Televisiedichtheid in Haarlem bijna op hetzelfde niveau als in Amsterdam Met bollen pellen verdienen vele vrouwen weer een extraatje „TEN BOOM" Aantrekkelijk programma van Haarlems Speeltuinverbond VAT 69 B. en W. willen tekorten bij de woningcomplexen liquideren HPC zwom sterk in KNZB-wedstrijden Sport, spel en vermaak voor duizenden kinderen PRISMA Opening Orgelconcours Officieren uit Parijs op bezoek in Haarlem 5 Bedrijvigheid in Bollenstreek PRISMA HORLOGES Ronde van Nieuw-Vennep op donderdag 30 juni Visser en Peters aan de leiding in competitie van „De Kampioen" Ds. S. H. J. Bik beroepen in Haarlem Explosie bij Hoogovens Riethoff weer de snelste in zomeravond-rit VAKANTIESPELEN TEGEN VERVELING U herkent hem direct, Geslaagd... Burgerlijke Stand van Haarlem Mutaties bij Haarlemse Huuradviescommissie UIT STAD EN STREEK Betaling abonnementsgeld per giro Faillissementen Nadelige saldi belopen bijna twee miljoen Wie is zijn motorfiets cil 2l/2 jaar lang kwijt WOENSDAG 29 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Weer klinks het monotone dok dok dok dok in en rond de bollenschuren in de bloembollenstreek. De sorteermachines laten zich horen. Zij scheiden de bollen, die in allerlei grootten uit de grond komen, in velerlei maten. De voorbereidingen voor de export zijn begonnen. Dit jaar is er bij de Koninklijke Bloembollenmij. H. de Graaff en Zonen in Lisse in de schuur een ander geluid bijgekomen; dal- van in zinken goten rollende tulpen op de nieuwe peltafels. Deze peltafels zijn ontwikkeld door de arbeidstechnici, die het werkmethodenonderzock twee jaar geleden zijn begonnen. De werkmethoden- leskundigen hebben hun bevindingen in cursussen overgedra gen aan leiders van bedrijven. Een van leze bevindingen was, dat het pellen van bollen onder zeer Drimitieve omstandig heden pleegt te ge schieden. Er werden manden vol bollen op een lange tafel ge stort, waaruit de pol sters de bollen naar zich toegraaiden. De lepelde bollen werden in zinken bakken ge worpen die dan weer in de manden werden geleegd. De vrouwen zaten meestal dicht op elkaar op onmoge lijke zetels. Als er bollen werden gestort dan moest een ge deelte stilzitten of op staan. Bovendien ont stonden er wel eens onenigheden, doordat de een de dikste bol len uit de hoop zocht, de ander probeerde wel eens een mand gepelde bollen van haar collega bij haar werk te rekenen en er werd door de tegenover elkaar zit tende vrouwen on mogelijk veel gepraat. De jonge directeur van H. de Graaff. de heer M. van der Nat. bekeek de tafel die de werkmethodendes- kundigen hebben voorgesteld, ging zelf aan het dokteren en bestelde meteen maar twaalf nieuwe tafels, alsmede goede stoel tjes. De tafels zelf zijn vrij eenvoudig. Er zitten twee pelsters naast elkaar aan iedere tafel. Ieder heeft nu de te pellen hoeveel heid bollen voor zich die langzaam langs afscheidingen voor de handen glijden. Een pelster behoeft dus geen grote bewegingen te maken. Vlak voor haar zitten twee gaten in het 'tafelblad, het linkse voor het vuil en het rechtse voor de gepelde bollen, die via zinken glijgoten in manden of kisten vallen. De man, die de bollen aanvoert of weg haalt, behoeft nu niemand meer te storen. Hij loopt eenvoudig de tafels langs, haalt de volle kisten of manden weg en doet weer bollen in de stortbak. Ruzie over het aantal manden is ook al niet meer mogelijk, want voor iedere bak gepelde bollen ontvangt de pelster een bon netje. Aan het eind van de week krijgt ze het aantal bonnetjes uitbetaald. De