Meerderheid voor de Kongolese regering van Loemoemba OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VEILIGHEIDSRAAD SUST DE ZAAK-EICHMANN KEIP HET WEER Kamer en Senaat steunen het nationalekabinet KLM bovenaan in trans atlantisch vrachtvervoer Demonstraties in Tokio houden aan Modehuis „JEB0" De broodprijzen op de Waddeneilanden Optiek IlOÜIOi weer vandaag! Kasavocboe en Bolikango presidentskandidaten In de krant van heden: GROOT NIEUWS Gebrs. Kimman N«V. 6.95 Het woord is aan Overwegend zonnig Argentinië moest genoegen nemen met subtiele Amerikaanse uitleg van zijn resolutie Geniet van de zon! f4,50 Vorstin en cineast Aan het strand 74e JAARGANG No 292 VRIJDAG 24 JUNI 1960 3 0 5 e J A A R G A N G N o 1 4 0 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- J If P 8 B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 13295 (6 lijnen). I g 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 1 ff Ij 1 'J I 1 k 1 I f 1 f J Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 A A %«3& JLlJL IteJ JLüftr Jks# A %uAm \gA P-P' f 815. Losse nrs.J.2 rtM>ostgü:o 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Kalondji was van oordeel, dat het lang durige en weinig heldere debat, dat reeds 22 uur had geduurd, de volksvertegen woordigers niet de mogelijkheid had ge boden zich een juist beeld te vormen van het regeringprogram. Ook een eerder door Ivalondji ingediende motie van wantrou wen werd door de Kamer verworpen. Voor do stemming zei Loemoemba, dat zijn regering een neutrale positie zal inne men tussen de twee blokken waarin de wereld verdeeld is. Hij deed een beroep op de tienduizend zendelingen en missio narissen in Kongo en op de Belgische in dustriëlen en kolonisten om in het land te blijven. De Senaatheeft vanochtend met 60 tegen 8 stemmen en 12 onthoudingen zijn instem ming betuigd met Loemoemba's regering. Evenals tijdens het debat in de Kamer richtte zich de critiek voornamelijk tegen het feit, dat men te veel sleutelposities in handen van Loemoemba's Beweging acht. Voorts noemde een aantal senatoren het „een vorm van dictatuur", dat Loemoemba Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 DAMES ZOMERPANTALONS Advertentie zelf behalve minister-president ook minis ter van Defensie is. De premier antwoordde hierop, dat alle kwesties, die de Kongoles landsverdediging betreffen, door de ministerraad als geheel zullen worden behandeld. De verkiezing van het staatshoofd dooi de verenigde kamers van het parlement zal hedenmiddag geschieden. De kandida ten zijn Jean Bolikango en Joseph Kasa vocboe. In Loemoemba's kabinet zijn alle Kon golese partijen vertegenwoordigd, ook de Abako van Kasavocboe. maar niet de Na tionaal Kongolese Beweging van Kalondji. De gematigde nationaal progressistische partij van Bolya, die 22 zetels in de Kamer heeft, de Conakat, de grootste partij van Katanga en andere kleine partijen zijn in de regering vertegenwoordigd. In totaal zijn er 22 ministers, acht staatssecretaris sen en drie ministers van staat. Loemoemba verklaarde dat hij Bolikan go zal steunen als kandidaat voor het ambt van staatshoofd. Het ziet er naar uit dat de oppositie in de Kamer slechts zou worden gevormd door de groep van Kalondji die een tien tal zetels in de Kamer heeft veroverd. Gisteravond verklaarde Loemoemba. vlak voordat hij een nieuw bezoek aan de Belgische minister-resident zou bren gen, dat hij een voorstel had ontvan gen van Kasavocboe, de president van de Abako. Dit voorstel kwam er op neer dat de Abako voor haar medewerking aan de regering een staatsminister