TAXI 13000 Renault Dauphine GARAGE DEN HOUT Alka= Seltzer Hevige botsing tussen twe e auto's op de Delftlaan in Haarlem OPSTANDIGE MAAG HOOFDPIJN „Gemeentes kunnen thans niet meer op zich zelf staan" Bouw kleuterschool aan de Glip begint volgende week VAT 69 Kans op een nauwere intergemeentelijke samenwerking dank zij rapport-TerVeen Voetganger door een der wagens geraakt en zeer ernstig gewond C. de Boer veertig jaar in 's rijksdienst Zwem tweekamp tussen HPG en „Hagen" Hendriks winnaar van vierde zomeravondrit Burgemeester Cremers bood afbeelding van Scarborough-tulp aan Gesprek met Heemstede's burgemeester Burgerlijke Stand van Haarlem Buitenlandse bollenteelt groeit in belangrijkheid Directeur clichéfabriek Pax-Holland met pensioen Nutsspaarbank Heemstede boekt 7000ste spaarder UIT STAD EN STREEK Irreëel met bloemen Steradent reinigt en desinfecteert Verkoop van huizen aan de Nieuwe Gracht U komt hem overal tegen I WOENSDAG 15 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vanmorgen om tien over negen is op het Kennemerplein in Haarlem een 21-jarige inwoonster van Driehuis met haar fiets gevallen en gewond. Het meisje reed op de fiets op het Kenne merplein in zuidelijke richting. Juist toen zij twee fietsers inhaalde, werd zij geraakt door een achteropkomende trekker met op legger. Het meisje viel, evenals de beide fietsers, en zij kreeg een hersenschudding en een hoofdwond. Het slachtoffer werd in het Grote Gasthuis opgenomen. De fietsers liepen geen letsel op. Op 25 juni zal de heer C. de Boer, com mies ter inspectie der domeinen te Haar lem het feit herdenken, dat hij veertig jaar geleden als particulier klerk in 's rijksdienst trad. Van deze tijd is hij on geveer 25 jaar op die inspectie werkzaam geweest. De heer De Boer zal op 25 juni des morgens 10 uur ter inspectie worden gehuldigd, waarna voor belangstellenden gelegenheid bestaat hem te feliciteren. De Heemsteedse zwem- en poloclub HPC houdt zaterdag 18 juni des avonds (aanvang 7 uur), in de zwemvijver Groenendaal in Heemstede een internationale zwemtwee- kamp tussen HPC en Schwimmverein Ha gen uif Duitsland. Öp ieder nummer wordt slechts één serie gezwommen; aan het eind van het pro gramma wordt een waterpolowedstrijd ge speeld tussen de herenploegen van HPC en Hagen. Het programma van de te verzwemmen nummers luidt: 100 meter rugslag dames; 100 meter rug slag heren; 50 meter rugslag meisjes HPC; 50 meter rugslag jongens HPC: 100 meter schoolslag dames; 100 meter schoolslag he ren; 50 meter schoolslag meisjes HPC; 50 meter schoolslag jongens HPC; 100 meter vrijeslag dames; 100 meter vrijeslag heren; 50 meter vrijeslag meisjes HPC; 50 meter vrijeslag jongens HPC; 50 meter vlinder slag meisjes HPC; 50 meter vlinderslag jongens HPC; 4 x 100 meter wisselslag estafette dames; 4 x 100 meter wisselslag- estafette heren; 10 x 50 meter vrijeslag estafette gemengd. De vierde rit van de zomeravondcompe titie om de „Metz"-beker, die door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" werd gere den, heeft een overwinning opgeleverd voor Ronald Hendriks. Hij wist uit nage noeg alle klassementssprints enige punten te behalen en wist zodoende Cees Piers, die het dubbel tellende slotklassement won, net met één punt verschil achter zich te houden. De uitslag luidde: 1. Hendriks 36 pnt., de 60 kilometer in 1 uur 38 min. en 12 sec.; 2. Piers, 35 pnt.; 3. Straver 28 pnt.; 4. Bouma 13 pnt.; 5. Blommaert 12 pnt.; 6. Walters 7 pnt.; 7. C. Jansen 4 pnt 8. Deinum 3 pnt; 9. op 1 ronde: Fennis 6 pnt.; 10 F. Vaars 5 pnt.; 11. H. Peters 0 pnt. De sterke nieuwelingen Fennis en Peters hadden die ronde achterstand op geiopen door een valpartij, waarbij Tom van Dijk pardoes de sloot in was gedoken. De uitslag van de C-klasse luidde: 1. Krijgsman, 2. Handgraaf, 3. Schenk, 4. Nijssen, 5. Ramakers, 6. W. Wagner 2, 7. Post, 8. Van der Pol, 9. W. Wagner 1, 10. Bekkering. Advertentie Nauwelijks te geloven, maar wij willen het u bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6-c.yl. Brandstofverbruik 1 1 op 17 km. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, bevei liging voor kinderen. Demon6tr. z. enige verpl. Prijs: ƒ5650.— Hoofdagentschap Telefoon 12138 A'ederlandse week (Van onze correspondent in Londen) De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft ter gelegenheid van de Nederlandse week in Scarbo rough, welke zoals altijd door de Haar lemse bloemenmeisjes met hun charmante gaven wordt opgeluisterd, het gemeente bestuur van Scarborough een gekleurde afbeelding in lijst aangeboden van de nieuwe rode tulp, die officieel is geregis treerd als Scarborough-tulp. De burgemeester was de gast aan het officiële banket dat maandag in Scarbo rough werd gegeven. Hij maakte per boot de overtocht naar Huil en zat zondaga vond aan een intiem diner aan dat werd aangeboden door de mayor van Scarbo rough, John Kennedy. Vanmorgen gingen de Haarlemse burgemeester en zijn echt genote uit paardrijden in de omgeving van Scarborough met de mayor en de mayoress. Burgemeester Cremers blijft tot het einde van de Dutch week in deze Noordzee-bad- plaats en hij woont alle officiële gebeur tenissen bij. de intergemeentelijke samenwerking, waar hij een groot voorstander van is. Juist door het naar elkaar toegroeien van de gemeenten is dit contact meer dan ooit nodig. „Het is thans niet meer mogelijk, dat iedere gemeente haar eigen weg gaat. Om echter het beste resultaat van interge meentelijke samenwerking te verkrijgen is het noodzakelijk, dat bepaalde belan gen gemeenschappelijk geregeld worden, ook al gaat dit soms ten koste van de eigen gemeente. Men moet hierin niet be krompen zijn. Als de bereidheid tot sa menwerking er is, dan kan een beter be stuurlijk effect bereikt worden door een kleinere gemeente, dan via een groot log lichaam," aldus Heemstede's eerste bur ger, die besloot met op te merken, dat een goed intergemeentelijk contact juist dient om te voorkomen, dat er van bo ven iets wordt opgelegd. Advertentie BEVALLEN van een zoon: 10 juni: J. M. de Schrijver-Buskermolen; 14 juni: G. M. Dam-Japsen; A. Poulen-de Groot. BEVALLEN van een dochte r: 10 juni: C. J. Habich-Nuijten; 13 juni: A. A. Tuinen- burg-Wied ijk. OVERLEDEN: 11 juni: M. Ruijgrok- Kerkman. 84 j., Allard Piersonstraat; 12 juni: C. Jansen, 71 j., Gasthuisvest; A. M. van Maris-Krijnèn, 70 j.. N. Tuindorps laan; W. A. M. Hogema-Doodkorte, 72 j., Pijlslaan; 13 juni: M. Blom-Tesselaar, 78 j., Kamperlaan; B. E. Kroonsberg, 54 j., Gast huisvest. GETROUWD: 14 juni: W. A. van Maanen en W. M. Franken; A. F. P. Block en H. M. Passchier. ONDERTROUWD: 14 juni: R. A. W. Wes- terhoff en jkvr. Th. N. Stern; P. J. C. van Schie en A. van den Berge; J. B. Hardebelt en W. II. M. Nolet. Advertentie Uitvoering kinderkoor. Het jeugd- en kinderkoor „De Lisbloem" in Lisse zal za terdag een uitvoering geven in gebouw „Rehoboth". Geen Spreekuur. De wethouder van volksgezondheid en sociale zaken, mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, zal het nader bericht geen spreekuur houden. Het eerstvolgende spreekuur van de burge meester. mr. O. P. F. M. Cremers, zal zijn op 15 juli. Op het kruispunt waar het ongeluk ge beurde is het drukker dan normaal, daar sinds maandag het verkeer naar Bloe- mendaal met het oog op werkzaamheden aan de rotonde bij de Kleverlaan via de •Jan Haringstraat, de Stuyvesantstraat en de Delftlaan naar de Kleverlaan moet rij den. Maandagavond heeft in Sassenheim de uitreiking van de prijzen van de ziekzoek- wedstrijd, die in mei werd gehouden, plaats gehad. Op deze bijeenkomst zetten de heren A. Warnaar, voorzitter van het Centraal Bloembollencomité, en C. Drie huizen, voorzitter van de vereniging „De Hyacint." uiteen dat Nederland zijn voor aanstaande positie in de bloembollenteelt alleen kan behouden door een gevarieerd en gezond produkt aan te bieden. In de andere landen beseft men dit ook en tracht ook ziekten te voorkomen of te be strijden. De heer Warnaar wees er op dat al het geld dat men voor de reclame uitgeeft, weggegooid is, als de beloften in die re clame niet worden nagekomen. De bloe men die uit de bollen komen moeten