„Regering De Quay kampeert zonder tent" Bulgaarse student schoot op vrouwelijke hoogleraar Voorlopig in West-Duitsland geen snelheidsbeperking meer miS/r dan lekker! Algerijnse boodschapper heden of morgen in Parijs verwacht Kustvaarder „Uranus" na aanvaring gezonken Twee meisjes en een jongen uit Den Haag spoorloos NOG GEEN AKKOORD OVER EEN EUROPESE UNIVERSITEIT Verbetering van kanaal Gent-Terneuzen Agenda voor Haarlem en de IJmond 4 VOORZITTER N.V.V.: Kroesjtsjev bereidt een Afrikaanse reis voor Twee slachtoffers onder de bemanning Parijs heeft principiële en praktische bezwaren Verdediger onthult lijdensweg van politieke vluchteling Eis: anderhalf jaar Verdrag in Brussel ondertekend Britse kustwacht redde 10S schipbreukelingen V elsen-IJ muiden Beverwijk Algemene indruk: proef is mislukt Menzies voor „spoedige" onafhankelijkheid van Nieuw-Guinea Nederland erkent de Mali-Federatie limonade DINSDAG 21 JUNI 1960 De economische expansie heeft alle economen, zelfs die van de vakbeweging, tot zwartgallige pessimisten gestempeld. Dit zei de heer D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., op de driejaarlijkse al gemene vergadering van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de tabak- werkende industrieën in Utrecht. „De regering De Quay kampeert bij haar sociaal-economische politiek en in het bijzonder bij haar loonpolitiek, zonder tent", aldus de heer Roemers, die hier aan toevoegde dat dit alleen mogelijk is dank zij de gunstige economische ont wikkeling. Hij verklaarde voorts, dat de toetsing van de loonvoorstellen door de daarvoor aangewezen instanties wat globaler zou moeten worden dan tot dusver het geval is geweest. Dit zou het in theorie brengen van de praktijk zijn, zo zei hij, omdat de normen voor de huidige loonpolitiek door de overspannen arbeidsmarkt niet kunnen worden gehanteerd. De heer Roe mers heeft de indruk, dat er door de grote economische groei en de omstandigheid dat er nog langduriger arbeidsovereen komsten lopen, al weer een nieuwe ach terstand is ontstaan voor de werknemers. Het verschijnsel van de „achterblijvers" is overigens, ook door de gunstige econo mische ontwikkeling, niet zo erg als het N.V.V. had gevreesd. Advertentie Ik hond van de zomer! Ik houd van de zon, het strand, de zee, de wijde vlakte, het plezier, de vrijheid van de zomer! Zelfs als het de tijd van de maand voor mij is, houd ik van de zomer - omdat Tampax mij alles laat doen waar ik plezier in heb, met het grootste gemak. Tampax inwendige sa nitaire bescherming bevrijdt mij van irriterend verband en gordels, verrader lijke plooien en geur. Tampax verlost u van lastige problemen bij het wegdoen -het kan eenvoudig in het toilet wegge spoeld worden. Tampax is verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en speciaal zaken in twee absorptiegraden. Regular f. 1,50, Super f. 1,75 per doos, met Nederlandse gebruiksaanwijzing. Uitgevonden door een dokter- nu gebruikt door miljoenen vrouwen! Stuur mij ondei blanco omslag een proefverpakking van Tampax. Ik sluit hierbij in 50 ets aan postzegels. Plaats - A.u.b. in een als brief gefrankeerde envelop zenden aan Tampax (Nederland) N.V., Groenburgwal 54. Amsterdam Premier Kroesjtsjev bereidt een uitge breide reis door de neutrale staten van Afrika voor. Tot dusver heeft hij uitno digingen ontvangen en aanvaard van Gha na, Guinea, Ethiopië, Liberia en de Ver enigde Arabische Republiek. Tot dusver is voor geen enkele van deze bezoeken een datum afgesproken, reden temeer om te veronderstellen dat de bezoeken in een reeks zullen worden afgelegd. Westelijke waarnemers in Londen ge loven dat de Russische regering een nog uitgebreidere reis door Afrika op het oog heeft, die een grootscheepse propagan- da-actie zou moeten inluiden. Zodra de eerste officiële datum wordt afgesproken, verwacht