dames zitten nu op een lange rij, kunnen dus niet al te veel praten. Bovendien zitten ze ge makkelijker op deze stoeltjes, die ook al 'Advertentie Horlogerie Barteljorisstraat 19 Tel. 11541 In samenwerking met de Oranjevereni ging „Beatrix" houdt de Haifwegse wieler club „De Bataaf" op donderdagavond •'10 juni weer de Ronde Yan Nieuw-Vennep. Deze wielerronde zal zoals de laatste jaren gebruikelijk als een clubontmoe ting tussen het organiserende „De Bataaf" en „De Kampioen" (Haarlem) worden ge reden. Beide verenigingen kunnen verschei dene sterke renners aan de start brengen. Van de Haifwegse club zijn dat onder meer Ab Sluis, die verleden jaar zegevierde; de plaatselijke favorieten Wim Bogers, Geb Cuvelier en André Reekers; de winnaar van ..Olympia's Toer" Gerard Wesseling, Jan Fransen, Wim Griffioen en Hcnny Schouten, terwijl van de Haarlemse club onder meer Piet Steen voorden, Coen Vis ser, Eddy Riethoff, Cees Piers, Wil Blom- maert, Tonny Peters, Hein Koger, Ron Hen driks, Henk Peters, Gé Fennis, Jan v. d. Horst en Bert Ruijs zijn ingeschreven. De start is om zeven uur en de af te leggen afstand bedraagt ongeveer 75 kilometer. Het parkoers is gelegen aan de Eug. de Preveinaireweg in Nieuw-Vennep. Door hun recente overwinningen hebben de Santpoorter Coen Visser (amateur) en Henk Peters uit Heemstede (nieuweling) hun leidende posities in de prestatieklasse menten van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" weer aanmerkelijk verstevigd. Beide renners zijn dit seizoen wel bijzonder succesvol. Visser, vorig jaar met 107 pun ten winnaar van het klassement der ama teurs, heeft dit aantal nu al ruimschoots overschreden. Ook Henk Peters, verleden jaar met 48 punten op de derde plaats winnaar Cees Jansen behaalde er toen over hot hele seizoen 07 bij de nieuwelingen, is al ver over de honderd punten. De stand bij de amateurs is: 1. C. Visser 122 pnt.; 2. H. Koger 43 pnt.; 3. W. Blom- maert 33 pnt.; 4. Riethoff 29 pnt.; 5. L. Vaars 12 pnt.; 6. A. Bogaard 11 pnt.; 7. A. Straver 7 pnt.; 8. F. Sminia 5 pnt.; 9. H. Buis 2 pnt. Bij de nieuwelingen is de stand: 1. H. Peters 126 pnt.; 2. R. Hendriks 48 pnt.; 3. J. v. d. Horst 25 pnt.; 4. A. Ruijs 22 pnt.; 5. G. Fennis 17 pnt.; 6. G. Krabbenbos 8 pnt.; 7. M. Bouma 6 pnt. Aan de nieuwe tafel kunnen de bollen- pelsters een veel betere houding inne men. Aan deze tafel kunnen de vrou wen ook sneller werken. weer volgens aanwijzingen van de arbeids- technici gekocht zijn. Het moest eerst wel even wennen dat men niet meer zo gezellig aan die tafels zit, maar nu zijn de pelsters best tevreden. Ze kunnen bovendien veel meer opschieten, behoeven niet meer op hun manden te let ten en dat verhoogt de sfeer wel. Het is voor hen ook belangrijk dat zij door kun nen werken, want het pellen van bollen is nog steeds akkoordwerk. Hoe meer man den hoe meer geld. Ze krijgen allerlei soorten bollen te pellen. Best gegroeide dikke bollen maken de kisten gauw vol en zeker als ze zich gemakkelijk laten pel len. Het ene soort is stugger dan het an dere en dat beïnvloedt de snelheid in hoge mate. Goede pelsters kunnen minstens aan veertig tot vijftig gulden per week komen. Deze vrouwen maken andere tijden dan de mannen. Sommige komen pas om een uur of acht, half negen, omdat ze eerst de kinderen naar school moeten helpen. Ze gaan om half twaalf naar huis om eten te koken en 's middags om half twee is ieder weer present. Hebben ze grote dochters, die de kleinere kinderen kunnen helpen dan kunnen ze tot half