Eisenhowers bezoek aan Japan uitgesteld OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Japanse regering durft de consequenties niet aan HET WEER Regering houdt vast aan maximum prijzen van f 25.000 in voetbaltoto Holland Festival geopend SCHRAVENDIJK Volgend jaar doorgaande treinen Haarlem-Utrecht 'euusen F0TÖ ENGEL Vader verrassen dassententdassen Edelhout Parketvloeren Mozaïek Parket Nog geen uitspraak gedaan over een eventuele kabinetskwestie Sport zou driekwart van de opbrengst toevallen KOFFERS en TASSEN $ee MORRIS 'êefdreijou êuij! Bijna overal droog Aan het strand Het woord is aan In de krant van heden: SOLEX DE LUXE J. J. VAN KOOTEN en voor Vader Duseerst 74e JAARGANG No 285 DONDERDAG 16 JUNI 1960 305e JAARGANG No 133 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directiet P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije TOKIO, (TJPI/AFP). - De Japanse regering heeft na een spoedzitting besloten president Eisenhower te verzoeken zijn reis naar Japan uit te stellen. Het kabinet nam deze beslissing, terwijl buiten voor het parlements gebouw opnieuw duizenden linkse studenten en vakbondsleden begonnen samen te drommen en een herhaling dreigde van de hevige botsingen van woensdag, waarbij een persoon om het leven kwam en bijna achthonderd gewond werden. De Japanse radio heeft bekendgemaakt, dat het bezoek van Eisenhower aan Japan voor onbepaalde tijd is uitgesteld en dat pre mier Kisji aan het bewind zal blijven totdat het Japans-Amerikaans ver drag van militaire bondsgenootschap door de Rijksdag bekrachtigd is. De regering heeft het besluit om het bezoek van de Amerikaanse president uit te stellen genomen, omdat zij onmogelijk ten volle voor de veiligheid van Eisenhower kan instaan als hij een bezoek brengt aan Japan, aldus de radio. President Eisenhower heeft te Manilla, waar hij op bezoek is, meegedeeld dat hij thans geen bezoek aan Japan zal brengen. Ter gelegenheid van de viering van het 77ste lustrum der Leidse universi teit is op het Rapenburg in Leiden een massale npenluchtlunch gehouden, waaraan 2000 academici, bij wie ook Prinses Beatrix, aanzaten. Premier Ksiji heeft op een speciale persconferentie meegedeeld dat hij Eisen hower heeft verzocht zijn bezoek uit te stellen tot het ogenblik waarop het Ja panse volk hem „met eensgezinde harte lijkheid" kan verwelkomen. „Tot mijn spijt zijn de huidige omstandigheden in Japan niet geschikt voor de begroeting van een officiële gast". Achter de jong ste ongeregeldheden staat het internatio nale communisme. De gewelddadige actie van ccn minderheid mag het parlementa risme niet vernietigen. Het is nodig dat de veiligheid in het land onmiddellijk her steld wordt. Wij moeten deze vernietigen de gewelddadigheid bedwingen om weer stand te kunnen bieden aan het commu nisme, aldus Kisji. De Japanse politie heeft meegedeeld, dat bij de gevechten voor het parlementsge bouw, die woensdagavond en -nacht ge leverd werden, 272 studenten en 524 po litiemannen gewond. De kranten zijn met extra-edities ver schenen, waarom de mensen op straat als het ware vochten. Het nieuws van het uit stel van Eisenhowers bezoek werd door de studenten en vakverenigingsleden die in de omgeving van de Rijksdag betogingen hielden met uitbundige vreugde ontvan gen. De situatie veranderde als bij tover slag: de studenten hielden vreugdedansen en de politiemannen was het aan te zien, dat zij zich opgelucht voelden. Onder de demonstranten ging een „geweldig gejuich op: „Zengakoesen heeft gewonnen", rie pen de studenten. Al hebben de betogers voor het parle ment hun protesten tegen de komst van Eisenhower gestaakt, zij blijven niettemin manifesteren tegen de regeringspolitiek en in het bijzonder tegen het veiligheidsver drag en voor het ontslag van Kisji en de ontbinding van het parlement. Terwijl de studenten voor het parlement en de ambtswoning van premier Kisji zich aan hun vreugde over het afgelaste be zoek van Eisenhower overgaven en zich van verdere betogingen onthielden, bleven tienduizend vakbondsleden voor het parle ment luidkeels tegen de i-egering ageren. Achter de hekken van het parlemcntster- rein namen de politiemannen achter hun pantserwagens en brandweerauto's een af wachtende houding aan. Tot dusver is van incidenten geen melding gemaakt, maar het gerucht gaat, dat uiterst linksgeoriën teerde