SUNIL Internationale tournees brachten Nederlands Ballet grote erkenning Samenwerking is noodzakelijk WITTER DAN DE WITSTE POES SUNIL WAST STRALEND WIT Agenda voor IJmond en Haarlem De negen Muzen Leerlingenuitvoering in Haarlems Muziekinstituut Luchtmacht wil vliegers langer in dienst houden Minister verhoogt Afsluiting Lauwerszee voorschotten op melkgarantie Vreugde in Friesland, maar zorg over op te brengen miljoenen 9 Velsen-IJmuiden Beverwijk Haarlem Grapje van B.B. Nieuwe Nederlandse speelfilm op stapel Veel inschrijvingen voor studenten-filmfestival Aftredende VMI-voorzitter pleit voor combinatie van bedrijven Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degehjkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld ÏOOO BROEKEN Rapport over verkeersonderwijs WOENSDAG 15 JUNI 1960 HET NEDERLANDS BALLET is thans een internationaal erkend gezelschap. Tot deze conclusie kwam Sonia Gaskell tijdens de in een persconferentie in het Palace Hotel te Scheveningen gehouden nabeschouwing over de deelneming aan het Theatre des Nations in Parijs en het „seizoen" van bijna een maand in Barce lona. Wat betreft het eerstgenoemde optreden bevestigde mevrouw Gaskell de indrukken van onze balletmedewerker, zoals deze in zijn verslagen werden vast gelegd: buitengewoon geestdriftige reacties van befaamde vakmensen, zeer veel aanbiedingen en uitnodigingen om in andere landen op te treden, een goede tot gereserveerde ontvangst in de pers. Ten bewijze van de verrassend grote belang stelling van het publiek kon worden meegedeeld, dat de reeks van vier voorstel lingen in de Franse hoofdstad tegen alle verwachting in een batig saldo heeft opgeleverd. Vooraanstaande Franse solisten zouden graag voor langere" ti.id met de Neder landse groep samenwerken, omdat zij nergens anders een dergelijke veelheid van zuiver beoefende stijlen hebben aan getroffen, gerenommeerde pedagogen heb ben gevraagd of de meest begaafden van hun afgestudeerde leerlingen een praktijk jaar in het corps de ballet mogen door brengen. In hoeverre oen en ander kan doorgaan is afhankelijk van de financiële mogelijkheden. Vermelding verdient een uitspraak van Victor Gsovsky: „Het be staan van een werkelijk kunstzinnig en semble als het Nederlands Ballet maakt het weer de moeite waard mensen op te leiden!" Voor het rijke en zeer verwende pu bliek van abonnementhouders in het ko lossale „Liceo"-theater in de grootste stad van Spanje werd vrijwel het gehele re pertoire vertoond onder ideale omstandig heden: een ruim toneel, een voortreffe lijk orkest. Voor het eerst in de geschie denis van dit slechts enkele weken per jaar voor ballet geopende operagebouw trad hier een nog onbekend gezelschap op. Vandaar ook dat voor de werken uit het standaardrepertoire gastsolisten waren aangetrokken: Yvette Chauviré en Youli Algaroff, Svetlana Beriosova en Donald MacLeary, Liane Daydé en Michel Re nault, die ongetwijfeld ook als trekpleis ters fungeerden. Slechts de laatste week heeft het Nederlands Ballet alleen met eigen krachten gewerkt, waarbij de waar dering door pers en publiek niet minder werd. Ook in Barcelona heeft Joan Cad- zow furore gemaakt. Inderdaad, mevrouw Gaskell is de eer ste om toe te geven dat Nederland nog geen solisten van internationaal formaat bezit. Dat kan men ook niet verwachten bij een zo jeugdige onderneming. Het stemt echter tot voldoening, dat de veel belovende voorhoede zich door technische capaciteiten en stijlbeheersing heeft we ten te onderscheiden. Opmerkelijk is het feit, dat men vier vertoningen heeft kun nen geven van „The four temperaments" van George Balanchine, welk werk de WOENSDAG 15 JUNI Thalia, 20 uur: „Dè laatste torpedo". Rex, 20 uur: „Het kermismeisje". Zuider landtong van de Noordersluis, 15 uur: Hengel wedstrijd voor de jeugd van 10 tot 15. Kennemerhof, 18.30: Start wandelmars. Royal, 19.30 uur: Dam wedstrijden. Plein 1945, 19.30 uur: Boksen. Stratingplantsoen, 19.30 uur: Gymnastiek door Sparta, IEV en SSH. Sportpark Schoonenberg, 19.00 uur: Honkbal wedstrij d. DONDERDAG 16 JUNI Rex, 20 uur: „Het kermismeisje". Thalia, 20 uur: „De avonturen van ka pitein Fabian". Martktplein, 19 uur: Gymnastiek door TVIJ, Olympia, VGV, Sportbond, RKGV „Velsen" en Chr. Gymnastiekvereniging „IJmuiden". Schoonenberg, 19 uur: Levende dam wed strijd DukelDe Jong. Daarna hockey. WOENSDAG 15 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Donker Parijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Geen cent voor de belasting". DONDERDAG 16 JUNI Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Geen cent voor de belasting". BIOSCOPEN Concertgebouw: Donderdag 20.15 uur: zomerconcert N.Ph.O. Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De boekaniers" 14 jaar. Frans Halsthcater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Mag ik deze dans van u?", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Ik zal spuwen op jullie graf", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De dag der vergelding", 18 jaar. Donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Doctor at sea", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Het meisje Rosemarie", .18 jaar. Donder dag 20.15 uur: „Opstanding", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 18.45 en 21.15 uur: „On the beach", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, i9 en 21.15 uur: „Tien seconden van de hel", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Onze man in Ha vana", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 20 uur: „La Paloma", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur", (Korte Houtstraat): Tot 1 juli dagelijks van 10—22 uur: Expo sitie van prenten van Daumier en Garvarni. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 18 juni dagelijks 9—17 uur: Expositie van werken van Paula Geraedts. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni dagelijks van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, zondags van 1417 uur: Expositie van uitgaven, foto's, brie ven en bezittingen van Frcderik van Eeden. DIVERSEN Brinkmann: Vandaag 21.15 uur: Forum avond van Kerk en Vrede e.a. over „On the beach". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem van vrijdag 10 juni). choreograaf zelf in Barcelona al na de eerste uitvoering van het repertoire moest nemen. Zowel hier als in Parijs was „Présages" van Massine op de Vijfde Symfonie van Tsjaikofsky het hoogtepunt van het programma. Impresario Eugène Grimberg stuurde mevrouw Gaskell na afloop van de tournee een telegram met gelukwensen, hétgeen door haar werd op gevat met.de woorden: „Dat betekent heel wat, want hij begrijpt natuurlijk ook wel dat wij daardoor voor hem duurder wor den!" Columbia Artists heeft het Nederlands Ballet uitgenodigd voor een tournee van drie maanden door de Verenigde Staten en een daarop aansluitend bezoek van een maand aan Canada, op welk voorstel men indien de subsidiegevende autoriteiten daarmee instemmen in 1961 hoopt in te gaan. Bovendien zal men de volgende zo mer aan verscheidene Europese festivals meewerken. Maar hoofdzaak blijft uiter aard de bediening van het eigen publiek. Daartoe wordt het repertoire uitgebreid met enige interessante noviteiten. George Skibine komt in de herfst zijn „Concer to" op muziek van Jolivet instuderen, waarmee hij onlangs in Frankrijk de jaarlijkse prijs voor choreografie ver wierf. Van Janine Charrat mag men on der meer „Massacre des Amazones" ver wachten. Tatjana Gsovsky maakt voor de groep een werk op elektronische muziek van de Amerikaanse componist Gass- mann, waarmee in Duitsland reeds ver scheidene experimenten zijn ondernomen. Uit Amerika komt de moderne danser Paul Taylor, die zowel met George Ba lanchine als Martha Graham heeft samen gewerkt en die onlangs in het festival te Spoleto (waarvoor ook Karei Shook een ballet regelde) veel opzien baarde. Peter Appel is thans bezig te voldoen aan een opdracht van de gemeente Amsterdam. Dat in november de Russische solisten Raissa Stroetskova en Youri Zj^anov wor den verwacht, is reeds eerder bericht. Zij zijn vooral uitgenodigd terwille van een voorbeeldige uitvoering van romantische werken in de daarvoor vereiste geest. Men hoopt alsnog ook een balletmeester van het Bolsjoi Theater daartoe voor eni ge maanden te kunnen engageren. De