zes blijven; is dat niet het geval, dan gaan ze vroeger naar huis. Ieder heeft zo zijn eigen doelen, waar men geld voor verdient. Soms is het harde noodzaak om de kinderen weer in de kle ren te helpen of om „grote stukken" in het huishouden te kunnen kopen. Er zijn er ook die geld willen verdienen om een tele visietoestel te kopen. Het bollenpellen is voor veel vrouwen in de bloembollenstreek een welkome bijverdienste. Maar weinigen zullen zeggen, dat ze blij zijn het te kunnen doen omde gezelligheid. Een paar weekjes weg, tussen de vier muren van daan, het contact met andere vrouwen en de mogelijkheid om eens wat ander werk te doen is voor niet weinigen ook een di-ijf- veer. Met het stijgen van de welvaart, waar door de kinderen van de arbeiders iels kunnen leren, neemt echter ook het aan bod van jongere bollenpelsters af. Men houdt er echt geen schone vingers bij en meestal zitten de pelsters in slecht verlichte stoffige lokalen. De ondernemers in het bloembollenvak zullen meer en meer gaan doen om in deze toestanden verbeteringen te brengen. Die peltafels van H. de Graaff brengen de kosten echt niet op, maar vermoedelijk helpen ze wel om het werk te veraange namen. Die opvattingen zijn nog niet over al doorgedrongen en niet iedere oudere ondernemer is, als de heer Van der Nat sr., bereid om zijn zoon zijn gang te laten gaan met nieuwigheden, die de sfeer in het be drijf ten goede komen. Vacature fis. G. Waardenburg De kerkeraad van de Nederlands her vormde kerk te Haarlem heeft in de vaca ture van ds. G. Waardenburg, die vorig jaar met emeritaat is gegaan, beroepen ds. S. H. J. Bik uit Heelsum. Duitser aangehouden, verdacht van rijden onder invloed Vannacht om vier uur heeft de Bloemen- daalse politie een 25-jarige in Wijk aan Zee wonende Duitser aangehouden, die op 'n merkwaardige wijze in zijn auto reed. Bij nader onderzoek bleek de man onder in vloed van sterkedrank te verkeren. Hij is ter ontnuchtering ingesloten en er is pro- cer-verbaal tegen hem opgemaakt. Bij het leeghalen van een slakgoot bij Hoogoven vier in IJmuiden, ontstond van morgen een explosie. Een hulpsmelter uit Beverwijk liep daarbij verwondingen aan het gezicht op. Hij is in het Rode-Kruis- ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Dooi de explosie is geen noemenswaardige schade ontstaan. Ondanks de minder gunstige weersom standigheden was er dinsdagavond toch een behoorlijke deelneming aan de wedstrijden, die gehouden werden in de zweminrichting aan de Kleverlaan in Haarlem, om de beste prestaties en kampioenschappen van de Kring Haarlem van de Koninklijke Neder landse Zwembond. De Heemsteedse zwem en poloclub HPC gaf in al de wedstrijden de toon aan door op de eerste plaatsen beslag te leggen. De belangrijkste uitslagen zijn: 50 meter vrijeslag meisjes afdeling A: 1. E. Blokker, HPC, 35 sec.; 2. T. Weeda, VZV, 36,5 sec.; 3. M. van Loenen, NVA, 37 sec. 50 meter vrijeslag meisjes afdeling B: 1. E. Remer, HPC, 33,7 sec.; 2. M. Bernink, DWT, 34,4 sec.; 3. M. van Dijkmans, NVA, 34,4 sec. 200 meter vlinderslag heren: 1. J. Bonte koe, HPC, 2 min. 55,4 sec.; 2. J. Eichhoorn, DWT, 3 min. 25,3 sec.; 3. K. Hoogendoorn, HVGB, 3 min. 25,4 sec. 50 meter rugslag jongens afdeling A: 1. P. Hunik, HPC, 37,6 sec.; 2. B. Pieterse, HPC, 38,6 sec.; 3. T. van Duivenvoorde, HPC, 39,4 sec. 50 meter rugslag jongens afdeling B: 1. B. de Jong, 32,1 sec.; 2. B. Westra, VZV, 37 sec. ;3. J. van Hensbergen. HPC, 37.4 sec. 100 meter vrijeslag dames: 1. H. Vlaan deren, HPC, 1 min. 11,8 