Nog een Russisch blad keurt het „linkse extremisme" af Documenten inbeslaggenomen bij Nederlandse Trotzkysten Gevreesde „vuurduivel" uit Lüneburg staat terecht „Schadelijk voor de beëindiging van koude oorlog" Kies voor het zelfde geld Zwaardemaker jams Noodtoestand voorbij in Nyassaland Ir. W. H. van Leeuwen overleden C.A.O. voor het kappersbedrijf WOENSDAG 15 JUNI 1960 4 MET BEROEP OP LENIN Neemt vaker Zwaardemaker... Examens Hid is ge!A spaar beiden leftpmonaFSMt* Fa. E. DE GRAAFF KONINGINNEWEG 44—48 Drie doodvonnissen van Cubaans tribunaal Ontploffing van„Titan", Faillissementen Winkelier kiekte dief i luïïDENlEUWM, eersteklas' v VALSE MUNTERS IN DE VAL Herter pleit voor minder ministersconferentie Bommen in synagogen in Uruguay „Ik hou van branden als ze niet te klein zijn Vrije zaterdag bij Albert Heijn Café op zondag open in Oud-Beijerland MOSKOU (U.P.I.) Het afgelopen weekeinde zijn in twee belangrijke Rus sische partijbladen artikelen gepubliceerd tegen links en rechts extremisme in de partij en ter verdediging van de politiek, die premier Kroesjtsjev heeft aangegeven op de partijcongressen van 1956 en 1959, namelijk die van vreedzame coëxistentie en onderhandelingen met de kapitalistische wereld. Zondag viel het nationale partij orgaan, de Pravda,. de linkse doctrinaire communisten aan, die zonder acht te slaan op de bestaande wereldsituatie een direc te sprong van kapitalisme naar commu nisme propageren. Aan de buitenlandse communistische partij werd aanbevolen in hun streven naar een communistische par tij het voorbeeld te volgen van de Sovjet- Unie, het voorbeeld van een geleidelijke overgang van het ene maatschappelijke stelsel naar het andere, vooral op het ge bied van de landboinv. De Russen hebben steeds wantrouwend gestaan tegenover de meer plompe aanpak van de Chinese com munisten met hun communes. Een soortgelijk artikel verscheen vorige week vrijdag in „Sovjetskaja Rossiya", het partij-orgaan van de Russische Sovjet republiek, de grootste republiek van de Sovjet-Unie. In dit artikel werd, evenmin als in de Pravda, de naam van commu nistisch China genoemd, maar Sovjetskaja Rossiya noemde wel met name de com munistische partijen in Irak, West-Duits- land en Spanje, die zich, volgens het blad hebben schuldig gemaakt aan linkse dwa lingen. De communistische partij in Irak, aldus het blad, heeft er verkeerd aan gedaan deelname te eisen aan de regering van premier Kassem, die zij aan het bewind had geholpen. De les van Irak dient nu ter harte te worden genomen door andere communistische partijen in het Midden- Oosten en Latijns Amerika. Sovjetskaja Rosusya deelde mee, dat er in het buitenland communistische partijen zijn, die een program hebben uitgewerkt voor een alliantie met niet-communisti- sche arbeiderspartijen, ook met röomska- tholieke groeperingen, om te komen tot een grootscheepse democratische hervor ming, tot uittreding of niet-deelneming aan aggressieve militaire blokken en ter verdediging van het vreedzaam naast el kaar bestaan. Maar dit program heeft te genstand ondervonden, aldus het blad, van mensen die Lenin afschilderde als „ver schrikkelijke revolutionairen" mensen, die staan te trappelen om het communisme te vestigen in een vloek en een zucht. Advertentie zuiver zon en vruchten ZOMBA (Reuter) Sir Robert Armi- tage, de gouverneur van Nyassaland, heeft woensdag bekendgemaakt dat de noodtoestand, die vijftien maanden gele den voor dit Britse protectoraat werd af gekondigd, met ingang van donderdag wordt opgeheven. Een klein aantal personen „die op grond van de bepalingen van de noodtoestand gevangen werden genomen, zal in hechte nis worden gehouden, totdat hun vrijla ting geen gevaar meer oplevert voor de openbare orde", aldus de gouverneur. De noodtoestand werd in februari 1959 afgekondigd, nadat