men nieuwe uitnodigingen van pas onafhankelijk geworden Afrikaanse landen, die om prestigeredenen niet over geslagen willen worden. Kroesjtsjev zal vermoedelijk het spookbeeld van het „wes telijke imperialisme" in Afrika willen op roepen en aanlokkelijke voorwaarden aan bieden voor de Afrikaans-Russische han del. In Moskou is onlangs besloten een nieuw Afrika-instituut op te richten, waar vijf tig academische deskundigen in Afrikaan se problemen zullen werken. Volgend jaar gaat de „Universiteit van de Vriendschap onder de Volken" open, waarvoor vijf honderd studenten worden verwacht, voor het merendeel Afrikanen (New York He- ral Tribune). De heer Roemers meent, dat dit mede te danken is aan de grote activiteit van de vakbeweging, waarbij met name het N.V.V. in een moeilijke positie verkeerde, omdat het alles heeft moeten doen om het eigen gelijk te ondergraven. De heer Roe mers deelde nog mede, dat het ledenver lies van het N.V.V. als gevolg van de be stedingsbeperking, voor een belangrijk deel is ingehaald. Hij wilde geen cijfers noemen. De N.V.V.-voox-zitter zei tenslotte, dat eenheid in het optreden van de drie vak- centralen in de huidige politieke constel latie meer nodig is dan ooit sinds de oor log om de invloed van de vakbeweging op het sociaal-economisch leven te kunnen handhaven. Hij merkte in dit verband op, met meer dan gewone vreugde kennis te hebben genomen van de verklaring van de voorzitter van de K.A.B., de heer J. Middelhuis, dat bij de toekomstige struc tuur van de katholieke sociale organisa ties ook rekening zal moeten worden ge houden met de verhouding tot het N.V.V. en het C.N.V. In het Kieler Kanaal is in de afgelopen nacht de 500 ton metende Nederlandse kustvaarder „Uranus" van de rederij n.v. Kustvaart Unie te Groningen, na een aan varing met het eveneens Nederlandse schip „Themis" van de K.N.S.M., gezonken. De „Themis" meet 3000 ton. Volgens Radio-Kiel is een lid van de elf- koppige bemanning van de „Uranus" om het leven gekomen en wordt een ander bemanningslid vermist. De Haagse politie zoekt naar de 14-ja- rige Wislana Schouten, de 13-jarige Sas- kia Harmelink en de 16-jarige Hendrikus Leo Gerardus Sevriens, allen wonende in Den Haag. De drie jongelui zijn sedert 16 juni spoorloos. Vermoed wordt dat zij in eikaars gezelschap zijn. De beide meis jes zijn scholieren. De jongeman is druk ker en heeft voordien enige tijd gevaren. Het drietal is het laatst gezien in Blerick in Zuid-Limburg. De jongen is in het be zit van een bromfiets. (Van onze correspondent in Bmssel) De Europese ministerraad heeft zich maandag in Brussel ernstig bezonnen over de oprichting van een Europese uni versiteit. De Italiaanse stad Florence stelt zich kandidaat als zetel. Er is geen overeenkomst bereikt en het probleem is aan de zes permanente ambassadeurs De rechtbank te Arnhem heeft de zaak behandeld tegen de 34-jarige Bulgaarse student Josif L„ die op 2 januari een aan slag heeft gepleegd op zijn hoogleraar in de plantkunde aan de Wageningse land bouwhogeschool, mevrouw prof. dr. G. A. Reinders-Gouwentak. Mevrouw Reinders werd licht gewond. De officier van Jus titie eiste wegens poging tot doodslag een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uit de verhoren bleek, dat studiemoei lijkheden, voornamelijk voortkomend uit het feit, dat Josif L. het Nederlandse nau welijks verstaat, de voornaamste oorza ken waren van de paniektoestand, waarin hij op de avond van 2 januari het echtpaar Reinders op weg van een Wagenings hotel, waar het placht te dineren, volgde. De student verklaarde dat mevrouw Reinders weinig begrip had getoond voor zijn gebrekkige kennis van het Nederlands. Zij had ook geweigerd hem studieboeken te laten gebruiken, die hij wel zou kunnen begrijpen. Met het tentamen plantkunde in het vooruitzicht had de verdachte op 2 janu ari een fles cognac gekocht, een pistool dat hij destijds in Italië had gekocht, ge pakt en was naar het echtpaar Reinders gegaan. Het was zijn bedoeling zichzelf in het bijzijn van mevrouw Reinders dood te schieten, doch door omstandigheden die hem uit de hand liepen, zoals een uitval met een paraplu door de bedreigde hoog leraar, vuurde Josif L. op mevrouw Rein ders en schoot hij zichzelf in de voet. De verdachte zette uiteen, dat hij in hoog tempo wilde studeren om spoedig voor zijn ouders, die nog in Bulgarijë wonen, te kunnen zorgen. L. 