Moord op beruchte „dame van plezier" blijft raadsel r WERELDNIEUWS Onverkwikkelijke strijd in de Labour-gelederen Van dag tot dag Woord en brood Margriet ls nog zo he'érlijk jong, zo echt een blad van déze tijd.' raatótoel 3 j Piloot die Sukarno's paleis beschoot, thans voor krijgsraad Linkse groep eist het aftreden van Hugh Gaitskell Ontmoeting Franco-Salazar President van India in Moskou 0p «fe Proces-Nitrihitt begonnen Geen enkel bewijs tegen verdachte Pohlmann? 1 1 Chinese communisten van volkenmoord beschuldigd Nasser en Tito houden de neutraliteit hoog Roemeense aanval op het „revisionisme" van Tito Jacks Pantalons DINSDAG 21 JUNI 1960 De vrees die in Japanse zakenkringen ontstond over de gevolgen voor de Japanse export van de intrekking der uitnodiging aan Eisenhower om Japan te bezoeken, lijkt niet geheel en al ongegrond te zijn. De eerste berichten over een anullering van contracten met Japanse ondernemin gen door Amerikaanse importeurs, zijn reeds ontvangen. Daarbij zijn ook al en kele warenhuizen, die na deze Japanse „belediging" zich niet meer gerechtigd voe len Japanse produkten te verkopen.Wat er zal gebeuren, wanneer de Japanse regering zou vallen en het veiligheidsverdrag on verhoopt toch zou worden opgezegd, kan men slechts gissen. Dan zou die boycot wel eens een algemeen karakter kunnen aan nemen. Zeker speelt daarbij het oude, in de Verenigde Staten bestaande, anti- Japanse ressentiment een rol, terwijl er ook kringen zijn die de Japanse concur rentie ongaarne zien. Men kan zich af vragen op dit nu wel de juiste manier is om op de Japanse houding te reageren. In vele opzichten zijn politieke en econo mische belangen nauw verweven, maar wanneer die relatie er niet is, dan is het niet juist deze kunstmatig te gaan aan brengen. En dit is nu precies wat thans het geval lijkt te zijn. Er is namelijk allerminst een morele grond zoals bij de boycot van Zuid- afrikaanse goederen voor de discrimi natie van Japanse produkten. Door het intrekken van de uitnodiging aan Eisen hower worden allerminst de fundamentele rechten van de mens aangetast. Ook bij de eventuele opzegging van het Amerikaans- Japanse verdrag is dat niet het geval. Wel is het zo dat het Amerikaans belang in het Verre Oosten schade wordt gedaan, maar dat is dan in eerste instantie een politieke aangelegenheid. Men kan zich daarom niet uit een oog punt van „leer om leer" op het standpunt stellen, dat de Japanners nu maar de ge volgen van hun handelen moeten onder vinden en economisch schade moeten lij den. omdat zij politiek niet in de pas lopen. Daarbij komt dat de Amerikaanse zaken lui allerminst op politiek verstandige ma nier reageren. De Amerikanen hebben toch al de naam alleen hulp aan onderontwik kelde landen te verlenen, wanneer deze bereid zijn bepaalde politieke voorwaar den te acceptren. Nu lijkt het er nog meer op dat de Verenigde Staten alleen zaken willen doen met landen die beleefd zijn tegen Amerikaanse gezagsdragers. Een Amerikaanse boycot van Japanse goede ren zou Japan, dat economisch uiterst kwetsbaar is, juist omdat het sterk is aan gewezen op export, hard treffen. Het zou daardoor alleen maar meer in de commu nistische hoek gedreven worden en zich bijvoorbeeld meer op comumnistisch China moeten gaan oriënteren. En dit is nu uit gerekend wat de V. S. willen voorkomen. In de politiek kan men in deze kwesties beter niet handelen naar de bekende me thode „zo u mijn woord niet spreekt, eet u ook mijn brood niet." DJAKARTA (AFP-Rtr) Daniel