zich ongeregeldheden hadden voorgedaan. Het Afrikaanse Na tionale Congres werd verboden en dr. Has tings Banda en andere leiders van deze beweging werden gevangen genomen. Dr. Banda is twee maanden geleden vrijge laten. Integratie LOESAKA (Reuter) De gouverneur van Noord-Rhodesia, Sir Evelyn Home, heeft dinsdag in de wetgevende raad van zijn gebied een uiteenzetting gegeven over een wetsontwerp, waarin rassenscheiding in cafés, restaurants en bioscopen wordt verboden. Op grond van het wetsontwerp zal een dienst worden gevormd, die naleving van het verbod controleert en in geval in in breuken, kan straffen, aldus Sir Evelyn. Amsterdam. Gem. Univ. Kandidaatsexamen ge- -?eskunde 2de deel: J. N. Jager, Heemstede; J.C. Valois, Badhoevedorp. „Zelfs grote en enthousiaste communis tische partijen zijn in de ban geraakt van de overblijfselen van links extremisme" van het soort waartegen Lenin zich ver zette, zo schreef het blad zonder namen te noemen. Dit huidig links extremisme komt tot uiting in het verborgen en open verzet tegen samenwerking met sociaal democratische arbeiders, met katholieken en andere radicale bourgeois organisaties. „Deze linksen beschouwen vreedzame coëxistentie, beëindiging van de bewape- cialistische en kapitalistische landen als 'n ningswedloop en vriendschap tussen de so- afwijking van het leninistisch-marxisme en zij zien de geringste verslechtering van de internationale toestand als een bevesti- ging van hun sectarische overtuigingen. Zulk een houding is schadelijk voor beëin diging van de koude oorlog en de verste viging van de vrede." Het blad waarschuwt alle communisti sche partijen links en rechts opportunisme (dit laatste zoals gepropageerd door re visionisten als Tito) uit de weg te gaan en zich te houden aan Lenin's advies om zich aan te passen aan de realiteit van de dag. Het extremisme, dat Lenin afschilderde als „kinderziekten" komt naar voren, zo voegt het blad eraan toe, bij een aantal communistische partijen in landen, die on langs onafhankelijk zijn geworden of hier voor nog strijden. In geen van beide artikelen wordt ge sproken over links of rechts extremistische strevingen in Rusland zelf. Ook zijn er geen andere teken hier, die een bevesti ging vormen van de berichten in de bui tenlandse pers over een strijd binnen het Kremlin tussen Kroesjtsjev en linkse dog matici, zoals Mikhail Soeslov. In de Prav da stond maandag een bericht op de voor pagina over de vakantie die Kroesjtsjev aan de Zwarte Zee doorbrengt in gezel schap van Soeslov en oud-president Kli- ment Vorosjilov. Advertentie HAARLEM TELEFOON 13609 HAVANA (Reuter) Een Cubaans tri bunaal in Santiago heeft dinsdag drie le den van een groep opstandelingen, die enkele dagen geleden werd gevangen ge nomen, tot de dood door de kogel ver oordeeld. Onder de terdoodveroordeelden bevindt zich een kapitein van het leger, die indertijd met Castro heeft gestreden, Manuel Beaton. De groep had zich ver scheidene maanden in de bergen verbor gen gehouden. CAPE CANAVERAL (UPI) Op het preofterrein van Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida is dinsdag een arbeider gedood en werden negen anderen gewond, toen de explosieve lading van een Titanraket voortijdig tot ontploffing kwam. De arbeiders waren de raket, een inter continentaal projectiel, aan het gereed maken voor een vlucht toen de ontploffing door onbekende oorzaak plaats vond. Het ongeluk gebeurde toen de „Squid", de explosieve lading van de Titan, met een hevige klap uit elkaar sprong en de vrijkomende hitte een pakket pijlen deed ontbranden. I888S88SS88888S5Ö& De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. W. de Jong, koopman, Dorpssh-aat 47, Assen delft. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Pe tersen en curator: mr. J. W. Crefeld, Zee weg 278, IJmuiden-Oost. