Portret van JACK KENNEDY, kandidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten Energieke, moedige, sportieve figuur Kroesjtsjev lokt zeshonderd reporters extra naar Wenen negen Muzeny Plastic ooglens voor blindgeborenen? Zendingsschool verbiedt politieke debatten Ben Goerion naar Israel teruggekeerd Vuile Goese gemeente was in het publieke zonnetje MAANDAG 27 JUNI 1960 4 Opera-perikelen opgelost met de Zauberflöte Nieuwe operatietechniek van twee oogartsen Hoogst lasterlijke aanval op premier Verwoerd Vaders fout Dynastieke gevoelens Ernstige operatie Magische kracht Goede gastvrouw Ds. A. Pos is veertig jaar predikant Kerkelijk Nieuws Kort nieuws (Van onze correspondent in Wenen) De publieke opinie in Oostenrijk houdt zich bezig met de vraag, welke houding de rooms-katholieken moeten aannemen jegens Kroesjtsjev die volgende week in Oostenrijkse episcopaat nu ingegrepen men zich af, of men deze uitgesproken atheïst gelegenheid kan geven om ker ken en kathedralen in Oostenrijk te be zichtigen. In deze discussies heeft het Oostrneijkse episcopaat nu ingegrepen door de publikatie van een waardig, maar openhartig herderlijk schrijven. Daarin wordt verklaard dat de Oostenrijkse re gering geen verwijt verdient, omdat zij Kroesjtsjev heeft uitgenodigd. Zulke be zoeken dienen ter bevordering van de toe nadering tussen de volken en kunnen de vrede steunen. Het spreekt vanzelf dat de regering de plicht heeft om deze gast met alle passende hoffelijkheid en atten tie te ontvangen. Aan de andere kant echter, zo verklaart hot episcopaat, moeten de rooms-katho- lieken alles vermijden wat als betuiging van sympathie kan worden opgevat of worden uitgelegd. Men mag niet over het hoofd zien, dat deze gast de eerste ver tegenwoordiger is van het atheïstische communisme, dat de kerk vervolgt. Daar om beschouwen de bisschoppen het als hun plicht om juist op dit ogenblik hun innige verbondenheid met de „zwijgende kerk" achter het ijzeren gordijn tot uit drukking te brengen. De rooms-katholie- ken worden derhalve opgeroepen in de loop van de eerste week in juli voor de vervolgde kerk te bidden. Grote belangstelling In politieke, diplomatieke en journalis tieke kringen is de belangstelling voor dit bezoek zeer groot. Afgezien van de twee honderd vaste buitenlandse corresponden ten in Wenen, hebben zich nog ongeveer zeshonderd bijzondere correspondenten aangemeld, die Kroesjtsjev op de voet zul len volgen. De Oostenrijkse voorlichtings dienst heeft speciale autobussen voor de journalisten ter beschikking gesteld, zo dat zij de mogelijkheid hebben om ver slag uit te brengen over alle woorden en gedragingen van de Russische minister president, wanneer hij na zijn bezoek aan de Oostenrijkse hoofdstad nog vier dagen in ver afgelegen provinciesteden fabrie ken zal bezoeken of hoog in de bergen stuwdammen en elektrische installaties zal bezichtigen, waarbij hij met arbeiders zal spreken. Het programma staat nu vast. In We nen zal Kroesjtsjev de gelegenheid krij gen een toespraak te houden in de „Stadt- halle", een geweldig sportpaleis met meer dan zestienduizend zitplaatsen. De com munisten stellen alles in het werk om deze plaatsen zoveel mogelijk te bezetten en zodoende van deze bijeenkomst een poli tieke demonstratie te maken. De regering zorgt echter voor een juiste verdeling van de plaatskaarten. Met Kroesjtsjev komen ook 23 Russi sche journalisten mee. die, evenals de overige buitenlandse correspondenten, in scholen en kazernes worden onderge bracht. Tot deze journalisten behoort ook de schoonzoon van Kroesjtsjev. Adjoebej. hoofdredacteur van „Izwéslija". Voor de dames werd een afzonderlijk programma opgesteld, onder