van Justi tie niet in de Kamer aanwezig was. Hij verzocht daarom minister Beerman als nog uit te nodigen. Op de desbetreffende vraag van de voorzitter antwoordde staatssecretaris Scholten echter koudweg, in het late stadium van het debat daar aan geen behoefte te hebben. Het was be ter geweest indien de heer Cammelbeek direct aan het begin van de vergadering zijn verzoek had gedaan. Aan het einde van de discussie kreeg men niet. de indruk dat de staatssecre taris met zijn betoog de Kamerleden had overtuigd. Maar pas volgende week valt de beslissing, nadat men nauwgezet het stenografische verslag heeft kunnen lezen. De laatste keer heeft de Eerste Kamer op 27 juli 1948 een wetsontwerp verwor pen van minister Vos inzake de zeevaart diploma's. De DC-8 „Sir Frank Whittle" van de K.L.M., die maandagmiddag met een aan tal winnaars van de K.L.M.-prijsvraag naar Montreal in Canada vertrok, was gisteren alweer op Schiphol terug, nu met Canadese prijswinnaars. Het waren Ne derlandse emigranten, die nu eens even in het oude vaderland konden komen kij ken. De DC-8 had over de vlucht Mon treal-Amsterdam zes uur en veertien mi nuten gedaan. In Canada hadden ruim 3500 geëmi greerde Nederlanders aan de K.L.M.- prijsvraag meegedaan. Allen moesten een viertal vragen beantwoorden, die betrek king hadden op de K.L.M.Wie de lucht vaartmaatschappij had opgericht, in welk jaar dit was gebeurd, hoeveel kantoren de K.L.M. in Canada heeft en hoe lang de DC-8 over de reis van Montreal naar Amsterdam doet. Op bijna 2500 forumlie ren kwamen de juiste antwoorden voor, zodat het lot de beslissing heeft gebracht. De winnaars mogen zelf bepalen hoe lang zij in Nederland zullen blijven. Als speciale gast was de voormalige majoor-vlieger J. B. J. Wansink, die met zijn collega Flinterman in 1949 de eerste Meteor-straaljagers in Nederland heeft bestuurd, met de „Sir Frank Whittle" meegereisd. Deze thans 40-jarige vroege re stuntvlieger nam op aandringen van zijn Engelse vrouw in 1954 ontslag uit de beroepsdienst en emigreerde met vrouw en drie kinderen naar Canada, waar hij thans onderdirecteur is van een verzeke ringsmaatschappij. Na een avontuurlijk vliegersbestaan zat de vroegere stuntvlieger voor het eerst weer in een straalmachine. De heer Wan sink was in de laatste oorlog „Engeland vaarder". Via Zweden wist hij Engeland Advertentie tonic te bereiken. Hij werd opgenomen in de Royal Air Force. In Tempest- en Spit- firemachines bestreed hij de Vl-raketten, die de Duitsers op Londen afvuurden. Na de bevrijding werd hij beroepsvlieger bij de Koninklijke Luchtmacht. In sep tember 1949 raasden de eerste straalja gers over de Nederlandse weiden. Ze wer den bestuurd door Wansink en Flinter man. „In 1952 kreeg ik van generaal Aler toestemming voor een „aerobatic team", zei de heer Wansink. „Generaal Aler, de tegenwoordige president-directeur van de K.L.M., was toen. chef van de luchtmacht staf. Het „Aerobatic Team" was in feite een team van vier onvervaarde vliegers, die hun hart ophaalden in luchtacrobatiek met straaljagers. De ploeg heette „Rui ten vier". In 1954 kwam er een einde aan dit team: het gezin Wansink emigreerde naar Cana da. Wel deed de majoor nog enkele jaren als reserve-vlieger af en toe dienst in de Canadese luchtmacht, maar tegenwoor dig staat hij steeds met twee benen ste vig op de grond. „We vertrokken 's avonds om halftien, plaatselijke tijd, uit Montreal. De zon ging net onder. Een uurtje later ging de zon aan de andere kant al weer op". Dat klopt, want er is vijf uur tijdsver schil tussen Montreal en Amsterdam. De met een kruissnelheid van 900 km per uur vliegende DC-8 vloog in oostelijke richting de zon tegemoet En toen het horloge van de heer Wansink het midder nachtelijk uur aangaf, was het in feite al tegen vier uur 's nachts. Opnieuw zal een groep van enkele hon derden Indische Nederlanders, die onder de Pastore-Walter-wet naar de Verengide Staten mogen emigreren, in de komende maanden uit ons land vertrekken. De uit Indonesië gerepatrieerde families zullen van Schiphol in vijf vliegtuigen naar hun nieuwe vaderland worden gebracht, en wel op 22 juni, 7 juli, 24 juli, 25 sep tember, en 17 oktober. Ieder toestel zal ongeveer 90 passagiers vervoeren. Dit is de eerste keer in de afgelopen veertien jaar, dat de Pan American Airways emi- grantenvluch'.en van Nederland naar Ame rika uitvoert. (Van onze parlementaire redacteur) Zeer vele gemeenten verkeren in moei lijke financiële omstandigheden. Reikhal zend wordt reeds lang uitgezien naar de memorie van