Algerijnse boodschapper heden of morgen in Parijs verwacht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Ontwikkeling overrompelt rechtse scherpslijpers TOUWTREKKEN IN DE KONGO DUURT VOORT Onderhandelingen over nieuwe huurverhogingen verlopen stroef Kinderbijslag moet uit premieheffing betaald worden Vier doden in het verkeer jan doornbosch STAKING IN JAPAN Eisenhower op Hawaii '>e lYlUKKId mforeijouviuj! Vandaag langste dag Droog weer Aan het strand Kabinet stelt voor: Parlement in Leopoldstad accordeon- en gitaar-les Het woord is aan In de krant van heden: Terag uit de Kongo Als u gaat verhuizen Persoonlijke naijver en onverenigbaarheid van karakter staan een compromis in de weg 74e JAARGANG No 289 DINSDAG 21 JUNI 1960 305e JAARGANG No 137 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- I j| H li 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). gpsaJi "W* I 1 ff 1^^ i Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 I J 1 I S U I g li li 1 1 i f 1 Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 A VA \A 4 JL %m& J. JL JL Bfel JU/ Li Lj AtJ JL VA VA P*'/ t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In Amsterdam krijgen enige perso neelsleden van de politie-ongevallen- dienst les in het besturen van tram wagens. De bedoeling is, dat de politie nader op de hoogte wordt gesteld van de gedragingen van een tramstel in het verkeer. Na ongevallen, waarbij trams zijn betrokken, zullen de remproeven worden genomen door chefs van het CVB in aanwezigheid van politiefunc tionarissen. Hoofdagent K. Visser loodst de tram, onder toezicht van voorman-instructeur J. Polling veilig door het verkeer. Een werkgroep uil de commissie ontwik keling nationale economie van dc Sociaal Economische Ra^d houdt zich al geruime tijd bezig met de bestudering van het pro bleem der komende huurverhogingen. Men verwacht een advies van deze commissie in het najaar. Tot dusver schijnen de on derhandelingen zeer stroef te verlopen. Naar verluidt, zouden de werkgeversgroe- pen de oude woningen met nog (wee keer 20 percent willen verhogen en de nieuwe woningen met twee keer vijftien percent. De werknemersgroepen zouden zich hier tegen verzetten en de voorkeur willen geven aan een minder schoksgewijze ver hoging. Advertentie BARTELJÖRISSTR. HAARLEM TEL' 1343? •LEIDSESTRAAT. (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM-TEL. 223596 DAMES ZOMERPANTALONS {Van onze weerkundige medewerker) Vanmorgen om 10 uur en 43 minuten had de zon het hoogste punt op de noorder keerkring bereikt en dat betekent voor ons op het noordelijke halfrond de langste dag. Op deze dagen staat de zon 16 uur en 15 minuten boven de horizon, althans in het midden van het land. In Groningen 12 minuten langer, in Maastricht 18 minuten korter. In het hoge noorden binnen de poolcirkel gaat de zon niet onder. De wetenschap dat de komende dagen langzaam, maar zeker al korter gaan wor den, geeft velen even een onaangenaam gevoel. Gelukkig dat gemiddeld de warm ste periode van het jaar pas een maand later valt, zodat wij uit weerkundig oog punt niet kunnen zeggen dat de zomer rond de langste dag al half om is. Het afgelopen voorjaar is zeer gunstig verlopen al leek het er tot half mei nog op dat de enorme droogte van verleden jaar zich zou herhalen. Wel is het voor jaar (maart, april mei) zeer droog geble ven en behoort het tot de droogste lentes van deze eeuw. In onze omgeving viel in de drie voorjaarsmaanden 95 mm. neer slag tegen normaal 130 mm. De zomer van I960 zal, zo hebben de Duitse weer kundigen, die zich bezig houden met ver wachtingen op lange termijn, al beweerd, geen