zou krijgen evenals de portefeuille van Financiën en een staatssecretariaat voor Binnenlandse Zaken. Loemoemba aanvaardde dit voor stel prompt. Op de vraag of hiermee de kansen van Kasavocboe als staatshoofd groter werden, antwoordde Loemoemba dat hij Kamer en Senaat geheel vrij zou laten om zich over de beide kandidaten, Kasavoeboe en Bolikango, uit te spreken. De Belgische minister-resident Ganshof van der Meersch heeft hulde gebracht aan dc inspanningen van de formateur Loemoemba. Ik ben er zeker van, aldus Ganshof de tolk te zijn van Loemoemba. wanneer ik mede hulde breng aan allen die voor hem en mot hem hun beste krachten hebben ingespannen om de nieu we onafhankelijke Kongo-staat te dienen. Koning Boudewijn zal vandaag nog de koninklijke besluiten ondertekenen, waar bij de minister-president en andere leden van de eerste regering van Kongo wor den benoemd. Vanmorgen is de Belgische minister van Kongo August De Schrijver naar Leo- poldstad vertrokken Hij zal in Kongo blijven tot na de onafhankelijkheids feesten. De jongste ontwikkelingen worden als Volgens de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Pan American World Air ways, die een in Amerika uitgegeven sta tistiek citeert, was de K.L.M. in 1959 van alle luchtvaartmaatschappijen de voor naamste vervoerder van vracht over de Atlantische Oceaan. Met bijna 7 miljoen kg vracht is de K.L.M., die het vorig jaar tweede was achter d„ Panam, deze Amerikaanse maatschappij thans gepas seerd. Hierbij moet wel worden opge merkt, dat de K.L.M. vracht vervoert naar Amerika en naar Canada, terwijl de Panam slechts tussen Europa en de Verenigde Staten vliegt. Na de K.L.M. en de Panam staat de Amerikaanse maat schappij Seabord and Western op de der de plaats. Deze maatschappij vervoert uit sluitend vracht tussen Europa en Ameri ka en houdt zich niet bezig met passa giersvervoer. TOKIO (UPI) De Japanse oppositie socialisten, communisten en een deel van de vakbonden hebben met nieuwe demonstraties gedreigd tenzij premier Kisji „onmiddellijk" aftreedt, het parle ment voor het zomerreces (dat volgende maand begint) wordt ontbonden en alge mene verkiezingen worden gehouden. De oppositie erkent het nieuwe defensie verdrag met de Verenigde Staten niet om dat goedkeuring van het parlement niet op wettige wijze is verkregen, zo wordt in een officiële verklaring van de socialistische partij gezegd. Ook de sociaal-democraten hebben verklaard naar „geleidelijke af schaffing" van het verdrag te zullen streven. Ongeveer dertigduizend leden van het onder linkse leiding staande vakverbond Sohyo zullen vandaag in Tokio demonstre ren voor nieuwe verkiezingen. Donderdag zijn de betogingen niet indrukwekkend geweest. Wcenappc Uit het bi) Pag- torten 1} 2 Uit het binnenland2, 4, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 9 Uit stad en omgeving5, 7 e. Kunst 9 Agenda van Haarlem en IJ mond. .9 Uitgaan in Haarlem9 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie voor U bü Houtplein, Haarlem Zie pag. 13 Advertentie n'^w Draag bij uw Tootal panta lon (49,50) o! kamgaren multicolour (v.a. 59,50) een lichtgewicht sportcolbert model Litrico In Palmbeach, Fresco, Tropi cal o( Mohair. Lichte mêlée tinten of chique ruiten. v.a. 84,50 Ideaal op reis: een nylon Scala d'Oro regenjas 69,50 House of England Amsterdam, Regullcrsbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Advertentie GEN. CRONJéSTRAAT 48 Speciale aanbieding in dames- en kin- der- JAPONNEN EN ROKKEN STRUCTUURPANTALONS 895 alle kleuren KINDERJURKJES ALLE MATEN MODERNE