andere een bezoek aan de modeschool van de gemeente Wenen. Naar verwachting zal de Russische pre mier zijn toekomstige politiek ten op zichte van het Westen onthullen tijdens zijn bezoek aan Oostenrijk. Neutraal Oostenrijk, aldus waarnemers, kan een geschikt podium voor de Russi sche premier zijn om zijn opvattingen om trent de wijze waarop de breuk met het Westen geheeld kan worden, te luchten. De Oostenrijkse regering zal Kroesjtsjev hoffelijk ontvangen, maar tegelijkertijd alles in het werk stellen om pijnlijke si tuaties te vermijden. Een grote moeilijkheid vormde het be zoek aan de Weense opera. Volgens het vastgestelde repertoire staat een opvoering op het programma onder leiding van Ma- tacic. Daar deze dirigent echter een vluch teling uit Oost-Europa is, heeft men het programma moeten veranderen. Men MIAMI (FLORIDA) Amerikaanse medici zijn bezig een nieuwe techniek te bestuderen om blinde of vrijwel blinde mensen het gezichtsvermogen (terug) te geven. De methode bestaat uit een uiterst sub tiele operatie, waarbij een plastich schijf je, met een middellijn van ongeveer vijf millimeter, ingeplant wordt tussen het hoornvlies en de pupil. In feite krijgt het oog dus een nieuwe lens, diè aan de bin nenkant wordt aangebracht in plaats van aan de buitenkant, zoals een contactlens. De methode is ontwikkeld door de Ita liaanse oogspecialist dr. Benedetto Stram- pelli en de Engelse specialist dr. David P. Choyce. Zij hebben er verslag over uit gebracht aan de Amerikaanse bond van medici. Dr. Strampelli begon met de nieuwe techniek in 1953. In zijn verslag zegt hij, dat hij een uiterst klein deel van de pupil wegsnijdt en dan de „lens" op zijn plaats naait met uiterst fijna draadjes die door de boven- en onderrand van de lens gehaald worden. De operatie wordt het meest uitgevoerd op mensen, die geboren zijn zonder ooglenzen, een afwijking die aphakia wordt genoemd. Dr. Choyce, een oogspecialist uit Lon den, heeft 250 gevallen behandeld met de nieuwe methode slechts zes patiënten heb ben er totaal geen baat bij gevonden. De andere gevallen kunnen thans „vrijwel normaal zien of op zijn minst het verschil tussen licht en donker onderscheiden Dr. Choyce past de nieuwe methode ook toe op patiënten, die niet aan aphakia lijden. Hij noemt het geval van een acht tienjarige jongen, die voor grauwe staar aan beide ogen was geopereerd, het ge zicht verloren had en zelfs braille had ge leerd. Hij kan nu weer normaal lezen en schrijven. Beide dokters wijzen er in hun verslag echter op, dat de methode nog in de kinderschoenen staat en bij voorkeur slechts op een oog tegelijk moet worden toegepast. (UPI). heeft vervolgens gedacht aan de opvoe ring van een echte Russische opera na melijk „Vorst Igor" van Borodin, maar ook dit werk blijkt ongeschikt te zijn, om dat er te veel Russische priesters in voor komen en vooral omdat er een loflied wordt gezongen op de vrijheid. Om alle verwikkelingen te vooi-komen heeft men nu ten slotte zijn keuze laten vallen op de ongevaarlijke „Zauberflöte" van Mo zart. Deze opera is zo onschuldig en zo zeer gespeend van alle politiek, dat Kroesjtsjev er geen bezwaar tegen zal hebben. Bovendien zullen de grappen van Papageno hem ged bevallen. Kroesjtsjev zal onder meer een jonge stier ten geschenke krijgen. De stier, „Komponist", weegt vijfhonderd kilo en is een jaar oud. Zijn moeder, Anita", is een prijswinnares die in negen jaar ongeveer zestigduizend liter melk heeft geproduceerd, „Komponists vader „Kom pass", kan bogen op een nakome lingenschap van vijftienduizend stuks. „Kompass" is onlangs naar Joegoslavië verkocht. Dodelijke val. Bij het laden van een vrachtauto is de 34-jarige