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd het fail lissement van: S. Jonker, kaashandelaar, Zijlstraat 37, Haarlem. Rechter-Commissa ris: mr. N. Smits en curator: mr. A. H. van IJlzinga Veenstra, Ged. Oude Gracht 92, Haarlem; van J. N. Eerenberg, Laan van Rozenburg 11, Heemstede, handelende on der de naam Optische Slijperij en Groot handel fa, J. N. Eerenberg (Jacob v. Len- nepstraat 213) Amsterdam-W. Rechter commissaris: mr. R. J. Ferwerda en cura tor: mr. R. K. P. Kalbfleisch, Kruisstraat 1, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van de n.v. Han- delmij „Stille Zuidzee" te Amsterdam. Rechter-Commissaris: mr. J. F. Petersen. Curator: mr B. W. Stomps, Wilhelmina- straat 1, Haarlem. De officier van Justitie in Maastricht heeft negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk geëist tegen een 31-jarige inwoner van Kerkrade die herhaaldelijk 's nachts had ingebroken in de winkel van zijn benedenbuurman en uit de kassa totaal 800 had gestolen. Als bewijs had de officier een foto, waarop de nachtelijke inbreker staat ter wijl hij bezig is de kassa te ledigen. De winkelier had namelijk om de dief uit eindelijk te betrappen tegenover de kassa een fototoestel met flitslicht verdekt opge steld, dat verbonden was met een contact aan de kassa. Hij had bovendien op een in het oog lopende plaats een andere ca mera op de kassa gericht, waaruit de in dringer prompt de film had gehaald. Advertentie (Van onze Amsterdamse redacteur) Na de arrestatie van de twee mannen en een vrouw die zouden behoren tot een Nederlandse tak van een valse munters organisatie, welke was gericht op steun aan de F.L.N., de Algerijnse verzetsbe weging, hebben rechercheurs van de rijkspolitie in Amsterdam cn in enkele an dere plaatsen van ons land huiszoekingen verricht by als Trotzkysten bekend staande Nederlanders. Verdere arrestaties zijn niet verricht. Wel zijn op verscheidene plaatsen papieren in beslag genomen waaronder het archief van de vooroorlog se Nederlandse TrotzkystLchc Partij en archiefstukken die betrekking hadden op de Revolutionair Socialistische Arbeiders partij van Sneevliet, die voor dc oorlog veel aanhangers in Amsterdam had. Dit laatste archief is inmiddels weer vrijge geven. De 44-jarige Amsterdammer S. S. die aanvankelijk werd betiteld als typograaf, maar die stenograaf blijkt te zijn bij een dagblad is een der hoofdpersonen van de Vierde Internationale. Hij is tevens eindredacteur van „The Internationalist" het orgaan van de anti-stalinistische re volutionairen, dat op onverbloemde wijze opwekt tot steunverlening aan de interna tionale brigade van vrijwilligers voor hei Maandag is in een fabriek van rubber- schoenzolen en -banden in de Belgi sche plaats Lauwe een brand uitge broken, welke nog dagen kan duren. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de grote voorraden rubber en opge slagen banden, heeft voor verschillen de miljoenen franken schade aange richt. De brandiöeer ondervindt bij de blussing zeer veel hinder ran de bui tengewoon zware rookontwikkeling. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Her ter heeft in een Senaatscommissie te Washington gepleit voor minder conferen ties van ministers van Buitenlandse Za ken en meer overleg via de gebruikelijke diplomatieke kanalen. „Het zou voor de ministers zelf wense lijk zijn als zij minder persoonlijk behoef den deel te nemen aan conferenties". Er zijn ongeveer 85 landen die betrekkingen met elkaar onderhouden. „Wij zouden en kele protocoiaire gebruiken kunnen af schaffen waarvoor wij in feite geen tijd meer hebben", aldus Herter. MONTEVIDEO (UPI) Montevideo, de hoofdstad van de Argentijnse buurstaat Uruguay, is maandagavond plotseling ge tuige geweest van enkele anti-semitische terreurdaden. In een synagoge werd een bom tot ontploffing