sec.; 2. E. Remer, HPC, 1 min. 16,5 sec.; 3. R. Hesseling, DWT, 1 min. 19,5 sec. 100 meter rugslag heren: 1. B. de Jong, HPC, 1 min. 11,7 sec.; 2. J. Bontekoe, HPC, 1 min. 11,8 sec. ;3. P. Enthoven, HPC, 1 min. 17,6 sec. 4 x 50 meter wisselslagestafette jongens: 1. HPC 2 min. 28.4 sec.; 2. Njord 2 min. 43 sec.; 3. HPC II 2 min. 45,6 sec. 4 x 100 meter vrijeslag estafette dames: 1. HPC 5 min. 21,8 sec.; 2. DWR 5 min. 42,8 sec.; 3. DWT 5 min. 43,7 sec. De volgende wedstrijden om de Kring Kampioenschappen worden op maandag 4 juli georganiseerd door VZV in de zwem inrichting „De Heerenduinen" in Velsen. De vijfde rit van de zomeravond-compe titie om de „Metz"-beker, die dinsdag avond door de Haarlemse wiele ciuo „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark in Haarlem werd gehouden, is weer e. r.s gewonnen door de snelle Riethoff. Hij won zeven van de acht klassementen. Alleen het eerste werd door Cees Pie.'s in de wacht gesleept. Deze renner werd echter door een lekke band uitgeschakeld. De uitslag luidde: 1. E. Riethoff 44 pnt 2. R. Hendriks 25 pnt.; 3. A. Ruijs 21 ptn.; 4. H. Peters 14 pnt.; 5. C. Jansen 9 pnt.; 6. G Fennis 8 pnt.; 7. J. v. d. Horst pnt. De C-k!assers reden een wedstrijd ovrr 25 kilometer en daarvan was het resultaat: 1. Philippo, 2. W. Wagner II. 3. Ramakers, 4. Nijssen, 5. Van Leuffen, 6. Schenk,. 7. Krijgsman, 8. R. Wagner, 9. Van der Pol, 10. Otte. ZO ZOETJESAAN komt de grote schoolvakantie weer in zicht. „Ha, een maand lang geen sommen, dictees en jaartallen. Weg met schriften en boeken", juicht de jeugd. „Hoe moet ik ze al die tijd bezig houden", verzuchten tal van vaders en moeders nu al. Gelukkig zijn er nog altijd de vakantiespelen om hun zorgen op dit punt te verlichten. Al vele jaren hebben in Haarlem de speeltuinorganisa ties het Haarlems Speeltuinverbond en de Katholieke Vereniging voor het Gezin deze activiteiten tijdens de grote vakantie op touw gezet. En men kan zeggen dat zij dit steeds op een uitnemende manier hebben gedaan. Vorig jaar is daar de Haarlemse Raad voor de Jeugd bij gekomen. Het Haarlems Speeltuin verbond, dat momenteel zeventien afdelingen omvat, heeft ook dit jaar een aan trekkelijk programma van spel, sport en feestjes samengesteld, waarbij het cultu reel element niet vergeten is. Van maandag 18 juli tot en met vrijdag 12 augustus krijgt de jeugd tussen zes en vijftien jaar een afwisselende reeks plezierige evene menten voorgeschoteld. Voor het eerst zullen dit jaar het H.S.V., de Katholieke Vereniging voor het Gezin en de Haarlemse Raad voor de Jeugd enkele activi teiten gezamenlijk organiseren. De vakantiespelen van het Haarlems Speeltuinverbond worden maandag 18 juli traditiegetrouw geopend met een ster wandeltocht waaraan alle speeltuinen deelnemen. De kinderen verzamelen zich omstreeks halfelf 's morgens op het sport terrein aan de Kleverlaan. Des middags wordt hun een variétéprogramma aange boden. Gezellig zijn altfjd de zogeheten familie dagen wanneer verschillende „tuinen" een hele dag de gast zijn van een zuster vereniging. De familiedagen zijn op 19 juli bij „Flora", op 26 juli bij „Buiten rust", op 2 augustus bij „Weltevreden" en op 9 augustus bij „Patvliet". Op ge noemde speeltuinen wordt een ouderwet se kermis gehouden en verder zal een kindercircus met jongleurs, clowns en acrobaten optreden. De rolschaatsliefhebbers kunnen op 19 juli en 5 augustus, resp. op de speeltuin van „DVS" en van „Klarenhof" hun hart ophalen aan allerlei behendigheidswed- Advertentie - 9 