S. Vasse uit Hardenberg zo ongelukkig gevallen dat een onmiddellijk gewaarschuwde arts slechts de dood kon constateren. Bij onderzoek bleek dat V. zich schrap had gezet om met een touw een lading hooi te binden, waarbij het touw door- knapte. Leerlingen van de Zimoeta school voor Afrikanen nabij Fort Victoria in Zuid- desië, mogen geen politieke debatten meer houden omdat een van hen een „hoogst lastei'lijke aanval" op de Zuidafrikaanse premier Verwoerd zou hebben gedaan tij dens een debat onder de les. De school wordt gedreven door de zending van de Nederduits Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika. De leerling zou ook critiek hebben geleverd op de premier van Zuid- Rhodesië, Sir Edgar Whitehead, en het parlement van Zuid-Rhodesië een „ver zameling mensen die duizenden ponden krijgen om een heleboel onzin te pi-aten om de ene gx-oep te bedriegen teneinde de andere te plezieren" hebben genoemd. De leraar die trachtte het debat te stop" pen, werd uitgejouwd door zijn leerlin gen. Acht en dertig leerlingen werden naar aanleiding hiervan geschorst. Discriminatie Onder de Afrikaanse roomskatholieken in Zuid-Rhodesië heerst grote verontwaar diging over de weigering van een Rooms- katholieke club in Salisbury om niet-blan- ke roomskatholieken to^ te laten. Afri kaanse roomskatholieken richtten hun cri tiek op de aartsbisschop van Salisbury, mgr. Markell, die in gebreke zou zijn ge bleven de leden van de blanken-club te- tei-echt te wijzen. De vooi-aanstaande Afri kaanse roomskatholiek, J. M. Chiweshe, zei, dat „discriminatie zodanig in 't ker kelijk bestuur is geslopen dat zij thans door de hiërarchie wordt erkend en dooi de vingers gezien." De Israëlische premier Ben Goerion is na een verblijf van vijf dagen in Neder land zondagavond met zijn echtgenote met het lijntoestel van de El Al van Schiphol naar Tel Aviv in Israel teruggekeerd. De 'Nederlandse minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de Israëlische ambassa deur, H. A. Cidor, en de chef directie van het protocol van Buitenlandse Zaken, jhr. mr. W. E. van Panhuy, deden de Is raëlische premier uitgeleide. Het verblijf van de premier in Neder land heeft twee dagen langer geduurd dan aanvankelijk het plan was. Officieel is meegedeeld dat dit slechts geschied is omdat de heer Ben Goerion, wanneer hij vrijdagavond was vertrokken, op zatei'dag dus op sabbath, in Israel zou zijn aange komen. Bovendien had de reis door Euro pa de 75-jarige minister-pi-esident ietwat vermoeid. Vóór zijn vertrek stelden vertegenwoor digers van de pers hem o.a. de vraag welke indruk hij van Nederland had ge kregen. „Te veel om er over te praten", zei Ben Goerion slagvaardig. „Het zou uren in beslag nemen". Toch noemde hij de Deltawerken-. Hij vertelde, dat de ontmoeting met de Koningin en Pi-ins Bernhard diepe indruk op hem had ge maakt en zei: „Ik heb altijd gedacht dat wij in Israel pioniers waren, maar nu voel ik me heel klein. In Israel moeten wij maar leerlingen van het Nederlandse volk worden". Over de zaak-Eichmann had hij niets nieuws te vertellen. Het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken zal vol gens hem het laatste nieuws uit Argen tinië moeten beoordelen De ernst van Ernst. De toneelgroep „Ax-ena" zal voornamelijk ten behoeve van het middelbaar onderwijs Oscar Wilde's Komedie „De ernst van Ernst" (The Im- portance of being Earnest) in studie ne men. In september gaat de première. In de loop van het seizoen speelt het gezel schap voorts het commedia dell'arte-spel „Koning Hert" van de Italiaanse schrijver Gozzi. De groep is voor het volgend seizoen thans definitief vastgesteld. Erik Vos en A. E. Greidanus