pia nist André Presser, die in Barcelona de muzikale voorbereiding heeft geleid en die met bekwame hand Anton Kersjes ver ving zolang deze tengevolge van verplich tingen in de Kunstmaand Amsterdam ver hinderd was, is tot tweede dirigent be noemd. Bij de komende voorstellingen in het Holland Festival, ook in Bloemendaals Openluchttheater, worden de begeleidin gen door het Nederlands Kamerorkest verzorgd. Op het programma staan „Lar go en allegro" van Sonia Gaskell op mu ziek van Henk Badings, de „Etudes choré- graphiques" die Serge Lifar speciaal voor Joan Cadzow maakte en de twee mees terlijke balletten „Serenade" en „De vier temperamenten" die George Ba lanchine geheel belangeloos en uit waar dering aan de groep heeft geschonken. Orgelbouwers bijeen. Deze week wordt in Straatsburg het tweede internationale congres van orgelbouwers gehouden. De ruim honderd deelnemers uit vijftien lan den zullen daar voorstellen bespreken tot oprichting van de International Society of Organ builders, waartoe aanbevelingen zijn gedaan door een comité onder voorzitter schap van de Nederlandse orgelbouwer D. A. Flentrop te Zaandam. Dit voorbereidend comité werd ingesteld tijdens het eerste in ternationale orgelbouwerscongres dat in 1958 te Amsterdam werd gehouden. Broadway. Voor de eerste maal sinds elf dagen zijn maandagavond op Broad way de voetlichten weer ontstoken. Negen tien van de tweeëntwintig stukken, die lie pen toen de acteurs 2 juni in staking gin gen, blijven op het programma. Het is niet denkbeeldig dat de loonsverhoging van de acteurs in de toegangsprijzen zal worden vercalculeerd. De prijs van plaats bewijzen voor enkele musicals is reeds tot 9.90 dollar gestegen. Muntenschat. De schat van 4.560 Thy- reense en Romeinse zilveren munten, die in een dorp op de berg Carmel in Israel is gevonden, is volgens de bekende Israë lische deskundige L. Kadman een verza meling belastinggeld, voor de tweede tem pel in Jeruzalem, welke in de lente van het jaar 67 inderhaast werd begraven toen de inzamelaars voorposten van het Ro meinse legioen van Vespasianus tegen kwamen. De datum van inzameling van de tempelbelasting die in de Bijbel ge noemd wordt. de Hebreeuwse maand Adar viel een maand na de inval van Vespasianus in het kustgebied. Prix dc Rome-jury Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn in de jury voor de wedstrijd om de Prix de Rome in de grafische kunst voor het jaar 1960 benoemd: tot lid en voorzitter prof. dr. N. R. A. Vroom, te Amsterdam; tot lid mevrouw E. Reitsma-Valenca, te Bergen (Nh.); J. H. Dijkstra te Groningen; E. Thorn Lceson te Amsterdam; tot lid en secretaris: prof. K. Brinks. De aanbidders van Brigitte Bardot kunnen gerust zijn. Haar opmerking dat zij spoedig zal ophouden met filmen, ivas slechts als een grapje bedoeld. B. B. deed geen poging de door een verslaggever van „Paris-Jour" aan haar toegeschreven verklaring dat zij uit de film stapt, tegen te spreken, maar zij kon niet begrijpen, dat iemand die op merking serieus heeft kunnen nemen. „Kan men dan geen ernst van luim on derscheiden", zei ons aller grappen- maaktster. ..Laat ik dan duidelijk zeg gen dat ik pas ophoud met filmen wan neer ik oud ben". De Nederlandse Filmproduktie Maat schappij, die nog dit jaar de film „Makkers staakt uw wild geraas" uitbrengt, een speelfilm waarvoor Jan Blokker het scena rio schreef en waarover Fons Rademakers de regie voert, heeft thans een nieuwe film op stapel staan. In juli beginnen de op namen. Weer voert Fons Rademakers de regie. Het scenario is van Hugo Claus, die een novelle „Het mes" heeft bewerkt voor deze nieuwe speelfilm. Twee pianoleerlingen van Haarlems Muziekinstituut, die verhinderd waren om op de verleden week gehouden leerlingen- avond op te treden, kregen dinsdagavond de kans om met de vertolking van twee vierhandige stukken het gunstige resul taat van haar studie bij de lerares me juffrouw L. Lepiet te demonstreren. Haar voordrachten werden de inleiding van een muziekschoolavond, waarop voor de pau ze in hoofdzaak pianoleerli'ngeP van de leraar Anton de Beer voor hét voetlicht kwamen. De meisjes, die kwamen spelen namen geen risico