PeektCloppenburg COUPONS Opbrengst zuivelexport vorig jaar aanzienlijk gestegen herenmode-tip Tricot Sportshirts H ao Vakbeweging dient activiteiten uit te breiden SI Krasnapolsky thans grootste hotel van Nederland Strauss terug uit Washington: geen Polarisraketteo besteld Jongen werd drie maanden vastgehouden in politiebureau Fokker Friendship voor het Koninklijk Huis Tolbrug bij Numansdorp in 1964 gereed Verklaring Hoogovens Haring is niet te duur, meent kleinhandel Resoluties van het Expoge-congres Ben Goerion heeft zijn vertrek uitgesteld 4 Na crisis in 1958 liepen prijzen in 1959 snel op Kam er lid stelt vragen aan minister Gebruikers zullen brug geld betalen moeten deze zaterdag JAARVERSLAG C.N.V. Veilig kopen! 338,- QARAHTIE HILTON EEN SLAG VOOR Bonn zal in de NA VO een bescheiden taak houden Linkse coalitie wint verkiezing in Parijs Tf&wmeix Varlek VRIJ DAG 2 4 JUNI 196 0 De Koninklijke Nederlandse Zui- velbond FNZ heeft donderdag op zijn algemene vergadering in I trecht het jaarverslag 1959 behandeld. Het verslag zegt dat van een rustige ont wikkeling van de zuivelmarkt geen sprake is, maar dat de markt daaren tegen soms van het ene uiterste in het andere valt. in 1958 werd de inter nationale markt gekenmerkt door een diepe crisis met over de hele linie de laagste prijzen sinds de oorlog. Pal daarop volgde 1959 met snel oplopen de prijzen, die in de maanden oktober en november de hoogste werden sinds 1945. De droge zomer van 1959 had een ster ke daling in de melkafdracht tot gevolg. Vergeleken bij Frankrijk en Engeland was de situatie in ons land op dit gebied nog vrij gunstig. De boter onderging de meeste invloed van de teruglopende melk- aanvoer, met als gevolg snel stijgende prijzen. Eind november 1959 zette echter reeds de daling in. De Nederlandse kaasprijs daalde in enkele weken van 2.60 tot f 2.04, terwijl de boterprijs terugliep van 5.84 tot 4.08 per kilo. De scherpe te rugslag is, volgens de F.N.Z. toe te schrij ven aan de niet voorziene stijging van de melkproduktie. Deze bleef in Europa gemiddeld vijf procent boven het niveau van het jaar daarvoor, in Nederland zelfs vijftien procent en aan het eind van het jaar achttien procent. De oorzaak hiervan ligt, volgens het verslag, voornamelijk in een verhoogd krachtvoederverbruik. Gemiddeld lagen de prijzen in 1959 be langrijk boven die van 1958. Het nieuwe systeem van het zogenaamde gedeelde marktrisico behoefde niet te worden toe gepast. met als resultaat dat de overheid 230 miljoen gulden moest bijpassen in- plaats van de 400 miljoen van 1958. Meer melk De melkproduktie steeg in 1959 ten op zichte van 1958 met 198.643 ton tot 6.440.609 ton. een toeneming van 3,1 procent. De droogte is in zoverre van invloed geweest, dat dit stijgingspercentage iets lager lag dan in voorgaande jaren. De gemiddelde melkgift per koe nam toe van 4153 tot 4171 kilogram, het aantal melkkoeien van 1.498.787 tot 1.547.970. De F.N.Z. meent, dat de Nederlandse zuivelindustrie er ook in de toekomst rekening mee moet houden, dat zij een steeds grotere hoeveelheid melk zal moeten kunnen verwerken en afzetten. De afzet van consumptiemelk bleef in 1959 ongeveer op hetzelfde ni veau, de produktie van boter en mager melkpoeder daalde weer tot het niveau van 1957, terwijl de produktie van kaas, condens en vol poeder opnieuw een be langrijke toeneming te zien gaf. Het consumptiemelkverbruik gaf per hoofd van de bevolking een geringe da ling te zien, namelijk van 190,1 tot 189,8 kilogram. Het warme zomerweer beïn vloedde echter het verbruik van karne melk en yoghurt in gunstige zin. De Nederlandse produktie van fabrieks- kaas kwam van 175.053 