voei-en de directie. De ac trices zijn: Truus Dekker, Alma van Elk, Mieke Lelieveld, Nettie Noordhoff, Nan nie Vermeer, Mary Wagenaar en Kitty van Wijk. De acteurs: Ton Berger, Edmond Classen, Joop van der Donk, Paul van Gorcum, Jan van Kasteren, John Kelly, Jan Korevaar, Anton Korthuys, Peter van der Linden, Henk Somers, Jan Staal, Henk Voges, Henk Votel, Willem Wagter en Kees Waterbeek. Jean Cocteau. Jean Cocteau is op de jaarlijkse bijeenkomst van Franse dich ters, die dit jaar te Fox-ges-les-Eaux werd gehouden, tot „Prins der Dichters" uitge roepen. Nieuwe trompet. Dr. Martin Vogel, privaat-docent musicologie te Bonn, heeft een vinding gedaan, waardoor de trompet in alle toonhoogten bespeeld kan worden. Met een hefboom kan niet alleen de totale buislengte, maar kunnen tegelijkertijd en in dezelfde verhouding, de buislengte van de ventilen gevarieerd woi-den. Zonder in zichzelf vals te worden, kan de trompet van bes tot a verlaagd worden. (Van onze correspondent in de V.S Wat zou men moeten denken van een roman, waarin het volgende gezin weirl beschreven: een vader, die door eigen prestaties en soms wat slinkse praktijken een vermogen van een kwart miljard dollar bij elkaar heeft vergaard en die daarna Amerikaans ambassadeur wordt te Londen; doch ters, die trouwden met een voornaam Brits edelman, een filmspeler in Holly wood. en een man, die goede kans maakt gouverneur van de staat Illi nois te worden; een zoon, die dag aan dag in de Amerikaanse pers vermeld staat, omdat hij schandalen aan het licht brengt, die hij heeft opgespoord in de Amerikaanse vakbeweging en een andere zoon, die hoe jong hij er ook uit ziet een goede kans maakt president van de Verenigde Staten te worden. Een roman over zulk een gezin kon men moeilijk ernstig nemen. Vrijwel iedere lezer zou het gevoel hebben, dat. de schrijver zijn boek had. volge propt met bijzondere figuren en zulk een concentratie van beroemdheden zou overdreven lijken: een soort on waarschijnlijke opsmuk, om de roman beter te doen verkopen en om er een film van te laten maken. Maar het gezin, waar Jack Kennedy toe behoort is zulk een gezin en wan neer men meer hoort- over de weder waardigheden van die vader, die broers en die zusters en van Jack zélf, dan blijkt hun historie nog veel bon ter, nog veel dramatischer dan zo juist in een paar zinnen werd beschreven. Joe Kennedy, de man die de stichter zou worden van dit opmerkelijke gezin, heeft het in het begin van zijn leven niet gemakkelijk gehad. Hij was een roóms-katholiek van Ierse afkomst, die in Boston woonde. Boston was toen een bolwei'k van voorname pi-otestanten, die sterke vooroordelen hadden tegen rooms-katholieke Ieren. Niettemin zag Joe Kennedy kans om op 25-jarige leef tijd directeur te worden van een bank in Boston. Al spoedig verlegde hij zijn activiteit naar Wallstreet in New York, waar hij door gei-affineerde beurs speculaties een aanzienlijk kapitaal bijeen wist te brengen. Toen hij dat eenmaal bezat, zag de handige, altijd actieve Kennedy overal mogelijkheden Dm meer geld te verdienen: bioscoop exploitatie. whisky-import, landspecula- tie. Dat Kennedy buitengewoon gesle pen was, blijkt wel uit het feit, dat hij in de ex-nstige crisis van 1929 en later, geen ernstige verliezen leed. Tot veler vex-bazing vei-zocht presi dent Roosevelt aan déze man, een eind te maken aan de al te speculatieve sfeer, die bijgedx-agen had tot de ramp zalige crisis in Wallstreet Roosevelt was van oordeel, dat hij een man nodig had, die de knepen van de beurs kende, niet een professor, die alleen theoreti sche kennis bezat. Roosevelts keuze bleek juist. Als beloning voor zijn werk, en als ei'kenning voor wat