r REVUE Ouders verkopen hun kinderen voor bloedige offerdiensten Rademacher herroept drie van zijn 53 bekentenissen WERELDNIEUWS Van dag tot dag Ongelukkig Peking zwijgt over de rede van Kroesjtsjev In twee jaar ruim 220 gevallen GOLF VAN SENSATIEPROCESSEN SCHRIKT WEST-DUITSLAND OP Argentinië wil Mengele aan Bonn uitleveren SS-generaal Koppe gearresteerd Deense rohbenjagers gered na hachelijke nacht op ijsschots Mijninstorting in België 3 De Gaulle aanvaardt een invitatie van Frondizi 0p de „Haat-A merika"-campagne in communistisch China SLAVENHANDEL IN NIGERIA Er komt geen einde aan Nieuwe behandeling wellicht noodzakelijkal zal hij er geen jaar minder door krijgen Klingenfuss' uitlevering wordt niet meer gevraagd Staking bij de Air France VRIJDAG 24 JUNI 1960 Naar onze Amsterdamse redacteur meldt, heeft de Amsterdamse politie de verspreiding verboden van een aantal overdrukken uit „Het Vrije Volk" die wa ren gericht tegen het dagblad „De Tele graaf'. De overdruk bevatte twee artike len die waren gepubliceerd in „Het Vrije Volk" van woensdag. Beide waren ont leend aan ,.De Telegraaf". Het ene arti kel was uit De Telegraaf van 22 juni, waar in op zeer vriendelijke wijze de premier van Israel werd verwelkomd, het andere was uit „De Telegraaf" van 17 mei 1942, en had een duidelijke anti-semitische strekking. De overdrukken werden op de Dam ver spreid. De politie greep in op grond van een bepaling in de Amsterdamse politie verordening, die het verspreiden of het ten verkoop aanbieden van gedrukte stuk ken of afbeeldingen voor bepaalde met namen genoemde delen van de stad ver biedt. Ofschoon men bij het lezen van het in „Het Vrije Volk" geciteerde artikel van „De Telegraaf" van 17 mei 1942 nauwe lijks vermag te geloven, dat Nederlanders met gezond versland en eergevoel der gelijke smerige bombast hebben kunnen schrijven, doet. de her-publikatie ervan in „Het Vrije Volk" op deze 23ste juni 1960 toch onsympathiek en zelfs onsmakelijk aan. Er is geen twijfel over: de scribent van dit fraais in de toenmalige „Telegraaf" was een vérrader van laag allooi en bo vendien een verachtelijke hielenlikker. Doch we leven nu in 1960 de bijzon dere rechtspleging met al haar fouten en lacunes heeft getracht, verraad te straf fen en de rekening te vereffenen. Dat hoofdstuk is afgesloten en het rust in de archieven. Men behoeft het niet te ver geten, men mag het zelfs niet vergelen omdat men altijd attent moet zijn op een mogelijke herhaling en op alle sympto men die zouden kunnen wijzen in de rich ting van herleving der laakbare, misdadi ge mentaliteit van dergelijke lieden. Doch voor de rest blijve dat bedroevende stuk van onze vaderlandse geschiedenis, de ge schiedenis van slechte Nederlanders en slechte mensen, in de map. En nu heeft „Het Vrije Volk" de ver leiding niet kunnen weerstaan, die map op te zoeken en te openen. Het lijkt ons een gebrek aan zelfbeheersing en goede smaak. Wij willen niet denken aan een handig benutte concurrenliekans. omdat zoiets een mentaliteit zou doen veronder stellen waarvan men geachte journalistie ke collega's niet mag verdenken, doch er is een groot gevaar dat men van bepaal de zijde toch deze uitleg aan het geval zal geven. En het resultaat zal dan enkel maar zijn, dat de Nederlandse pers in haar geheel een smet ontvangt. De smet van het anti-Joodse Telegraafartikel wordt geacht door de perszuivering te zijn uit gewist. De smet van laakbare concurren- tie-met,hoden te bezigen ten koste van de zuivere sfeer, die het bezoek van