op 192.797 ton. In Europa, Australië en Nieuw-Zeeland steeg de kaasproduktie in 1959 gemiddeld met 3, in ons land met 9 procent. De kaasexport werd uitgebreid van 97.556 tot 105.580 ton. Met deze export handhaaf de Nederland zijn plaats als grootste kaasexportland ruimschoots. Minder boter De produktie van boter liep in 1959 te rug van 91.311 tot 80.276 ton. Hiervan werd 47.342 ton in het binnenland afgezet, tegen 57.115 ton in 1958. De consumptie per hoofd van de bevolking daalde van 5.1 tot 4,2 kilogram. Tegenover de afzet- vermindering van 17,5 procent stond ech ter een verhoging van de netto-opbrengst voor de boer van 17 procent. In 1959 was de hoeveelheid verkochte goedkope koel- huisboter onbeduidend vergeleken bij 1958. Het jaarverslag komt tot de conclusie, dat de boer in 1959 voor een kleine hoe- Het Tweede Kamerlid mr. F. H. J. M. Daams (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Justitie de volgende vragen gesteld: „Heeft de minister er kennis van geno men, dat een dertienjarig jongetje drie maanden, zonder enige vrijheid van be weging en zonder enige vorm van onder wijs te genieten, heeft doorgebracht op het Rotterdamse hoofdbureau van politie? Meent de minister, dat, na een beslis sing van de kinderrechter tot ondertoe zichtstelling, in afwachting van plaatsing in een inrichting geen enkele inbreuk op een dergelijke strenge vorm van vrij heidsbeperking gedurende zo lange duur mogelijk is? Is de mededeling van de plaatsvervan gend chef der zeden- en kinderpolitie te Rotterdam juist, dat dergelijke langduri ge verblijven van onder toezichtgestelde kinderen op het Rotterdamse politiebu reau, eveneens van twee tot drie maan den, vaker voorkomen? Kan de minister dan verklaren, waar om, blijkens mededelingen van hierbij be trokken instanties in Amsterdam, Arnhem Groningen, Den Haag, en Utrecht, derge lijke toestanden in andere grote steden niet voorkomen? Moet uit een mededeling van het hoofd van de Directie Kinderbescherming van het ministerie van Justitie worden afge leid, dat in het onderhavige geval werke lijk geen enkele in aanmerking komende inrichting in ons land bereid of in staat was voor het jongetje een plaats in te rui men? Is na enige tijd de mogelijkheid van een tijdelijke onderbrenging in enige, wel licht niet voor 100 pet. geschikte inrich ting, eventueel in een doorgangshuis, over wogen? Is de minister bereid nadere, zo nodig wettelijke, voorzieningen te treffen, op dat herhaling van het gebeurde kan wor den voorkomen? Zou in dit verband ook de vorming van een centraal overzicht van 11e beschikbare plaatsen overwogen kun- >n worden?" zo vraagt de heer Daams. veelheid boter eenzelfde geldelijke op brengst heeft gekregen als voor een veel grotere hoeveelheid in 1958. De opbrengst van de boterexport steeg aanzienlijk: van 105 miljoen gulden in 1958 tot 178 miljoen gulden verleden jaar. De kwantitatieve toeneming was slechts 4000 ton. De hogere binnenlandse boterprijs van 1959 is dus gunstig geweest voor een zo hoog mogelijke netto-opbrengst van de melk. De totale geldelijke opbrengst van de export van zuivelproduklen steeg dankzij het over de hele linie hoger geworden prijsniveau in 1959 aanzienlijk: van 759, 742 en 673 miljoen gulden in respektieve- lijk 1956, 1957 en 1958 tot 870 miljoen gulden in 1959. De voor het Koninklijk Huis bestemde Fokker Friendship zal op 30 juni tijdens een korte plechtigheid in de middaguren op het vliegveld van Soesterberg officieel door Prins Bernhard in ontvangst worden genomen. Het toestel zal aan de Prins wor den overgedragen door de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Kort hals. Het ministerie