en met beleid kozen zij voorzichtige tempi om de muziek zo gaaf mogelijk tot klinken te brengen. Men hoorde zo een scherzo van Niels Gade, een bedachtzame Marcia alia Turca van Mozart, een zich rustig en evenwichtig ontwikkelend moment musical van Frans Schubert en een met evenveel beheersing geïnterpreteerd Impromptu van dezelfde componist. Respect kon men krijgen voor de jonge pianiste, die zo lange tijd door een ongeval uitgeschakeld was geweest van haar muzikale studie, maar die in de korte tijd van twee weken weer zoveel pia nistische vaardigheid had heroverd om Debussy's „Rêverie" met succes te kun nen spelen. De jonge pianist die muziek van Mozart uit de Sonate in Es ten ge hore bracht, kon zich daarmede in dit uitgebreide gezelschap van pianistes ver dienstelijk handhaven. Onmiskenbaar muzikaal talent toonde het zeer jeugdige leerlingetje van me vrouw T. Brackman-Hoogcrwerf met. haar vaak door bijzondere technische beheer sing en door natuurlijke uitdrukking uit muntende voordracht van twee Sonates van Domenico Scarlatti. Over de bewerking voor klarinet en piano van het bekende cantatcfragment „Jesu bleibet meine Freude" (Jesu joy of mans desiring) kan ik niet roepen. De jongeman, die het stuk speelde, kon er echter mee bewijzen, dat hij al behoor lijke vorderingen gemaakt heeft in het beheersen van zijn lastig te beheersen in strument. Hij dankt dit aan zijn leraar de heer A. Strikkers. Op zijn beurt kon een jonge leerling van de vioolleraar R. Stoffer dankbaar zijn voor de lessen, die hem op deze avond in staat stelden een aardig stukje van M. Crickboom te vertolken. De voordracht van de Sonate in E door een vioolleer- linge van de heer J. Vierveyzer bewoog zich uiteraard weer op een ander ver dienstelijk niveau van musiceren. Een prettige indruk van fris, ritmisch spel gaf een fluitleerlinge van de heer G. Spaans met een vrolijk werkje van Jos. de Klerk. En ten slotte kon men voor de pauze nog met genoegen luisteren naar de uitvoering van het melodieuze Mignon-trio van W. Hermann voor viool, violoncel en piano door drie leerlingen uit de cnsembleklasse van mejuffrouw Lepiet. De tweede helft van de avond was be stemd voor de zangkunst. Leerlingen van de heer W. van Santé hadden daarvoor een zeer afwisselend programma ingestu deerd. Iedere leerling vertolkte een lied of een aria, waartoe 'nij zich het meest aangetrokken gevoelde en dit bewerkte zo gunstig mogelijke resultaten. Zij wer den natuurlijk mede bepaald door indivi duele capaciteiten, technische en muzi- kaal-artistieke vorming. Wat nog meer kwam vast te staan, dat al deze leerlin gen, ongeacht stemkwaliteit of leeftijd, werken aan de verovering van een rijk levensbez.it, dat gelukkig kan maken, zich zelf en anderen. Het sopraantje, dat de aardige liedjes zong van Giacalone en Tosti, kon in dit opzicht al veel bereiken, evenals de ope rette sopraan met de Weense liederen. Te waarderen viel eveneens de opera-voor dracht van een heldere tenor en het am bitieuze zingen van een alt, een tenor met lyrische kwaliteiten en een tenor, die mij geschikt leek voor het chanson. De pianist Anton de Beer steunde al de ze solisten met zeer positieve begeleidin gen. F. Zwaanswijk Voor het internationaal studenten film festival „Cinestud 1960", dat van 30 sep tember tot 8 oktober in Amsterdam wordt gehouden onder beschermheerschap van Prins Bernhard, zijn twintig inschrijvingen van films binnengekomen, zeven uit Ame rika, vijf uit Engeland, vier uit Nederland (onder andere een film van Emile van Moerkerken uit zijn studententijd en vier Duitsland. De duur van de films varieert van drie tot honderdvier minuten. Vele universiteiten en filmscholen, ook van achter het ijzeren gordijn (Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije) hebben in zendingen toegezegd. Van de Sovjet-Unie worden ook inzendingen verwacht. De or ganisatoren van het filmfestival „Student film" in Edinburgh (dat niet doorgaat) zul len aan „Cinestud 1960" medewerking ver lenen. In de troonzaal van Windsor Castle zijn vier nieuwe ridders in de Orde van de Kousenband geïnstalleerd. De kleurrijke ceremonie werd bijgewoond door Koningin