gebracht en de politie vond bommen in nog een synagoge en een andere Joodse instelling. De enige slacht offers zijn tot nu toe echter makers van deze bommen geweest, omdat er een paar voortijdig in het fabriekje, een garage, ontploften. De terreurdaden geschiedden de dag voordat de nieuwe Israëlische am bassadeur bij Uruguay, Itzjak Harkavi, zijn geloofsbrieven zou aanbieden aan de president. (Van onze correspondent in Bonn) „Ik heb altijd plezier in branden ge had, vooral als ze niet te klein waren". Met deze verklaring vestigde gisteren in de Lüneburgse rechtszaal de 20-jarige brandstichter en gewoontemisdadiger Her- bert Rademacher op uiterst merkwaardi ge wijze opnieuw de aandacht op zich. Rademacher heeft in de periode 13 mei 19596 februari 1960 een somber hoofd stuk toegevoegd aan de duizendjarige ge schiedenis van zijn geboortestad, de oude Noordduitse zoutstad Lüneburg. In deze korte periode pleegde hij 53 misdaden van het meest uiteenlopende soort. Hij schoot bij voorbeeld een Duitse soldaat met een gaspistool neer en stal diens NAVO-ge- weer. Hij pleegde 27 geslaagde inbraken en deed 7 keer een poging tot inbraak. Hij oefende een ware terreur uit op de gehele bevolking van Lüneburg met zijn brandstichterij. Herbert Rademacher, die sedert zijn elfde jaar reeksen diefstallen heeft gepleegd en herhaaldelijk is veroor deeld genoot ten slotte de twijfelachtige eer „de vuurduivel" te worden genoemd. Hij vernietigde een reeks prachtige oude gebouwen in zijn vaderstad: het eeuwen oude Alte Kaufhaus, een uit de middel- ecuwen stammend hofje, 10.000 onvervang bare boeken uit de stedelijke bibliotheek, een deel van het Lüneburger museum en een befaamd oud restaurant. Tijdens deze orgie van misdaden en dit schrikbewind van vuur en vlammen, dat maanden duur de, maakte Lüneburg de indruk van een belegerde stad. Hotelhouders namen stu denten als brandwachten in dienst, rond restaurants en cafés trok men kordons van vrijwilligers, in de stad zelf heerste iedere nacht vrees, dat er opnieuw brand zou uitbreken. Naast de drie miljoen mark schade, die Rademachers branden veroor zaakten aan oude gebouwen zijn tienduizen den marken verspild aan buitengewone kosten voor bewaking, bescherming en wat dies meer zij. Rademacher heeft alle hem tenlastege- legde 53 misdaden inclusief de branden bekend. Zijn verweer tegen de 123 pagi na's lange aanklacht is uiterst zwakt. Zijn begrip voor de eeuwenoude vernietigde cultuurschatten van de oude stad schijnt nihil en tegenover de 62 getuigen a charge weet zijn verdediger dan ook nauwelijks ontlastend materiaal op te bouwen. De vraag voor het openbaar ministerie in dit proces, dat zes dagen zal duren wordt thans of Rademacher kans zal zien zich voor te doen als een ziekelijke pyro maan, dan wel zijn „oude naam" als or dinaire gewoontemisdadiger zal behouden. In het eerste geval zou hij aan een zware tuchthuisstraf kunnen ontkomen. In het tweede geval is er voor hem geen redden aan en hangt hem een strenge en lang durige straf boven het hoofd. Nog te meer daar de branden talloze keren vele brandweerlieden in het grootst mogelijke gevaar hebben gebracht. Dat schijnt Rade macher destijds niet gedeerd te hebben: na het aansteken van een gebouw, dat in alle gevallen vlak bij zijn ouderlijk huis placht te liggen, ging hij rustig uit het raam van de woning de vlammen bekijken en zag hij lachend toe hoe de brandmees ter, die vlak bij hem woonde, in allerlijl weer eens op pad ging „Ik houd van branden als ze niet te klein zijn," was zijn verweer gisteren. Een zwakke poging meent men om zich in de rij der zielszieke pyromanen te scha ren. De officier van justitie houdt het er op, dat Rademacher evenwel bij iedere brandstichting het oog had op de nieuwe buit, daar de politie de handen dan vol heeft en de halve stad „onbeschermd" voor zijn schavuitenstreken openlag. Algerijnse bevrijdingsfront. Evenals ten tijde van de Spaanse burgeroorlog komt een deel van deze vrijwilligers uit de ge lederen van de overal ter wereld ver spreid zijnde Trotzkysten. S„ die gisteren voor de officier van Justitie te Amster dam is voorgeleid, bevindt zich nog in hechtenis. Er zal een vervolging tegen hem worden ingesteld. De tweede verdachte, die in Amsterdam is gearresteerd, is de Griekse ingenieur M. R., die op de Nieuwe Prinsengracht verbleef, maar niet in het bezit was van een verblijfsvergunning. Vaststaat dat R. vele Europese reizen maakte en in nauw contact heeft gestaan met de Vierde In ternationale. De juiste rol die hij in deze organisatie heeft vervuld is nog niet ge heel duidelijk. Vooralsnog blijft zijn deten tie gebaseerd i op het ontbreken van een verblijfsvergunning. De actie tegen de Vierde Internationale is in nauw overleg met de Duitse justitie die een inval deed in de bankbiljetten- drukkerij in Osnabrück gevoerd door de recherche van de rijkspolitie. Men mag aannemen dat de arrestaties zijn voorbe reid door het Bureau Nationale Veiligheid, dat sinds geruime tijd de gangen van de in Nederland opererende Trotzkysten na gaat. De in Haarlem aangehouden echtge note van een chemigraaf is ter beschik king gesteld van de officier van Justitie in Haarlem. Haar man werd in Osna brück gearresteerd tezamen met de Ne derlander H. H. uit Amstelveen, een Duit se monteur en een Algerijn. Te Delft is gisteren op 73-jarige leeftijd overleden ir. W. H. van Leeuwen, oud president-directeur en sinds 1 juni 1957 ge delegeerd commissaris van de n.v. Konin klijke Nederlandse Gist- cn Spiritusfa briek te Delft. Dc heer Van Leeuwen was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, commandeur in de Orde van Oran- je-Nassau en groot-officier in de Kroonor de van België en in de Orde van Leopold II. Dc crematie van het stoffelijk over schot is bepaald op zaterdag 18 juni op Westerveld, na aankomst van de trein van 12.01 uur. Wilhelmus Hendrik van Leeuwen werd op 8 ynei 1887 in Amsterdam geboren. Hij volgde daar de HBS en ging, nadat hij het einddiploma had behaald, praktisch wer ken bij ..Werkspoor". In 1905 begon hij zijn studie voor werktuigkundig" ingenieur aan de technische hogeschool te Delft, waar hij in januari 1912 met lof het di- plomabehaalde. Op verzoek van zijn oom, dr. F. G. Waller, trad hij in dienst bij de' Gist- en Spiritusfabriek. Reeds ach jaar later, op 23 april 1920, benoemde de al gemene vergadering van aandeelhouders ir. Van Leeuwen tot directeur. Op 4 mei 1926 werd hij president-directeur. Tijdens het directeurschap van de heer Van Leeuwen kwamen verscheidene uit breidingen tot stand en werden naast de bestaande te Brugge, dochterondernemin gen gesticht in Duitsland en in Portugal. Ook de sociale maatregelen, die reeds door Van Marken waren ingevoerd, wer den uitgebreid. Ondanks zijn drukke werkkring heeft de heer Van Leeuwen nog kans gezien een vooraanstaande rol te spelen in het or ganisatieleven. Zo is hij lid geweest van het hoofdbestuur van de Maatschappij van Nijverheid en Handel, lid en later voorzitter van de Nijverheidsraad, be stuurslid en lid van verdienste van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, on dervoorzitter van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten en voorzitter van de Contactgroep Opvoering Produkti- viteit. Voorts was hij president-commissa ris van De Nederlandsche Bank, commis saris van de Koninklijke Petroleummaat- schappij, president-commissaris van de Ko ninklijke Machinefabriek Stork en de Ver enigde Machinefabrieken, commissaris van de Nederlandse Dok- en Scheepvaart maatschappij en president-commissaris van Van Markens Drukkerij-vennootschap De gemeente Delft verleende de heer Van