van Verkeer en Water staat is opdrachtgeefster geweest voor de bouw van het toestel. Onlangs is de Friend ship door Fokker aan het ministerie over gedragen. Het toestel is speciaal ingericht voor het vervoer van de leden van het Koninklijk Huis en zal de oude Dakota ver vangen. Het is ingericht met een lounge en een ingebouwde bar, een compartement voor leden van het Koninklijk Huis en een compartiment voor het gevolg. Dit laatste compartiment kan in een handomdraai veranderd worden in een wapenkamer voor de Prins. De minister van Verkeer en Waterstaat verwacht op korte termijn een overeen komst te kunnen afsluiten voor de bouw van een brug over het Haringvliet bij Numansdorp. Deez brug zal 36 miljoen gulden kosten. Ten westen van Willemstad zal een dijk met schutsluis in het Volkerak worden ge bouwd, die samen met een dijk van Flak- kee af in haakvorm dit water zal afsluiten. Het is de bedoeling in het midden van deze haak een verkeersplein te bouwen, aansluitend op de te bouwen brug van Numansdorp af. Over deze dijk (Volkerak- dam) en brug zou dan de nieuwe verbin ding Rotterdam-Antwerpen komen te lig gen. De brug zal in 1964 gereed zijn. Zij zal niet als openbare weg, voor het verkeer opengesteld worden. Men zal dus bruggegeld moeten betalen. Dit is voorlopig gelijk gesteld aan het tegen woordige veergeld. De brug wordt ge bouwd en geëxploiteerd door de n. v. Brugverbinding. Vier jaar na het tot stand komen van de Haringvlietdam kan deze het rijk ver plichten de brug tegen kostprijs minus verdiende afschrijvingen over te nemen. Het rijk zal altijd recht van overname hebben. Het laat zich aanzien, dat de n. v. Brug verbinding de nodige 36 miljoen gulden van institutionele beleggers zal kunnen lenen: Advertentie Italiaanse Import zuiver katoenen garens, krimp- en kreukvrij, zonnige Rivièra kleuren. Speciaal verlaagde prijs Naar de directie van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken N.V. in de bedrijfscourant „De Grij per" opmerkt, hebben de drie partners in de gezamenlijke studie van Staatsmijnen, Nederlandse Kabel Fabrieken en Hoog ovens met betrekking tot de mogelijkheid der vestiging in Nederland van een nieuw geïntegreerd ijzer- en staalbedrijf afge sproken. dat het onderwerp geheel open zal worden benaderd met behoud van ieders vrijheid van handelen. Met dit initiatief wordt, volgens de directie van Hoogovens, beoogd, dit voor ons land belangrijke onderwerp in indu striële kring op onbevooroordeelde wijze te benaderen. Een doorkijkje in de Fokker Friend ship, die bestemd is voor het Konink lijk Huis, ter vervanging van de rege- ringsdakota. Op de voorgrond het compartiment voor leden der konink lijke familie, in het midden een lounge. Het achterste compartiment is bestemd voor leden van het gevolg. „Is het juist, dat vanaf het begin van de teelt tot vrijdag 10 juni reeds een miljoen haringen zijn doorgedraaid? Waar om is de detailprijs nog steeds zo hoog?" Deze vragen stelde de heer J. Smit don derdag in de vergadering van het produkt- schap voor vis- en visproduktcn in Den Haag. Hij wees er op, dat het consumenten contactorgaan een onderzoek wil instellen naar de winstmarge van de visdelailhan- del. Er zijn al consumenten die een actie Geen haring eten" overwegen. Voorzitter Van Dijk merkte op, dat niet alle haring de prijs kan halen. Er zijn vrij veel kleine haringen, sommige haring is te sterk gezouten. De voorkeur gaat steeds sterker uit naar groene haring, zo dat men de zoute haring haast niet meer kan verkopen. De heer Roos (kleinhandel) meende, dat publicaties, die van een haring, die 7 cent inkoop is, zeggen, dat hij voor 35 cent verkocht