Eisenhower boekt succes De Gaulle steekt rebellen opnieuw de Algerijnse een hand toe Hij negeert eisen van Franse scherpslijpers de Chefarinè.4' WERELDNIEUWS NAAIMACHINES Rook die lekkere Op de '^raatótoel shag uit de bekende handige doos Anti-Joodse leuzen in Buenos-Aires Proces in Algiers verdaagd President Frondizi in Italië WOENSDAG 15 JUNI 1960 3 vier beroemde genees middelen in een tablet doen wonderen tegen' pijnen en griep. C. I. OERLEMANS Geestdrift nog groter dan in India en Pakistan Verdediging verzoekt de president te vervangen Geen plan voor gesprek met Ben Goer ion (Van onze correspondent in Parijs) In de tweede radio-rede uit de serie van drie, die eind van deze maand besloten zal worden, heeft de president der Franse republiek, generaal Charles De Gaulle, gisteravond met klem zijn aanbod aan de Algerijnse nationalisten herhaald door middel van onderhandelingen in Parijs het lot der strijders te regelen en een einde aan de oorlog te maken. Daarna zouden vrije verkiezingen in heel Algerije gehouden moeten worden. De fundamente le kwestie voor de Algerijnse nationalisten van de garanties dier vrijheden leek de generaal echter enigszins te willen ontlo pen door er nogmaals aan te herinneren dat de campagne, de verkiezingen en de telling der stemmen door vertegenwoordi gers van de internationale pers gevolgd zouden kunnen worden. Over de uitslag van de verkiezingen of dat referendum zei het staatshoofd er overtuigd van te blijven dat een „Algerijns Algerije" met welke term hij impliciet het Franse Algerije der voorstanders van de integratie verwierp zijn lot blijvend aan Frankrijk zou willen verbinden. Opzienbarend nieuws heeft deze tweede rede van de generaal inzake het Algerijn se probleem dus niet gebracht, al deelde hij dan ook mede dat er nu in de oorlog vier maal minder doden vielen dan tevo ren. De Gaulle sprak als zijn mening uit dat het einde van de oorlog nog nooit zo nabij was geweest, maar die verklaring kan in iedere strijd op elk tijdstip met het volste recht altijd worden afgelegd en leek dan ook eerder een lapje voor het bloeden. Dat aan de jongste verkiezingen voor de Algerijnse algemene raden slechts 57 per cent van het electoraat had deelgenomen leek het staatshoofd eerder als een succes te willen opvatten. Hij bevestigde ook dat uit die nieuwe leden, die voor tweederde uit Moslims bestaan, commissies zouden moeten worden gevormd die de verkie zingen en indirect dus het nieuwe Algerije zullen moeten voorbereiden. Van verre hoogte Hoewel de passages over Algerije alge meen met de meeste spanning in Parijs en in heel Frankrijk werden verbeid, heeft De Gaulle het terecht en zelfs noodzake lijk geacht in zijn rede die twinlig minu ten duurde en die hij het afgelopen week einde met grote zorg had voorbereid, nog al lang stil te staan bij de sociale spannin gen en stakingen die het Franse leven de laatste weken weer ondermijnen. Ingevol ge zijn aard, temperament en karakter overschouwde de generaal deze problemen van verre hoogte en liet hij zich met. de concrete moeilijkheden en looneisen van de ambtenaren en de arbeiders niet of nauwelijks in. Hij wees eerst in achterwaartse rich ting en daarna naar de toekomst. Twee jaren geleden wankelde Frankrijk, zo riep de generaal uit, op de rand van een bur geroorlog en een economische ineenstor ting. Nu wordt overal gewerkt, heerst er orde en is het geld gesaneerd. Hij sprak Buenos Aires (Reuter). Op muren en hui zen in de buitenwijken van Buenos Aires zijn hakenkruisen en anti-Joodse slagzin nen zoals „Wij willen Eichmann" en „Dood aan de Joden" en „De Joden naar Israel" gekalkt. Het Argentijnse blad „La Razon", dat het eerst melding maakte van de ontvoe ring van Eichmann beweert nu dat Isra el over „commando's" beschikt in de Ver enigde Staten, Frankrijk, Egypte. Italië, Oostenrijk