Mau- kar, de 28-jarige Indonesische luchtmacht piloot, die op 9 maart van dit jaar uit de lucht savo's mitrailleurkogels afvuurde op het paleis van president Sukarno te Dja karta, heeft in de maandag begonnen be rechting van zijn zaak voor een speciale krijgsraad van de luchtmacht verklaard, dat hij deel had uitgemaakt van een on dermijnende organisatie, genaamd „Het Nationale Vredesfront". Deze groep, waar van ook Sam Karundeng en een oudere broeder van beklaagde, Herman Maukar, deel uitmaakten, was voornemens, in de eerste week van maart, in samenwerking met de Darul Islam een aanval te doen op Djakarta. Deze datum werd later verscho ven naar 9 maart, de dag van Maukar's beschieting van het paleis. Maukar gaf als doel van de beraamde aanval op Djakarta op, dat men hiermee president Sukarno wilde nopen tot een wa penstilstand met de opstandige beweging in Indonesië. De auditeur-militair Prodjoradono heeft Maukar in zijn aanklacht een achttal fei ten ten laste gelegd, waaronder het deel nemen aan een onwettige ondermijnende organisatie, hulp aan de vijand gedurende de staat van oorlog en het onbevoegd ge- bi-uik maken van vuurwapenen met het doel, mensen te doden. Indien het ten las te gelegde wordt bewezen, kan hiervoor de doodstraf worden uitgesproken. Thans ontkende Maukar de bedoeling te hebben gehad, de president te doden, daar het hem bekend was dat Sukarno op het tijdstip, van de aanval in een gebouw naast het paleis een bespreking had met de opperste adviesraad van de Republiek. Bij zijn luchtaanval had Maukar ook de vissersdessa Tjilintjing nabij Tandjong Priok beschoten, waardoor zeventien men sen werden gewond. Hij verklaarde, dat Tjilintjing niet zijn doelwit was geweest, maar de olie-opslagplaats van de B.P.M. ernaast en de haven van Tandjong Priok. Na de beschieting zou Maukar op een afgesproken plaats door zijn medestan ders in veiligheid zijn gebracht, eventueel naar Singapore, maar hij werd door een patrouille van het leger gearresteerd. (Van onze correspondent in Londen) In deze zomerse dagen houden vele Brit se bladen zich dagelijks bezig met de moeilijkheden in de Labourpartij welke daardoor worden opgeblazen tot een cri sis, waaruit men zou kunnen afleiden dat de partij op het punt staat uiteen te bars ten. Dit lijkt schromelijk overdreven, hoe wel de manier waarop verschillende lei ders elkaar te lijf gaan hoogst onverkwik kelijk is. Er is geen twijfel aan dat op positieleider Gaitskell voor hete vuren staat, omdat hij, na de derde achtereen volgende Labour-nederlaag bij algemene verkiezingen, probeert de partij-politiek aan de moderne tijd aan te passen, waar bij hij op groot verzet vooral in vak bondskringen stuit. Gaitskell Het bestuur van de linkse Lébour-groe- pering „Overwinning voor het socialisme" heeft zondag een motie gepubliceerd waarin het aftreden van Gaitskell als par tijleider wordt geëist. „Hoewel de per soonlijke kwaliteiten van Gaitskell nog lange tijd voor de Labourbeweging van nut kunnen zijn," aldus de motie, „me nen wij dat zijn leiding een bron van zwakheid, verwarring en onenigheid in de partij is en dat zijn aftreden in het be lang van Labour zou zijn.." Volgens de motie is de toestand onhoudbaar gewor den omdat Gaitskell niet meer namens al len spreekt „doch voor een kleine kliek die niet representatief is voor het geheel." Sidney Silverman, de voorzitter van de groep verklaarde dat men de motie niet moet zien als een persoonlijke aanval op Gaitskell. Wrijfpunt: defensie De