wordt, sterk overdrijven. In Den Haag kost de haring overal een kwartje, compleet met uitjes. Niet schoongemaakt kost de haring 20 cent. „Niet iedereen laat zijn aardappelen schrappen" zei hij. Op de markt zijn de haringen nog veel goed koper, al zijn ze dan wat zouter. De heer Roos wees op de meestal hoge prijzen van kantjes groene haring. De winstmarge is dan heus niet groot. „Je hoort wel eens mensen klagen, dat ze een kwartje voor een haring moeten be talen. Maar dan zie je later een TV-mast op het huis". Hij wees er op, dat de af deling prijzen van economische zaken twee jaar heeft gecontroleerd. Deze afdeling kwam tot de conclusie, dat de winstmarge gezond was. Deze ligt voor de haringhan- del op 7 a 8 cent, als er geen personeel in de zaak werkt. Anders zou de marge nog hoger moeten zijn. De heer Kabboord wees er nog op, dat men niet moet denken dat groene haring voor 7 cent wordt gekocht. Dit geldt voor zoute of magere haring. ..De kleinhandel wacht met een gerust geweten het onder zoek van het consumenteorgaan af" zei hij. Advertentie volkomen geruisholl bij de erkends vakhandel met volledige garantie van DeTechnische Unie. vanaf Bgljj 4 De christelijke vakbeweging kan zich niet meer beperken tot haar eigen uitge sproken vakorganisatorischc problema tiek. Haar werk heeft daarvoor te veel onderscheiden aspecten gekregen en is in de samenleving als geheel reeds te sterk geïntegreerd, aldus de secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer C. van Nierop, in het jaarverslag 1958-1959 van het C.N.V. j9 In het verslag wordt herinnerd aan de voorlopige afronding van een drietal werkstukken: het rapport over de vijf daagse werkweek, het sociaal-ethische ge deelte van een rapport over de structuur en de rechtsvorm van de onderneming en het ontwerp van een rapoort over het vraagstuk van de zondag en van de zon- dagsarbeid. Een ontwikkeling die het C.N.V. in de loop van de twee voor-bije jaren een reden tot grote verheuging heeft gegeven, was die naar een meer gediffe rentieerde loonpolitiek. Het ledental van de bij het C.N.V. aan gesloten organisaties steeg van 218.658 op 1 januari 1958 tot 218.992 op 1 januari 1960. Grote invloed op het ledental had de afschrijving van de Nederlandse ver eniging van christelijke handelsreizigers en handelsagenten met 854 leden. Voor de ontwikkeling van het ledental van de ge hele vakbeweging zijn 1957, 1958 en 1959, volgens de heer Van Nieron. door bepaal de omstandigheden, zoals de bestedings beperking, de huurverhoging en de werk loosheid in 1957-1958, niet de beste na oorlogse jaren geweest. Hij vermeldt ech- met TECHNISCHE UNIE- De Nederlandse Vereniging van Ex- politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd heeft een resolutie aangenomen over de tussen de regeringen van Nederland en de Duitse Bondsrepubliek getroffen overeen komst inzake de schadeloosstellingen aan slachtoffers van het naziregime. In deze resolutie dringt het congres er bij de Nederlandse regering op aan de behandeling van deze overeenkomst op zo kort mogelijke termijn door de Staten Generaal te doen geschieden. Voorts vraagt het, daarna zo spoedig mogelijk be kend te maken op welke wijze de rege ring zich voorstelt het bedrag, dat, voort vloeiend uit deze overeenkomst ter be schikking zal worden gesteld, aan de be trokkenen te doen toekomen. Het congres is van oordeel dat de slacht offers van de naziterreur er recht op heb ben dat aan de afwikkeling van deze aan gelegenheid de grootst mogelijke voorrang wordt gegeven, gezien het zeer hoge sterf tecijfer onder de ex-politieke gevangenen. Het vestigt ten overvloede nogmaals de aandacht op het