de heer Ben Goerion omringt, zal moeilijker weg te vegen zijn, ook al zal men van de kant van „Het Vrije Volk" met recht kunnen betogen, dat deze factor niet in het spel is geweest. Vandaar, dat deze publikatie naar onze smaak betreurd moet worden als een geste, die geen enkel nuttig of gunstig ge volg kan hebben, integendeel. Advertentie PARIJS (UPI). De Argentijnse presi dent. Arturo Frondizi, heeft op een pers conferentie meegedeeld dat hij de Franse president heeft uitgenodigd voor een be zoek aan Argentinië. Hij zei dat De Gaulle de uitnodiging heeft aanvaard, maar dat hij nog geen datum kon noemen wegens staatszaken. PEKING (AFP) (U.P.I.) Radio Pe king en het persagentschap Nieuw China hebben met slechts enkele woorden mel ding gemaakt van de „gematigde" rede die Kroesjtsjev op het congres van de Roemeense communistische partij heeft gehouden. De Russische premier „hield een toespraak en las begroetingen voor, die met warm applaus werden begroet", aldus het persagentschap. Wel geven de Chinese bladen -letterlijk- de rede van de Chinese afgevaardigde naar het congres, Peng Tsjen, en -uitvoerig- de toespraken van andere leiders. De „haat-Amerika" campagne gaat inmiddels onverminderd voort, met onder meer poëzie- en liedjeswedstrijden over het ..duivelse karakter" van de Verenigde Staten. Peng, die uitvoerig sprak over het „Wes telijke imperialisme", gaf niettemin als zijn mening te kennen, dat de vredeski-achten zodanig waren toegenomen, dat oorlog te vermijden was zolang er eenheid bestond in het communistische kamn onder leiding van de Sovjet-Unie. Waarnemers zien deze uitspraak als een concessie aan de politiek van vreedzame coëxistentie die door de Russen wrodt voorgestaan. In vorige redevoeringen van leidende Chinezen is nog gezegd dat oorlog onver mijdelijk was zolang het imperialimse niet was verpletterd. De uitspraak van Kroesjtsjev op het con gres dat Lenin zich in zijn graf zou om draaien als hij wist. hoe sommigen hem door dik en dun citeren, werd door waar nemers als een aanval op de Chinese com munisten beschouwd. Mede op grond van berichten in de Chinese pers waaruit bleek dat Peking een felle, doctrinaire politiek voorstaat, menen politieke waarnemers te mogen opmaken dat zich een ideologisch geschil tussen de Sovjet-Unie en China ontwikkelt.. LONDEN (UPI) De Britse autoritei ten in West-Afrika, en met name in het deze zomer onafhankelijk wordende Nige ria. krijgen in steeds ernstiger mate te kampen met ontvoeringen van kinderen die verkocht worden voor rituele offers of voor slavenarbeid. Dit blijkt uit de cor respondentie die het Britse Genootschap ter bestrijding van slavernij, een particu liere organisalie die van de UNO de sta tus van adviseur gekregen heeft, met het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. „Ongetwijfeld", zo schreef een functiona ris van het ministerie, is er de laatste ja ren een toename geweest in het aantal rechtszaken betreffende slavenhandel en ontvoering van kinderen. Tijdens de laat ste twee jaar zijn ruim 220 van zulke ge vallen berecht Het Britse genootschap beschikt over een uitgebreide verzameling rapporten over de handel in kinderen. In een brief van een Nigeriaanse functionaris staat: „Het is de politie bekend, dal ouders en fami lieleden kinderen verkopen voor slavernij of hen aanbieden voor „juju" (inheemse tovenarij). Volgens de politie zijn er veel gevallen bekend van het vinden van ver minkte lichamen, waarbij ontvoering vast staat". De brief vermeldt -de ontvoering