studenten zich in een park in het centrum van Tokio verzamelen om zich Advertentie BARTELJÖRISSTR. HAARLEM TEL: 13439 LEIDSf STRAAT <BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 723596 TWEKA BIKINI'S Advertentie ZÉÉR DECORATIEF 9 mm dik, massief Edelhout. Kan op alle ondervloeren worden aangebracht. Diverse, fraaie, warme houtsoorten. Redelijk in prijs. Vraagt inlichtingen a. d. Showroom EDELHOUTVLOEREN - Zijlstraat 96 - Telefoon 20340 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking en bijna overal droog weer. Hogere temperatu ren in het binnenland. Overwe gend matige zuidwestelijke wind Volledige weel-rapporten op pagina twee. Achter zwak oceaanfront, dat vandaag met een weinig regen passeert, zijn morgen weer op klaringen te verwachten met iets warmer strandweer. Over dag ongeveer 18-19 gr. C. Zee water .14 gr. C. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Voor uitzichten: aanvoer van iets warmere oceaanlucht met perio den van goed strandweer. op een nieuwe aanval op het Rijksdagge bouw voor te bereiden. De stap van de Japanse regering heeft in alle kringen opschudding 'verwekt. Naar men meent te weten zou de Japanse regering bij het nemen van haar besluit beïnvloed zijn geweest door berichten uit Manilla (waar Eisenhower zich thans be vindt), volgens welke de Amerikaanse vei ligheidsdiensten er op aangedrongen had den het bezoek van Eisenhower aan Ja pan onder de huidige omstandigheden af te gelasten. Waarnemers menen, dat de regering Kisji nu ook zal moeten aftreden en dat nieuwe Landdagverkiezingen zullen wor den gehouden. Dit zou inhouden, dat hel veiligheidsverdrag ook op de lange baan zou worden geschoven, hetgeen het doel is geweest van de socialisten in de Landdag en de demonstranten op straat. Wanorde Amerikaanse autoriteiten in Tokio heb ben meegedeeld dat 250 Japanse studen ten vanmorgen een Amerikaans woning complex in de omgeving van het parle mentsgebouw zijn binnengedrongen. De studenten renden een kwartier lang schreeuwend over de erven en verdwenen daarna door de hoofdingang. In het com plex wonen 48 Amerikaanse gezinnen. Reuter meldt:, dat studenten vandaag in het gehele land prolcstbijeenkomsten en betogingen hebben gehouden tegen de gewelddadigheden van de afgelopen nacht op de terreinen van het parlement in To kio. Onder het uitroepen van „vervloekte Yankees" haalden studenten gisteren de hekken van het parlementsgebouw omlaag en zwermden daarna uit over de terrei nen, na eerst in golven aanvallen te heb ben gedaan, ondanks op hen gerichte wa terstralen. Hierna zetten vijfhonderd, met stalen helmen uitgeruste politiemannen op het terrein van het parlementsgebouw de tegenaanval in en enkele seconden later trokken de studenten in bloedige wanorde terug. Politieauto's werden in brand ge stoken. De hulpposten in de ziekenhuizen waren spoedig gevuld met op draagbaren aangevoerde en lopende gewonden. Er wa ren bijna vijftig ambulances in actie, ter wijl ook taxi's werden opgeroepen voor het vervoer van andere gewonden. Tijdens het hoogtepunt der ongeregeld heden ramden de studenten de poorten van het parlementsgebouw. Ook haalden zij een bijna halve meter dikke betonnen zuil omlaag. De ruiten van binnen de poorten geparkeerde politie-auto's wer den met palen ingeslagen. Volgens de po litie hadden de anti-regeringsgezinde groe peringen ongeveer twintigduizend mensen op de been gebracht. De socialistische partij beweert dat de „incidenten begonnen, toen leden van de rechtse politieke partijen en politie-agen- ten met gewelddadigheden begonnen te gen de menigten, die rustig opmarcheer den". De socialistische partij zond een 45-tal van haar leden naar het parlement om de studenten te bewegen hun geweld dadig optreden te staken, doch de studen ten schreeuwden „Er uit". Nicole: Vaak is het niet de waarheid, zelf, die ons overtuigt, doch de verkondiger er- De regering blijl bij haar standpunt dat de voorgestelde hoofdprijs in de voetbal toto niet hoger dient te zijn dan 25.000, aldus zeggen, in hun Memorie van Ant woord inzake het wetsontwerp tot wijzi ging van de Loterijwet, de ministers van Justitie en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen tot de Tweede Kamer. Zij geven toe dat het bepalen van de in zet op een gulden en de uitkering op 25.000,— in zekere zin iets arbitrairs heeft. Het wetsontwerp laat