zedelijke recht van iedere ex-politieke gevangene op schadeloosstel ling, aangezien de Duitse wetgeving spreekt over schadeloosstelling aan hen. die om redenen van ras, geloof of over tuiging vervolgd werden. Het congres stelt ten slotte vast, dat verzetsdaden voortge sproten zijn uit diepe overtuiging, reden waarom het verschil in behandeling van de soorten vervolgden onaanvaardbaar wordt geacht, aldus de resolutie. In een tweede resolutie sprak het con gres als zijn overtuiging uit dat iedere vorm van discriminatie om redenen van geloof, ras of overtuiging in strijd is met de christelijke en humanitaire beginselen. Het acht iedere gewelddadige overheer sing een aantasting van de rechten van de mens, erkent het recht van ieder individu en ieder volk te streven naar vrijheid en zelfstandigheid, en verwerpt iedere vorm van machtsmisbruik en willekeur. Om deze redenen besluit het congres de reeds gedurende vijftien jaren door de vereniging gevoerde strijd tegen dictatuur en ontwaarding van de menselijke per soonlijkheid onverzwakt voort te zetten. ter, dat gebleken is. dat de teruggang het C.N.V. later en minder zwaar heeft ge troffen dan de K.A.B. en het N.V.V. Het aantal jonge leden, dat 18 a 20 pet. van het totale ledental bedraagt, noemt hij zeer bevredigend. Wel heeft hij de indruk, dat het meeleven van de jeugd in het werk van de vakbeweging nog ongunstig af steekt bij de, volgens hem, toch al lage activiteitsgraad van de ouderen. Een van de oorzaken van dit verschijnsel is, zijns inziens, dat de jeugd van vandaag is op gegroeid in een periode van sociale zeker heid en van meer dan volledige werkge legenheid. Naar aanleiding van het adres der 53 hoogleraren schrijft de C.N.V.-secretaris, dat het hele in dit adres behandelde vraagstuk te meer belangwekkend is om dat het mede verband houdt met het zich bij de groepen als die van het hoger per soneel baanbrekende inzicht, dat ook zij in de organische maatschappelijke ver banden een plaats moeten gaan innemen en dat zij daarvoor de goede organisato rische vormen en verbindingen moeten gaan vinden. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Grand Hotel Krasnapolsky heeft gis teren een nieuwe vleugel met honderd ka mers. 175 bedden en 25 badkamers, als mede (wee nieuwe zalen voor vergaderin gen en congressen in gebruik genomen. En daarmee heeft de directie te kennen gegeven niet bang te zijn voor de con currentie van 't Hilton-ohtel. Krasnapols ky is thans met 300 kamers en 450 bedden, 225 badkamers, een diner-accommodatie voor desnoods 1000 man tegelijk en 20 za len met 100 tot 1050 zitplaatsen het grootste hotel-restaurant-bedrijf van Nederland. „Er zal in de komende jaren nog een enorm tekort blijken te zijn aan goede niet te dure hotelkamers", aldus directeur J. F. Staal die optimistisch is. niet alleen wat het toenemende toeristenverkeer be treft, maar vooral ook wat de groeiende belangstelling voor Amsterdam als con- gresslad aangaat. Door de gunstige ligging aan de Dam en de congresaccommodatie is de bezetting van dit hotel vrijwel het gehele jaar constant. Sinds 1952 heeft „Kras" 5 miljoen gul den in hoteluitbreiding geïnvesteerd en in middels worden reeds plannen gemaakt om na het vertrek van de American-Ex press opnieuw uit te breiden. Nederland heeft zijn grootste hotel te danken aan een Poolse immigrantenzoon Adolf Wilhelm Krasnapolsky, die zich in 1860 als kleermaker in Amsterdam ves tigde, in dienst van de alombekende „win kel van sinkel", maar vijf jaar later in de Warmoesstraat bij de Dam een koffie- huisje begon met pannekoeken als specia liteit. In 1883 werden de eerste hotelka mers in gebruik