Elizabeth II en Prins Philip. De jachtvliegers van de Koninklijke Luchtmacht zullen voortaan in de gele genheid zijn hun dienstverband na de eer ste periode van zes jaar te verlengen met een kort aanvullend verband van twee jaar. Dit verband kan twee maal worden verlengd. Bij verlenging zullen de vlie gers na afloop van elke tweejaarlijkse periode een extra premie krijgen. De luchtmacht hoopt hiermee het korps jacht vliegers op voldoende sterkte te kunnen houden, vooral in verband met de op handen zijnde vervanging van de vlieg tuigen. waarmee thans wordt gevlogen, door de Starfighter. Hiervoor moet de luchtmacht de beschikking hebben over voldoende geoefende vliegers. De thans geldende premies geven de of ficieren van de luchtmacht na afloop van hun zesjarige verbintenis 12.000,On derofficieren krijgen 8.400,Na ver lenging van de zesjarige periode krijgen de vliegers voor elke twee jaar, waarvoor zij het nieuwe premiecontract zijn aange gaan, een premie die het derde deel be draagt van wat zij nu na zes jaar ver vangen. Deze premie komt boven hun nor male salaris en boven de uitkeringen die zij aan extra vlieggeld verdienen. De luchtmacht hoopt hiermee aantrek kelijke voorwaarden te hebben geschapen om de vliegers langer in dienst te kunnen houden. De Nederlandse metaalindustrie zal als noodzakelijke voorwaarde voor haar ver dere ontplooiing niet kunnen ontkomen aan de ontwikkeling naar een betere sa menhang in de gehele bedrijfstak. Daar voor is samenwerking een onmisbaar in strument. Maar vele ondernemers zullen voor schijnbaar onoverkomelijke moeilijk heden staan, wanneer zij vorm willen ge ven aan deze gedachte. Met bovenstaande woorden richtte vandaag de voorzitter van de Vereniging van Metaal Indus trieën (V.M.I.), dr. J. C. Hooykaas, zich voor de laatste maal in deze functie tot de jaarlijkse algemene, in Hengelo gehou den, ledenvergadering. Dr. Hooykaas treedt af als voorzitter en zal worden op gevolgd door ir. W. van Osselen. De snelle groei naar grotere markteen heden, de vlucht die de wetenschap op technisch gebied neemt en de drang naar een hoger welvaartsniveau van miljoenen over de gehele wereld, zijn volgens de heer Hooykaas aansprakelijk voor de ver andering van de industriële sfeer. De pro- duktie, de research en verkoop van de produkten zijn hierdoor voor taken ge steld, die de mogelijkheden van kleine en middelgrote, zelfs wel van grote bedrijven in toenemende mate te boven gaan. Ter- wille van een lage kostprijs, aldus de V.M.I.-voorzitter, zal de produktie dan ook in grote series moeten plaats hebben. Daarom dient men in kleinere bedrijven óf de onderneming sterk uit te breiden óf het bestaande assortiment in te krimpen. Deze gang van zaken en het feit dat op de wereldmarkt steeds veelvoudiger grote objecten aan één leverancier worden ge gund, zullen ertoe kunnen leiden dat men combinaties moet vormen welke Neder land in staat stellen op de internationale markt mee te dingen. Het is overigens ook weer niet zo dat er in de toekomst geen plaats zal blijven voor kleine en middel grote ondernemingen maar, aldus de voor zitter, „ieder bedrijf zal zijn functie in de bedrijfstak moeten bepalen, hetgeen in ve le gevallen de noodzaak van samenwer king meebrengt of dwingt tot een uiterste specialisatie in eigen schijnbare onafhan kelijkheid" Hoewel hij het resultaat der besprekin gen over de versnelde voltooiing van de Euromarkt niet erg bevredigend achtte, meende dr. Hooykaas toch met voldoening te mogen vaststellen dat de Nederlandse onderhandelaars voor de vaderlandse be langen hebben durven opkomen. „Erger lij kis echter de reactie die de ferme hou ding van onze delegatie te Brussel in het buitenland heeft opgewekt", voegde spre ker hieraan toe, „maar als onze stem tot ergernis aanleiding geeft, is het zeker no dig dat wij ons laten horen!" Overigens zal het Nederland zwaarder Advertentie SD* SI n 3MC Minister Marijnen heeft besloten de door lopende voorschotten, die de melkveehou ders ontvangen op de hun krachtens de melkgarantieregeling van het jaar 1959- 1960 toekomende gelden, te verhogen. De lage opbrengst van de melk heeft hem hiertoe