van oen kind in het gebied van Ibadan. Het lijkje werd later, zwaar verminkt, na een rituele offerdienst, teruggevonden. „Export" naar Spaans eiland? In Ilario zijn drie mannen voor de rech ter verschenen op de beschuldiging dat zij een jongen van tien jaar ontvoerd en voor drieduizend gulden verkocht hadden als juju-offer. In andere rapporten wordt ge sproken over de verkoop van meisjes als huisslavinnen voor ongeveer zeshonderd (Van onze correspondent te Bonn) In deze week wordt de Westduitse kran tenlezer, hadio- en televisienièuwsgieri- ge geconfronteerd met zeven grote sensa tionele processen. Het lijkt alsof de Bonds republiek overspoeld wordt, door een golf van rechtszittingen zonder dat men overi gens kan zeggen dat in dit land corrup tie, uitwassen en ergerlijke misdaden nu schering en inslag zijn. In het proces- Pohlmann-Nitribitt kwam gisteren een brief ter tafel waarin twee onbekende mannen meedeelden dat zij Rosemarie hebben gewurgd en beroofd. Het proces- Rademacher krijgt waarschijnlijk een nieuwe behandeling. In München begon gisteren het proces- Friedmann. Het gaat hier om Werner (Van onze correspondent in Bonn) In het proces tegen de twintigjarige Herbert Rademacher, verdacht van het stichten van vele branden in de oude Noordduitse zoutstad Lüneburg, is plot seling een wending opgetreden. De jon ge verdachte die een week lang in „zijn" proces de rol van de volmaakte misdadi ger speelde ging door de kniecn. Hij her riep drie van zijn 53 bekentenissen en verklaarde: „Ik heb sterk overdreven. Ik heb veel te groot gedaan, alles wat ik de afgelopen weken heb verteld, zei ik om door te gaan voor een echte gangster De Lüneburgse strafkamer geraakte door deze verklaring van Rademacher in meoilijkheden. Nadat de officier van Jus titie de maximum straf had geëist vijf tien jaar tuchthuis, en daarna ter be schikkingstelling van de Justitie, opdat de jonge bandiet, niet meer in de maatschap pij zou kunnen terugkeren leek de weg open voor het zetten van een streep on der het wilde bestaan van de brandstich ter. Maar Rademacher herriep, juist voor de uitspraak zou worden voorgelezen, drie bekentenissen: hij ontkende al of niet op advies van zijn verdediger twee hem ten laste gelegde brandstichtingen en een inbraak. Dat betekent dat de zaak- Rademacher opnieuw in behandeling zou moeten worden genomen. De Göttingse psychiater professor Kloos verklaarde in een rapport dat Rade macher zeker geen geestesziek mens is en dat. zijn intelligentiepeil boven het ge middelde ligt. Voorts dat hij in jeugdge vangenissen van jongs af het inbrekersvak heeft geleerd en dat zijn ijdelheid hem daarna stempelde tot een onverbeterlijke bandiet. Professor Kloos noemt hem ongevoelig, egoïstisch, egocentrisch, zonder berouw en trots op zijn misdaden. Bovendien was hij afkomstig uit een a-sociaal gezin. Een man, die van zijn eerste veroordeling af zich „een martelaar der Justitie" placht te noemen. „Ook de t:e verwachten hoge vrijheids straf zal geen beter mens van hem maken. Hij is niet te veranderen door straffen. Zijn verhouding tot zijn omgeving zal al tijd vijandig blijven, altijd zal hij een gevaar voor de menselijke samenleving vormen", aldus het rapport. Het wordt betwijfeld of dit alles iets zal afdoen van de eis. Voor 53 door hem be kende misdaden, die een half jaar gele den een gehele stad in angst en zorgen hadden gezet, was de eis in totaal 163 jaar tuchthuis en gevangenisstraf. Waar van hij alleen de maximumstraf (vijftien jaar tuchthuis) zal moeten