de man dit weet wat hij wil en een goede smaak heeft. Hij schenkt graag een glas FINEST SCOTCH WHISKY In april 1960 verscheen een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek getiteld: „Bezoek aan vermakelijkheids- instellingen en lelevisiebczit, nationaal en regionaal 1958". Aan deze publicatie ont lenen wij een vergelijkend overzicht van het televisiebezit in Haarlem en omgeving cn in de andere grote steden in Nederland. Uit de publicatie blijkt dat in Haarlem hel aantal geregistreerde televisietoestel len van 1 januari 1958 tot 1 januari 1959 van 5897 tot 9448 is gestegen, dus met 60 percent. In het forensengebied bij Haarlem (Bennebroek, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort) was het loenemingspercentage 50 (van 2369 tot 3551), in Velsen-Beverwijk 63 (van 3613 tot 5743). In andere steden, met meer dan 100.000 inwoners, was het stijgingspercentage als volgt: Amsterdam 62 (tot. 51.834), Rotterdam 47 (tot 50.691). Den Haag 65 (tot 30.627), Utrecht 49 (tot 15.155), Hilversum 46 (tot 6185), Breda 68 (tot 4356), Tilburg 65 (tot 4346), Eindhoven 49 (tot 10.791), Nijmegen 56 (tot 5729), Apel doorn 75 (tol 2549), Arnhem 64 (tot 5441), Enschede 89 (tot 3003), Groningen 131 (tot 2780). In geheel Nederland steeg het aantal Advertentie maar dan ook 'n volwaar dige beloning: een horloge „cum laude", gekocht bij een gediplomeerd vakman: uw eigen horloger. het goede Ankerhorloge PRISMA JUNIOR vanaf 49.7® 1 BEVALLEN van een zoon: 27 juni: A. M. Rentenaar-Guichelaar, T. de Graaf- Vring, D. F. Hubert-Vermeer. BEVALLEN van een dochter: 26 juni: W. Korbeeck-Cop; 27 juni: J. Korzelius- Duijn; 28 juni: J. W. Schouw-Tuijn. OVERLEDEN: H. Opelaar, 51 j„ Haze- paterslaan; H. Boeree, 89 j., Westerhout- park; E. J. Visser, 84 j., Westerhoutpark; A. M. Mannekus-Van der Wel, 83 j., Gast- huisvest. ONDERTROUWD: 28 juni: J. F. Visser en van Veen, D. G. Swart en J. W. Hes sen, J. de Vries en L. M, Braafhart, H Bakker en P. C. den Ouden, H. Hooglugt en B. W. van Leeuwen. GEHUWD: C. P. M. Schuijt en A. L. M Vosse, H. A. Bosch en A. J. P. H. Kuipers. geregistreerde televisietoestellen met 62 percent tot 391.036. Het aantal toestellen per duizend huis houdens en alleenstaanden steeg in Haar lem, in de genoemde periode, van 116 tot 186, in het forensengebied van Haarlem van 141 tot 212, in Velsen-Beverwijk van 148 tot 236, in Amsterdam van 111 tot 180. Rotterdam van 155 tot 228, Den Haag van 97 tot 160, Utrecht van 140 tot 209, Hilver sum van 151 tot 221, Breda van 102 tot 172, Tilburg van 84 tot 139, Eindhoven van 190 tot 283, Nijmegen van 115 tot 179, Apel doorn van 57 tot 100, Arnhem van 96 tot 158, Enschede van 49 tot 92, Groningen van 27 tot 62, in geheel Nederland van 82 tot 133. De televisiedichtheid in de gemeente Haarlem ligt op ongeveer hetzelfde niveau als die van Amsterdam. Van de vijf groot ste gemeenten van ons land vertonen de gemeenten Rotterdam en Utrecht de hoog ste cijfers. Uit het C.B.S.-onderzoek is gebleken, dat in vele gemeenten met een hoge televisie dichtheid een uitgaanspatroon van de in woners dier gemeenten wordt aangetroffen, dat zich kenmerkt door een betrekkelijke voorkeur voor de „lichte" vormen van ver maak (hoge bezoekfrequenties voor bio scoop en sportuitvoeringen en lage bezoek frequenties voor toneel en concert). In de gemeente Eindhoven zal de hoge televisiedichlheid mede bevorderd zijn dooi de aanwezigheid van de Philips-fabrieken aldaar. In Hilversum zal het relatief grote aantal geregistreerde