's tolk voeg de hieraan toe, dat op de Balkan een zelfmoordscène, zoals L. die had bedacht niet ongewoon is. Mevrouw Prof. Reinders die als getuige werd gehoord, zei dat de Bulgaar ten enen male het grondbegrip ontbrak, noodzake lijk voor de studie aan de Landbouwho geschool. Deze student had reeds al te veel vrijstellingen. Een landbouwkundig ingenieur belichtte de sfeer in de afdeling van de Landbouw hogeschool, die beheerd wordt door pi-of. Reinders-Gouwentak. Zij behandelde vol gens deze getuige wetenschappelijke amb tenaren als kleine jongens. Het psychiatrisch rapport sprak van „agressieve tendenzen onder de opper vlakte" ten aanzien van verdachte. De si tuatie was hem te zwaar geworden. Hij kon moeilijk toegeven, dat hij aanpassings vermogen miste. Op het moment van de aanslag was hij volgens het rapport zeer verminderd toerekeningsvatbaar. Tragedie der vergissingen De officier van Justitie, mr. J. van IJsendoorn, noemde deze zaak een trage die der vergissingen. Het was een vergis sing L. te laten studeren in Wageningen, het was een vergissing hem, met de aller beste bedoelingen, terwille te zijn met vrijstellingen ten aanzien van een studie, die boven zijn macht lag. Krachtens de opvattingen in zijn land, waar het oneer vol is te falen, hield hij vast aan de status van student. In Nederland is het niet on eervol een studie op te geven en iets an ders te beginnen. De student zou op lager niveau meer geluk gevonden hebben. Hij viel van de ene teleurstelling in de andere. De ontmoetingen met prof. Reinders-Gou wentak waren verre van gelukkig. Me vrouw Reinders heeft betreurenswaardige uitlatingen gedaan en dit ontnuchterde de Bulgaar. Zonder twijfel heeft mevrouw Rein ders met haar dominerende persoonlijk heid de gevoelens van de Bulgaar sterk beïnvloed. Tenslotte vielen er twee scho ten. Bijna zijn er twee mensen om het leven gekomen en dit was weer een vergis sing van de Bulgaar. Hij schoot niet alleen letterlijk mis, maar schoot ook zijn doel voorbij. Rekening houdend niet de omstan digheden en met de zeer verminderde toe rekeningsvatbaarheid van de verdachte wenste de officier zich te bepalen lot een relatief milde straf. Herhaling is uitge sloten. Hij vorderde een jaar en zes maanden gevangenisstraf. In die suaftijd kunnen maatregelen worden genomen om de Bulgaar mentaal voor te bereiden op een redelijk bestaan. Er zal echter veel tijd, geduld en toewijding aan deze vluch teling moeten worden besteed, aldus de officier. De raadsman, mr. N. M. Muller, zei dat hij na het gebeurde op 2 januari van al lerlei zijden ongevraagd inlichtingen had ontvangen ten aanzien van het beleid van prof. Reinders-Gouwentak, kennelijk met het oogmerk haar bekend te maken als een figuur, waarop veel is aan te merken. Dat mevrouw Reinders in de hogeschool gemeenschap een omstreden figuur is, kan niet worden ontkend. De raadsman wilde zich echter niet voor het karretje laten spannen van de groep, die bepaald anti prof. Reinders is. Anderzijds kan men de persoonlijkheid van zijn cliënt niet los zien van de persoonlijkheid van deze vrou welijke hoogleraar. Lijdensweg Mr. Muller beschreef de lijdensweg van zijn cliënt als vluchteling. Hij was secre taris van een oppositiepartij in het com munistische Bulgarije. Nadat