uitzitten. Voor twee of drie wandaden minder zal hij geen jaar minder krijgen alleen zal hij nog meer publiciteit krijgen. Friedmarïn, een publicist van naam, die grote invioed had op de Beierse politiek. Hij staat terecht wegens een vergrijp te gen de goede zeden. Het proces Hans te in te Karlsruhe: de schrijver en uitgever Wolfram von Han- stein is de voormalige secretaris van de Westduitse Liga voor mensenrechten. In deze functie spioneerde hij jarenlang in de Bondsrepubliek voor de Oostduitse vei ligheidsdienst tegen een maandsalaris van 1600 mark. Gisteren werd te Karlsruhe 3Vj jaar tegen hem geëist. De moordenaars Te Ansbach is voor de derde maal een proces begonnen tegen de ex-s.s.-generaal Simon, de ex-s.s.-officier, Gottschalk en de ex-legcrmajoor Otto. Simon liet door Gott schalk na een „juridische uitspraak" van Otto, voorzitter van een krijgsraad te vel de, drie burgers ophangen op 10 april 1945. De burgers hadden enige zestienja rige S.S.-ers ontwapend. Tijdens het pro ces zei Simon: „destijds kon ik geen men selijke overwegingen laten gelden." Ex- majoor Otto zei: „Gottschalk dreigde mij met ophangen als ik niet de doodstraf zou uitspreken." Gottschalk verklaarde: „Ik wilde mijn werk bijzonder goed doen." De factor menselijkheid staat vijftien jaar na de oorlog bij dit drietal nog steeds laag aangeschreven. Simon gaat nog altijd te keer alsof hij de oorlog gewonnen heeft. Hij heeft zelfs enkele voormalige Duitse generaals en veldmaarschalken als getui gen opgeroepen om zijn „recht te onder steunen". De bewaker Te München begon eergisteren het pro ces Seuss. Deze ex-SS-onderofficier kwam in het begin van dit jaar uit Frankrijk, waar hij eerst ter dood was veroordeeld maar later begenadigd werd. Seuss was indertijd bewaker in het concentratiekamp Dachau. In 1937 heeft hij daar een Joodse gevangene op afschuwelijke wijze ver moord. De expert Te Bonn staat een hoge ambtenaar van het ministerie van Landbouw terecht die tenminste honderdduizend mark heeft verdiend door een fabriek van apparaten ter verdelging van de aardappelkever te bevoordelen. De hoge ambtenaar kreeg drie percent van de opbrengst van een re geringscontract voor de Westduitse fa briek. In de loop der jaren kon hij daar door een ton in zijn zak te steken, naast auto's, grootse ontvangsten, dure wijnen en cadeaus voor zijn vrouw. Hij kocht voor zijn provisie in grote Duitse steden diverse huizen. In vaktijdschriften heeft hij tal van jaren zijn uiterste best gedaan om het apparaat van de fabriek aan te prijzen hetgeen hem zeer wel gelukte daar hij voor een deskundige werd gehou den. gulden. In sommige gevallen worden kin deren en vrouwen uit Nigeria overge bracht naar de Spaanse eiland-kolonie Fernando Po. In enkele districten hebben de autoritei ten de ouders gewaarschuwd hun kinde ren niet ver van huis weg te laten gaan. De UNO doet op het ogenblik pogingen, de jonge Afrikaanse staten te bewegen tot het instellen van een speciale commissie om dergelijke praktijken tegen te gaan. BONN (UPI) Argentinië heeft West- Duitsland toegezegd de voormalige con centratiekampdokter Josef Mengele te zul len uitleveren, zodra hij gearresteerd is, zo is officieel in Bonn meegedeeld. West-Duitsland verzocht in januari om uitlevering van deze beruchte figuur, die tijdens de oorlog op het station van Ausch witz stond om de aankomende gevange nen te verdelen in een groep die dadelijk naar de gaskamer moest en een groep die dwangarbeid moest "verrichten. Bovendien wordt hij ervan beschuldigd veel gevan genen persoonlijk ingespoten te hebben met benzine, carbolzuur en lucht. Op 5 mei van dit jaar vaardigde het hof van Freiburg een arrestatiebevel uit tegen hem. West-Duitsland heeft de Ar gentijnse autoriteiten meegedeeld, waai de verblijfplaats van Mengele is. Het Westduitse ministerie van Justitie heeft meegedeeld dat niet opnieuw om uit levering zal wórden gevraagd van dr. Karl Klingenl'uss, die in Argentinië vertoeft. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor de dood van tienduizend Belgische Joden. In 1953 kwam in Bamberg Kurt Rademacher die tijdens de tweede wereldoorlog Klin genfuss' chef bij het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken was, voor een recht bank. Deze Rademacher is de enige ge tuige die men tegen Klingenfuss heeft. Ra demacher is na zijn veroordeling echter ontsnapt en houdt zich thans „ergens in het Nabije Oosten" op. BUENOS AIRES (Reuter) Het be stuur van de Argentijnse Kamer van Koophandel heelt, geweigerd het aftreden van Klingenfuss als directeur te aanvaar den. Het bestuur zegt te hebben bevonden dat hij reeds voor een Neurenbergs ge rechtshof was verschenen. BONN (U.P.I. De openbare aankla ger te Bonn heeft de arrestatie bekendge maakt van een beruchte S.S. generaal. Wilhelm Koppe, verdacht van medeplich tigheid aan de moord op ruim driehon derdduizend mensen in Polen. De arres tatie werd reeds verscheidene maanden geleden verricht, maar men is nu pas zeker van de identiteit van Koppe, die onder een valse naam leefde. Koppe was tijdens de oorlog het hoofd van de politie in de Reichsgau Warthe- land en later in geheel Polen. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor de dood van duizenden nazi-slachtoffers onder wie ve le Joden, en verdacht van medeplichtig heid aan de uitroeiing van het concentra tiekamp van Kulm (Chelmo). Volgens de Polen zijn in dit kamp 340.000 mensen geliquideerd. Na de oorlog verdween hij. Men gelooft, dat hij ondc-r een aangenomen naam als koopman gewérkt heeft in de omgeving van Bonn. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen hebben inlichtingen van het „Centrum voor de onderzoekingen naar nazi-misdaden" te Ludwigsberg geleid tot zijn arrestatie, die in maart heeft plaats gehad. Naar verluidt zal zijn aangenomen naam niet worden bekendgemaakt omwil le van zijn vrouw en drie kinderen. PARIJS (UPI) Het grondpersoneel van de Franse Staatsluchtvaartmaatschap pij Air France in Parijs zal vanmiddag tussen twee en zes uur staken om kracht bij te zetten aan eisen voor loonsverho ging en een vakantietoeslag. Voor de piloten van Boeing 707 straal- verkeersvliegtuigen van de Air France die de dienst Parijs-New York vice versa on derhouden, is een staking -an tien dagen afgekondigd welke zondag begint. De piloten eisen een wijziging van hun werk rooster dat. zeggen zij, niet meer in overeenstemming is met het snellei-e straatverkeer. KOPENHAGEN (UPI) De zes opva renden van de Deense robbenjager „Miki", een 42-ton metend scheepje dat sinds gisteren in moeilijkheden verkeer de. zijn hedenochtend gered. De Noorse robbenjager „Signalhorn" heeft hen aan boord genomen. Gistermorgen vroeg liep de „Miki" in de wateren tussen Groenland en IJsland in hel ijs vast. Het kruiende ijs dreigde liet scheepje te verpletteren en de zes op varenden moesten zich op een sneldrij vende ijsschots in veiligheid stellen. Ka pitein Underbjerg had slechts gelegen heid om één noodsignaal uit te zenden. Dit signaal werd opgevangen door een radiostation aan