en Zwitserland. Over de hele wereld zou voorts een geheime organisatie werken „ter verdediging van het Joodse ras", die de vijanden van de Joden en „afvallige" Joden in de gaten houdt, al dus „La Razon" Vruchteloos? NEW YORK (Reuter) Een Israë lische woordvoerder heeft te New York meegedeeld dat de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Me'ir, een vriendschappelijk gesprek heeft gehad met de Argentijnse UNO-vertegenwoordi- ger over de zaak-Eichmann in de woning van de UNO-vertegenwoordiger van Uru guay. Van doorgaans welingelichte zijde werd vernomen dat er weinig of geen vor dering zou zijn gemaakt. Naar verluidt, heeft Israel Uruguay verzocht te bemidde len. Israëlische regeringswoordvoerders weigerden commentaar te leveren op dit bericht. Een Argentijnse woordvoerder heeft an dermaal gezegd dat zijn regering de schending van de Argentijnse soevereini teit voor de Veiligheidsraad zal brengen als zij geen bevredigend antwoord van de Israëlische autoriteiten krijgt. Advertentie wor den. Hel onderwijs werd eveneens en ze- veel 1 meer recht op het kredit in bijna lyrische vervoering van het goe de koren en de frisse melk die Frankrijk voortbrengt. Hij beloofde dat het gas van de Sahara Frankrijk spoedig voor zijn energiebronnen onafhankelijk van het bui tenland zou maken. De Gaulle opende het perspectief van een Frankrijk dat binnen tien jaren zijn algemene welvaart verdub beld zal hebben. De president gaf als voorbeelden van de vooruitgang waardoor het oude Frankrijk als nieuw en jong land herboren wordt de ontwikkeling van het toerisme, van het wegennet, zelfs van de waterleiding, een punt dat niettemin maar ternauwernood tot Mariannes fier ste verworvenheden gerekend mag ierwijs ker met veel1 mee van het moderne Frankrijk geschreven. Met drie miljoen leerlingen is hun aan tal sinds 1900 verdubbeld, zo onthulde De Gaulle, terwijl de zeshonderdduizend Franse studenten zich sedert het begin van deze eeuw zelfs vertwintigvoudigd hebben. Met al die cijfers en statistische gege vens poogde Frankrijks president kenne lijk het vertrouwen in de toekomst van zijn volk nieuw leven in te blazen en de komende dagen en weken zullen aantonen of de generaal in dat opzicht is geslaagd. Een succes dat zal moeten blijken uit een eventuele terugkeer van de sociale rust en, politiek gesproken, uit de ant woorden die en de Algerijnse nationalis ten en de Franse voorstanders van de in tegratie op zijn hernieuwde aanbod tot on derhandelingen en zijn proclamatie van een Algerijns Algerije zullen geven. (Reuter-AFP) Messali Hadzji, de lei der van de Nationale Algerijnse Bewe ging (M.N.A.) de rivale bij het verzet tegen de Fransen van het Algerijnse Be vrijdingsfront (F.L.N.) hëeft in Parijs verklaard dat de rede van De Gaulle nieu we elementen bevat, die kunnen bijdragen tot/een oplossing van het Algerijnse vraagstuk. Maar, zo zei hij, wij blijven geloven in het nut van een ronde-tafel conferentie, die alle aspecten van het Al gerijnse vraagstuk dient te onderzoeken om tot een eervolle wapenstilstand te ko men. De correspondent van Reuter merkt op dat de mededeling, dat alle partijen of groepen zullen kunnen deelnemen aan het toezicht op de verkiezingen, een volkomen nieuwe ontwikkeling is in de politiek van De Gaulle, die nu voor de eerste maal in de openbaarheid is gebracht. Zij bete kent, dat De Gaulle niet langer be vreesd is voor de mogelijke reacties van de Europese extremisten, wier poging tot opstand hij in februari bezwoer, en in de tweede plaats dat hij dc positie van de leiders der Algerijn; opstandelingen verzwakt. Zij draagt ertoe bij om de af scheiding tussen de revolutionairen, die de strijd te allen koste willen voortzetten, en de meer gematigde nationalisten als Fer- hat Abbas. de premier der „voorlopige Algerijnse regering" te