DESSINS EN KLEUREN Napoleon: De verbeeldingskracht beheerst de we reld. Verwachting tot morgenavond: Warm en overwegend zonnig weer, maar ook enkele verspreid voorkomende onweersbuien, voornamelijk in het midden en zuiden van het land. Zwakke tot matige, langs de Wadden af en toe vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen oost en noord oost. In hoeverre dc broodprijzen op de Wad deneilanden hoger liggen dan elders, kan als gevolg van het uiteenlopen van de broodprijzen in het overige deel van ons land bezwaarlijk worden berekend. El ders komen zowel lagere, gelijke als ho gere broodprijzen voor. Zo heeft de mi nister van Economische Zaken, de heer De Pous, geantwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid de heer Peschar. De minister kan dan ook geen antwoord geven op de vraag of de fac toren, die destijds aanleiding gaven tot vaststelling van hogere broodprijzen voor de Waddeneilanden, thans nog van vol doende betekenis zijn om dit prijsverschil te handhaven. Voor een oordeel over de hoogte van de broodprijzen op de Waddeneilanden is, gelet op het door de minister gevoerde prijsbeleid van betekenis of deze prijzen in overeenstemming met de gedragsre gels van het sinds medio augustus 1956 met de Nederlandse bakkerijstichting be staande gentlemen's agreement zijn vast gesteld. Volgens deze overeenkomst be horen de onderhavige broodprijzen niet uit te gaan boven die, welke in de week van 12-19 augustus 1956 werden berekend, vermeerderd of verminderd met de door grondstofprijswijzigingen gemotiveer de prijsverhogingen resp. prijsverlagin gen. Door de Nederlandse Bakkerij Stich ting worden de broodproducenten ter zake geadviseerd, na daaromtrent bereikte oevr- censtemming ten departenmente. De mi nister zal op korte termijn door de econo mische controledienst doen nagaan of de broodprijzen op de onderhavige eilanden aan deze voorwaarden voldoen. een terugtocht van Kasavoeboe be schouwd. Indien deze definitief mocht blij ken, zal Loemoemba alle voorname doe len, die hij nastreefde, hebben verwezen lijkt, namelijk: 1. De vorming van een door hemzelf geleide nationale coalitieregering. 2. Loemoemba wilde zijn voornaamste concurrenten in deze regering „neutralise ren", ook dat is hem gelukt. 3. In de provincie Katanga en in het gebied van Bakongo dreigde het gevaar van afscheiding. Dit is nu bezworen. Een groep Abako-leden heeft de Belgi sche minister-resident oen telegram ge zonden waarin het dreigement wordt geuit dat de Abako het gebied waarin zij de meerderheid heeft, zal afscheiden van de rest van Kongo indien Kasavoeboe geen staatshoofd wordt. Gratis naar Moskou Het weekblad Katanga" heeft gemeld, dal een communistische groep in Katanga Kongolese jongemannen tracht over te ha len naar de communistische landen te gaan. Het blad noemde de naam van een Kongolees, die kortgeleden naar Peking is vertrekken, en stelt deze man ervoor ver antwoordelijk. dat tot dusver „een goed tiental" jongemannen naar communisti sche landen is vertrokken. Volgens Belgi sche ambtenaren zou het aantal studenten, aan wie een reis naar de Sovjet-Unie wordt aangeboden, groot zijn. Een ambte naar deelde mede, dat kortgeleden een Kongolees, die voor een schoolgebouw stond, gratis reizen naar Moskou aanbood. Door de bliksem getroffen. Een 24- jarige dochter van de heer J. D. Bruins, arls te Doornspijk, die voor studiedoelein den in Frankrijk vertoefde, is tijdens een zwaar onweer op het strand nabij Cannes in het zuiden van Frankrijk door de blik sem getroffen en gedood. (Van onze correspondent