hij gedaan had ten bate van de democratische partij, werd Kennedy benoemd tot am bassadeur te Londen. Aanvankelijk was die benoeming een groot succes. De Kennedy's wisten zich in Engeland bijzonder populair te ma ken. Toen echter de ooi-log nader kwam en toen de Britten in september 1939 de strijd met Duitsland aanbon den, bleek Kennedy de man, die in zijn rapporten naar Washington sterk pleit te tégen eventuele deelneming van Amerika aan de oorlog. Onder Roose velts topfiguren was hij de enige die zich krachtig verzette tegen actieve, gewapende bijstand aan de Britten. Dat betekende het einde van zijn poli tieke carrière. Maar als gezinshoofd was het hem in tussen ook bijzonder voorspoedig ge gaan: zijn mooie, eveneens Iers-rooms- katholieke vrouw, was de moeder ge- worden van negen kinderen. Hun oud ste zoon, „Young Joe", was een bijzon der populair student in Harvard gewor den. Hij wilde in de politiek gaan en had genoeg vertrouwen in zichzelf om openlijk rond te vertellen, dat hij pre sident van de Verenigde Staten wilde worden. Toen ook Amerika in de oorlog was gekomen, werd „Young Joe" piloot. Hij wei-d gestationeerd in Groot-Brit- tannië en toen hij reeds veel ervaring had opgedaan, meldde hij zich in sep tember 1944 hoewel hij recht op ver lof had als vrijwilliger voor een ge- vaarlijke onderneming. Men wilde een „Liberator"-bommenwerper, geladen met explosieve stof. onbemand doen neex-komen op een afschietplaats van V-2's (het was inmiddels september 1944 geworden). „Young Joe" en een vx-iend waren bereid het toestel in de lucht te brengen. Zij hadden tot taak de explosieve lading gex-eed te maken voor de ontploffing, het toestel in de koers te bx-engen en dan zelf per parachute naar beneden te komen. Escorterende vliegtuigen zouden de Liberator dan verder leiden. De poging mislukte echter. De Libe rator ontplofte reeds in de lucht, toen Kennedy en zijn vriend het toestel nog niet vex-laten hadden. Voor het Kenne- dy-gezin en vooral voor vader was het verlies van „Young Joe" een grote slag. Jack Kennedy, de man, die thans naar het presidentschap streeft, publi ceerde na de dood van zijn broer een boek, „As we remember Joe". Daarin hebben vele familieleden en vrienden van Joe hun herinneringen opgetekend. •Joe moet een levenslustige en bijzonder voortvarende jongeman zijn geweest, die zich gemakkelijk vrienden wist te maken en zich overal thuis voelde. Een groot voox-deel voor iemand die in de Amerikaanse politieke sfeer iets wil bereiken. Toen het bericht kwam over de dood van „Young Joe" was Jack Kennedy, op één na de oudste zoon, in een marine hospitaal. Ook hij had zijn aandeel in de ooi-log dubbel en dwars gehad. Jack. hoeveel hij ook van sport hield, was een veel meer in zichzelf gekeerde jon gen dan zijn broer. Nog altijd maakt hij een beetje verlegen indruk. Van hem verwachtte men dat hij lex-aar of schrijver zou worden. Nadat zijn broer Joe was omgekomen moest Jack diens plaats innemen. Joe had in de politiek gewild, hij had px-esident willen worden nu zou Jack dit doel gaan nastreven. Die plannen maakte hij in dat max-i- ne-hospitaal, na een ernstige operatie aan zijn rug. Die operatie was nodig geworden na 'n avontuur in het Verre Oosten, dat hem bijna noodlottig was geworden. Begin augustus 1943 was Jack commandant van een patrouille- torpedoboot, die opex-eerde bij de Salo- mons-eilanden. In een donkei-e nacht werd die kleine boot in tweeën gekliefd door een Japanse torpedobootjager. Twee van de dex-tien opvax-enden van Kennedy's schip vei-lox-en bij die aan varing het leven. Jack zelf blesseerde zijn rug. Zijn wervelkolom was reeds eerder ontwricht geweest door een