inwendige strijd is op dit ogenblik meer op de defensiepolitiek dan op de na tionalisaties geconcentreerd, zoals kort geleden nog het geval was. Gaitskell heeft zich tegen de nationalisering van alles en nog wat uitgesproken, hetgeen de ver ouderde partijconstitutie nog altijd voor schrijft. Hij is echter bereid deze bepa ling die voor de partij een grote gevoels waarde heeft, als symbool te behouden. Thans moet hij optornen tegen degenen in de Labourbeweging, die een eenzijdige afschaffing door Groot-Brittannië van kernwapens eisen. Aangezien in het Britse parlementaire systeem de oppositie te allen tijde gereed behoort te zijn om de regeringsmacht over te nemen, weigert Gaitskell de leus voor eenzijdige kernont wapening te aanvaarden. Het lijkt daar om alsof de vakbonden, welke op partij congressen met hun machtige collectieve „blokstemmen" een stem voor elk lid der vakbond de lakens" uitdelen, Gaits kell in oktober zullen verslaan, hetgeen het aftreden zou kunnen meebrengen van deze Labourleider. Gaitskell is echter tot- nutoe de enig bruikbare voorman, waar over de partij beschikt, al komt op het ogenblik onder de gematigden James Cal- laghan, de „schaduw"-minister van Kolo niën naar voren. Laatste woord Gaitskell tracht zijn positie te redden door te betogen dat de partijconferentie in het vastleggen van de toekomstige po litiek niet oppermachtig is en dat deze de parlementaire fractie nooit zal kunnen bin den. Er wordt thans hevig over gerede twist of dit al of niet zo is. Totdusver was het laatste woord wel degelijk aan de partijcongressen, al konden deze de socia listische parlementsleden niet in details de wet voorschrijven. Zelfs indien Gaitskell er in slaagt zich onafhankelijk te maken van het congres, dan nog zal hij ten mins te drie kwart van de Lagerhuisfractie ach ter zich moeten hebben om zijn politiek door te zetten. Het is op het ogenblik hoogst twijfelachtig of dit het geval is. Veel hangt af van de formulering van de nieuwe defensie-politiek welke volgende week wordt verwacht. Het conflict gaat echter dieper omdat de partij in een maatschappij met toenemen de welvaart haar aard dreigt te verlie zen, vooral nu de conservatieven haar zo vaak de wind uit de zeilen nemen. In tegenstelling tot zijn voorganger Attlee weigert Gaitskell een kleurloze, neutrale partijleider te zijn die, zoals Attlee, op kri tieke momenten links en rechts in even wicht probeerde te houden. MERIDA (UPI) Gisteravond zijn de Spaanse staatsleider Franco en premier Salazar van Portugal aangekomen in een door de Spaanse regering geëxploiteerd tocristenhotel in Merida voor hun tweede ontmoeting sinds juli 1957. Franco was vergezeld van zijn minister van Buitenlandse Zaken Castiella, Salazar door zijn minister van Defensie Botelho Moniz. De stad Merida, waar de besprekingen tussen beide staatslieden worden gehou den, ligt op 61 kilometer van de Portugese grens met Spanje. LONDEN (UPI) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Groot-Brittan nië zich niet zal verzetten tegen een be spreking over opneming van Spanje in de NAVO, indien de meerderheid van NAVO- leden zich daarvoor zou uitspreken. MOSKOU (AFP-Reuter) President Prasad van India is maandag te Moskou aangekomen voor een officieel bezoek van twee weken aan de Sovjetunie. Hij beant woordt hiermee het bezoek dat de voor malige Russische president Vorosjilov aan India heeft gebracht. Prasad werd welkom geheten door pre sident Brezjnev en de twee eerste vice- premiers, Mikojan