toe, dat elk lid van een gezin, ouder dan achttien jaar aan een eventuele sportprijsvraag kan deelne men. Zou men de maximuminzet op 2,— per persoon bepalen, dan kan dit ertoe leiden dat in een gezin wekelijks tenminste tweemaal 2,— aan het huishoudbudget wordt ontrokken. De ministers menen dat het een bedenkelijk verschijnsel zou zijn, wanneer een groot deel van het Nederland se volk de prikkel zou krijgen vier gul den per week aan zulk een prijsvraag te besteden. Uitgangspunt van de ministers is dat de mogelijkheid bestaat dat tenminste twee leden van een gezin zullen deelnemen. Bij de staatsloterij ligt dit anders. Men mag In de Amsterdamse stadsschouwburg is gisteravond het Holland Festival- 1960 geopend met de wereldpremière „Martin Korda D.P.", de opera die Henk Badings in opdracht van de Ne derlandse regering speciaal voor dit festival heeft gecomponeerd op het libretto van Albert van Eijk. De we reldpremière werd bijgewoond door onder anderen de ministers Cals, Zijl stra en Marijnen, de staatssecretaris sen Scholten, Stnbenrauch en Strijken, door mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname, de directeur- generaal voor de Kunst mr. M. J. Rei- nink en burgemeester mr. G. van Hall. De foto toont van links naar rechts minister Cals, het Tweede Kamerlid mevrouw Downer-van Someren, mi nister Zijlstra, de zangeres Erna Spoo- renberg en de commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen. In Den Haag loog men ter opening van hel Holland Fes tival naar de Koninklijke Schouwburg, waar de Nederlandse Comedie de pre mière gaf van het Spaanse blijspel Dona Diana. Besprekingen van deze openingsmanifestaties zijn gedrukt op pagina 13. aannemen dat in een gezin met kleine kin deren ten hoogste een lid daaraan deel- neetm. Voorts leert de praktijk dat het zelden voorkomt dat iemand een heel lot neemt. Ook het bepalen van de leeftijdsgrens van achttien jaar heeft in zekere zin een arbitrair karakter. Maar de ministers willen zich, zo zeggen zij. gaarne base ren op de weloverwogen voorstellen van de commissie-Wiarda. Desnoods meer dan een hoofdprijs Het voorstel behelst niets anders dan dat in geen geval een deelnemer een prijs kan krijgen die hoger ligt dan 25.000,--, maar het is zeker mogelijk, aldus dc Me morie van Toelichting, dat er b.v. twee prijzen van 25,000 zouden zijn, twee van 20.000,-- en vier van 15.000.--. De mi nisters erkennen dat een desbetreffend artikel niet uitsluit dat een deelnemer in dien hij meer dan één rijtje goed heeft ingevuld ook meer dan een prijs wint. Bij nota van wijziging wordt daarom voorgesteld in plaats van dc prijs mag niet meer bedragen dan 25.000,— te le zen: Een deelnemer ontvangt niet meer dan één prijs, terwijl één prijs niet meer mag bedragen dan 25.000,--. De ministers menen dat het geenszins vaststaat dat bij een stelsel van meer prijzen met maximale hoofdprijzen van f 25.000,—, een sportprijsvraag geen aan trekkingskracht zou hebben. Zij kunnen zich niet. voorstellen dat men het niet aan trekkelijk zou vinden, een prijs van 25.000,— te verkrijgen. Zij vragen zich af of niet een even grote belangstelling zou hebben bestaan, indien de aanleggers van de huidige voetbalprijsvragen aanstonds waren overgeschakeld op een systeem waarbij een prijs ten hoogste 25.000,- zou hebben bedragen. De ministers zeggen voorts dat zij bij het bepalen van de maximumprijs hebben gezocht naar de grens van het wenselijke en mogelijke. Komt men onder die grens, dan is er het gevaar dat men zich laat verleiden, tot deelneming aan clandestiene of buitenlandse pools. Een zorgvuldige, weloverwogen afweging van de verschil lende van belang zijnde factoren heeft hen er ten slotte toe gebracht een be drag van 25.000,— voor te stellen. Dc verdeling van de toto-opbrengst. Het wordt onmisbaar geacht dat de overheid een aanwijzing geeft omtrent de verdeling van de opbrengsten der voet balprijsvraag. Voorshands gaan de ge dachten van de ministers uit naar een verhouding van 1 3, dat wil zeggen dat drievierde deel van de netto-opbrengst be stemd kan worden voor doeleinden van sport en lichamelijke vorming en een- vierde deel voor andere, culturele en lief dadige doeleinden. Wel of geen kabinetskwcstic? Of het kabinet consequenties zou verbinden aan aanvaarding van even tuele amendementen tot verhoging van de maximumprijs kunnen