droge zomer worden. En.daar lijkt het tot dusver ook niet op. Niet dat er sprake is van een natte periode, m/iar toch heeft ook juni tot dus ver in vrijwel alle provincies voldoende regen gebracht. De zomer 1960 is vandaag volgens de kalenderindeling officieel begonnen en ook al zal het niet zo'n zonnige en droge zomer worden als die van 1959 toch is de alge mene tendens niet ongunstig De depres sieperioden worden vrij snel door hoge- drukgebieden met zomerweer afgelost. Verwachting tot morgenavond: Droog weer en op vele plaatsen zonnige perioden. Iets hogere temperaturen. Zwakke wind. Volledige weerrappórten op pagina twee. Het hogedrukcentrum ligt mor gen dicht bij ons land, zodat rus tig, wat zonniger en ook iets warmer strandweer kan worden verwacht. In de middag onge veer 20 gr. C., zeewater 15 gr. G. Vooruitzichten: wat beter strandweer met hogere middag- temperaturen. Na de aanvaarding door Ferhat Abbas, de chef der voorlopige Algerijnse regering, van De Gaulle's uitnodiging, wordt in Parijs verwacht, dat mogelijk vandaag of morgen al een speciale boodschapper van het F.L.N. in de Franse hoofdstad zou kunnen aankomen. Als boodschapper, die de taak zal krijgen de diplomatieke wegen te verkennen en te effenen, zal Ferhat Abbas vermoedelijk het hoofd van de Algerijnse inlichtingendienst, de advocaat Ahmed Boemendjel, aanwijzen. In Marokko en in Tunesië hebben regeringspersonen verklaard dat thans wellicht de weg geopend kan worden voor een vreedzame en definitieve samenwerking tussen de Noordafrikaanse landen en Frankrijk. De stap, die naar alle waarschijnlijkheid wel beslissend zal blijken, is nu gezet op de weg van herstel van de vrede in Algerije en het einde van de laatste oorlog, die vandaag sinds ruim vijf jaren nog in de wereld woedt. Alle kranten verschenen met vette kop pen op de eerste pagina voor dit grote nieuws. De vreugde die in diplomatieke en politieke kringen niettemin wordt ge temperd door het besef dat er nog heel wat hindernissen te nemen zullen zijn. De Franse kolonisten in Algerije en de activisten in het bijzonder hebben zich tot dusver opmerkelijk rustig gehouden. Kalmte voor de storm? Na de mislukte putsch van eind januari en de vlucht en arrestatie der extremistische leiders in Algerije, beschikt men, zoals daar, met een mengsel van zelfkennis en zelfover schatting, werd opgemerkt, over geen den kende politieke hoofden meer, maar nog wel over de legioenen die opnieuw dc strijd voor een Frans-Algerije willen aan binden. In Vincennes, kwamen gisteren de voor mannen van Frans-Algerije voor een sa menspraak bijeen om hun acties met her nieuwde geestdrift te hervatten. Naast Jacques Soustclle namen vroegere pre miers en ministers van de vierde repu bliek, als Georges Bidault, Bourgès-Maou- noury, Lacoste en Duchet aan deze bij eenkomst deel. Soustelle. de vroegere mi nister van de Sahara, die door generaal Dc Gaulle in januari uit zijn ambt werd gezet, protesteerde bij die gelegenheid met grote felheid tegen de komst naar Parijs van „een stel moordenaars en brandstich ters" waaraan Algerije volgens hem zijn lot zeker nooit zal willen toevertrouwen. Soustelle vergat dat hij als minister nog maar kort geleden de drie eerste invita ties van De Gaulle aan hetzelfde F.L.N. althans stilzwijgend onderschreven had. De mannen van het Franse Algerije en de integratie leken wel enigszins door de snelle ontwikkeling der gebeurtenissen verrast te zijn. Maar overwonnen zullen zij zich vermoedelijk toch nog niet beto nen. Men mag aannemen dat zij zich ze ker nog wel aanzienlijke moeite zullen ge troosten om zowel in Parijs als in Alge rije