rugby-ongeluk. Thans werd het nog ernstigèr. Niettemin wist Kennedy zijn groep van elf overlevenden al zwem mende te leiden naar een eilandje dat vijf kilometer ver weg lag. Zes dagen lang werd hun gi-oep door de marine als „vermist" beschouwd. Gedurende die zes dagen explox-eerde Kennedy, al zwemmende en kano-vax-ende, diverse eilanden in de buurt. Eindelijk vond hij inboorlingen, die hij op hulp kon uit zenden. Het bericht dat zij moesten overbrengen kraste Kennedy op de bast van een kokosnoot. Wonder boven won der werden de elf schipbreukelingen gered. Kennedy probeerde zijn marine- dienst nog vooi-t te zetten, maar zijn ruggewervels bleken zo ontzet te zijn, dat opneming in een hospitaal nood zakelijk bleek. Nog heel lang zou hij hinder van zijn rug blijven houden. In 1955 werd de pijn opnieuw zo ernstig dat hij besloot tot een operatie, die heel riskant was. Lang was hij afwezig uit de Senaat, maar eindelijk kwam hij terug, zonder de krukken die hij lange tijd had moe ten gebruiken. Op zijn ziekbed schreef hij een boek over politiek-moedige se natoren, dat de Pullitzer-prijs won. Was hij bezweken onder de operatie, dan zou zijn jongere broer hebben ge tracht president van de Verenigde Sta ten te worden. Men ziet, het heeft iets van een dynastie, zonder dat iemand nog „koning" is geweest. Vader Ken nedy zou een gooi naar het president schap hebben gedaan, indien Roosevelt zich in 1940 niet opnieuw beschikbaar had gesteld. Op de Democratische conventie van 1956 heeft het weinig gescheeld of Jack Kennedy was kandidaat voor het vice- presidentschap geworden. In dat geval zou hij samen met Stevenson, de kandi daat voor het presidentschap, de neder laag hebben geleden. Kennedy is thans blij, dat hij de kandidaatstelling juist gemist heeft. Ze gaf hem grote publi citeit en een nederlaag wex-d hem be spaard. Sedert 1946 is Kennedy reeds lid van het Congx-es en sedert 1952 is hij Sena- toi\ Vooral zijn overwinning in 1952 was opzienbarend. Zijn concurrent voor de Senaatszetel van Massachusetts was toen de republikein Cabot Lodge, een bekende figuur in zijn staat en een man die men terecht nauw associeerde met Eisenhower. Het jaar 1952 was het succesjaar voor Eisenhower en „aan zijn jaspanden" sleepte hij vele Re publikeinen mee naar posten in het Congres. Het betekent index-daad heel veel, dat Kennedy, door intensieve pro paganda. in dat jaar de eisenhower- man Lodge wist te verslaan. Die capaciteit om te winnen, dat mengsel van energie en magische kracht waarmede Kennedy stemmen weet te verwerven, dat zijn de eigen schappen, die de beroepspolitici in deze kandidaat weten te waarderen. Zo heel welsprekend is hij niet, zijn toespraken zijn soms wat aan de droge kant, maar het publiek herkent zijn markant, jon gensachtig profiel en men is kennelijk gesteld op deze man, die meer weg heeft van een oudere gedistingeex-de student dan van een Amerikaans po liticus. Men krijgt de indruk, dat zijn magie ook in het jaar 1960 werkt. Op de Con ventie, die 25 juli te Los Angeles be gint, heeft Kennedy 761 stemmen nodig om gekozen te worden tot Democratisch kandidaat voor het presidentschap. Zijn aanhangers beweren, dat hij al bij de eex-ste stemming op 650 stemmen kan rekenen. Dat zou veel zijn en een dergelijk vertoon van kracht zou ertoe kunnen leiden, dat weifelaars spoedig overstag zouden gaan en hem de rest van het benodigde stemmental zouden verschaffen. Dat is wat Kennedy hoopt, want blijft zijn overwinning te lang uit, dan zouden anderen Stevenson, Sy mington. Lynden Johnson hun kans kunnen krijgen. Jack Kennedy is nu 43 jaar. Zou hij het dit jaar tot president brengen, dan zou hij de jongste president zijn, die