verhaasten. Advertentie UW HAAR IS UW KROON PERMANENT, een kwestie van ver trouwen en zeer goed modelknippen. Abonnementen voor watergolven HAARKUNDIGE Gierstraat 6!) - Haarlem - Tel. 21736 MANILLA (UPI) Honderdduizenden juichende en met vlaggetjes zwaaiende Filippino's hebben president Eisenhower gisteren een groots welkom bereid. Het Amerikaanse staatshoofd werd op de in ternationale luchthaven van Manilla ver welkomd door president Carlos P. Gar cia. Duizenden politiemannen zagen zich genoodzaakt brute kracht te gebruiken om de wild juichende menigten langs dc stra ten van Manilla in toom te houden. Een groot aantal personen raakte hierbij ge wond. Ook op de daken stonden duizenden en duizenden mensen die papiersnippers lie ten ncerdwarrelen toen de open wagen met béide staatshoofden voorbijkwam. Ergens langs de route kwam zelfs een aantal- kartonnen dozen naar beneden, die Eisenhower op een haar misten. Leden van de Amerikaanse geheime dienst ALGIERS.(Reuter) De president van de Franse krijgsraad te Algiers, waar voor acht leiders van de verboden Alge rijnse communistische partij terechtstaan, wegens staatsgevaarlijke activiteit, heeft het proces verdaagd om de verdediging gelegenheid te geven de eerste president van de krijgsraad te verzoeken hem te vervangen. Volgens de verdedigers is de huidige president Catherineau, niet onpartijdig. Zij verwijten hem, dat hij bij het begin van het proces, op verzoek van de open bare aanklager heeft uitgemaakt, dal de zaak achter gesloten deuren wordt behan deld. Dit besluit heeft felle reacties van de verdachten en hun raadslieden uitge lokt. De advocaten spraken van een „pa rodie van het recht" en zij deelden mee, dat zij noch de verdachten deel zouden nemen aan het proces. Twee van de tien verdachten, die wor den beschuldigd van aanslagen tegen de buitenlandse veiligheid van de staat en van een samengaan met misdadigers, waren niet aanwezig; de enige vrouwelijk? ver dachte Jeanne Journet, die kortgeleden is bevallen, en Maurice Audin, hoogleraar in Algiers, die officieel als „voortvluchtig" is opgegeven, doch van wie zijn vrouw en aanhangers beweren, dat hij door leden van de paratroepen werd vermoord. Mevrouw Audin bevond zich in de rechtszaal. Haar Parijse juridische advi seur verzocht toestemming namens haar een verklaring te mogen afleggen, doch de president verklaarde dat mevouw Au din niet terechtstond en dat het verzoek later in overweging zou worden genomen. Zij heeft bij de rechtbank van Rennes in Frankrijk, een proces aanhangig ge maakt, maar het onderzoek sleept zich reeds jaren voort. Alle advocaten, op één na, besloten de verdediging neer te leggen, ondanks een formeel bevel van de president de verde diging voort te zetten. De leider van de defensie,maitre William-Throp, is naar Parijs teruggekeerd om bij de deken van de orde van advocaten te protesteren tegen het optreden van de president. William- Throp is oud-voorzitter van de Parijse ba lie. De bekendste verdachte is Henri Jean Sallem. bekend onder de naam Henri Al- leg, die in Londen geboren is uit een Al gerijnse vader en Britse moeder. Alleg was hoofdredacteur van het blad der Algerijn se communistische partij „Alger Répu- blicain" en heeft een boek geschreven on der de titel „La Question", waarin hij be weerde tijdens zijn ondervragingen door leden van de paratroepen te zijn geslagen en gemarteld. Het boek werd door de au toriteiten in beslag genomen, doch uit treksels ervan werden gepubliceerd in linkse weekbladen in Frankrijk en andere landen. Alleg en de andere Algerijn die terecht staat, Akkache. werden maandag op last van Catherineau uit de rechtszaal verwij derd, nadat zij hadden verklaard dagen lang gemarteld te zijn. zwermden onmiddellijk om de auto heen om Eisenhower voor meer van dergelijke projectielen te