zijn voorzit ter was gefusilleerd, bleef hem niets an ders over dan de wijk te nemen naar Joegoslavië. Dat was in 1948, toen Joego slavië met Rusland meningsverschillen had. Hij studeerde vijf en een half jaar aan de universiteit van Skoplje, maar toen kwam er weer een periode waarin Joego slavië en Rusland het met elkaar eens werden. L. werd in een onderaardse ge vangenis geworpen en op onbeschrijfelijke wijze gemarteld, omdat hij niet naar Bul garije terug wilde. Tenslotte kon hij naar Italië gaan. In Italië bracht hij een jaar door in een vluchtelingenkamp. Intussen was zijn familie in Macedonië gearres teerd en in een concentratiekamp opge sloten. Dank zij de bemiddeling van de Wereldraad van Kerken kwam L. naar Ne derland. Had hij te Wageningen een hogeschool gemeenschap getroffen met begrip voor de specifieke moeilijkheden van de politieke vluchteling, dan zou het hem wellicht mo gelijk zijn geweest zich aan te passen. Maar hij trof daar mevrouw Reinders, die hem aan allerlei vernederingen bloot stelde. Zij heeft dat zelf niet goed begre pen, want zij heeft verklaard, dat zij het geenszins onvriendelijk had bedoeld, toen ze hem eens te kennen gaf dat hij maar terug moest naar zijn land. Met deze woorden heeft zij de Bulgaar dodelijk ge griefd. Daarna projecteerde hij alles wat hem tegen liep in Wageningen op me vrouw Reinders. Mevrouw Reinders gaf niet eens aan haar Nederlandse personeel (tal van wetenschappelijke ambtenaren namen ontslag en de personeelsbezetting kan niet meer op peil worden gebracht) gelegenheid tot zelfontplooiing. Hoe moest deze Bulgaar met zijn specifieke proble matiek van de vluchteling wel reageren in deze sfeer? vroeg de x-aadsman. Mevrouw Rinders-Gouwentak mag dan wetenschappelijk niet hebben gefaald, zij heeft gefaald in alles wat menselijk is ten aanzien van L. en ze heeft gefaald in het opbrengen van dat kleine beetje christe lijke naastenliefde, waax-over wij ons in Nederland zo gaarne op de borst slaan. Zij heeft morele schuld en zij niet alleen, maar ook de gehele Wageningse hoge schoolgemeenschap, aldus mr. Muller. Op 28 juni zal de rechtbank uitspraak doen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland en België, mr. J. M. A. H. Luns en de heer P. Wigny, hebben maan dag op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel het vex-drag ondertekend over het kanaal van Gent naar Tex-neu- zen. Het verdi-ag voorziet in de aanleg van twee sluizen in Terneuzen en vei'betering van deze watex-weg, waarvan de kosten wat betreft de werken op Nederlands grondgebied ongeveer 1.8 miljax'd Belgi sche frank zullen belopen. België zal hier van 80 pei'cent ongeveer 108 miljoen gulden voor zijn x~ekening nemen. Het vexxUag voorziet in de bouw van een sluis in Tex-neuzen met een lengte van 290 meter, een breedte van 40 me ter en geschikt voor schepen tot 50.000 ton. (De oude sluis is geschikt voor schepen tot 10.000 ton). Het kanaal zal op Nederlands grondge bied aan de nieuwe sluis worden aange past. Het zal aan de watei-spiegel worden verbreed tot 150 meter, op de bodem tot 72 meter en worden verdiept tot 12.5 me ter. (Het oude kanaal is 8.75 meter diep en 67 meter bx'eed). Voor de binnenvaart wordt in Terneu zen een tweede sluis gebouwd. Deze sluis zal 240 meter lang en 24 meter breed wor den. Alle kosten van onderhoud en exploi tatie zullen ten laste van Nederland ko men, waax-bij is bepaald dat België hier in jcCarlijks 100.000 zal bijdragen. De Britse kustwacht heeft in 1959 105 schipbreukelingen gered, tegen 45 in 1958. De kustwacht ondernam 1.177 reddings pogingen. waarvan 748 gevallen waren waarbij schepen in nood beti-okken waren. bij de Europese Gemeenschappen voor verdere studie toevertrouwd. Toch werd besloten dat een eerste contact met de Italiaanse regering over de vestiging van deze universiteit