de kust van Groenland. Vliegtuigen van de Deense kustwacht en de Amerikaanse luchtmacht begonnen spoedig met de opsporingswerkzaamhe den. Gisteravond laat werden de zes Denen door de opvarenden van een Noorse rob benjager ontdekt. Het duurde toen nog vier uur eer de „Signalhorn" de ijsschots had bereikt. BRUSSEL (UPI) In een steenkolen mijn nabij Charleroi in België heeft zich vanochtend een instorting voorgedaan waarbij volgens de eerste berichten vijf mijnwerkers de dood hebben gevonden en tenminste tien ingesloten zijn geraakt. Het verlossende moment Zoals ieder die zich langs Neêrlands we en verplaatst, ben ik onder de indruk van de gestadige groei onzer menselijke neder zettingen. Als een schimmel verspreiden ze zich over de huid van het platteland. Een afwezigheid van enkele maanden is voldoende om de terugkerende met nieuw aangeknaagde brokken vrijheid te con fronteren. Planologen van allerlei slag stedebouivers, geboorteregelaars e.t.q. piekeren zich de haren grijs over dit ver schijnsel. Ik, met minder vernuft begif tigd, droom er soms van, machteloos ge kweld. Vandaar het onaangename woord je schimmel dat mij zojuist uit de pen is gevloeid. Daarvóór, in een nachtelijk uur, was het mij reeds ontsnapt, terwijl ik dromende boven ons goede land uit rees en de huidkwaal in ogenschouio nam. Een onderlegd lezer zal mij wellicht wil len attenderen op Nietzsche, die reeds enige generaties her de mens als een huid ziekte der aarde bestempelde. Ik moet de ze verwijzing echter van mij werpen. De Duitse filosoof kwalificeerde de mens al dus met het oog op zijn geaardheid. Ik heb mij eenvoudig bepaald tot een, mij opgedrongen, visuele vergelijking. Die (zwellende droom blijft mij echter achtervolgen ie meer daar hij wordt gevoed door relazen in de pers over gi gantische verkeersopstoppingen, die een intens gemotoriseerd mensdom urenlang tot onbeweeglijkheid 'doemen. Men kijkt dan door zijns voorliggers wagen heen en, via de achteruitkijkspiegel, in het voor gedeelte van des achterliggers vehikel. Uit de tegenovergestelde richting schuiven of stuiven brokjes verkeer voorbij. Er duikt misschien eens een ordebewaarder op, ofschoon hier de wanorde is verstijfd tot een ordewaarvan het patroon voor de eeuwigheid schijnt vastgelegd. Totdat, men weet niet hoe, de verstij ving wijkt, eerst met kleine schokjes, dan met vrij lange rollers en eindelijk met een waarlijk verlossende vaart. Het wonder is uwer gebeurd, de vastgelopen mensheid is weer vrij. En zonder mij aan een onge motiveerd optimisme ever tegeven, wil ik toch, door mijn kwellende droom heen, die verlossende beweging blijven zien. Het kan zijn dat de planologen nog niet zover zijn, maar ik, in mijn onkunde, ben ervan overtuigd dat er voor ieder probleem een oplossing komt, ook al lijkt de zaak voor goed vastgelopen. In afwachting van die oplossing moeten we dan maar, al dan niet door dromen gekweld, voortgaan hui zen te bouwen en ons gemotoriseerd op de weg te begeven. M. Mok Advertentie KARL ADOLF EICHMANN! De man die zich tot taak stelde een ge heel volk uit te roeien! De moordenaar, die er in slaagde méér dan twéémaal zoveel joden om het leven te brengen als de staat Israël inwoners telt. Dezelfde staat ISRAEL die thans zijn beul gaat berechten! De volgende week in: ÉÉN BLAD WAAR PIT JN ZIT RU Revue, Postbus 497, Amsterdam Overwintering. In Engeland is een hut 7 bij 3 meter gebouwd waarin le den van de Brits-Amerikaanse expeditie naar de Makaloe voor de eerste maal in de Himalaya kunnen