en Kosygin. Langs de route van het vliegveld naar het Kremlin stonden vele duizenden belangstellenden. President Prasad blijft in Moskou tot premier Kroesjtsjev is teruggekeerd uit Boekarest. Daar is het derde congres van de Roemeense communistische partij be gonnen. Parallel daaraan zou er een top conferentie van communistische partij functionarissen worden gehouden en het is nog niet bekend hoelang de Russische premier daarvoor in de Roemeense hoofd stad zal blijven. Advertentie MARGRIET Stadhouderskade 85, Amsterdam (Van onze correspondent in Bonn) Het opzienbarende proces-Nitribitt dat gisteren te Frankfort tegen de 38-jarige, reeds 2' 2 jaar gedetineerde, handelsreizi ger Heinz Pohlmann begonnen is, ver zandde reeds op deze eerste van de tien ervoor uitgetrokken dagen in een ontken ning. „Ik heb het niet gedaan", aldus Pohlmanns antwoord op de beschuldiging dat hij op 29 oktober 1957 West-Duitslands beruchte prostituée, Rosemarie Nitribitt, heeft gewurgd en van bijna twintigdui zend mark heeft beroofd. Het proces heeft in de Bondsrepubliek twee bijzondere kanten gekregen. Ten eer ste omdat bij het onderzoek bleek wat. voor rijke „heren" Rosemarie onder haar cliëntele telde. Op discrete wijze is, hier van slechts iets ontsluierd, hoewel er nooit één naam is genoemd. Tot in Ar gentinië toe reikte de arm van de West duitse justitie: zelfs daar wonen Rosema- rie's voormalige „klanten". Vooraanstaan de „managers" uit de Westduitse in dustrie, personen uit nog aanzienlijker kringen zij allen zorgden ervoor dat Rosemarie Nitribitt een waar vermogen bijeen kon garen. Bij haar dood bleek zij een peperdure sportwagen, kostbare juwe len, fraaie meubelen in haar dure woning te Frankfort, dertigduizend mark in een banksafe, drie spaarbankboekjes met nog eens dertigduizend mark en zo meer te hebben bezeten. De enige ergename is haar moeder. Al dat geld had de eens •straatarme, knappe èn zeer spaarzame Rosemarie „verdiend" met de uitoefening van het oudste beroep ter wereld. Over haar en haar klanten verscheen een film (hoofdrol Nadja Tiller) die recordomzet ten boekte en plotseling werd meer dan normale critiek geuit op het Westduitse „Wirtschaftswunder" en zijn uitwassen.. Pohlmann's hiaten Pohlmann vormt de tweede bijzondere kant aan de tragedie-Nitribitt. Hij was bevriend met deze „Lebedame". Voor 29 oktober 1957 zat hij tot zijn hals in de schulden en zelfs had een firma hem be schuldigd, tienduizend mark te hebben w Heinz Pohlmann, die wordt beschul digd van moord op de publieke vrouw Rosemarie Nitrbitt, in de verdachten- bank (midden) terwijl hij overleg pleegt met zijn verdedigers Jablonka (links) en Seidl (rechts). (Telefoto). verduisterd. Drie dagen na de moord strooide Pohlmann kwistig duizenden mar ken rond: 9000 voor een nieuwe auto, 7000 voor de firma die hem had aangeklaagd wegens verduistering en zo meer, tot een totaalbedrag van bijna 18.000 mark. „Hoe kwam u aan dat geld?" Die vraag is Pohlmann sedert zijn arrestatie op 5 februari 1958 tientallen keren gesteld. Hét antwoord daarop wist hij tot dusver niet te geven en om dat antwoord gaat het in dit proces onder meer, omdat Rose marie Nitribitt een paar dagen vóór haar gewelddadige dood bij een Frankfortse ju welier een kostbare ring met briljanten ter waarde van 18.000 mark had besteld, die zij op 29 oktober zou afhalen. De ring is nimmer in ontvangst genomen. Van het bedrag'van 18.000 mark was evenwel wei nig over toen de polie haar lijk vond. De officier van