genomen en van jaar tot jaar groeide de onderneming van de ex- kleermaker die een man van grote visie was. Adolf Krasnapolsky kocht de omringen de „huisjes met de rode lampjes" en liet op deze plaats een nieuwe hotelvleugel bouwen. Kras was het eerste gebouw in de Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) De Westduilse minister van Defensie Strauss heeft op een persconferentie te Bonn verklaard, dat het Weslduitse leger in geen geval zal worden uitgerust met de tot 2500 kilometer reikende Polarisrakct- ten. Ook wil men van Westduitse kant geen controle uitoefenen op de voorraden kernwapens die in de bondsrepubliek voor andere NAVO-partners zijn opgeslagen. Strauss legde er de nadruk op dat alle spe culaties over de Westduitse bewapening met raketten voor langere afstanden non sens zijn. De verhouding op militair ge bied van Bonn tot het Atlantische bondge nootschap berust niet, zo luidt het West duitse standpunt, op strategische wapens. Westduitsland zal in de Noordatlanlische Verdragsorganisatie in geen geval het gro te zwaard bij een mogelijke aanval han teren. Het Weslduitse leger is er om in een stra tegische Europese zone, waarin zich van kernwapens voorziene divisies bevinden, 'n soort politieke tegendruk op de Russische macht uit te oefenen. Niet meer, ook niet minder. Polaris raketten kunnen daaren boven alleen door de NAVO worden voor geschreven. Tot dusver zijn van de zijde van de NAVO geen besluiten genomen om deze raketten voor de NAVO partners te bestemmen. „Atlanticus" Het bezoek van Strauss aan Amerika heeft, zo zegt men te Bonn, èn voor deze nog jonge minister zelf en voor de bonds republiek vruchten afgeworpen. Voor Strauss: deze energieke persoonlijkheid die genoemd wordt als de opvolger van minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano en zelfs als kandidaat voor het kanselierschap in de toekomst, heeft zich in de Verenigde Staten opnieuw kunnen aandienen als een bijzonder trouw aan hanger van de Atlantische samenwerking. Zijns inziens gaat de NAVO alliantie bo ven de tendens 'in Europa om dit wereld deel in het middelpunt te plaatsen. In de toekomstige Westduitse politiek uitge drukt zou men daaruit kunnen afleiden dat een eventuele bondskanselier Strauss, op grond van zijn Atlantische gedachten, voor het Westen als een waardig opvolger dient te worden aangezien van de even trouwe „Atlanticus" Adenauer Koopman Concreter is het feit dat Strauss de eerste Weslduitse minister was die na de mislukte Parijse topconferentie Amerika bezocht en te Washington onderstreepte dat Bonn zijn bondgenootschap met Ame rika zeer ernstig neemt. Die voorts in enkele redevoeringen het lot van Berlijn in de Amerikaanse openbaarheid bracht. En die zich tenslotte, op militair gebied een voorzichtig beleidsman en koopman loonde. Zijn reis was ook bedoeld om nu de bestellingen voor zijn leger tot 1965 vastliggen (onder meer de ook door ons land bestelde straaljager F104G), eens te kijken wat de toekomst kan brengen, op dat voor het op dit moment reeds mo dern uitgeruste Westduitse leger te zijner tijd niet nodeloos geld wordt uitgegeven. PARIJS (Reuter). Een coalitie van socialisten, communisten en leden van de verenigde socialistische partij heeft de overwinning behaald bij het kiezen van de leiding van de raad van het departe ment Seine, dat Groot-Parijs omvat. De drie groeperingen kregen alle tien posten waarover gestemd werd. Er werden vijf communisten gekozen, van wie twee als vice-voorzitter en drie als secretaris. In de vorige raad waren de posten on der meer bezet door vier conservatieven, drie gaullisten en een volksrepublikein, (rooms-katholiek). hoofdstad