aanleiding gegeven. De voorschotten bedroegen tot nu toe een gulden per 100 kg melk plus een kwartje per percent vet per 100 kg melk. Zij wor den nu, met terugwerkende kracht tot het begin van het melkprijsjaar (8 november 1959), 1,50 per 100 kg melk plus 40 cent per percent vet per 100 kg. Dat betekent, dat het totale voorschot per kilogram melk van twee tot drie cent, verhoogd wordt. Het bedrag van de verhoging over het reeds verstreken deel van het melkprijs jaar zal nog deze week naar de zuivel fabrieken worden gezonden, ter doorbeta ling aan de veehouders. De minister heeft zijn besluit genomen nadat net Landbouwschap hierom had ver zocht, en rekening houdende met door het produktschap voor zuivel gemaakte bere keningen. In het vorige melkprijsjaar bedroeg de melkopbrengst 24,60 per 100 kg. Het pro duktschap verwacht, dat zij daar dit jaar (1960-1961) beneden zal blijven. De kaas- prijzen blijven op het. ogenblik iets bene den de inleveringsprijs, die voor jonge vol vette 1,70 per kg bedraagt, wat overeen komt met een opbrengst van 17 cent per kilo tot kaas verwerkte melk. De opbrengst van tot boter verwerkte melk is volgens het produktschap dienovereenkomstig. De totale melkproduktie in het lopende melkprijsjaar wordt door het produktschap geschat op zes miljoen ton, terwijl de ga rantie slechts geldt voor vijf miljoen ton. Advertentie Keuze uit méér dan Gen. Cronjéstr. 40-44, Haarlem. Tel. 54679 vallen toegang te vinden op de markt der andere E.E.G.-landen, dan dat het die lan den moeilijkheden zal opleveren zich tot het Nederlandse afzetgebied toegang te verschaffen. Dit is mede het gevolg van de technisch en commercieel veel sterkere onderlinge binding die de bedrijven in de metaalsector aldaar van oudsher verto nen. Bovendien kent de metaalindustrie in de vijf partncrlanden grotere bedrijfseen- heden. De mededeling van de minister van Ver keer en Waterstaat, dat de regering in beginsel het afsluiten van de Lauwerszee zal bevorderen als over enkele punten met de betrokken provincies een bevredigende regeling kan worden getroffen, is in Fries land met vreugde ontvangen. „Het gezond verstand heeft dan toch ge zegevierd over de te lange twijfel en in gewikkeldheid", zo constateerde de Com missaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, bij het begin van de Friese statenzitting, naar aanleiding van de beslissing van de rege ring over de Lauwerszee. Maar, zo voegde mr. Linthorst Homan eraan toe, „de in houd van de regeringsmededeling geeft aanleiding tot tempering van onze vreug de over deze beslissing. Want de minister stelde uitvoering afhankelijk van een rede lijke bijdrage van de belanghebbenden, die zoveel miljoenen moet belopen, dat men zich kan afvragen, waar de betrok ken waterschappen en provincies dat geld vandaan moeten halen. In het Deltagebied of bij andere belangrijke rijkswerken wer den nog nooit dergelijke bezwarende voor waarden gesteld. De grondeigenaren in Friesland zullen straks toch al 30 opcenten op de grondbelasting moeten betalen ten behoeve van het tweede gemaal. Een rapport „Het verkeersonderwijs bij het voortgezet onderwijs" door de voorzit ter van het Verbond voor Veilig Verkeer, jhr. mr. Th. Roëll, aan de staatssecreta ris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de heer S. C. Stubenrouch, aan geboden. Het werd samengesteld door een aantal leraren bij scholen van voortgezet onderwijs en enige deskundigen van het verbond. Aangezien een wettelijke rege ling voor verkeersonderwijs bij het voort gezet onderwijs nog wel tijd zal vergen is in het rapport een aantal richtlijnen gegeven teneinde dit werk reeds in vrij willigheid te beginnen. Jhr. Roëll zei, dat men bij ongevallen van ernstige en minder ernstige aard on voldoende innerlijke bereidheid consta teert een goed en gewetensvol weggebrui ker te zijn. Naast onderwijs van de ele mentaire verkeersregels zal men tevens een beroep op de opgroeiende jeugd moe ten doen eerbied te hebben voor de naas te en het eigen leven niet in de waag schaal te stellen door het nemen van on verantwoordelijke risico's.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9