Justitie heeft nog meer vragen gesteld waarop Pohlmann tot dus ver geen antwoord wist te geven. On de late middag van de 29ste oktober 1957 zat Pohlmann met een grote krab-wond in zijn gezicht als levenloos in zijn kamer. Wie heeft Pohlmann in zijn gezicht gekrabt en waar. En van wie zijn de bloedsporen die de politie later op een van1 zijn broeken na een zorgvuldig onderzoek vond? En waar om heeft Pohlmann getracht, die broek voor de politie te verbergen? Ten slotte: Waar was Pohlmann tussen halfdrie en halfzes op de middag van de 29ste okto ber? Elk van deze vragen heeft de afge lopen jaren zich steeds weer aan de han delsreiziger opgedrongen en steeds weer antwoordde hij niet concreet en niet pre cies. Ook gisteren slaagde hij er niet in zichzelf vrij te pleiten. Bewezen kon tot dusver niet worden, dat hij de moord op Rosemarie Nitribitt heeft gepleegd. De beschuldiging berust name lijk slechts op aanwijzingen niet meer. Justitie en politie hebben openlijk be kend: „Er zijn geen aanknopingspunten voor de schuld van een bepaalde per soon". Derhalve acht men het zeer wel mogelijk dat Pohlmann meer weet dan hij voorgeeft en dat hij alsnog, zoals hij steeds heeft beloofd, de namen van hen zal noe men, die „met de moord meer te maken hebben" dan hij en van wie hij het geld zou hebben gekregen. GENèVE (Reuter) De Chinese auto riteiten in Tibet hebben de meeste rech ten van de mens, zoals die zijn vastgelegd in de universele verklaring over deze rech ten, geschonden, aldus een verslag van een subcommissie van negen man uit de „Internationale Commissie van Juris ten," waaraan negen maanden is gewerkt. In Tibet zijn op grote schaal mensen gedood. Deze „slachtpartijen" stonden in geen enkele verhouding tot de militaire acties om de „opstand" van de Tibetanen te onderdrukken, aldus het verslag. De subcommissie heeft vastgesteld, dat er in Tibet „genocide" (volkenmoord) is gepleegd om de Tibetanen als religieuze groep te vernietigen. Zij heeft echter geen voldoende bewijs kunnen vinden voor de bewering dat er „genocide" is gepleegd om de Tibetanen als volk of ethnische groepering uit te roeien. Dat zou volken moord zijn in de zin van het UNO hand vest: „uitroeiing van een ras, een natie of een ethnische groep". Advertentie CONSTAhiTE KWALITEIT BELGRADO (Reuter/UPI) President Nasser van de Verenigde Arabische Repu bliek is maandag uit Joegoslavië naar Cairo vertrokken na zes dagen van be sprekingen met president Tito. De twee presidenten deelden op een persconferen tie mee, dat de besprekingen een groot succes waren en dat zij er dezelfde menin gen op na houden ten aanzien van de in ternationale en onderlinge verhoudingen. In een gemeenschappelijk slotcommuni qué werd onder meer gezegd, dat de niet- verbonden landen internationaal een steeds nuttigere rol kunnen spelen. „De handha ving van de vrede en veiligheid in de we reld is een zaak waarvoor alle landen verantwoordelijk zijn en niet alleen maar de grote mogendheden", aldus de twee lei ders. Zij zijn van oordeel dat de jongste ontwapeningsvoorstellen van de Sovjet- Unie de weg naar een akkoord openen. De twee presidenten hebben hun bespre kingen gevoerd op het buitenverblijf van president Tito op het eiland Brioni. Nas ser was op dit bezoek vergezeld van zijn vrouw en vier kinderen. Op de perscon ferentie deelden zij mee, dat dit persoon lijk contact gehandhaafd zal worden en dat ook zulke contacten gezocht zullen worden met staatslieden van andere neu trale landen. C om ment aar De