de Amerikanen ooit gekozen hebben. Wel iswaar werd Theodore Roosevelt px-e sident toen hij 42 was, maar dat kwam doox-dat president McKinley toen ver moord was en Roosevelt, als vice-pre sident, moest opvolgen. Jack's vrouw, die Jacqueline heet, maar Jackie genoemd wordt, is nog veel jonger. Zij is pas dertig, aller- aax-digst om te zien en moeder van een twee-jarig dochtertje, Caroline. Me vrouw Kennedy is de dochter van een rijke geldschieter in Wallstreet: John V. Bouvier. Zij heeft gestudeerd in Ame rika alsmede aan de Sorbonne te Pa rijs en spreekt vloeiend Frans, Spaans en Italiaans. Stellig een voox-deel, in dien zij gastvrouw op het Witte Huis zou worden. Amerika heeft veel jonge kiezers. Voor hen moet het jeugdige, sportieve echtpaar Kennedy veel aantrekkelijks hebben. Maar of Kennedy een gi-oot dan wel een middelmatig president zou zijn, dat zou de praktijd moeten uitwijzen. Bestuux-servaring heeft hij tot dusver re niet kunnen opdoen. Hij heeft een goed intellect, dat is belangrijk, maar het is niet alles. Op het ogenblik heeft hij zijn intellect en energie vóór alles gericht op het bereieken van de hoogste politieke top. Zijn vex-mogen om stemmen te win nen is zo groot, dat zijn roomskatho- licisme een veel minder ernstig obsta kel blijkt te zijn dan men aanvankelijk had gemeejxd. Wie voor hem stemt zal dat doen in de hoop, dat zijn intellect en energie hem evenzeer te stade zullen komen bij het regeren als bij het stre ven naar de macht. (Van onze Zeeuwse correspondent) De gemeenteraad van'Goes heeft onlangs zijn vertrouwen in het beleid van B. en W. opgezegd. Een commissie, bestaande uit raadsleden, heeft nu het beleid van B. en W. aan een grondig onderzoek onderwor pen. In een geheim rapport, dat sinds 2 juni bij de raadsleden is, heeft de com missie haar bevindingen opgetekend. De burgemeester, de heer H. K. Michaelis, en de wethouder van Economische Zaken, de heer J. H. Roose (K.V.P.), die in het rap port de meeste slagen krijgen, waren voor openbaarmaking. Toch heeft de raad ir« besloten zitting het besluit genomen het rapport geheim te houden „tot de tijd rijp is voor openbaarmaking". De geheimhou ding is echter een fictie, want heel Goes weet ongeveer woordelijk wat er in het rapport staat. Er zijn zelfs gedeelten ge citeerd in de provinciale kranten. Burgemeester Michaelis heeft reeds ver- klaard dat hij niet zal aarzelen zich in het openbaar nu reeds tegen de nog geheime aantijgingen te verweren. De burgemeester is dan ook wel de man die alle reden zal hebben zich te verweren. Hij zou volgens het rapport, zonder de raad erin te ken nen. opdi-achl hebben gegeven zijn toe komstige ambtswoning zodanig te verbou wen dat de kosten ongeveer 65.000 zou den bedx-agen. De raad had echter slechts 25.000 uitgetrokken. Een tweede ernstige fout zou volgens het rapport de burge meester gemaakt hebben, toen hij de in specteur van het lager onderwijs dwong, de minister van Binnenlandse Zaken on juist voor te lichten, zodat er een gym nastieklokaal bij de chr. ulo werd gebouwd en niet bij de openbare school. Bij de be noeming van een ambtenaar, aldus het rapport, zou de burgemeester ook onjuist gehandeld hebben. Men is afgegaan op mondelinge inlichtingen van de burgemees ter, die zei deze inlichtingen over de amb tenaar van de burgemeester van Deventer te hebben gekregen. De burgemeester van Goes verzweeg echter dat de aan te stellen ambtenaar een kennis van hem was, waar mede hij vroeger op de Provinciale Griffie te Middelburg had gewerkt. De aanstel ling had tenslotte plaats in een te hoge x-ang en met een te hoge toelage. In zeven andere punten wordt het beleid van de burgemeester verder