antwoord van de regering over de definitieve regeling van de fi nanciële verhouding tussen rijk en ge meenten. De ministers Zijlstra en Toxo- pcus hebben gisteravond in de Eerste Ka mer toegezegd de memorie van antwoord binnen enkele weken te zullen indienen. Zij is zo lang uitgebleven omdat men voortdurend op nieuwe verwikkelingen is gestuit, doordat ook rekening moet worden gehouden met het investeringspotentieel van de gemeenten en de mogelijkheden van een eigen gemeentelijk belastingge bied. Het klinkt kloek en het is gemakkelijk gezegd, merkte minister Zijlstra op, in antwoord op de beschouwingen van drie burgemeesters-Kamerleden, dat de ge- meentefinanciën gezond moeten worden ge maakt. Maar dat vergt zoveel geld, dat dit samenhangt met de vraag welke be lasting de individuele burger nog kan dra gen. Het percentage dat de gemeenten krijgen van de rijksbelastingen moet dus worden bezien in het totale verband van de rijksuitgaven en - inkomsten en de draagkracht van de individuele burger ten opzichte van gemeenschapsvoorzieningen. Het is een illusie te menen dat de ge meenten straks met een schone lei kunnen beginnen. In het persoonlijke leven kan men ook niet alles financieren wat men wil. Dat geldt ook voor het rijk en de gemeenten. Spitsvondig maakte minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) zich af van een dis cussie over de (geheime) circulaires die hij in april en juni 1959 heeft gezonden aan de provinciale en gemeentebesturen In verband met recente publikaties over de vijfdaagse werkweek (45 uur) wordt van de zijde van Van Doorne's Auto mobielfabriek n.v. te Eindhoven medege deeld, dat reeds in de ondernemingsraad- vergadering van 24 maart jl. door de voor zitter de heer W. A. V. van Doorne werd bekendgemaakt dat door de directie be sloten was tot werktijdverkorting van drie uur per week met ingang van 1 ja nuari 1961 voor het fabriekspersoncel, be houdens de noodzakelijke vergunning hier toe van de bevoegde instanties. Dat deze vergunning gegeven zal worden is volgens D.A.F. hoogstwaarschijnlijk, aangezien naast de normale stijging van de produktiviteit reeds gedurende enige tijd in overleg met het personeel organi satorische maatregelen worden bestudeerd en uitgevoerd voor een extra opvoering van de produktiviteit. Over de werktijdverkoring voor het be- ambtenpersoneel kunnen nog geen mede delingen verstrekt worden, hangende de besprekingen hierover tussen de werkge vers- en werknemersorganisaties. Bij de D.A.F.-fabrieken werken op het ogenblik 3800 man fabriekspersoneel en 1200 be ambten. over hun financieel beheer. Op een vraag van de heer Haspels (A.R.), die critiek had uitgeoefend op die circulaires, deed de minister de toezegging de tekst van de circulaires aan de Kamer te zullen toesturen. Maar dat houdt in, voegde hij eraan toe, dat nu niet over die circulaires kan worden gesproken. Want als men er om vraagt, dan heeft men ze niet. En als men de geheime circulaires wél heeft, dan heeft men ze niet als Kamerlid en dan kan en mag men er ook niet over spreken. In afwachting van de definitieve rege ling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten is de Eerste Kamer er gisteravond mee akkoord gegaan de be staande regeling nog met een jaar te ver lengen. Akkuraat als altijd heeft de postbeamb te van Schoondijke (Zld.) een prentbrief kaart bezorgd op het adres van mevrouw S. van de Meule in de Losserstraat aldaar. Iets heeft er echter toch in dit geval aan de nauwgezetheid van de. P.T.T. geman keerd, want de kaart was volgens het poststempel reeds op 5 juni 1918 in Den Haag op de post gedaan. De kaart met de hartelijke groeten is 42 jaar onderweg geweest. Luchtlyn op Birmingham. De British European Airways zal 4 juli een nieuwe dienst opener tussen Birmingham en Am sterdam. Deze dienst zal twee maal per week, op maandag en donderdag, worden gevlogen met toestellen van het type Vic- kers Viscount. De vliegtuigen zullen 's morgens vanuit Birmingham vertrekken en na een oponthoud van ruim een uur op Schiphol de terugreis aanvaarden. Wegaanleg. De rijkswaterstaat te Arnhem heeft aanbesteed het aanleggen van een aardbebaan van de IJsselweg van het verkeersplein in rijksweg 12 Het Hazepad in het Velperbroek in de ge meente Rheden. De hoogste inschrijving was van de aannemingsmaatschappij voor heen Bolsebroek te Bloemendaal met 1.048.000 gulden, de laagste inschrijving van de n.v. Hollands Aannemingsbedrijf Zanen en Verstoep in Den Haag met 747.900 gulden. (Van onze parlementaire redacteur) Van