radio-commentator voor het buiten- layidse nieuws zit in zijn studeerkamer aan zijn overzicht voor morgenavond te wer ken. Hij heeft geaarzeld tussen Kongo en de Sovjet-Unie, maar aangezien de Sovjet- Unie al een paar maal aan de beurt ge weest is, heeft, hij Kongo genomen. „Kongo is het toneel van onheilspellende gebeurtenissen, waarvan wij de draag wijdte pas zullen beseffen wanneer wij tientallen jaren verder zijn. Natuurlijk werpen de ontwikkelingen hun schaduiv vooruit, doch in de beperkte tijd die mij is toegestaan is het m.ij niet mogelijk, alle facetten van de situatie uitputtend te be spreken. Wel kan ik u zeggen, dat....". Klop op de deur. Vrouw komt binnen en zegt: „Kroesjtsjev is in arrest. Net over de radio." „O". Hij verscheurt alle velletjes en schrijft: „De arrestatie van Kroesjtsjev komt als sluitende schakel in een keten van voor tekenen, die voor de scherpe opmerker duidelijke taal spraken. Zijn arrestatie heeft mij niet verrast, integendeel, ik kan u wel zeggen dat Klop op de deur. Vrouw komt binnen en zegt: „Kroesjtsjev is niet in arrest. Spijt me. Hij is in Boekarest." „O". Hij scheurt opnieuw en neemt Kongo maar weer. R. Agteran BOEKAREST (Reuter) De Roemeen se communistische leider Gheorghe Gheor- ghioe Dej heeft maandag, met de Russi sche leider Kroesjtsjev aan zijn zijde in Boekarest het derde congres van de Roe meense communistische partij geopend met een rede waarin hij een felle aanval deed op het Joegoslavische „revisionisme". De drieduizend afgevaardigden op het congres, onder wie de hoogste Europese leiders en een lid van het Chinese politieke bureau, Peng Tsjen, juichten geestdriftig toen Gheorghioe Dej de buitenlandse rei zen van Kroesjtsjev en diens „onvermoei de nastreven van de leninistische politiek van co-ëxistentie" prees. Co-ëxistentie blijft het enige alternatief voor een oorlog die onvoorzienbare verr nietiging met zich mee zou brengen, zo zei hij. Kroesjtsjev die vermoedelijk vandaag zal spreken heeft zondag in Boekarest een grote Russische industriële tentoonstelling geopend. In antwoord op de vraag van een journalist of hij op zijn huidige reis ook Hongarije zou bezoeken antwoordde hij dat hij dat niet kon doen zonder uitgeno digd te zijn. De Hongaren zijn „moeilijke mensen" en „ik wil niet dezelfde moei lijkheden krijgen als Eisenhower in Ja pan", zo voegde hij hieraan toe. Advertentie KOM MORGENMIDDAG eens met Uw jongens kijken naar onze enorme collectie GEN. CRONJéSTRAAT 40—44 HAARLEM TEL. 54679 Neergestort. Een Amerikaans demonstra- tievliegtuig is tijdens een proefvlucht boven de heuvels aan de voet van het Himalaja-gebergte neergestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. Tot de slachtoffers behoorden dr. P. K. Ghosh, een van India's grootste kern geleerden en zijn echtgenote. Dr. Ghosh was directeur van de Indische dienst van mineralen voor kernsplit sing. Premier Nehroe zou zulk een vlucht, vandaag of morgen maken. De autoriteiten te New Delhi hebben een onderzoek gelast. Peervormig. De Amerikaanse marine heeft meegedeeld, dat uit gegevens, die door de op 13 april gelanceerde „Tran- sif'-kunstmaan zijn overgeseind, kan worden opgemaakt dat de aarde peer vormig is. Skelet. Kikvorsmannen hebben bij het eiland Block, ten oosten van New York, een skelet opgehaald van een opvaren de van een Duitse onderzeeboot, die in 1945 voor de Amerikaanse kust tot zin ken is gebracht. Het vaartuig had een bemanning van 55 koppen. Men wil nu proberen de andere stoffelijke over