gecritiseerd. De heer Michaelis wordt tenslotte een „leugenachtige, onbezonnen en eigen machtige pex-soon" genoemd, „met wie on mogelijk nog langer samengewerkt kan worden." Van wethouder J. H. Roose wordt o.m. gezegd, dat hij met de burgemeester ge mene zaak heeft gemaakt. Daar de inhoud van het rapport inmid dels in Zeeland een publiek geheim is ge worden. heeft wethouder Roose in een persconferentie zich verweerd tegen de aantijgingen in het rapport. Hij gaf toe dat er fouten zijn gemaakt, „maar beslist niet op de wijze als in het rapport staat." Hij noemde het rapport tendentieus; het heeft plotseling critiek op situaties, die als sinds 1952 bestaan en waarop de raad nooit aan merkingen heeft gemaakt. Donderdag 30 juni zal het veertig jaar geleden zijn, dat ds. A.Pos uit Haarlem werd bevestigd als predikant in de Gere formeerde Kerken in Nederland. Ds. Pos wex-d op 22 augustus 1888 in Zaandam geboren en was tot zijn zeven tiende jaar werkzaam in het schildersbe- drijf van zijn vader. Daarna bezocht hij het gereformeerd gymnasium te Amster dam, waar hij verder ook nog aan de Vrije Universiteit studeerde en in 1917 zijn kan- ditaats- en twee jaar later zijn doctoraal examen theologie deed. Nadat de heer Pos door de classis Haarlem was beroep baar verklaard in de Gei-eformeerde Ker ken in Nederland werd hij op 30 juni 1920 door wijlen ds.W.Breukelaar, toen nog predikant van de Gex-eformeex-de Kerk van Zaandam Centrum voor de missio naire dienst op Midden Java met als standplaats Djokjakarta. Op 30 juni 1950 werd hem op bijna 62-jarige leeftijd emeritaat verleend. Voordien was ds. Pos x-uim aehtien jaar werkzaam als docent aan de theologische school voor de oplei ding van Javaanse predikanten te Djokja karta. In november 1509 keerde ds. Pos voor goed naar Nederland terug. Na zijn te rugkeer in Nedei'land vestigde de jubilaris zich metterwoon te Haarlem, waar hij nog vele jaren de Gereformeerde Kerk van Haarlem Noord als hulpprediker heeft gediend. Verder was hij na zijn re patriëring ook nog enige jaren docent aan het seminarium van het Zendingscentrum van de Gereformeerde Kerken in Neder land te Baarn. Van zijn hand versche nen talrijke publicaties. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Axnsterdam (Amstelkex-kge- meente) J. W. van Kooten te Amsterdam (Oosterkerkgemeente) te Leens-Zuurdijk F. J. C. Helder, vicaris te Dalem te Stockholm (Ned. Prot. Gem.) A. van der Ven te Rozendaal (Geld.). Aangenomen naar Wijk bij Heusden J. den Hoed te Tholen, die bedankte voor Werkendam. Aangenomen naar Lunteren K. van de Pol te Veenendaal. Gewetensbezwaren. De Nederlandse Juristenvereniging heeft in een vergade ring in Nijmegen van gedachten gewisseld over de vraag, of de wetgever nadere re gels van algemene of bijzondere aard be hoort te stellen betreffende het beroep op gewetensbezwaren tegen naleving van door net strafrecht gesanctioneerde nor men. De vergadering beantwoox-dde met overgrote meerderheid de vx-aag ontken nend. Een tweede vraag was, of de wet dan dient te bepalen, dat de rechter de be voegdheid verkrijgt bij gewetensbezwaar geen straf op te leggen. Deze vraag werd met geringe meerderheid eveneens ont kennend beantwoord. Kasteel Honselersdijk. Het dispuut gezelschap van de chr. studentenvereni ging „Societas Studiororum Reformato- rum" te Delft, dat kort geleden een actie op touw zettte tot restauratie van het voormalig slot Honselersdijk te Naaldwijk, het vx-oegere lustslot van Prins Frederik Hendrik, heeft van de burgemeester van Naarldwijk vernomen, dat het rijk hon- dex'dduizend gulden voor de restauratie beschikbaar heeft gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4