in de V.S.) De Veiligheidsraad heeft met acht stem men voor cn twee onthoudingen de Argen tijnse resolutie aangenomen, waarin van Israel een „passende genoegdoening" wordt verlangd wegens de schending van Argcntiniës soevereiniteit. Men zou dus zeggen, dat Israel een tik op dc Vingers heeft gekregen, doch de stok, waarmede de tik werd toegebracht, was dik in dc watten gewikkeld. Eigenlijk moet men het resultaat van dit debat als een over in ning voor Israel beschouwen, want de gro te westerse mogendheden hebben allen verklaard, dat Argentinië, nadat Israel verontschuldigingen had aangeboden cn nadat deze resolutie in de raad was aan vaard, de. „passende genoegdoening" had ontvangen, waar dit land om had ge vraagd. Naar de opvatting dezer westerse staten is de zaak hiermede dus uit de we reld. Aan Amerika komt hulde toe voor de subtiele manier, waarop dit land dit diplo matieke spel heeft gespeeld. Argentinië heeft zijn resolutie vaag gehouden, wel be seffend dat een scherpe resolutie weinig kans zou hebben vanwege de morele sym pathie, die ten voordele van Israel werkte. Golda Meir, Israels minister van Buiten landse Zaken, had al gevraagd, wat Ar- gentiniës term „passende genoegdoening" precies betekende. Van Argentinië's ant woord kon veel afhangen. Het was een knappe zet van Cabot Lod ge, de vertegenwoordiger van Amerika, dat hij. nog voordat de Argentijn kon ant woorden, naar voren bracht, dat Ameri ka de resolutie door amendementen had versterkt en natuurlijk wilde steunen, doch dat men dit gedaan had omdat men de tekst aldus had opgevat, dat Argenti nië een „passende voldoening" ontvangen zou hebben, door de excuses van Israel plus de aanvaarding dezer resolutie. Op die manier gaf Lodge een definitie van Argentinië's vage term, voordat de Argen tijn zulks kon doen. Argentinië was hierdoor in een moeilijk parket gekomen. Zou het met een defini tie komen, die hogere eisen stelde, dan zou men de steun van Amerika cn waar schijnlijk ook die van Engeland verspelen. Een stilzwijgende aanvaarding van Ame- rika's uitleg was alles, wat er voor Argen- Advertentie tinië opzat. Na de Amerikaanse manoeu vre vertelde men in de wandelgangen het grapje, dat Argentinië thans om uitleve ring van Lodge zou verzoeken. Nadat de zaken aldus een gunstige keer voor Israel hadden -genomen, kon ook Frankrijk zich aansluiten bij Amerika's interpretatie en zijn stem aan de resolu tie geven. Sobolev, de vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie, trachtte Argentinië nog extra dwars le zitten door „ja" of „neen" te verlangen op zijn vraag, of Ar gentinië onder een „passende genoegdoe ning" verstond uitlevering van Eichmann. De Argentijn moest deze vraag omzeilen door te verklaren, dat de tekst voor zich zelf moest spreken en geen staat verplicht was de tekst in de raad te interpreteren, doch dat een loyale uitvoering van de re solutie de plicht van alle UNO-leden was. Officieel heeft men Argentinië's klacht ge grond verklaard, doch de „genoegdoe ning", die men heeft toegekend, was broodmager. Polen en de Sovjet-Unie wensten niet voor de resolutie te stemmen en zelfs geen zegen op papier te geven aan Ar gentinië, dat zoveel oorlogsmisdadigers ongestraft laat. Zoals verwacht kon wor den, stemden deze twee staten blanco. Argentinië nam als betrokken partij niet deel aan de stemming. Na afloop van de stemming was het eigenlijke onderwerp van het debat vrij wel vergeten, doen Lodge en Sobolev el kaar in de haren vlogen over Sobolevs be wering. dat met name West-Duitsland veel oorlogsmisdadigers