beschermen. De Filippino's stonden op sommige plaatsen meer dan twinlig rijen dik. De politie schatte dat er meer dan een mil joen mensen op de been was om Eisen hower te verwelkomen. Langs de' route die de beide staatshoofden naar het pre sidentiële paleis volgden, hingen spandoe ken waarop stond „Kampioen van de de mocratie", „Prins van de vrede" en „Ma- bochai (lang leve) Ike". Onofficieel zag men ook anti-Amerikaanse leuzen. Eisenhower zal tot morgenmiddag op de Filippijnen verblijven en dan met een ..AjneriJs^anse kruiser naar Formosa va ren. De' bewaking ter zee en in'dè lucht van Formosa wordt tot een maximum uitgebreid voor de duur va'n höt bezbèk van Eisenhower aan het eiland. Men vreest dat de Chinese communisten aan vallen zullen doen in de Straat, van For mosa, zoals zij twee jaar geleden deden tijdens het bezoek van wijlen John Fos ter Dulles aan Taipeh. De Amerikaanse zevende vloot en de Chinese luchtmacht zullen in een staat van de hoogste pa raatheid zijn tijdens het verblijf van Eisenhower. Eisenhower verklaarde in een korte toe spraak, die hij na aankomst hield, dat de Verenigde Staten en de Filippijnen oude vrienden zijn. „En wanneer er tussen hen meningsverschillen bestaan, zoals die ook voorkómen tussen leden van een familie, kunnen deze worden besproken in een geest: van wederzijds vertrouwen, die voortspruit uit de gelijkheid der idealen, die onze beide landen bezielt," aldus de president. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, maakte na het onderhoud van Eisenhower met Garcia op een persconfe rentie bekend, dat beide staatslieden had den gesproken over de militaire samen werking en de mogelijkheid van moder ner wapens voor de Filippijnen. De menigten langs de straten evenaar den in omvang en geestdrift die welke Eisenhower eind verleden jaar in Pakis tan en India begroetten. Het uitbundige welkom dat Eisenhower werd bereid, en het vooruitzicht op een rustiger welkom in Japan, heeft waarnemers tot de over tuiging gebracht dat Eisenhowers raads lieden gelijk hadden gehad de president te adviseren zijn reisplan door te zetten. Chinees verwijt TOKIO (UPI) Het officiële commu- nistisch-Chinese persagentschap Nieuw- China heeft gezegd dat ondanks de ijver van de regering" van de Filippijnen het we.lkom vo.or Eisenhower van de zijde van de bevolking zêer koel was. Dé Filippino's aldus Nieuw-China, herinneren zich nog dat Eisenhower deel uitmaakte van het Amerikaanse bezettingsleger tussen 1935 en 1939. Hij was toen een adjudant van (generaal Douglas) MacArthur die het volk van de Filippijnen onderdrukte en geweld aandeed. Vaderlijk vermaan TAIPEH (Reuter) Eisenhower zal president Tsjiang Kai Sjek van nationa listisch China waarschijnlijk de raad ge ven de Chinezen op Formosa meer demo cratische vrijheden te verlenen, zo menen waarnemers in Taipeh. De president zou hierbij vooral de nadruk leggen op de jongste gebeurtenissen in Turkije en Zuid- Korea. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE EU I* EE I GROTE HOUTSTRAAT 181 f! U L. TEL. 14444 Bij de aankomst van Eisenhower op de vliegbasis Elmendorf in Alaska be groetten twee Eskimo-meisjes de presi dent met bloemen. Advertentie Eton ROME (UPI) President Frondizi :van Afgêntinië-'is-gisteren in Rome aan gekomen voor een officieel bezoek aan Italië en het Vaticaan, dat tot eind deze week duurt. Daarna reist hij door naar an dere Europese landen, waaronder Neder land. Van het bezoek is veel werk gemaakt in de Italiaanse pers wegens het grote aan tal Italianen dat naar Argentinië geëmi greerd is. Frondizi zelf is van Italiaanse afkomst. Zijn ouders werden geboren in Gubbio, een klein Italiaans stadje, dat zich bij de aankomst van de president op het vliegveld van Rome liet vertegenwoor digen door een afdeling kruisboogschut ters in middeleeuwse kledij. DAKAR (UPI) Frondizi heeft geen plannen voor een ontmoeting met pre mier Ben Goerion van Israel tijdens zijn Europese reis, zo deelde de president tijd- dens een tussenlanding te Dakar in Sene gal mee. Ik heb alleen in de kranten ge lezen over zulk een ontmoeting, aldus Frondizi. Zonder twijfel zijn verscheidene omtrek ken van de legendarische figuur die men de „echte Engelsman" noemt tot stand ge komen door toedoen van de opvoeding welke Eton geeft. De invloed van dit in stituut is groot; de zogenaamde „opleiding tot karakter" heeft het Engelse volk juist datgene gegeven waarnaar het verlangde. Er gaan vele verhalen over deze „School for Eccentrics" die in een soort kostschool- internaats-orde de pupillen onderdak biedt. Een socialistisch Kamerlid sprak eens voor driehonderd Etonians en de staf der leraren een politieke rede uit en viel daar in een lid der regering aan. Hij vertelt: Een jongen op de eerste rij stond op, boog naar me, draai de zich vervolgens om, boog naar de toehoorders en stapte toen weg. De „r ight honourable gentleman" die ik had aange vallen was mr. Duncan Sandys en de jongen was zij n zoon. Ik heb nog nooit iets zo waardigs en elegants gezien". Deze public school" is een particuliere instelling die vóór opleidt tot het acade misch onderwijs. Zij beschikt overigens over een eigen kroeg, de Christopher Tap Club en daar drinken de knapen hun cider en ook hun bier. Want dal kan. Daarmede staat stellig het volgende verhaal in ver band. Een jongeling moest zich verant woorden tegenover zijn leraar (een Cam bridge-man, een internationaal cricketer, een rugbyspeler en een notoir wijnkenner) omdat hij de avond tevoren betrapt was toen hij met een enigszins beruchte actrice had zitten dineren in een fameus restau rant. Deze Housemaster (een soort voogd van een groep jongens) bracht de boos doener naar de Headmaster, de directeur en deze vroeg hem: „Wat heb je gedron ken?" De knaap noemde wijn en jaartal. „Veel te jong! Veel te jong!", viel toen de housemaster ontsteld uit, „je had die wijn zeker nog tien jaar moeten laten rijpen!" Osbert Sitwell, de beroemde schrijver, schrijft in Who's Who: „opgevoed tijdens de vakanties van Eton". George Orwell (de overleden auteur van 1084en Animal Farm") ging eens op het crickelveld naar een niéuwe leerling toe en vroeg: „Ik moet nagaan wat de religie is van de nieuwelingen. Ben jij Confuciaan, Cyrenaicus, Stoicijn, Neo-pla- tonist, Zoroastriaan?" „Ik bén Christen", zei de ander. „O", zei Osivell, „dat hebben we hier nog niet gehad". Bij dit soort eccentriciteiten vallen de Etonians op door hun uitstekende manie ren. „Zij weten prachtig te verbergen dat zij weten dat zij superieur zijn", zei een grapjas eens. Hier ook ontspruit de zo beroemde Engelse flegma. Vijftig jaar voordat Columbus Amerika ontdekte ge sticht en begonnen met 20 leerlingen om vat het instituut nu liefst 1200 leergierigen, die geleid worden door tachtig leraren, die in niet geringe mate de toon bepalen. Eens vond een dezer Housemasters e'en keukenmeisje dood op de keukenvloer. Het. broodmes dat haar einde was ge weest, stak uit haar borst omhoog; een Condense minnaar was de dader. De leraar wendde zich om. tot een andere gezagheb ber en vroeg: „What dangerous clown has done this?" „Wat voor gevaarlijke grapjas heeft dit gedaan?" Om te eindigen een brief aan de redac tie" van het schoolblad, die wel heel dui delijk maakt hóe merkwaardig Eton is. Hij heeft betrekking op het feit dat de disci pline nog steeds gehandhaafd wordt door middel van de rotan. De brief is volle ernst wel te verstaan! Hier is hij: „Bepaalde leden van een der meer bekende kringen in Eton kopen Japanse import voor het handhaven van de schooldiscipline. Ligt M alak - ka (een veel beter bron voor de benodigde grondstoffen) niet binnen het Engelse Em