televisietoestellen mede bepaald zijn door de omstandigheid, dat deze gemeente de vestigingsplaats is van de televisiezendstations. Opmerkelijk is voorts de hoge televisiedichtheid in de gemeenten Velsen-Beverwijk. Een hoge televisiedichtheid treft men ook in de an dere sterk geïndustrialiseerde gemeenten in het westen en zuiden des lands aan. Tenslotte verdient de hoge televisiedicht heid (212 per duizend) in het forensenge bied bij Haarlem de aandacht. De hoge gemiddelde welvaart van de inwoners van dit gebied zal een voorname factor vormen bij de verklaring van deze hoge dichtheid Overigens is ook in andere forensengebie- den een hogere lelevisiedichtheid waar te nemen dan in de grote steden waarop de desbetreffende forensengebieden zijn ge richt. De officiële opening van het Internatio naal Orgelconcours en de Zomeracadcmie voor Orgel zal plaatshebben op dinsdag 5 juli a.s. De uitslag van de op 6 juli in de Grote- of St. Laurenskerk te Alkmaar te houden improvisatiewedstrijd zal worden bekend gemaakt ongeveer een half uur na afloop van het concert, in „Het Gulden Vlies". Koorstraat te Alkmaar. Tot vice-voorzitter van de Huuradvies commissie in het rechtsgebied van het Kantongerecht Haarlem is benoemd de heer L. Poppinga, tot voor kort secretaris van genoemde commissie. Tot secretaris van de Huuradviescommissie is benoemd de heer F. A. van Liemt. strijden. Voor de voetballers is er het voet baltoernooi, waarvan op woensdag 20 juli de eerste ronde van start gaat. Op maan dag 8 augustus wordt op het EDO-terrein de finale gespeeld. Felle strijd en goede sport leveren ook altijd de zeepkistenraces om de Grote Prijs van het Spaarne op. Voor de jeug dige coureurs zal het op donderdag 21 juli op het Plesmanplein in Haarlem- Noord weer geducht spannen Voor de kleinere jongens en meisjes zijn er wed strijden op autopeds. Op 22 juli wordt op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat de achtkamp voor jongens en meisjes gehouden. Hard lopen, balwerpen, verspringen, hoogsprin gen, balwerpen en andere vaardigheids oefeningen zullen de deelnemers de gehele dag bezighouden. Om de mooiste hond Iets nieuws voor Haarlem is de honden- show die op donderdag 28 juli op de tuin van „Het Oosterkwartier" wordt georga niseerd. Ieder jongen of meisje in het be zit van een hond of hondje mag zijn ol haar viervoetige vriendje langs de vak kundige jury leiden. Reken maar dal Bello, Nellie, Pukkie of Faust bij deze schoonheidswedstrijd van hun vochtige neus tot aan het puntje van hun staart er verzorgd zullen uitzien! Ook op 29 juli komt het Haarlemse Speeltuinverbond met een nieuw program mapunt. In de tuinzaal van het gemeente lijk Concertgebouw wordt namelijk een „Fantasiedag" gehouden. Van elke speel tuin zal een aantal kinderen voor deze wedstrijd in fantasie worden geselecteerd. Zij kunnen op het toneel hun voorstel lingsvermogen de vrije loop laten hij het schilderen en het „modeontwerpen" met papier. Bij de laatste wedstrijd gaat het erom wie het mooist een voorwerp kan versieren. Het grote zwemfeest is op woensdag 3 augustus en wie dit festijn eens heeft mee gemaakt vergeet het daarbij geproduceer de lawaai zijn hele leven lang niet meer! Voor de eerste maal ontbreekt dit jaar het volksdansfeest op het programma. De leiding van de vakantiespelen is van me ning dat er hiervoor niet voldoende animo meer bestaat. Jammer, want op die ma nier raken de oude volksdansen nog meer in de vergetelheid. Grote Sportdag Op woensdag 10 augustus treden de meisjes en