dat van elektrisch licht en cen trale verwarming werd voorzien. Een spe ciale attractie was de in latere jaren ge halveerde wintertuin waar nog steeds di ners plaats vinden. In 1917 deed de huidige directeur de heer J. F. Staal zijn intrede in „het huis". De glorierijke jaren schenen toen al voorbij te zijn en omstreeks 1930 zat het Grand- hotel Krasnapolsky volkomen in de put en was het belast met de maximale schuld. In die tijd echter gooide de heer Staal het roer radicaal om, hij maakte een ein de aan de traditionele muziek- en dans avondjes, waaraan menige oude Amster dammer met weemoed terugdenkt, en opende in 1933 de nog steeds in gebruik zijnde grote vergader- en toneelzaal. Krasnapolsky als vergader- en congres centrum ging een nieuwe toekomst tege moet. Na de oorlog is daarbij de bloei van hotel en restaurant gekomen: en nu 30 jaar na het dreigende faillissement is kras een gezond en indrukwekkend bedrijf dat niet meer is weg te denken uit het De minister-president van Israel heeft gisteren met zijn vrouw en dochter een bezoek gebracht aan de Portugese syna goge aan het Jonas Daniël Meyerplein in de hoofdstad. Dit is de oudste in gebruik zijnde synagoge (in 1675 ingewijd) in West- Europa. De Israëlische premier werd bij de ingang van de synagoge ontvangen door de voorzitter van de parnassim der Portugees-Israelitische Gemeente, dr. E. A. Rodrigues Pereira, door enkele andere bestuursleden en door de voorzitter van de Nederlands Israëlitische Hoofdsynago ge, de heer S. A. Themans. Op de binnen plaats stond een erehaag van kleine jon gens en meisjes, in blauwe rokjes en broekjes en witte bloesjes (de kleuren van de Israëlische vlag) waarlangs het gezel schap zich naar de vergaderzaal begaf, waar een aantal vooraanstaande vertegen woordigers van Joodse instellingen in Ne derland aan de premier, zijn vrouw en dochter werden voorgesteld. Toen deze daarna de geheel met pu bliek gevulde synagoge, waar de kaarsen op de grote koperen kronen waren ontsto ken, betraden werd hen in het hebreeuws het welkomstlied, psalm 118, „Gezegend hij die komt in de naam des Heeren" toe gezongen. Nadat de Israëlische gezant, de heer H. A. Cidor, de deuren van de Heilige Arke had geopend, sprak opper- rabijn S. Rodrigues Pereira een gebed voor de staat Israel uit. Na deze korte plechtigheid begaven de premier en zijn gezelschap zich naar de Heilige Arke en bezichtigden daar de ge bedsrollen. Ook bracht de premier een bezoek aan de bibliotheek. Daar werden hem o.m. ge toond een uit 1282 daterend handschrift van Maimonides en het notulenboek van de Portugees Israëlitische Gemeente waarvan de bestuurders in 1656 de ban uitspraken over de beroemde Joodse wijs geer Spinoza. Na het bezoek aan de synagoge werd in Carlton een receptie gehouden voorna melijk voor leden van de Joodse gemeen schap in Nederland. Tot de vele gasten behoorden ook mgr. dr. A. C. Ramselaar uit Apeldoorn, de heer N. E. Rost On nes, directeur van de Hollandse Bank Unie, en dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie. Des middags ging de heer Ben Goerion naar Den Haag, waar hij in de ambassa de Joodse studenten ontving. Zijn echtge note bracht een bezoek aan de Floriade in Rotterdam. De Israëlische premier, die voornemens was hedenmorgen ons land te verlaten, blijft nog twee dagen de gast van de am bassadeur, de heer Cidor. Deze wenste zich desgevraagd niet uit te laten of het vertrek van de heer Ben Goerion is uit gesteld met het oog op mogelijke bespre kingen met de president van Argentinië over de kwestie-Eichmann. Advertentie At» eg a ng^ 8 /AO

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4