op hoge posten heeft. Lodge bracht naar voren, dat Sobolev vergeten had te vermelden, dat Oost- Duitsland vele oud-nazis in hoge functies heeft. Sobolev riposteerde, dat hij niet zo zeer tegen oud-partijleden was, dan wel tegen oorlogsmisdadigers en revanchezoe kers. Na enige ronden waren de represen tanten van Amerika en Rusland uitgeblaft en kon de zitting worden gesloten. (Reuter) De aangenomen resolutie bevat twee Amerikaanse amendementen, waarmede Argentinië zich akkoord ver klaarde. In het eerste amendement ver klaart de Veiligheidsraad „zich bewust te zijn van de algemene veroox-deling van de vervolging van de Joden onder de nazi's cn het vurig verlangen van de mensen in alle landen, dat Eichmann terechtstaat op een wijze die overeenkomt met de mis daden waarvan hij wordt beschuldigd", terwijl in het tweede amendement de hoop wordt uitgesproken „dat het mogelijk zal zijn de van oudsher vriendschappelijke be trekkingen tussen Argentinië en Israel te bevorderen". In diplomatieke kringen in New York ziet men in de aangenomen resolutie voor Argentinië een middel om wat betreft de schending van zijn soevereiniteit, het ge zicht te redden, terwijl Israel Eichmann zal kunnen behouden. Het is niet bekend of verdere stappen zullen worden ge daan voor een ontmoeting in Europa tus sen president Frondizi en premier Ben Goerion, waarvan de Argentijnse presi dent heeft afgezien. Frondizi is vandaag uit Parijs in Brussel aangekomen, terwij] Ben Goerion nog in Nederland vertoeft. Vergeet vooral Uw zonbrll niet (ook glazen in Uw no. geslepen) Kelp heeft honderden leuke zonbrlllen. alle met ogen sparende optische glazen 't ïs een Internationale sor tering, waarbij U zeker de bril naar Uw smaak zult vinden. De prijs? Vanaf Grote Houtstraat 137 naast Luxor In Den Haag ging donderdagmiddag de film van Herman van der Horst „Faja Lob bi" in première. Koningin Juliana woonde deze vertoning bij en liet de filmer en zijn vrouw aan zich voorstel len. Na afloop der vertoning mocht de cineast een ovatie in ontvangst nemen. Advertentie Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie lekkere shag in de handige doos 95 cb Roilerdam-shag met de pure Kenlucfcy Een hoge drukgebied boven Scandinavië blaast warmere lucht naar het strand. Morgen droog, zonnig cn warmer. In de middag 22 tot 24 gr. C. Zeewater 16 gr. C. Matige oostelijke wind. Vooruitzichten: weekeind met 's zomers strandweer, iets war mer met in de middag wat zee wind. (Van onze correspondent in Brussel) De Kongolese leider Patrice Loemoemba heeft gisteren, uiteindelijk nog met medewerking van zijn rivaal Joseph Kasavoeboe. een kabinet gevormd en daarop de goedkeuring gekregen van een meerderheid in de Kongolese Kamer en in de Senaat. De regering-Loemoemba haald tijdens dc nachtzitting in de Kamer een meerderheid van 74 stemmen, terwijl 57 leden de vergadering uit protest verlieten en de overige zes leden, die in de zaal waren gebleven, zich van stemming onthielden. De meeste leden van de gematigde partijen, die noch tans in de regering Loemoemba door eigen ministers zijn vertegenwoordigd, verlieten de zaal uit protest tegen het feit, dat de meerderheid weigerde in te gaan op het voorstel van Loemoemba's andere rivaal Albert Kalondji om de stemming uit te stellen. Dc premier van Israel, de heer D. Ben synagoge aan het. Jonas Daniël Meyer- Goerion, heeft gisteren met zijn echt- plein in de hoofdstad. Bij aankomst genote een bezoek gebracht aan de werden aan mevrouw Ben Goerion bloemen aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1