schotten eveneens te bergen. Welkom. De Libanese president, generaal Sjehab. heeft alle Libanezen die ge- emigreerd zijn en alle afstammelingen van deze emigranten uitgenodigd, op 15 september in Beiroet een congres bij te wonen. Men beoogt de oprichting van een bureau dat een hechte band moet vestigen tussen de Libanese emi granten en hun vaderland. Geschokt. De 56-jarige Hongaarse gravin Lolo Batthany, die na de opstand van 1956 in Boedapest naar Wenen is uit geweken, heeft zich van het leven be roofd. Naar verluidt was haar zenuw gestel hevig geschokt toen zij vernam dat de Russische premier een bezoek aan Wenen zou brengen. Contact. De raadsman van de in de Ver enigde Staten veroordeelde Russische spion Rudolph Abel, James B. Dono van, is in Zürich aangekomen waar hij contact zal opnemen met Russische autoriteiten over de eventuele uitwisse ling van Abel tegen Powers. Abel werd in 1957 tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het voorstel van uitwisse ling is afkomstig van Powers sr., die president Eisenhower en het State De partment heeft verzocht onderhandelin gen te beginnen. Verboden. In Noord-Rhodesia is een wet aanvaard welke rassendiscriminatie in cafés, theehuizen en bioscopen verbiedt. Honderd percent. Dr. Verwoerd, de Zuid- afrikaanse premier, is uit het zieken huis in Pretoria naar zijn woning te ruggekeerd. Volgens een van zijn secre tarissen is hij weer „voor honderd per cent fit". Onrustig. Voor de tweede maal binnen 24 uur is maandag in Chili een aardbe ving gevoeld. De beving was echter niet bijzonder krachtig en voor zover bekend zijn geen slachtoffers te betreuren. In Valdivia en Conception. vrijwel geheel door de aardbevingen van de laatste weken verwoest, vergroot zware regen val de ellende der daklozen. Tokio en omgeving zijn gisteravond opgeschrikt door een aardbeving die enkele secon den aanhield. Ongelukken of schade werden niet gemeld. Redding. Brandweerlieden, agenten en burgers hebben maandag met veel moeite 116 kinderen uit een brandend weeshuis in Chattanooga, in de Ame rikaanse staat Tennessee kunnen red den. Het weeshuis, een gebouw van drie verdiepingen, brandde geheel uit. Brand. Tweeëntwintig personen zijn zon dagavond levend verbrand toen de au tobus waarin zij zaten bij Porto Alegre in Brazilië tegen een lantaarnpaal bot ste en in brand vloog. Zes andere in zittenden werden zwaar gewond. Overladen. De Amerikaanse weersatelliet Tiros zendt zoveel foto's naar de aarde terwijl zij om de aardbol cirkelt, dat het weerbureau wordt overladen met duizenden foto's. Het bureau was ge noodzaakt het Congres een spoedtoewij- zing van 36.000 dollar te vragen voor het klassificeren en opbergen van dooi de satelliet uitgezonden foto's. Het bu reau heeft er reeds 22.000 van verza meld. Hoogste. In Moskou is de bouw van een postkantoor van veertien verdiepingen begonnen. Het wordt het hoogste post kantoor van Europa, zegt radio-Mos kou. Goedkoper. De Franse bioscopen zullen hun toegangsprijzen met ingang van 1 juli met veertig percent verlagen als gevolg van een belastingvermindering die de regering heeft toegestaan. Demonstratie. In Stockholm is bij wijze van demonstratie een pasklare vijfka- mervilla met een oppervlakte van 132 vierkante meter in tien uur in elkaar gezet. Dit gebeurde ter gelegenheid van het derde internationale congres van fa brikanten van betonprodukten. Norma liter wordt twaalf dagen over de bouw van zulk een huis gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3