zal plaats hebben. Het bleek dat de Fx-anse regering prin cipiële bezwaren heeft tegen de universi- teit, onder meer wegens de financiering, de taak efx het karakter van de universi teit. De Fransen zouden de voorkeur geven aan een hogere ondex-wijsinstelling, die zal worden gefinanciei'd door de zes regeringen, eerder dan door de drie Euro pese gemeenschappen. Het is een beper king waaxwoor de Westduitse delegatie niet leek te voelen, terwijl de Benelux delegaties en de Italiaanse regering het rapport van de commissie ad interim, welke onder leiding van professor Hirsch de px-esident van Euratoom, maanden lang heeft gewerkt steunden. Minister Cals maakte namens de Nedex-landse re gering slechts enkele kleine principiële op- mei'kingen over het statuut van de univer siteit. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Pierx-e Wigny steunde het voorstel van de interimcommissie, waarschijn lijk als beloning voor de houding van de Italiaanse regering die thans geneigd zou zijn Brussel definitief als zetel van de Eui'opese Gemeenschappen te erkennen, wanneer Italië de univexasiteit in Flox-ence en het Euratoom-eentrum in Ispra toege wezen krijgt. De px-esident van de Europese parlemen taire vergadering, de Westduitser Hans Furler, bood de Luxembux-gse minister Schaus, die op het ogenblik de Euro pese ininisterx-aad presideert, het ontwerp van conventie aan, betx-effende de verkie zing van de leden van het Europees parle ment bij i-echtstx-eeks algemeen stem recht. In het aldus volledig democx-atisch gekozen Europese paiiement zouden de drie gx-ote landen van de zes ieder 108 zetels hebben. Nederland en Bel gië ieder 42 en Luxembux-g 18. Samen zouden de Benelux-landen 102 zetels toege wezen kx-ijgen, niet eens zoveel als een der drie grote landen. Het is duidelijk dat deze onbillijke zetelvex-deling in de kringen van de Beneluxregeringen op ver zet stuif. "De" Benelux, aldushoorden wij zowel in de Nederlandse als in de Belgi sche x-egeringskringen. is als economische macht in de wereld zeker van even grote betekenis als bijvoorbeeld Italië. Men mag er echter van overtuigd zijn dat het direct gekozen Europees parlement nog niet voor de deur staat Openluchttheater: Vandaag 20.15 uur: Sovjet-Russisch ensemble „Estrada". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don- dex-dag 14, 19 en 21.15 uur: „De 12 gezwo renen", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Tussen nacht en morgen", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Stx-iptease en gangstex-s", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „Eine Nacht in Vene- dig", alle leeftijden. Donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „Moederlied", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „The hox-se's mouth", alle leeftijden. Don derdag 20.15 uur: „Orfeu NegTo", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur: „On the beach", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Dag van geweld", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Onze man in Havana", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met donderdag, 20 uur: „Freddy, die Gitarre und das Meer", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158): Tot 10 juli expositie van tekeningen en aquarellen van A. Voorzangex-, „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 1022 uur: Expo sitie van pi-enten van Daumier en Gavarni. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 3 juli dagelijks 917 uur: Expositie van werken van Paula Geraedts. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni dagelijks van 1012.30 en van 13.30—17 uur, zondags van 14—17 uur: Expositie van uitgaven, foto's, brie- ven en bezittingen van Ferederik v. Eeden. (Verder raadplege men de rubriek ..Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 17 juni). DINSDAG 21 JUNI Thalia, 20 uur: „Aladdin in Bagdad". Schoonenberg, 19 uur: Sluitingsavond Sportweek. WOENSDAG 22 JUNI Thalia, 20 uur: „Aladdin in Bagdad". Rex, 20 uur: „Het beest in de nacht". DINSDAG 21 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Vijf poorten naar de hel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Goliath en de barbax-en". WOENSDAG 22 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Vijf poox-ten naar dc hel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Goliath en de barbaren". (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsrepubliek zullen dit jaar builen de bebouwde kom geen pi-oeven meer worden genomen met snelheidsbe- pex-kingen. Dit verklaarde gisteren in Hambui'g de Westduitse minister voor verkeer See- bohm. Hij wil eerst precies weten wat het resultaat van de twee proeven, waarbij iTiet Pinksteren en het afgelopen „lange weekeinde" (16-1.9 juni) op Autobahnen de snelheid beperkt was tot honderd kilome ter en op gewone wegen tot tachtig kilo meter per uur, is. Vooral ten aan zien van de verkeersdichtheid en het aantal onge lukken. Geen resultaten Een groot deel van de publieke opinie, vele dagbladen en automobielclubs in de Bondsrepubliek achten Seebohm's beide proefnemingen mislukt. Zij baseren hun mening op twee feiten: 1) Van een op bijzondere wijze terug lopen van het aantal verkeex-songelukken is huns inziens geen sprake. Met Pinkste ren vielen er 95 doden bij verkeersonge lukken (Pinksteren 1959: 110). Het af gelopen weekeinde kwamen er in de Bondsrepubliek 91 mensen om het leven, een jaar geleden niet veel meer. 2) Op de grote wegen is het vooral in het afgelopen weekeinde gekomen tot gro te opstoppingen. Dat leidde tot veel kleine ongelukjes met gx-ote schade aan spatbor den en dergelijke. De politie slaagde er b.v. niet in het verkeer op de grote Auto bahn Keulen-Frankfort-Stuttgart „vlot tend" te houden. Er zou sprake zijn ge weest van een complete verkeerschaos: iedereen x-eed links bij een snelheid die ver onder de honderd kilometer per uur lag. Velen maakten misbruik van deze noodtoestand en begonnen rechts te passe ren hetgeen weer levensgevaar oplevex-de voor hen die zich aan de voox-schriften wilden houden. Anderen leden onder het feit dat zij hun aandacht moesten verde len tussen de opstoppingen, de snelheids meter en de rijbaan. Veertig doden per dag! De automobielclubs geloven dat er maar twee oplossingen voor het huidige ver keersprobleem zijn, die tezelfdertijd moe ten worden toegepast: er moeten meer en betere wegen komen en er dient meer en betex-e controle uitgeoefend te worden op de technische apparatuur van de auto's. Iedere maand komen er in de Bonds- x-epubliek circa 120.000 nieuwe auto's op de weg. Dat wordt per jaar ver over het miljoen en deze onrustbax-ende aanwas zal men alleen kunnen regulex-en door al die auto's snel en vex-spreid te laten lopen op brede wegen. Snelheidsbeperkingen, al dus de critici van Seebohm's maatrege len, vormen een rem die de chaos alleen maar groter maakt. Daartegenover staat dat er iedere dag SYDNEY (UPI) Bij zijn terugkeer in Sydney heeft de Australische pi'emier, Robert Menzies, zich maandag uitgespro ken voor spoedige onafhankelijkheid van Nieuw-Guinea. Hij verbond hieraan echter de waax-- schuwing dat politieke onafhankelijkheid voorafgegaan moet worden door economi sche onafhankelijkheid. Landen die dit laatste bij het verkrijgen van hun poli tieke onafhankelijkheid nog niet hebben bereikt, aldus Menzies, worden te gemak kelijk in de Russische invloedssfeer ge trokken. De Australische premier keerde terug van de wereldreis die hij gemaakt heeft na de in Londen gehouden conferentie van px-emiex-s der Gemenebestlanden. De Nedex-landse regering heeft maandag de x-egering van de Mali-fedei-atie ei'kend. Ministex--president, prof. J. E. de