mooi zijn. Hij noemde de ziekzoekers, de ver plegers die patiënten en simulanten van elkaar moet scheiden en eventueel verzor gen. De heer C. Driehuizen vertelde, bij een bezoek aan Frankrijk eigenaardige metho den te hebben gezien. Men rooide de bollen met het kruid er nog aan, „net als aard appels". Men deed dit werk zo omslach tig, omdat men aan het kruid kon zien of de bollen zuur waren. Die werden er dus netjes meteen uitgehaald. Het kruid liet men op het land liggen, maar als dat langer bleef liggen dan een week, werd men beboet! Zo ver zijn wij nog lang niet. Een familielid van hem, werkzaam bij de K.L.M.,' vertelde dat werknemers in Japan in de bloeitijd een bloem van een nieuwe variëteit mee naar huis krijgen, daar een avond(!) naar gaan kijken en dan uren er over kunnen vertellen. Men behoeft daar echt geen andere variëteit dan de bestelde te leveren, want ze zien het direct. Men moet dus beslist niet te licht tegen de buitenlandse cultures aan kijken. In Nederland is echter het vakmanschap hoog ontwikkeld en daardoor is het mo gelijk goede en gezonde bloembollen te te len. Het monopolie heeft ons land niet meer dus moet de strijd met allo beschik bare middelen wnrH»r> om het leeuw 'ideel Vu It Tegen en Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd houdt de heer A. El fers, directeur van de internationale cli chéfabriek „Pax-Holland" te Amsterdam woensdagmiddag in café-restaurant Brink- mann te Haarlem een receptie. De heer Elfers behoort tot de bekend ste persoonlijkheden in de chemigrafische industrie en vertegenwoordigde verleden jaar ons land in de internationale com missie voor Chemigrafie. Nu neemt hij op zevenenzestigjarige leeftijd afscheid van vele vrienden en bekenden in het „vak" en sluit hij een werkperiode van een hal ve eeuw af. De heer Elfers heeft vele vindingen ge daan op het gebied van de druktechniek en enige van zijn uitvindingen zijn verspreid over de gehele wereld en zodoende ge meengoed geworden. In 1919 richtte de heer Elfers, na een opleidingsperiode in Stuttgart, Leipzig en Mannheim, in Haarlem de clichéfabriek Haarlem op, die nauw samenwerkte met de n.v. de Spaarnestad. Tien jaar later ging deze fabriek een fusie aan met de clichéfabriek „Pax" in Amsterdam, waar uit de internationale clichéfabriek Pax- Holland" ontstond. De Nutsspaarbank in Heemstede heeft dinsdag de 7000ste spaarder ingeschreven. Het was een dame en zij kreeg behalve een extra inleg van vijfentwintig gulden een doos bonbons. Het spaartegoed van de bank in Heem stede bereikte op dat moment een totaal bedrag van 6.140.143,13. Sinds januari van vorig jaar op welke datum het kantoor in Heemstede administratief zelfstandig werd, groeide het aantal inleggers met 1045 en het tegoed met 1.433.092. Advertentie Dinsdagavond om half zeven zijn op de hoek van de Delftlaan en de Stuyvesantstraat in Haarlem-Noord twee personenauto's zo hevig met el kaar in botsing gekomen dat een der wagens kantelde en op de kop tot stilstand kwam. Deze auto, die werd bestuurd door de Haarlemse kanton rechter mr. J. E. Goudsmit, raakte een voetganger en deze werd zeer ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk ontstond, door dat de bestuurster van de andere wagen, een 47-iarige inwoonster van Wormerveer, de Delftlaan opreed zonder voorrang te verlenen. Mr. Goudsmit reed met zijn auto in gezelschap van een waarnemend griffier uit Haarlem over de Delftlaan in zuide lijke richting. Zijn snelheid bedroeg onge veer zestig kilometer per uur. Op deze weg geldt een maximum snelheid van ze ventig kilometer. Op de hoek van de Stuyvesantstraat werd de wagen aangereden door de auto die werd bestuurd door de dame uit Wor merveer. Haar wagen raakte met de voor zijde de linkerachterkant van de auto van mr. Goudsmit. Deze auto kantelde, nam een lichtmast en een verkeersbord mee en kwam op de kop tot stilstand. Een 41-jarige voetganger, die op het westelijke trottoir voor de „zebra" wacht te om over te steken, en zich naar zijn woning aan de Delftlaan te begeven, werd door de kantelende auto geraakt. De man kreeg een schedelbasisfractuur en zijn lin kerbeen werd verbrijzeld. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het Grote Gasthuis vervoerd. Vanmorgen was zijn toestand nog zeer ernstig, doch ei- bestond geen onmiddellijk levensgevaar. Een 33-jarige inwoner van Assen, die bij de Haarlemmer logeert en met hem voor de zebra stond te wachten, werd eveneens door de auto geraakt. Deze man liep een bloeduitstorting aan de linkervoet op en kon na in het Grote Gasthuis te zijn behandeld, naar zijn logeeradres gaan. De kantonrechter, de waarnemend grif fier en de bestuurster van de andere wa gen kregen geen letsel. De auto van mr. Goudsmit werd nagenoeg geheel vernield en moest, worden weggesleept. De auto van de Wormerveerse liep aan de voor kant zware schade op en werd naar de politiegarage gesleept. De auto is in be slag genomen. Ja! Alka-Seltzer kalmeert gelijktijdig Uw opstandige maag en hoofdpijn, want elk tablet bevat niet slechts één maar een combinatie van werkzame geneesmiddelen Alka-Seltzer verhelpt deze ongemak ken even snel... smaakt aangenaam en is heerlijk verfrissend „EEN GOEDE KANT van de publikatie van het rapport betreffende voor gestelde grenswijzigingen van de Commissie-Ter Veen lijkt me, dat verscheidene gemeentebesturen dank zij de in het rapport vervatte adviezen zullen beseffen, dat een inniger intergemeentelijke samenwerking dringend nodig is, waarbij men ervan uit zal moeten gaan dat het algemeen belang steeds gaat vóór het eigen belang van iedere gemeente afzonderlijk". Dit zei ons burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard van Heem stede, met wie wij een vraaggesprek hadden naar aanleiding van de recente publikatie van het rapport van de Provinciale commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noordholland, waarin onder meer aan Gedeputeerde Staten van Noordholland wordt aan bevolen de gemeenten Heemstede en Bloemendaal, alsmede beide delen van het dorp Santpoort bij Haarlem te voegen. Deze commissie die thans onder voor zitterschap staat van ir. C. Thomése, wordt nog vaak genoemd naar haar eerste voorzitter, wijlen prof. dr. H. N. ter Veen. Burgemeester Ridder van Rappard was het overigens allerminst eens met de ad viezen, zoals de commissie die in haar rapport heeft vervat. Het grootste be zwaar vond hij, dat de conclusies een stap terug betekenen ten opzichte van de naar zijn mening thans algemeen aan vaarde opvattingen. Toen de commissie zeventien jaar geleden haar opdracht ont ving was men algemeen van mening, dat er meer naar centralisatie gestreefd zou moeten worden. Thans daarentegen is men weer meer geporteerd voor decentra lisatie, aldus mr. Ridder van Rappard. Ook het politiek inzicht heeft zich op dit punt sterk gewijzigd, meende Heemste de's burgemeester. Hij vond juist in ver band met de omstandigheid dat deze zienswijze is gewijzigd, géén reden tot on gerustheid wat betreft een eventuele op heffing van zijn gemeente. „Het rapport is een theoretisch geval, dat is uitgedok terd achter een bureau". Eén van de motiveringen, die de com missie voor haar zienswijze in het rapport vermeldt, namelijk het gevaar dat de randgemeenten het karakter krijgen van woonplaatsen van sociale statusgroepen, die het gemeentelijk beleid voor een be langrijk deel zouden bepalen, noemde de burgemeester: „Grandioos onwaar. Ten minste wat Heemstede betreft. Het be staat niet dat het gemeentebestuur be paalde groepen de hand boven het hoofd houdt ten koste van andere groepen." De plannen van de commissie achtte mr. Ridder Van Rappard „irreëel en niet te verwerkelijken". Aan wijken kan nog geen bestuursbevoegdheid worden gege ven, zonder dot men eerst tot een wets wijziging zou komen. „Wat heeft Haarlem trouwens aan ons grondgebied?" zo vroeg Heemstede's burgervader zich af, „Bouw grond is er niet meer. En ik moet er niet aan denken, wat er gebeurt als bij voorbeeld Groenendaal deel zou worden -van de stad Haarlem. Dan zou het, nét als de Haarlemmerhout steeds meer het karakter van een plantsoen krijgen." - Wat de verzorging van