overwinteren, aldus heeft sir Edmund Hillary, een der veroveraars van de Mount Everest in 1953. te Londen meegedeeld. De hut, die op een hoogte van ongeveer 6.000 meter zal worden opgezet, is van sterk isolerend materiaal gemaakt waardoor zij beschutting biedt tegen zeer grote koude en stormen. Vergoeding. Het Vaticaan en Oostenrijk hebben de eerste van een serie overeen komsten getekend welke in haar geheel een vervanging van het concordaat van 1934 betekenen. Krachtens de overeen komst krijgt het Vaticaan jaarlijks hon derd miljoen schilling vergoeding voor verlies van belangen en rechten op Oos tenrijkse eigendommen door de annexa tie van Oostenrijk in 1938 door nazi- Duitsland. Koeiendrijver. Een boer en drie koeien zijn er in geslaagd door het ijzeren gor dijn te breken. De Westduitse politie deelde mede dat de 52-jarige boer zo plotseling zijn koeien over de grens dreef dat. de Oostduitse grenswachten te verbaasd waren om hem tegen te hou den. Winter. In Argentinië is de winter inge vallen met temperaturen van zeven gra den onder nul in de Andes en de zwaar ste sneeuwval sinds acht jaar in de stad Mendoza. Experiment. In welingelichte kring in Washington is meegedeeld dat het Ame rikaanse leger en de Amerikaanse lucht macht voornemens zijn volgende maand een experimentele satelliet te lanceren welke militaire inlichtingen zal doorgeven. Onthoofd. In het dorp Biddhipoer, vier honderd kilometer ten noord-oosten van Calcutta, is een vrachtautochauf feur, die een voetganger trachtte te ont wijken maar daarbij twee jongetjes doodreed, door een woedende menigte onthoofd. Top. Jean Giraud, lid van de sportvlieg- club van Grenoble, is donderdag met een licht vliegtuig op de top van de Mont Blanc geland. Dit is de eerste maal dat een vliegtuig op deze top is geland. Tot nu toe zijn hier alleen hef- schroefvliegtuigen geweest. Bevcrplaat. In het oosten van Finland is de beverbevolking dermate uitgebreid dat men een gedeelte ervan wil vangen en overbrengen naar Lapland. Door het dammen-bouwen van deze dieren word waterlopen gestremd en komen aan zienlijke stukken bosgrond onder water te staan. De bevers brengen verder door hun geknaag schade aan de hout- stand toe. Verboden. In Pretoria is een persfoto graaf tot een boete van 35 pond ster ling subsidiair drie maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens het zonder toestemming fotograferen van de be grafenis van geëxecuteerde mensen. Dertien Afrikanen, die op 13 februari werden geëxecuteerd, werden dezelfde dag begraven. De fotograaf, die van ge mengd bloed is, is in dienst van een Afrikaans weekblad. Onweer. Een hevige onweersbui heeft don derdag in Engeland de dood veroorzaakt van ten minste twee personen terwijl grote schade werd aangericht. Een fiet sende vrouw werd dodelijk door de bliksem getroffen, een vijftienjarige leerling van een militaire school over kwam hetzelfde toen de bliksem het me talen plaatje op zijn kepi trof. In Han- worth raakte de bliksem de motorfiets van de 25-jarige bestuurder, die echter slechts licht gewond raakte. Scherp. De regering en de persorganen in Cuba hebben opnieuw scherpe aanvalle gedaan op de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Herter, die de sug gestie heeft geopperd dat de Verenig de Staten zich minder afhankelijk ma ken van de Cubaanse suiker. De Cubaa se minister van Handel zei dat „de (Amerikaanse) adelaar zijn klauwen laat zien" en dat minister Herter een leugenaar is.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3