verschillende kanten is gisteravond in de Eerste Kamer aangedrongen op ver snelling van de inpoldering van Zuidelijk Flevoland, dat als nieuwe IJselmeerpolder D uitkomst zal moeten bieden voor de ruimteproblemen van het Gooi. De minis ter van Verkeer en Waterstaat verwacht het droogvallen van de polder echter pas in 1968 en dan zal het volgens hem nog enige tientallen jaren duren voordat de in Zuidelijk Felvoland te scheppen recreatie gebieden zover ontwikkeld zyn dat zy de door bebouwing verdwijnende gebieden in het Gooi kunnen vervangen. Dat duurt te lang, zei de heer Geuze (C.H.U.) bij de bespreking van de begroting van het Zuiderzeefonds. Hij meent dat er reeds veel eerder een aantrekkelijk recrea tiegebied zal zijn blijkens de ervaring met Oostelijk Flevoland tegenover Elburg. Evenals de heer Mazure (P.v.d.A.) drong hij aan op versnelling van de werken in Zui delijk Flevoland. Wanneer dat gebied is ingedijkt, zullen in het zuidwestelijk deel van het IJselmeer bij stormachtige noorde lijke winden hoge waterstanden kunnen optreden omdat een soort trechter zal ont staan. Daarom pleitte de heer Roebroek (K.V.P.) met de heer Elfferich (A.R.) ervoor het gevaar tijdig op te heffen door de aan leg van de dijk Enkhuizen-Lelystad. Het gevaar moet men niet overschatten, merkte de heer Geuze op, want ook bij opwaaiend water zal de waterstand lager zijn dan toen de Afsluitdijk er nog niet was. Met de namen in de IJselmeerpolders is een gelukkige greep gedaan, vond de heer Mazure. Maar hij betreurde het dat de regering er niet voor voelt de naam Noord- Oostpolder te veranderen in Schokker- waard. Daarentegen zou de heer De Vos van Steen wijk (V.V.D.) tegen het verdwij nen van de naam Noord-Oostpolder zijn. In de bezettingstijd zijn daar velen onderge doken, waardoor de naam een eigen ka rakter heeft gekregen. Er is voorts nog theoretisch gesproken over de instelling van waterschappen in de IJselmeerpolders, over de provinciale indeling van de nieuwe gebieden, de ge meentelijke herindeling van de Noord- Oostpolder, het te grote aantal staatsbe drijven, allemaal bekende beschouwingen waarop minister Korthals volgende week dinsdag zal antwoorden. Advertentie (Pips? SM maar dan ook 'n volwaar dige beloning: een horloge „cum laude", gekocht bij een gediplomeerd vakman: uw eigen horloger. het goede Ankerhorloge PRISMA JUNIOR vanaf 49.78 WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen buiten- en binnenland van gisteren Neerslag laatste 24 uur Het K.N.M.I. deelt mede: de afgelopen 24 uur is de luchtdruk boven West- en Noord-Europa belangrijk gestegen. Daar mede samenhangend trok de depressie voor de kust van Noorwegen naar het noorden en vulde verder op. Boven West- Europa ontstond een afzonderlijk hoge- arukgebied, waarvan het centrum van morgen boven Frankrijk was gelegen. VJiaoi russen dit hoge drukgebied en een depres- Eelde sie ten zuiden van IJsland dringt warme- De Bilt re oceaanlucht op in de richting van Twente West-Europa. Het front dat deze lucht aan Eindhoven onbewolkt de vootzijde begrenst is weinig actief en Zd-Limburg onbewolkt het zal morgen ons land nog niet berei- ^imDUrg onbewolkt ken. Door aanvoer van lucht uit zuidelij- Helsinki ker streken zal toch de temperatuur over- Stockholm dag weer iets hoger worden. Regen wordt Oslo S Sc 5 Den Helder Ypenburg Vlissingen licht bew. z zwaar bew. zw onbewolkt mist zwaar bew licht bew. zw zw zzw wzw wzw z er niet verwacht. Donderdag 16 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 0.53 uur, onder 12.53 uur. Maanstanden 16 juni 24 juni 5.36 uur 4.27 uur laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water ir. IJmuiden Woensdag 15 juni Hoog water 8.05 en 20.38 uur. Laag water 3.39 en 16.06 uur. Donderdag 16 juni Hoog water 9.10 en 21.44 uur. Laag water 4.36 en 17.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon Belgrado geheel bew wzw onbewolkt licht bew. zwaar bew half bew. half bew. zwaar bew zzw zwaar bew zw onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. half bew. 16 17 16 19 17 17 18 16 20 20 17 18 zw zo wzw windst. 14 windst. 17 18 17 wnw 16 windst. 19 windst. 20 windst. 21 n 23 zwaar bew. wnw 20 half bew. windst. 19 regen zzw 14 licht bew. nw 16 half bew. windst. 19 zwaar bew. o 22 geheel bew nw 20 regen verand. 17 onbewolkt w 30 onbewolkt windst. 29 half bew. ono 17 onbewolkt windst. 28 zwaar bew ono 22 onbewolkt z half bew. wzw 29 M -Ê 0 6 5 6 1 3 2 8 0 2 0 0,1 7 2 3 0.1 0 0 0 0 4 0 3 0 0 13 6 11 0 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2