pire? Het is zeker dat het ge bruik van zulke Japanse pr o - dukten niet anders dan een slechte indruk kan nalat e n". Duif Omgeslagen. Een-en-twintig mensen zijn maandag verdronken in de Pools-Tsje- choslowaakse grensrivierDjunaject,door het omslaan van een boot met toeristen. Onder de slachtoffers bevonden zich 18 Poolse schoolkinderen. Rikketik. De Amerikaanse ingenieur Carl Barker, in Milwaukee, heeft een eigen ingebouwde en regelbare elektronische hart-regulateur. Hij kan nu zelf zijn hartslag regelen van 80 a 85 slagen per minuut overdag en tot 60 per mi nuut 's nachts. Het apparaatje, dat door twee draden met het hart is ver bonden, werd in januari aangebracht, nadat Barker enige hartaanvallen had gehad, waardoor hij zijn werk moest staken. Thans werkt hij weer normaal. Zwartgemaakt. Vier mannen, die een grij ze windhond zwart hadden geverfd om hem onder de naam „zwarte schoon heid" te laten meedingen naar de be langrijke geldprijs in een wedloop, zijn dinsdag door een rechter in Durham in Engeland veroordeeld tot een collectie ve boete van driehonderd gulden. Reorganisatie. Allen Dulles, hoofd van de Amerikaanse geheime dienst, is op het opgenlik in Londen. De Britse „Daily Mail" merkt, op dat Dulles naar Lon den gekomen is om met zijn Britse collega's de reorganisatie van de ge heime diensten van de Westelijke mo gendheden te bespreken, die noodzake lijk zou zijn geworden in verband met de stopzetting van de vluchten van de U-2's. Krijgsraad. Te Buenos Aires is een krijgs raad van zeven hoge officieren gevormd ter berechting van de deelnemers aan de mislukte opstand van San Luis. De leider van de opstandige militairen, de gepensioneerde generaal Fortunato Gio- vannoni, is uitgeweken naar Chili, waar ook enkele van zijn medewerkers een toevlucht hebben gezocht. In Argenti nië zelf zijn de militaire autoriteiten bezig met een klopjacht op resten van het verslagen opstandige garnizoen. Grcnstempel. De griffie van het Interna tionale Gerechtshof in Den Haag heeft dinsdag meegedeeld dat de Thailandse regering bezwaren heeft ingediend te gen behandeling van het verzoek aan het hof van de regering van Cambodja vast te stellen dat de tempel Preah Vihear tot Cambodja behoort. Biljet. Volgens goedingelichte zegslieden is een 10.000 frank-biljet van het door Peugeot uitbetaalde losgeld aan de ont voerders van zijn zoon teruggevonden. Tot dusver is de politie er echter niet in geslaagd de door het biljet afgeleg de weg terug te volgen. Het biljet kwam te voorschijn in het kantoor van een makelaar in onroerende goederen in Parijs. Nutteloos. De omstreden spionagevluchten boven Russisch grondgebied zijn nut teloos: „er zijn geen inlichtingen ver kregen, die niet met behulp van andere spionagemethoden konden worden ver gaard", aldus de Engelse politicus Phi lip L. Noel-Baker, winnaar van de No belprijs voor de Vrede van vorig jaar. Uit de doelloosheid van de U-2 vluchten kan men concluderen, dat Eisenhower's „Open Skies"-plan. wederzijdse inspec tie uit de lucht, geen vrede kan bren gen. aldus Noel-Baker. Overwinning. Senator Lvndon Johnson van Texas, een onofficiële gegadigde voor de Democratische kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap, heeft dins dag in zijn staat bij het aanwijzen van kandidaten naar de Democratische par ti jconventie een grote overwinning be haald. Hij kreeg 2.252 van de 2.292 stemmen. Karakterschetsen. Het Weslduitse hoogge rechtshof heeft dinsdag een voormalige penningmeester van de conservatieve Beierse partij, de 49-jarige dr. Eduard Maler, veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf wegens landsverraderlij- ke betrekkingen met de Oostduitse ge heime dienst. Hij zou karakterschetsen van Westduitse politici aan de Oostduit sers hebben geleverd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3