Leeuwen in 1950 de gouden erepen ning der gemeente. Zoals reeds is bericht hebben de werk nemers en werkgevers in het kappersbe drijf overeenstemming bereikt over de voorwaarden voor de nieuwe c.a.o. Het fooienstelsel, dat voor de kappersbedien den een van de zwaarst wegende knel punten was in hun arbeidsrelatie tot de werkgevers, zal met het nieuwe loonstel- sel kunnen vervallen. De voorwaarden waarover thans tussen de werknemers en werkgevers overeenstemming is bereikt, zullen door een delegatie van de kappers bonden nog moeten worden besproken met de minister van Economische Zaken. Dit overleg kan vooral van belang wor den geacht omdat de werkgevers met de nieuwe voorwaarden akkoord zijn gegaan, mits zij de nieuwe loonregeling mogen ver werken in de tarieven. Mocht minister De Pous hieraan zijn goedkeuring onthouden, dan zou de overeenkomst geheel op losse schroeven komen te staan. Ook de Stichting van de Arbeid zal haar mening nog moeten geven over het ont- werp-c.a.o. De nieuwe arbeidsovereenkomst zal pas daarna ter goedkeuring kunnen worden voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars. Volgens de nieuwe loonregeling zal een gediplomeerde kappersbeidende in een eerste klas gemeente een loon krijgen van 80,80 per week, als hij 'werkzaam is in een herenkapperszaak. Daarbij komt nog tien percent van zijn eigen omzet. Tot nu toe ontvangst een kappersbediende van de ze categorie een weekloon van 67,10, waarin de huurbijslagen zijn begrepen en waarboven hij ook de fooi mocht incas seren. Bedienden zonder kappersdiploma gaan volgens het nieuwe stelsel een weekloon verdienen van 62,50, vermeerderd met tien percent van hun eigen omzet. Tot nu toe ontvangen deze bedienden 51,10 per week plus de fooi. De nieuwe C.A.O. voorziet ook in vrije dagen. Het aantal vakantiedagen in het be drijf is van veertien dagen op vijftien da gen gebracht. Voor de vakantiedagen krij gen de kappersbedienden een toeslag van twee percent van hun inkomen, waaronder wordt verstaan het loon plus het percen tage van de eigen omzet. Met betrekking tot de halve vrije dagen die voor officiële feestdagen worden gege ven is in principe overeengekomen twee hele vrije dagen te geven als compensa tie, wanneer de halve vrije dagen niet zou den kunnen worden toegekend. De werk gevers worden vrijgelaten dit laatste met hun werknemers te regelen. Duizend personeelsleden van de fabrie ken en van het hoofdkantoor van Albert Heijn n. v. te Zaandam krijgen met in gang van 4 juli om de veertien dagen een vrije zaterdag. Er wordt namelijk een nieuwe werktijdenregeling ingevoerd, waarbij afwisselend 49 en 45 uur per week wordt gewerkt. Met ingang van 1 januari 1961 wordt echter definitief overgegaan op een vijfdaagse werkweek. Voor een en an der is toestemming gevraagd aan het Col lege van Rijksbemiddelaars. Voor de 3.000 personeelsleden in de filialen is ook een regeling voor een vijfdaagse werkweek in voorbereiding. Het gerechtshof in Den Haag heeft een vonnis bevestigd van de kantonrechter in Oud-Beijerland, waarbij een caféhouder is ontslagen van rechtsvervolging van de hem ten laste gelegde overtreding der po litieverordening van Oud-Beijerland. Een artikel in deze verordening verbiedt de houder van een café dit voor het publiek op zondag geopend te hebben. Het café is voorzien van een biljart en televisie. Het hof oordeelde daarom, dat het hier in ieder geval betreft een inrich ting van verpozing en verstrooiing. Een algemeen verbod om zulk een inrichting te bezoeken werd in strijd geacht met ar tikel 7 van de Zondagswet. De politiever ordening werd dan ook niet verbindend geacht. De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag kwam van dit ar rest in cassatie. De Hoge Raad heeft dit beroep verworpen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4