de nodige spaken tussen de wielen te steken. Het eerste contact tussen de strijdende partijen, dat zeker deze week en mis schien zelfs vandaag zou worden gelegd, betreft intussen slechts technische en pro tocollaire kwesties. De Algerijnse bood schapper zal met de Franse autoriteiten bespreken hoe de reis van Ferhat Abbas en zijn afvaardiging geregeld moet wor den. Een vliegtuig 'is gisteren al door de Franse ambassadeur in Tunis ter beschik king van de Algerijnse nationalisten ge steld. Ook de samenstelling van de dele gatie, waarin naast Ferhat Abbas de Zoals wij onlangs gemeld hebben, wordt half juli de Memorie van Antwoord inza ke het wetsontwerp Algemene Kinder bijslag verwacht. Naar thans verluidt.zal de regering in deze memorie het stand punt verdedigen, dat een algemene kin derbijslag uitsluitend rnoct worden gefi nancierd door middel van premieheffing De bijsag wordt gegeven aan alle loon- trekkenden en zelfstandigen, beginnend bij het derde kind. Als overgangsmaat regel zouden de loontrekkenden nog bij slag krijgen voor het eerste en tweede kind. Dit geldt niet voor zelfstandigen. De K.V.P. fractie in de Tweede Kamer en enkele P.V.D.A. Kamerleden zijn van oordeel, dat althans een deel der kosten van de kinderbijslag uit de schatkist be taald dienen te worden. In Wychen is de achttienjarige brom fietsrijder J. J. Bertissen in botsing geko men met een andere bromfietser. De jon geman werd daarbij ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer naar een zie kenhuis te Nijmegen. Een tweejarig jongetje uit Amsterdam is op de Hondsbosseweg tussen Petten en Schoorl aangereden door een auto. De kleine is ernstig gewond naar het centraal ziekenhuis in Alkmaar overgebracht, waar hij is overleden. In Nieuwkoop is een ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 23-jarige A. Wahle. Vermoedelijk doordat hij onwel werd reed hij met een tractor van een dijkweg af een sloot in. W. kwam onder de tractor. Toen men hem had bevrijd was hij reeds overleden. Het vijfjarige jongetje A. van Vliet kwam vlakbij de ouderlijke woning in Monster plotseling achter een geparkeerde auto vandaan om de weg over te steken. Het ventje werd aangereden door een pas serende vrachtauto en was op slag dood. ..vechtministers" Krim Belcacem, Ben Tobbal en Boussouf zitting zouden ne men, zal door de voorbode ongetwijfeld met de Fransen worden besproken. Men vraagt zich in Parijs af of de Algerijnen opnieuw zullen trachten hun verbannen kameraden Ben Bella en de zijnen als ge sprekspartners aanvaard te krijgen. De poging in die richting is vorig jaar mis lukt. Eerste fase Over de agenda, die Ferhat Abbas daar na in Parijs behandelen zal. is men het in de beide kampen evenmin nog eens. Zelfs is het nog niet zeker of Abbas en de zijnen De Gaulle onmiddellijk ontmoe ten zullen. De Gaulle zal, tenminste offi cieel, vermoedelijk pas zijn entree in de conferentiezaal willen maken wanneer over de voornaamste punten in principe een overeenkomst is bereikt. De Franse rege ring heeft er nog eens aan herinnerd dat het gesprek in deze eerste fase uitslui tend over de militaire condities van een bestand zal mogen handelen. Wanneer dat bestand getekend is. zullen de Algerijnse nationalisten in officiële Franse ogen geen rebellen meer zijn en dan zouden ze cok door Dc Gaulle op het hoogste niveau ont vangen kunnen worden. De politieke onderhandelingen over de toekomst van Algerije en de organisatie van een referendum zullen, zo laten offi ciële kringen in Parijs eveneens met na druk verluiden, slechts gevoerd kunnen worden met de actieve medewerking van alle politieke stromingen