dc mi nisters in dit stadium van de behan deling van het wetsontwerp nog niet zeggen, aldus de Memorie van Toe lichting. Minister Beerman heeft tevens geant woord op de schriftelijke vragen van het V.V.D. Tweede-Kamerlid Geertsema voor een eventuele uitbreiding van de KNVB- voetbalpool en het verlenen van vergun ning tot het organiseren van een lottospel. Tot dusver is van de KNVB geen ver zoek ontvangen om ook voor het komende seizoen een vergunning voor het organi seren van een voetbalpool te ontvangen, laat staan een verzoek om in die ver gunning meer categorieën van mogelijke deelnemers toe te laten. Voorshands komt het de minister niet raadzaam voor, toestemming te verlenen tot uitbreiding van de kring der deelne mers lot leden en begunstigers van niet bij dc KNVB aangesloten sportorganisa ties. Hij vindt met zijn ambtsvoorganger, dat in de voctbalpoolaffaire dc status-quo dient te worden gehandhaafd in afwach ting van het oordeel van de "Staten-Gene- raal over het ontwerp tot wijziging van de Loterijwet. (Zie voorts pagina 15) Vag- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Van Mensen en Dingen7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Agenda van Haarlem en IJmond 13 Kunst 13 Feuilleton 15 Horen en Zien15 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina s Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 SEDERT 1882 ALLE SOORTEN EN PRIJZEN OOK IN LEDER EEN KEUZE UIT 1000 Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu ƒ375.— Houtplein 18-20 - Tel. 16615-12000 (Ook op gemakkelijke betalingscondities). Advertentie 'n echte leren PORTEFEUILLE 'n handige PORTEMONNAIE 'n prachtige CLIPPERTAS 'n mooie REISNECESSAIRE (Van onze Haagse redacteur) Met ingang van de zomerdienst 1961 zullen de spoorwegen doorgaande treinen laten rijden tussen Haarlem en Utrecht, waarbij dus niet in Amsterdam behoeft te worden overgestapt. Er zal een uurdienst worden uitgevoerd. De rijtijd tussen Haar lem en Utrecht zal 53 minuten bedragen. Deze belangrijke mededeling deed de ver tegenwoordiger van de Nederlandse Spoor wegen, drs, G. D. Pasman, vanmorgen bij de behandeling door de Raad van State van een door de autobusonderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer ingesteld beroep tegen de weigering door de Com missie Vergunningen Personenvervoer van een concessie voor een tweede bus dienst tussen Haarlem en Utrecht via Badhoevedorp, Schiphol, Amstelveen en Ouderamstcl en verder over rijksweg 2. De spoorwegen stellen zich op het stand punt dat de ministeriële richtlijnen aan de Commissie Vervoervergunningen krachtig gehandhaafd dienen te worden om een rechtvaardige taakverdeling tus sen rail- en wegvervoer te handhaven. Al leen op die manier zien de spoorwegen kans tot een economisch gezonde bedrijfs voering te komen. Wat Maarse en Kroon doen, aldus drs. Pasman, is vooral ge- Advertentie Als u met vakantie naar „het zuiden" gaat I Vederlichte Trevira costumes en pantalons, witte en khaki pantalons, shorts en shirts. In alle maten direkt uit voorraad. Zijlstraat 71 - Haarlem - Telef. 16965 richt op aftapping van het eindpuntenver- voer tussen Haarlem en Utrecht. Maarse en Kroon stellen het wel zo voor, dat dat eindpuntenvervoer zo'n vaart niet loopt en op de reeds bestaande busdienst via Hoofddorp, Aalsmeer en Uithoorn minder dan één percent van het totale vervoer op die lijn bedraagt, in feite komt dit alleen door de sterke toeneming van het regio nale vervoer. De cijfers wijzen namelijk uit dat het aantal door de spoorwegen vervoerde rei zigers tussen Haarlem en Utrecht gedaald is van 600 per dag in 1953 tot 520 per dag in 1959 of met 14 pet. Dit scheelt de spoorwegen 70.000 gulden per jaar. Voor Maarse en Kroon betekent dit vervoer 45.000 gulden aan inkomsten per jaar en drs. Pasman vroeg zich af of de winst van de onderneming niet voor een belang rijk deel uit deze lijn afkomstig is. Dit is des te opmerkelijker, omdat het totale binnenlandse spoorwegvervoer in die tijd met 18 pet. steeg. Bovendien doet zich de teruggang vooral voor op de enkele rei zen en retours. (Vervolg op pagina 9) Advertentie HERENMODE-ARTIKELEN tops atv tcc kunt 'uitstekend terechtI Haarlem - Grote Houtstraat 32 Advertentie praat eens met Anegang 32 - Telefoon 16246 Kleverparkweg 7 - Tel. 61669 Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1