Quay, heeft in een telegx-am aan de heer Modi- 'oa Keita, president van de fedex-ale rege ring te Dakar, namens de Nederlandse re gering en het Nedex-landse volk gelukwen sen aangeboden met de verkx-egen onaf hankelijkheid. Wethouderssalarissen. Gedeputeerde Staten van Gx-oningen zijn voornemens dc jaarwedden van de wethouders der ge meente Groningen te rekenen met ingang van 1 januari 1960 vast te stellen op 17.000,per jaar. in West-Duitsland tengevolge van ver keersongelukken circa veertig mensen om het leven komen, dat is per jaar meer dan 12.000! De voorstanders van See bohm's proeven zeggen dan ook, dat de gemiddelde Westduitse automobilist veel te wild rijdt. Zij spreken van een nood toestand in het verkeer, waartegen elk middel toelaatbaar is: ook dat van de snelheidsbeperkingen. Advertentie .x&S grote gezinsfles ct citroen - frambozen - sinaasappel champagnepils - cider let op de handige beugelslultlng 1 Vruchtenlimonade :VAN Tü.yN ^dongen ct (Vervolg van pagina 1) Wanneer een belangrijke stap gedaan is, dan is een akkoord dus zeker nog lang niet gesloten. Doch door deze eerste stap waaraan en dat is belangrijk Ferhat Abbas geen enkele voorwaarde heeft ver bonden, hebben de Algerijnse nationalis ten in beginsel het westerse kamp geko zen hun net zoveel oorlogsmaterieel, ministers uit Peking, waar zij als vrij heidshelden gevierd werden, teruggekeerd in Tunis en het is bekend dat de Chine zen hun net zo veel oorlogsmateriaal, technische bijstand en „vrijwilligers" heb ben aangeboden als zij maar wensten. Door nu naar Parijs te komen loopt Fer hat Abbas in ieder geval de kans Mao Tse Toeng nog al pijnlijk voor het hoofd te stoten. Een punt dat eveneens tot hoop stemt is de omstandigheid, dat Ferhat Abbas, die zijn carrière goeddeels in de Franse poli tiek gemaakt heeft en met een Franqaise is getrouwd, evenals de Tunesische presi dent Bourguiba, zelf tot de gematigde wes- tei-s georiënteerde Noordafrikaanse politi ci gerekend moet wox-den. Ferhat Abbas heeft in zijn communiqué als zijn ovei'- tuiging uitgesproken, dat het Algexijnse volk bij een eerlijk referendum in grote meerderheid voor de onmiddellijke onaf hankelijkheid zal stemmen. De Gaulle heeft vorige week van zijn kant nogmaals vex-klaard er zeker van te zijn dat Alge rije zijn toekomst blijvend met Frankrijk zal willen verbinden. In elk geval staat De Gaulle nu op het punt het zwaarste spel te beginnen dat hij in zijn bewogen carrière misschien ooit heeft gespeeld. Hoezeer hij de extx-emisten en het leger dat hem twee jaar geleden aan de macht hielp, nog altijd heeft moe ten ontzien, het feit dat de Algerijnse oor log zijn hele restauratie-streven van Frankrijk's grootheid op losse schroeven blijft stellen, heeft hij niettemin altijd voor ogen gehouden. Stap voor stap heeft de generaal gepoogd Frankrijk rijp te maken voor de gedachte dat het „Alge rije van papa", zoals hij het eens uitdruk te, voor goed tot het verleden behoort. Ziet ook hij in dat het Algerijnse Algerije bin nen langere of zelfs kortere tijd toch ge heel onafhankelijk zal willen zijn? Hoe dat zij, deze ontwikkeling is in het Afrika van vandaag in geen geval met militaire mid delen meer tegen te houden. De Gaulle heeft, dat mag men aanne men, begrepen dat het risico of zelfs de prijs van een onafhankelijk Algerije be taald moet worden om Frankrijk te behoe den voor het verlies van zijn vrijheid en op den duur voor een militair of fascis tische dictatuur. En omdat er voor Frank rijk, en de hoge menselijke waarden, die ook in de ogen van De Gaulle door die naam worden gedekt, ten minste evenveel op het spel staat als voor Algex-ije zelf, kan de komst van een Algex-ijnse bood schapper naar Parijs al als een histori sche gebeurtenis omschreven worden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4