van net Algerijn se volk, met inbegrip van de leden van de algemene raden die eir.de mei gekozen werden. Het is echter niet zo heel zeker dat dit scenario van Franse inspiratie ook nauwkeurig volgens deze letter gevolgd zal kunnen worden. Militaire en politieke elementen zijn in dit stadium al moeilijk meer streng van elkaar te scheiden en het is wel uitgesloten dat Ferhat Abbas en zijn gezellen zich ver in zee zullen wil len begeven, indien hun tevoren niet ze kere garanties zijn verstrekt inzake de loyaliteit en democratische betrouwbaar heid, waarmee de verkiezingen of het re ferendum mettertijd gepaard zullen gaan. De positie van het Franse leger in Alge rije zal terstond een uitzonderlijk gevoeli ge steen des aanstoots blijken. Bovendien is het bekend dat de Algerijnen de ter mijn van vier jaren, die De Gaulle eerst voor 't referendum zou willen laten ver lopen, veel te lang achten. Zij zouden bin nen maximum zes maanden dat referen dum al willen houden. (Vervolg op pagina 4) Een overzichtsfoto van de eerste zit ting van het nieuwe Kongolese parle ment die vorige week in Leopoldstad werd gehouden. Advertentie reigerstraat 112 - haarlem-noord Carmen Sylva: Geduld is geconcentreerde kracht. pag. Weerrappórten 1, 2 Uit het binnenland2, 4 Van Dag tot DagS Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4 Agenda van Haarlem en IJmond 4 Film 5 Kunst 5 Uit stad en omgeving7 Beeldverhalen 8 Garcia de Leon8 Feuilleton 8 Horen en Zien 3 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Nog steeds houdt de stroom van Belgen aan, die de Kongo verlaten om in het vaderland een nieuw bestaan op te bouwen. Een vliegtuig van de Sabena is juist geland. De passagiers, hele ge zinnen tegelijk, zetten opgelucht voet op voor velen nimmer betreden grond. (Van onze correspondent in Parijs) Van onze correspondent in Brussel) In Leopoldstad is de politieke toestand maandag rustiger geworden maar de pre sident v&.i do Abako-bewegi.ig, Joseph Ka- savoeboe is er, evenmin als Loemoemba, in geslaagd een kabinet te formeren. Loe moemba heeft medegedeeld, dat zijn be sprekingen met zijn rivaal om tot een compromis te komen over de vorming van Kongo's eerste regering, zijn afgebroken. „Wij zijn nu weer even ver als vorige weck vrijdag", aldus Loemoemba, na drie uren met Kasavoeboe te hebben gepraat. Volgens hem heeft Kasavoeboe zijn, Loemoemba's, compromis-aanbod om een regering te vormen met Kasavoeboe als staatshoofd, waartegenover Loemoemba premier zou worden en de vrije hand zou krijgen om zijn eigen kabinet te vormen, verworpen. Kasavoeboe had Loemoemba het premierschap aangeboden, doch wilde zelf de regering kiezen. Men neemt aan dat Kasavoeboe's aan hangers, van wie er velen op een zetel in het kabinet hadden gerekend, invloed heb ben uitgeoefend op zijn verwerping van het aanbod van Loemoemba. Deze laatste deelde nog mede vandaag een laatste be- Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman 1 Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 TOKIO (UPI) Vanmiddag begint in Japan de staking waarvoor de 5,8 miljoen leden tellende onder communistische in vloed staande vakbond „Sohyo" enkele da gen geleden heeft opgeroepen. De staking zal zeven uur duren. De studentenorgani satie „Zenga Koeren" heeft twintigduizend leden en aanhangers opgeroepen voor het blokkeren van de voornaamste spoorweg stations en zal veertigduizend leden in slagorde opstellen voor een aanval op het parlementsgebouw in Tokio. De politie in de Japanse hoofdstad zal 25.600 man, de volledige sterkte, inscha kelen voor het bestrijden van de betogers. Er zal op de meest krachtige wijze