jongens op het EDO-terrein aan voor de grote Sportdag waarbij het kampioenschap van de vakantiespelen op het spel staat. De strijd zal weer spannend en fel worden. De kampioen van vorig jaar, „Nieuw Leven" uit Spaarndam, is er gebrand op opnieuw op de eerste plaats te eindigen. De vakantiespelen worden op 12 augus tus besloten met het sluilingsfeest op het EDO-terrein. Variété Truxini presenteert een programma dat klinkt als een klok. Onder meer zullen optreden het Trio Coranto, beroemde muzikale clowns, acro baten en evenwichtskunstenaars, de accor deonist Tonny Bakkenes en tramplin- springers die spotten met de wetten van de zwaartekracht. Naast de hiervoor genoemde activitei ten heeft elke speeltuin apart zijn eigen programma. Zo organiseren zij excursies naar musea en Schiphol, bezoeken aan de stadskwccktuin en de sluizen van IJmui den. In samenwerking met de Raad voor de Jeugd en dc Katholieke Vereniging voor hot gezin zullen voorts straatteken wedstrijden op verschillende punten van de stad. een levend ganzenbordspel en een toneelvoorstelling worden gehouden. Kortom, de Haarlemse jeugd zal zich tijdens de vakantie beslist niet behoeven te vervelen met alle minder prettige ge volgen van dien. Nieuws in het kort Vaste planten. De onderlinge tuin liedenvereniging „Aerdenhout en Omstre ken" houdt vanavond een ledenvergadering in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein. Na afhandeling van de gebruikelijke agenda, houdt de heer H. Biesbroek een causerie over het onderwerp „Vaste planten". In dezelfde zaal houdt de vereniging op vrijdag 8 juli een lathyrus tentoonstelling, waaraan de traditionele wedstrijd is verbonden. Kijkdag fietsen. Morgen, donderdag, bestaat in het politiebureau Overveen ge legenheid door de politie gevonden fietsen en bromfietsen te bekijken. Hiertoe is het politiebureau geopend van tien tot twaalf, van twee tot vijf en 's avonds van half acht tot negen uur. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening nó. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnees f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor- zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men ivel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Gisteren is in Haarlem een groep van 178 officiex-en, die studeren aan de „Ecole supérieure de guerre" te Parijs, aangeko men in Haarlem, waar zij in vei-scheidene hotels in Haarlem en omgeving zijn on dergebracht. De aankomst van deze groep officieren was nogal spectaculair, doordat de Ko ninklijke Maréchaussee de autobussen waarin het gezelschap reisde met een mo torescorte begeleidde. Ieder jaar maken de studei'enden aan de Franse krijgsschool ter afsluiting van de cursus een reis door Europa, waarbij zij ook Nederland plegen te bezoeken. Dit jaar kwamen zij daarbij voor het eerst in Haarlem. Toen het bezoek in april werd voorbereid bleek in Amsterdam geen plaats te zijn voor een dergelijk betrekke lijk groot gezelschap. De V.V.V. Amster dam heeft zich toen tot Haarlems Bloei gewend met het verzoek, of de officieren mogelijk in Haarlem en omgeving zouden kunnen worden ondei-gebracht. Dit is in derdaad gelukt, zij het dat het gezelschap moest worden verdeeld over een viertal hotels in Haarlem en Bloemendaal. Bo vendien zijn ook nog enige pensions inge schakeld. Vandaag hebben de gasten vrij. Ver- scheidenen hebben een reis naar Amster dam gemaakt, waar zij de toeristische be zienswaardigheden bewondei-en. anderen gaven de voorkeur aan een bezoek aan het Haarlemse Frans Halsmuseum. Morgenochtend vroeg vertrekt het gezel schap naar België. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd het fail lissement van F. van Yperen, handelende onder de naam Handelsonderneming „Ypho", Lorentzkade 198, Haaidem. Rech- ter-commissaris mr. H. J. Ferwerda en curator mr. R. K. P. Kalbfleisch; van J. H. Willemse, plaatconstructiewei-ker, Mun- nikenweg 71, Beverwijk. Rechter-commis- saris mr. J. P. Petersen en curator mr. A. A. M. Leesberg, en van Kuo Chuang Foo, manufacturier, St. Nicolaasstraat 9, Zaan dam. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart en curator mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto. B. cn W. van Haarlem stellen de raad voor de nadelige saldi van de onderhouds- fondscn, die in totaal 1.806.004 belopen, te liquideren. Teneinde tot sanering van deze fondsen te komen stelt het college voor om per 31 december 1958 de tekorten in de onderhoudsfondsen te splitsen in die, veroorzaakt door buitengewoon onder houd. Tot het buitengewoon onderhoud wordt gerekend het zwaax-dere onderhoud, zoals vernieuwen van ramen, deuren en derge lijke. Met andei-e wooi'den wei'kzaamhe- den, die zich over een veel gi'oter tijdvak uitsti-ekken dan het gewone dagelijkse onderhoud. B. en W. achten het gewenst dat voor het gewoon onderhoud voor een bedi'ag van f 1.264.424 bijdragen worden verleend onder nader vast te stellen voorwaarden ten laste van de algemene dienst. De dek king hiervan moet worden gevonden bij de saldi-reserves. Tot het beloop van het buitengewone on derhoud waarvoor tot en met 31 december 1958 ongeveer 862.516 is uitgegeven en waarvan een bedrag van f 541.580 betrek king heeft op complexen met nadelige saldi in de ondei-houdsfondsen zouden vol gens B. en W. rentedragende vooi'schotten moeten worden veideend. Eventueel hier uit voortvloeiende exploitatietekoi-ten zul len jaarlijks worden gedekt door van gemeentewege te verstrekken i'enteloze voorschotten, af te lossen op annuïteits basis tegen een rente van 4 percent. Na het verlenen van de hiervoor be doelde bijdragen zullen de gewone onder houdswerken in de toekomst in beginsel steeds uit de desbetreffende onderhouds fondsen moeten worden gefinanciei-d. Nadei-e voorstellen zullen nog door B. en W. worden gedaan met beti-ekking tot achterstallige ondei-houdswei'ken, welke nog moeten worden uitgevoerd. Voor zo ver de vei'hoging ontstaan door de op de exploitatie di-ukkende annuïteiten niet wordt gedekt door een verhoogde jaar lijkse bijdrage van rijk en gemeente, zul len ook hier renteloze voorschotten moe ten worden verstrekt. Naast de tekorten in de ondei'houds- fondsen hebben vei'scheidene complexen exploitatietekorten. Deze moeten volgens B. en W. eveneens worden gedekt door het verstrekken van ï-enteloze voorschot ten. Hiervoor is tot eind 1958 een bedrag van 790.693 nodig. De dekking hiervan wordt eveneens gevonden door tot het bedrag van deze tekorten over de saldi- reserves te beschikken. Toekomstige ex ploitatietekorten zullen jaarlijks ten laste van de gewone dienst worden gebracht. Bijna tweeëneenhalf jaar lang staat bij de Bloemendaalse politie een motorfiets, waarvan de eigenaar nog steeds niet is komen opdagen. Indertijd is de motor een F.N. bouwjaar 1938. numer NE 62-25 door een onbekend gebleven jongeman achtergelaten bij een garage op de Bloe- mendaalseweg. Zij, die iets van dez« mo torfiets afweten, kunnen zich melden bij de Bloemendaalse politie.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5