de inwonei-s be treft gaat de mening van burgemeester Rappard lijnrecht in tegen die van de le den van de commissie. „Een grote kolos kan zijn inwoners onmogelijk zo goed verzorgen als een kleinere gemeente dat kan doen. De grote stad is méér nog van de centrale overheid afhankelijk. Trou wens het financiële element speelt geen rol meer, nu de gemeentelijke inkomsten alle van Den Haag komen." Ook met be trekking tot de opvatting van de commis sie dat Haarlem en randgemeenten één maatschappelijk, cultureel en economisch geheel vormen, laat mr. Ridder van Rap pard een afwijzend geluid horen: „Dan kun je evengoed Amsterdam en de IJ- mond erbij trekken." Tot slot komt Heemstede's burgemees ter nog eens terug op het vraagstuk van Advertentie «•••••«•••••••••••••••••••«•••ft*** l ZONDAG 19 JUKI I m MAAK VAN VADERDAG l EEN FEESTDAG: nu ook in handige tabletten gemakkelijk altijd de juiste dosis f 1,25 In de commissievergadering van de Pro vinciale Staten van Noordholland is bij de behandeling van het voorstel van Gedepu teerde Staten om over te gaan tot verkoop van de huizen Nieuwe Gracht 43 tot en met 49 te Haarlem, waarin thans de Pro vinciale Waterstaat is gevestigd, aan de drukkerij De Spaarnestad, de vraag ge steld of er meer gegadigden waren. Na mens Gedeputeerde Staten is meegedeeld, dat de huizen niet publiek zijn aangeboden en dat de Rijksgebouwendienst en de ge meente Haarlem belangstelling voor de aankoop hebben gehad. Haarlem heeft zich teruggetrokken. De Spaarnestad heeft een aannemelijk bod gedaan, dat de pro vincie heeft aanvaard. Hiervan is kennis gegeven aan de Rijksgebouwendienst. Advertentie Advertentie Nieuws in het kort Mijnwerker omgekomen. In Heerlen is de 22-jarige mijnwerker A. van der Laar in een mijnschacht tussen een met stenen gevuld transportwagentje en een muur bekneld geraakt. Hij werd zwaar gewond en is later overleden. Advertentie lovering vla uw handelaar Imp. KÖNIG N.V.AMSTERDAM ROTTERDAM ALMELO VENLO Volgende week zal aannemer B. Tromp uit Bakkum beginnen met de voorberei dende werkzaamheden voor de bouw van een openbare kleuterschool aan de Glip. Deze verrijst op de hoek van de Troel stralaan en de Dr. N. G. Piersonstraat. Aanvankelijk zou hier een houten noodge bouw verschijnen, maar toen het plan hiervoor gereed was, kwam vergunning af voor een definitief.- gebouw, waardoor het plan weer gewijzigd moest worden. nuari van hun school bezit kunnen ne men. Voor vele moeders in de Heem- steedse buurtschap betekent de totstand koming van het schooltje een grote uit komst. Ongeveer zeventig kleuters zullen hier in en rond de school kunnen spelen en „werken". Het gebouwtje krijgt stenen wanden met een houten betimmering. Twee grote lo kalen bieden ieder plaats aan dertig tot veertig kleuters. Deze lokalen krijgen in een hoek een „stoep'Verhoging en een „natte hoek", waar de kinderen in een grote bak hun bootjes kunnen laten drij ven. Tussen de twee lokalen komt een grote hal met een garderobe. Hierachter ligt de kamer van het hoofd, tevens dok terskamer. De houten betimmeringen aan de bui tenzijde worden afgewisseld met grote gla zen vlakken, waardoor de kinderen de gehele dag het zonnetje in hun lokalen de man die weet wat hij wil en een goede smaak heeft. Hij schenkt graag een glas FINEST SCOTCH WHISKY kunnen hebben. Het gebouw krijgt ge prefabriceerde spanten, die in een beton nen fundering worden geplaatst. Op de hoek van de Dr. N. G. Pierson straat en de Troelstralaan komen naast een grote speelplaats twee zandbakken. Hier zullen ook kleine tuintjes liggen waai de kleuters als echte hoveniers kunnen tuinieren. De bewoners van de Glip hebben hier door langer dan nodig was op de kleu terschool moeten wachten. Het eind van de wachttijd is echter thans in zicht. Doordat voor het schoolgebouw geprefa briceerde onderdelen worden gebruikt, zal het schoolgebouwtje vermoedelijk binnen een half jaar kant en klaar zijn. Als bij de bouw weinig moeilijkheden worden on dervonden, zullen de kleuters begin ja-

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5