wor den opgetreden, aldus een waarschuwing van de politie. Het geconcentreerd optreden van de te genstanders van het Amerikaans-Japanse veiligheidsverdr g moet te middernacht (vier uur hedenmiddag Nederlandse tijd) een aanvang nemen teneinde de laatste stadia die het verdrag nog moeten door lopen in het ongerede te sturen. Premier Kisji- en de ministerraad moe ten het verdrag nog van hun handtekenin gen voorzien en ook keizer Hirohito moet de zijne nog plaatsen. spreking met Kasavoeboe te zullen hebben. „Doch tenzij er in ,.ijn standpunt een ra dicale verandering komt, heeft deze bijeen komst geen enkele zin. De besprekingen zijn afgebroken", aldus Loemoemba. Men neemt algemeen aan dat beide man nen tot een compromis willen geraken, maar dat „persoonlijke naijver en over- enigbaarheid van karakter" een hinder paal vormen. Formateur Kasavoeboe woonde maan dag de tweede zitting bij van het Kongolese parlement en onderhandelde in de avond uren verder over de formatie van het Kon golese kabinet. Daar hij blijkbaar veel meer toegevingen wenst te doen aan de Nationale Kongolese Beweging van Loe moemba, begonnen de leiders van de ge matigde partijen, die in geen geval met Loemoemba wensen samen te werken, be zwaren naar voren te brengen. Een van de kleine partijen die op de wip zitten, de Cerea van de Kongolese lieder Kasja- moera helde daarentegen opnieuw naar Loemoemba over, daar zij de twee minis terportefeuilles en het staatssecretariaat, welke zij van de formateur Kasavoeboe had geëist, niet kreeg. Het touwtrekken gaat dus verder en de Belgische minister-resident blijft voorlopig ook vandaag in Leopoldstad. In Belgische regeringskringen wordt gezegd dat de kan sen op een vergelijk groter zijn geworden, maar dat zowel Kasavoeboe als Loemoem ba rekening zullen dienen te houden met de gematigde partijen die thans in de open bare mening in Kongo veld lijken te win nen, terwijl ook de traditionele stamhoof den zich meer op het politieke vlak zou den begeven. Een opzienbarende poging om de Kon golese leiders tot een constructieve hou ding aan te zetten, werd maandag onder nomen door de keizer Haile Selassie van Ethiopië. Hij zond aan alle Kongolese lei ders een telegram opdat zij in het alge meen belang van de onafhankelijke Afri kaanse landen, zo spoedig mogelijk een solide, en democratische regering zouden tot stand brengen. Met het oog op de door vele Belgen in Kongo gewenste garanties schreef het weekblad van de Abako „Notre Congo" het volgende: „Sedert jaren en zelfs se dert vele eeuwen zijn de Europeanen in Afrika. Zij hebben in dit land op vreed zame wijze kunnen leven. Is de vrede niet de beste garantie? De Europeanen die met ons willen blijven leven zullen hier verder een vreedzaam bestaan kun nen leiden. Dat kunnen wij hen garande ren. Zij zullen vrij zijn naar Europa terug te keren of hier op onze bodem hun laat ste levensdagen te slijten. HONOLOELOE (Reuter) President Eisenhower is maandag uit Seoel via het eiland Wake in Honoloeloe aangekomen. Zijn reis naar het Verre Oosten is hiermee ten einde. Voor zijn vertrek sprak de pre sident de UNO-troepen toe op 22 kilometer van de grens van Noord-Korea. Eerder op de dag had Eisenhower het Zuidkoreaanse parlement toegesproken. De voorzitter van de Zuidkoreaanse Nationale Vergadering. Kwak Sang Hoen, verklaarde dat de Ko- reanen zich altijd zullen herinneren, dat „u en uw regering ons, bij de aprilopstand tegen een corrupte regering, vriendschap pelijk bejegend en waardevolle raad heb ben gegeven". Advertentie Botterdam-shag mei de pure Kenlucky

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1